Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

poruka: 111
|
čitano: 31.542
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele".
7 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Zaporožac kaže...

*kao neistaknuti član HDZ stranke, mislim da je vlada RH i ovaj puta postupila humano, gledajući... kako pomoći hrvatskome puku, u ovim tugobnim i teškim vremenima.

uz razne financijske mjere (koje realno nisu morali provesti) poput Covid naknade umirovljenicima, pa, naknade zbog poskupljenja energenata umirovljenicima, ovaj potez Vlade RH je još jedan nevjerojatan podvig gospodina premijera Republike Hrvatske, i stranke mu na vlasti. 

Realno, da je ikome na vlasti imalo stalo do naroda u ovoj situaciji, lijepo bi uveli češki model.

Ali nije, pa planski samo "pomažu" ciljanim skupinama.

Tak da nije za pohvalu, čak su im skriveni motivi za najveću osudu.

 

круха и игала...
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.8.2022 16:50 (fer-de-lance).
13 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Ako su problem energenti, zašto cijene nisu pale proteklih godina kad isti nisu toliko poskupjeli?
Dobar izgovor zlata vrijedi...
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
SARS-CovID-19
7 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
silvio3105 kaže...
SARS-CovID-19

 A prije toga smrt princeze Diane.

 

круха и игала...
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Prije korone je bio rat USA Kina, pa onda rat na Krimu, pa onda kriza... Nikad mira 🤪
22 mjeseca
protjeran
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

I tako dođemo do Big Banga.

13 godina
offline
Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Bas citam neki stari clanak o ugradnji solarnih panela na krov. Cca 70m² krova za 10kW panela je cca 10k €. Znaci ti moras jest *ovna godinu dana za džabe da ustedis za panele, a inace placas cca 500€ godisnje struju x 20 god je tih 10k €. A pricaju da u 'rvackoj zbog polozaja zemlje pocnu ustede investicije nakon cca 5-7god, nekima valjda namoru jelte cca nakon 5 god.

 

 

Jel to istina? Tnx

 

Ak je netko vec u tom svem...

Moj PC  
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Tolika investicija se ne isplati običnom puku u HR. Možda negdje na jugu gdje ima sunca do ibera.
15 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Isplati se doduše ako imaš dobar deal i ne plaćaš pdv. Ako si u Dalmaciji onda se isplati top ajme.

Tipa ja sam imao dobru cijenu 28800kn za 3.7 kWh ove godine ali tipa EON ti to naplačuje 54k kn.
7 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
DiRT kaže...

Bas citam neki stari clanak o ugradnji solarnih panela na krov. Cca 70m² krova za 10kW panela je cca 10k €. Znaci ti moras jest *ovna godinu dana za džabe da ustedis za panele, a inace placas cca 500€ godisnje struju x 20 god je tih 10k €. A pricaju da u 'rvackoj zbog polozaja zemlje pocnu ustede investicije nakon cca 5-7god, nekima valjda namoru jelte cca nakon 5 god.

 

 

Jel to istina? Tnx

 

Ak je netko vec u tom svem...

Ako imaš godišnje potrošnju 500 eura struje onda ti ne treba 10 kW sistem nego maksimalno 1 kW.

To je ko da si rekao da ti se ne isplati gradit doma nuklearnu elektranu  za milijardu eura zato kaj godišnje trošiš 5000 kuna struje - pa dobro jutro...

Za 10 kW sistem moraš imati jebačku potrošnju da te ne bi prebacili u proizvođače.

 

круха и игала...
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.8.2022 18:52 (fer-de-lance).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Mariner kaže...

Cijena bi sigurno pala da nije bilo porasta cijena energenata. To mi je i potvrdio poznanik, vlasnik restorana.

 

dobra.

 

Tu pored mene restać, ništa posebno uređen, dva djelatnika uvezena iz istočnih država, burger 80kn (oko 71kn bez PDV-a, kod nas mnogi uopće nisu u sustavu PDVa jer otvore firmu na proljeće i zatvore na zimu, dogodine samo otvore novu firmu i dodaju brojku +1 na kraj ).

Burger troškovnik: juneća pljeskavica cca 160g. 8kn, pecivo 2kn, umak 1kn, 100g. povrća 2kn = 13kn

Plin ili struja: 0,7kn po burgeru (gruba procjena)

Radna snaga 12kkn (prosjek 100 burgera dnevno * 24 dana mjesečno): 5kn po burgeru

Konobar 8kkn: 3.5kn po isporučenom burgeru

 

Prihod: 71kn

Trošak: 22,20kn po burgeru

Razlika: +48,80kn

 

Mjesečno: +117.120,00kn

 

Ostali troškovi (voda, struja, potrošni mat., porez na dohodak/dobit...) nisu uračunati, ali mislim da je 117.120,00kn mjesečno sasvim dovoljno za to pokriti.

 

Za primjer sam uzeo sezonski restoran na Jadranu čiji su vlasnici obično najbučniji, dok ovi koji krpaju kraj s krajem obično šute i bore se za opstanak.

Burger može biti i pizza, piletina ili nešto drugo, omjer cijena/trošak je tu negdje.

Plaće koje sam računao su daleko više od onih koje većina dobije.

 

Hoćemo ribu?

Cromaris Orada kg 55kn, restoran 550kn... naravno ova iz restorana je domaća uhvatio je Šime na tunju iz svog kaića. 

 

Sladoled? 

 

Bottom line, svatko ima pravo svoje usluge i proizvode naplatiti koliko želi i obično to tržište regulira, ponuda i potražnja, ali mi je ljigavo kad ekipa koja koristi jeftine namirnice, jeftinu radnu snagu glumi top restoran sa top cijenama i uz to kuka kako im je teško.

 

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
DiRT kaže...

Bas citam neki stari clanak o ugradnji solarnih panela na krov. Cca 70m² krova za 10kW panela je cca 10k €. Znaci ti moras jest *ovna godinu dana za džabe da ustedis za panele, a inace placas cca 500€ godisnje struju x 20 god je tih 10k €. A pricaju da u 'rvackoj zbog polozaja zemlje pocnu ustede investicije nakon cca 5-7god, nekima valjda namoru jelte cca nakon 5 god.

 

 

Jel to istina? Tnx

 

Ak je netko vec u tom svem...

Kolega ti je dobro napisao.

3700kn struje godišnje ti je oko 2900kWh, to je 241kWh mjesečno ili 8kWh dnevno. Za to ti nikako ne treba 10kW panela. 

 

Investicija se može isplatiti već za 3god., ali sve to ovisi o puno faktora, lokacija, gdje se kupuje oprema, tko je montira...

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.8.2022 19:10 (mzopg).
22 mjeseca
protjeran
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Wow, dobro si se potrudio, detaljno obrazložio. Ja ipak nemam takvih podataka i prenosim samo nečiju kratku izjavu.

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Je l se može samostalno montirati?
7 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
mzopg kaže...

Hoćemo ribu?

Cromaris Orada kg 55kn, restoran 550kn... naravno ova iz restorana je domaća uhvatio je Šime na tunju iz svog kaića. 

 

 Ili, kao što bi jedan moj kolega (vrhunski chef, priznat i u RH i vani) rekao nakon kaj se prvi put zaposlio nakon srednje u elitnom restoranu: dok sam po ljetu za džeparac u srednjoj radio u kebabčinici, nisam ni svjestan bio da zapravo radim vrhunsku gastronomiju...

 

круха и игала...
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Evo jedan primjer iz Cotton Cluba u Poreču.
Cola ili ledeni čaj dobiješ u čaši cirka 0.4/0.5l, u njoj bude jedno pet cirka osam kockica leda(cca 1x1x1cm kockica). Takva čaša cole/ledenog čaja dođe 47kn ako se ne varam.
Četiri takva pića 200kn.
7 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
silvio3105 kaže...
Je l se može samostalno montirati?

Ne.

I prvo moraš ishoditi tehnički elaborat i odobrenja, a izvođač mora napraviti cijeli projekt i dokumentaciju.

Bez toga ti HEP ne želi prodati brojilo.

 

Jedino ako si off grid, ali opet trebaš dopuštenje za izgradnju.

 

круха и игала...
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.8.2022 19:43 (fer-de-lance).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Mislim na solare, bateriju i to da se switcha izvor. Ne prodaja HEPu. Kakva dozvola treba za off grid?
7 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Barem izvedbeni projekt i suglasnost nadležne uprave za preinake na objektu ili kak se već zove ili ako radiš kao pomoćni objekt neku konstrukciju isto trebaš.

 

круха и игала...
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.8.2022 19:59 (fer-de-lance).
14 godina
offline
Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

kod mene, dovršava se solarka kod HE Donja Dubrava, navodno 37.000 panela po 450W, znači nekih 17 MW...

 

ili oko 1/5 snage rečene HE preko ceste...

 

također kod Rasinje (Rasinjska ravnica na putu KC-VŽ) se radi isto takva solarka  - 17 MW...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
5 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Zašto se takve solarke ne rade doli u Dalmaciji? Djeluje dosta neisplativo radit u Z'gorju, nagrist će ih promili u zraku 😆
7 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Zato kaj traže velike parcele, a u Dalmaciji je sve namijenjeno za izgradnju apartmana,  duuh.... 

 

круха и игала...
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Pa ne moraju solari bit prvi red do mora 😆
22 mjeseca
protjeran
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Bilo bi korisno jer bi se s njih skupljala i sol, uz el. energiju.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
fer-de-lance kaže...
silvio3105 kaže...
Je l se može samostalno montirati?

Ne.

I prvo moraš ishoditi tehnički elaborat i odobrenja, a izvođač mora napraviti cijeli projekt i dokumentaciju.

Bez toga ti HEP ne želi prodati brojilo.

 

Jedino ako si off grid, ali opet trebaš dopuštenje za izgradnju.

 

fer ovo za off grid vrijedi samo ako izlaziš iz postojećih gabarita ili mijenjaš izgled objekta?

Što ako npr. postojeće kupe zamijeniš sa onim teslinim ili sličnim koje su iste, ali imaju foto čelije u sebi? Ili ako umjesto postojećih prozora zamijeniš stakla sa onima koji imaju ugrađene solarne čelije?

 

Stric_Jura kaže...

kod mene, dovršava se solarka kod HE Donja Dubrava, navodno 37.000 panela po 450W, znači nekih 17 MW...

 

ili oko 1/5 snage rečene HE preko ceste...

 

također kod Rasinje (Rasinjska ravnica na putu KC-VŽ) se radi isto takva solarka  - 17 MW...

lijepo. koliko mi je poznato do sada je najveća bila ona na Visu 3,5 MW.

 

silvio3105 kaže...
Pa ne moraju solari bit prvi red do mora 😆

 Kakvi prvi red do mora, evo se sad apartmani i kuće za odmor dižu i po 30km od mora, to je sad novi hit, odmor u miru i tišini.   

16 godina
offline
Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Ono dok se baca racunica isplativosti solarnih panela dok se u medjuvremenu trosi na desetine nikad isplativih gluposti. Raznorazni luksuzi - od gadgeta, putovanja, vucaranja po fensi odmoriatima, zderanje po finim restoranima, alkohol, cigarete, droga, pufovi... Da ne velim kak se trosi na aute. Kuca bez fasade, dvoriste ko da je zadnji put neko pokosio za vrijeme jugoslavije, a auto novi full oprema ulickan do jaja. Bitno da se solar bude "otplatio" za 20 godina...
Moj PC  
0 1 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Istovario si se kao kad netko ne kaka cili dan pa se guzovi otvore nakon što dođe s posla.
Toliko da moraš tri puta pustit vodu.
12 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Treba citati mala slova, hdz-ova mafija vlada
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
mzopg kaže...

1) fer ovo za off grid vrijedi samo ako izlaziš iz postojećih gabarita ili mijenjaš izgled objekta?

Što ako npr. postojeće kupe zamijeniš sa onim teslinim ili sličnim koje su iste, ali imaju foto čelije u sebi? Ili ako umjesto postojećih prozora zamijeniš stakla sa onima koji imaju ugrađene solarne čelije?

 

2) Stric_Jura kaže...

kod mene, dovršava se solarka kod HE Donja Dubrava, navodno 37.000 panela po 450W, znači nekih 17 MW...

 

ili oko 1/5 snage rečene HE preko ceste...

 

također kod Rasinje (Rasinjska ravnica na putu KC-VŽ) se radi isto takva solarka  - 17 MW...

lijepo. koliko mi je poznato do sada je najveća bila ona na Visu 3,5 MW.

 

 1) Da, samo kad mijenjaš izgled i gabarite. Premda sad po novome možeš napraviti jednostavni građevni objekt bez građevinske, pa na njega montirati panele. Jedino kaj se moraš barem konzultirati s općinom, jer nisu baš blagonakloni prema tome, pa moraš onak kak oni narede. A na postojeću konstrukciju ako zamijeniš elemente s panelima opet trebaš odobrenje jer lako može biti da nosivost objekta ne može podržavati težinu panela.

P.S. savjet: pročitati nedavni broj Buga u kojem ima sve opisano (al sam PR majstor, a ni ja nisam pročitao ).

2) mislim da i ova kaj se gradi na Končaru u Zagrebu bude negdje reda 10 MW+, tak da se ipak kreće.

 

круха и игала...
8 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Fer-de-lance:

Pa 500€ je baš prosječna potrošnja u HR. I, btw, za tih 3500 kWh ti u ZG treba 3 kWp. Čini se da ste obojica otišli u pretjerivanje puta 3 :-))
Ja rekoh
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice