Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

poruka: 3.308
|
čitano: 475.488
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
torente 35 kaže...

 

 Ne vrištim ja nego Eurostat ,i da nema sumnje da je Švedska najbolja...u brzini oporavka,opet ne kažem to ja nego najnoviji službeni podaci,iz 9/2020.

 Koji službeni podaci? Nisam vidio da si nešto linkao osim sentimenta.

Ili misliš da je kladioničarski koeficjent isto što i službeni rezultat na kraju utakmice?

 

torente 35 kaže...

 

Švedska je u prednosti jer tamošnji ljudi nisu iskusili LD niti se boje da će se uvesti,odnosno većina građana ne gleda na pandemiju kao mi i ostatak EU,kod njih je(u glavi) najvećim djelom u pitanju samo obična recesija koja će proći,

 Švedska je u prednosti zato što tamo ljudi slušaju preporuke, pa nisu potrebne zabrane. Ne žive ništa slobodnije od nas, samo kad im se nešto kaže oni se toga drže, a ne rade dramu oko toga.

Zašto je to tako teško shvatiti?

 

Upravo ste ti i slični razlog zašto je kod na švedski model neprimjenjiv. Švadski model nije 'živimo kao i prije', nego 'budimo savjesni, držimo se preporuka'.

 


torente 35 kaže...

to se najbolje vidi po tome što Šveđani u potpunosti podržavaju Tegnella i njegovu strategiju borbe protiv Covida

 Opet laž. Mišljenja o Tegenellu su vrlo podijeljena.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...
torente 35 kaže...

 

 Ne vrištim ja nego Eurostat ,i da nema sumnje da je Švedska najbolja...u brzini oporavka,opet ne kažem to ja nego najnoviji službeni podaci,iz 9/2020.

 Koji službeni podaci? Nisam vidio da si nešto linkao osim sentimenta.

Ili misliš da je kladioničarski koeficjent isto što i službeni rezultat na kraju utakmice?

 

torente 35 kaže...

 

Švedska je u prednosti jer tamošnji ljudi nisu iskusili LD niti se boje da će se uvesti,odnosno većina građana ne gleda na pandemiju kao mi i ostatak EU,kod njih je(u glavi) najvećim djelom u pitanju samo obična recesija koja će proći,

 Švedska je u prednosti zato što tamo ljudi slušaju preporuke, pa nisu potrebne zabrane. Ne žive ništa slobodnije od nas, samo kad im se nešto kaže oni se toga drže, a ne rade dramu oko toga.

Zašto je to tako teško shvatiti?

 

Upravo ste ti i slični razlog zašto je kod na švedski model neprimjenjiv. Švadski model nije 'živimo kao i prije', nego 'budimo savjesni, držimo se preporuka'.

 


torente 35 kaže...

to se najbolje vidi po tome što Šveđani u potpunosti podržavaju Tegnella i njegovu strategiju borbe protiv Covida

 Opet laž. Mišljenja o Tegenellu su vrlo podijeljena.

 Podaci Eurostata,ja ne znam za druge,ti slobodno stavi svoje službene podatke,i pitao sam te da staviš svoje pa da usporedimo?Čekam...  Taj sentiment pokazuje veću industrijsku proizvodnju,potrošnju građana itd,ono što na kraju čini BDP.

Naravno da su slobodniji,nema skoro nikakvih ,bitnijih ograničenja,a kamoli LD koji smo mi iskusili.Ali ni oni ne žive kao prije,rizične skupine posebno.Zato sam i stavio normalno pod ".

 

Ok,nema možda 100% podršku,to može jedino Tito ili Staljin,ali definitivno ga većina ljudi vole i podržavaju.Osim onih koji su najavljivali 80 000 smrti ako ne bude LD.Kod nas se ne tetovira Alemka ili Capak na ruci,možda na guzi jedino,to ne znam.

 

 

https://www.ft.com/content/5cc92d45-fbdb-43b7-9c66-26501693a371

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.10.2020 12:11 (torente 35).
9 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Dok ostatak svijeta ima viziju da će nas maske spasiti hahahahaha

A Kina samo šalje kontejnera pune maski i zarađuje na budalama
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
torente 35 kaže...

 Podaci Eurostata,ja ne znam za druge,ti slobodno stavi svoje službene podatke,i pitao sam te da staviš svoje pa da usporedimo?Čekam...  

 Ti podaci ne govore ono što ti tvrdiš - da Švedska izlazi brže od drugih, oni govore da posoji veći optimizam za to.

Razumiješ li razliku od prognoze i stvarnih događaja? Ne možeš kao gotovu činjenicu uzimati procjenu BDPa za koju si i sam napisao da se četiri puta do sdada mijenjala.

I onda na temelju prognoze tvrdiš da je rast neupitan. Upitan je dok se ne ostvari i dok Eurostat ne izvjesti koliko je on stvarno. 

 

torente 35 kaže...

 Taj sentiment pokazuje veću industrijsku proizvodnju,potrošnju građana itd,ono što na kraju čini BDP.

 

 Sentiment ne pokazuje veću proizvodnju, pokazuje pretpostavku da bi zbog optimizma ona mogla biti povećana. Razumiješ li značenje riječi pretpostavka i možeš li razlikovati projekcije od ostvarenih rezultata?

 

torente 35 kaže...

Naravno da su slobodniji,nema skoro nikakvih ,bitnijih ograničenja,a kamoli LD koji smo mi iskusili.Ali ni oni ne žive kao prije,rizične skupine posebno.Zato sam i stavio normalno pod ".

 

 Lockdown je kod nas završio prije pola godine, a trajao je par tjedana. Trenutno ne vidime neku veću slobodu Šveđana. Vidim samo Hrvate koji će do sudnjeg dana cviliti jer par tjedana nisu mogli u kafić.

 

S time da je tih par tjedana spasilo nekoliko tisuća života, pa bih rekao da je bilo potpuno opravdano.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
9 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Jeje tih par tjedana je kod nas spasilo tisuće života isto kak su maske smanjile "zarazu".
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.10.2020 12:45 (kbenzema).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...

Upravo ste ti i slični razlog zašto je kod na švedski model neprimjenjiv. Švadski model nije 'živimo kao i prije', nego 'budimo savjesni, držimo se preporuka'.

Ovo mi zvuči kao da se radi o cirkularnoj logici.

 

Ok, znam što si želio reći, ali to baš nije tako. Ljudi su Švede predstavljali kao hladne i distancirane ljude koji ionako ne vise po kafićima, ali kod njih je, primjerice, kultura pauze za kavu možda i jača nego kod nas. Kod nas je općenito mišljenje da ljudi ne poštuju mjere, ali su za to najvećim dijelom zaslužni mediji. Sjeti se onih bombastičnih naslova o tome kako Splićani ne poštuju mjere, pa onda pogledaš video i vidiš parove s djecom (koji inače žive zajedno), kako sjede na 5 metara jedni od drugih, a policija iz rastjeruje. Ti ljudi nisu prekršili niti jednu preporuku (u to vrijeme nije bilo zabranjeno zadržavanje na javnoj površini, a grupe su bile manje od ograničenaj i većinom se radilo o obiteljima koje ionako žive zajedno), ali neki balavac u uniformi iskazuje moć, a novinar zarađuje klikove, pa ti imaš privid da neodgovorni Splićani krše mjere.

 

Ja poštujem sve suvisle preporuke, te sve nametnute obveze, ali itekako ću protiv nesuvislih obveza govoriti i pisati - međutim, to ne znači da ih ne poštujem, iako bi se iz pisanja i govorancija u javnom prostoru moglo zaključiti da sam protiv mjera. Dapače, daleko više sam vidio onih koji masku nose neispravno, a prigovaraju zbog nošenja maski nego onih koji masku ne nose uopće jer su protiv mjera. To je upravo rezultat naše politike nametanja mjera gdje je važnija forma i vrlo je izgledno da bi preporuka uz veći fokus na edukaciju imala bolje rezultate.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže... 

S time da je tih par tjedana spasilo nekoliko tisuća života, pa bih rekao da je bilo potpuno opravdano.

Hrabra teza, samo je pitanje gdje su dokazi.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...
torente 35 kaže...

 Podaci Eurostata,ja ne znam za druge,ti slobodno stavi svoje službene podatke,i pitao sam te da staviš svoje pa da usporedimo?Čekam...  

 Ti podaci ne govore ono što ti tvrdiš - da Švedska izlazi brže od drugih, oni govore da posoji veći optimizam za to.

Razumiješ li razliku od prognoze i stvarnih događaja? Ne možeš kao gotovu činjenicu uzimati procjenu BDPa za koju si i sam napisao da se četiri puta do sdada mijenjala.

I onda na temelju prognoze tvrdiš da je rast neupitan. Upitan je dok se ne ostvari i dok Eurostat ne izvjesti koliko je on stvarno. 

 

torente 35 kaže...

 Taj sentiment pokazuje veću industrijsku proizvodnju,potrošnju građana itd,ono što na kraju čini BDP.

 

 Sentiment ne pokazuje veću proizvodnju, pokazuje pretpostavku da bi zbog optimizma ona mogla biti povećana. Razumiješ li značenje riječi pretpostavka i možeš li razlikovati projekcije od ostvarenih rezultata?

 

torente 35 kaže...

Naravno da su slobodniji,nema skoro nikakvih ,bitnijih ograničenja,a kamoli LD koji smo mi iskusili.Ali ni oni ne žive kao prije,rizične skupine posebno.Zato sam i stavio normalno pod ".

 

 Lockdown je kod nas završio prije pola godine, a trajao je par tjedana. Trenutno ne vidime neku veću slobodu Šveđana. Vidim samo Hrvate koji će do sudnjeg dana cviliti jer par tjedana nisu mogli u kafić.

 

S time da je tih par tjedana spasilo nekoliko tisuća života, pa bih rekao da je bilo potpuno opravdano.

 Shvaćaš li ti da ne postoji model koji bi mogao procijeniti 100% točno budući rast BDP?Jer danas je sve super a sutra neka nova korona,što se tiče proizvodnje konkretno i potrošnje ona je već sad znatno bolja,guglaj ako te volja.Nisam ja izmislio taj bolji forecast nego centralna banka,ekonomski institut itd.

Šta sad ne spašavaju živote sa LD?Nikad više zaraženih nego sad.Švedska je napravila neke propuste,u prvom redu nisu zaštititili staračke domove,preko 70% preminulih,restorani i kafići nemaju veze sa tim.Zaštita ugroženih spašava živote a ne LD.Sve države koje su najgore prošle u pandemiji imaju velik prodor virusa u domovima,Belgija oko 85% smrti  u straačkim domovima npr,vrijedi i obrnuto,gdje nije bilo prodora u većoj mjeri broj žrtava je znatno manji.

LD je rađen uz projekciju od  80 000 mrtvih u Švedskoj i 500 000 u UK,ako se ne uvede,dugoročne posljedice za ekonomiju i društvo biti će jako velike,sve u svemu da skratim znanstvenici i politiličari su naj lijepo bespotrebno sje...li.

Racionalna osoba bi zahvaljivala Švedskoj što su imali drukčiji pristup,a ne osuđivati ih jer su mnogi previše tašti da priznaju pogrešku.

Da nije bilo njih(Šveđana) sad bi opet bili u LD,ako bi uopće i izašli pitanje.

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.10.2020 12:59 (torente 35).
15 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...
torente 35 kaže...

 Podaci Eurostata,ja ne znam za druge,ti slobodno stavi svoje službene podatke,i pitao sam te da staviš svoje pa da usporedimo?Čekam...  

 Ti podaci ne govore ono što ti tvrdiš - da Švedska izlazi brže od drugih, oni govore da posoji veći optimizam za to.

Razumiješ li razliku od prognoze i stvarnih događaja? Ne možeš kao gotovu činjenicu uzimati procjenu BDPa za koju si i sam napisao da se četiri puta do sdada mijenjala.

I onda na temelju prognoze tvrdiš da je rast neupitan. Upitan je dok se ne ostvari i dok Eurostat ne izvjesti koliko je on stvarno. 

 

torente 35 kaže...

 Taj sentiment pokazuje veću industrijsku proizvodnju,potrošnju građana itd,ono što na kraju čini BDP.

 

 Sentiment ne pokazuje veću proizvodnju, pokazuje pretpostavku da bi zbog optimizma ona mogla biti povećana. Razumiješ li značenje riječi pretpostavka i možeš li razlikovati projekcije od ostvarenih rezultata?

 

torente 35 kaže...

Naravno da su slobodniji,nema skoro nikakvih ,bitnijih ograničenja,a kamoli LD koji smo mi iskusili.Ali ni oni ne žive kao prije,rizične skupine posebno.Zato sam i stavio normalno pod ".

 

 Lockdown je kod nas završio prije pola godine, a trajao je par tjedana. Trenutno ne vidime neku veću slobodu Šveđana. Vidim samo Hrvate koji će do sudnjeg dana cviliti jer par tjedana nisu mogli u kafić.

 

S time da je tih par tjedana spasilo nekoliko tisuća života, pa bih rekao da je bilo potpuno opravdano.

 -gataš iz graha? tj ti znaš kao činjenicu da bi broj zaraženih-umrlih bio veći-manji-različit? sa ili bez lockdowna u proljeće?.. kako?

-ja npr kažem, tad su brojke bile odlične, jer tad nema turizma, dok je zbog turizma kroz ljeto LD bio nepoželjan tj novac.. pa sad kad je ld potreban ili kad koliko života spašava?

-istovremeno podražvamo tvoj u kritiku u postovima iznad gdje pretpostavke-prognoze osporavaš tj to nisu činjenice.. nego samo prognoze, a točnost-predvidljivost ovisi o raznim faktorima, pa čak i kad su dobra-točna predviđanja tek kad se dese možemo ih potvrditi. .. no što ti radiš s LD u proljeće i ljetno vrijeme bez koje je porast zaraženih i preminulih, .. tumačiš da bi u proljeće bilo više bez LD.. za što nemaš konkretno dokaz, nego nagađanje koje ne možeš nikako činjenično dokazati, tj ne možemo se vratiti vremeplovom i provjeriti sa ili bez.. i tako ono što dobro kritiziraš-argumentiraš drugima radiš i sam... nagađaš, onako kako ti paše.

-opet ja, kažem, tad nisu maskice spašavale, što i stuka kaže, no sad su obvezne + bit će možda i na otvorenom.. ako smo u proljeće imali odlične rezultate zbog lockdowna i bez maskica, zašto bi sad maskice, za koje struka kaže za su bezvezarija, bilo bolje, odnosno, ne misliš da broj turista ima veze kao i početak škole s brojem zaraženih?

-što s domom za starije u slavoniji koji ima višak + koji nema uopće dozvolu za rad, zabranu? .. i zaraženost +90 posto testiranih. Što ako recimo sad te osobe umru? Što da su umrli prije pola godine? Misliš da lock ili bez ima utjecaja ili to što je država sad otkrila taj dom i to stanje.. i ako su zaraženi tad su zaraženi u periodu unazad par tjedana a to znači za trajanja trurističke sezone, tj ono što u hr donosi novac a to nije moglo biti npr u ožujku jer tad mi naprosto nemamo turizma dok austrija ima zimski-skijanje i upravo se pripremaju za tu sezonu dok konkurenti već proglažavaju crvene zone itd..

 

-evo sad su slovenci bez mjera, česi s velikim brojem.. dakle, nisu imali u proljeće ali su sad kao turisti pokupili i donjeli doma virus.. logično, tj da je ovo ljeto bio lockdown tad bi recimo česi sad bili mirni, no nije bilo lockdowna pa su ga pokupili i imaju skok. Pošto su recimo ljetovali kod nas, .. može li kod nas biti manje sad ili u proljeće, ne može.. a to nije stvar mjera ili maskica nego jednostavnog broja ljudi-turizma-tranzita ili da je lock pa toga nema.. što će reći u proljeće nam je lock bio bezvezarija dok u ljeto kad bi nešto prevenirao zbog novca nije uveden.. a sad će ga uvesti kao i maskice kad je turistički val prošao.. besmislice tj novac i naravno suprotno od ciklusa u zimskim centrima kao austrija, odnosno iduće novo žarište, tj što god provode ili bili pametni-pristojni-civilizirani s trenutno dobrim brojkama, za par mjeseci će imati lošije brojke jer je to turizam-ciklus a mi ćemo tad slaviti 'današnje mjere' koje su kao zaslužne za poboljšanje umjesto da vidimo činjenice tj turizam kao ono što ga ekšli kao zarazu širi, no to je novac pa ćemo radije držati maskice na nosu ili na bradi, jer tako kaže stožer, koji opet po struci kaže da je maskica bezvezarija, pogotovo za zdrave.

 

-testirati, cijepiti, imunitet, pa i lockdown sve mjere su ok dok pomažu i imaju smisla. Kad ima smisla, ne kad je besmisleno, npr ako je osoba imuna ne treba cjepivo a da bi znali moramo testirati, ne nositi maskice na bradi ili nosu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
protjeran
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...
Da, smrtnost je manja kad mjerama postigneš da bolnice imaju dovoljno kapaciteta.

Tim mjerama se nije ništa postiglo, osim što se je promjenilo mjesto umiranja i uskratila zdravstvena skrb 'običnim' bolesnicima. Ljudi su umirali po kućama, staračkim domovima i sl. Umirali su tamo, jer nisu mogli doći do bolnica ili su bili smrtno preplašeni i nisu ni pokušali doći navrijeme. Zato je potrebno podignuti optužbe i sve te zločince privesti pravdi.


Cijelo vrijeme vam je logika da mjere nisu potrebne jer eto s mjerama nema puno mrtvih.

Cijelo vrijeme tupimo o ogromnom nesrazmjeru mjera i direktnim/indirektnim štetama po živote i ekonomiju, zbog takvih mjera. Takve mjere nisu donijeli manje mrtvih, jer nisu zaustavile širenje virusa ili smanjile smrtnost od virusa. Pogotovo je smiješno pričati o maskama ili bolje reći krpama/gazama, jer ni na jednom grafu ili statistici se ne vidi njihova korisnost.

A vidjeli smo kako to izgleda kad se otme kontroli. No čak i na takvim mjestima su se uvele mjere, pa zapravo nismo uopće vidjeli kako bi izgledalo da negdje epidemija krene potpuno bez mjera.

Po svim planovima je bio predviđen skup mjera (srazmjerno opasnosti) i sve su vam pokazane ovdje na forumu. Mjere tipa opća karantena, praćenje kontakata, zatvaranje granica, zdravi ljudi da nose maske i sl. nisu nikad bile preporučene. Jedina koja se dosljedno držala svih tih dogovorenih mjera i srazmjerno opasnosti ih upotrijebila je Švedska.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
9 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Tak se dela biznis. Prvo raširiš virus, a onda zarađuješ na njemu 💪
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

Majke mi Bloomberg čita ovaj forum,upravo pronašao ovu vijest,   bit će da ni oni ne znaju razliku između prognoze i stvarnih događaja.

 

 

 It seems increasingly clear that Sweden will suffer a much milder recession than both the euro zone an d the U.S. But a fresh analysis published on Tuesday shows Sweden will fare better even than its Nordic peers this year and next.

 

Danske Bank is the latest forecaster to predict a softer crisis in the Nordic region than in the rest of Europe. And in its latest outlook, the bank now expects the Swedish economy to face a smaller contraction in 2020 and a higher growth rate in 2021 than in the rest of Scandinavia and Finland.

Sweden’s 3.3% GDP decline this year compares with the 8.3% slump Danske sees in the euro zone, and the 4.3% contraction it predicts for the U.S. The bank expects the U.K. economy to shrink by 5.8% this year.

Danske Chief Economist Las Olsen says there is “no single factor behind” Sweden’s performance.

“There’s been a lot of talk about Sweden having a milder lockdown than the other Nordic countries” during the coronavirus pandemic, Olsen said in an interview in Copenhagen. “You’d expect Sweden’s economic performance to be way better, but in reality what we see is that the Swedish performance is very close to what we see in the other Nordic countries.”

While keeping shops, restaurants and bars open has helped support Swedish consumer spending, that’s only part of the story.

“Swedish companies have shown that they can bounce back quickly from a crisis, like they did after the financial crisis.” Olsen said. “This shows that Sweden has a very competitive economy.”

Having a flexible exchange rate regime also helps.

A strong euro has made life more difficult for exporters in Finland and Denmark, whose currency is pegged to the European single currency, Olsen said.

 

https://www.bnnbloomberg.ca/swedish-gdp-set-to-trounce-euro-zone-u-s-and-even-top-nordics-1.1504196

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.10.2020 17:51 (torente 35).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
torente 35 kaže...

Majke mi Bloomberg čita ovaj forum,upravo pronašao ovu vijest, bit će da ni oni ne znaju razliku između prognoze i stvarnih događaja.

 

Oni znaju razliku, no ti ju ne znaš, pa i dalje misliš da je predviđanje budućnosti nekakav dokaz da se to već dogodilo.

 

torente 35 kaže...

Danske Chief Economist Las Olsen says there is “no single factor behind” Sweden’s performance.

“There’s been a lot of talk about Sweden having a milder lockdown than the other Nordic countries” during the coronavirus pandemic, Olsen said in an interview in Copenhagen. “You’d expect Sweden’s economic performance to be way better, but in reality what we see is that the Swedish performance is very close to what we see in the other Nordic countries.

While keeping shops, restaurants and bars open has helped support Swedish consumer spending, that’s only part of the story.

“Swedish companies have shown that they can bounce back quickly from a crisis, like they did after the financial crisis.” Olsen said. “This shows that Sweden has a very competitive economy.”

Having a flexible exchange rate regime also helps.

A strong euro has made life more difficult for exporters in Finland and Denmark, whose currency is pegged to the European single currency, Olsen said.

 

Ovaj dio gore si citirao, ali izgleda nisi razumio, pa sam ti poboldao bitne dijelove. Ako već slijepo vjeruješ takvim analizama onda bi od sada svaki put kad spomeneš da će Švedska imati manji pad BDPa trebao napomenuti da je to zbog više faktora, a ne samo 'švedskog modela'. Jer u suprotnom bi netko mogao pomisliti da samo surfaš po netu i tražiš one rečenice koje potvrđuju unaprijed zadani zaključak. 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.10.2020 18:21 (Visak).
11 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...
torente 35 kaže...

Majke mi Bloomberg čita ovaj forum,upravo pronašao ovu vijest, bit će da ni oni ne znaju razliku između prognoze i stvarnih događaja.

 

Oni znaju razliku, no ti ju ne znaš, pa i dalje misliš da je predviđanje budućnosti nekakav dokaz da se to već dogodilo.

 

torente 35 kaže...

Danske Chief Economist Las Olsen says there is “no single factor behind” Sweden’s performance.

“There’s been a lot of talk about Sweden having a milder lockdown than the other Nordic countries” during the coronavirus pandemic, Olsen said in an interview in Copenhagen. “You’d expect Sweden’s economic performance to be way better, but in reality what we see is that the Swedish performance is very close to what we see in the other Nordic countries.

While keeping shops, restaurants and bars open has helped support Swedish consumer spending, that’s only part of the story.

“Swedish companies have shown that they can bounce back quickly from a crisis, like they did after the financial crisis.” Olsen said. “This shows that Sweden has a very competitive economy.”

Having a flexible exchange rate regime also helps.

A strong euro has made life more difficult for exporters in Finland and Denmark, whose currency is pegged to the European single currency, Olsen said.

 

Ovaj dio gore si citirao, ali izgleda nisi razumio, pa sam ti poboldao bitne dijelove. Ako već slijepo vjeruješ takvim analizama onda bi od sada svaki put kad spomeneš da će Švedska imati manji pad BDPa trebao napomenuti da je to zbog više faktora, a ne samo 'švedskog modela'. Jer u suprotnom bi netko mogao pomisliti da samo surfaš po netu i tražiš one rečenice koje potvrđuju unaprijed zadani zaključak. 

 Ha,ha,je,ja nisam razumio,vidiš,jednom sam pročitao da je prihvatiti da si bio u krivu znak zrelosti,tebe čeka još dug put čini mi se ... 

Trenutno sam sve rekao što mi je bila namjera reći o ovoj temi,tko je shvatio shvatio,tko nije ni neće(ili ne želi) ili neka čeka objavu BDP-a sljedeće godine,.

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.10.2020 18:36 (torente 35).
9 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak je tip ala plenki, uvijek mora biti u pravu i za sve ima izgovor, tak da se nema smisla previše zamarati. A posebno je osjetljiv kad je u pitanju Švedska, to mu je ahilova peta.

I još ti gore napiše da predviđaš budućnost...a on je prije koji sat izjavio da je lockdown spasio nekoliko tisuća života...ne treba dalje.
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.10.2020 18:48 (kbenzema).
11 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
kbenzema kaže...
Visak je tip ala plenki, uvijek mora biti u pravu i za sve ima izgovor, tak da se nema smisla previše zamarati. A posebno je osjetljiv kad je u pitanju Švedska, to mu je ahilova peta.

I još ti gore napiše da predviđaš budućnost...a on je prije koji sat izjavio da je lockdown spasio nekoliko tisuća života...ne treba dalje.

 Da vidim,ne zamaram se uopće,zapravo mi je drago vidjeti kako istina polako izlazi na vidjelo.

Čekam da se nađe žrtveno janje za svu ovu promašenu

politiku i nepotrebni LD,onda će,kad se objavi ta informacija na Dnevniku i svi mediji okrenu ploču i raznorazni Viskovi za njima.

 

Sa Bakićevog FB:

 

WHO službeno potvrđuje procjene o oko 770 mil. ljudi zaraženih do sada s ogromnim implikacijama na ključne parametre pandemije:
- globalna smrtnost oko 0,13%, daleko niže od procjene nekih znanstvenika, i raznih modela (u skladu s naših ispod 0,1%, prema izjavama g. Capaka)
- prokuženost znači da bi trenutni R trebao biti dosta ispod inicijalnig R0, a pogotovo prema modelima nehomogene transmisije prema kojima je HIT značajno niže od incijalno pretpostavljanih 60-70%, moguće na 40%.
VAŽNO: Ove procjene se zasnivaju na prevalenciji utvrđenoj prisutnošću protutijela, mnogi odbiju zarazu bez razvoj izmjerljivih protutijela (samo T stanice).
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.10.2020 18:57 (torente 35).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
MrBlc kaže...
Visak kaže... 

S time da je tih par tjedana spasilo nekoliko tisuća života, pa bih rekao da je bilo potpuno opravdano.

Hrabra teza, samo je pitanje gdje su dokazi.

 Imaš korelaciju lockdowna i pada broja zaraženih i posljedično umrlih.

 

Sad mi samo reci da korelacija ne znači kauzalizaciju, pa mi onda daj dokaz da cijepljenje ne smanjuje smrtnost.

 

Edit: negacija je bila suvišna.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.10.2020 21:03 (Visak).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
MrBlc kaže...
Visak kaže...

Upravo ste ti i slični razlog zašto je kod na švedski model neprimjenjiv. Švadski model nije 'živimo kao i prije', nego 'budimo savjesni, držimo se preporuka'.

Ovo mi zvuči kao da se radi o cirkularnoj logici.

 

Ok, znam što si želio reći, ali to baš nije tako. Ljudi su Švede predstavljali kao hladne i distancirane ljude koji ionako ne vise po kafićima, ali kod njih je, primjerice, kultura pauze za kavu možda i jača nego kod nas. Kod nas je općenito mišljenje da ljudi ne poštuju mjere, ali su za to najvećim dijelom zaslužni mediji. Sjeti se onih bombastičnih naslova o tome kako Splićani ne poštuju mjere, pa onda pogledaš video i vidiš parove s djecom (koji inače žive zajedno), kako sjede na 5 metara jedni od drugih, a policija iz rastjeruje. Ti ljudi nisu prekršili niti jednu preporuku (u to vrijeme nije bilo zabranjeno zadržavanje na javnoj površini, a grupe su bile manje od ograničenaj i većinom se radilo o obiteljima koje ionako žive zajedno), ali neki balavac u uniformi iskazuje moć, a novinar zarađuje klikove, pa ti imaš privid da neodgovorni Splićani krše mjere.

 

 Ne predstavljaju ih ljudi takvima, nego oni takvi jesu. Nije u pitanju idu li na kavu, nego ljube li se i grle, rade li derneke na kojima vrište i slično, jer to su daleko opasnije radnje, a vrlo su popularne u mediteranskim zemljama.

 

Uhvatio si se u kolo s ovom ekipom kojoj su gluposti medija i stožera izgovor za sve. Taj balavac u uniformi i debil od novinara su isti profil kao i oni koji se ne pridržavaju mjera. Nije razlika između nas i Šveđana samo u narodu, razlika je i u stožeru, političarima, novinarima, policiji. Više puta je isticano da su njima mjere dovoljne jer vjeruju stručnjacima i političarima. Ali i političari i narod su savjesni, pa to funkcionira, kod nas nisu ni jedni ni drugi pa ne funkcionira.

 

Tako da si ovim primjerima samo potvrdio da zbog takvih ljudi, kojih kod nas ima daleko više nego kod njih, iste preporuke ne bi donijele iste rezultate. Političari, kada bi znali da će ih narod slušat gledali bi kako da to što bolje iskoriste, a narod, znajući s kime ima posla, ne sluša kad im ovi nešto govore, čak i kad je u najboljoj namjeri.

 

To je otprilike i definicija naprednih i nazadnih društava, u naprednima postoji svijest da ako učiniš nešto sebično društvo zbog toga ispašta, a u nazadnima si car kad prevariš sustav.

 

 

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
torente 35 kaže...
..
WHO službeno potvrđuje procjene o oko 770 mil. ljudi zaraženih do sada s ogromnim implikacijama na ključne parametre pandemije:
- globalna smrtnost oko 0,13%, daleko niže od procjene nekih znanstvenika, i raznih modela (u skladu s naših ispod 0,1%, prema izjavama g. Capaka)
..

 -da ..

Visak kaže...
MrBlc kaže...
Visak kaže... 

S time da je tih par tjedana spasilo nekoliko tisuća života, pa bih rekao da je bilo potpuno opravdano.

Hrabra teza, samo je pitanje gdje su dokazi.

 Imaš korelaciju lockdowna i pada broja zaraženih i posljedično umrlih.

 

Sad mi samo reci da korelacija ne znači kauzalizaciju, pa mi onda daj dokaz da cijepljenje ne smanjuje smrtnost.

 -postoji li korelacija s npr prosječnom dnevnom temperaturom zraka ili sunčanog vremena i širenja virusa?, ako želiš možeš je pronaći no to ne znači da je klauzalnost nego naprosto to da si našao korelaciju tj nešto što se poklapa s tvojim tvrdnjama i tad jednostavnom željom vidiš korelaciju koje nema.. korelaciju naime trebaš dokazati-testirati, eliminirati ostale moguće promašaje-greške-utjecaje.. no to ne radiš jer ne želiš, nego ono što želiš to vidiš. To je logično ali nije time postala činjenica ili argumetn nego i dalje tvoja želja-tumačenje koje je recimo točno ili netočno, naravno netočno :)

-ja ti kažem da je naš lockdown uspio jer tad naprosto nema turizma, manje ljudi, manje transmisije.. dok po ljeti imaš turizam i time posljedično zarazu. Sad će opet pasti i tako će doći božićni advent u zg pa opet skok itd. .. što ćeš tad s tom korelacijom, tj što misliš koja će se ostvariti kao predviđanje, tj koja je time točna ili pogrešna? Jel tad lockdown nešto zaustavio ili je turizam (suprotno od LD) proširio.. no pazi pitanje koje ću nakon odlomka postaviti..

 

-trenutno hr:

18.064 zaraženih, 16,192 izlječenih, 204 preminulih (S ili od..)

-tj smrtnost je 1,x% i to u odnosu broja testirano-potvrđenih zarazom, dok stvarni broj zaraženih ne znamo ali ne može biti manji ili jednak, može biti samo veći.. tj to znači da s x-puta većom bazom možemo reći da je postotak smrtnosti manji, odnosno globalni podatak je dovoljno dobar pokazatelj tj zbog same statistike što veći uzorak to je precizniji izračun dok s malim uzorkom može biti slučajnost-pogreška-izuzetak tj s malim uzorkom se može doći do pogrešnog zaključka, ali pošto hr podaci (mali uzorak) odgovrarju podacima ostalih okolnih zemalja kao slo.. i globalnom prosjeku, možemo ih tad uzeti kao vrlo točne, tj ne izuzetak-grešku i sl. ok?

-s  ili od... jer većina preminulih su starije-bolesne osobe, iznad prosječne dobi za naš prosjek.. tj manje umrlih nego u godini bez smrtonosnog virusa (ograničenje kretanja -manji promet ..).

-90% umrlih da nema covig19 bi bila prirodna smrt-starost ili terminalna faza raka ili srčani itd.. dok od gripe umre daleko više, do kraja godine zapravo jednako kao gripa tj prijavljeno 120-550 ovisno o intezitetu .. itd. dok se za gripu navodi podatak o povećanoj smrtnosti za 2-10% u odnosu da gripe nema. .. a ovo je 1%. Prosječno se prijavi 40-50.000 oboljelih od gripe, itd. treba davati linkove na izvor službenih podataka? google-javno zdravstvo.. ako sumnjaš.

 

-nastavak pitanja, jel lockdown nešto zaustavio-usporio ili je turizam-migracije-transmisije nešto povećao.. tj možda je zaraza tj prisutnost virusa ostala jednaka, no sad radimo višestruko veći broj testova dnevno, prije 300-400-500, sad 3-5000.. deset puta veći broj testova, dok otkrivamo 'samo' recimo dvostruki broj zaraženih i preminulih.. što potvrđuje da su brojke točne tj korelaciju (koju voliš, želiš pa eto je..) :)

 

-hoće li maskice usporiti ili izliječiti-spasiti ljude ili će advent opet napuniti 'prepune' bolnice (daleko od kritičnih kapaciteta.. daleko od brojki italije-španjolske..), ponovo oni su u jednom danu imali tri puta više nego mi ukupno do sad. Neusporedive brojke, osim u vicu nas i rusa 300mil..

 

-pošto sad vidimo skok zaraženih u svim državama regije kao aus-slo-česi-slovaci.. tj svi oni koji su nam turisti i bili na jadranu, logična klauzalna posljedica je da sad imamo više zaraženih nego da turistička sezona ne postoji, no broj testova i pogotovo pozitivnih koa i smrtnost govori da je manje zaraze nego s mjerama, tj neproporcionalno, disproporcionalno, suprotno od korelacije negacija relacije jer je različto, tj kao grafikon mora pokazivati barem sličnu tendenciju da bi korelacija uopće bila moguća ako postoji, no kad je graf različit tad korelacije jednostavno nema osim one koju vidiš jer želiš..

-banalno da sad imamo više zaraženih dnevno a manje umrlih to bi bilo nešto nelogično, neka greška.. no brojke su zapravo konstantne-korelirane-dosljedne.. tj ako imaš 1000 zaraženih imaš 10 preminulih, 1% neovisno koliko obaviš testova, tad ti je broj preminulih indikator o broju zaraženih jer postoji korelacija, zar ne? .. a sad radimo više testova i prošao je turistički val širenja pa je za pretpostaviti i jenjavanje broja novo oboljelih, time i umrlih, zar ne? To tad neće biti zbog maskica ili nepostojećeg (sad) lockdowna nego samo po sebi zbog turizma tj to implicira da lockdown nije potreban, da ništa ne mijenja (jer i tad dio ljudi mora raditi i šire virus..) odnosno, kad sve stane, tad stane i život.. a što je bit-prevencija.. ili borba protiv smrti? .. ako ne život, za život.. a tad je nužno da ipak društvo funkcionira, da ljudi rade, da djeca uče, jer bez tog nema ničeg, ni vode, ni struje, ni kruha, ni novca.. ničeg pa ni života.

 

.. tj kao u ratu, možeš se predati jer je opasno po život ratovati ali tad si izgubio a možda i život, dok ako se boriš, možda preživiš.. možda no tad imaš šansu, ako se predaš nemaš, jer priroda nema milosti ili etiku.. kao da krokodilu objašnjavaš da nije lijepo jesti ljude i da te poštedi, beskorisno, dok istovremeno netko mora raditi, da bi bolnički kreveti imali smisla, da bi ljudi jeli meso-salatu-kruh, doktor mora raditi, kao i sestra, kao i zetovac, kao policajac i kao seljak koji na dolac donese sir i vrhnje, jer to je nužno za život, svih, pa i bolesnih-starih odnosno ne vrijedi se predati, ako ništa drugo i zbog tih bolesnih-starih jer netko mora raditi da bi oni imali šansu preživjeti makar dan duže.

-lockdown je suprotan životu, sve stane i propada.. bogati-jaki-potkoženi mogu duže, slabiji-kraće.. što misliš što se desi kad prođe par dana, tjedan, dva.. mjesec.. itd. upravo zato je i otvorena turistička sezona, ne zato jer stožer-država ne zna da se tad i virus više širi.. znaju, no izbora baš i nema, no ne treba tad ići u extrem i pretjerati, ne treba lockdown ili ako je potreban tad ga nije trebalo ni prekidati.. (osim za izbore?)..  itd.

 

-najblesavije je s maskicama, jer znamo što kaže struka-medicina-znanost, ne neka politika-interes, nego zdravlje.. i kažu da je nepotrebno za zdrave, ali jednako kažu da će kažnjavati .. a to je tad nakaradna besmislica u srži protivna svim mogućim etičkim normama civilizacije, tj kazniti nevinu osobu za širenje zaraze koju nema, odnosno samo zato jer je to kršenje besmislene odredbe, koja se uvodi.. zašto? Zbog smrtonosnog virusa? pa ne baš.. odnosno to je tad najnesmrtonosnija stvar na svijetu, jer sve je smrtonosno pa i život.. odnosno, ako je smrtnost 1%, što da sad imamo cjepivo koje je sigurno 99%, 1% rizik i možeš umrijeti.. što bi tim dobili da se tako kockamo životom tj jednu prirodnu stvar bi zamijenili umjetnim izborom uz isti rizik tj besmisleno.. odnosno da je virus smrtonosan kako su prve procjene najavljivale (pa je zato i uveden LD) tad bi i takvo cjepivo bilo boji izbor, no za to je porebna smtnost od barem 10%.. a toga jednostavno nema. Brojke-činjenice, ne nečije tumačenje ili ako tumačiš i tražiš kaluzalnost ili korelaciju pa onda pogledaj grafove, slično-različito i zaključi.. ne ono što želiš vidjeti nego činjenice.

 

-dobar dio testiranih-pozitivnih nema nikakve simptome, nisu oboljeli, ništa.. možda par dana povišena temperatura ili šmrcanje.. to kaže struka. Koliko je testiranih građana a koliko ih je zaraženih? Koliko ih je već možda preboljelo zarazu i stekli su imunitet? Naravno da je broj zaraženih a time i imunih veći od broja testiranih-pozitivnih, ne može biti manji jer su skup-podskup-korelacija-kauzalnost.. zar ne?

 

ako je procjena who-globalno recimo točna ili dovoljno-približno točna, to znači da je sad 10% populacije zaraženo, odnosno pandemija je tu.. a sve stanovništvo bi tad moralo biti izloženo virusu u idućih par mjeseci i recimo x10 faktor smrtnosti ako gledamo čiste brojke.

-ako se to ostvari, tad će naša smrtnost biti 2000, na respiratorima par stotina, imamo kao i kreveta... tj ako nema drugog načina, ako nema lijeka, prihvatljivo tj činjenica. No to istovremeno znači da će 99% populacije preživjeti, da ima imunitet i da je npr cjepivo tad besmisleno kao i maskice, jer da je sad testirano-pouzdano i dostupno, trebalo bi vremena dok se napravi i dok dođemo na red.. a drugi su prije nas i tek za više mjeseci-godinu bi to bilo dostupno a do tad? Nositi maskice koje ne spriečavaju ništa, imati LD koji ubija i ono malo posla koji održava sve na životu? ... a tad ni to cjepivo nije đabe, sve se plaća. Čime, tko će platiti i koliko? Ucjena? Možda ako naprave kinezi, usa zabrani kao 5G? Što tad.. Možemo li vjerovati ruskom cjepivu koje žuri bez potrebnih provjera-atesta? Što ako je rizik s takvim cjepivom veći od 1%? Što ako je biznisu-zapadu-proizvođačima važna zarada? što kad su mjere besmislene ali kazne se planiraju i po eu ih već vidimo, a istovremeno domovi za starije rade bez dozvole, kriminal, pljačke, požari i potresi.. na kraju nje ni covid19 najgora stvar, ima i gorih pa ponekad od dva zla izabrati manje.. činjenice i priroda nemaju osjećaje, a to je život. Ovo što se radi je kao da osobi koja krvari podvežemo vrat, zaustavimo krv ali istovremeno i smrt gušenjem.. tj ne smije lijek biti veće zlo-šteta od bolesti a to se s ovom krizom dešava, panika i besmislice.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...

 Imaš korelaciju lockdowna i pada broja zaraženih i posljedično umrlih.

Sad mi samo reci da korelacija ne znači kauzalizaciju, pa mi onda daj dokaz da cijepljenje ne smanjuje smrtnost.

Pretpostavka o tisućama spašenih života se temelji na tezi o eksponencijalnom širenju i nemogućnosti da se isto spriječi blažim mjerama, a ne na tezi da lockdown spriječava širenje virusa.

 

Lockdown je doslovno vatrogasna mjera koja jedina preostaje kad stvari izmaknu kontroli, ali pitanje je da li je u nekim blažim situacijama efikasnija od blažih mjera - da usporedim s gašenjem vatre, lockdown je šmrk - ugasiti će vatru, ali će ti u stanu uništiti i ono što je preživjelo vatru. Doduše, uz bitnu razliku - nakon što sve natopiš šmrkom, vatra neće ponovno planuti, dok epidemija hoće.

 

Dakle, ne pitam te dokaz da je lockdown bio efikasan, već da je bio neophodan za spašavanje života.

 

Danas se struka slaže da je neprikladna mjera, osim eventualno za lokalna žarišta na kraći period.

 

Visak kaže...

Taj balavac u uniformi i debil od novinara su isti profil kao i oni koji se ne pridržavaju mjera. Nije razlika između nas i Šveđana samo u narodu, razlika je i u stožeru, političarima, novinarima, policiji. Više puta je isticano da su njima mjere dovoljne jer vjeruju stručnjacima i političarima. Ali i političari i narod su savjesni, pa to funkcionira, kod nas nisu ni jedni ni drugi pa ne funkcionira.

 

Tako da si ovim primjerima samo potvrdio da zbog takvih ljudi, kojih kod nas ima daleko više nego kod njih, iste preporuke ne bi donijele iste rezultate. Političari, kada bi znali da će ih narod slušat gledali bi kako da to što bolje iskoriste, a narod, znajući s kime ima posla, ne sluša kad im ovi nešto govore, čak i kad je u najboljoj namjeri.

Sjećaš se vremena kad su ljudi s balkona pjevali stožeru? Ljudi su poštovali mjere i preporuke, jednako kao što to rade Šveđani. Tek kad je počela politizacija stožera, palo je povjerenje. Nakon toga kreće začarani krug. Međutim, bitno je pitanje što je bilo prije, kokoš ili jaje.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
MrBlc kaže...

 

Dakle, ne pitam te dokaz da je lockdown bio efikasan, već da je bio neophodan za spašavanje života.

Danas se struka slaže da je neprikladna mjera, osim eventualno za lokalna žarišta na kraći period.

 

Sjećaš se vremena kad su ljudi s balkona pjevali stožeru? Ljudi su poštovali mjere i preporuke, jednako kao što to rade Šveđani. Tek kad je počela politizacija stožera, palo je povjerenje. Nakon toga kreće začarani krug. Međutim, bitno je pitanje što je bilo prije, kokoš ili jaje.

 

 teško da ćemo ikad imati čisti dokaz da je lockdown bio neophodan, no postoji razlika u nekakvom znanju o virusu i iskustvu borbe s njim

danas se struka slaže da je bila neprikladna mjera, ranije nisu bili previše sigurni i lockdown se uvodio više kao mjera predostrožnosti dok se ne vidi s čim se suočavamo, pogotovo nakon onakvih scena i panike u italiji i drugim žarištima

 

ljudi su u startu poštovali preporuke najprije iz straha i neznanja s čim se suočavamo pa smo se prepustili stručnjacima - nismo mi odjednom postali od balkanaca šveđani, a povjerenje jest palo dijelom radi politizacije, ali dijelom i radi toga jer je ljudima dopizdilo, dijelom radi dezinformacija i gluposti kojih je sve više te dijelom i zbog kurčevitog otpora sustavu samo da bi se pružao otpor jer je ljudima sustav i prije dopizdio radi drugih stvari, dijelom i zato jer smo opet postali balkanci kako je strah popustio

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo

Mislim da je najviše igrao strah od talijaskog scenarija, ali i onda su pojedinci upozoravali da je mjera pretjerana i dugoročno neodrživa.

 

Također, onaj dio da je ljudima dopizdilo je također točan, ali tu je opet dobar dio uloge odigrao lockdown, kao pretjerana i istrčana mjera donesena iz straha. Također i zbog nesposobnosti "struke" da to prizna, što opet stvara plodno tlo za dezinformacije...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
5 godina
protjeran
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...

 Imaš korelaciju lockdowna i pada broja zaraženih i posljedično umrlih.

 

Sad mi samo reci da korelacija ne znači kauzalizaciju, pa mi onda daj dokaz da cijepljenje ne smanjuje smrtnost.

 

Edit: negacija je bila suvišna.

Imam ja i korelaciju koja demonstrira kako pomicanje kroz Vagu prema Škorpionu rezultira povećanjem vjetrova iz mog probavnog završetka.

Visak kaže...

 

Sad mi samo reci da korelacija ne znači kauzalizaciju, pa mi onda daj dokaz da cijepljenje ne smanjuje smrtnost.

 

Edit: negacija je bila suvišna.

Nije bila suvišna. Eh, vakcino vakcino, ti sveta kravo muzaro.

 

usput, kad je riječ o korelaciji i cjepivu u istoj rečenici, evo jošnešto.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
MrBlc kaže...

Pretpostavka o tisućama spašenih života se temelji na tezi o eksponencijalnom širenju i nemogućnosti da se isto spriječi blažim mjerama, a ne na tezi da lockdown spriječava širenje virusa.

 

 Pa eksponencijalno širenje bez mjera je činjenica, a blažim mjerama je ponekad moguće (u Hrvatskoj je možda bilo, u Italiji i Španjolskoj baš i ne), ali će u svakom slučaju dulje trajati i bit će više žrtava zbog preoterećenosti.

Zemlje s puno žrtava su upravo one koje ga nisu uvela na vrijeme ili su ga loše provodile.

 

MrBlc kaže...

 

Lockdown je doslovno vatrogasna mjera koja jedina preostaje kad stvari izmaknu kontroli, ali pitanje je da li je u nekim blažim situacijama efikasnija od blažih mjera - da usporedim s gašenjem vatre, lockdown je šmrk - ugasiti će vatru, ali će ti u stanu uništiti i ono što je preživjelo vatru. Doduše, uz bitnu razliku - nakon što sve natopiš šmrkom, vatra neće ponovno planuti, dok epidemija hoće.


 

 Lockdown je i prva mjera kada ne znaš parametre virusa. Čak i da je praksa pokazala (a nije) da virus nije realno opasan lockdown bi imao opravdanje kao sigurnosna mjera u situaciji potencijalno velike opasnosti. Kladim se da je u vrijeme Španjolske gripe uspješno uveden lockdown i umrlo 'samo' milijun ljudi, da bi se našli pametnjakovići koji bi gunđali što se zbog (doslovno) obične gripe uništava ekonomija. Vi dok doslovce ne gazite po leševima ne vidite razlog za neku ozbiljniju mjeru.

 

MrBlc kaže...

 

Danas se struka slaže da je neprikladna mjera, osim eventualno za lokalna žarišta na kraći period.

 

Znači postoji slučaj kad je prikladna? Da li u tom slučaju smanjuje broj mrtvih (jer koja bi druga korist bila opravdana s obzirom na cijenu)? Dakle došli smo do toga da ipak spašava živote.

 

A imali smo ga samo kraći period. Ne razumijem zašto cijelo vrijeme pričate kao da smo zadnjih šest mjeseci konstantno u lockdownu.

Razumijem frustraciju stožerom i politikom, ali je glupo usmjeravati ju na mjeru koja se u određenom trenutku pokazala korisnom.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
MrBlc kaže...

Mislim da je najviše igrao strah od talijaskog scenarija, ali i onda su pojedinci upozoravali da je mjera pretjerana i dugoročno neodrživa.

 

Također, onaj dio da je ljudima dopizdilo je također točan, ali tu je opet dobar dio uloge odigrao lockdown, kao pretjerana i istrčana mjera donesena iz straha. Također i zbog nesposobnosti "struke" da to prizna, što opet stvara plodno tlo za dezinformacije...

ma gledaj, ovdje je struka bila neminovno vezana politikom - odluke koje se donose kod ovakvih situacija nikako ne mogu zaobići političko vodstvo države, ne samo kod nas 

a obzirom da politika gleda više stvari odjednom koje struka (medicinska) ne gleda - primjerice utjecaj na gospodarstvo, donose se svakakve odluke u kojima medicinska struka ima više-manje savjetničku ulogu i sigurno nema posljednju riječ

 

dakle stožer jest nazivno odgovoran i naizgled je 'preuzeo vlast', no 'velike' odluke ne donosi samo stožer koji je sastavljen od medicinara, tu politika drži zadnju riječ oslanjajući se na više savjeta, ne samo medicinskih

tako si imao u velikoj britaniji političke odluke koje su se vrlo brzo mijenjale, najprije su probali 'švedskim modelom', pa je ubrzo slijedila drastična promjena taktike, a bogme i u drugim državama je bilo svačega (da recimo spomenemo ameriku i trumpa ili podsmijavanje s koronom u srbiji, a sigurno nisu niti sve druge države svijeta bile bez grešaka) jer to nije baš situacija u kojoj se struka i politika nalaze često, dapače, zadnji put su se svijet s ovako nečim suočio prije stotinu godina

 

možemo se mi natezati jel narod (u hrvatskoj) prestao vjerovati stožeru zbog politike (pri čemu se najviše zamjera neradna nedjelja i slična sranja, što je opet više lijevo-desno pitanje, i da je vlasti bio sdp onda bi razlog za 'nepovjerenje naroda' bio drugi) ili je veći utjecaj bio ostalih faktora, no to ne mijenja na stvari da je situacija bila takva da su mnoge države radile greške koje su i daleko gore od naših 'političkih odluka' 

ovo je više prepucavanje na liniji vlast-oporba radi sticanja političkih bodova, a onda i takva reakcija dijela naroda naklonjenih oporbi - baš kao što bi se isto događalo da je na vlasti bila obrnuta opcija, onda bi se našao neki drugi razlog za nepovjerenje naroda i vikalo bi se da je stožer kompromitiran politikom (crvenom naravno, taj epitet bi definitivno bio pridodan)

 

zamisli što bi bilo da je naša politika (bez obzira tko bio na vlasti) napravila gafove kakve su radili amerikanci ili da su tako drastično mijenjali taktiku kao britanci ili da su imali toliko mrtvih kao talijani, koliko bi tek tada bilo 'nepovjerenje naroda'

14 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...
MrBlc kaže...

Pretpostavka o tisućama spašenih života se temelji na tezi o eksponencijalnom širenju i nemogućnosti da se isto spriječi blažim mjerama, a ne na tezi da lockdown spriječava širenje virusa.

 

 Pa eksponencijalno širenje bez mjera je činjenica, a blažim mjerama je ponekad moguće (u Hrvatskoj je možda bilo, u Italiji i Španjolskoj baš i ne), ali će u svakom slučaju dulje trajati i bit će više žrtava zbog preoterećenosti.

Zemlje s puno žrtava su upravo one koje ga nisu uvela na vrijeme ili su ga loše provodile.

Molim te da skupa sa svima iz stožera i svim ostalim paničarima prvo naučiš što je eksponencijalni rast. Ako trebaš, ima tu od Miluna pojašnjenje.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
ministar kaže...

Molim te da skupa sa svima iz stožera i svim ostalim paničarima prvo naučiš što je eksponencijalni rast. Ako trebaš, ima tu od Miluna pojašnjenje.

 Hvala na poduci, ali znam što je eksponencijalna funkcija. Svaka zaraza je po svojoj suštini eksponencijalna, jer svaki zaraženi zarazi određeni broj drugih ljudi od kojih svaki ponovo zarazi isti takav broj ljudi i to je eksponencijalni rast. Pitanje je samo koji je eksponent, ukoliko je manji od jedan zaraza će se ugasiti i cilj mjera je upravo smanjenje eksponenta, jer činjenicu da se radi o eksponencijalnoj funkciji ne možemo promijeniti.

 

Ako pogledaš grafove u većini zemalja seprimjećuje eksponencijalni rast u početku dok se nisu počele provoditi mjere.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
neaktivan
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

Jbg panika je predvladala razum a strah od smrti i novac upravljaju svijetom... 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...

 Pa eksponencijalno širenje bez mjera je činjenica

Visak kaže...

 Hvala na poduci, ali znam što je eksponencijalna funkcija. Svaka zaraza je po svojoj suštini eksponencijalna, jer svaki zaraženi zarazi određeni broj drugih ljudi od kojih svaki ponovo zarazi isti takav broj ljudi i to je eksponencijalni rast. Pitanje je samo koji je eksponent, ukoliko je manji od jedan zaraza će se ugasiti i cilj mjera je upravo smanjenje eksponenta, jer činjenicu da se radi o eksponencijalnoj funkciji ne možemo promijeniti.

Eksponencijalni rast i eksponencijalna funkcija nisu sinonimi. Dapače, to si i sam napisao - ako je eksponent manji od jedan, imaš pad novozaraženih. U posebnom slučaju, kad je eksponent 1, imaš linearan rast.

 

Eksponencijalni rast predviđaju promašeni modeli koji uzimaju dvije pogrešne pretpostavke:

- da je R0 konstantan *

- da je R0 homogen

 

* ovo ovisi o terminologiji, objasnim.

 

Dakle, prva pretpostavka je da se eksponent neće mijenjati bez mjera dok se zaraza ne proširi dovoljno da kolektivni imunitet počne imati utjecaj. To nije točno jer će ljudi i bez mjera promijeniti svoje ponašanje. S obzirom da je ljudsko ponašanje jedan od faktora koji definira R0 i da se promijenilo prirodnim putem, možemo reći da će R0 prirodno opadati što je broj zaraženih veći zbog promjene ponašanja ljudi neuvjetovanog mjerama. S terminološke strane, nisam siguran da li se taj prirodno modificirani faktor može nazvati R0, ali ako ne može, onda je jednostavno pogrešno u model uvrstiti R0 ako će se stvarni faktor mijenjati i bez intervencije u vidu mjera.

 

Druga pretpostavka se temelji na gledanju kretanja ljudi i miješanja dobnih skupina prema nekom prosječnom faktoru. To jednostavno nije točno, ljudi u pravilu žive u klasterima, te je u nekim klasterima više ljudi koji su podložniji infekciji, dok je u drugim klasterima manje takvih ljudi. Primjerice, kad imaš proboj u više (tehnički i u jednom, ali s manjim utjecajem na ukupni broj zaraženih) staračkih domova, tamo će se zaraza proširiti brzo i imati ćeš veliki peak koji u počeku prati eksponencijalnu krivulju, a onda kako se povećava broj oboljelih u toj skupini, počinje padati.

 

Zaposlena osoba najviše kontakata ima na poslu, tek onda u krugu obitelji i prijatelja. Znači, ako sam na poslu skupio zarazu, krug ljudi koje ja mogu zaraziti se drastično smanjuje jer je većina mojih kontakata već bila izložena. Kad to spojimo s pričom u vezi prve pretpostavke, onda će moji prijatelji i članovi obitelji postati oprezniji jer je u mojoj firmi netko bolestan, što dodatno smanjuje moj potencijal širenja zaraze i bez mjera.

 

 

Na ovom topicu inače zagovornici strožih mjera često rade jednu pogrešku u razmišljanju koja ide ovako:

zagovornik: bez mjera ćemo imati eksponencijalni rast

odgovor: ne, nećemo, jer zemlje bez mjera ili s blagim mjerama nemaju eksponencijalni rast

zagovornik: da, ali to je zato što su ljudi samoinicijativno promijenili ponašanje

 

Gdje je tu greška? Ako će ljudi bez mjera promijeniti ponašanje i tako spriječiti eksponencijalni rast, onda se eksponencijalni rast neće dogoditi bez mjera, znači da prva teza i dalje nije točna.

 

Visak kaže...

Ako pogledaš grafove u većini zemalja seprimjećuje eksponencijalni rast u početku dok se nisu počele provoditi mjere.

Mnogi grafovi u prirodi imaju eksponencijalni rast na početku, ali to ne znači da ih možemo interpolirati u eksponencijalni rast.

 

Primjerice, idealni graf punjenja kondezatora eksponencijalno opada, ali ako zoomiraš sami početak grafa u realnom strujom krugu, u startu imaš eksponencijalni rast zbog parazitnih induktiviteta.

 

Visak kaže...

a blažim mjerama je ponekad moguće (u Hrvatskoj je možda bilo, u Italiji i Španjolskoj baš i ne), ali će u svakom slučaju dulje trajati i bit će više žrtava zbog preoterećenosti.

...

Znači postoji slučaj kad je prikladna? Da li u tom slučaju smanjuje broj mrtvih (jer koja bi druga korist bila opravdana s obzirom na cijenu)? Dakle došli smo do toga da ipak spašava živote.

Jesi rekao da je kod nas lockdown spasio nekoliko tisuća života? Jesi. Onda izvoli dati dokaz, za Hrvatsku, ne za Španjolsku ili Italiju.

 

Visak kaže...

Zemlje s puno žrtava su upravo one koje ga nisu uvela na vrijeme ili su ga loše provodile.

Točnije, zemlje koje nisu na vrijeme uvele mjere, općenito, množina.

 

Da usporedim s gašenjem vatre:

- ako ti se zapali kuhinjska krpa, ne treba ti vatrogasni šmrk koji će uništiti čitav stan, treba ti malo vode ili, ako je krpa masna, zatvoriš je u lonac da ostane bez kisika

- ako to na vrijeme ne napraviš i požar se proširi, trebati će ti vatrogasni šmrk za ugasiti požar, ali ćeš pritom uništiti i stan

- ako ni to ne napraviš na vrijeme, izgoriti će ti stan

 

To ne znači da je vatrogasni šmrk prikladan za gašenje zapaljene kuhinjske krpe niti da će stan izgoriti ako ne upotrijebiš šmrk, već da će vatrogasni šmrk postati nužan ako i samo ako na vrijeme ne reagiraš s blažim mjerama.

 

Visak kaže...

A imali smo ga samo kraći period. Ne razumijem zašto cijelo vrijeme pričate kao da smo zadnjih šest mjeseci konstantno u lockdownu.

Razumijem frustraciju stožerom i politikom, ali je glupo usmjeravati ju na mjeru koja se u određenom trenutku pokazala korisnom.

O tome sam ti pisao barem 10-ak puta, ne vidim više svrhu ponavljati se.

 

Visak kaže...

Kladim se da je u vrijeme Španjolske gripe uspješno uveden lockdown i umrlo 'samo' milijun ljudi, da bi se našli pametnjakovići koji bi gunđali što se zbog (doslovno) obične gripe uništava ekonomija. Vi dok doslovce ne gazite po leševima ne vidite razlog za neku ozbiljniju mjeru.

Ovo je ispod razine komunikacije koju od tebe očekujem.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.10.2020 8:35 (MrBlc).
11 godina
protjeran
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

Svaki tjedan me razveseli jedan "anti koronaš" sa vijesti da ima koronu, i čudom se čudi kak ipak nije bezveze i bezazleno. Šute ko *ičke i od srama ne žele spomenuti ništa više.

Veseli me što ih je sve više, da se više gubice zavežu i svi se počnu ponašati kak je red.

 

To kaj određene osobe iz javnog života i stožera nespretno barataju podacima, i daju izjave kojima se sami kasnije čude, to ne znači da "korona" je muljaža i sl.

 

Kod mene doktorica ju je preboljela još u svibnju, sad je listopad, pluća su i dalje u banani, i žena jedva funkcionira na poslu, ali radi, jer je nažalost nema tko zamijeniti (jedan primjer od mnogih).

 

EDIT:

 

Zašto države poput švedske nisu imale lockdown i sad im je gospodarski ok?

 

Jer stanovnici nisu retardi koji na poziv narkomana pjevača idu na trg čagati, nemogu živjet bez jebene birtije dva dana u komadu pa se sline po terasama.

 

Da smo kulturni i disciplinirani bar 20% više, nebi imali stroge mjere ... ali smo stoka, neznamo se držati preporuka, onda ćemo imati obaveze.

 

Političari su PRVI koji nebi htjeli ovo, stožer i sve što ide uz to daje negativne političke bodove, i stvara sliku koja nije poželjna u njihovom svijetu, rade ovo preko *urca, i nadaju se da ćemo mi biti pametniji te da će sve završiti što je prije moguće, da se i oni mogu vratiti u svoje klubove.

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.10.2020 9:38 (Jarvan).
Moj PC  
5 6 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice