Windows 11 - problemi izdvojena tema

poruka: 783
|
čitano: 320.267
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 Insider preview, beta, developer, Windows 11 - općenito
5 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
zelenapaprika kaže...
Posmatrač kaže...
Igor666 kaže...
zelenapaprika kaže...

 Win 11 baš gnjave. Uštekao sam receiver Logitechovog miša da ga (miša) opet malo isprobam i nije prošlo ni 5 minuta i već su odjavili miša. Gledam u device manageru, samo 1 HID compliant mouse, a inače su navedena 2 + Logitech. Onda sam poskidao softver s Logitechovog Weba, pa ga instalirao, u device manageru maknuo ove generičke miševe koji nisu Logitech i restartao Win 11 koji potom više nisu odjavljivali Logitechovog miša, ali nisam više ni dugo radio. Vidjet ćemo što će biti dalje.

 jesi na kraju riješio taj problem ? imam istu stvar, logitech G603, stalno se odjavljuju i prijavljuje..pa vise opce ne radi itd. isto se desava i sa njihovom bezicnom tipkovnicom.

 

mislim da je sve pocelo od 22H2 ali nisam siguran..

 

pokusavao sam neke savjete sto pisu po netu ali bezuspjesno.. a koliko vidim neki driver ni ne postoji, samo taj glupi utillity kojeg sam na kraju maknuo.

 

EDIT: i sami windowsi vise ne rade kako su radili, R9 5900x, 32GB rama, komp se zna vuci ko krepana kokos..

 MX Master 3 win 11 insider i sve radi perfektno. Laptop HP Spectre x360 iz 2017 godine.....

 Dva različita ASUS-ova laptopa različite starosti s Win 11 i na oba su bežični miševi zezali, jedan par godina stari Logitech, a drugi neki noname iz Konzuma.

 Ne znam sta bih ti rekao. Imam dva mx mastera. PRvi model i sada 3 i oba rad eperfektno na mom lapu sa win 11 insider verzijom i nikad nisam imao problema....Ne samo sa njima nego ni sa cim povezanim na taj lap. Bilo preko prijemnika bilo preko BT.... 

13 godina
offline
Windows 11 - problemi

Nije mi samo jasno kako microsoft nije svjestan tog problema, to traje mjesecima, isto ovo sa ryzen procesorima.

 

Ako nesto promijenis i vidis da si napravio sranje, onda promijenis natrag ili to popravis.. jako cudno..

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Igor666 kaže...

Nije mi samo jasno kako microsoft nije svjestan tog problema, to traje mjesecima, isto ovo sa ryzen procesorima.

 

Ako nesto promijenis i vidis da si napravio sranje, onda promijenis natrag ili to popravis.. jako cudno..

 A ako je problem samo kod korisnika koji koriste Logitech periferije, a ostali nemaju te probleme, onda ispada da je problem kod tog proizvođača i njihove podrške... A još kad nije kod svih, onda je još teže naći u čemu je problem, a Logitech boli briga, prodali su ti uređaj a dalje ih baš briga jel ti radi ili ne... već sam takve stvari doživljavo kod njih pa ih od onda obilazim u širokom luku. Neki za nas noname kineski miš sa AliExpresa i BangGooda nema tih problema, a Logitech ima, jbg, oni su zasrali samo ko će ga znat šta.

13 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Gnjavator kaže...
Igor666 kaže...

Nije mi samo jasno kako microsoft nije svjestan tog problema, to traje mjesecima, isto ovo sa ryzen procesorima.

 

Ako nesto promijenis i vidis da si napravio sranje, onda promijenis natrag ili to popravis.. jako cudno..

 A ako je problem samo kod korisnika koji koriste Logitech periferije, a ostali nemaju te probleme, onda ispada da je problem kod tog proizvođača i njihove podrške... A još kad nije kod svih, onda je još teže naći u čemu je problem, a Logitech boli briga, prodali su ti uređaj a dalje ih baš briga jel ti radi ili ne... već sam takve stvari doživljavo kod njih pa ih od onda obilazim u širokom luku. Neki za nas noname kineski miš sa AliExpresa i BangGooda nema tih problema, a Logitech ima, jbg, oni su zasrali samo ko će ga znat šta.

 ne mora biti da je samo do logitecha, realno najvise ljudi ima njihove miseve pa se tu vidi najvise problema...

 

doma imam isti mis (G603), ryzen 3600, sve radi perfektno, zena za posao ima 2 kompa, ryzen 5900x, na jednom se stalno odspaja taj mis i tipkovnica, na drugom svaki cas neka usporenja, mis pocne raditi u 10fps.

 

vjerojatno je neki problem u kombinaciji USB porta/drivera, logitech drivera i windows updatea, a sad tko je kriv ne znam, valjda bi logitech morao napraviti novi driver za tu verziju windowsa, pa onda microsoft opet izda novi update koji to ponisiti i tako u krug..

15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Igor666 kaže...
Gnjavator kaže...
Igor666 kaže...

Nije mi samo jasno kako microsoft nije svjestan tog problema, to traje mjesecima, isto ovo sa ryzen procesorima.

 

Ako nesto promijenis i vidis da si napravio sranje, onda promijenis natrag ili to popravis.. jako cudno..

 A ako je problem samo kod korisnika koji koriste Logitech periferije, a ostali nemaju te probleme, onda ispada da je problem kod tog proizvođača i njihove podrške... A još kad nije kod svih, onda je još teže naći u čemu je problem, a Logitech boli briga, prodali su ti uređaj a dalje ih baš briga jel ti radi ili ne... već sam takve stvari doživljavo kod njih pa ih od onda obilazim u širokom luku. Neki za nas noname kineski miš sa AliExpresa i BangGooda nema tih problema, a Logitech ima, jbg, oni su zasrali samo ko će ga znat šta.

 ne mora biti da je samo do logitecha, realno najvise ljudi ima njihove miseve pa se tu vidi najvise problema...

 

doma imam isti mis (G603), ryzen 3600, sve radi perfektno, zena za posao ima 2 kompa, ryzen 5900x, na jednom se stalno odspaja taj mis i tipkovnica, na drugom svaki cas neka usporenja, mis pocne raditi u 10fps.

 

vjerojatno je neki problem u kombinaciji USB porta/drivera, logitech drivera i windows updatea, a sad tko je kriv ne znam, valjda bi logitech morao napraviti novi driver za tu verziju windowsa, pa onda microsoft opet izda novi update koji to ponisiti i tako u krug..

 

Pa logitech je koristio neke svoje trikove mimo pravila... ni prvi ni zadnji koji izvodi takve gluposti i onda kad ne radi "ajme šta ćemo sad, ajmo optužit Microsoft jer su se eto usudili nešto promjeniti". Najčešće se takve svinjarije inače dešavaju sa pisačima kad ti setup pisača neće proći ako ga priključiš na komp prije nego instaliraš drivere jer eto proizvođač se malo zaigro.

 

I takvih gluposti sam se nagledo da setup radi samo na nekim verzijama i slično. To je normalno kada neko misli da su "propisi" i opisi tu bezveze. Recimo da sam prvi put takve svinarije sreo još kod nekih igara za Amstrad CPC... ono, izašo model 464 i imo si tablice poziva kako se pristupa kazetofonu, disketi gdje su bile samo JMP instrukcije za pozivanje odgovarajučih programa u ROMu... i onda se nađe neko ko pomisli zaštu gubit vrijeme na JMP viška i lijepo napravili bez toga... i onda izađe model 664 koji je imao drukčiji ROM i naravno pljuvačina kako na njemu ne rade igre za 464, kako je amstrad zasro kako nisu kompatibilni, ali se pokazalo da nije u tome štos jer su druge kompliciranije stvari radile. I onda se to smirilo i onda izašo model 6128 koji je imo i nekih HW razlika zbog više memorije i opet neke stvari ne rade... Onda sam naletio na "bombu", igra radi na 464 i 664 a na 6128 ne radi... kad sam analiziro program a oni koristili direktne pozive kao što je bio onaj početni problem... ali su napravili na početku provjeru koji je model kompa i ako nije 464 da prilagodi sve skokove u ROM da radi na 664, ali kod idućeg modela to naravno ne radi... onda sam ja prilagodio te tablice pa napravio za par igara instalacije koje su poslije radile samo na 464 i 6128 :) I onda par desetljeća kasnije se programeri za Windowse i dalje ponašaju kao ti za CPC - idemo na trikove pa dok radi a za promjene koje to ubiju idemo optužit Microsoft a tu je toliko kombinacija hardvera i drivera da ako ne poštivaš pravila pukniće prije ili poslije.

4 godine
offline
Re: Windows 11 - problemi
Posmatrač kaže...
zelenapaprika kaže...
Posmatrač kaže...
Igor666 kaže...
zelenapaprika kaže...

 Win 11 baš gnjave. Uštekao sam receiver Logitechovog miša da ga (miša) opet malo isprobam i nije prošlo ni 5 minuta i već su odjavili miša. Gledam u device manageru, samo 1 HID compliant mouse, a inače su navedena 2 + Logitech. Onda sam poskidao softver s Logitechovog Weba, pa ga instalirao, u device manageru maknuo ove generičke miševe koji nisu Logitech i restartao Win 11 koji potom više nisu odjavljivali Logitechovog miša, ali nisam više ni dugo radio. Vidjet ćemo što će biti dalje.

 jesi na kraju riješio taj problem ? imam istu stvar, logitech G603, stalno se odjavljuju i prijavljuje..pa vise opce ne radi itd. isto se desava i sa njihovom bezicnom tipkovnicom.

 

mislim da je sve pocelo od 22H2 ali nisam siguran..

 

pokusavao sam neke savjete sto pisu po netu ali bezuspjesno.. a koliko vidim neki driver ni ne postoji, samo taj glupi utillity kojeg sam na kraju maknuo.

 

EDIT: i sami windowsi vise ne rade kako su radili, R9 5900x, 32GB rama, komp se zna vuci ko krepana kokos..

 MX Master 3 win 11 insider i sve radi perfektno. Laptop HP Spectre x360 iz 2017 godine.....

 Dva različita ASUS-ova laptopa različite starosti s Win 11 i na oba su bežični miševi zezali, jedan par godina stari Logitech, a drugi neki noname iz Konzuma.

 Ne znam sta bih ti rekao. Imam dva mx mastera. PRvi model i sada 3 i oba rad eperfektno na mom lapu sa win 11 insider verzijom i nikad nisam imao problema....Ne samo sa njima nego ni sa cim povezanim na taj lap. Bilo preko prijemnika bilo preko BT.... 

 Moja verzija je release verzija Win 11. Kako je laptop posve nov, i na njega su bili instaliran Win 11 s bloatwareom, reinstalirano sam ih iz ISO filea s Microsoftovog sitea. Tako da je to službena verzija Win 11 i nije beta, inside i sl. Sada koristim žičanog miša jer se jednostavno nemam vremena zezati s ovim problemom. Povremeno ću probati uključiti bežičnog miša i vidjeti je li što novoga.

15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Gnjavator kaže...
..

 

Pa logitech je koristio neke svoje trikove mimo pravila... ..

 -da.. problem je što pravila ne postoje, tj recimo addaware-smeće, a to koriste svi, svaki proizvođač nečeg, hw-periferije, npr hp-printeri-tinte-toneri.. kao i nvidia-driver u kojem se za vrijeme instalacije vrti reklama za igre, naravno svaka reklama je plaćena, interes dok su to zaobilazni putevi.

-npr update osa, automatika, update-upgrade.. istu stvar za driver može raditi os, no radi i svaki oem-proizvođač u svom smeću od softa, jer želi u njemu progurati reklame i to im je važnije od tog da neki uređaj radi.. pa npr za vrijeme installa koristi internet, učitava dinamički sadržaj i gura-nudi smeće korisniku, koje korisnik ne želi, ne treba, ne traži.. kao svaka reklama, no guraju se u sve.

-što kad istu stvar radi os-updateom kao i treća app-soft-smeće? npr svaki dan provjerava-instalira novi driver pa čak i duplo.. tad je normalno da u nekim trenutcima računalo-internet-nešto 'zašteka'.. tj kad netko gejma nije neobično da recimo jednom tjedno ima neki problem-lag ili jednom dnevno u igri od više sati.. no što ako to radi miš, printer, ostatak, tj ako takav moguć razlog pomožimo s x-brojem faktora tj tad dobijemo rezultat da je ponekad moguć lag recimo jednom dnevno moguće dobiti desetak puta dnevno, svaki put iz nekog drugog razloga, jednom je to novi gpu driver, drugi put audio, treći put miš, pa chipset pa printer.. sve to što prije recimo desetljeća (prije adsl-a..) nije postojalo kao automatika, kao i to da polovica (ili sve) app konstantno nešto traže-updateaju, pogotovo free app pogotovo za mobitel-win11 i sl .. iz recimo msstorea-googlestorea-aplea itd. do tog da mi igra na mobaču woodtris ili kako se već naziva, vrti reklame recimo linksa ili trgovačkog lanca.. i da se u svakom levelu pojavi video, a sve to radi ispod haube i sve to juzer trpi jer je free ili čak potrebno kao printer koji stalno želi šopingirati tintu svog branda-vlasnika, kao da on zna gdje ću kupiti tintu-toner ili kao da to ima nekog smisla za takav potrošni materijal koji ću neovisno o reklami (pa i cjeni) kupiti u lokalnoj trgovini koja mi je pri ruci i gdje rutinski kupujem takav potrošni materijal.. tj reklama koja ne ispunjava svrhu no ipak je tu, smeće, kao 99% reklama, no tu su.. jer svaki biz je odavno izračunao korist i zakonom velikih brojeva potvrdio da će uz reklamu prodati x-% više i tad to mora ići.

.. kraće, nije primarni interes driver, rad računala-uređaja, interes korisnika, nego interes biznisa, reklama, prodaja.. i internet koji sve to omogućuje, s jedne strane super za juzera jer sve obavi automatika bez muke i klik-nextanje dok s druge strane dobijemo posljedice spam-smeće-lag .. reklame a dio je svakako povezan s lagom-prekidom tj dostupnosti pojedinog servera na koji se neka app želi spojiti, tj nije sve dostupno svake sekunde a to ne bi ni primjetili jednako kao što ne primjetite smetnju-prekid na recimo drugom programu tva ako ga tad ne gledate, no ovo nije tv nego računalo koje radi sve to ispod haube, istovremeno.. tj od paljenja je moguće da 'stotine' smećastih appsa nešto žele i sve žele baš tad jer je tako podešen trigger, kao što se većina appsa želi gurnuti u autostart, autoupdate itd.. na mobitelu sve apps traže pristup adresaru, kameri, .. što će tetrisu adresar? što će mu kamera? .. no traži a da bi free app radila juzer dozvoli, pri čemu  ja radim istu grešku tj koristim takvu igru-apps pa je to 'dokaz' da nije razlika u juzeru nego smo svi takvi da to koristimo-dozvolimo, manje-više.. kao i to da druga strana-oem to koristi za svoje interese koji nemaju veze s kvalitetom rada uređaja nego s novcem-zaradom.

 

-bez interneta bi nestalo 90% problema, no to bi bio veći problem, smisao.. kao što u prometu autom 'pristajemo' na rizik sudara, kompromis + kad je gužva stojimo u koloni, auti-računala... isto-slično samo što promjenimo riječ kojom to nazovemo, kao lag...

 

-logiteč? nije problem u tom brandu, tj to je 'statistika', kao što je već rečeno, većina juzera ima logiteča i tad je normalno da će većina problema povezano s mišem biti upravo tog branda, tj to je dokaz da nije stvar u brandu-mišu, tj da je to različito-drugačije tad bi bio uzrok miš (kvaliteta).. ovako je uzrok 'samo' statistika tj juzersko korištenje nečeg masovno. Odnosno, pošto je logiteč velik-jak-popularan tad je čak normalno da će netko treći njemu platiti za takvo reklamiranje, kao što nvidia ima za gpu-brandove-igre.. a tad i mogućnost da neka manje popularna marka-brand nema takvo smeće-reklame jer nisu zanimljivi oglašivačima.. tj nema veze s kvalitetom nego zastupljenost, koja tad stvori i gužvu, opterećenje servera itd. a to je tad posljedica kao gužva na cesti i tad nije kvar-krivac osobni auto, nego su uzrok gužve svi auti na cesti, nije kvar auta-ferarija-fiće to što stoji na crvenom svjetlu, to je naprosto gužva i naprosto će isti server koji recimo ažurira logitečov driver biti opterećeniji nego neki drugi-manji-anonimniji.. tj oni bi morali imati x-puta više servera-resursa da se to bezbolno-transparentno prođe, no naravno nemaju oni potrebu za povećanjem tih resursa jer ne trpe oni problem nego kupac-korisnik i čak nije uzrok takva app-driver, nego sve zajedno, stotine takvih appsa i drivera koji svaka za sebe kao pojedini mrav u vojsci mrava pojedu slona.. ni jedan mrav pojedino nije kriv ili pojeo slona.. pa tako ni recimo logiteč, tj da je samo on tad bi i dalje sve prolazilo bez laga-opterećenja, kao bez gužve na cesti, no to rade svi za sve, stotine appsa i stotine reklama koje se vrte beskonačno mnogo puta, usporedite to s recimo forumom-reklamama.. neke bitne razlike nema, ili pitanje bi li forum radio brže-responzivnije da tih reklama nema? -da, no istovremeno i filozovski-realno ne.. :) tj da nema reklama možda nebi bilo ni foruma.. novac! Ista-slična stvar u svemu, biz.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
offline
Windows 11 - problemi

Neki AMD systemi su imali i imaju problema s USB-om. Neki imaju problema s fTPM-om na nekim verzijama Win11. Uglavnom AMD.......

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Windows 11 - problemi

Evo, stari Logitech bežični miš radi zadnjih 15ak minuta. Vidjet ću koliko će to trajati. Ovo je jedan od jeftinijih, a dobrih bežičnih miševa. Što bi tek bilo da kupim neki super skupi model i da ne radi tj. da ga Win 11 odjavljuju. Vidjet ću sada koliko će miš raditi bez odjavljivanja. Taj test ponavljam svakih par mjeseci. Ako ne bude radio, vratit ću žičanog miša.

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.1.2023 15:03 (zelenapaprika).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Windows 11 - problemi

već godinama PC stavljam u sleep mode kad ga ne koristim i evo sad zadnjih tjedan-dva mi je počelo nešto zafrkavati, kliknem na sleep i samo se monitor izgasi a PC i dalje radi i nakon koju minutu se jednostavno isključi. I onda kad ga ponovno pokrenem on se diže komplet od početka, vidi e da se baš ugasio, a ne išao na sleep. Inače mi to ne bi bio problem, ali redovito ljudi kažu da ga ne treba stalno gasiti i paliti, pa mi je sleep bolja opcija. 

 

Probao sam guglati problem ali mi ne izbacuje nikakva uspješna rješenja. Win 11 je u pitanju i ažuriran je.

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Cansee kaže...

već godinama PC stavljam u sleep mode kad ga ne koristim i evo sad zadnjih tjedan-dva mi je počelo nešto zafrkavati, kliknem na sleep i samo se monitor izgasi a PC i dalje radi i nakon koju minutu se jednostavno isključi. I onda kad ga ponovno pokrenem on se diže komplet od početka, vidi e da se baš ugasio, a ne išao na sleep. Inače mi to ne bi bio problem, ali redovito ljudi kažu da ga ne treba stalno gasiti i paliti, pa mi je sleep bolja opcija. 

 

Probao sam guglati problem ali mi ne izbacuje nikakva uspješna rješenja. Win 11 je u pitanju i ažuriran je.

 Zasto kazu da ga ne treba gasiti??? 

9 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Posmatrač kaže...
Cansee kaže...

već godinama PC stavljam u sleep mode kad ga ne koristim i evo sad zadnjih tjedan-dva mi je počelo nešto zafrkavati, kliknem na sleep i samo se monitor izgasi a PC i dalje radi i nakon koju minutu se jednostavno isključi. I onda kad ga ponovno pokrenem on se diže komplet od početka, vidi e da se baš ugasio, a ne išao na sleep. Inače mi to ne bi bio problem, ali redovito ljudi kažu da ga ne treba stalno gasiti i paliti, pa mi je sleep bolja opcija. 

 

Probao sam guglati problem ali mi ne izbacuje nikakva uspješna rješenja. Win 11 je u pitanju i ažuriran je.

 Zasto kazu da ga ne treba gasiti??? 

 

nije da ga ne treba uopće, nego ne prečesto, vidio sam više pua tu po forumu da ljudi pišu da nije dobro gasiti prečesto, tipa nekoliko puta dnevno, ne znam zašto. 

13 godina
offline
Windows 11 - problemi

Jedna prigodna. Inače je ovo puno više, ali računalo je samo odradilo restart da instalira update koji je inače ugašen.

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.1.2023 8:21 (Valentin17).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Cansee kaže...
Posmatrač kaže...
Cansee kaže...

već godinama PC stavljam u sleep mode kad ga ne koristim i evo sad zadnjih tjedan-dva mi je počelo nešto zafrkavati, kliknem na sleep i samo se monitor izgasi a PC i dalje radi i nakon koju minutu se jednostavno isključi. I onda kad ga ponovno pokrenem on se diže komplet od početka, vidi e da se baš ugasio, a ne išao na sleep. Inače mi to ne bi bio problem, ali redovito ljudi kažu da ga ne treba stalno gasiti i paliti, pa mi je sleep bolja opcija. 

 

Probao sam guglati problem ali mi ne izbacuje nikakva uspješna rješenja. Win 11 je u pitanju i ažuriran je.

 Zasto kazu da ga ne treba gasiti??? 

 

nije da ga ne treba uopće, nego ne prečesto, vidio sam više pua tu po forumu da ljudi pišu da nije dobro gasiti prečesto, tipa nekoliko puta dnevno, ne znam zašto. 

 Pa dobro nekoliko puta dnevno nema potrebe ali da treba izbjegavati gasenje je glupo.....Ne vidim niti jedan razlog za to.....Pricamo o PC a ne laptopu....

14 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Ha ha to je vrijedilo dok smo imali HDD diskove, danas sa ssd gasi pali koliko te volja.
Moj PC  
2 0 hvala 1
9 godina
offline
Windows 11 - problemi

generalno sad radim tako da mi je tokom dana upaljen komppa ga navečer gasim, ali bi i dalje radije da ga mogu uspavati. Pojma nemam šta da radim s time

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
forumaš kaže...
Ha ha to je vrijedilo dok smo imali HDD diskove, danas sa ssd gasi pali koliko te volja.

 Ma i tada. Ja u 35 godina nisam vidio vise od 5 crknutih diskova. Nije bas da je to crkavalo na mjesecnoj bazi. Bilo je losih serija al se to brzo povlacilo sa trzista.....

Diskovi su bili osetljivi na nagle pokrete i nasilno gasenje ali preko shutdown procedure diskovi parkiraju glave i ugase se najnormalnije.....

13 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Cansee kaže...

ne znam zašto. 

Iz razloga što se tijekom zagrijavanja svaka komponenta u nekoj mjeri širi, isto tako kako se tijekom hlađenja ista u nekoj mjeri skuplja što na kraju razultira hladnim lemom i gubitkom kontakta = kvarom. Ako ostavite računalo da radi 24/7, garantiram da budete izbjegli puno problema, računalo će biti brže, računalo će biti stabilnije, računalo će biti pouzdanije. Ne znam za druge, ali ja govorim iz iskustva. Svaki elektroničar koji zna svoj posao će reći isto, svaki start za računalo je stresan.

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.1.2023 14:58 (Valentin17).
5 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Radi brze? Sta ce raditi brze? Ti mozda pricas teoretski. Prakticno te komponente su projektovane za normalno koristenje a to podrazumijeva i paljenje i gasenje 1 2 dnevno. Na racunaru najvesce crkne napajanje i to nakon puno godina a ono kosta koliko? Dalekoooo manje nego struja koju potrosi radeci 24/7 a da ne pricam da ce tako to isto napajanje puno prije crknuti....Koristite racunar normalno i ne zamarajte se glupostima....
14 godina
offline
Windows 11 - problemi

Eto moj prastari rvo 840. star deset godina pokrenut 8459 puta, jer gasim/palim komp kad mi se spredne  zakaj da bezveze troši tih cc 60w bez veze ako ga ne koristim.

Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Windows 11 - problemi

-nije stvar za ovu temu, paljenje-gašenje, trajnost-kvarovi.. tj pravila i 'pravila' su ista za sve oseve, računala, uređaje.. no kad se već o tome priča eto par natuknica :)

 

-dio gdje valentin govori o paljenju-gašenju, toplina, stres .. i hladni lem, čista fizika na djelu tj sve to dovodi do habanja, mikro-rastezanja-stezanja i praktički jednako kao kad pigamo bilo što (žicu) mora jednom puknuti, kao što će se jednom pokvariti recimo prekidač za svjetlo ili bilo koji mehanički dio koji se mora habati, osovina kotača automobila itd..

-server tako radi nonstop i nema tog 'stresa', toplo-hladno, pri čemu radi recimo 5-10 godina nonstop bez većih problema tj od više računala u tom periodu je normalno da jedno crkne, npr napajanje ili mbo ili nešto deseto, disk i sl. a osoba kojoj se više kvarova dogodi je pehista ili nešto pogrešno radi, ima problem sa strujom u kući i sl. .. to je jedna priča, drži vodu.

-druga, koja je šuplja, tj kao da držite tu vodu na dlanu vrlo brzo iscuri mada zvuči ok kao odlomak red iznad.. :) .. tj nije isto da računalo radi ili da je u sleepu.. a juzeri-osevi rade upravo to, tj ako se nešto ne koristi ovisno o poweropcijama biosa-osa-drivera isključuje se poneka komponente, ne radi, tj tad je to jednako kao i normalno isključivanje, tj nije manji stres, tj može biti samo u razlici temperature čitavog računala koje će ako je upaljeno imati barem nešto višu temp od isključenog kao i pojedine komponente.. i tad je to stvar razlike, pa i jednako kao klasično gašenje a juzer misli da je to čuvanje računala kako to navedemo u prvom odlomku .. + sve što radi se troši, svaka žica, dok struja njome teče ona se troši-haba-'šmirgla' odlaze atomi-molekule i kad-tad svaka žica pregori-crkne-pukne, ne može raditi vječno, žarulja-prekidač, bilo što.. tj rad=trošenje + rad=toplina.. i važno, sva elektronika, otpori-gubitci-efikasnost, kako raste temperatura tako raste otpor dok na apsolutnoj nuli možemo ostvariti supravodljivost (bez otpora) .. pri čemu je otpor=trošenje žice-vodiča.. tj sve što radi će se potrošiti prije nego komponenta koja je isključena, tj možemo tu sad dodavati-oduzimati kao plus-minus rezultat iz prošlog odlomka no tad pravilo-formula više nije tako jednostavna-jednoznačna.. može biti oboje istovremeno a tad to znači da je 'pravilo loše' tj ne vrijedi i sl.

-u sleepu, štednji.. neka struja se ipak troši, više-različito od nule, time postoji i trošenje žice-vodiča, čipa, matična, napajanje.. tj taj dio koji mora raditi dok ostatak spava i dalje troši struju i troši sam sebe a mora raditi da bi upalio računalo po potrebi, tj snižavanje potrošnje i c-stateovi cpu i ostalih komponenti su štednja stuje, manja potrošnja, manja toplina.. time duži rad ali i habanje promjenom temperaturnog stanja kao bimetala tj to su dva suprotna stanja-kriterija i oba su važeći istovremeno, tj kompromis nešto između.

-na kraju dođemo do najlogičnijeg zaključka.. npr štednja struje.. besmisleno je štediti struju (energiju) tako da ostavljamo računalo upaljeno i da se ono gasi timerom nakon x-vremena idlanja, tj ako želimo štedjeti tad ga isključimo i štedimo 100% ne 50-20-80%.. + sve što radi se haba, troši se više nego kad ne radi, pa tako recimo novo napajanje može stojati na skladištu desetljeće i radit će.. može svaka komponenta, odnosno ne može ona koja ima feler-manu, npr autolim koji nije dobro zaštićen će hrđati, jednako će korozija nagristi sve el. djelove, lemove, popustit će i kad ništa ne radi, dok promjene skladišne temperature ljeto-zima ima minimalno djelovanje no kad uključujemo ono veće možemo i ovo praktički zanemarivo, kao efekt leptirovih krila tj ne možemo reći gdje je granica ispod koje ne postoji utjecaj-efekt.. no u pravilu će večina komponenti pravilno uskladištena nakon x-godina raditi jednako kao novo (ne nekorišteno nego datum proizvodnje).. osim onog djela koji jednostavno stari, kao što plastika-guma gubi elastičnost i puca jer postane krhka, rezervna guma auta je vrlo loša nakon x-godina itd.. dok korozija i oksidacija rade svoje na recimo kemijskom nivou i ovisi o atmosferskim prilikama, toplini-vlazi zraka ili izloženosti sunčevoj svjetlosti-zračenju.. pa će nešto nakon nekog vremena jednostavno biti pokvareno mada nije korišteno ili 'kao novo'.. kao salama-sir, sve se kvari i time dokazuje drugi zakon termodinamike (entropija) a to je jedan od nasloženijih zakona-pravila u fizici (i zato odgovor nije jednostavan kao da-ne, kako se na prvu može pričiniti..).

 

-prosječno računalo, svi industrijski standardi i prosječna upotreba, radna temperatura i temperatura okoline.. npr usb-jeftikaner port na običnom kućištu po atestu mora izdržati 2000 upotrebe-uštekavanja.. ako se raspadne prije tad je loš-škart, mora izdržati više i takav atest je minimum u proizvodnji robe za normalno tržište.. može biti 'jači' npr kvaliteta materijala, pozlata i sl. i recimo jamčiti x-puta dužu-veću upotrebu no to je minimum.. a povezan je s prosjekom-korištenjem i recimo generičkim jamstvom kao u eu +2god, tj godina ima 365 dana, 2-3 godine po par korištenja dnevno i tek tad će se u prosjeku dogoditi kvar i to kao minimum trajnosti-kvalitete, dok će većina-prosjek izdržati x-puta duže-više, recimo 5-više godina takve upotrebe par puta dnevno, no to ne znači da netko neće potrgati port za mjesec dana, jer svaki dan ubode-isčupa 100 puta ili pri tome nije 'pažljiv-nježan' .. i jednako je za ostale uređaje, prekidači na kućištu, na šalteru za svjetlo, .. pa do tog da ssd-nvme-ćelije diska imaju deklarirano habanje-trim od recimo 10.000 ciklusa r-w .. po ćeliji-sektoru. Tad ili zato je važno za ssd da je što većeg kapaciteta, što više slobodnog prostora u odnosu na zauzeto jer interno (interni kontroler u uređaju-čip, ne računalo-mbo-bios-driver-os..) to po algoritmu proizvođača 'razbacuje' kako bi produžio radni vijek tj ravnomjerno habanje ćelija i tad takav disk može trajati desetljeće dok može biti potrošen-triman već nakon parstotina sati rada (mali kapacitet, malo slobodnog mjesta, tempovi koji moraju stalno read-writeati i ćelija ode..) pa se za trajnost preporučalo prebaciti tempove na hdd umjesto na ssd i sl. odnosno zato ssd ne radi pravi defrag, jer to os ne može, to radi interno čip-logika i nema prave defragmentacije kao za hdd nego se samo 'renumerira' tj ako kliknete defrag obavit će to u jendom prolazu jer neće zapravo napraviti ništa.. :) dok će podatci i dalje ostati na istom sektoru-čipu bez promjene a to je zato jer os nema kontrolu nad time gdje se interno podatak nalazi.

-druga stvar je razlika mehanike-diska hdd i čip-ssd pa nema laga-latencije za seek kao što ima akutator-glava u mehaničkom disku (kao gramofonska ploča..) i usput zato nema ni problema fragmentacije jer naprosto nema glave koja bi skakala s djela na dio diska i time ni potrbe-smisla za defragom (osim što zbog samog FSa je uvjek bolje-brže ako su podatci kontrnuirano na hrpi ne razbacani tj tad može i brust način rada koji može preskočiti neke kontrolne djelove i tako dodatno ubrzati recimo kopiranje-strimanje i sl. .. dok za kontrolu uvjek mora ići u toc-tablicu, provjeriti cheksum-hash itd.. i to u journalingu zapisati, u logu itd. .itd.. .. tj čip potroši više vremena na logistiku nego na samo traženje podatka u ćeliji-sektoru dok se s nvme i pciex-x3-x4.. brzinama približava brzini transfera rama što će reć brže ne može jer tad ram postane usko grlo tj to je još uvjek za red veličina brže s ramom vs ssd no u odnosu na hdd je neusporedivo brže itd itd.

 

-što smo sad naučili? da istovremeno imamo više pravila, fizikalnih zakona, koji vrijede istovremeno čak i kad su suprotni.. da, jer to je tako :)

-dok fahidioti imaju samo jedan odgovor, zamrznut u vremenu-prostoru ili tehnologiji.. tj nije isti odgovor na ovakvo pitanje danas, prije desetljeća ili za desetljeće.. samo mjena stalna jest :)

-a drugi zaključak, da je recimo kvar tad više rezultat sreće (ili nesreće) ili nešto vezano uz korisnika, koji razbije auto u sudaru ili ima problem sa strujom, udar groma itd.. tj nije auto kriv za sudar nego vozač ili viša sila ili drugi vozač.. pa tako i za kvarove nije uvjek kriva komponenta kao napajanje nego može i korisnik ili nešto u okolini, npr serverske sobe su pod ključem, ne trče djeca-psi-mačke okolo, temperatura-klimatizirano itd.. i tad traju, da iste servere-računala stavimo na recimo morsku plažu trajali bi kraće, crknuli za par dana, zbog pijeska, morske vode, klinaca koji nešto čačkaju itd.. pri čemu bi računala i dalje bila ista, što će reći nije tad u njima razlika nego u okolini-korisniku i vanjskim faktorima koji utječu na sve, pa do opet onih leptirovih krila u brazilu koji stvore tornado u kanzasu.. :)

 

-zato kraće :)) .. moj savjet, ako ne koristite računalo, ugasite ga (isključite..) ili ostavite uključeno-upaljeno.. neke bitne razlike nema, odnosno ima, ako je uključeno npr vanjski usb-hdd i ako protrči mačka ili djedmraz (koji je prije par tjedana došao kroz dimnjak ako ćemo vjerovati pričama) i sruši disk u radu pod naponom tad je x-puta veća šansa da će doći do kvara nego ako je isključen .. a još veća šansa je da će se nešto pokvariti ako mačka-djedmraz trče okolo i ruše stvari nego ako tog faktora nema.. tj i dalje su te komponente identične, nisu bolje-jače-trajnije nego iste, no rezultat kao rad-kvar nisu i zato je teško dati neko pravilo osim osloniti se na statistiku i očekivati da se kvar neće dogoditi x-godina + imamo backup :) .. ili nemamo, kao i suprotno kad igramo loto očekujemo-nadamo se dobiti jackpot.. a stvar je ista-slična, tj šanse-statistika .. i fizika na djelu, neovisno o kojem djelu svemira ili političke volje govorimo, univerzalna pravila + malo znanja ili prevencije, pa ako imamo mačku tad sklonimo vanjski disk na sigurno i to je to.. ugasite računalo, manje troši, neće crnkuti, no ako ga palite-gasite recimo 1000 puta dnevno tad ne vidim da je problem-pitanje treba li to nego smisao-svrha, čemu vam tad služi računalo, za paljenje-gašenje ili korištenje? .. odnosno ako juzer želi napakostiti proizvođaču-trgovcu i nešto pokvariti pod jamstvom tad može koristiti tu metodu ili čekićem.. no čekićem je fizički vidljivo oštećenje koje u pravilu nije pod jamstvom no i dalje ne vidim zašto bi juzer imao takvu želju pokvariti nešto svoje, dok s par paljenja-gašenja jednostavno neće napraviit ništa što bi se u razumnom roku moglo tumačiti kao uzrok kvara tj prije sve ostalo pa i korozija ili gorm nego par paljenja-gašenja dnevno i to tek nakon više godina recimo desetak.. u kojem periodu će jednostavno nešto crknuti i bez tog paljenja-gašenja kao uzroka.

 

-nije tema za win11.. za sve, pa eto, tko želi čita, nađe neku poluinformaciju, posluša ili ignorira.. dok oni kojima duljina texta smeta imaju scroll-next.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
forumaš kaže...

Eto moj prastari rvo 840. star deset godina pokrenut 8459 puta, jer gasim/palim komp kad mi se spredne  zakaj da bezveze troši tih cc 60w bez veze ako ga ne koristim.

 Moj je na 6694 ;) Laptop. Kucni ko zna koliko puta.... Klinac igra sada pa kad zavrsi bas cu pogledati....

Nikad nisam robovao stvarima. One su tu da je meni bolje a ne da ja pazim na njih. Kada procitam uglavnom na iphone temama kako paze da baterija ne padne ispod 20% i ne napune preko 80% dodje mi ih zao.... 

 

Evo sad provjerih jedan disk mi je na 9681 paljenje a radi vec 46641 sat i nista mu nije... 

A pali se i gasi kako nam se sprdne....

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2023 10:27 (Posmatrač).
15 godina
offline
Windows 11 - problemi

Nemam baš običaj paliti stolno računalo prije večeri. Tijekom dana obavim mobitelom sve što imam, a u desktop svijet uđem tek navečer i noću. Rijetko koristim stand by opciju, obično PC ide na turn off so slijedeće večeri i tako već godinama. Kako sam i sam elekroničar, podržavam ovo što je Valentin rekao o hladnim lemovima, ali mislim da zagrijavanje baš ne ide do te razine da nastanu šokovi naglim hlađenjem. Uostalom, da li TV držite upaljen 24 sata zbog mogućih oštećenja na mbo?

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Crni, žuti, zeleni vragovi, ne da se nude, nego bi i prodali Hrvatsku za Judine škude!
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Windows 11 - problemi

Bok ljudi - trebam pomoc, ili cu u suprotnom popizdit i vratit desetku...

 

ss1 - pokazuje problem - u taskbaru, kad hoveram ili kad kliknem otvori mi se preview windowa koje imam otvorene ali meni to ne radi, svako malo se random brejka, nemogu skuziti pattern/razlog za to
ss2 - pokazuje preview kakav bi trebao inace biti..

 

Inace win11 mi je super jer odlicno pamti windowe iz browsera itd tamo gdje sam ih ostavio ako eventualno monitor ode u standby, pogoto jer radim na 2 monitora, 1 je horizontalno, windows 10 mi je znao razbacati prozore kad bi se vratio na komp. Persistent windows sa githuba je tu radio poso ok da to "stabilizira" na desetki, tako da ako bas moram stvarno idem nazad na desetku, al ako se da kako fixati ovo na win11, bio bih zahvalan.

ss1 ss1
ss2 ss2
Try and fail, but never fail to try.
 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Windows 11 - problemi
Koristio W11 2 dana vratio se na W10. Ne pase mi nikako.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
kameni_zg kaže...

Bok ljudi - trebam pomoc, ili cu u suprotnom popizdit i vratit desetku...

 

ss1 - pokazuje problem - u taskbaru, kad hoveram ili kad kliknem otvori mi se preview windowa koje imam otvorene ali meni to ne radi, svako malo se random brejka, nemogu skuziti pattern/razlog za to
ss2 - pokazuje preview kakav bi trebao inace biti..

 

Inace win11 mi je super jer odlicno pamti windowe iz browsera itd tamo gdje sam ih ostavio ako eventualno monitor ode u standby, pogoto jer radim na 2 monitora, 1 je horizontalno, windows 10 mi je znao razbacati prozore kad bi se vratio na komp. Persistent windows sa githuba je tu radio poso ok da to "stabilizira" na desetki, tako da ako bas moram stvarno idem nazad na desetku, al ako se da kako fixati ovo na win11, bio bih zahvalan.

 Vjerojatno problem leži u nekom third party programu. Da li si probavao nešto za mijenje izgleda taskbara?

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Crni, žuti, zeleni vragovi, ne da se nude, nego bi i prodali Hrvatsku za Judine škude!
13 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
BlackMoon kaže...
kameni_zg kaže...

Bok ljudi - trebam pomoc, ili cu u suprotnom popizdit i vratit desetku...

 

ss1 - pokazuje problem - u taskbaru, kad hoveram ili kad kliknem otvori mi se preview windowa koje imam otvorene ali meni to ne radi, svako malo se random brejka, nemogu skuziti pattern/razlog za to
ss2 - pokazuje preview kakav bi trebao inace biti..

 

Inace win11 mi je super jer odlicno pamti windowe iz browsera itd tamo gdje sam ih ostavio ako eventualno monitor ode u standby, pogoto jer radim na 2 monitora, 1 je horizontalno, windows 10 mi je znao razbacati prozore kad bi se vratio na komp. Persistent windows sa githuba je tu radio poso ok da to "stabilizira" na desetki, tako da ako bas moram stvarno idem nazad na desetku, al ako se da kako fixati ovo na win11, bio bih zahvalan.

 Vjerojatno problem leži u nekom third party programu. Da li si probavao nešto za mijenje izgleda taskbara?

 Imao sam sličan problem nakon instaliranja ExplorerPatcher-a, nakon deinstalacije sve ok.

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.1.2023 2:07 (HOME123456).
12 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi

@BlackMoon - ne apsolutno nista takvog. Jedino sto sam si instalirao a da je neki ono program koji mozda nije veliko , uber poznato ime (a da se pokrece i da ga kroz dan imam upaljeno u system trayu), je PC Manager od Microsofta: https://pcmanager-en.microsoft.com/

Ostali programi koji se pokrecu prilikom starta windowsa su: Discord, Teams, Logitech Hub, One Drive i neki Nvidia Web Helper Service, i audio driver (Realtek).

Kroz dan si jos upalim WhatsApp te palim raznorazne dokumente, word/excel, eventualno VS Code, Photoshop, eventualno Notepad ++. Na kompu je jos i par igara sa steama - za njih sam porpilicno siguran da nisu problem jer kada radim naravno nemam vremena za igru a problem se i dalje desi tu i tamo, bas random, evo sada pisem i radi sve normalno, ali kroz dan ko da se nesto zezne i vise taj preview ne radi, pa se vrati, pa opet ne radi itd. Bas ono - jednostavno ne mogu skuziti pattern nikako, ono toliko dugo mi se to vec desava da bas mislim da bi skuzio da se uvijek brejka nakon neke odredjene situacije/akcije na kompu, ali ne, doslovno ne mogu skuziti nikakav pattern.

 

 

Try and fail, but never fail to try.
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.1.2023 14:11 (kameni_zg).
15 godina
offline
Windows 11 - problemi

Isključi sve aplikacije koje ti se smjeste u tray, ili im onemogući podizanje s windowsima, pa probaj imaš li onda predpregled. Ne znam šta bi ti još savjetovao...ako je sistemski problem ne znam da li ti nešto osim reseta može pomoći. Ne vjerujem da će one dvije blesave komande tipa sfc /scannow i one druge još blesavije  dism bla, bla, bla... išta popraviti. Meni nisu nikad pomogle. Ili se pomiri da ti to ne radi i gotovo. Uostalom i ne vidim neku važnost od toga, osim kozmetičkog izgleda, ali znam po sebi da korisnika uvijek kopka ako mu sve nije u redu...

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Crni, žuti, zeleni vragovi, ne da se nude, nego bi i prodali Hrvatsku za Judine škude!
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi

Tako cu i probati, neki sistem eliminacije..

 

Ajd da je samo kozmeticko, na hover bi se trebalo pojavit, to ne radi to bi jos mogao nekako svrstati pod kozmeticku stvar, ali kada ne radi na hover ne radi ni na klik. Jedini nacin da dodjem do windowa koji mi treba je alt+tab u tom slucaju, ili da minimiziram ostalo dok ne dodjem do onoga sto mi treba. Taskbar postaje totalno beskoristan tokom problema (osim za otvaranje novih aplikacija). Bas cudno. Zahvaljem se na pomoci, probat cu jos to sto mogu, sistem eliminacije, ako nista reinstall, ako nista nakon toga onda idem nazad na 10tku.

Try and fail, but never fail to try.
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 Insider preview, beta, developer, Windows 11 - općenito
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice