Pitanje u vezi ram memorije

poruka: 7
|
čitano: 4.225
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi ram memorije

Pozdrav

Imam rog strix b450 f gaming plocu

Te ryzen 5 2600

Kupio sam g.skill ram memoriju ( koju cu danas navecer tek stavit u pc) F4-3200C16D-16GTZR oznake

Po forumima vidim da pisu da taj ram nije kompatibilan sa ryzen procesorima (te rami na kutiji imaju napisano kao samo za intel) , a na qvl listi maticne ploce taj ram je na popisu te maticne ploce sa ryzen procesorima 2. generacije

Za ryzen procesore pisu da su ti isti rami kompatibilni koji imaju na kraju oznaku X umjesto R

Da li cu imat problema ili bude sve oke?

Btw. Bios je update prije par dana.

Lp

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Pitanje u vezi ram memorije

Trebalo bi radit bez problema, jos ako si stavio zadnji bos  99% da bude.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi ram memorije

Prije par dana sam stavio najnoviji bios

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pitanje u vezi ram memorije
LukaSokol1 kaže...

Pozdrav

Imam rog strix b450 f gaming plocu

Te ryzen 5 2600

Kupio sam g.skill ram memoriju ( koju cu danas navecer tek stavit u pc) F4-3200C16D-16GTZR oznake

Po forumima vidim da pisu da taj ram nije kompatibilan sa ryzen procesorima (te rami na kutiji imaju napisano kao samo za intel) , a na qvl listi maticne ploce taj ram je na popisu te maticne ploce sa ryzen procesorima 2. generacije

Za ryzen procesore pisu da su ti isti rami kompatibilni koji imaju na kraju oznaku X umjesto R

Da li cu imat problema ili bude sve oke?

Btw. Bios je update prije par dana.

Lp

 -ne postoji ram za neki cpu ili da nije za taj cpu.. (kao gorivo-auto). Svaki mora raditi unutar specifikacija.

... ali, previše je kombinacija i postoje nekompatibilnosti, npr mbo-chipset-bios-napon-timing.. i jedino sigurno da radi je ono što proizvođač testira-potvrdi, tj postoji lista i stim provjereno radi, s ostalima samo možda ... jer sve se mijenja, razvija dalje.

 

-u čemu je problem? pa modul (pločica rama) se radi od komponenti, ram-čipova, koji mogu biti različite gustoće i broj-količina, 1-2-4-8 x2(dvostrano) + parity/9 ili napon ili ecc..

za običan ram, važna je samo gustoća čipa i napon, ddr3=1.5v, ddr4=1.35v .. L=10% niže, dok su uobičajeno za laptop-sodimm -10% napona pa ne mora biti označen kao L.

-ako čitaš oznake, tad je dovoljno vidjeti što mbo podržava, npr ddr4-1.35v i to tražiš na ramu.

-problem je što gustoću ne označuju, tj možda na slici vidiš broj chipova na modulu (proizvođači imaju manual-shemu, kingston-kingmax-adata.. google nađe).

-kako se razvija proizvodnja tako raste kapacitet tog chipa (od kojih se radi modul-keks-pločica) pa tako jedan chip od 1mbit složenih 8komada daje 1mbayt ili megabayt (byte=8bit), gigabitni chipovi daju recimo 8gb, ali stalno raste gustoća, tj chip koji je imao recimo 1gbit sad proizvode s 2gbita, 8 komada jednostrano ili 16 dvostrano tad daju 8-16-32GB kapacitet i to je ono što BIOS mora prepoznati, tj single side i gustoću (kapacitet pojedine banke-chipa) dok ukupno tad dobiješ iskorsitivi kapacitet. U nekim slučajevima recimo ne podržava veći chip i tad možda u trgovini imaš dva slična-''ista'' modula, stari s recimo 8 chipova=8gb i novi s recimo 4chipa=8gb.. tad ako bios ne podržava novi-veći  chip ne prepozna kapacitet ili ako je dvostrano možda prijavi samo 50% kapaciteta.. tj sigurnije da će stari modul biti prepoznat nego novi, ali novi je obično brži, jeftiniji i ako radi logično je njega kupiti.

 

-problem je što proizvođač možda neće za sve mbo i sve ramove raditi testove, pa nema popisa-potvrde da radi, tad čitaš što radi update biosa pa možda baš to ili gledaš teh.specifikacije proizvođača chipa i zaključiš što tvoja mo sigurno poržava npr novije-veće chipove veće gustoće (manje ih je na pločici) ili starije kojih je obično više za isti kapacitet. To možeš gledajući postojeći ram u mbo. tj vidiš broj chipova i ukupni kapacitet i tako znaš što bi trebalo (vjerojatno radi..) ali siguran si tek kad probaš + ako podržava bios.

 

-drugi problem koji se može desiti je npr dualchanel + 2 ili 4 utora i kad ih sve popuniš, tj ako mbo ima 4 utora i ako su samo 2 zauzeta, ne znači da će isti ram raditi ako dodaš jer može biti ukupno ograničeno koliko strana-chipova u svim zajedno utorima rama može podržati-prepoznati bios a sve je povezano kako tad bios mapira banke i timinge, burst mod, dualchanel itd.. + mora pravilno regulirati napon i clock tj uvjek ide prema najlošijoj komponenti pa je clock koji inače nije važan-kriterij onaj koji podržava najsporija pločica..

 

-uvjek je preporuka da svi moduli budu identični-isti, ali nije nužno, čak i različiti brandovi su zapravo isti, možda identični chipovi, dok je clock sporedan-optimalan.. veći problem je gustoća, kapacitet, stabilnost i kad dođeš do neke granice mbo jer tad mogu početi problemi, jer sve traži struju i nije isto koristiš li jedan moduli, 2-4.. jer više = više struje i više problema sinkronizacije-takata.. pa se može desiti da više postane nestabilno mada teoretski radi. To ovisi o klasi mbo, jeftina-skupa tj skupo je obično robustnije i predviđa max za sve.. pa tako i ram + starenjem se sve kvari, svi kontakti oksidiraju i što više modula to je više mogućih problema čisto fizički kontakta, pa i ono što danas radi može sutra početi s problemima (a to ne znači da si pogriješio.. nego to je tako, kvari se i stari..)

 

-a začudo, sve zapravo u većini slučajeva radi.. osim ako baš nemaš sreće.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi ram memorije

Znaci po Vasem misljenju taj navedeni ram bi morao radit normalno?

Do sad sam.imao F4-3200C16-4GVKB. 

4x4 i kad sam.u biosu stavio na 3200 mhz bacao mi je plavi ekran svaki put nakon 10-20 min rada

Na 2800 mhz radi bez greske

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.11.2020 13:17 (LukaSokol1).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pitanje u vezi ram memorije
LukaSokol1 kaže...

Znaci po Vasem misljenju taj navedeni ram bi morao radit normalno?

Do sad sam.imao F4-3200C16-4GVKB. 

4x4 i kad sam.u biosu stavio na 3200 mhz bacao mi je plavi ekran svaki put nakon 10-20 min rada

Na 2800 mhz radi bez greske

 OC je OC.. neovisno što se reklamira.. ovisi o kvaliteti mbo-chipseta, kvaliteti rama, sreći, popunjenosti, tlakuzraka itd. i nije pravilo, dok je standardni clock upravo to, pravilo-radi. Sve iznad je 'možda' i reklama + piše ti i takav moguć problem tj možda bi ti radio jedan ili dva modula a s 4 problem itd itd.

 

+ OC je besmislen, pogotovo za ram, jer bios sam postavi optimalne clockove + ako se već želi više tad isključivo može ako je 100% stabilno, npr memtest koji sat ili gaming-taskovi.. tj ako se ruši zaboravi, ako je jedna greška u memtestu, zaboravi itd.

 

+.. prašina, starenje, kontakti.. ponekad treba očistiti prašinu, gumicom za olovke kontakte memorije (ne previše) i dobro utisnuti (jako, da baš sjedne).. možda pomogne, možda napajanje, možda pregrijavanje + amd je katastrofa za stabilnost i oc.

 

+ čemu uopće izmjena-novi ram? imaš 4x4=16 gb.. to je recimo dovoljno, tj malo je appsa koje traže više.

- teoretski treba raditi, + moguće da ćeš s manjim brojem modula moći stabilno na viši clock (još je važniji ras-cas...  tj ukupno propustnost-latencije-pauze..) a može se desiti obrnuto da neće podržavati jer nije atestirano mada bi trebalo raditi .. no opet, ako nemaš neki 'pravi' razlog tad ne moraš ni mijenjati-dodavati, ako je to OC tad je to pogrešan razlog tj rizik, koji ako prihvaćaš tad ideš do jaja pa i rizik kupiti-porbati i ako ne radi vraćati u trgovinu i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.11.2020 14:44 (ihush).
9 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi ram memorije

Evo koristim pc sa novom ram memorijom vec par sati, radi potpuno normalno na 3200 mhz, bez ikakvog problema

Naspram stare s kojom se nakon 2800 mhz palio blue screen 

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.11.2020 23:43 (LukaSokol1).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice