Zasto Epic dijeli igre?

poruka: 44
|
čitano: 9.607
|
moderatori: DrNasty, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
offline
Zašto Epic dijeli igre?

Dakle, pitam zašto Epic već četvrtu godinu dijeli igre besplatno svaki tjedan ?
Prvu godinu to bi bilo opravdano da zauzme poziciju i uzme dio kolača Steamu. Ali nakon ovoliko godina ta priča jednostavno nema smisla.

Na kraju krajeva,  ja i dalje kupujem na Steamu, a od Epica jednostavno očekujem da pokloni. Kako nema besplatnog ručka gdje oni to vide "business case" ?

Riječ je o najmanje tisuću dolara svake godine koji oni daju po jednom accountu. Dakle riječ je o milijardama dolara godišnje na svjetskom nivou ?

Zašto ? I odakle im zapravo toliko novca za tu svrhu ?

 

Ima jedno zanimljivo alternativno razmišljanje na ovu temu koje nekako "drži vodu" pa molim Vaše mišljenje.

Cilj: Unistiti Steam i netko to financira.

Zasto ?

Prije nekoliko godina Steam je potaknuo igranje na Linuxu, stvorio steam OS i onda malo usporio gotovo napustio projekt.

Pa što to ima veze ? Zašto bi nekome smetalo igranje na Linuxu ?

Pravo pitanje je zapravo kome ne odgovara FOSS (free and open source) software ? Pa zapravo vladama i tiranijama jer jednostavno ne možes kontrolirati ništa niti jednostavno npr ostaviti back door.

To znači da ako stvarno napraviš nezavisnu aplikaciju za kriptiranje diska bez "back doora" onda nitko ne može probiti istu pa niti npr NSA.

(Za razliku od bitlockera gdje samo ti ako zaboraviš šifru ne možeš do svojih podataka). To je samo primjer.

Linux kernel kod je dostupan kao i  aplikacije tako da svatko može za sebe modificirati i koristiti modificirane verzije ako želi.

Kako smo mi navodno demokracije teško je barem tada bilo zabraniti Linux već je čini se ideja bila držati broj usera na 1% i to one poslovne korisnike.

Kako to napraviti ? Pa dok je za gaming zadužen Windows sustav (zatvoreni kod općenito) broj usera Linuxa će biti minimalan.

 

U jednom trenutku Steam odlučuje potaknuti Linux igranje a zanimljivo nedugo nakon toga Epic postaje vrlo darežljiv.

Sada izgleda Steam uzvraća udarac i još jače pritiska igranje na Linuxu. Uskoro izlazi Steam Deck koji je baziran na Linuxu, a vrtiti će Windows igre.

Da bi to radilo, koriste Proton Api i prije svega morali su utjecati proizvodjače igara da EAC , Battle eye rade preko Protona.

Tako u zadnje vrijeme većina "native" Windows igara radi na Linux distribucijama. Veći dio tih i bolje nego na Windowsima unatoč dodatnoj konverziji.

To otvara mogućnost da Linux zazume daleko veći "market share" u svijetu igara i općenito time usera. (Iskreno meni sve prosječno bolje radi na Linuxu i imam potpunu kontrolu na sustavom)

 

Osobno sam do te priče došao slučajno jer sam želio ,kako mi je Win10 počeo "ići na živce" iz raznih razloga,  pokušati koliko se danas 2022 možemo zapravo igrati na Linuxu i bio iznenadjen da od mog steam librarija koji broji "hrpu igara" preko 95% igara (win native) uredno radi na Linuxu.

Sve Origin igre mi rade na Linuxu.

Ali nedavno jednog dana nisam se mogao logirati u Origin preko lauchera nakon što sam se odlogirao. Javlja da sam u offline modu, a nisam i internet je uredno spojen.

Otvaram web broswer da napisem "case" kad ono EA stranica je isto u offline modu. Druge stranice rade normalno. To mi je bilo čudno jer sam se na mobitelu uredno mogao logirati samo mi je nezgodno bilo pisati "ticket".

Probam iz windowsa- radi. Probam opet iz Linuxa - baca me u offline mode bilo u web browsweru , bilo u Origin laucheru. 
Pitam prijatelje preko bare da se probaju logirati sa Linux OS-a u EA. Oni mogu.

Pokrenem VPN (koji plaćam) pozicioniram se tamo i sad se i ja mogu logirati sa Linuxa.

Očigledno je trajalo ispitivanje blokiranja accessa na bazi OS-a iz kojeg se pristupa, ali je bilo ograniceno po regijama da ne izazove pažnju. Trajalo je nekoliko dana i svaki dan druga regija je bila onemogućena.

Upravo ta činjenica me privukla i dovela do -  netko bi rekao "teorija zavjere". Koje su ipak sve samo ne teorije koliko sam uspio vidjeti.

Tada sam po prvi put Epic-ovu darežljivost vidio u drugom svjetlu.

Što vi mislite ?  Molim bez uvreda već Vaša razmišljanja.  Mislim da nas je život u zadnje dvije godine mogao naučiti, po onoj staroj "drž te loopva",  da to nisu teorije već postoji praksa.

 

Zanima me da li vi vidite Epicovu ekonomsku računicu koja meni promiče. Hvala!

 

 

 

 

 

 

 
2 5 hvala 0
13 godina
offline
Re: Zasto Epic dijeli igre?
Imaju viška para od Fortnitea i troše ih na popularizaciju svog storea. Boljeg načina za privlačenje novih korisnika teško da ima.

Nema ni ekonomske računice da Microsoft nudi sve svoje igre day one za 10 eura mjesečno pa eto.
Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
Moj PC  
14 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zašto Epic dijeli igre?

-računicu? jesi li vidio telekome koji 'daju' mobač za 1kn? znaš li koliko se zaradi s besplatnim, npr WoT i interno kupovanje.. ili pokušaj pogoditi koja je najbogatija firma na svijetu, s free za juzera uslugama, google.. itd.

 

(ostalo što te pere s tiranijama, kontrolom, linuxom i fossom.. proći će) :)

 

edit: .. tj kao i svaka reklama, investicija.. vs konkurencije, tako online servisi mogu biti free za korisnika no distributer-proizvođač radi za maržu-proviziju, a za to je važno koliko imaš juzera, konkurencija, steam, apple, ostali.. pa se isplati dati free i time privući juzere ako tim brojem juzera povećaju zastupljenost u online gamingu, kao političke stranke-postotci, ne apsolutni nego relativni u odnosu na konkurenta jer to je ekšli jedino bitno, biz-novac koji iz tog nastane, bilo gledanost neke tv kuće, bilo popularnost nogometaša-sporta, bilo što.. + image/reklama i mamac za juzere, pa i dampanje cijena ako ih sutra možda podignu itd itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.6.2022 20:48 (ihush).
13 godina
offline
Re: Zasto Epic dijeli igre?
Dosta tih igrica koje dijele besplatno imaju ekspanzije i dlcove ili mikrotransakcije. Uostalom čim se priča o njima znači da im takav marketing funkcionira. A to im je i cilj. Za Božić si npr mogao full jeftino upiknuti igrice, puno jeftinije nego na steamu ili npr hrkgames. I opet znam da ću idući Božić pogledati kaj se može jeftino upiknuti.

Možda na tebe ne funkcionira njihova taktika, no nije jedan čovjek mjerilo uspjeha te taktike.
Games are my life
Moj PC  
4 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Zasto Epic dijeli igre?
Googleu je najveća plaća, to što im dajemo podatke koje mogu dalje "prodavati" drugim firmama u svrhe marketinga ili razvijali svoju vlastitu taktiku za svoje proizvode (iako se nekad pitam fakat koji k rade ali ajd ok). Razumjeti korisnika/kupca je najbolja stvar koju možeš napraviti kad npr. Plasiraš proizvod. Firme masno plaćaju za takve informacije, za testiranja itd.
Games are my life
6 godina
offline
Zasto Epic dijeli igre?

Strava i užas. Daj otvori temu zašto je litra ulja 20, a goriva bude preko 20 kuna. Šzo tebe muči, došao na ideju uništavanja steama. 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Moj PC  
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Zasto Epic dijeli igre?

Sjecam se vrlo dobro kad je steam bio najavljen. Komentari kako bi igre mogle pojeftiniti, nema boxa, cd, dvd, su sad samo jedan stari i ne toliko smjesni vic :) 

Ne znam odakle ti ideja da je steam ista bolja firma od epica? Moralnija ili sta vec?

To sto epic radi je vec isprobano odavno. Licno kupujem tamo gdje je cijena najbolja. Najradije bi tvorcu datog softwera direktno u dzep dao da mogu. 

Moj PC  
3 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Zašto Epic dijeli igre?
ihush kaže...

-računicu? jesi li vidio telekome koji 'daju' mobač za 1kn? znaš li koliko se zaradi s besplatnim, npr WoT i interno kupovanje.. ili pokušaj pogoditi koja je najbogatija firma na svijetu, s free za juzera uslugama, google.. itd.

 

 Mobač ne košta kunu. Imas ugovor na 24 mjeseca sa poprilično kuna mjesečno koje govore drugačije. Na kraju krajeva da bi koristio usluge telekoma ,treba ti mobitel zar ne?

S druge strane nakon što je prikupio usere prve godine i naravno pažnju gamera zašto i dalje daju igre besplatno? Da netko drugi to proba napraviti dobio bi poreznu za vratom zbog "dumpinga" ?

Godišnje minimalno 50 igara daju (bude ih više) i da plate svaku 50% cijene riječ je o više od 1000 dolara po useru. Koliko ljudi na svijetu je otvorilo account na epicu ?

Pa samo ja imam pet , svoj, dvoje djece i dvoje njihovih rodjaka kojima sam ja otvorio da skupljaju igre dok jos nisu ni igrali. Riječ je o milijunima accounta ,dakle (*1000) milijardama koje bi Epic morao platiti godišnje.

Dakle nešto ne štima sa računicom ako uzmemo da je ime je godišnji revenue oko 5 milijardi dolara (prije svega od besplatne igre Fortnite :-) ).

 

16 godina
offline
Zasto Epic dijeli igre?

Vrlo jednostavno; PC gameri koji su na Steamu imaju par stotina igara, ima izgrađen eko sustav, integraciju modova, community/support forumi i sl. E sad, kako će tebe taj Epic navesti da ti njihov store bude no1 kad ti je cijeli library na Steamu i kako dobiti mlađe kojima je od starijih jasno da je Steam zakon (i je ako gledamo feature, Epic nema tu što tražiti još barem par godina).
E sad, Epic je podijelio do sad pošteno preko 200 igara (samo ih kupim i ne igram). Gledaju dugoročno, za 2 godine ljudi će imati 350+ igara bez utrošene lipe. Do onda će Epic igre imati achievemente (sad ih ima doslovno nekoliko), a vjerojatno će i dodati neki feature koji sad nema. Eee tu već ima neke šanse da ti netko, pogotovo mlađi, koristi više Epic nego Steam.
Ono što je tu tragedija jesu timed ekskluzive (zašto sam recimo FF VII remake odigrao na PS5, a ne PC-u), al srećom sad sam već malo stariji gamer pa nemam volje i energije time mučit glavu 

Nema tu nekih zavjera uglavnom, samo pomalo prljava konkurencija.

The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zašto Epic dijeli igre?
Hoggy kaže...
..

 

 Mobač ne košta kunu...

 -gdje vidiš da ja kažem (pišem) da je cijena-koštanje-vrijednost mobitela 1kn? .. naravno da ne košta kunu, no ono što plaćaš je račun-iznos, može biti 1kn.

- ostalo.. stvar biznisa, procjene, njihove, ne tvoje.. isplativost itd. .. tj u odnosu na običnu-klasičnu reklamu ovo je 'jače' a možda i jeftinije.. tj čisto teoretski je svaka reklama bačen novac, no i negativna reklama je reklama, najvažnija stvar u biznisu, toliko da će u topterminima biz plaćati milijune za par sekundi na tv-u... i biz je odavno izračunao-potvrdio, +1% ili +5%.. je ipak +plus/više nego bez reklame itd..

-argumentacija ti je na nivou klasične BSA priče o šteti koju nanesu pirati.. mada je i eu studija 2014.. potvrdila suprotno, pa je utihnulo-nestalo :)) ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Zasto Epic dijeli igre?
6 godina
offline
Re: Zasto Epic dijeli igre?
@ihush, argumentacija je prilicno jasna.
Ako zanemarimo da je porezna vec davno trebala obaviti svoj posao zbog dumpinga, svaki milijun novih i starih usera kosta cca milijardu dolara godisnje. Kako je ,otkad epic dijeli igre, svaka šuša na svijetu otvorila account riječ je o milijardama dolara godisnje, vise nego oni uprihoduju.
Kako svatko vec od prve godine ima account i svatko zna da dijele igre koji marketinski value oni double za tu cijenu? Nije li logicnije, normalnije da se bave poslom tj da su im cijene konkurentnije( a nisu)? I tu je problem, opet kupim na steamu ili drugdje jer je jeftinije ili barem isto kosta. Da li ce zbog besplatnih igara netko otfikariti skroz steam i preci na epic. Nece, igre na steamu vec ima i igra. Pitanje je gdje ce kupiti nove igre.
To je pokazala i praksa. Igram ono sto zelim tj sto kupim jer zelim. Od 200 igara koje sam dobio igrao sam samo jednu. Objasnjenje tipa oni vide interes nije objasnjenje niti se ovo moze opravdati marketingom. Upravo zato pitam : zasto konkretno oni to rade? Jedino sto vidim za sad na bazi odgovora moze se , manje vise, svesti na: "Koga briga jer ja profitiram. Neka dijele ako zele i opravdat cu to bilo kako jer ja dobijam."
Prije otvaranja teme pricao sam s marketinskim strucnjakom ,koji je doktorirao u USA, i on, kratko receno, ne vidi marketinski smisao ove prakse nakon prvih par mjeseci ili ekstremno prve godine.Usput, i on je otvorio pitanje legalnosti ove prakse...
14 godina
offline
Re: Zasto Epic dijeli igre?
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.6.2022 11:51 (forumaš).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Zasto Epic dijeli igre?
Hoggy kaže...
@ihush, argumentacija je prilicno jasna.
Ako zanemarimo da je porezna vec davno trebala obaviti svoj posao zbog dumpinga, svaki milijun novih i starih usera kosta cca milijardu dolara godisnje. Kako je ,otkad epic dijeli igre, svaka šuša na svijetu otvorila account riječ je o milijardama dolara godisnje, vise nego oni uprihoduju.

Krivo to promatraš, nije to fizički proizvod da tak računaš.

Ne košta njih milijardu, košta ih samo koliko košta serverski load dok se to skida.

U dogovoru s proizvođačem igre podijele kao PR potez i to je to.

Trošak skoro pa nula (njima serverski trošak, a proizvođaču nije gubitak jer ti ljudi ionak ne bi kupili, a ovak dobiju reklamu i mogućnost da i drugim ljudima nahvale igru pa ovi možda i kupe kad ne bude akcija), a netko bude od tih ljudi možda i kupio još nekaj.

Poslovni model koji očito funkcionira.

 

Kruha i igala...
8 godina
offline
Re: Zasto Epic dijeli igre?
Hoggy kaže...
@ihush, argumentacija je prilicno jasna.
Ako zanemarimo da je porezna vec davno trebala obaviti svoj posao zbog dumpinga, svaki milijun novih i starih usera kosta cca milijardu dolara godisnje. Kako je ,otkad epic dijeli igre, svaka šuša na svijetu otvorila account riječ je o milijardama dolara godisnje, vise nego oni uprihoduju.
Kako svatko vec od prve godine ima account i svatko zna da dijele igre koji marketinski value oni double za tu cijenu? Nije li logicnije, normalnije da se bave poslom tj da su im cijene konkurentnije( a nisu)? I tu je problem, opet kupim na steamu ili drugdje jer je jeftinije ili barem isto kosta. Da li ce zbog besplatnih igara netko otfikariti skroz steam i preci na epic. Nece, igre na steamu vec ima i igra. Pitanje je gdje ce kupiti nove igre.
To je pokazala i praksa. Igram ono sto zelim tj sto kupim jer zelim. Od 200 igara koje sam dobio igrao sam samo jednu. Objasnjenje tipa oni vide interes nije objasnjenje niti se ovo moze opravdati marketingom. Upravo zato pitam : zasto konkretno oni to rade? Jedino sto vidim za sad na bazi odgovora moze se , manje vise, svesti na: "Koga briga jer ja profitiram. Neka dijele ako zele i opravdat cu to bilo kako jer ja dobijam."
Prije otvaranja teme pricao sam s marketinskim strucnjakom ,koji je doktorirao u USA, i on, kratko receno, ne vidi marketinski smisao ove prakse nakon prvih par mjeseci ili ekstremno prve godine.Usput, i on je otvorio pitanje legalnosti ove prakse...

 Hehe to me podsjetilo na ovo

https://www.vecernji.hr/vijesti/pekaru-30-tisuca-kuna-kazne-jer-je-dijelio-kruh-857389

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
8 godina
offline
Re: Zasto Epic dijeli igre?
fer-de-lance kaže...
Hoggy kaže...
@ihush, argumentacija je prilicno jasna.
Ako zanemarimo da je porezna vec davno trebala obaviti svoj posao zbog dumpinga, svaki milijun novih i starih usera kosta cca milijardu dolara godisnje. Kako je ,otkad epic dijeli igre, svaka šuša na svijetu otvorila account riječ je o milijardama dolara godisnje, vise nego oni uprihoduju.

Krivo to promatraš, nije to fizički proizvod da tak računaš.

Ne košta njih milijardu, košta ih samo koliko košta serverski load dok se to skida.

U dogovoru s proizvođačem igre podijele kao PR potez i to je to.

Trošak skoro pa nula (njima serverski trošak, a proizvođaču nije gubitak jer ti ljudi ionak ne bi kupili, a ovak dobiju reklamu i mogućnost da i drugim ljudima nahvale igru pa ovi možda i kupe kad ne bude akcija), a netko bude od tih ljudi možda i kupio još nekaj.

Poslovni model koji očito funkcionira.

 

 Svaka igra se placa. Nije to nikakav PR, al sve ovisi o dogovoru.

Recimo za GTA 5 su platili 5 000 000 $  (to je otkriveno u EPIC-APPLE tuzbi)

 

Ima developera koju su popusili na taj nacin.

https://www.pushsquare.com/news/2022/04/ps-plus-deal-devastates-oddworld-soulstorm-developer

Krivo su se stvari poslozile

 

 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
7 godina
offline
Re: Zasto Epic dijeli igre?

Za takve "megaigre" plate, to da, ali im je i višestruko isplati.

Ali za manje i ne toliko popularne, ili starije, to developeri jedva čekaju da nekom uvale, a ovak ne moraju nikom ni platit da ih reklamira, jer ovi to sami rade.

 

A ovi za Oddworld, događa se...

Zamirisala im fina cifra koju je Sony dao, na kraju im se obilo o hlavu.

Ali ono kaj kažem, jesu li sigurni da bi tih par milijuna kaj je downloadalo u sklopu subscriptiona uopće kupilo?

Čisto sumnjam, možda 20%, i to samo zbog slabe ponude igara na launchu PS5 inače ni 5%.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.6.2022 12:16 (fer-de-lance).
14 godina
offline
Zasto Epic dijeli igre?

Developerima i igračima se definitivno isplati, EPIC ne računa na pozitivnu 0 sve do 2025. Zarađuju milijarde drugačije.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zasto Epic dijeli igre?

-porezna? doktor iz usa? .. zvučao si kao odrasla osoba :)) ..

.. ili, tu pišeš ti, hoggy, ne piše usa-doctor nečeg.. pa to što on kaže-misli izvan kontexta nije relevantno pogotovo što nema reference, nečeg da bi mi pomislili da on nešto zna, tj 99% je u pravu i stučan no to ne znači da ne može pogriješiti ili mu nisi ispričao sve bitne dijelove .. kao i da je onaj 1% itd. Ako si ti u temi na forumu, tad piši ti, ne u nečije drugo ime ili skrivati se iza leđa 'jačih' koji su jaki kao par slova na papiru tj bez referenci su jednako nevažni kao i ostalih sedam milijardi sapiensa, odnosno ja kao ovčar (njemački) sam 'jači' .. itd itd.

 

-interes koji netko ima je njegova stvar (sve dok zakon ne kaže drugačije..), npr nije isto imaju li milion juzera ili milijardu i s tim 'brojkama' tad zarađuju čak da ništa ne prodaju, dok im je dijeljenje tuđeg kao svima lako (no imaju odovarajući ugovor s vlasnikom pa 99% ne krše taj zakon).. tj isto radi i npr steam-ostali, konkurencija dok mene boli kiki za epic (i ostale)..

-povremeno dođu neke tužbe-kazne, češće vidimo kako veliki-jaki kao apple tlače ostale-dev-izdavače.. no to je tako u svemu, u bizu, kriminalu, ratu.. u svemu.

-naslov-pitanje je zašto epic dijeli igre.. (đabe) .. jer ima interes, može i što god ispadne nisu to isplanirali neki lajbeki kao mi nego ljudi koji znaju kako se zarađuju milijarde mada ponekad završe u zatvoru i sl. pa ako su oni to odlučii, ako to provode, tad imaju razlog, interes, zaradu.. koju ti ne moraš vidjeti-znati-predvidjeti.. tj možda nemaš sve info i tad kao usa-doc možeš donjeti sasvim pogrešan (ili točan) zaključak itd..

 

-eto, brbljam, nhf :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Zasto Epic dijeli igre?

Ja se vise pitam zasto Google nije napravio isto sa Stadia nego su dopustili da im servis umre prije nego se rodio.

 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Zasto Epic dijeli igre?
Iskreno mislim da odgovor tražiš na krivom mjestu. Vjerujem da nitko ovdje ne zna ins and outs niti je radio za Epic. Niti je vidio njihov plan niti njihove ugovore sa izdavačima, niti buduće planove. Možda je odgovor marketing, možda je nešto sasvim treće. Vjerojatno je mix razloga zašto rade to što rade. Svi imamo neko drugo iskustvo pa gledamo to sa svoje biased strane. Zabadava pitaš ako si nezadovoljan špekulacijskim odgovorima na forumu na kojem ljudi jedino i mogu špekulirati jer nisu dio te priče 🤷‍♀️
Games are my life
6 godina
offline
Re: Zasto Epic dijeli igre?
24HIGRICE kaže...
Iskreno mislim da odgovor tražiš na krivom mjestu. Vjerujem da nitko ovdje ne zna ins and outs niti je radio za Epic. Niti je vidio njihov plan niti njihove ugovore sa izdavačima, niti buduće planove. Možda je odgovor marketing, možda je nešto sasvim treće. Vjerojatno je mix razloga zašto rade to što rade. Svi imamo neko drugo iskustvo pa gledamo to sa svoje biased strane. Zabadava pitaš ako si nezadovoljan špekulacijskim odgovorima na forumu na kojem ljudi jedino i mogu špekulirati jer nisu dio te priče 🤷‍♀️

 Nisam nezadovoljan, svako misljenje bez vrijedjanja je dobro doslo. Mozda netko nabasa na temu tko vise zna i pruzi precizne razloge. Iskreno me zanima jer u zadnje vrijeme u puno stvari ekonomska racunica je cudna. Stancali smo novac bez pokrica a kreditni rejting nam je rastao, unistavamo vlastite ekonomije kako bi doslovno pomogli Rusiji jer njima ove sankcije zgrcu novac tako da je Rublja nikad jaca, a prodaju naftu drugima. Cijena sirove nafte ista, a Rusija kao kriva za cijene? Zasto je Amerima kriva kad su oni uvozili 1%.Odgovara ovo i USA je sad mozemo kupovati skupi ukapljeni plin od njih...Samo EU je naheb....Tako da ponasanje Epica uz djeljenje windowsa 10 besplatno samo preteca ovog danas. Uglavnom po stoti put,ako ne placas za proizvod onda si ti proizvod. S Epicom to nije tako ocigledno pa zato i tema. Kao niti to zasto porezna koja im je inace jako azurna suti na Epicovo trzisno ponasanje... 

 

12 godina
offline
Zasto Epic dijeli igre?

Iz aviona se vidi da bacaju udicu za nove korisnike. Što i nije loše.

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Zasto Epic dijeli igre?

Ruski rubalj je umjetno jak koliko je jak. Razloge možeš sam pronać jer su, za razliku od tvoje teme, veoma važni stoga postoje objašnjenja. Cijene goriva, nažalost koreliraju sa špekulacijama tržišta, što meni osobno nema smisla i zbilja mene osobno boli, za razliku od besplatnih Epic igara. Cijena sirove nafte ne korelira sa cijenom gotovih derivata. Povlačim crtu sa cijenama u prošlosti. Nažalost moram kupit naftu i hranu. Ne mogu reć neću to, za razliku od igara na Epicu i Steamu. Ne vidim što bi poreznoj upravi trebalo predstavljat Epicovo ponašanje. Ugovor između proizvođača sigurno postoji, stoga dokle je sve čisto, a je, koliko god to smetalo nekim ljudima, porezna uprava ne može ništa. 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
10 godina
offline
Zasto Epic dijeli igre?

Zato

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Zasto Epic dijeli igre?
Cryogenic kaže...

Iz aviona se vidi da bacaju udicu za nove korisnike. Što i nije loše.

 Moze biti samo moj avion onda visoko leti ili sam "spor" pa ne zamjerite. Meni je logicno da novi korisnik kupi novu igru koju ce igrati kod mene ne kod konkurencije.Ok, prvo mora cuti za mene pa cu pola godine dijeliti igre besplatno. To je logicno.

A onda kad svi cuju za mene mora kupiti igru kod mene.

To znaci da cu biti povoljniji od konkurencije narocito za nove igre koje gameri jos nisu kupili od niti jednog servisa. I tu je problem, svi danas uistinu znaju za epic i tako znaju da nisu povoljniji barem igre koje npr mene interesiraju bile su povoljnije ili jednako skupe kao i na steamu ili drugim servisima. Pogled na druge igre govorio je isto.Kakva je to marketinska odluka? Dakle placaju milijarde dolara da ljudi vide da nisu povoljniji od konkurencije? Al su super jer djele igre pa samo to gameri i ocekuju. Sto vise, mozda i ne kupe poneku jer misle da ce je dobiti besplatno uskoro...A ako misle kupiti onda je logicnije kupiti od steama gdje imaju infrastrukturu kad je cijena u najboljem slucaju ista.

Mozda sam ja "spor", vama je vidim sve jasno ,al meni eto nije... Kao niti to sto ce se promijeniti do 2025 a nije od 2018 do 2022 uz istu politiku.

 

 

6 godina
offline
Re: Zasto Epic dijeli igre?
cvaja997 kaže...

Ruski rubalj je umjetno jak koliko je jak. Razloge možeš sam pronać jer su, za razliku od tvoje teme, veoma važni stoga postoje objašnjenja. Cijene goriva, nažalost koreliraju sa špekulacijama tržišta, što meni osobno nema smisla i zbilja mene osobno boli, za razliku od besplatnih Epic igara. Cijena sirove nafte ne korelira sa cijenom gotovih derivata. Povlačim crtu sa cijenama u prošlosti. Nažalost moram kupit naftu i hranu. Ne mogu reć neću to, za razliku od igara na Epicu i Steamu. Ne vidim što bi poreznoj upravi trebalo predstavljat Epicovo ponašanje. Ugovor između proizvođača sigurno postoji, stoga dokle je sve čisto, a je, koliko god to smetalo nekim ljudima, porezna uprava ne može ništa. 

 Po definiciji damping je kad se proizvod plasira na trziste po cijeni jeftinijoj od proizvodne. To ukljucuje proizvodjace, ali moze i trgovce, ako prodaju jeftinije od nabavne cijene a roba nije pokvarena ili pri isteku roka. Damping je protuzakonit, ali procjena da li je rijec o dampingu je na poreznoj. Vidi link gore na pekarnicu kad porezna izvodi gluposti sto je redovno u HR. 

12 godina
offline
Re: Zasto Epic dijeli igre?
Hoggy kaže...

 Po definiciji damping je kad se proizvod plasira na trziste po cijeni jeftinijoj od proizvodne. To ukljucuje proizvodjace, ali moze i trgovce, ako prodaju jeftinije od nabavne cijene a roba nije pokvarena ili pri isteku roka. Damping je protuzakonit, ali procjena da li je rijec o dampingu je na poreznoj. Vidi link gore na pekarnicu kad porezna izvodi gluposti sto je redovno u HR. 

 Samo što ovdje nije riječ o dumping cijenama, nego o gratis igrama, što je legalno.

10 godina
offline
Re: Zasto Epic dijeli igre?
Pa iskreno mislim da im je cilj zaustavit piratstvo. Jer zasto na torrent ako je besplatno.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Zasto Epic dijeli igre?
Cryogenic kaže...
Hoggy kaže...

 Po definiciji damping je kad se proizvod plasira na trziste po cijeni jeftinijoj od proizvodne. To ukljucuje proizvodjace, ali moze i trgovce, ako prodaju jeftinije od nabavne cijene a roba nije pokvarena ili pri isteku roka. Damping je protuzakonit, ali procjena da li je rijec o dampingu je na poreznoj. Vidi link gore na pekarnicu kad porezna izvodi gluposti sto je redovno u HR. 

 Samo što ovdje nije riječ o dumping cijenama, nego o gratis igrama, što je legalno.

 Ne vidim zasto bi gratis igre bile legalne a nista drugo gratis nije dozvoljeno. Ponekad je to i bizarno pa vidi link gore na clanak u vecernjem na pekara koji je htio samo pokloniti kruh da ga ne baci. Cak ni pojedincima kamoli tvrtkama gratis nije samo tako dozvoljen. Tj mogu ja tebi pokloniti auto ali cu platiti porez. Tvrtke mogu do jedne mjere prividno koristiti gratis u marketinske razloge npr nagradne igre da privuku ljude, ali i to neke drzave propisuju pa poklon npr ne moze biti proizvod te tvrtke itd. Uglavnom porezna odlucuje sto je poslovno razumno i opravdano. Sumnjam da djeljenje igara cetiri godine cijelom svijetu spada u postenu poslovnu praksu.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice