Windows 10 - problemi izdvojena tema

poruka: 6.671
|
čitano: 1.700.977
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 - općenito
8 godina
offline
Windows 10 - problemi

Imam jedan problem koji je dosta ovako... zanimljiv.

 

Postojeća instalacija windowsa na stroju radi, sve ok (Gigabyte A320-DS3 mislim, Ryzen 5 1600, Patriot SSD) ali htio bi to sve fino srušiti i instalirati nanovo. Ali tu počinju problemi...

 

1. USB kreiran MCTom - krene boot, pojavi se logo windowsa, restarta se.

2. Provjerio BIOS, Secuire boot upaljen. Ok, MCT zabrljao USB, idemo Rufus

3. Nanovo kreiran USB ali sa Rufusom u UEFI modu - isto se događa.

4. Ok, secure boot ne valja, prebacio na CSM (CSM Enable), novi USB kreiran sa rufusom u MBR/UEFI-CSM tj. BIOS modu

5. E ne radi niti to, isto kao gore, krene boot, logo od windowsa, restart.

6. Ok, krenimo iz windowsa. Isti rezultat sa UEFI i CSM stickovima, MCT ili Rufus - krene ono installing windows, restarta se, logo, još jedan restart, digne stare windowse - "Installation failed in SAFE_OS phase during BOOT". Pretpostavljam da se isto dogodi kad boota sa sticka samo ne može pokazati tu grešku.

 

Probao sa dva različita sticka, USB 2.0 i 3.0 portovi, nikakve razlike, uvijek isto. Jedino kad išta dobijem (naravno) je kad CSM stick idem bootati dok je Secure boot on - dobijem poruku od Rufusa da USB nije za Secure boot, to je očekivano - dakle stick je bootabilan. Probao brisati secure boot ključeve, vraćati stare, probao sve kombinacije (CSM enable, CSM disable - secure boot ON, CSM disable - secure boot off...)

 

Jedino što je identično je image - zadnji skinut (dvaput) sa MCTom.

 

Ideje? Danas ću skinuti drugi (stariji) image od Windowsa. Drugi problem je što je (stariji) BIOS na ploči (F21) a ne mogu napraviti update jer ne vidi niti jedan od stickova u Q-Flashu (a stickovi se vide u UEFIju tokom podešavanja, boot izbornika, uvijek).

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.1.2021 9:51 (Nuclear_Phoenix).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
jurica_m kaže...
Koje drivere? Misliš za zaslon? U Device Menageru ne postoji nijedan uskličnik.

 Nema veze. Imaju i oni dodatni softwarei koji ti sluze za recimo specijalne tipke na lapu i sl.. Instaliraj to sve sa hp stranice pa vidi onda....

13 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
jurica_m kaže...

Dobar dan. Molim za pomoć.

Posjedujem laptop HP Probook 455R G6.

Problem je u tome što mi je u zadnja dva mjeseca nakon izvršenih updateova svjetlina ekrana zatamnjena. Ne znam na koji način to objasniti. Kada je laptop na bateriji, svjetlina ekrana je onakva kakva bi i trebala biti, a nakon što laptop odspojim s napajanja, svjetlina ekrana je u postavkama namještena na maksimum, no iako je na maksimum, moje oči vide da to nije to. U postavkama je sve namješteno kako treba (od postavka s baterijom do postavka svjetline zaslona), no ne mogu shvatiti što se dogodilo od zadnih nekoliko updateova. Prije je bilo sve normalno. Tražio sam i po Internetu i sve opcije koje oni predlažu, isprobao sam, no ne pomaže. Ima li tko kakav savjet?

Evo, samo da javim da sam riješio problem. Sa HP-ovih stranica sam instalirao driver za grafiku ("AMD Video driver and Control Panel"). Po instalaciji, morao sam restartati laptop te sam po pokretanju laptopa uz instalaciju drivera dobio i aplikaciju u kojoj sam pod "Display" u " Vari Bright Level" izabrao "Maximum Brightness". Po defaultu je ta opcija bila namještena u "Maximum Battery Life".

Hvala na pomoći. LIjep pozdrav

Jurica Gregurović
14 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - problemi

Pozdrav,

 

kupljen HP Laptop 15s-fq2012nm(2L3L8EA). Laptop je FreeDos, sadrži Nvme ssd. Pri instalaciji windows-a ne vidi se disk. Napravljeno slijedeće:

 

  1. 1. Provjeren hardver - sve radi, disk je tu, ubuntu ga najnormalnije vidi
  2. 2. U biosu ne postoji postavka za UEFI ili Legacy boot, secure boot ugašen
  3. 3. Pokušana instalacija putem Windows Media Creation Tool-a - ne vidi se disk pri instalaciji, pokušano loadanje drivera putem dodatnog usb-a, međutim ne želi prihvatiti Inter RST drivere
  4. 4. Pokušana instalacija putem Rufus-a - ne vidi se disk pri instalaciji, opet isto kao putem windows creation tool-a.

 

Neka ideja, rješenje?

 

Hvala

...train hard, feel good, never give up...
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Pogrešno kreiran boot medij. Odaberi drugačiju opciju u rufusu (gpt/mbr)
morrisoN
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Mislim da se nvme disk prije prve instalacije mora omogućiti u biosu, bar sam ja morao na svojoj ploči, izbacio mi je obavijest odmah.


Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Kolega kaze da je već imao os gore (doduše ne windowse, ali, os je os), prema tome nvme je već vidljiv biosu (barem sam ja tako shvatio), no nije vidljiv instalaciji windowsa koja se pokrene sa boot medija.
morrisoN
12 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
koliko znam freeDos je kada laptop dođe "go" bez ikakvog os-a.
Ja sam shvatio da mu nije vidljiv nikako, i zato sam mu predložio ovo gore da pogleda.
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.1.2021 12:43 (error_666).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Wrong!
Freedos je operativni sistem.
morrisoN
14 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
morrisoN kaže...
Kolega kaze da je već imao os gore (doduše ne windowse, ali, os je os), prema tome nvme je već vidljiv biosu (barem sam ja tako shvatio), no nije vidljiv instalaciji windowsa koja se pokrene sa boot medija.

A ono mislim što?! Koja je alternativa?! Dakle, otići u BIOS, pogledati jel' NVME omogućen te u kom svojstvu. Ako je tu sve OK, a onda nema druge nego priliko instalacije OS-a (u ovom slučaju Windowsa) na instalacijski medij također staviti i drivere (točno koje, treba pogledati o kojem se čipsetu radi). Dakle, ne driver koji se instalairaju nakon instalacije Windowsa već hajmo reći neki pandan SATA AHCI driverima. Ako ni to ne ide, probati bootati ubuntu sa USB sticka. Ako nit' on ne vidi dotični NVME, a onda ne treba velika pamet...

12 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Jeste, teoretski, ali kao što možemo vidjet iz priloženog, može se slikati sa njim.
Kako rekoh, nek pogleda jel mu omogućen nvme disk i dalje će mu sve bit puno lakše i jasnije
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.1.2021 12:50 (error_666).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Windows 10 - problemi

Ili opet dignuti ubuntu kad ga ubuntu vidi i nanovo formatirati disk i sa gpt.

Pomalo, šegavo i vajka!
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - problemi

Pozdrav,

 

nije pogrešno kreiran. Pri kreaciji sa mbr ne može uopće bootat usb, pri gpt najnormalnije boot-a, ali opet dođe do odabira diska kojeg ne vidi. Hardver je kako sam napisao ispravan, tj. disk je vidljiv u biosu i sa hardverske strane, sve je uredu. Ubuntu najnormalnije vidi disk. Kad se kroz "repair your computer" unutar windows instalacije pokrene diskpart, jedino što windowsi vide jest disk od 50ak gb što je suludo :D

...train hard, feel good, never give up...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - problemi

Stavljeni intel rapid storage driveri sa intelove stranice na dodatni usb, učita te iste drivere, ali ih ne želi prihvatiti :)

...train hard, feel good, never give up...
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
error_666 kaže...
Jeste, teoretski, ali kao što možemo vidjet iz priloženog, može se slikati sa njim.
Kako rekoh, nek pogleda jel mu omogućen nvme disk i dalje će mu sve bit puno lakše i jasnije

 -ne, nema veze s tom opcijom (bios-nvme..) jer os (freeos) je na disku, instaliran-boota, disk je vidljiv, radi. Problem je (ne)kompatibilnost boot medija-mod (gpt-mbr) i trenutnog stanja diska, + moguće fastboot-secboot itd. opcije tj sve pod uefi-legacy što može biti lančano povezano (i ponekad ovisno o biosu, treba prvo promijeniti opciju i ponovo rebootati u bios da bi se dalje moglo podešavati..).

-problem je (ne)znanje + msovo kompliciranje oko lincence, tj namjerna (ne)kompatibilnost sa starijim win (xp-win7, postoje patchevi i sl.) mada je sve ista-kompatibilna platforma x86 + oem-prartneri koji to (slučajno-namjerno) (ne)omoguće u biosu i ponekad je potrebno upgradeati bios da se nešto uopće može podesiti.. no to za svako računalo (mbo-bios) ovisi o proizvođaču i potrebnom osnovnom zanju korisnika koji to mora znati ili nabada na ćoravo kao što je to sad slučaj.

 

-postavke biosa, ovisno što se (ne)nudi, što se (ne)može podesiti i želji korisnika npr uefi-gpt ili legacy-mbr.. i prema tome odgovarajući boot medij (rufusom gpt ili mbr..) ili 'bolje' msovski 'superflopy' koji nema boot mod tj boota neovisno o gpt-mbr ali tad se mora koristiti cms-qbm (boot meni, ne boot order) tj tad se mora u bootu izabrati u kojem modu želimo bootati medij (usb stikić) ili se ovisi o defaultu biosa koji je na starijima defaultno legacy dok na novijima defaultno uefi+ostalo (kao gpt).

-ako je disk u drugom modu, ne može se koristiti.. tj mora se obrisati (diskpart-clean) i inicijalizirati u novom-željenom modu, to nije formatiranje (brisanje) nego niži level prije kreiranja particija-formatiranja, to je inicijalizacija medija u gpt-ili-mbr modu i radi se prije kreiranja particija, jer je to zapravo druga particijska shema-tablica, drugi mod rada u odnosu na stari-klasični-legacy-mbr mod.

-uz to, za uefi postoji dodat dodatnih uvjeta, npr isključivo x64bitni os (može i 32bitni no to je nova specifikacija + 32bitni osevi se napuštaju.. odnosno i time ms eliminira mogućnost npr installa xp-32bitnog itd. itd..)... sve je povezano.

-kad na disku postoji os, kao freedos, to znači da je disk već inicijaliziran, kreirana particijska shema.. (i često dio diska nealociran-nekorišten, tj freedos ne služi ničemu, osim da se računalo može upaliti tj 'radi'.. slično kao da smo u biosu, tj beskorisno-besmisleno i stvar trgovca.. tj može samo 'smetati' u slučaju kao ovom, jer bez postojećeg osa disk je neinicijaliziran (tvornički-prazan..) i tad install prolazi neovisno o boot mediju i postavkama biosa jer može oboje raditi tj nema 'nagađanja' u kojem je trenutno modu disk a o tome ovisi može li se bez brisanja-clena-inicijalizacije u postojećem modu instalirati bootani medij-os..

-dvije stvari moraju biti kompatibilne-jednake, bios postavka i boot medij, ali i treća tj disk (ili možemo ga zvati drive, od hdd-ssd..) mora biti u tom kompatibilnom modu, odnosno nov-prazan-neinicijaliziran jer će tad installer kreirati odgovarajući mod kod kreiranja..

 

-dodatno, računala iz generacije win8 u biosu imaju win-key (+ problem tadašnjih npr ubuntu-linux distri.. koji nemaju, kasnije plaćaju ms-licence, danas to radi..) + sve povezano s sec.boot-enkripcijom tj zaštita koja realno smeta korisniku upravo kad želi install (a nema dovoljno znanja da bi znao što je problem.. pa npr radi razne win-stikiće i misli da je kriv rufus ili mctool.. tj traži fix na pogrešnom mjestu, pogrešan uzrok itd itd.).

-taj key služi za boot-uefi, postoji oem key koji služi do installa a to sve ovisi o konkretnom računalu i kako je u to vrjieme taj oem riješavao zaštitu-licencu (jer i install-win mora biti zaštićen, specijalna particija, recovery itd jer bi bez zaštite-skrivanja bilo lako iskopirati i koristiti 'pirata' na tisućama računala..) .. tako 'zaštite' više služe ms-u nego korisniku, tj samo problem + interesi primarno MSa.

 

-disk je omogućen, korisnik koji ima problem treba ići redom-procedurom, postoji bezbroj postova-tema kako se instalira win (ili bilo koji os) dok nešto osnovnog onaj tko instalira mora znati, kao što mora imati stikić, struju, miša itd.. ne može baš bez ičeg u svim slučajevima.. tj može ako se slučajno sve poklopi (što je zapravo često/pravilo, ovo je izuzetak.. i problem je već postojeći freedos tj mod koji treba podesiti ili u tom modu bootati..).

 

-btw, lijepo je pokušati pomoći.. ''ali''.. time samo 'spamamo' temu tj previše pogrešnih postova i savjeta, rezultat korisnik koji nešto traži nema šanse pronaći točan odgovor-savjet.. tj treba savjetovati samo kad se konkretno zna što je problem kako ga riješiti a za to je preduvjet znanje, ne nagađanje ili želja (što je pozitivno, no rezultat je negativan). .. pa sorry na ovoj kritici :) .. tj to je najmanji problem jer u trenutku dok nema os-win, korisnik nema što zbrljaviti-pokvariti.. tj to je trenutak kad može više puta porbati, brisati-ponoviti.. tj tako se uči, na greškama, pa pomoć u installu nije takav grijeh, pozitivno je željeti pomoći. Samo je problem da korisnik ne odustane ili da ne pokušava uzaludo pogrešne stvari jer tad nikad neće (ni slučajno) pogoditi kombinaciju koja radi.

 

-pravila, za sve oseve, modove, ..

-prvo se podesi bios, ovisno o potrebi-želji ili default kad ne znamo što.. (ovisi tko što želi, koji os, koje potrebe i pravila se tad odnose na konkretan cilj-potrebu, tj kao izuzetak dok drugi korisnik ima drugi razlog-potrebu tj većina i pojedinac..) + ne vrijedi pravilo 'meni radi' jer to ne znači baš ništa jednako kao da nradi na jednom računalu.. tj dok nije bilo uefija, gpt-a.. kao da smo imali jedno gorivo za auto, npr dizel, sad imamo dva, .. i moramo znati koje ili problem, nikad na ćoravo tj tad se ovisi o sreći a sreća nije znanje .. smisao teme je znanje, ne loto-sreća.

-ovisno o tome, napravi se boot medij, jedan-dva.. može i tri :) može i više, tj svaki os-verzija-mod-stikić.. ima svoja pravila-ograničenja ili standardi + za sve postoji više načina, pa i kad moramo nešto kemijati, + ponovo, ne vrjiedi 'meni tako radi' jer to što radi na jednom računalu ne znači da radi na drugom, jer je stvar biosa, postavki, osa.. i potreba-želje korisnika.

-do sad (od početka uefi-gpt) je prednost bila na strani klasičnog-legacy-mbr-a.. jer su svi stari alati, mediji, radili na mbr-u, dok od cca 2014-2018 imamo problem tranzicije, pa neki medij boota, neki ne, ovisno o starosti-generaciji mbo-biosa, opcijama, supportu, patchevima itd.. tj smjena na gpt. Zbog starih alata (kompatibilnosti) tad je prednost bila mbr, no danas je to već riješeno, danas je lakše .. i imamo izbor gpt tj sve se može kad se ima alat i znanje.

-većina mbo-biosa u posljednjih recimo 5god ima defaultno uefi-gpt mod, neki nude izbor, kod nekih (pogotovo noviji laptopi) izbora nema ili je u izborniku jedna stavka (ne dvije..) pa mada postoji opcija realno je nema.

 

-gpt mod.. zašto? za/protiv. .. za korisnika je mod gpt-mbr zapravo nevažan-sporedan, tj os-appsi rade jednako, to je samo stvar boota, boot particije-sheme ... tj tek s diskom +2TB postaje važno za boot, jer to je ograničenje starog mbr-a, boot particije, veličine .. i zato za uefi-gpt mora biti x64bitna platforma, često i x64bitni os (ne miješati platformu x86-cpu-mbo-chipset.. instrukcije x64/intel/amd/simd.. kao uvjet i 32-64bit os kao izbor, neovisno i kad se instalira 32bitni os platforma mora podržavati x64 instrukcije-mogućnosti, kao SLAT2 specifikaciju intela-ms .. wintel .. tj to su requirementsi koje podržavaju skoro sva računala posljednjeg desetljeća osim par celeron-atom-tableta...

-do sad su npr SSD bili manji, 120-240gb .. sad su pristupačni 500-gb-1tb.. uskoro će i jeftini +2tb i tad je važno koji mod za boot tj vrijeme tranzicije je prošlo i svi razlozi koji su prije bili za mbr sad su 99% za gpt. (nije bolji-brži-jači, nego samo nov + nudi veće kapacitete i eliminira stara ograničenja koja su do sad realno nevažna..). Prije je bilo nezgodno koristiti gpt jer su stari alati bili za mbr, no tog razloga već par godina nema.

-korisnik dakle ne bira gpt-mbr jer mu je zapravo svejedno, važno da radi, odnosno, ne treba pišati protiv vjetra (osim kad se mora, kad postoji razlog..) tj recimo da je danas preporuka učitati defaultnu postavku biosa koja je 99% uefi-gpt i u tom modu obaviti odgovarajući install s odgovarajućeg medija.

-ali to ne znači da korisnik treba npr sec.boot, enkripciju i sl. 'zaštite' koje će samo raditi problem kad se neki problem kao kvar dese.. (oni koji moraju zbog posla-pravila su druga kategorija, ne izbor).

-dodatno pravilo, za vrijeme installa isključiti fastboot opciju tj dok se nešto na računalu radi, svaki put kad se nešto mijenja.. i svaki put kod izmjene ući u bios i save&exit jer je nešto tek tad omogućeno (npr kad se doda ram..).

-za svaku mbo-bios postoji uputa-manual (rtfm ili yt-klipić...) kao se ulazi u bios, većinom F8-f12, del-esc.. i dodatno quick-boot meni (CMS) npr f9-11-esc.. tj ne treba ulaziti u bios za boot order, nek ostane prvi hdd-ssd, nego treba koristiti cms-bootmeni, jer tad je ovisno o tome kako je medij napravljen vidljiv izbor-mod boota medija, uefi-gpt ili legacy-mbr. Tad nije na ćoravo, nego se zna ili u max dva pokušaja imamo točan odgovor, koji radi na svim računalima.

-starije mbo-biosi mogu imati problem nekompatibilnosti s boot medijem, tj već par godina je najnormalnije bootati s usb-a u hdd modu, prije su to bile emulacije, cd, fdd, zip, hdd, usb-cd-hdd-nešto.. tj boot na takvoj mbo-biosu može biti problem tj može se sve odgovarajućim alatima napraviti npr rufus nudi koji sektor je boot, defaultno hex-80.. ali može biti i 81, 82.. tad to kemijamo jer moramo + znamo osnove + ponekad moramo probati i pokušati ponvo, jer čak i kad je sve točno može biti problem npr sam usb stikić i da jednako kreiran novi radi dok stari nije radio (neki neispravan file i sl.) jer boot je jako osjetljiv, radi ili ne radi. Radi isključivo kad je sve ok-100%.

 

-problem? kako kreirati boto stikić-usb i kojim alatom? npr svaki os može bootati sa svoje nativne particije-FSa, za win je to ntfs, za linux je to ext .. za dos je fat, fat32.. (fat12=disketa, fat16 itd..). Fat je univerzalan, podržan svugdje, na svim osevima, na svim uređajima.. ali ograničen npr kapacitetom. :) .. sad će netko reći da se može.. može se, ali tad nije botoabilan, standard, da bi bio bootabilan mora biti formatiran unutar standarda a to znači i veličina clustra, tj time dobjemo stikić koji može biti nrp 2gb-fat16, može do 32gb fat32.. i problem što je najnoviji win-iso za 32+64 veći od 7xgb .. pa više ne stane na prosječan 8gb stikić nego treba veći (16-32..) preko 32 ne može biti fat a time ne može ni supperflopy-bootabilan tj to je ograničenje fat-standarda i kompatibilnosti za boot-sektor-cluster. Može se napraviti veći ali je tad samo storage (ne boot) medij.

-na ntfs-u ili ext nema tog problema, ali ne boota na svim uređajima, jer je vlansički-msov (licence se plaćaju) itd.

-fat32 ima ograničenje veličine filea, pa problem kad se želi snimiti filmić i sl.. dok nam za npr flashanje biosa treba fat/fat32 jer bios ne mora čitati npr ntfs .. ntfs je ''jači'', ali je fat univerzalan... zato imamo dva.

-alati koji nude sve mogućnosti npr rufus.. ne pomažu ako korisnik ne zna što te mogućnosti znače, čemu služi.. kako poklikati  tj lako je kad se zna. Alati kao rufus su zapravo nepotrebni, višak, tj samo olakšavaju juzeru klikanje, jer sve to može sam os, svaki os to može, npr diskpart.. a problem je što tad juzer mora znati naredbe-tipkati itd.. svaki os može bez dodatnih alata kreirati svoj install-boot medij, da ne može ne bi ni mogao installirati.. no u installu to radi skripta-automatika umjesto juzera, dok ms to ne želi olakšati običnim juzerima i realno pošto se to ne radi svaki dan ni ne treba (tj nešto treba raditi onaj tko zna, ne svaki juzer koji u definiciji ne zna..).

-zato ako sad skidate win-iso, skinite x64.. ne treba vam x32 ili oba a time će stati na medij do 8gb.. ili do 16-32gb stikić + poželjno da je normalne brzine jer inače install može trajati dugo, ponekad se ništa ne dešava 10-15min.. tj spor stikić (+ računalo..) i samo treba čekati, osim kad je računalo smrznuto pa je čekanje beskorisno :)

-ako ste na novijem računalu, može rufus, gpt, x64 .. i to će raditi na većini-novih, defaultno, ako trebate univerzalno tad fat32-mctoolom ili dvd2usb (isti alat ms-a) + tad lovite bootmeni-cms za izbor ili 50% šanse da je pravi mod-defaultno. Sve ostalo je kemijanje za konkretan slučaj, ne pravilo nego izuzetak. Sve se može (ako se zna kako + ako se ima resurse..).

 

-uvjek krenuti od brisanja diska, diskpart-clean.. ali pažljivo, koji disk? u trenu može otići pogrešan.. + zato + zbog boota, odspojiti sve ostale diskove dok se instalira os, kasnije kad je gotovo doda se drugi sotrage disk.. ako su oba spojena tad će win gurnuti boot na pogrešan disk.. i tad u slučaju problema imate dupli problem jer su tad dva diska potrebna za paljenje-boot, neovisno na kojem je win ili boot jer jedno bez drugog je besmisleno-beskorisno. Linux nudi izbor-podešavanja, win ne.. tj postoji i ručno-install ali to nije za juzere :) tj tad se koristi dism i zapravo se sve svodi na kopiranje-raspakiravanje + kreiranje particija i boota-menija. .. može biti i brže od installa jer to radimo na postojećem računalu iz win (ili iz cmda..) i imamo sve resurse-drivere-brzinu ali trebamo i znanje kako se to radi. (tako se radi oem račualo, predisntall os i dovršava se paljenjem novog računala.. tad nema problema boota i sl jer se ne boota install medij nego sam os itd.)

 

-pomoć? ovakvih postova na ovom forumu ima desetke.. pravila su ista osim kad se gleda vrijeme-godina i promjene s tim u vezi, install osa ili podešavanje biosa, kreiranje boot medija su zapravo trivijlano jednostavni a problem je što ne postoji jedno pravilo jer ne postoji jedno računalo, bios-opcije ili stikić.. kao vožnja auta, nije važno na kojem autu učimo voziti, pravila su ista ali ne postoji pravilo kako voziti od točke a do točke b jer je to tad konkretna situacija dok pravilo definira 'generičku' situaciju tj potrebe korisnika-većine. Sve je to isto, sve se može, sve je jednako lako/teško i svaki os može sve samo je alatima lakše klikati opcije nego natipkati i važnije znati što čemu služi.

 

-rufus ili mctool.. ili diskpartom? diskpart može kreirati stikić-boot, nakon tog jednostavno se raspakria iso na stikić i to je to, tj to radi rufus i svaki alat, tj svi rade isto, istu stvar, isti rezultat dok moguće opcije ovise o tome što trebamo ili kad moramo kemijati. Bez znanja ovisimo o sreći ili da će alat napraviti baš ono što trebamo. Treba li osoba bez adekvatnog znanja instalirati os tj očekivati da će takvo računalo raditi bez problema jednako kao da to napravi netko tko zna? .. kuhanje, limariju, bolest.. rade oni koji znaju i rezultat je tad bolji. Problem su oni koji misle da znaju jer su klikajući nešto napravili mada ne razumiju kako, tj na sreću treba igrati loto, ostalo trebaju raditi oni koji znaju ili žele naučiti. Uči se i na graškama, ponavljanjem i ovo je najbolja prilika za korisnika ako želi, naučiti kako se radi stikić, kako se instalira os i dok je računalo prazno dok nema podataka za kopiranje-spašavanje to treba iskoristiti, može dest puta za redom obrisati i krenuti od nule, u manje od sata će imati rezultat i nešto naučiti, kasnije je 'teže' .. i tad će to znati, tj kad se nešto desi neće biti bespomoćan. (ali je vjerojatnije da će se isto-slično pitanje/problem beskonačno ponavljati kao do sad dok je samo čitanje-traženje po temama sporije nego da to sam korisnik proba-nauči-napravi jer realno nije teško, jedino što nismo svi za sve, nisu svi za kompjuteraše..).

 

deelight kaže...

Pozdrav,

 

nije pogrešno kreiran. Pri kreaciji sa mbr ne može uopće bootat usb, pri gpt najnormalnije boot-a, ali opet dođe do odabira diska kojeg ne vidi. Hardver je kako sam napisao ispravan, tj. disk je vidljiv u biosu i sa hardverske strane, sve je uredu. Ubuntu najnormalnije vidi disk. Kad se kroz "repair your computer" unutar windows instalacije pokrene diskpart, jedino što windowsi vide jest disk od 50ak gb što je suludo :D

 -to je normalno tj win vidi kreiranu particiju koju je kreirao freedos.. brisati.

-ako ti ne boota stikić tad je problem ispravnost ili nekompatibilnost (nema podrške u biosu ili je isključena..).. tj stikić na ispravnom računalu boota neovisno o tome u kojem je modu, može biti i prastari os ili nešto deseto, win-lin-mac itd.. može bootati i bez diska, kao 'dokaz' da to nije ono što misliš, .. no povezano je, tj sec.boot-enkripcija-zaštita-uefi.. i moraš sve podesiti da može raditi, bilo što pogrešno-drugačije=ne radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.1.2021 16:24 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - problemi

 -to je normalno tj win vidi kreiranu particiju koju je kreirao freedos.. brisati.

-ako ti ne boota stikić tad je problem ispravnost ili nekompatibilnost (nema podrške u biosu ili je isključena..).. tj stikić na ispravnom računalu boota neovisno o tome u kojem je modu, može biti i prastari os ili nešto deseto, win-lin-mac itd.. može bootati i bez diska, kao 'dokaz' da to nije ono što misliš, .. no povezano je, tj sec.boot-enkripcija-zaštita-uefi.. i moraš sve podesiti da može raditi, bilo što pogrešno-drugačije=ne radi.

 

- u biosu nema biranja između uefi i legacy, samo uefi očito, secure boot koji nekada zna raditi problem jer isključen, ali opet ništa. pod gpt modom najnormalnije pokreće instalaciju, mbr ne

 

jedino što vidim u ubuntu na tom hard-u su tri particije:

  1. 1. /dev/nvme0n1p1
  2. partition type - basic data

 

2. /dev/nvme0n1p2

partition type - linux filesystem

 

3. dev/nvme0n1p3

partition type - linux swap

 

 

...train hard, feel good, never give up...
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
deelight kaže...

 -to je normalno tj win vidi kreiranu particiju koju je kreirao freedos.. brisati.

-ako ti ne boota stikić tad je problem ispravnost ili nekompatibilnost (nema podrške u biosu ili je isključena..).. tj stikić na ispravnom računalu boota neovisno o tome u kojem je modu, može biti i prastari os ili nešto deseto, win-lin-mac itd.. može bootati i bez diska, kao 'dokaz' da to nije ono što misliš, .. no povezano je, tj sec.boot-enkripcija-zaštita-uefi.. i moraš sve podesiti da može raditi, bilo što pogrešno-drugačije=ne radi.

 

- u biosu nema biranja između uefi i legacy, samo uefi očito, secure boot koji nekada zna raditi problem jer isključen, ali opet ništa. pod gpt modom najnormalnije pokreće instalaciju, mbr ne

 

jedino što vidim u ubuntu na tom hard-u su tri particije:

  1. 1. /dev/nvme0n1p1
  2. partition type - basic data

 

2. /dev/nvme0n1p2

partition type - linux filesystem

 

3. dev/nvme0n1p3

partition type - linux swap

 

 

 -naravno, ako bios ne nudi legacy-mbr tad računalo nema tu mogućnost, tj tad ne podržava mbr, nekompatibilno. (možda noviji-drugi bios doda.. no nema više kazni pa ni biosa koji bi to dodavali, tako je i bit će sve više uefi-gpt only).

-majstori koji misle da je linux čarobni lijek .. griješe. :)

-želiš win, koristi win, .. kako?

sad uz ovih par podataka, uefi-gpt, može kratki howto za tvoj slučaj.

-imaš win-install stikić, gpt, bootaj ga.

-čekaš dok dođeš do 'prozora' (par klikova next..) i tad stisneš shift+f10 (otvara se CMD), diskpart.. dalje je 'opasno', čitaj, polako.. moraš tipkati naredbu točno.

-prvo: list disk, time vidiš diskove, prvi = nula 0 .. tj taj nvme će 99% biti nulti, vidiš po kapacitetu itd.. pazi na stikić, polako.

-drugo, select disk 0 (ako je nulti-nula.. ili koji broj, 1-2.. itd.) od tog selecta se naredbe odnose na taj disk.

-za test, detail partition .. (uvjek enter) ispisat će postojeće particije-slova-kapacitet.. tad si siguran da je to taj disk.

i tad, opasno, clean .. nema ništa.

-ako imaš više diskova, npr uz nvme često hdd, ssd.. poželjno je prije ukloniti ih, odspojiti.. ako ti se ne da ne moraš (jednom u budućnosti kad se desi problem bit će malo veći.. do tad je nevažno).

-exit, zatvoriš cmd i nastaviš install...

 

edit: evo i 

(primjer za taj hp lap.. no isto je za sve..) od downloada-kreiranja win do installa (i odbijanja sveg smeća-viška u dovršavanju installa..). Razlika, brisanje particija u klipiću je ok kad se disk ne treba reinicijalizirati u drugom modu gpt-mbr.. tad treba diskpart-clean.

+ ovisno o opcijama u biosu postoji mogućnost da treba promijeniti key-bios-oem koji služi samo za install .. itd. tj to je uefi-loader i nema jasne situcije-standarda kako to treba biti riješeno u biosu, tj razlika je s računalom koje dolazi s win-osom i isto (serija) bez win.. kao i defaultne postavke itd. Nema druge nego korisnik treba proći kroz sve opcije-menije u biosu i vidjeti-razumjeti što koja znači, na što se odnosi tj kakve veze ima s bootanjem-zašitom i sl.

-svako resetiranje biosa postavlja defaultne postavke i u pravilu je to prvi korak, no nakon tog provjeriti fastboot, secboot, keyeve itd.  tj podesiti sve po redu, jer svaki put može biti defaultno resetirano-uključeno.

-taj dio nije slučajan tj ako je netko kupio bez win, tad mu ms ne želi olakšati install win, tj indirektno forsiraju s predinstaliranim win za korisnike koji nemaju iskustva tj odustanu nakon prvog problema. Problem stvara efi bios-key, guid diska, zaštita... tj fičeri koji normalnom juzeru ne znače ništa, više MSu i zaštiti njegovog interesa. Uvjek je moguće da je proizvođač nešto zbrljavio, da je bios 'nekompatibilnan' (postoji za win7 npr asrockov patch za usb-install..) tj sve je na nivou installera-biosa gdje installer ne želi nešto napraviti ili bios nema opciju. Bez keya (oem u biosu) nema installa, tj win-key-licenca će tek nakon installa kreirati svoju licencu, do tad to radi bios-privremeni-install key a ako njega nema.. problem itd. Key je ključ, to ne znači da je nešto neispravno nego 'samo' da nije dostupno-otključano-dozvoljeno tj tad je disk nedostupan i po logici ključ mora postojati u biosu tj korisnik treba gledati-čitati + preuzeo je rizik (ili kaznu MSa) za kupnju bez win-osa što je recimo namjerno otežano. Postoji šansa da je računalo već bilo prodano nekom kupcu i vraćeno.. tj da je trenutna postavka zaključana u odnosu na tvorničku itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.1.2021 17:47 (ihush).
10 godina
offline
Windows 10 - problemi

Upotrijebi Gparted Live na usb stiku, nađi svoj disk, obriši sve particije, nanovo postavi GPT tablicu disku i formatiraj u NTFS (1 particija).

Pomalo, šegavo i vajka!
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Windows 10 - problemi

Koristiš USB 3.0 utor?

 
0 0 hvala 0
13 godina
online
Windows 10 - problemi

imao sam win prije na hddu. tadašnji C.

kada sam stavio ssd taj c je postao F.

i gore je i dalje instaliran folder windows. kako da to obrišem?

uvijek mi javi da ne mogu.

postoji neka caka?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Pa ne možeš obrisati windows iz windowsa, moraš formatirati taj disk.
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.2.2021 22:15 (error_666).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Windows 10 - problemi
zeryx kaže...

imao sam win prije na hddu. tadašnji C.

kada sam stavio ssd taj c je postao F.

i gore je i dalje instaliran folder windows. kako da to obrišem?

uvijek mi javi da ne mogu.

postoji neka caka?

 Riješeno:

https://superuser.com/questions/915173/delete-old-windows-program-files-from-second-drive

13 godina
offline
Windows 10 - problemi

Već par puta mi se dogodi da statusna traka prestane raditi, tj ostane onaj kružić koji beskonačno vrti kad se dođe mišem na nju. Vidim da su i ikone sve s nje maknute tj. prazna je. 

Ne preostaje ništa osim instalacije windowsa svaki put iznova. Događa li se još komu to?

Ne koristim komp, stari na njemu prints, surfa itd, jel moguće da možda nakon updatea problem ili slično?

Edit:

Sad vidim kad idem na desni klik i desktop i kliknem na postavke prikaza ili prilagodi izbaci mi ovaj error.

Isto tako kad se na tipkovnici klikneš na Windows tipku ništa se ne događa, tj. lagano se stilta statusna traka i to je to. Isto kad se mišem klika po njoj. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.2.2021 22:28 (marxone).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Windows 10 - problemi

koji komp je u pitanju? disk ili ssd. Provjeri ako je disk ima bad sektore, mozes i ram procekirat, ali bi prije rekao disk. PRebaci ga na ssd ako mozes, win 10 i klasicni diskovi se bas ne vole...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
MEDO11 kaže...

koji komp je u pitanju? disk ili ssd. Provjeri ako je disk ima bad sektore, mozes i ram procekirat, ali bi prije rekao disk. PRebaci ga na ssd ako mozes, win 10 i klasicni diskovi se bas ne vole...

 -? :))

-disk, mod (gpt-mbr), particije, FS.. praktički nemaju veze s winver. Problem starih diskova je to što su stari i sve se kvari kad-tad.. kao i ostatak računala + smeće/malware itd.

-naravno da je ssd 'bolji' .. brži i ostatak poruke je ok.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Windows 10 - problemi

SSD je, malo sam is tražio u control panel I vidim nakon zadnjeg updatea da je problem, prije mi je znalo izbacivati i bsod. Greška je da je komp izgasen nepravilno kao, vjerojatno nije dobro odradio update. 

Pokušao sam iz control panels izbrisati zadnji update ne ide, preko cmd isto izbacuje grešku.

Postoji li kakvo drugo rješenje? 

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.2.2021 14:34 (marxone).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

ne vole se u smislu da win 10 i update zaguse hdd bez problema, i dok ne odvrti sta mu treba sve radi usporeno i nikako, a ljudi nemajus strpljenja čekat updejt da odradi svoje do kraja, bilo prilikom paljenja/gašenja, bilo u radu računala. Znam iz osobnog iskustva sa podosta računala. Sa ssdom se puno problema sa windows updejtima rjesi tako rec samo od sebe, jer disk ima dovoljno "bandwitha" da odrađuje i updejte i ostatak rada na kompu bez problema.

 

edit: probaj sa windws update assistantom zna rjesit podosta problema sa updejtom.

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.2.2021 19:32 (MEDO11).
3 godine
neaktivan
offline
Windows 10 - problemi

Pozdrav , moze pomoc

imam windowse 10 iz 2015 i nemogu nikako napravit apdejt na novije,ili neznam?

stavit cu par slika u prilog 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 27.2.2021 14:09 (kunagora).
 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Windows 10 - problemi

dobro veče

 

može li par saveta

 

*kako namjestiti da se otvoreni prozori ne otvaraju jedan preko drugoga nego jedan pored drugoga ?

-ako i premestim jedan prozor na drugu stranu, drugi kad otvorim, opet ode za njim (prvim otvorenim) i preklopi ga ?!

-zašto se ne otvaraju svaki na svojoj strani ?

 

 

*kako namjestiti da se num lock u windowsima na tipkovnici uključi čim se windowsi dignu a ne da moram sam klikati na NUM LOCK (default bude ugašen) ?!

 

*zašto mi na Dell monitoru 27 inch IPS 1920x1080 windowsi ni na jednom kraju monitora ne idu do kraja već nedostaje na svakoj strani nekih 5 mm ?

-sve sam isprobao što ja znam, frekvencije osvežavanja, default je 75 hz (kad namjestim na 60, bude ista stvar)

-možda jer ima samo povezivost HDMI s karticom a nema display port ? kartica je asus RX 580

-u čeprkanju po driverima nikakvih promena..

 

---prvi put u 20 godina da mi se ovako šta desi a da ne znam rješiti problem !!

 

hvala

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
kunagora kaže...

Pozdrav , moze pomoc

imam windowse 10 iz 2015 i nemogu nikako napravit apdejt na novije,ili neznam?

stavit cu par slika u prilog 

 

 Skini s MS stranica najnoviji build, kreiraj bootabilni medij, to formatiraj i instaliraj nanovo.

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jaluški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Takvi i slični njima, brzo bi prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 - općenito
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice