Admini, imate li iskustava s MS CRM-om?

poruka: 17
|
čitano: 3.984
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Admini, imate li iskustava s MS CRM-om?

Poštovani,

Da li ste admisnistrirali CRMom i kakvi su administrativni zahtjevi za isti?

 

Razmišljamo u firmi u MS CRM-u, pa me zanima kakva su iskustva s istim?

 

EDIT: Da, isčitao sam sve Mreže(travanj, svibanj) u vezi tog.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.11.2010 13:45 (Smooth Operator).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Admini, imate li iskustava s MS CRM-om?
Smooth Operator kaže...

Poštovani,

Da li ste admisnistrirali CRMom i kakvi su administrativni zahtjevi za isti?

 

Razmišljamo u firmi u MS CRM-u, pa me zanima kakva su iskustva s istim?

 

CRM 4.0 se već dugo vremena veselo vrti u firmi, a pripadajući MCTS za Dynamics je isto tako davno položen. Pa eto... Pokušat ću ti odgovoriti, ali pod uslovom da postaviš neka malo konkretnija pitanja. ;] Daklem, što te zanima?

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat. // Sve se hoće kad se može. ;)
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.11.2010 0:04 (vlad0).
15 godina
neaktivan
offline
Admini, imate li iskustava s MS CRM-om?

1) Koji su preduvjeti za CRM(tehnički)?

2) Da li imaš puno zahtjeva za pravljenje izvještaja/obrazaca nekih posebnih unutar CRM-a, kao npr za Sharepoint?

3) Kako ste licencirali CRM, mislim jednokratna kupovina ili rentanje?

4) Koliko ste vremena uložili u implementaciju i da li je bila teška?!

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Admini, imate li iskustava s MS CRM-om?
Smooth Operator kaže...

1) Koji su preduvjeti za CRM(tehnički)?

2) Da li imaš puno zahtjeva za pravljenje izvještaja/obrazaca nekih posebnih unutar CRM-a, kao npr za Sharepoint?

3) Kako ste licencirali CRM, mislim jednokratna kupovina ili rentanje?

4) Koliko ste vremena uložili u implementaciju i da li je bila teška?!

 

1) Najbolje da baciš oko na System Requirements. S time da se kod nas konkretno recimo CRM server vrti u Hyper-V okruženju, dok je MSCRM baza na odvojenom SQL serveru i to radi bez greške.

 

2) Izvještaje i obrasce hendla jedan drugi kolega u firmi, ali onoliko koliko sam bacio oko uglavnom se sve svelo na neka tjedna, mjesečna i godišnja izvješća koja jednom kad složiš ostaju zauvijek takva kakva jesu.

 

3) MS Partner program.

 

4) Malo manje od godinu dana, ali u to ubrajam detaljno planiranje i razradu po procesima (mind i workflow mape), customizaciju postojećih entiteta i izradu novih, izradu custom workflowa, te razvoj (čitaj programiranje) middleware-a koji veže CRM s određenim web servisima i još neke 3rd party interne servise. Naravno, uz sve to se jako puno vremena potrošilo na security, backup strategije i opsežnu dokumentaciju. Sve se to naravno slagalo u fazama (i uz druge poslove sa strane). A kako kod nas imamo prilično složen sustav (što se tiče logike funkcioniranja i mogućih kombinacija), uloženo vrijeme se svakako isplatilo jer smo uspjeli automatizirati gotovo sve sales i support procese. Naravno, vrijeme implementacije jako zavisi od toga što planirate raditi s CRM-om i koji stupanj automatizacije želite postići...

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat. // Sve se hoće kad se može. ;)
15 godina
neaktivan
offline
RE: Admini, imate li iskustava s MS CRM-om?
vlad0 kaže...

 

4) Malo manje od godinu dana, ali u to ubrajam detaljno planiranje i razradu po procesima (mind i workflow mape), customizaciju postojećih entiteta i izradu novih, izradu custom workflowa, te razvoj (čitaj programiranje) middleware-a koji veže CRM s određenim web servisima i još neke 3rd party interne servise. Naravno, uz sve to se jako puno vremena potrošilo na security, backup strategije i opsežnu dokumentaciju. Sve se to naravno slagalo u fazama (i uz druge poslove sa strane). A kako kod nas imamo prilično složen sustav (što se tiče logike funkcioniranja i mogućih kombinacija), uloženo vrijeme se svakako isplatilo jer smo uspjeli automatizirati gotovo sve sales i support procese. Naravno, vrijeme implementacije jako zavisi od toga što planirate raditi s CRM-om i koji stupanj automatizacije želite postići...

E radi ovoga sve i radimo. Borimo se za novi certifikat, IRIS, sve smo ISO dobili, sad bi još jedan, jako cijenjan certifikat i sadašnji rad bi prilagodili programu, odnosno program radu.

1) Da li je problem što na drugoj bazi koristimo neka druga ERP rješenja? Da li možemo iskoristiti tu bazu? Imam i jedna OEM MSSQL server na stanju, ali 2000, može li poslužiti, il moram novi kupovati?

2) Jesu potrebne neke stavke iz ERP-a (artikli, kupci...), da se uvoze u CRM bazu ili slično? Kakve su mogućnosti takvog uvoza?

3) Da li mi je potreban Exchange i da li mogu neki drugi koristiti mail server?

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Admini, imate li iskustava s MS CRM-om?
Smooth Operator kaže...

E radi ovoga sve i radimo. Borimo se za novi certifikat, IRIS, sve smo ISO dobili, sad bi još jedan, jako cijenjan certifikat i sadašnji rad bi prilagodili programu, odnosno program radu.

1) Da li je problem što na drugoj bazi koristimo neka druga ERP rješenja? Da li možemo iskoristiti tu bazu? Imam i jedna OEM MSSQL server na stanju, ali 2000, može li poslužiti, il moram novi kupovati?

2) Jesu potrebne neke stavke iz ERP-a (artikli, kupci...), da se uvoze u CRM bazu ili slično? Kakve su mogućnosti takvog uvoza?

3) Da li mi je potreban Exchange i da li mogu neki drugi koristiti mail server?

 

1) SQL 2000 ne možeš koristiti, morat će biti minimalno 2005 verzija.

2) CRM ima import podataka kod kojeg možeš raditi field mapping, tako da možeš iz ERP-a eksportirati sve što ti treba i importirati to u CRM (s time da prije toga iskreiraš odgovarajuću field mapu).

3) Ako želiš slati e-mailove direktno iz CRM-a (web sučelje) morat ćeš ići na Exchange i MS CRM Exchange Router. Alternativno, možeš slati mailove iz Outlooka, ali onda će ti trebati MS CRM for Outlook Client.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat. // Sve se hoće kad se može. ;)
15 godina
neaktivan
offline
RE: Admini, imate li iskustava s MS CRM-om?
vlad0 kaže...

3) Ako želiš slati e-mailove direktno iz CRM-a (web sučelje) morat ćeš ići na Exchange i MS CRM Exchange Router. Alternativno, možeš slati mailove iz Outlooka, ali onda će ti trebati MS CRM for Outlook Client.

Zar ovo ne dođe u 5 kao dodatak?

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Admini, imate li iskustava s MS CRM-om?
Smooth Operator kaže...
vlad0 kaže...

3) Ako želiš slati e-mailove direktno iz CRM-a (web sučelje) morat ćeš ići na Exchange i MS CRM Exchange Router. Alternativno, možeš slati mailove iz Outlooka, ali onda će ti trebati MS CRM for Outlook Client.

Zar ovo ne dođe u 5 kao dodatak?

 

Sorry, malo sam brzopleto napisao prvi dio. Ne moraš nužno ići na Exchange (EDIT: pri tome podrazumijevam DAV protokol, jelte), jer Exchange Router podržava i POP3/SMTP kombinaciju protokola, pa u principu možeš staviti i nešto drugo umjesto Exchange (a možeš i Exchange preko POP3/SMTP-a, why not...). Ali nekako se CRM uvijek slaže u kombinnaciji  AD+Exchange DAV = prirodno radno okruženje, a tako je i kod nas u firmi pa sam odmah to pljunuo van ne razmislivši dvaput. U svakom slučaju, baci oko na ovo, bit će ti jasnije neke stvari.

 

3) To je dodatak, i njega možeš ili ne moraš instalirati na klijentska računala, ali poanta je da ga možeš instalirati samo na Outlook klijent.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat. // Sve se hoće kad se može. ;)
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.11.2010 14:58 (vlad0).
15 godina
offline
RE: Admini, imate li iskustava s MS CRM-om?

Sad ću ja malo ko padobranac. Nisam admin ni ništa takvo, međutim, samo da skrenem pažnju na jedan CRM koji može biti alternativa MS CRMu.

 

SugarCRM je open source CRM koji ima jednu "gle, gle vraga" osobinu - neovisan je o OS, već se vrti unutar browsera. 

 

S njime sam se susreo na faksu, tako da, ukoliko hoćeš doznati nešto više od ovoga, nažalost, morati ćeš pitati nekoga drugoga.

Every hole is a goal!
15 godina
neaktivan
offline
Admini, imate li iskustava s MS CRM-om?

Nitko ne navodi IMAP...

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Admini, imate li iskustava s MS CRM-om?
Bukva kaže...

Sad ću ja malo ko padobranac. Nisam admin ni ništa takvo, međutim, samo da skrenem pažnju na jedan CRM koji može biti alternativa MS CRMu.

 

SugarCRM je open source CRM koji ima jednu "gle, gle vraga" osobinu - neovisan je o OS, već se vrti unutar browsera. 

 

S njime sam se susreo na faksu, tako da, ukoliko hoćeš doznati nešto više od ovoga, nažalost, morati ćeš pitati nekoga drugoga.

 

Što se client-sidea tiče, MS CRM je isto 'browserska aplikacija'. Ali se može vrtiti i u Outlooku kroz gorespomenuti MS CRM Client for Outlook, što je super fora jer /budimo realni/ Outlook (u kombinaciji s Exchange-om) je ipak korporacijski e-mail klijent No1.

 

Što se server-sidea tiče: MS Server 2003+, IIS6.0+ i SQL2005+ kombinacija.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat. // Sve se hoće kad se može. ;)
15 godina
neaktivan
offline
Admini, imate li iskustava s MS CRM-om?

Vlado, koliko je pametno vrtiti CRM na postojećoj bazi? Na njoj vrtimo ERP. MS SQL 2005.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Admini, imate li iskustava s MS CRM-om?
Smooth Operator kaže...

Vlado, koliko je pametno vrtiti CRM na postojećoj bazi? Na njoj vrtimo ERP. MS SQL 2005.

 

Kako misliš na postojećoj bazi? Misliš na postojećem SQL serveru? MSCRM baza bi trebala biti sama za sebe, ERP baza sama za sebe. I nije nikakav problem ako imate server koji to može odraditi bez problema - što prvenstveno ovisi o količini podataka koji će se upisivati / povlačiti iz baze podataka, broju klijenata koji će ju napadati i sl. parametrima - u ovom slučaju bi to trebalo procijeniti i za ERP i za CRM. Na našem se SQL-u vrti jedno 15-ak business baza s različitim intenzitetima korištenja i nisam primjetio nikakva usporenja, ali opet - to je mašina čiji bi hardver mogao bez problema podnijeti barem još 2-3 puta toliko, tako ti teško mogu dati neki pametni odgovor... Možda da napišeš kakav je to stroj pa da bacim oko.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat. // Sve se hoće kad se može. ;)
15 godina
neaktivan
offline
Admini, imate li iskustava s MS CRM-om?

Nem mislim radi loada, nego radi nekih operacija nad bazom, da se ne zblesa! Inače, load je (gotov) nikakav na njoj.

 

Diskovi su SAS 10,000rpm, 1+0 RAID.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Admini, imate li iskustava s MS CRM-om?
Smooth Operator kaže...

Nem mislim radi loada, nego radi nekih operacija nad bazom, da se ne zblesa! Inače, load je (gotov) nikakav na njoj.

 

Diskovi su SAS 10,000rpm, 1+0 RAID.

 

Nikako ne preporučam da mixaš ERP i CRM bazu u jednu bazu - svakako ih drži odvojeno (iako u teoriji to može raditi u istoj bazi, to nikako ne predstavlja dobru praksu - pogotovo ne zbog Rollupova koji reorganiziraju CRM bazu). /Jedino ako se ne razumijemo pa ti misliš na SQL server, ali pišeš SQL baza?/ BTW, ne vidim kakve bi to operacije nad bazom trebale biti problematične? Što se tiče loada, kao što si i sam rekao - ne budeš imao nikakve frke.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat. // Sve se hoće kad se može. ;)
15 godina
neaktivan
offline
RE: Admini, imate li iskustava s MS CRM-om?

Ma strah me da ne bi povuklo neke tablice iz ERP, pa mi nešto ovako shebalo ako se kužimo, da ne upiše negdje gdje ne treba il slično...

 

Još ću vidjeti da li bi moglo na SQL 2000, da ne kupujem licencu i z to još...

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Admini, imate li iskustava s MS CRM-om?
Smooth Operator kaže...

Ma strah me da ne bi povuklo neke tablice iz ERP, pa mi nešto ovako shebalo ako se kužimo, da ne upiše negdje gdje ne treba il slično...

 

Još ću vidjeti da li bi moglo na SQL 2000, da ne kupujem licencu i z to još...

 

Ne može. Ali možda može na SQL Express. Nisam nikad probao taj scenarij u RL-u, ali vrijedi istražiti ako ciljaš na uštede.

 

EDIT:

Ako te to toliko brine (a realno stvarno nema razloga za to), nitko te ne spriječava da prije instalacije CRM baze napraviš backup ERP-ove.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat. // Sve se hoće kad se može. ;)
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.11.2010 21:27 (vlad0).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice