Windows 11 - problemi izdvojena tema

poruka: 766
|
čitano: 317.823
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 Insider preview, beta, developer, Windows 11 - općenito
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Gogo222 kaže...
GPT nije uvjet

 

Gogo222 kaže...
Htio sam reći da je ali se može zanemariti

 .. nije važno što se može (može se svašta..) tj win 11 = win10+1..

-ne može se zanemariti, tj može onaj tko zna kako .. običan juzer ne može, jer je to uvjet samog installera (koji se može zaobići, ako se zna.. no ovo nije adekvatna tema, postoji..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi

Uđem u BIOS, Security i tamo nema Secure boot. Prebacim na Boot i Boot Mode prebacim sa Legacy Support u UEFI i tada mi se u Security pojavi "enejblan" Secure Boot ali tada ne mogu/ne znam/ izaći iz BIOS-a. Vratim na Legacy Support i normalno sa F10 izađem. ???

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.10.2021 21:25 (žoss-2).
8 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Pa šta nemaš save and exit ?
 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi

-svi bios-i imaju F-10=save&exit (+yes ili ok..). Dok se to ne napravi izmjene nisu napravljene. To nije izlaz nego sejvanje+reboot... dok je izlaz-exit bez izmjena tj tad niste napravili ništa.

 

-da, opcije su uvjetno-lančano povezane, potrebno je u takvom primjeru dva puta ući-podesiti, jer su opcije povezane pod uefi-jem, a sve ovisi o starosti-datumu biosa tj defaultima kao i samim opcijama koje se nude.

-do recimo 5god starosti može svaka mbo, tj granica je 2018 (+update biosa po potrebi). .. starije od 5 do 10+ ovisi, promjene-evolucija + čak i bugovi jer je u početku bilo probema s bootanjem (pogotovo linux distre dok canonical počne plaćati ms-u licencu..) Nema jednog odgovora nego proći kroz opcije + par puta nakon saveanja-reboota ...

 

... a važnije, pitanje može li tad bootati s install stikića-usb.. kao i to kako je stikić napravljen, legacy-uefi ili oba-superfloppy-univerzalan (jer floppy nema boot mod). Zato se ne koristi boot-order u biosu nego treba koristiti cms-quickboot meni tipke, F8-F12.. ili esc, f2.. piše u inicijalnom paljenju na ekranu ili u manualu. Tad se ovisno kako je medij napravljen vidi recimo u oba moda, dvije opcije boota za usb + diskove, uefi-mbr i bira se onaj koji je potreban u ovom slučaju uefi-gpt.. tj treba uvjek koristiti taj boot ali poneki bios tad nema cms-meni..

-bolje je ostaviti normalan oreder diskova-boota, prvi-primarni disk na kojem je os + preporuka kad se instalira odspojiti sve ostale diskove ako imate više od jednog.. kasnije se dodaju.

-pošto se u slučaju promjene moda mbr-gpt ionako mora brisati disk-particije (sve, discpart-clean.. tad se inicijalizira u novom-drugom modu)... to se iskoristi za boot, tj tad order preskaće prvi disk jer nema boot i boota sa usb-a, dok nakon installa ima boot i automatikom boota, što je optimalno-preporučljivo, tj držite order disk pa usb.. osim ako baš mora za install ali tad nakon installa morate prije reboota u bios i podesiti prvo boot sa diska (prvi reboot koji krene u installu).

 

-ovisno što se želi, neutralan stikić koji može bootati u oba moda, npr za win10-starije.. tad je zgodno imati tu mogućnost, no ponekad je spetljano, ovisi o biosu i na kraju često morate imati dva stikića za gpt-mbr. Za win11 je uvjet uefi-gpt.. + ostalo, mada sam os-win radi normalno jer to zapravo nije stvar osa, podržava-isto je.. to je jednostavno odluka ms-a ili wintela. Za w11 je zato zgodije napraviti u konkretnom modu, uefi.. . a oni koji žele kemijati bez uvjeta (zaobići) će tad dodatno modificirati install-stikić i time više nema smisla imati obje opcije jer realno trabate samo jednu za svoje računalo, koja radi.. mada teoretski može raditi sve problem mogu biti opcije koje u nekom biosu možda nedostaju, pogotovo za laptope, često je ili-ili.. i često jednostavno nema opcije, izbačeno-prazno što je blesavo (imati opciju s jednom stavkom, dokaz besmislenih izmjena-forsiranja .. jer oni to žele).

-stikić može biti napravljen recimo rufusom, tad točno znate.. npr samo uefi, tad će bootati ako je ispravno napravljen stikić + ako je bios podešen u uefi modu, + disk se tad može obrisati diskpartom i kreirati nova particijska gpt shema tj boot.

 

-tek kad je sve troje sukladno-kompatibilno podešeno, u istom modu, bios-bootmedij-disk.. tad možete dalje + ostali uvjeti kao tpm2.0 ili vga-dx12 (wddm 2.0)..

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Dali mi se isplati stavljati Windows 11 clean install na PC iz opisa (g4400 CPU)?
Trenutno W10 leti na njemu, radi ssd-a.
Naravno, komp mi služi samo za Office i net.
11 bi instalirao samo da malo osvježim look i jer mi se sviđa moderniji dizajn.
Čitajući po netu, jedino je CPU prepreka koja se lako zaobilazi. Nekako mislim da ako sam zadovoljan s 10tkom, da će i 11 raditi barem jednako dobro?

Dali bi nešto dobio ako bi kupio od frenda i5 6400 za 500 kn?
Ponavljam, komp mi služi samo za Office i surfanje.
I to par h mjesečno.
13 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
x360gamer kaže...
Dali mi se isplati stavljati Windows 11 clean install na PC iz opisa (g4400 CPU)?

Ja upravo pišem sa računala koje pogoni taj procesor, imam Win 11 instaliran i radi isto kao i Win 10, imam 8 GB RAMa i SSD.

Po meni ne moraš raditi čistu instalaciju, skini ISO, promjeni registry key prema uputi od Microsofta i odradi nadogradnju uz zadržavanje svega.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.10.2021 15:22 (Valentin17).
14 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Znači, mogu slobodno nadograditi.
Neće biti problema s budućim updatima?
Imam W10 key s ebaya već 4+godina, sve super radi.
Također, key bi trebao biti vezan za M$ acc na koji sam prijavljen, zar ne?

Tako da bi i clean install trebao zadržati key?
13 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
x360gamer kaže...

Za budući update nitko ne zna sigurno, ja sam do sada dobio svaku nadogradnju.

Šifra ti ostaje koju imaš sada, vezana je za ploču koliko je meni poznato.

Čista instalacija također zadržava šifru, samo je kod instalacije ne upisuješ nego taj dio preskočiš, kad računalo dobije konekciju na internet,

Windows se aktivira, ako kojim slučajem ne bude tako, upišeš Microsoftov račun.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.10.2021 17:04 (Valentin17).
14 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Valentin17 kaže...
x360gamer kaže...

Za budući update nitko ne zna sigurno, ja sam do sada dobio svaku nadogradnju.

Šifra ti ostaje koju imaš sada, vezana je za ploču koliko je meni poznato.

Čista instalacija također zadržava šifru, samo je kod instalacije ne upisuješ nego taj dio preskočiš, kad računalo dobije konekciju na internet,

Windows se aktivira, ako kojim slučajem ne bude tako, upišeš Microsoftov račun.

 Hvala puno.

Stavit ću dok ulovim vremena clean install da osvježim malo PC.

Ako će biti frke, vratim lako na W10.

 

Također - za samo Office i net, ne isplati mi se stavljati i5 6400 zar ne?

Ne vjerujem da ću dobiti nešto značajno. Bolje nekada u budućnosti uložiti u novi Office komp, nego sad davati 500 kn za stari CPU kad i moj dobro radi.. bar tako mislim.

 

13 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
x360gamer kaže...

Također - za samo Office i net, ne isplati mi se stavljati i5 6400 zar ne?

Bacanje novaca.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
x360gamer kaže...
..

 

Također - za samo Office i net, ne isplati mi se stavljati i5 6400 zar ne?

..

 

- ms traži cpu gen8.. gledaj broj, 6xxx tako da bi i dalje imao isti problem, koji zapravo ne postoji nego ovisi o ms-u.. pa tako i pitanje za update, tko zna, ms kaže jedno a svaki put napravi nešto drugo..

- sam win je i dalje isti os, kao i cpu.. realno ne dobiješ ništa osim izgleda, da ms želi može to dodati win10..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Jasno mi je da s i5 6xxx ne bi dobio "službeni" W11.
Pitao sam konkretno dal'bi dobio što na brzini prilikom Office / net korištenja.
Ali kako sam i mislio, i kolega gore potvrdio, bezveze bi bacio 500 kn.
10 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
x360gamer kaže...
Znači, mogu slobodno nadograditi.
Neće biti problema s budućim updatima?
Imam W10 key s ebaya već 4+godina, sve super radi.
Također, key bi trebao biti vezan za M$ acc na koji sam prijavljen, zar ne?

Tako da bi i clean install trebao zadržati key?

 Ja sam na win11 pro mogao aktivitat win 10 pro key koji je star 3 godine i koji je vezan za plocu koji sam poklonio, i normalno ga je aktivitao, bil sam u cudu iskreno 

9 godina
offline
Windows 11 - problemi

@ihush

BIOS je iz 11.mj. 2019.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Windows 11 - problemi

Još jedan specifičan Windows 11 problem, koji eto pogađa baš ekipu koje testira razne Ryzen procesore.

 

https://twitter.com/HardwareUnboxed/status/1454778534929461249

 

https://twitter.com/HardwareUnboxed/status/1454977581573312514

 

Dakle recimo instaliramo Prozore 11 na R9 5950X, pa eto kasnije radi testiranja samo u matičnu ubacimo drugi procesor itd.Tu se javljaju problemi, nakon nekoliko promjena više Ryzen procesora radi potrebe testiranja.Ovisi kako koga zapadne, jer nisu svi testeri u praksi primjetili ovakvu zbrku.

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
žoss-2 kaže...

@ihush

BIOS je iz 11.mj. 2019.

 -ekšli je to 'nevažno' ili samo kao orjentir-granica, tj ako su mbo od 2018me uzete kao granica, gen8-cpu.. tad naravno da i bios mora biti 18te ili noviji, mada sama verzija nije važna, tj važno je što hw-bios poržava, što ima od opcija ili tpm20.. tj novi hw-mbo će imati support, dok starija mbo recimo karikirano 2017-starije, samo možda, tj sigurno ne starije od 2015 jer je od tad uveden tpm20.. i ako je ploča kupnjena u tom peridu tad možda podržava, ako je starija ne podržava (tpm 2.0, ostalo vjerojatno..) dok sam update može biti recimo današnji 2021.. no nije se time promijenila sama mbo-bios-hw.. nije postala tpm2.0 i sl. pa je to tad nevažno, odnosno indikator, jer većinu proizvoda proizvođač supporta neko zakonsko vrijeme, 5-6-7 god od izdavanja, kao minimum, duže od tog samo kad to želi-ima interes npr biznis interesi, banke i sl. tj proizvođači jakih brandova kao hp-lenovo i sl. koji tad mogu za neke serije računala dati duži support, 10-više godina.. (ali ne moraju). Tako tom matematikom, ako danas imaš najnoviji bios iz ove godine možeš pretpostaviti da je računalo-mbo mlađa od recimo 7 god.. a ako je posljednji update biosa recimo iz 2019 tad je vjerojatno generacija oko 2012-2014.. tj prije tpm 2.0 i time 99% 'znam' (nagađam) da nema tpm 2.0 .. odnosno, može mbo biti i starija, ovisi o seriji, za neke stvari imaš duži support, no to tad znači da je računalo-mbo starija.. ne novija.

 

-pošto će win10 ići do 2025, pošto bitne razlike s win11 nema, osim izgled, + uvjeti, tad ekšli to nije ni važno, koristiš w10-ili-11, a uvjeti se mogu i zaobići, win11 radi, jer ekšli ne traži to sam os, isti je.. to traži ms u installeru koji je skripta, koji ima ono što ms odluči, ne što stvarno traži os, jer osu je tpm ili sec boot ili gpr nevažan-sporedan, radi. MS ima želje i tako će biti.. a win neovisno o broju radi, kao što rade i ostali popularni osevi, linux-macos.. jer je ekšli sve isto, drugi installer tj nije ms.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 11 - problemi

 samo možda, tj sigurno ne starije od 2015 jer je od tad uveden tpm20.. i ako je ploča kupnjena u tom peridu tad možda podržava, ako je starija ne podržava (tpm 2.0, ostalo vjerojatno..) 

 Moja je iz 2014 ASUS H97-PRO GAMER ima predviđeno za tpm modul za koji dan će mi doći pa ga ugradim...

13 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
ivozadro kaže...

dan će mi doći pa ga ugradim...

To sa Ebaya/AliExpressa?

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
13 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 11 - problemi
Valentin17 kaže...
ivozadro kaže...

dan će mi doći pa ga ugradim...

To sa Ebaya/AliExpressa?

 AliExpressa, na ebayu nije bilo pa se bojao da neće biti pisao nekim sellerima u međuvremenu naručio. Ovi mi odgovorili "kasno", jedan nije bio siguran, a drugi rekao da placeam order i 5 dana čekaš da ti ga pošalje jel valjda ih nema. Tako je i na Aliu bilo prije 2 tjedna kupio stiglo u Nizozemsku i sad vidim valjda su naši pokupili e sad ćemo vidjeti koliko će im trebati negdje sam vidio i do 20 dana na forumu...

9 godina
offline
Windows 11 - problemi

@ihush

OK. Sve mi je to malo komplicirano, s obzirom kako je na MS stranici prezentirano. Znači, do 2025. mi 11-ica ne treba, a ako komp izdrži do tada ide u servis.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 11 - problemi
pozz svima imam pc star god dana ulozeno 15k kn, da ne nabrajam komponente ugl podrzava sve za w11 medutim , pratio sam tutorijal , prebacio na tpm 2.0 , a za secure boot, isao sam na bios i znaci receno je da iskljucim csm support da bih mogao doc do secure boot da enablam, pa mi se maticna zakljuca nece uc u windows pa sam moraoclr cmos napravit da bih mi radilo, onda sam skuzio da me zeza posto je na C instaliran kao mbr , kad sam isao preko cmd-a konverirat itd , napisem system32 mbr2gpt validate disk:0 allowFullOS i pise mi da Cannot find OS partition(s) for disk 0 , jel ima tko kakvo rjesenje probao sam sve na youtube i nikako ?? a glupo mi je clean ispocetka htio bih samo upgrade na w11.. (maknuo sam ove simbole kod system32 itd jer mi nece poslati na temu)
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.11.2021 22:59 (houska).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
houska kaže...
.. a glupo mi je clean ispocetka htio bih samo upgrade na w11....

 -clean, + sve po redu, prvo podesiti bios, zatim bootati s odgovarajućeg medija u odgovarajućem-pravom-gpt modu i obrisati disk (diskpart-clean..) tad nastaviš, nextaš, tad će raditi i biti kompatibilan.

-alternativa, 'hakneš' ili installer ili reg, jer ni tpm ni gpt ni sec.boot .. svi fičeri uefija nisu uopće bitni osu, jedino to ms želi a on je ipak šef.

 

edit: ili 'zašto ne radi naknadna izmjena'.. kao konvert... zato jer nije samo stvar u disku-gpt, nego u svemu povezanom, tj ako je disk u mbr modu, možeš ga konvertirati u gpt kao i obrnuto, ali ostalo povezano, kao sec.key tad fale, tj kad bootaš bios-disk u jednom modu, drugi nije dostupan, ne možeš istvremeno a to znači da ne možeš promijeniti-zamijeniti sve potrebno, ne samo tip particije-mod diska nego sve sigurnosne fičere kao win-key .. i tad win-os ne boota.. i zato konvertiranje ne pomaže, dok bi sa storage diskom to moglo-radilo, ali tad nije os-boot na njemu. Kvaka-22...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.11.2021 1:58 (ihush).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 11 - problemi
Hvala, samo nisam napisao da nakon secure boot nemogu vidjetio logo niti uc u bios moram clear bateriju i resetorat maticnu na tvornice da bi mi radio, kako cu podesit maticnu pa formatirat kad me zeza, b450 aorus elite je maticna, ima na youtube njima proroadi nakon sta enabla secure , boot meni se zablokira, updato sam bios na najnoviju i isto, i kako cu zadrzati na clear original w10 cd key?
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.11.2021 8:06 (houska).
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
houska kaže...
.., i kako cu zadrzati na clear original w10 cd key?

 -key-licenca, jednom aktiviran za to računalo je trajno, preskočiš (ostaviš prazno) i kad se spoji online na ms server automatika aktivira. Drugi način je ako je povezano s win-loginom. Key nije problem, čak i da ga nemaš win normalno radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Windows 11 - problemi

Jel netko ima problema sa brzinom preko wifi?

 

HP Pavilion, Intel Wireless AC 9560 wifi kartica, brzina bude doslovce 1/100 od raspoložive ili čak manje - 0.35-0.95 mbit dok se na žici na istom laptopu mjeri 38-44mbit. Instaliran zadnji driver (22.80.11). Nekad pomogne restart, nekad disable/enable mreže ali uglavnom ne radi kako treba. Ostali uređaji na mreži (ovo je jedini win11) nemaju nikakvih problema.

 

Interesantno da upload bude dobar tj. isti na wifi i na žici!

 

Preko wifi: https://www.speedtest.net/result/12285149484

Žica: https://www.speedtest.net/result/12285169186

 

Windows je iz "regularnog" kanala, 21H2, 22000.194.

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.11.2021 8:20 (Nuclear_Phoenix).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Windows 11 - problemi

Nadogradio sam sa win10 (kupljen preko e-baya ) na win 11 i sad imam 'error code 0xc000000e'.

Mada sam probao i windows recovery ali ne pomaze

 

Jedini nacin na koji mogu da bootam u windows je da iskljucim sve bootabilne uredjaje osim SSD - a gdje je instaliran windows i da rucno odaberem taj isti SSD kada palim komp.(F12 pa odabir SSD -a)

 

Edit: Sad nema

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.11.2021 0:12 (SeFiKuCkA).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
SeFiKuCkA kaže...

Nadogradio sam sa win10 (kupljen preko e-baya ) na win 11 i sad imam 'error code 0xc00000e'.

Mada sam probao i windows recovery ali ne pomaze

 

Jedini nacin na koji mogu da bootam u windows je da iskljucim sve bootabilne uredjaje osim SSD - a gdje je instaliran windows i da rucno odaberem taj isti SSD kada palim komp.(F12 pa odabir SSD -a)

Da se referenciram na svoj raniji komentar (nadam se da će pomoći, imaš jednu "0" manje, but still ):

EDIT: ponovno kreirao boot USB, prošlo. No sada mi je svaki put 0xc000000e prilikom bootanja pa moram u BIOS, save/exit i onda boota kako treba. Bolje da nisam ništa dirao.


EDIT 2: ako bude kome isto, ugasio sam fastboot u BIOS-u i sad je ok

 

The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 11 - problemi

Probao sam ja ovo vec sto govoris o ulasku u BIOS, save exit ali ne pomaze. Takodjer bootable USB i opet nista.

 

A po defaultu je ugasen fastboot u BIOS-u pa sam probao palit gasit sve isto. Cak sam premjestao SATA kablove po maticnoj ali ni to ne pomaze.

E sta je sad djavo ga znao, ali sad za sad samo ovo funkcionise, sto sam gore naveo.

 

'Jedini nacin na koji mogu da bootam u windows je da iskljucim sve bootabilne uredjaje osim SSD - a gdje je instaliran windows i da rucno odaberem taj isti SSD kada palim komp.(F12 pa odabir SSD -a)

 

A inace kada se sistem digne sve fercera dobro nikakvih problema nema.

 

 

 

4 godine
offline
Re: Windows 11 - problemi
SeFiKuCkA kaže...

Nadogradio sam sa win10 (kupljen preko e-baya ) na win 11 i sad imam 'error code 0xc000000e'.

Mada sam probao i windows recovery ali ne pomaze

 

Jedini nacin na koji mogu da bootam u windows je da iskljucim sve bootabilne uredjaje osim SSD - a gdje je instaliran windows i da rucno odaberem taj isti SSD kada palim komp.(F12 pa odabir SSD -a)

 

Edit: Sad nema

 ovo ti je pojađnjenje erorra: A device which does not exist was specified.

U biosu pod boot na prvo mjesto stavi taj ssd sa win11

13 godina
neaktivan
offline
Windows 11 - problemi

Kupio sam TPM modul: TPM 2.0 Encryption Security Module Remote Card Supports Version 2.0 12 14 18 20 1pin Pin Support Multi brand Motherboard|Operational Amplifier Chips| - AliExpress

 

Ugradio sam ga u matićnu: ASUS H97-PRO GAMER, ledica na njemu svjetli zeleno... Ali ga ne mogu aktivirati updateao sam bios i enablao trusted computing

 Kako ovaj drugi dio enablat?

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.11.2021 11:20 (ivozadro).
 
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 Insider preview, beta, developer, Windows 11 - općenito
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice