Pa da, struka medicina epidemiolog ili što, tebi to sve isto, softver je nepoderiv itd.
Ovo gore je nova, relevantna studija.
Ne ukazuje na teža oboljenja (gdje je već dokazano da je omjer puno gori po necijepljene), već na riizik (re)infekcije "prirodno preboljelih" vs cijepljenih.
Ali tebi to ionako sve isto, pa čemu gnjaviti sa detaljima.
"Jer se govorilo..."
-soft je soft.
-ok studija je relevantna. Netko osporava?
-veći rizik zaraze 1:3 no tu je problem s čime se što uspoređuje jer možemo u slučaju pandemije za prošlu godinu reći da je 7 milijardi preživjelo pa je tad omjer daleko u korist necijepljenih, mada su prošle godine svi bili necijepljeni jer cjepivo nije ni postojalo. Kako recimo dokazati da osoba koja je bila izložena virusu a nije oboljela (teže, jer samo takvi su završili na liječenju-evidentirani) da se treba ubrojiti u recimo imune? Kako odbaciti 7 milijardi u slučaju pandemije i izuzetnog širenja, tj nije to samo epidemija i zato naziv pandemija, globalno.. itd. Kojim kriterijem možemo znanstveno odbaciti 7 milijardi? Jesu li testirani? -nisu. Jesu li bili izloženi virusu? -- 99% jesu, jer nema pandemije bez tog, tj misliš da postoji osoba koja prošle godine nije bila izložena virusu? .. možda poneki eskim i čuvar orbitalne stanice...
-da, velik broj zaraženih, velik broj teže, preminulih.. no populacija je 7 milijardi. Što s čime uspoređujemo?
-hr? 4,nešto stanovnika.. od tih 4mil, možeš se kladiti da je barem 3mil bilo izloženo virusu. Što tad s tim brojkama-statistikom?
-a pazi ovo, slažem se da cijepljenje bolje štiti, da se svi trebaju cijepiti, čak i s 3-8 puta bolje šanse što se do sad vrtilo oko 6-puta (no zbog delte su spustili, a sad i kolumbijac..).. + studija da čak i mix cijepiva ima smisla kao različita. Sve to je za većinu bolje, cijepiti se, bolje šanse. .. a ovo iznad je samo pokušaj problematiziranja kako se neki kriteriji postave, s kojim ciljem, struka-znanost, navijanje-politika.. itd. pa brojke možemo malo natezati lijevo-desno na skali ovisno o potrebi tj prilagodimo tumačenje onom što želimo, .. ne onom što je nužno činjenica tj i činjenice same za sebe nisu nešto čime dođemo do točnog odgovora nego ovisi kako ih koristimo.
-sve dok jedna strana gura skalu u plus, suprotna u minus, (simbolički) nije kriterij znanost nego snaga gurača, potezanje užeta. .. a to tad s kriterijem nema puno veze, tj ili je znanost ili potezanje užeta.
-znanost? neovisno koliko je 'potezača užeta' s druge strane, je jača.. neoboriva.