D-Link COVR 1100 i kućna WIFI mreža

poruka: 12
|
čitano: 4.963
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
D-Link COVR 1100 i kućna WIFI mreža

Pozdrav,

 

slažem si WIFI mrežu, ukratko želim spojiti 2 računala bežično kako bih mogao vršiti prijenos većih datoteka s jednog računala na drugo. Živimo u 21. stoljeću pa rekoh ne želim glupe kabele niti USB stikiche.

 

Uzeo sam si COVR access point koji omogućava gigabitni WIFI na 5Ghz. 

 

 

Oba laptopa imaju 5 Ghz mrežne kartice. Pomalo je bedasto da u postavkama COVRa moram fiksirati "Channel Width" na 80Hz jer u protivnom se mreža spaja na 2.4Ghz i to nikako ne mogu izbjeći (?! ) što god radio u postavkama WIFI kartice. I sada mi se niti jedan drugi uređaj koji ne podržava 5Ghz ne može spojiti na ovu mrežu. Ok, manji problem, ne brinem oko toga.

 

 

Ono što me interesiralo jest brzina. Znam da se ovdje radi o teoretskim "1200 mbit" brzinama (kako stoji na specifikaciji), međutim meni prijenos datoteka nikada nije brži od 130 megabita. Znam da bih i s time trebao biti zadovoljan, ali ipak sam se nadao da postoji nešto što može brže prenositi? Recimo ako imam neki film od 30 Gb, ja moram čekati 30 minuta da se on prenese na drugo računalo. To baš i nije praktično.

 

Ima li neko drugo rješenje, ili je brzina WIFIja trenutačno limitirana tehnologijom?

 

 

 

P.S.

ne pričam o internetu, to je druga stvar. Samo kućna mreža, WIFI prijenos podataka s jednog računala na drugo.

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: D-Link COVR 1100 i kućna WIFI mreža

Kad ti na wifi uređaju piše "1200" to znači da na 2,4GHz radi na 300Mbps a na 5GHz 867Mbps teorijskih brzina.

Radne brzine su upola manje za AP i Client mod dok za repeater mod još prepolovi brzinu a to je za idealne uvjete dok nema nikoga drugog na tvom radnom kanalu koji bi svojim radom još usporio brzinu koju imaš.

Zaboravi na wifi , spoji se kablom i prst u uho

 

ps: nemam pojma što ti je to COVR ? ...a nije 80Hz već 80MHz širine kanala.

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.7.2021 12:35 (AF139).
Re: D-Link COVR 1100 i kućna WIFI mreža
AF139 kaže...

Kad ti na wifi uređaju piše "1200" to znači da na 2,4GHz radi na 300Mbps a na 5GHz 867Mbps teorijskih brzina.

Radne brzine su upola manje za AP i Client mod dok za repeater mod još prepolovi brzinu a to je za idealne uvjete dok nema nikoga drugog na tvom radnom kanalu koji bi svojim radom još usporio brzinu koju imaš.

Zaboravi na wifi , spoji se kablom i prst u uho

 

ps: nemam pojma što ti je to COVR ? ...a nije 80Hz već 80MHz širine kanala.

 

ahaa ok hvala na info, dakle bilo je prelijepo da bi bilo istinito s onih "1200"... 

 

Nadam se da će kroz par godina nešto izaći od tehnologije, jer kabeli su mi stvarno jako nepraktični. Probao sam i s powerline adapterima, eh, ma i dalje djelomično nepraktično u mojem slučaju.

 

 

D-Link COVR je a nemam pojma, nekakav pojačivač WIFI signala, nešto što mi omogućava 5Ghz mrežu i puno veću pokrivenost nego ruter koji sam dobio od Iskona. COVR spojim na ruter i onda se na taj COVR spajam bežično.

Dobio sam 2 COVR-a u paketu jer je omogućeno stvaranje "mesh-a" (kada imaš ogromne prostore pa ti wifi ne dolazi do druge sobe, tu staviš drugi uređaj, to je taj mesh valjda) ali kako ja živim u malenom stančiću meni to ne treba, samo jedan COVR je spojen.

 

 

10 godina
offline
Re: D-Link COVR 1100 i kućna WIFI mreža

Mesh isto radi kao range extender u repeater modu a sa spajanjima LAN/WAN portovia i AP /Client mod , sa tim da kod više uređaja sami se prebace u band mod i brzinu koja daje najveću brzinu prema ruteru .

16 godina
offline
Re: D-Link COVR 1100 i kućna WIFI mreža

Može preporuka nekog best-buy mesh-a? Ja bih trebao nešto slično uzeti.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
Re: D-Link COVR 1100 i kućna WIFI mreža
Pero Dinamit kaže...

Može preporuka nekog best-buy mesh-a? Ja bih trebao nešto slično uzeti.

 

 

Cijene su 100kn gore dolje koliko sam vidio

 

 

D-Link MESH Wi-Fi sistem COVR-1102/E pakiranje 2kom - Uzi Shop

 

TP-Link AC1200 Whole Home Mesh Wi-Fi System (1-Pack) - Uzi Shop

 

Linksys Velop AC1200 MESH 1 kom | Extreme Digital

 

 

12 godina
offline
Re: D-Link COVR 1100 i kućna WIFI mreža
Ja imam COVR 2200 i maksimalna brzina koju postižem prilikom prijenosa datoteka u lokalnoj mreži je 200-250 mbps, i to s jednog računala spojenog na wifi, a drugog na žicu. U svakom slučaju, osjetno bolje nego router koji sam dobio o A1, a da ne govorim o tome kako mi je signalom pokriven cijeli stan i terasa.

Sustav ima mana (ponekad uređaje ne prebaci na 5ghz, nego 'zapnu' na 2.4, npr.), no ja sam zadovoljan i nisam nikad imao stabilniji wifi.
 
0 0 hvala 0
Re: D-Link COVR 1100 i kućna WIFI mreža
Danchas kaže...
Ja imam COVR 2200 i maksimalna brzina koju postižem prilikom prijenosa datoteka u lokalnoj mreži je 200-250 mbps, i to s jednog računala spojenog na wifi, a drugog na žicu. U svakom slučaju, osjetno bolje nego router koji sam dobio o A1, a da ne govorim o tome kako mi je signalom pokriven cijeli stan i terasa.

Sustav ima mana (ponekad uređaje ne prebaci na 5ghz, nego 'zapnu' na 2.4, npr.), no ja sam zadovoljan i nisam nikad imao stabilniji wifi.

 

da, i meni se to dešava. Riješio sam tako da sam u postavkama uređaja postavio da forsira 80 mhz channel width u postavkama wirelessa

 

 

10 godina
offline
Re: D-Link COVR 1100 i kućna WIFI mreža

Zašto se ne ostavi mogućnost da softwer Mesh adaptera sam izabere band jer npr. ako ima vezu kroz zidove tada bolje prolazi 2,4 nego 5GHz koji se muči i ponavlja pakete podataka dok ne prođu što znači da je možda i lošija brzina na 5GHz nego što bi bila na 2,4GHz .

 

Ako  jedan Mesh adapter spojimo LAN kablom na ruter , a drugi Mesh adapter LAN kablom na PC imamo veću brzinu rada nego kad se Mesh spaja samo preko wifi.

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.7.2021 23:27 (AF139).
Re: D-Link COVR 1100 i kućna WIFI mreža
AF139 kaže...

Zašto se ne ostavi mogućnost da softwer Mesh adaptera sam izabere band jer npr. ako ima vezu kroz zidove tada bolje prolazi 2,4 nego 5GHz koji se muči i ponavlja pakete podataka dok ne prođu što znači da je možda i lošija brzina na 5GHz nego što bi bila na 2,4GHz .

 

Ako  jedan Mesh adapter spojimo LAN kablom na ruter , a drugi Mesh adapter LAN kablom na PC imamo veću brzinu rada nego kad se Mesh spaja samo preko wifi.

 

 

Bilo je tako postavljeno, ali onda mi je laptop umjesto na 5Ghz prebacivao na 2.4Ghz, te je maximalna brzina bila 70 megabita, dok sada ide do cca 400.

16 godina
offline
Re: D-Link COVR 1100 i kućna WIFI mreža
U vezi mesh-a, jedan prema drugome moraju imati barem neki signal, ali oba daju onda full signal? Ili kao extender, koliki signal prime tu jacinu onda salju dalje?
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: D-Link COVR 1100 i kućna WIFI mreža

Normalno da moraju imati dobar wifi signal međusobno inače će brzina veze usporiti zbog ponavljanja paketića data podataka.

Range extender uvjek daje istu snagu signala bez obzira koliki je signal što prima tj. jednako kao Mesh koji je u stvari isto Range extender samo sa boljim softwerom koji može povezati više Mesh uređaja.

Ako koristiš jedan Mesh uređaj on radi potpuno jednako kao Range extender tj mod rada je "repeater".

Pogrešan prevod "range extender" u  "wifi pojačalo" dovodi do zabune jer se radi o pojačanju dometa a ne snage.

Tome još doprinosi npr. Iskon sa trgovačkom reklamom (na slici) koja nije točna jer je snaga kod oba tipa uređaja jednaka ali se kod oba gubi na brzini.

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.7.2021 22:33 (AF139).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice