Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

poruka: 72
|
čitano: 22.891
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici".
13 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Gnjavator kaže...
the chosen one07 kaže...
Tirkiz kaže...

Ovo što HAKOM sada pušta u novom pravilniku a prenosi se iz EU regulative Router freedom, nije nitko spomenuo da ta EU router freedom regulativa kaže da će korisnik moći svoju opremu direktno spojiti na ISP-ov uplink

 

S napomenom da to vrijedi samo za uslugu solo internet (dakle bez telefona, bez IPTV-a u zasebnom VLAN-u)

 Još za TV je lako, svi prelaze na TV app ili Android Box-eve (kao EON TV) tak da više to neće igrati neku veliku ulogu, ali kak telefon izbaciti iz igre kada svi paketi ga imaju uključenog? 

 o čemu ti to? ja nemam fiksni telefon, a bome ni fiksni broj već skoro 10 godina.

 O tome što sam i napisao; nedavno prelazio na Telemach i svi paketi koji su mi se nudili po povoljnijoj tarifi uključivali su i telefon, kod staraca A1 ista stvar, HT prije koju godinu koji sam imao također paket Max2 je išao povoljnije nego samo net....

Nitko ne tjera korisnika da ga koristi, ja ga ne koristim, ali npr. moji starci ga još koriste :)

 

 

PS. Ekipa, svima sve naj naj u novoj godini!

15 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
the chosen one07 kaže...
Gnjavator kaže...
the chosen one07 kaže...
Tirkiz kaže...

Ovo što HAKOM sada pušta u novom pravilniku a prenosi se iz EU regulative Router freedom, nije nitko spomenuo da ta EU router freedom regulativa kaže da će korisnik moći svoju opremu direktno spojiti na ISP-ov uplink

 

S napomenom da to vrijedi samo za uslugu solo internet (dakle bez telefona, bez IPTV-a u zasebnom VLAN-u)

 Još za TV je lako, svi prelaze na TV app ili Android Box-eve (kao EON TV) tak da više to neće igrati neku veliku ulogu, ali kak telefon izbaciti iz igre kada svi paketi ga imaju uključenog? 

 o čemu ti to? ja nemam fiksni telefon, a bome ni fiksni broj već skoro 10 godina.

 O tome što sam i napisao; nedavno prelazio na Telemach i svi paketi koji su mi se nudili po povoljnijoj tarifi uključivali su i telefon, kod staraca A1 ista stvar, HT prije koju godinu koji sam imao također paket Max2 je išao povoljnije nego samo net....

Nitko ne tjera korisnika da ga koristi, ja ga ne koristim, ali npr. moji starci ga još koriste :)

 

 

PS. Ekipa, svima sve naj naj u novoj godini!

 a i meni su nudili neke pakete neograničenih razgovora i slično, a rekoh da već godinama nisam nazvo nijedan broj i da mi telefon ne treba i lijepo produžio ugovornu obvezu bez telefona ;) Njima je cilj da uvale, a sad...

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.1.2024 16:09 (Gnjavator).
6 godina
offline
Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

Imam 5G modem router (s vanjskom aktivnom antenom) od HT-a, hoću li moći umjesto toga spojiti direktno Xiaomi MESH AX3000?

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
love2ml86 kaže...

Imam 5G modem router (s vanjskom aktivnom antenom) od HT-a, hoću li moći umjesto toga spojiti direktno Xiaomi MESH AX3000?

 

Ovo za spajanje vlastite terminalne opreme se odnosi na fiksne usluge, ne na mobilne usluge :)

 

Na drugom forumu (vidi zadnji post) imaš opisano kako kod MAX 5G maknuti HT-ovu opremu i staviti svoju

13 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Treba pričekati još koji tjedan da se operatori probude... Koliko čujem u društvu nisu baš svi operatori shvatili regulativu.

Jasno piše internet broadband usluge, a ako googlamo jasno je da to znači sve usluge koje prolaze širokopojasnim kanalima.
15 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris

.. kao i to da su se pravila kao npr minimalna brzina u odnosu na ugovorenu-nazivnu, odnosi na fixnu, ne na mobilnu uslugu, tj mobilna nema takvih pravila, pa ovisi o tome koliko su jak lobi kad se pisao ovaj članak.. tj moguće je svakakvo tumačenje, koje na kraju daje država-regulator, kod nas hakom, no oni su podstanar tcoma i inače njihov 'frendič'.. pa su lička rukovanja i sinkope moguće kako na sudu tako i u hakomovim tumačenjima..

-dok naše (ili njihovo) ipak nije mjerodavno.. pa eto, treba pitati hakom, može to i bug.. (no neće.. jer se tako ne dobija oglasni prostor..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Ako imamo pravo spojiti se na utičnicu kako su zamislili ti provajderi onda terminirati voice i iptv? tj. ako regualtiva kaže da imamo pravo spojiti se na utičnicu tj. iznimno u ont.

Ne smiju mi uskratiti govornu uslugu... 🤷‍♂️

8 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris

IPTV nije uopće problem, ili radi preko "običnog" interneta (MaxTV app, A1 isto) ili ćeš morati tagirati jedan port za IPTV (to se može već sada i sve radi kako treba).

 

Voice je druga priča, u HTovoj dokumentaciji su sve potrebne info za VoIP ali treba IMS user i password - do sada SZK je to odbijao dati ali se moglo doći do toga obilaznim načinima i isto je radilo ako si imao svoju opremu - nije neki SF, samo treba podesiti. Još nisam nabavio IP telefon ali budem u narednih par dana i pokušat ću natjerati to da radi na mojoj opremi ali na "legalan" način - podatke već imam, sad ću opet pokušati doći do njih ali preko SZK.

12 godina
offline
Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

Može mi netko objasniti.

Ja sam na T-com optici, kupio sam svoj router. 

Nisam nikakav mrežni stručnjak.

Samo sam svoj router lanom uključio u njihov, bez ikakvih podešavanja, postavki, ništa.

Na njihovom routeru sam isključio wifi, služi samo da proslijeđuje internet u moj router.

 

Da li se to smatra bridge modom, vidim da se mnogi muče s postavkama ISPa, a ja sam samo uključio jedan u drugi i sve radi? Ako ne, koja bi bila prednost pravog bridge moda?

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Volos kaže...

Može mi netko objasniti.

Ja sam na T-com optici, kupio sam svoj router. 

Nisam nikakav mrežni stručnjak.

Samo sam svoj router lanom uključio u njihov, bez ikakvih podešavanja, postavki, ništa.

Na njihovom routeru sam isključio wifi, služi samo da proslijeđuje internet u moj router.

 

Da li se to smatra bridge modom, vidim da se mnogi muče s postavkama ISPa, a ja sam samo uključio jedan u drugi i sve radi? Ako ne, koja bi bila prednost pravog bridge moda?

 manja latencija?

 

15 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Volos kaže...

Može mi netko objasniti.

Ja sam na T-com optici, kupio sam svoj router. 

Nisam nikakav mrežni stručnjak.

Samo sam svoj router lanom uključio u njihov, bez ikakvih podešavanja, postavki, ništa.

Na njihovom routeru sam isključio wifi, služi samo da proslijeđuje internet u moj router.

 

Da li se to smatra bridge modom, vidim da se mnogi muče s postavkama ISPa, a ja sam samo uključio jedan u drugi i sve radi? Ako ne, koja bi bila prednost pravog bridge moda?

 -ne, to nije bridge, to je normalan mod-način rada, router-mod modema, dok tvoj router ne može biti modem jer nema odgovarajući priključak osim wan-porta (mrežnog-lan).

-razlika, kad router radi svoj posao tad su uključeni razni fičeri, kao što je wifi koji si isključio, no ostaje firewall i osnovno routanje. kad isključiš te funkcije tad je to samo linija, tad je brigde-most-linija, čista linija koju nitko do tebe ne kontrolira-filtrira-usmjerava, direktno. Sličan rezultat je kad se neki port stavi u DMZ, uz razliku da tad router sve ostalo radi osim što ne dira promet za taj port-ip ..

 

-spomenuto, latencija.. ne, zanemarivo, tj to je čista cpu brzina kojom soft nešto radi, kao što radi firewall ili antivirus ili forward na neku ip adresu, no to je zanemarivo, ispod 1ms ..

-odnosno, svaka komponenta u lancu ima svoju brzinu, sama žica, tj struja putuje brzinom svjetlosti dok superbrzi switchevi rade na do 50ghz (2ns) .. i mada je brzina svjetlosti skoro trenutna ipak posotji lag-kašnjenje uz potrebu neke obrade signala, osnovno učitaj-spremi podatak-blok na neku mem adresu u ramu-cpu.. tj cpu je u računalu recimo najbrža komponenta gledajući po taktu-frekvenciji za korisnika, dok je mrežna oprema x10 iznad-brža čisto clockovi na kojem neki čip radi, kao razlika cisc-risc tehnologije cpu-a pa x86 radi sporije od arm-a koji je čisti risc tj jednostavniji instrukcijski set, tip podataka koji je uvjek 64bit itd pa je tad maximalna brzina-takt komunikacije bilo koje dvije točke neovisno jel to telefosnki razgovor usa-australija ili prijenos podatka o boji pixela iz cpu-u-ram-u-gpu-na ekran.. to sve je transport podatka, komunikacija, ista stvar i posotji latencija, recimo 2ns, odnosno ne postoji brži recimo ram pa je to tad usko grlo preko kojeg ne možemo brže neovisno o cpu-taktu itd itd..

 

kraće, na latenciju utječe svaki čip, komad žice, npr mrežni switch, jednako i modem u lancu kao i router.. tj latencija nije razlog zamjene jer je teoretski tad isto, jedan uređaj zamjenjen drugim, dok svaki dodatak nešto doda-kasni-latencija.. čak metar žice mora dati razliku, no nemjerljivo, jer da bi precizno mjerili takve brzine (svjetlosti) moramo imati ili veliko sklairanje ili super-brze, brže mjerne uređaje, što je nemoguće tj morali bi biti brži od brzine svjetlosti da bi na malim udaljenostima, kratkim vremenima, nanosekundama, precizno mjerili-primijetili razliku.. kao da štopericom koja ima samo sekunde želimo mjeriti desetinke, stotinke.. nanotinke?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.1.2024 14:04 (ihush).
15 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Adoon kaže...

Odlična vijest, ali imam blagi osjećaj da će telekomi ovima koji skinu njihovu opremu ograničavati brzinu pa će biti ''nije do nas, to je do vaše opreme, niste dobro podesili postavke, bla, bla..

 Iz iskustva u inozemstvu to nije slucaj...... 5-6 operatera sam promijenio, nekada dvije usluge istovremeno koristio itd.

Whenever there's light, there are shadows. We, who were changed by being bathed in the light only once... will spend our future in a world without light.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice