Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obrta?

poruka: 23
|
čitano: 6.066
|
moderatori: DrNasty, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obrta?

Ekipa, pitalo me već nekoliko ljudi za savjet pa ih nisam znao uputiti - a podrazumijeva se da bih ja "to trebao znati" - pa ću upitati vas za vaše mišljenje, informacije i ideje.

 

Smije li se na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obrta imati Steam, Origin, Uplay itd kao i igre na tim platformama (originali)?

Znam da se kontrolira legalnost Windowsa, Officea, CAD alata i sličnog. 

 

Nekoliko kolega i rođaka iskoristili su mjere za samozapošljavanje, povukli neke novce za pokretanje svojih firmi, dio tog novca uložili u računala i sada imaju problem - ili su ta računala znatno bolja/jača od njihovih ili su se riješili starih računala (privatnih, zbog npr prostora) - pa bi stoga na novima htjeli, van radnog vremena (pošto su im ta računala u biti doma) igrati CoD:MW, PUBG, PES itd (što već igraju).

Dakle, mogu li oni na ta računala staviti vlastite privatne igre i igrati ih, bez da moraju o nečemu strahovati? Igre s ene bi koristile u komercijalne niti neke druge svrhe, čisto puka rekreacija.

https://www.gamingtribe.com/giveaway/limitless/191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obrta?

Mislim da dok god je legalno, nije bitno kakav softver se nalazi instaliran..... a igre su softver, i mogu biti samo legalne, besplatne, ili piratske.... cetvrtog nema.

 

Osim naravno, a to se stvarno ne mogu sjetiti da sam igdje cuo za neku igru, da postoji neka "nekomercijalna svrha" licenca, pa bi se takva mogla koristiti samo na privatim racunalima....

 

Ne ulazim u mudrost igranja na poslovnom racunalu, no opet, ovisi koji je tip posla....

 

 

Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obr
Iz tvog pitanja uopce ne kuzim cemu bojazan.
Znaci prijatelji ti imaju obrte ili su vlasnici firmi i imaju dilemu da li smiju instalirati igre? Ne vidim razlog zasto nebi instalirali bilo kakav software na ta racunala bilo to igre ili neke druge aplikacije koje bi koristili kada ne rade na racunalu. Ovdje ne ulazim u legalnost softwera jer legalan software bi morao biti na svakom racunalu bez obzira da li je tvrtkino ili osobno.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obr

To pitanje bi ipak trebalo biti namijenjeno pravnom, a ne informatičkom forumu.

 

 

Ovako, s informatičke strane, uz natruhe poslovnih pravila:

 

Ako je računalo uneseno u imovinu obrta, isto se ne bi smjelo koristiti u privatne svrhe.

 

Ako je računalo kupljeno kao privatna imovina, a koristi se u obrtu, software bi trebao biti legalan zbog nadzora.

 

Što se firme tiče, software na računalu bi trebao biti registriran (tamo gdje je primjenjivo) na firmu, a računalo se ne bi trebalo koristiti u privatne svrhe.

 

Kako mnoge firme ipak imaju u svom vlasništvu imovinu kojoj je vrha relaksacija i razonoda zaposlenika između poslovnih zadataka (sobe za odmor i rekreaciju), vjerojatno tu postoji neka knjigovodstvena caka.

 

Treba uzeti u obzir i pravila poticaja preko kojih je računalo kupljeno.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
10 godina
offline
Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obrta?

Inače, kad se uzima nešto na firmu ima limit kad se može odma odbit kao trošak, a preko toga limita ide u trajnu imovinu firme i onda se odbija amortizacija svake godine.

Mislim da je limit bija 3700 kn, danas je možda i veći.

Ovu konfiguraciju sam onda uzea na dva računa pa sam odmah prikaza kao trošak, nikad me niko nije pita za softweare.

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.2.2020 2:13 (Grancigula).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obrta?

Pravno gledano, sav legalan software, bilo da je full verzija, demo, shareware, freeware itd., smijes koristiti u poslovne svrhe.

No, sto se tice igara, trebas znati dali su odobrene od strane poduzeca ili ne.

 

Svaka ozbiljna firma ima racunala uclanjena u domenu, korisnici dobijaju odredjena prava,

i isntalaciaj bi trebala biti ogranicena i iskljucivo odradjena od strane administratora.

 

Naravno, postoje iznimke na svako pravilo, gdje korisnik koji puno putuje,

dobija power-user/admin ovlasti, ali i tad se ne zanemaruje koja vrsta softwarea smije instalirati a koja ne.

 

Sto se inspekcije tice, dok god je legalno, nemaju ti sta reci. Primjerice, radis u poduzecu koje

se bavi razvijanju igara, platformi za igre, testiranju igara i slicnog sadrzaja - zasto bi to bilo ilegalno?

 

No s druge strane, ako si u poduzecu koja se bavi ozbiljnim radom (nije da dev. igara nije ozbiljan posao,

ali nije zivotno bitni posao, kao recimo razvoj medicinskog softwarea i hardwarea), podrazumjeva

se da ces na racunalu imati software za rad, ne za osobnu zabavu - za to mozes koristiti svoj privatni uredjaj,

cak i za vrijeme radnog vremena, ako klauzula tvog podzeca to dozvoljava (makar u tom slucaju

ti vjerovatno nebi smjeli dozvoliti da tvoje osobno racunalo pristupa mrezi poduzeca, jer to je odmah u startu black flag

i sigurnosna rupa u mrezi).

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obr
Čitatelj kaže...

Pravno gledano, sav legalan software, bilo da je full verzija, demo, shareware, freeware itd., smijes koristiti u poslovne svrhe.

No, sto se tice igara, trebas znati dali su odobrene od strane poduzeca ili ne.

 

...

 Ne bas. Zavisi od licence... Nije svaki free software free za komercijalno koristenje...

7 godina
protjeran
offline
Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obrta?

Pod freeware se smatra software koji je free i za poduzeca, mislim da to ne moram posebno naglasiti.

Ako nije "free" za komercijalnu svrhu, u tom slucaju se moze koristiti shareware ili demo licenca koja se dobija od samog proizvodjaca softwarea.

 

Primjerice, WinRAR mozes u komercijalne svrhe koristiti 40 dana kao "Free Software", i nitko ti za to ne smije reci nista.

Dok 7-ZIP mozes koristiti beskonacnu dugo u komercijalne svrhe. Nitko ti ne moze zabraniti testiranje komercijalnog softwarea u trajanju probnog perioda,

niti te zbog toga netko smije kazniti.

(jedina iznimka su HR nedoreceni zakoni, koji ce naci naci da izvuku pare od ne-educiranog korisnika)

Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obr
Čitatelj kaže...

Pravno gledano, sav legalan software, bilo da je full verzija, demo, shareware, freeware itd., ....

 Nisu radnici nego vlasnici.

Jedan radi mobilne igre i slično. Drugi se bavi analizama, projektima, statistikom. Ni jedan ni drugi nemaju drugih radnika.

https://www.gamingtribe.com/giveaway/limitless/191x7
7 godina
offline
Re: Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obr

Da bi te netko kaznio za nešto, preduvjet je da ta radnja u nekom zakonskom aktu bude propisana kao kažnjiva i da je za nju jasno naveden raspon kazni.

Možda i postoji u nekom od tisuća CRO zakona nekaj o tome, no meni nije poznato da bi neki zakon određivao vrste softvera koje smiješ ili nesmiješ instalirati.

To bi prije moglo biti uređeno nekakvim firminim internim dokumentom , no tada ti i firma izriče sankciju ( opomena, otkaz, novčana kazna...) a ne pravosuđe.

Sve akte koji se odnose na tvoje radno mjesto ti poslodavac mora dati na potpis prije nego si stupio na radno mjesto, pa ako takvog akta nema ( ili ti ga nisu dali pa im fali tvoj potpis bez kojeg nemogu dokazati da si bio upoznat sa tim internim pravilnikom ) onda se primjenjuju opći akti ( tipa da nesmješ namjerno i krajnjom nepažnjom oštetiti imovinu tvrtke i sl ). Pa sad ako tvoja crackana igrica povuče ransom i zaključa poslovnu dokumentaciju ( prije nekog dnevnog automatiziranog backupa )...onda bi te mogli teretiti.

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obr
Čitatelj kaže...

Pod freeware se smatra software koji je free i za poduzeca, mislim da to ne moram posebno naglasiti.

Ako nije "free" za komercijalnu svrhu, u tom slucaju se moze koristiti shareware ili demo licenca koja se dobija od samog proizvodjaca softwarea.

 

Primjerice, WinRAR mozes u komercijalne svrhe koristiti 40 dana kao "Free Software", i nitko ti za to ne smije reci nista.

Dok 7-ZIP mozes koristiti beskonacnu dugo u komercijalne svrhe. Nitko ti ne moze zabraniti testiranje komercijalnog softwarea u trajanju probnog perioda,

niti te zbog toga netko smije kazniti.

(jedina iznimka su HR nedoreceni zakoni, koji ce naci naci da izvuku pare od ne-educiranog korisnika)

 "Freeware is software, most often proprietary, that is distributed at no monetary cost to the end user. There is no agreed-upon set of rights, license, or EULA that defines freeware unambiguously; every publisher defines its own rules for the freeware it offers. For instance, modificationredistribution by third parties, and reverse engineering without the author's permission are permitted by some publishers but prohibited by others.[1][2][3] Unlike with free and open-source software, which are also often distributed free of charge, the source code for freeware is typically not made available.[1][3][4][5] Freeware may be intended to benefit its producer by, for example, encouraging sales of a more capable version, as in the freemium and shareware business models.[6]"

 

Opet nisi u pravu....

 

U drugom pasusu sam sebe demsntujes....

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.2.2020 18:36 (Posmatrač).
15 godina
offline
Re: Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obr
Čitatelj kaže...

Pravno gledano, sav legalan software, bilo da je full verzija, demo, shareware, freeware itd., smijes koristiti u poslovne svrhe.

No, sto se tice igara, trebas znati dali su odobrene od strane poduzeca ili ne.

 ..

 -ne.

Čitatelj kaže...

Pod freeware se smatra software koji je free i za poduzeca, mislim da to ne moram posebno naglasiti.

Ako nije "free" za komercijalnu svrhu, u tom slucaju se moze koristiti shareware ili demo licenca koja se dobija od samog proizvodjaca softwarea.

 

Primjerice, WinRAR mozes u komercijalne svrhe koristiti 40 dana kao "Free Software", i nitko ti za to ne smije reci nista.

Dok 7-ZIP mozes koristiti beskonacnu dugo u komercijalne svrhe. Nitko ti ne moze zabraniti testiranje komercijalnog softwarea u trajanju probnog perioda,

niti te zbog toga netko smije kazniti.

(jedina iznimka su HR nedoreceni zakoni, koji ce naci naci da izvuku pare od ne-educiranog korisnika)

 .-ne, tj ne postoji soft pod freeware i sl nazivom koji nema komercijalnu inačicu a to znači zabranjeno za firme-komercijalu, free za kućne.

ne miješati nazive koji su slični, free i freeware. To je važna-ogromna razlika. Ne možeš koristiti 40 dana kao free software, jer to nije free-soft, nego trial 40 dana dok freeware werzija winrara ne postoji tj postoji samo kao trial + za razliku od većine ostalog softwarea (kao 7z) dozvoljavaju i distribuciju. To sve piše u njihovim uvjetima-licenci.

-tj postoje razni nazivi, free, freeware, shareware, trialware, cardware, adware.. i svaki je specifičan-drugačiji, tj zato i postoje različiti nazivi tj ne smije ih se miješati jer mada su 'slični' različiti su.

-osnovno pravilo, kućni-home može većinu, komercijala ništa osim izuzetka kao što je u ovom slučaju trial dok za većinu nema triala za komercijalu npr nema više ni win10 kao što je bio win7-trial.

 

 (nasuprot komercijali, postoji pravi free soft, kao i FOSS.. ili open i sl. ali sve te nazive ne treba miješati, svaki je za sebe kao i sama licenca. Nikad pomješati free-vs-freeware! jer freeware nije free tj tad bi se tako nazvao).

7z licenca je primjer, free + licenca u kojoj piše da to sve možeš..

 

tema-pitanje:

-ne, ne može, tj sve što je u vlasništvu firme mora biti pokriveno računom-licencom na ime firme a to znači da je npr igra-steam plaćen računom firme.. odnosno, to nije dio komercijalne djelatnosti (porez) osim u slučaju igraonice. Ako inspektor dođe i traži licencu, ne može se reći da je to kućno-poslovni PC, tj upravo kao gornji primjer kućni može koristiti npr freeware dok komercijalni ne može tj mora imati licencu a da bi bila važeća mora biti na ime firme popularni R1 s podacima OiB.. odnosno, ljudi kupuju na firmu i frižidere i sl. no tad frižider mora biti u prostoriji firme kad dođe inspektor i primjer s igorm tad bi igra morala biti kupljena sa žiroračuna ili poslovnom karticom firme tj na račun firme da bi bilo ok za licencu. Pošto se licence ne mogu prenositi na treće osobe (njemačka-austrija su izuzetak, imaju drugačiji ugovor s MSom.. za win-mso EULA) to znači da ne može kućni korisnik donirati firmi soft, tj može PC ali ne software-licence. Firma to mora kupiti na svoje ime kao što i u vozačkoj dozvoli imamo ime osobe ne uz kupljeni auto... :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.2.2020 19:20 (ihush).
15 godina
odjavljen
offline
Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obrta?

U osnovi, priča ima tri strane:

 

1.) Sama licenca

Računalo je u firmi, pa software mora biti licenciran na firmu ili free za komercijalnu upotrebu. Sve dalje, može trial, može ovako, može onako je pogrešno - može onako kako licenca dopušta za komercijalnog korisnika - jedan soft može imati trial samo za kućne korisnike, drugi može imati trial za svih, tu jednostavno nema jasnog pravila osim "čitaj licencu".

 

2.) Korištenje poslovnog računala u privatne svrhe

Da li je dopušteno ili ne. Moguća je i razlika između obrta i firme, te ovisno o načinu knjiženja.

 

3.) Uvjeti poticaja

Ako poticaj postavlja dodatne uvjete, onda može zatvoriti onu mogućnost koju prethodna stavka otvara.

 

 

Za 1 je rečeno dovoljno, a sve detaljnije spada u priču o konkretnoj licenci konretnog soft-a.

 

2 i 3 je pitanje za porezne stručnjake i ne vjerujem da ćeš tu dobiti kvalitetan i pouzdan odgovor. Eventualno možeš poslati upit poreznoj, pa se sutra, ako inspekcija kaže drugačije, pozvati na to mišljenje (iako je ono neobvezujuće, čak i u situaciji u kojoj plaćaš tu uslugu, što je opet apsurd naše države).

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.2.2020 20:27 (MrBlc).
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obrta?

Ihush nas je sve vratio u osnovnu školu: ti si glup, ne ti si glup, nananana 

Proširilo se forumom ko koronavirus Wuhanom...

 

Kruha i igala...
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obr
MrBlc kaže...

 

2.) Korištenje poslovnog računala u privatne svrhe

Da li je dopušteno ili ne. Moguća je i razlika između obrta i firme, te ovisno o načinu knjiženja.

 

 

2 i 3 je pitanje za porezne stručnjake i ne vjerujem da ćeš tu dobiti kvalitetan i pouzdan odgovor. Eventualno možeš poslati upit poreznoj, pa se sutra, ako inspekcija kaže drugačije, pozvati na to mišljenje (iako je ono neobvezujuće, čak i u situaciji u kojoj plaćaš tu uslugu, što je opet apsurd naše države).

 porezna se tu može miješati samo ako se poslovno računalo koristi u privatne svrhe da se ostvaruje prihod na crno ( fuš ). svaka druga upotreba ih se ne tiče. glavno je da je sav software, uključujući igre , legalan. Programi koji se koriste za posao , naravno , moraju glasiti na firmu/obrt. 

eventualno bi bilo zgodno razgraničiti poslovno od privatnog koristeći dva usera, jedan za posao, drugi za igranje

8 godina
offline
Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obrta?

Ili jednostavno ne mjesati posao i zadovoljstvo, pa ako su vec dignute neke pare za poticaj.... kupi brate 2 kompjutera....

 

Nista zlonamjerno, vec realno, tako se izbjegnu svi eventualni problemi i nepoznanice....

 

Uostalom, mobilne igre, analize, statistike bas i ne zahtjevaju toliko jako racunalo, rekao bih.... 

 

Mislim da su racunala kupljena zbog igri, pa se sad pokusava nesto na njima i odraditi....

 

Salim se, naravno, nhf, no tema bi onda trebala biti - poslovni programi na racunalu za igre.... 

Children Shouldnt Play with Dead Things
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.2.2020 22:53 (Damir22).
Moj PC  
0 1 hvala 0
5 godina
offline
Re: Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obr
Čitatelj kaže...
I sta nisi shvatio? Jesi glup da ti nacrtam? Hoces da posaljem nekog da ti prica na srpski, da ceo svet razume, jer ti ne razumijes.

Rekao sam ti vec par puta da me ne citiras jer si debos i nepotrebni poklopac na svaku. Odi se igraj sa mobom i rijesavaj sigurnosne rupe, a ozbiljnije teme prepusti ozbiljnijim ljudima iznad 40 godina.

 O sad udaramo nisko ;)

Sta je bilo? Ne volis kad ti pokazu da lupas gluposti ? ;)

 

Opusti se ima vaznijih stvari u zivotu od igracaka;)

 

Ja imam 45+ ;) 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.2.2020 22:57 (Posmatrač).
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obr
Wolverine kaže...

 porezna se tu može miješati samo ako se poslovno računalo koristi u privatne svrhe da se ostvaruje prihod na crno ( fuš ). svaka druga upotreba ih se ne tiče. glavno je da je sav software, uključujući igre , legalan. Programi koji se koriste za posao , naravno , moraju glasiti na firmu/obrt. 

eventualno bi bilo zgodno razgraničiti poslovno od privatnog koristeći dva usera, jedan za posao, drugi za igranje

Jesi siguran? Ako koristiš porezne olakšice za nabavku opreme za rad koju koristiš u privatne svrhe, kršiš porezni zakon. Ako ti je država subvencionirala nabavku opreme, onda ti itekako ima pravo u uvjetima sufinanciranja ograničiti upotrebu opreme za privatne svrhe.

 

Slično je s automobilima - tamo su uveli kompromisno rješenje - ili će se svaka vožnja evidentirati ili možeš koristiti i za privatne svrhe, ali onda ne možeš koristiti čitavu vrijednost automobila kao trošak, samo su tamo ipak uveli reda jer je lakše kontrolirati. Nitko ne može kontrolirati jesi li surfao webom za privatne svrhe, ali ako je instalirana igra u firmi koja se bavi poslovima koji nemaju veze s igrama, onda je očito da se koristi u privatne svrhe.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Re: Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obr
MrBlc kaže...

Jesi siguran? Ako koristiš porezne olakšice za nabavku opreme za rad koju koristiš u privatne svrhe, kršiš porezni zakon. Ako ti je država subvencionirala nabavku opreme, onda ti itekako ima pravo u uvjetima sufinanciranja ograničiti upotrebu opreme za privatne svrhe.

 

 

 da, ako tu opremu nabaviš preko firme a  ne koristiš je uopće u poslovne svrhe

7 godina
protjeran
offline
Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obrta?

U principu ako ponovno kupi te igre sa racunom firme, i registrira na mail firme,

nece imati problem. Cak ne mora biti ni mail isti, jer se mail moze dodati kao alias,

bitno je u HR samo imati racun, a to moze preko steama, goga itd u PDF-u,

arhivirati i isprintati.

 

Druga opcija je ubaciti dodatni SSD na kojem ce vrtiti OS za slobodno vrijeme,

i na njemu igre. Nitko ti ne brani da imas DualOS.

 

Tipa ovako nesto:

https://geizhals.at/startech-s251bu31rem-a1713960.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

 

Imas SSD u 2.5" ladici koja je SATA-HOT-SWAP sa 5.25" PC Bay-om. Igra ti se, uzmes disk,

spojis ga, rebootas i dovidjenja. Kad radis, samo ga iskljucis i to je to. I koristis

kao backup, to ti nitko ne smije zabraniti, dapace, backup na sto vise mjesta,

lokalno, hot backup i cold backup, te could.

Moj PC  
1 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Otvaranje obrta za elektroinstalacije

Pozdrav svima!

Zanima me da li mogu otvoriti obrt za izvođenje elektroinstalacije po kućanstvima kao SSS elektrotehničar?

Da li moram izvršiti neku prekvalifikaciju ili je dovoljno to što sam završio četverogodišnju školu elektro struke?

 
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obr
Mislim da ti treba majstorski ispit za taj obrt, možda se važi i stručna osposobljenost, no najlakše ćeš do konkretnog odgovora doći u lokalnoj obrtničkoj komori. Nazoveš komoru i pitaš za osobu koja bi te mogla savjetovati oko toga, za 10 minuta znat ćeš konkretni odgovor
15 godina
offline
Igre na poslovnom računalu vlastite tvrtke/obrta?

U 15 godina poslovanja i 3 softverske inspekcije, došli su uvijek neki idioti koji nisu znali nego pogledati ako su Win i Office licencirani, čak nisu provjeravali ni Autodesk/Adobe pakete (imamo ih licencirane naravno).... servere su jedva pogledali (jer se ne razumiju vjerojatno), samo su tražili licence - popisali sve, potpisali i otišli. Na mom službenom računalu ima više stvari koje koristim za razonodu / privatno nego poslovno... nitko nije ništa pitao ni za Battle.net ni za Steam koji su instalirani na računalu.

It is always darkest just before the dawn.
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice