Wallstreet Bets

poruka: 322
|
čitano: 46.729
|
moderatori: XXX-Man, vincimus, Lazarus Long, pirat, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
online
Re: Wallstreet Bets
Odjednom svi stručnjaci za stock market a u stvari nitko pojma nema 🤣
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Wallstreet Bets
darkborg kaže...
Odjednom svi stručnjaci za stock market a u stvari nitko pojma nema 🤣

 pa da itko zna tocno kako ce se nesto kretati vec bi bio milijarder a nebi pisao po forumu savjete za koristenje revoluta za trgovanje gamestopom. 

 

meni je cijela ova situacija cista zajebancija i fora mi je sto sam dio sveg tog. kad to prode mozemo raspravljat o pametnim ulaganjima i sto gdje i kako. 

9 godina
online
Re: Wallstreet Bets
Marko :D kaže...

Revolut onda krivo prikazuje. Jer, cijena ne može niti rasti niti padati dok je NYSE zatvoren, jer onda dionice ne možeš niti prodati niti kupiti.

 

pa evo ja na googleu upravo gledam i vidim da se cijena GME-a mijenjala tokom cijelog dana iako je US burza zatvorena. Očito je da fluktuacija postoji stalno

12 godina
offline
Wallstreet Bets

I ja planiram uložiti neku siću GME i AMC tek toliko iz zajebancije, ali nakon toga planiram početi investirati u dionice jer smatram da mi se daleko bolje to isplati nego uplaćivati u mirovinski fond ili čuvati u "čarapi".

29.11.2010= Barcelona-Real Madrid 5:0
 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Wallstreet Bets

morate znati da odredeni igraci na trzistu mogu trgovati dionicom i izvan radnog vremena burze. 

Moj PC  
1 0 hvala 1
9 godina
online
Re: Wallstreet Bets
mar123 kaže...
darkborg kaže...
Odjednom svi stručnjaci za stock market a u stvari nitko pojma nema 🤣

 pa da itko zna tocno kako ce se nesto kretati vec bi bio milijarder a nebi pisao po forumu savjete za koristenje revoluta za trgovanje gamestopom. 

 

meni je cijela ova situacija cista zajebancija i fora mi je sto sam dio sveg tog. kad to prode mozemo raspravljat o pametnim ulaganjima i sto gdje i kako. 

 

točno to. Super je da ovdje malo pričamo o tim stvarima, jbg možda neko i pikne koju kintu. Meni super odgovara jer već neko vrijeme razmišljam i o kriptovalutama i dionicama, i sve danas ću sutra ću i nikako, i evo ova situacija sa gme i ova tema me pogurali. 

 

Danas sam razbacao oko 1000 kn preko revoulta na neke kripte i dionice pa šta bude. 

 

13 godina
offline
Re: Wallstreet Bets
Cansee kaže...
Marko :D kaže...

Revolut onda krivo prikazuje. Jer, cijena ne može niti rasti niti padati dok je NYSE zatvoren, jer onda dionice ne možeš niti prodati niti kupiti.

 

pa evo ja na googleu upravo gledam i vidim da se cijena GME-a mijenjala tokom cijelog dana iako je US burza zatvorena. Očito je da fluktuacija postoji stalno

Postoji razlog zbog čega je dio linije zelen, a dio siv i zašto se točkica ne miče. Razlog je u tome što zeleno predstavlja sigurnu vrijednost; tolika je cijena dionice bila u tom trenutku jer je burza bila otvorena. Sivo je samo pretpostavka jer na zatvorenoj burzi ne možeš trgovati. Drugim riječima; pretpostavlja se da je dionica zadržala svoju cijenovnu stabilnost, ali vidjet ćemo što će biti u 15:30 kada se burze otvore.

 

Za pad cijene dionica, ljudi moraju početi masovno prodavati svoje. Upravo stoga se na WSB piše HOLD!; time govore ljudima da ne prodaju dionice koje su kupili kako ne bi pokrenuli pad cijene. Onda su pobjednici hedge fondovi jer to znači da su ljudi slušali njihove laži i pali na njihov trik. Recimo, nedavno je voditelj s CNBCa rekao ljudima da su pobjedili i da su dokazali svoju poantu, te da sada dionice prodaju za vlastito dobro. Ono što nije rekao jest da bi time samo pomogli Melvinu da vrati posuđeno (iliti dodatno se obogati). Ali kao što sam već rekao, kako iza svake velike kompanije stoje fondovi i investori, pa tako i iza CNBC-ja, odnosno njihove matične organizacije (Comcast), pa ja za očekivati da će njihovi voditelji biti malo pristrani.

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.2.2021 14:31 (Marko :D).
15 godina
online
Re: Wallstreet Bets
KiX777 kaže...

I ja planiram uložiti neku siću GME i AMC tek toliko iz zajebancije, ali nakon toga planiram početi investirati u dionice jer smatram da mi se daleko bolje to isplati nego uplaćivati u mirovinski fond ili čuvati u "čarapi".

 pa gle, ako svaki mjesec do mirovine uspijes izdvojit 1000 kn mjesecno za dionice i ako ulazes u stabilne dionice koje nemaju ovakve ogromne rastove nego lagano idu prema gore u mirovini ces bit bogat covjek i nece te zanima kolku penziju ces dobivat od drzave. 

 

ulaganje u dionice, obveznice, opcenito bilokakve vrijednosnice je jako pametna stvar u zivotu. problem je sto je hrvatska drzava u kojoj ljudi nemaju za osnovne zivotne potrebe i jako se slabo onda i educira o ovom nacinu "zivota". mi smo u ekonomskoj skoli, posto smo ucili vecinom o zivotu kakav bi trebao biti, a ne kakav on je u hrvatskoj, ucili da ljudi dio svoj dohotka ulazu. nakon toga imali smo predmete koji su nas ucili na koje sve nacine se novac moze ulagati, kratkorocno i dugorocno. 

kazem nazalost nas narod bas nije naucen na to, mi cemo kad imamo novac uloziti u bolji auto, u neku vecericu itd itd. a malo tko ce rec okej sad imam malo viska novca, idem taj novac ulozit u nesto sto ce mi kroz odredeni period donjeti jos vise novca. zato kazu bogati postaju bogatiji a siromasni siromasniji. 

14 godina
offline
Re: Wallstreet Bets
Marko :D kaže...

Revolut onda krivo prikazuje. Jer, cijena ne može niti rasti niti padati dok je NYSE zatvoren, jer onda dionice ne možeš niti prodati niti kupiti.

 Imaš pre i after market sate u kojima se može trgovati na nekim brokerima, na revolutu ne možeš ali ti prikazuje cijenu trenutno premarket-a..

po meni AMC trenutno pomalo razočaravajuć, na Frankfurtskom marketu je otvaranje bilo nekih 20$, al dobro vidjet ćemo za sat vremena

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.2.2021 14:29 (loky4i4).
9 godina
online
Re: Wallstreet Bets
mar123 kaže...
KiX777 kaže...

I ja planiram uložiti neku siću GME i AMC tek toliko iz zajebancije, ali nakon toga planiram početi investirati u dionice jer smatram da mi se daleko bolje to isplati nego uplaćivati u mirovinski fond ili čuvati u "čarapi".

 pa gle, ako svaki mjesec do mirovine uspijes izdvojit 1000 kn mjesecno za dionice i ako ulazes u stabilne dionice koje nemaju ovakve ogromne rastove nego lagano idu prema gore u mirovini ces bit bogat covjek i nece te zanima kolku penziju ces dobivat od drzave. 

 

ulaganje u dionice, obveznice, opcenito bilokakve vrijednosnice je jako pametna stvar u zivotu. problem je sto je hrvatska drzava u kojoj ljudi nemaju za osnovne zivotne potrebe i jako se slabo onda i educira o ovom nacinu "zivota". mi smo u ekonomskoj skoli, posto smo ucili vecinom o zivotu kakav bi trebao biti, a ne kakav on je u hrvatskoj, ucili da ljudi dio svoj dohotka ulazu. nakon toga imali smo predmete koji su nas ucili na koje sve nacine se novac moze ulagati, kratkorocno i dugorocno. 

kazem nazalost nas narod bas nije naucen na to, mi cemo kad imamo novac uloziti u bolji auto, u neku vecericu itd itd. a malo tko ce rec okej sad imam malo viska novca, idem taj novac ulozit u nesto sto ce mi kroz odredeni period donjeti jos vise novca. zato kazu bogati postaju bogatiji a siromasni siromasniji. 

 

da, živa istina, nažalost prosječan Hrvat nema baš nekakvu ekonomsku kulturu. Gledao sam nekog tipa milijardera ili milijunaša kad je objašnjavao kako je najbitnije shvaćati razliku između "assets" i "liabilities". Asset je ono što ti donosi novac ubuduće i prvo bi u to trebao ulagati kad počneš zarađivati. Liability su troškovi koji neće donijeti zaradu, ili ti čak uzrokuju gubitak korištenjem. Auto ako ti služi da se vozikaš od birtije do birtije je liability, ali ako ga koristiš za zarađivanje novaca onda je asset. 

 

Kod nas je običaj da živiš s roditeljima dok se ne oženiš, onda besmisleno upucaš previše novaca u svatove da selo vidi da se može i onda što dobiješ u svatovima trošiš na stan ili kuću, auto, itakodalje, i na kraju si rob tim kreditima idućih 20 godina. Naravno nije svaka situacija takva, ali većina je, čak ima i gorih, npr. poznanik uzeo dobar dio love od svatova i istetovirao pola tijela. 

3 godine
neaktivan
offline
Re: Wallstreet Bets
loky4i4 kaže...
Marko :D kaže...

Revolut onda krivo prikazuje. Jer, cijena ne može niti rasti niti padati dok je NYSE zatvoren, jer onda dionice ne možeš niti prodati niti kupiti.

 Imaš pre i after market sate u kojima se može trgovati na nekim brokerima, na revolutu ne možeš ali ti prikazuje cijenu trenutno premarket-a..

po meni AMC trenutno pomalo razočaravajuć, na Frankfurtskom marketu je otvaranje bilo nekih 20$, al dobro vidjet ćemo za sat vremena

Tako je, npr Webull i Robinhood daju pre/after market trading (extended hours).

Cijena koja je bila zakljucana u petak navecer ne mora nimalo odgovarat onoj cijeni u ponedjeljak ujutro, naprotiv, i zato stavljanje ordera preko vikenda moze izazvati kupus.

13 godina
odjavljen
offline
Re: Wallstreet Bets
Cansee kaže...

 

da, živa istina, nažalost prosječan Hrvat nema baš nekakvu ekonomsku kulturu. Gledao sam nekog tipa milijardera ili milijunaša kad je objašnjavao kako je najbitnije shvaćati razliku između "assets" i "liabilities". Asset je ono što ti donosi novac ubuduće i prvo bi u to trebao ulagati kad počneš zarađivati. Liability su troškovi koji neće donijeti zaradu, ili ti čak uzrokuju gubitak korištenjem. Auto ako ti služi da se vozikaš od birtije do birtije je liability, ali ako ga koristiš za zarađivanje novaca onda je asset. 

 

Kod nas je običaj da živiš s roditeljima dok se ne oženiš, onda besmisleno upucaš previše novaca u svatove da selo vidi da se može i onda što dobiješ u svatovima trošiš na stan ili kuću, auto, itakodalje, i na kraju si rob tim kreditima idućih 20 godina. Naravno nije svaka situacija takva, ali većina je, čak ima i gorih, npr. poznanik uzeo dobar dio love od svatova i istetovirao pola tijela. 

 Ne trebaš biti milijunaš ili milijarder za shvaćati razlike između tipova imovine prema tome da li imovina donosi ili odnosi novac. Kod nas su ljudi puno manje skloni selidbama pa onda troše na stanove i kuće, zato i imamo visok postotak ljudi koji žive u vlastitoj nekretnini, jer je to jedino što su naučili i provjereno im ide u korist. I to je nešto, valjda. 

 

Problem, osim u financijskoj pismenosti, je što iz nekog razloga ljudi ne žele ulagati u dionice iako svake godine idu gore, nego za te novce svjesno kupuju stvari koje padaju u vrijednosti čim se otvore. Eto, kod nas će ekipa kupiti iPhone kojem će cijena kroz par godina pasti te će na njemu izgubiti dobar dio uloženog, ali neće kupiti Apple dionice jer im je to preriskantno i mogu izgubiti novce. Ne znam, jedino što znam je da mi je drago da nisam jedan od tih i da sam financijski i psihički profitirao od tog. 

6 godina
online
Wallstreet Bets

Zato što dobit kod dionica nije instant. Pogotovo ako ideš sa sigurnijim opcijama. A ljudima se to ne sviđa. Ljudi žele odmah, sad. 

 

Za dionice se oduvijek zanimam i sada hvala bogu trenutno imam posao koji mi omogućava da mi svaki mjesec ostane nepotrošen određeni iznos novca, tako da će taj višak definitivno otići na dionice. Jedan dio će ići na sigurnije opcije, a s drugim dijelom ću se malo kockati. 

 
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Wallstreet Bets
Vandit kaže...

Zato što dobit kod dionica nije instant. Pogotovo ako ideš sa sigurnijim opcijama. A ljudima se to ne sviđa. Ljudi žele odmah, sad. 

 

Za dionice se oduvijek zanimam i sada hvala bogu trenutno imam posao koji mi omogućava da mi svaki mjesec ostane nepotrošen određeni iznos novca, tako da će taj višak definitivno otići na dionice. Jedan dio će ići na sigurnije opcije, a s drugim dijelom ću se malo kockati. 

 Istina. Hm, vjerojatno svatko prvo mora vidjeti kakav je osjećaj da kroz godinu dana ulaganja dođeš do tog da ti rast dionica omogući da od profita kupiš iPhone. A ti ga onda okreneš i lupiš hiljadarku u Teslu, za ekipu s WSB-a 

13 godina
offline
Wallstreet Bets

Može, jer postoji pre-market i post-market period. Na revolutu nije moguce kupovati u tim periodima ali neki provideri to omogucuju.

edit: brisi, kolega vec odgovorio

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.2.2021 15:07 (Stryder).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Wallstreet Bets

Problem je što mi nemamo para..

Ja sam i prije deset godina ovako čitao za bitcoin, na bug.hr..Ali jebiga kad u džepu nemaš ni 50 dolara za izdvojit..

 

Koliko ljudi uopće koristi Revolut u hrvatskoj gdje se može ovako jednostavno "igrati"..

Na revolutu čim uđeš u dionice nudi ti ove dvije odmah za kupnju..

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.2.2021 15:11 (boatenga).
 
1 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Wallstreet Bets

Svatko bi trebao odluciti sto mu najvise odgovara.

Za pocetak se dobro informirati i vidjeti razlike izmedju razlicitih tipova ulaganja, pa onda kako na sve to utjece porez, itd., nema svaka drzava iste uvjete.

 

Ja recimo mjesecno odvajam u ETF vecinu novaca, ETF prati All-World index, u njemu je sadrzano preko 1600 firmi iz cijelog svijeta, i da sutra recimo Facebook propadne skroz, nestane, nema ga, na ETF se to reflektira kao pad od 2%.

Isto tako u ETF se stavlja novac i ne pratim kretanje svakodnevno, ne pratim ga ni na tjednoj bazi, jednostavno u njega stavljam i ne gledam trenutno stanje, jer je to ulaganje za iducih 20+ godina

U dionice ide play money koji je relativno malen a moze donijeti puno. Isto tako moze i propasti, i sa time se treba pomiriti.

Svakako pratiti trendove a ne slijepo bacati u blue chip kompanije po inerciji.

Kad nadjete balans koji vam odgovara - drzite se toga.

 

boatenga 

https://www.thecalculatorsite.com/finance/calculators/compoundinterestcalculator.php

 

Stavi 50kn mjesecno i recimo kamatu 6% na 20 godina i vidi koliko dobijes van.

Nikad ne podcjenjujte moc compound interesta ;)

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.2.2021 15:11 (Dino_Velvet).
 
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Wallstreet Bets
boatenga kaže...

Problem je što mi nemamo para..

Ja sam i prije deset godina ovako čitao za bitcoin..Ali jebiga kad u džepu nemaš ni 50 dolara za izdvojit..

 

Koliko ljudi uopće koristi Revolut u hrvatskoj gdje se može ovako jednostavno "igrati"..

Na revolutu čim uđeš u dionice nudi ti ove dvije odmah za kupnju..

 Nema nitko odmah, ne padaju dolari s neba ni u Americi. 

3 godine
neaktivan
offline
Re: Wallstreet Bets
footballer kaže...
boatenga kaže...

Problem je što mi nemamo para..

Ja sam i prije deset godina ovako čitao za bitcoin..Ali jebiga kad u džepu nemaš ni 50 dolara za izdvojit..

 

Koliko ljudi uopće koristi Revolut u hrvatskoj gdje se može ovako jednostavno "igrati"..

Na revolutu čim uđeš u dionice nudi ti ove dvije odmah za kupnju..

 Nema nitko odmah, ne padaju dolari s neba ni u Americi. 

Ljudima, a i meni, svako malo lupi ludost u glavu temeljena na dogadjajima unazad godinu dana, koji su ekstrem svoje vrste i uz dot com boom nikada nismo imali ovako nesto.

Odjednom je 6% godisji prosjek - smece, svi bi odmah 50% mjesecno :) (naravno nista lose nema u tim zeljama, al onda ima i instant razocaranja).

 

S druge strane, opet moc compound interesta, recimo ako pocnes stavljati 2000kn mjesecno (znam, nemoguce za neke..) u ETF koji raste 6% godisnje, pocnes stavljati na dan kad ti se dijete rodi, na njegov 18. rodjendan imas ravno 100,000 eura na racunu (minus porez), jako lijepa lova djetetu za start u zivot :)

2000kn moze biti i 500kn ako nema druge opcije, svejedno kamata rasturi dugorocno.

 

Netko je ranije napisao da prestaje pusiti, 30x 30kn dnevno = ~1000kn mjesecno.

Znate onu foru:

"ja ne pusim, ne bi ja davao 30kn dnevno za cigarete, za tu lovu si za 20 godina kupis Ferrari"

- ok, di ti je taj Ferrari onda?

 

Eto, u ovom slucaju mozete kupiti ne bas Ferrari ali mozes auto koji nisi kupio na lihvarskoj kamati, za cash. Ili bilo sto drugo.

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.2.2021 15:23 (Dino_Velvet).
13 godina
offline
Wallstreet Bets

Dino_Velvet I sam razmisljam nakon ovoga u ETF fondove, koju platformu koristis? 

Ja sam recimo prije X godina stavio 200 eura u BTC, podigao ga sada (1700 eura) i ulupao to u GME + neka zarada sto sam uhvatio na Palantiru -> rizik da, ali rizik je sve. Sada bi mogao izvuci pozamašnu svotu a kad pogledate ulog -> 200 eura od prije nekoliko godina. Da problem je što hrvati nemaju novca i da, lagano nekom tko ima par M na racunu "riskirati" 50-100k ali jebiga, treba krenuti i štediti.

Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Wallstreet Bets

Pa evo ovdje već ima savjeta za pet, na topicu..

Vidiš kako ameri naprave community..

Zašto mi ne bi mogli..

A ne se svađati, ili prepirati čiji je veći..

 

 
2 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Wallstreet Bets
Dino_Velvet kaže...

S druge strane, opet moc compound interesta, recimo ako pocnes stavljati 2000kn mjesecno (znam, nemoguce za neke..) u ETF koji raste 6% godisnje, pocnes stavljati na dan kad ti se dijete rodi, na njegov 18. rodjendan imas ravno 100,000 eura na racunu (minus porez), jako lijepa lova djetetu za start u zivot :)

2000kn moze biti i 500kn ako nema druge opcije, svejedno kamata rasturi dugorocno.

 Ne moraš stavljat 2000kn mjesečno, stavljaj 4000kn godišnje i kroz 18 godina si uplatio oko 60ak tisuća, a na računu 110 tisuća. 

13 godina
offline
Wallstreet Bets

Najbitnije od svega je -> ne štediti tako da se lova drži u madracu ili na bankovnom računu, gledajte ETF ili low risk fondove.

Mali dio je dobro staviti u neke firme za koje vjerujete da ce tesko propast. Recimo meni osobno Apple je dobra kompanija iako ju ljudi mrze ali gledajuci koliko imaju kapitala teško da im se nešto strašno može desiti + ovo što su krenuli radiit sa M1 procesorima je dodatan vjetar u leđa. A kad pogledamo risk/reward koeficijent ispada da je risk low/reward dosta velik (70+% rast u godinu dana). No nikad nebi stavio svu lovu na jednog konja, vec je uvijek dobro rasporediti. 

Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Wallstreet Bets
footballer kaže...
Dino_Velvet kaže...

S druge strane, opet moc compound interesta, recimo ako pocnes stavljati 2000kn mjesecno (znam, nemoguce za neke..) u ETF koji raste 6% godisnje, pocnes stavljati na dan kad ti se dijete rodi, na njegov 18. rodjendan imas ravno 100,000 eura na racunu (minus porez), jako lijepa lova djetetu za start u zivot :)

2000kn moze biti i 500kn ako nema druge opcije, svejedno kamata rasturi dugorocno.

 Ne moraš stavljat 2000kn mjesečno, stavljaj 4000kn godišnje i kroz 18 godina si uplatio oko 60ak tisuća, a na računu 110 tisuća. 

Ljudi i tako rade, ovisno o primanjima, hrpa je opcija.

Nekome sjedne bonus, dividenda, nesto trece - jednom godisnje. Uzmes tu lovu, stavis u ETF i zaboravis, i tako iducih 10-20-30 godina.

Bitno je samo pocet i ne se zivcirati oko dnevnih fluktuacija.

13 godina
odjavljen
offline
Re: Wallstreet Bets
boatenga kaže...

Pa evo ovdje već ima savjeta za pet, na topicu..

Vidiš kako ameri naprave community..

Zašto mi ne bi mogli..

A ne se svađati, ili prepirati čiji je veći..

 

A gle, znaš i sam da je kod nas sve isto već godinama, samo što se ekipa koja zna sve prebacila, više nisu s dvoguzom ispred dućana, sad su na forumima i fejsu. Evolucija, valjda. 

 

Pa nije problem napravit community, imaš već hrvatski reddit page, možeš i ti startat neki novi subreddit, ili discord server, koliko znam, besplatni su. Veći ti je problem kakve ljude imaš u communityju i u što će se pretvoriti. Naravno, sve ovisi o tome koga puštaš, a reddit je eto javan. 

3 godine
neaktivan
offline
Re: Wallstreet Bets
Stryder kaže...

Dino_Velvet I sam razmisljam nakon ovoga u ETF fondove, koju platformu koristis? 

Ja sam recimo prije X godina stavio 200 eura u BTC, podigao ga sada (1700 eura) i ulupao to u GME + neka zarada sto sam uhvatio na Palantiru -> rizik da, ali rizik je sve. Sada bi mogao izvuci pozamašnu svotu a kad pogledate ulog -> 200 eura od prije nekoliko godina. Da problem je što hrvati nemaju novca i da, lagano nekom tko ima par M na racunu "riskirati" 50-100k ali jebiga, treba krenuti i štediti.

Ja koristim ING i DKB (jedino mi je to dostupno tu di jesam a da nemam muke Isusove sa poreznom prijavom).

 

https://www.reddit.com/r/eupersonalfinance/ - Tu mozes naci dosta savjeta, s vremena na vrijeme se spominje i Hrvatska.

Ovih par ozloglasenih brokera ovih dana (Interactive Brokers npr.) nisu uopce losi za ovu vrstu ulaganja.

 

Tu mozete traziti i analizirat ETF-ove
https://www.justetf.com/en/

6 godina
online
Re: Wallstreet Bets
footballer kaže...
Vandit kaže...

Zato što dobit kod dionica nije instant. Pogotovo ako ideš sa sigurnijim opcijama. A ljudima se to ne sviđa. Ljudi žele odmah, sad. 

 

Za dionice se oduvijek zanimam i sada hvala bogu trenutno imam posao koji mi omogućava da mi svaki mjesec ostane nepotrošen određeni iznos novca, tako da će taj višak definitivno otići na dionice. Jedan dio će ići na sigurnije opcije, a s drugim dijelom ću se malo kockati. 

 Istina. Hm, vjerojatno svatko prvo mora vidjeti kakav je osjećaj da kroz godinu dana ulaganja dođeš do tog da ti rast dionica omogući da od profita kupiš iPhone. A ti ga onda okreneš i lupiš hiljadarku u Teslu, za ekipu s WSB-a 

 Da. S time što bi takav novac radije reinvestirao nego potrošio na neku glupost. 

 

Imam ušteđevinu koju neću dirati, ona mi je back up, ali od iduće plaće krećem s 50€ u dionice. Zanima me samo, jel se za sve dionice može kupiti samo dio dionice ili je to limitirano za određene dionice?

10 godina
neaktivan
offline
Re: Wallstreet Bets
Stryder kaže...

Dino_Velvet I sam razmisljam nakon ovoga u ETF fondove, koju platformu koristis? 

Ja sam recimo prije X godina stavio 200 eura u BTC, podigao ga sada (1700 eura) i ulupao to u GME + neka zarada sto sam uhvatio na Palantiru -> rizik da, ali rizik je sve. Sada bi mogao izvuci pozamašnu svotu a kad pogledate ulog -> 200 eura od prije nekoliko godina. Da problem je što hrvati nemaju novca i da, lagano nekom tko ima par M na racunu "riskirati" 50-100k ali jebiga, treba krenuti i štediti.

 Potpisujem. Također me zanimaju ETF fondovi.

Mogu odvojiti mjesečno 100injak eura pa bih volio to pametno uložiti.

Ali najbitnije da ne moram svakodnevno pratiti jer ću time više novca izgubiti(uloženo vrijeme)

3 godine
neaktivan
offline
Re: Wallstreet Bets
Vandit kaže...
footballer kaže...
Vandit kaže...

Zato što dobit kod dionica nije instant. Pogotovo ako ideš sa sigurnijim opcijama. A ljudima se to ne sviđa. Ljudi žele odmah, sad. 

 

Za dionice se oduvijek zanimam i sada hvala bogu trenutno imam posao koji mi omogućava da mi svaki mjesec ostane nepotrošen određeni iznos novca, tako da će taj višak definitivno otići na dionice. Jedan dio će ići na sigurnije opcije, a s drugim dijelom ću se malo kockati. 

 Istina. Hm, vjerojatno svatko prvo mora vidjeti kakav je osjećaj da kroz godinu dana ulaganja dođeš do tog da ti rast dionica omogući da od profita kupiš iPhone. A ti ga onda okreneš i lupiš hiljadarku u Teslu, za ekipu s WSB-a 

 Da. S time što bi takav novac radije reinvestirao nego potrošio na neku glupost. 

 

Imam ušteđevinu koju neću dirati, ona mi je back up, ali od iduće plaće krećem s 50€ u dionice. Zanima me samo, jel se za sve dionice može kupiti samo dio dionice ili je to limitirano za određene dionice?

To ti ovisi o brokeru.

Neki daju, neki ne.

Neki daju uvjetno, ako recimo imas trajni nalog da svaki mjesec kupujes 50 eura u dionici, onda broker okupi vas "par" koji ste na istom sistemu, kupi hrpu dionica, i podijeli vama kao ulagacima proporiconalno.

Ista stvar je sa ETF.

Ja radim dollar-cost-average, ne kupujem svaki mjesec npr. 10 ETF-a nego za npr 500 eura, i onda dobijes kolko dobijes, al uvijek proporcionalno.

 

 

https://www.reddit.com/r/eupersonalfinance/comments/ilr9nu/anyone_from_croatia_here_to_discuss_taxes_on_etfs/

Tu se nesto spominje porez na ETF i dugorocno drzanje, treba ovo provjeriti dobro.

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.2.2021 15:43 (Dino_Velvet).
13 godina
odjavljen
offline
Re: Wallstreet Bets
Vandit kaže...
footballer kaže...
Vandit kaže...

Zato što dobit kod dionica nije instant. Pogotovo ako ideš sa sigurnijim opcijama. A ljudima se to ne sviđa. Ljudi žele odmah, sad. 

 

Za dionice se oduvijek zanimam i sada hvala bogu trenutno imam posao koji mi omogućava da mi svaki mjesec ostane nepotrošen određeni iznos novca, tako da će taj višak definitivno otići na dionice. Jedan dio će ići na sigurnije opcije, a s drugim dijelom ću se malo kockati. 

 Istina. Hm, vjerojatno svatko prvo mora vidjeti kakav je osjećaj da kroz godinu dana ulaganja dođeš do tog da ti rast dionica omogući da od profita kupiš iPhone. A ti ga onda okreneš i lupiš hiljadarku u Teslu, za ekipu s WSB-a 

 Da. S time što bi takav novac radije reinvestirao nego potrošio na neku glupost. 

 

Imam ušteđevinu koju neću dirati, ona mi je back up, ali od iduće plaće krećem s 50€ u dionice. Zanima me samo, jel se za sve dionice može kupiti samo dio dionice ili je to limitirano za određene dionice?

 Pa znam da većina tih brokera nudi frakcijske dijelove dionica. Revolut ne koristim ali mislim da imaju to u ponudi. Moj savjet je da najprije kreneš s ETF-ovima, pročitaj si malo oko Vanguardovog S&P500 fonda, oni su veoma popularni. Neće biti ogromnih gainova ali neće biti ni ogromnih losseva, taman da se malo naučiš kako je to imati novce u tome svemu, a i sigurnija investicija (teoretski) će te sigurno ponukati da i dalje (odgovorno) ulažeš. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice