Moding napajanja

poruka: 25
|
čitano: 5.817
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Moding napajanja

Malo sam zapeo oko informacija traživši po netu ali uvijek se nađe dobar savjet i ovdje(prvo istraži  pa tek onda traži pomoć) :D

Daklem,u ovim trenucima kad su komponente po cijenama"nebu pod oblake" i dok nas ne snađu malo bolja vremena htio sam se poslužit nekim dijelovima i starih kompova.Našao sam nekakvog Dell-a(koji je u kompletu od kućišta,napajanja i matične)kojeg sam mislio malo preurediti da mi posluži neko vrijeme za igre i gledanje serija i filmova.Naime,dotični komp ima Dellovu matičnu(Pn:VJ4YX rev:AOO)sa Intel core I3 4160 procesorom i DDR3 memorijojom.Tu mu je i Dell napajanje koje je nažalost 8pinsko(a ne standardno 14pinsko)i tu nastaje problem jer ima samo 8pinski i 4pinski izlaz iz napajanja pa nemogu stavit neku grafu kojoj treba napajanje.E sad,došla mi je ideja i iskušao sam ju.Uzeo sam Energonovo EPS-650W napajanje i preko 14pinskog konektora spojio u 8pinski koji traži matična.Nisam došao do željenog učinka(dobio sam struju u matičnu,što dokazuje lampica koja svijetli)ali se ne pokreće.Moje pitanje je da li je problem možda u amperaži koja mu je možda nedostupna ili je u pitanju wattaža?Ima li netko iskustva sa tim?Ako mogu kakvi savjeti,bio bih jako zahvalan...

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Moding napajanja

Siguran si da si dobro spojio gumb za uključivanje, na dobre pinove, i da ostvaruju kontakt?

 

Ako je to dobro, ako si na matičnu spojio na dobre pinove, onda bi trebalo posumnjati na snagu. Koliko se vidi iz specifikacija napajanja, ono ima četiri 12 V voda, svaki do 16 ampera. Ako na 24-pinski konektor ide samo jedan, onda je moguće da se time preoptereti napajanje pa bi trebao uzeti i struju s molex konektora.

 

Iz tvoje poruke nije jasno jesi li prije žrtvovanja starog napajanja pokrenuo taj kompjuter, odnosno jesi li 100% siguran da je ispravan.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Moding napajanja
mbaksa kaže...

Siguran si da si dobro spojio gumb za uključivanje, na dobre pinove, i da ostvaruju kontakt?

 

Ako je to dobro, ako si na matičnu spojio na dobre pinove, onda bi trebalo posumnjati na snagu. Koliko se vidi iz specifikacija napajanja, ono ima četiri 12 V voda, svaki do 16 ampera. Ako na 24-pinski konektor ide samo jedan, onda je moguće da se time preoptereti napajanje pa bi trebao uzeti i struju s molex konektora.

 

Iz tvoje poruke nije jasno jesi li prije žrtvovanja starog napajanja pokrenuo taj kompjuter, odnosno jesi li 100% siguran da je ispravan.

 Gumb za uključivanje sam skinuo s Dellovog kućišta baš zbog toga da nebi bilo nešto krivo spojeno.A u 8pinski konektor idu 2 žice od 12V kao što i 14pinskom idu 2 žice od 12V.I tako je i spojeno.Ide još i 4pinski konektor ali on je zaseban kao i na svim klasičnim napajanjima pa pretpostavljam da on ne mora biti pod strujom dok se komp ne pokrene.

Da isprobao sam prije nego sam ga žrtvovao i radilo je...

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
11 godina
offline
Re: Moding napajanja

Kako si spojio ljubičastu 12VSB? Jer Energon i sva ostala normalna ATX imaju 5VSB pa bi trebao DC-DC pretvarač kako bi imao dobar PG signal.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Moding napajanja
kiwi_91 kaže...

Kako si spojio ljubičastu 12VSB? Jer Energon i sva ostala normalna ATX imaju 5VSB pa bi trebao DC-DC pretvarač kako bi imao dobar PG signal.

 To me je mučilo jer na Dellu piše +12VSB a na Energonu samo VSB.Nažalost ja sam pretpostavio da je onda i on vjerojatno 12V.

Oznake na Dellu  crna-ground  idu 3 kom   Oznake na Energonu  crna- ground

             bijela-+12V B idu 2 kom                   žuta-+12V 1

          ljubičasta-+12VSB  ide 1 kom                ljubičasta-VSB

                 siva-PG  ide 1 kom                    siva-PG

             zelena-PS ON  ide 1 kom                 zelena-PS ON

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
16 godina
moderator
offline
Re: Moding napajanja
General Zed kaže...
Gumb za uključivanje sam skinuo s Dellovog kućišta baš zbog toga da nebi bilo nešto krivo spojeno.A u 8pinski konektor idu 2 žice od 12V kao što i 14pinskom idu 2 žice od 12V.

Da, ali te dvije žice iz 24-pinskog konektora koje si koristio mogu biti s istog 12 V voda. A zbog toga kako je označeno na napajanju, moguće je da svaki vod ima svoju, nezavisnu zaštitu od preopterećenja pa bi potencijalno ispalo da iz voda koji daje 18 A pokušavaš izvući puno više (Dellovo napajanje daje 30 A, znači 16  A + 14 A).

 

Sad ovisi kako je regulacija preotperećenja riješena... Nisam se time bavio pa ne znam. Jesi probao testirati kontinuitet ("kratki spoj") između različitih 12 V pinova Recimo pinova iz 12 V iz 24-pinskog konektora i 4-pinskog molexa za diskove?

 

 

BTW zašto pišeš "14pinskom"? ATX napajanja nemaju 14-pinski nego 24-pinski konektor.

 

 

Probaj pinove za pokretanje spojjiti žicom umjesto preko prekidača.

 

kiwi_91 kaže...

Kako si spojio ljubičastu 12VSB? Jer Energon i sva ostala normalna ATX imaju 5VSB pa bi trebao DC-DC pretvarač kako bi imao dobar PG signal.

Tražio sam je li nužno da ima napona na sb, jer to tehnički ne treba za pokretanje i rad računala (jedino se baterija za CMOS pretjerano troši ako nije spojeno), odnosno ne bi trebalo. Ako doista treba, onda da, onda je to vjerojatno problem.

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Moding napajanja
mbaksa kaže...
General Zed kaže...
Gumb za uključivanje sam skinuo s Dellovog kućišta baš zbog toga da nebi bilo nešto krivo spojeno.A u 8pinski konektor idu 2 žice od 12V kao što i 14pinskom idu 2 žice od 12V.

Da, ali te dvije žice iz 24-pinskog konektora koje si koristio mogu biti s istog 12 V voda. A zbog toga kako je označeno na napajanju, moguće je da svaki vod ima svoju, nezavisnu zaštitu od preopterećenja pa bi potencijalno ispalo da iz voda koji daje 18 A pokušavaš izvući puno više (Dellovo napajanje daje 30 A, znači 16  A + 14 A).

 

Sad ovisi kako je regulacija preotperećenja riješena... Nisam se time bavio pa ne znam. Jesi probao testirati kontinuitet ("kratki spoj") između različitih 12 V pinova Recimo pinova iz 12 V iz 24-pinskog konektora i 4-pinskog molexa za diskove?

 

 

BTW zašto pišeš "14pinskom"? ATX napajanja nemaju 14-pinski nego 24-pinski konektor.

 

 

Probaj pinove za pokretanje spojjiti žicom umjesto preko prekidača.

 

kiwi_91 kaže...

Kako si spojio ljubičastu 12VSB? Jer Energon i sva ostala normalna ATX imaju 5VSB pa bi trebao DC-DC pretvarač kako bi imao dobar PG signal.

Tražio sam je li nužno da ima napona na sb, jer to tehnički ne treba za pokretanje i rad računala (jedino se baterija za CMOS pretjerano troši ako nije spojeno), odnosno ne bi trebalo. Ako doista treba, onda da, onda je to vjerojatno problem.

 

 Da iz Energona idu iz istog voda kao što i idu i iz Dellovog.Samo u Dellovom je oznaka +12V B a u Energonu je oznaka +12V 1 i oni idu u 24pinski kabel.A +12V 2 idu zasebno na 4 pinski i 8pinski kabl ana Dellu ide samo na 4 pinski kabel s oznakom +12V A

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
14 godina
neaktivan
offline
Moding napajanja

Neznam da li ima ikakve veze što je nekakav konektor spojen na vanjsko tipkalo ali ima iste oznake koje su potrebne napajanju.Također su spojene na stražnjem dijelu tiskane pločice(vrh olovke pokazuje)

konektor sa stražnje strane konektor sa stražnje strane
tipkalo tipkalo
konektor i pločica od tipkala konektor i pločica od tipkala
konektor konektor
ljubičasta žica sa stražnje strane pločice ljubičasta žica sa stražnje strane pločice
1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
Poruka je uređivana zadnji put sub 27.11.2021 21:47 (General Zed).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Moding napajanja
General Zed kaže...

Neznam da li ima ikakve veze što je nekakav konektor spojen na vanjsko tipkalo ali ima iste oznake koje su potrebne napajanju.Također su spojene na stražnjem dijelu tiskane pločice(vrh olovke pokazuje)

Nema veze.

 

Možeš reći da je spojeno samo ako si multimetrom provjerio da prekidač dovodi do kratkospajanja pinova. Zato sam ti i predložio da žicom spojiš odgovarajući pin (pin 16) ATX konektora na ground, da izbaciš gumb i matičnu ploču iz igre, kao potencijalne uzroke problema.

 

I sad mi je pala na pamet još jedna stvar koja bi mogla biti potencijalni uzrok. Neka napajanja traže minimalno opterećenje, bez kojeg neće pustiti struju. O tome nešto više imašovdje

.

11 godina
offline
Re: Moding napajanja
mbaksa kaže...

Tražio sam je li nužno da ima napona na sb, jer to tehnički ne treba za pokretanje i rad računala (jedino se baterija za CMOS pretjerano troši ako nije spojeno), odnosno ne bi trebalo. Ako doista treba, onda da, onda je to vjerojatno problem.

 

Ne znam kakva je situacija s ovom matičnom, ali i ja nekako pretp. da za normalne matične nije nužno potreban +5VSB, no bez njega matična ne može dati PS-ON signal napajanju jer matična očekuje PG signal od 5 V (ili 12 V u slučaju ovog Della), a napajanje PG signal generira preko 5VSB/12VSB. Tako da je u konačnici VSB potreban ako želimo normalno preko "POWER SW" pokrenuti napajanje, tj. računalo.

Odspojimo li PS-ON pin od napajanja s matične i spojimo ga na GND (pr. spajalica ili neki prekidač), onda pretp. da bi se računalo uključilo. To je samo pretpostavka jer možda i MB rad ovisi o PG signalu, no ako ćemo zakomplicirati, onda u tom slučaju možemo dovesti normalni 5 V ili 12 V za Dell (jer smo spajalicom pokrenuli napajanje pa imamo glavne 'rail-ove') na PG pin matične i tako bi onda u tom slučaju radilo.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.11.2021 12:21 (kiwi_91).
14 godina
neaktivan
offline
Moding napajanja

Multimetar kaže sljedeće:16pin ili ljubičasta spojena na ground daje 5.07V dok na pwr switch je 3.3V.

4pin konektor ne pokazuje ništa.Ground i zelena žica daju 4.6V dok ground i siva nema ništa.

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Moding napajanja
General Zed kaže...

Multimetar kaže sljedeće:16pin ili ljubičasta spojena na ground daje 5.07V dok na pwr switch je 3.3V.

Kad pritisneš prekidač, pada li pin 16 na 0 V?

14 godina
neaktivan
offline
Re: Moding napajanja
mbaksa kaže...
General Zed kaže...

Multimetar kaže sljedeće:16pin ili ljubičasta spojena na ground daje 5.07V dok na pwr switch je 3.3V.

Kad pritisneš prekidač, pada li pin 16 na 0 V?

 Ne ostaje isto 5.07V i preko prekidača i s odvijačem kad spojim

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
16 godina
moderator
offline
Re: Moding napajanja
General Zed kaže...
mbaksa kaže...
General Zed kaže...

Multimetar kaže sljedeće:16pin ili ljubičasta spojena na ground daje 5.07V dok na pwr switch je 3.3V.

Kad pritisneš prekidač, pada li pin 16 na 0 V?

 Ne ostaje isto 5.07V i preko prekidača i s odvijačem kad spojim

A kad držiš prekidač pritisnutim, jel u tom trenutku 0 V?

14 godina
neaktivan
offline
Re: Moding napajanja

Ne.Konstano pokazuje istu V

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
3 godine
offline
Moding napajanja

Nečeš ništa napravit sa kemijanjem,još češ skurit nekaj na kraju..Naruči online adapter i riješen problem

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Moding napajanja
renato1977 kaže...

Nečeš ništa napravit sa kemijanjem,još češ skurit nekaj na kraju..Naruči online adapter i riješen problem

 Kakav adapter?Što točno tražim ili što točno preporučuješ?

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
3 godine
offline
Re: Moding napajanja
General Zed kaže...
renato1977 kaže...

Nečeš ništa napravit sa kemijanjem,još češ skurit nekaj na kraju..Naruči online adapter i riješen problem

 Kakav adapter?Što točno tražim ili što točno preporučuješ?

 dell psu converter

Pa si pogledaj koji ti odgovara

14 godina
neaktivan
offline
Re: Moding napajanja
renato1977 kaže...
General Zed kaže...
renato1977 kaže...

Nečeš ništa napravit sa kemijanjem,još češ skurit nekaj na kraju..Naruči online adapter i riješen problem

 Kakav adapter?Što točno tražim ili što točno preporučuješ?

 dell psu converter

Pa si pogledaj koji ti odgovara

  $58.63 Shipping to Croatia a converter 8$.Usto napravio sam isto to što i oni nude...

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
12 godina
offline
Moding napajanja

Očito nisi jer vidiš da adapter ima neki sklop u sebi, i evo za 30kn uz free shipping.

Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Moding napajanja
General Zed kaže...

Ne.Konstano pokazuje istu V

Svrha prekidača je spojiti pin 16 na gnd, znači napon tada mora pasti na 0 V ako je ostvaren kontakt. Drugim riječima, provjeri kako si sve to spojio, kakvo je stanje s kontaktima, jer ispada da si prekidačem pin 16 prespojio "u prazno", umjesto u ground.

 

Probaj žicom spojiti pin 16 na ground (zelena žica na crnu). Ako to ne pomogne, onda je problem valjda u 12V stand by grani, koju standardna ATX napajanja nemaju pa ti ili treba step up converter ili adapter kakvog su ti kolege predložile (pretpostavljam da je u onome omotanome na kabelima upravo step up converter koji 5V sb diže na 12V.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Moding napajanja

Malo sam dodatno proučavao i tražio.Postoji rješenje treba ustvari napraviti konektor ako ga nećeš kupiti(kad imaš terminologiju po kojoj možeš tražiti što ti treba-mislim na riječi :D).Uglavnom poslušao sam i probao spojiti zelenu i crnu žicu i onda se napajanje upali a i ventilator na procu.No međutim čim maknem žicu sve se gasi.Nisam probao ostavit žicu i upalit monitor da uopće vidim što se događa jer neznam jel postoji mogućnost da nešto spržim :D ali je očito da bi tako možda radilo...

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
16 godina
moderator
offline
Re: Moding napajanja
General Zed kaže...

Uglavnom poslušao sam i probao spojiti zelenu i crnu žicu i onda se napajanje upali a i ventilator na procu.No međutim čim maknem žicu sve se gasi.

To tako i treba biti. Napajanje je uključeno kad je pin 16 spojen na gnd, a isključeno kad nije spojen na gnd. A zadaća je matične ploče da, nakon što ti putem prekidača uključiš napajanje, da taj pin drži spojen na gnd i nakon što si odpustio gumb za uključenje, sve dok korisnik ne odluči isključiti računalo.

 

General Zed kaže...

Nisam probao ostavit žicu i upalit monitor da uopće vidim što se događa jer neznam jel postoji mogućnost da nešto spržim :D

Slobodno ostaviš za probu, da se uvjeriš da stvar radi - ništa se neće spržiti.

 

Ako radi, onda istraži kako je to spojeno na matičnu ploču i kako je prekidač spojen na matčnu ploču. Ako ne uspiješ to riješiti, opcija ti je naručiti onaj adapter s AliExpressa za koji je kolega poslao link, ili jednostavno ostaviti trajno spojen pin 16 na gnd, pa ćeš računalo uključivati i isključivati preko prekidača na napajanju.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Moding napajanja
mbaksa kaže...
General Zed kaže...

Uglavnom poslušao sam i probao spojiti zelenu i crnu žicu i onda se napajanje upali a i ventilator na procu.No međutim čim maknem žicu sve se gasi.

To tako i treba biti. Napajanje je uključeno kad je pin 16 spojen na gnd, a isključeno kad nije spojen na gnd. A zadaća je matične ploče da, nakon što ti putem prekidača uključiš napajanje, da taj pin drži spojen na gnd i nakon što si odpustio gumb za uključenje, sve dok korisnik ne odluči isključiti računalo.

 

General Zed kaže...

Nisam probao ostavit žicu i upalit monitor da uopće vidim što se događa jer neznam jel postoji mogućnost da nešto spržim :D

Slobodno ostaviš za probu, da se uvjeriš da stvar radi - ništa se neće spržiti.

 

Ako radi, onda istraži kako je to spojeno na matičnu ploču i kako je prekidač spojen na matčnu ploču. Ako ne uspiješ to riješiti, opcija ti je naručiti onaj adapter s AliExpressa za koji je kolega poslao link, ili jednostavno ostaviti trajno spojen pin 16 na gnd, pa ćeš računalo uključivati i isključivati preko prekidača na napajanju.

 Eto složio sam mali prekidač na zelenu i crnu žicu,spojio monitor,pokrenulo se ali ništa od bootanja.Monitor i dalje viče no video input.Očito da mu fali napajanja da bi se komplet pokrenuo.Onda je i to valjda riješeno.Čekam dostavu dotičnog adaptera,valjda nebude bilo kako piše za 90 dana :D

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
12 godina
offline
Moding napajanja

Meni u zadnje vrijeme dolazi sve u 3-4 tjedna

Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice