Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z

poruka: 77
|
čitano: 21.904
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z".
8 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre

Moglo se, gore je netko napisao da neki operateri nisu dozvoljavali tj. nisu htjeli upaliti bridge i dati ti PPPoE podatke. HT je uvijek to dozvoljavao i većinom ih uopće nije bilo briga da li koristiš njihovu ili svoju opremu.

5 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Nuclear_Phoenix kaže...

Moglo se, gore je netko napisao da neki operateri nisu dozvoljavali tj. nisu htjeli upaliti bridge i dati ti PPPoE podatke. HT je uvijek to dozvoljavao i većinom ih uopće nije bilo briga da li koristiš njihovu ili svoju opremu.

 

Hvala, sad tek ništa ne razumijem.

 

 

8 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre

1. Neki operateri su do sada, prije ovog zakona dozvoljavali bridge i nisu filozofirali kod slanja PPPoE podataka da se napravi bridge. Neki su to odbijali. Bridge i dalje znači (u pravilu) da imaš 2 routera - od providera koji ti je osiguravao vezu (radio je samo kao modem) i svoj router koji je dizao bridge i radio ovaj pametni dio - routanje, NAT, DHCP, DNS, firewall. Osim bridge, bilo je moguće i komplet izbaciti opremu od providera (na optici, 4G/5G pristup) tko je znao i imao sve potrebne podatke do kojih je došao obilaznim načinima - to službeno nije bilo podržano i nisi mogao nikakav support dobiti oko podešavanja, nikakve podatke. Neki operateri su se nogama i rukama borili protiv korisničke opreme (bnet jedno vrijeme),

 

2. Od 1.1.2024., ako želiš, operater ti mora omogućiti da spojiš svoju opremu i koristiš samo svoju opremu - znači makneš njihov router/modem ća, oni ti daju sve potrebne podatke bez opiranja, spojiš svoju opremu i to radi.

 

3. Običnog, prosječnog korisnika ovo uopće ne dira i nije ga briga. Ako ne zna zašto mu ovo treba, onda mu ne treba.

 

4. Ne mijenjaju se nikakvi paketi, cijene, ništa - sve ostaje kao i do sada, jedina je razlika da možeš otići u dućan, kupiti kompatibilan router/modem, spojiti ga i sve* će ti raditi kao i do sada.

 

5. Ako ti tvoj router prestane raditi ili imaš problema - tough luck, ako je veza (xDSL, optika, coax) do tebe ok, nije ih briga za tvoju opremu.

 

* - VoIP je za sad nepoznanica, nitko ništa ne govori. Treba netko hrabar da se raspita i pokuša to srediti sa svojom opremom.

 

5 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Nuclear_Phoenix kaže...

1. Neki operateri su do sada, prije ovog zakona dozvoljavali bridge i nisu filozofirali kod slanja PPPoE podataka da se napravi bridge. Neki su to odbijali. Bridge i dalje znači (u pravilu) da imaš 2 routera - od providera koji ti je osiguravao vezu (radio je samo kao modem) i svoj router koji je dizao bridge i radio ovaj pametni dio - routanje, NAT, DHCP, DNS, firewall. Osim bridge, bilo je moguće i komplet izbaciti opremu od providera (na optici, 4G/5G pristup) tko je znao i imao sve potrebne podatke do kojih je došao obilaznim načinima - to službeno nije bilo podržano i nisi mogao nikakav support dobiti oko podešavanja, nikakve podatke. Neki operateri su se nogama i rukama borili protiv korisničke opreme (bnet jedno vrijeme),

 

2. Od 1.1.2024., ako želiš, operater ti mora omogućiti da spojiš svoju opremu i koristiš samo svoju opremu - znači makneš njihov router/modem ća, oni ti daju sve potrebne podatke bez opiranja, spojiš svoju opremu i to radi.

 

3. Običnog, prosječnog korisnika ovo uopće ne dira i nije ga briga. Ako ne zna zašto mu ovo treba, onda mu ne treba.

 

4. Ne mijenjaju se nikakvi paketi, cijene, ništa - sve ostaje kao i do sada, jedina je razlika da možeš otići u dućan, kupiti kompatibilan router/modem, spojiti ga i sve* će ti raditi kao i do sada.

 

5. Ako ti tvoj router prestane raditi ili imaš problema - tough luck, ako je veza (xDSL, optika, coax) do tebe ok, nije ih briga za tvoju opremu.

 

* - VoIP je za sad nepoznanica, nitko ništa ne govori. Treba netko hrabar da se raspita i pokuša to srediti sa svojom opremom.

 

Jel potreban router uopće, samo uštekaš PC na modem?

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.1.2024 12:16 (gpd).
16 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
gpd kaže...

 

Jel potreban router uopće, samo uštekaš PC na modem?

 Prije desetak godina je A1 (VIP, B.net, kako se to vec zvalo) nudio opciju da uzmes samo modem bez rutera, i za jedan komp je bilo sasvim dovoljno. Ako si htio vise nabavio si svoj ruter.

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.1.2024 12:25 (SupremeCommander).
6 godina
offline
Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z

Ovaj zakon nema nikakve logike jer sve ovo što su napisali važi več od 2015 po uredbi EU 2015/2120 (link (EU) EUR-Lex - 32015R2120 - EN - EUR-Lex (europa.eu) ) i gdje vam i na HR ljepo piše:

 

(4) Uslugom pristupa internetu pruža se pristup internetu i u načelu svim njegovim krajnjim točkama, bez obzira na mrežnu tehnologiju i terminalnu opremu koju upotrebljavaju krajnji korisnici. Međutim, zbog razloga koji su izvan kontrole davateljâ usluga pristupa internetu, određene krajnje točke interneta možda neće uvijek biti dostupne. Stoga bi se trebalo smatrati da takvi davatelji usluga ispunjavaju svoje obveze u vezi s pružanjem usluge pristupa internetu u smislu ove Uredbe kada ta usluga omogućuje povezivanje s gotovo svim krajnjim točkama interneta. Davatelji usluga pristupa internetu ne bi stoga trebali ograničavati povezivanje s bilo kojom dostupnom krajnjom točkom interneta.

(5) Krajnjim korisnicima bi, prilikom pristupanja internetu, trebao bi biti omogućen slobodan izbor različitih vrsta terminalne opreme kako je definirana u Direktivi Komisije 2008/63/EZ (1). Davatelji usluga pristupa internetu ne bi trebali uvoditi ograničenja u vezi s upotrebom terminalne opreme koja se povezuje s mrežom pored ograničenja koja su uveli proizvođači ili distributeri terminalne opreme u skladu s pravom Unije

 

Tako da mi iskreno nije baš jasno šta će se to sada odjednom promjenit a da ne važi već od 2015 godine?

 

Uz to ja nikad nisam imao problem prebacit ISP-ov ruter na bridge način za sebe ili bilo koga za kojeg sam to sređivao, i zato nikad nisam vidio potrebu trošit dodatne novce da kupujem svoju opremu kad dobijem ovu đabalaba od operatera. Uvjek sam imao deklariranu brzinu i ping, tako da sumnjam da bi bilo koja moja oprema ako je čak i bolja (a sigurno konkretno skuplja) išta izboljšala moje iskustvo na internetu. Za svoj vlastiti LAN imam svoju opremu koja je na nivou i odvojena od ISP opreme.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z

Imam T-Comovu optiku + MaxTV (Technicolor ruter) i htio bih ga zamjeniti sa nekim svojim jer mi ovaj stalno radi probleme sa Wi-fi-jem, a samo njega koristim za internet (laptop + mobiteli). Živim u stanu i ne treba mi ništa posebno, samo da Wi-fi radi uredno. Možete li mi preporučiti neki modem i koje sve podatke bih trebao tražiti od SZK? I da li treba još nešto posebno podešavati za MaxTV?

 

Hvala. 

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z

Koristi li tko od vas FIBER TO THE DESKTOP, FTTD

 

U teoriji spojiš optički kabel direktno na PCI ili USB 3.

 

Manji ping, više sreće u igricama...

 

Bi radilo ovo  + SFP kod nas?

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.1.2024 20:06 (gpd).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
gpd kaže...

Koristi li tko od vas FIBER TO THE DESKTOP, FTTD

 

U teoriji spojiš optički kabel direktno na PCI ili USB 3.

 

Manji ping, više sreće u igricama...

 

Bi radilo ovo  + SFP kod nas?

 

 lik... ping je i s normalnim rjesenjem i to "losim" stock routerom i preko WLAN-a ispod 5 na optici, cisto sumnjam da ces dobit manje od toga, a razlika izmedu 1 i 5 ionako nije ni otprilike primjetna... ovo je veci biser nego ekipa s 600 Hz refresh rateom koja misli da ce radi toga bit bolji :)

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
5 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Minneyar kaže...
gpd kaže...

Koristi li tko od vas FIBER TO THE DESKTOP, FTTD

 

U teoriji spojiš optički kabel direktno na PCI ili USB 3.

 

Manji ping, više sreće u igricama...

 

Bi radilo ovo  + SFP kod nas?

 

 lik... ping je i s normalnim rjesenjem i to "losim" stock routerom i preko WLAN-a ispod 5 na optici, cisto sumnjam da ces dobit manje od toga, a razlika izmedu 1 i 5 ionako nije ni otprilike primjetna... ovo je veci biser nego ekipa s 600 Hz refresh rateom koja misli da ce radi toga bit bolji :)

OK, pitam svejedno, ako tko zna , ...

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.1.2024 20:32 (gpd).
8 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre

Trebalo bi raditi. Ručno dodati rute, podesiti VLAN i MTU, dignuti pppoe vezu ali na kraju čemu? Windows je očajan "router", ovo bi eventualno išao raditi ako imaš pc sa pfsense, opnsense ili koji već softver koji glumi router.

 

Nepotrebno za valjda 99.9999% korisnika.

5 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Nuclear_Phoenix kaže...

Trebalo bi raditi. Ručno dodati rute, podesiti VLAN i MTU, dignuti pppoe vezu ali na kraju čemu? Windows je očajan "router", ovo bi eventualno išao raditi ako imaš pc sa pfsense, opnsense ili koji već softver koji glumi router.

 

Nepotrebno za valjda 99.9999% korisnika.

 

zašto mi windowsi trebaju glumiti router? 

 

baš to i ne želim , nego direktno spojiti svjetlovodni kabel na NIC. koji se nalazi na PC-u?

 

mislim da nije moguće , pa rekoh da pitam...

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.1.2024 21:13 (gpd).
13 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
nuclear, zvučiš mi kao da si njihov
ovo pod 3. je stvar osvještenosti
zašto da nas provider dere sa predplatom na kineski jeftini router
plaćajući dvije godine ugovornu obavezu možeš si kupiti vrhunski router koji imaš pod potupunom kontrolom i sigurnosno je ažiriran za razliku od provajderskog koji šupalj ko švicarski sir jer nije ažuriran godinama
13 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
ovo pod 4. je jasno (voip)
ako po zakonu moraju dozvoliti spajanje svoje opreme na utičnicu to znači da govornu uslugu terminiraš kod sebe i dužni su sve podatke za spajanje dostaviti, jer drugačije ne mogu omogućiti uslugu, tj. nesmiju spriječiti govornu uslugu(telefon)
pročitati članak 30. u pravilniku

dižimo svijest! router freedom! fsfe!

https://fsfe.org/activities/routers/routers.en.html
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.1.2024 13:35 (spica).
13 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
članak 30.

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2023_07_86_1346.html

(3) Operatori javno dostupnih elektroničkih komunikacijskih usluga u nepokretnim mrežama su obvezni omogućiti krajnjim korisnicima korištenje vlastite terminalne opreme za korištenje usluge širokopojasnog pristupa internetu umjesto opreme operatora. Krajnjim korisnicima moraju biti javno dostupni svi potrebni podaci za spajanje vlastite opreme, a ukoliko je potrebno da krajnji korisnici moraju dostaviti podatke o opremi zbog provjere interoperabilnosti proces dostave podataka mora biti jasno naveden. Operatori u iznimnim i opravdanim slučajevima mogu zahtijevati uporabu vlastitog mrežnog terminala (ONT) prilikom pružanja usluge putem svjetlovodne mreže.
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.1.2024 13:33 (spica).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
spica kaže...
članak 30.

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2023_07_86_1346.html

(3) Operatori javno dostupnih elektroničkih komunikacijskih usluga u nepokretnim mrežama su obvezni omogućiti krajnjim korisnicima korištenje vlastite terminalne opreme za korištenje usluge širokopojasnog pristupa internetu umjesto opreme operatora. Krajnjim korisnicima moraju biti javno dostupni svi potrebni podaci za spajanje vlastite opreme, a ukoliko je potrebno da krajnji korisnici moraju dostaviti podatke o opremi zbog provjere interoperabilnosti proces dostave podataka mora biti jasno naveden. Operatori u iznimnim i opravdanim slučajevima mogu zahtijevati uporabu vlastitog mrežnog terminala (ONT) prilikom pružanja usluge putem svjetlovodne mreže.

 Boldao sam ti gore bitan dio... pise "internetu" specificno, dakle ne telefonu. Nisam pravnik al prilicno sam siguran da se zakoni tumace doslovno. Dakle teoretski ti mogu dati podatke samo za internet i tu prestaje njihova obveza...

 

BTW, zvao danas T-com i probali su se napravit blesavi kad sam trazio PPPoE sifru, "ja to ne mogu a i ne smijem vidjet" pa sam objasnio da su po zakonu duzni mi dat na zahtjev, pa me stavila On Hold i za par min mi izdiktirala lozinku :)

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
13 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
piše “širokopojasni pristup internetu”
ili ti eng broadband
dakle, radi se o tehnologiji a ne o specifičnim uslugama koje su na toj tehnologiji, tj ako se radi o tehnologiji onda se radi i o svim uslugama na toj tehnologiji ;-)

https://hr.wikipedia.org/wiki/%C5%A0irokopojasni_internet
12 godina
offline
Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z

Dakle stigao Fritz 5530 Fiber...

 

Internet sam lako slozio, odmah proradio - preko Moj Telekom njihov router u bridge mode, spojio Fritza WAN slot s ONT, wizard i gg.

 

Međutim, ne mogu nikako skuzit kako sloziti MaxTV. Imam crni box, spojio ga u LAN2 port, al ne mogu nikako nac opciju za VLAN tagging u routeru, osim za LAN1/WAN port gdje je VLAN 100 za internet podesen. Jel moguce da Fritz ne podrzava ovako nesto, zna netko rjesenje? 

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Minneyar kaže...

Dakle stigao Fritz 5530 Fiber...

 

Internet sam lako slozio, odmah proradio - preko Moj Telekom njihov router u bridge mode, spojio Fritza WAN slot s ONT, wizard i gg.

 

Međutim, ne mogu nikako skuzit kako sloziti MaxTV. Imam crni box, spojio ga u LAN2 port, al ne mogu nikako nac opciju za VLAN tagging u routeru, osim za LAN1/WAN port gdje je VLAN 100 za internet podesen. Jel moguce da Fritz ne podrzava ovako nesto, zna netko rjesenje? 

Mislim da ti MAXTV ostaje di je bio i prije, na prvom ruteru/modemu.

12 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Valentin17 kaže...
Minneyar kaže...

Dakle stigao Fritz 5530 Fiber...

 

Internet sam lako slozio, odmah proradio - preko Moj Telekom njihov router u bridge mode, spojio Fritza WAN slot s ONT, wizard i gg.

 

Međutim, ne mogu nikako skuzit kako sloziti MaxTV. Imam crni box, spojio ga u LAN2 port, al ne mogu nikako nac opciju za VLAN tagging u routeru, osim za LAN1/WAN port gdje je VLAN 100 za internet podesen. Jel moguce da Fritz ne podrzava ovako nesto, zna netko rjesenje? 

Mislim da ti MAXTV ostaje di je bio i prije, na prvom ruteru/modemu.

 Nadam se da ne, cijela poanta je bila rijesit se tog govneta :) To bi onda znacilo ONT->Speedšrot->Fritz, jos gori uzas nego dosad. A i Speedšrot je u Bridge modu tako da ne znam bi li i kroz njega isao MaxTV... nasao na vise mjesta i na ovom forumu i na pcekspertu da fritz sve to "bez problema" moze, u najgorem slucaju malo VLAN tagginga, al uopce ne vidim da ima takvu nekakvu opciju... jedino mjesto di uopce mozes unjeti VLAN je u Lan1/WAN internet postavke

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
8 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre

Meni se cini da ne podrzava vlan tagiranje u takvoj konfiguraciji. Mozes staviti tag na wan ali to samo baci ostale portove kao untagged. Zanimljivo da se voip moze tagirati. Na xDSL verzijama se vpi/vci podesi i radi i iptv i voip.

 

Opcija ti je staviti openwrt na njega ili kopati po netu dalje, mozda ima nacina ali nakon 20min googlanja nisam nista nasao, nisam bas optimistican. Trebalo je googlati prije kupovine. Ili trazi od HTa android box umjesto ovog kaona/samsunga koji sad imas.

 

Napisao sam gore ili na drugoj nekoj temi, mozda tcom tema - na optici fritz nema smisla.

 

p.s. 5530 Fiber? Sa SFPom? Zasto ont onda, zasto nisi optiku direkt u njega ustekao ili to nije taj model?

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.1.2024 23:41 (Nuclear_Phoenix).
12 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Nuclear_Phoenix kaže...

Meni se cini da ne podrzava vlan tagiranje u takvoj konfiguraciji. Mozes staviti tag na wan ali to samo baci ostale portove kao untagged. Zanimljivo da se voip moze tagirati. Na xDSL verzijama se vpi/vci podesi i radi i iptv i voip.

 

Opcija ti je staviti openwrt na njega ili kopati po netu dalje, mozda ima nacina ali nakon 20min googlanja nisam nista nasao, nisam bas optimistican. Trebalo je googlati prije kupovine. Ili trazi od HTa android box umjesto ovog kaona/samsunga koji sad imas.

 

Napisao sam gore ili na drugoj nekoj temi, mozda tcom tema - na optici fritz nema smisla.

 Thx na trudu u svakom slucaju. Sta je najbolje i jesam dosta googlao i svugdje pisu da bi trebalo radit bez problema i da moze sve ikada, pogotovo u kombinaciji s ONT. Evo sad se vec 10 sati igram, ima hrpa opcija koje mi ne trebaju, ali neke bitne koje su cak i u operaterovom dostupne, nema. Npr. biranje vremena rekonekcije 24h, pa ne moze uopce sloziti ocito IPTV... Tako da nemrem rec da sam pretjerano odusevljen kupnjom :P

 

Ali... ionako je MaxTV presao/ ubrzo prelazi na aplikaciju i mice se uopce s ovog trenutnog nacina, pa taj problem uskoro nece bit tolko relevantan. A u međuvremenu cu vratit Speedport izmedu ONT i Fritza da hendla MaxTV a Internet samo proslijedi Fritzu/ Bridge mode, nadam se da ce ici tako.

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
12 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Nuclear_Phoenix kaže...

 

p.s. 5530 Fiber? Sa SFPom? Zasto ont onda, zasto nisi optiku direkt u njega ustekao ili to nije taj model?

 Jer sam citao posvuda da to nejde. Al probat cu i to sutra I guess, dobio sam u paketu nekoliko razlicitih modula, a nasao sam i di se moze u router upisati GPON serial number - njega imam na dnu Raisecomma. Sifra se ne spominje pa ce mozda i ici

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
8 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre

Kod nas auth ide preko ploam passworda + s/n. Navodno.

 

btw, mozda ti ima spasa za iptv - editaj konfu rucno ;)

 

https://www.ip-phone-forum.de/threads/iptv-abroad-with-a-fritzbox.301210/

12 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Nuclear_Phoenix kaže...

Kod nas auth ide preko ploam passworda + s/n. Navodno.

 

btw, mozda ti ima spasa za iptv - editaj konfu rucno ;)

 

https://www.ip-phone-forum.de/threads/iptv-abroad-with-a-fritzbox.301210/

Da, a taj PLOAM password ne daju, navodno. Al probat cu bez njega slozit pa vidjet.

 

Za rucno editanje konfe... vidim da je tool zadnji put updejtan 2020. i podrzava jako jako zastarjelu verziju FW. Vjerojatno ni ne podrzava ovaj router koji je izasao 3 god nakon :P

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
12 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Minneyar kaže...
Nuclear_Phoenix kaže...

 

p.s. 5530 Fiber? Sa SFPom? Zasto ont onda, zasto nisi optiku direkt u njega ustekao ili to nije taj model?

 Jer sam citao posvuda da to nejde. Al probat cu i to sutra I guess, dobio sam u paketu nekoliko razlicitih modula, a nasao sam i di se moze u router upisati GPON serial number - njega imam na dnu Raisecomma. Sifra se ne spominje pa ce mozda i ici

 ne pase T-com prikljucak u Fritzov SFP GPON. vjerojatno bi se moglo nekako fizicki srediti rezanjem/ terminiranjem al ne bih se ipak upustao u tako nesto :D mislim da cu zasad ovako furati pa onda nakon 6. mj. kad mi istekne ovaj ugovor vidjet kakve su opcije, dotad ce se vec i iskristalizirat neke stvari.

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
8 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre

Kakvo rezanje, Huawei ONT ima SC/APC konektor a Fritz SFP ima LC/APC. Kupiš adapter i spojš.

8 godina
offline
Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z

Anyway, da se maknemo od fritza...

 

Ovaj GPON SFP (navodno! - prema komentarima ispod) ima sve potrebne mogućnosti da bi radio na HTu - S/N i LOID se mogu mijenjati, ima odgovarajući konektor pa ne treba kupovati adaptere, trebao bi raditi na Mikrotiku i jedina je "kvaka" (osim cijene) da je potrebno unaprijed, kod narudžbe poslati PLOAM password što malo ograničava mogućnosti zabave.

 

Ako je netko htio eksperimentirati a nije znao odakle početi, možda bi ovo bio dobar izbor.

 

[edit] - ne bilo mi teško, odspojio nit, ugasio i upalio ONT (huawei optixstar hg8010hv6), stavio laptop na staticku IP 192.168.100.100, spojio se lan kabelom na ONT, usao u web sucelje preko 192.168.100.1, user i password su na samom ONTu i u nekom meniju nasao authentication - selektiran je password, maknuo kvacicu sa Hide i eto mog PLOAM passworda. Sad imam sve potrebno - S/N i pass - sad mi samo treba neki 2.5G GPON SFP ONU za 30ak EUR koji podržava promjenu S/N i unos PLOAM passworda. Za test ce posluziti Mikrotik RB2011, kasnije kupim nesto pametnije. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.1.2024 20:19 (Nuclear_Phoenix).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opremu z

Telemach me otpalio za optiku. :(

 

Sukladno uvjetima za korištenje vlastite terminalne opreme, nije moguće korištenje usluge optičkog interneta Gpon preko vlastitog ONT uređaja.

 

Ovo pise u uvijetima:

Iznimno, Telemach zahtijeva uporabu vlastitog mrežnog terminala (ONT) prilikom pružanja usluge putem svjetlovodne mreže.

https://cdn.telemach.hr/public/upload/pdf/Uvjeti_za_koristenje_vlastite_terminalne_opreme.pdf

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Od danas možemo koristiti vlastitu mrežnu opre
Wespen kaže...

Telemach me otpalio za optiku. :(

 

Sukladno uvjetima za korištenje vlastite terminalne opreme, nije moguće korištenje usluge optičkog interneta Gpon preko vlastitog ONT uređaja.

 

Ovo pise u uvijetima:

Iznimno, Telemach zahtijeva uporabu vlastitog mrežnog terminala (ONT) prilikom pružanja usluge putem svjetlovodne mreže.

https://cdn.telemach.hr/public/upload/pdf/Uvjeti_za_koristenje_vlastite_terminalne_opreme.pdf

 Pa samo se spoji na njihov ONT

nemam za potpis
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice