Windows 10 - općenito izdvojena tema

poruka: 15.417
|
čitano: 3.432.666
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...
..

 

Da se razumijemo, reinstalacija je najbolje rješenje za svaki problem, ali je uvijek zadnja opcija...

 -da/ne (ovisi) :)

tj ovako: ...

-clean install može biti obavljen za koliko.. 15min? Naravno to je za onog korisnika koji ne mora razmišljati o podacima (+ sve app, postavke itd..). Ali time nismo riješili problem jer ga nismo ni otkrili nego zaobišli.. tj samo u slučaju da je soft-uzrok i to nešto povezano s osom + zbrčkano i sl.

-za kvar ili neki treći uzrok to ne pomaže, pa nije ni rješenje ni zaobilaznica.. tj nije ništa.

-zadnja.. tj to prevedeno znači da ne znamo što je.. a problem determinizma tj calculatora je što uvjek 2+2 ispadne 4 ili kvar pa ako ništa ne promjenimo u formuli rezultat mora biti identičan, tj ako je neki treći soft uzrok mada ga ne znamo, korsnik će ga opet instlairati-koristiti tj svaki korisnik koristi za njega uobičajene app, utilse-appse-igre.. ili dodatke kao dsikord, nešto mrežno, nešto što ostali nemaju npr printer-skener i sl. specifično .. i tad nema nekog 'generičkog' odgovora tj može se samo reći da nije win, nije driver i sl. jer tad bi svi korisnici imali identičan problem, dok specifične kombinacije ostaju specifične kao loto-jackpot i jednostavno nema odgovora.. tj jedini odgovor koji je 'točan' može biti samo ako znamo uzrok, sve ostalo je nabadanje ili zaobilaženje na ćoravo no to ne znači da smo eliminirali uzrok i da se neće identičan problem ponoviti a tad je opet to gubljenje vremena.. itd.

-tj u svakom slučaju ako problem ne riješimo to je gubljenje vremena, dok ako ga riješimo tad nije nego je 'fix'.. :) ..

 

.. ovo, ovo je nešto kao ''kako juzer koji zatraži pomoć misli da će tu bobiti odgovor-fix..'' a to nije baš tako, tj generičke upute su samo to, generičke a prva stvar da bi takve upute bile primjenjive je 'kompatibilnost' tj ne zna se kakve win juzer ima, pirat-origigi + koliko smeća-problema i sl. pa i što kaže npr chkdsk, scan/now, malware, update itd.. i zato je prvi korak ipak clean-čist-origigi install win, a to pak podrazumijeva da juzer zna skinuti iso i napraviti usb-stikić.. tj da ima računalo, internet, sve potrebne resurse pa i to da zna što je bios, gpt-mbr, koji bootmod izabrati itd. Već to nam je dovoljno da juzer odustane od teme (komentirajući.. 'tražio sam samo ..' a ja napišem ovakve plahte..) :))

 

- tj morali bi nekako ''unificirati'' usere-temu-problem, npr howto temama kako se izradi usb stikić, koji mod.. i mada sve teme postoje zatrpane su + tijek vremena i sve promjene koje se time dese, kao razlika win10 buildova itd. itd.. tad bi user trebao ići redom, po tim temama no opet, ponekad je fix nešto banalno, brže-lakše.. tj install nije za početnike, nije ni za napredne, samo 'zadnje' sredstvo kad nemamo neku konkretniju ideju a realno je ni ne možemo imati dok ne znamo uzrok. Kako tad pomoći? Nikako, 'nadom' (i placebo pomaže).. no tad ostaje da je računalo calculator i da će uvjek dati identičan rezultat ako je ispravno.. = kvaka22.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...
Već to nam je dovoljno da juzer odustane od teme (komentirajući.. 'tražio sam samo ..' a ja napišem ovakve plahte..) :))

Nema odustajanja, sad ga treba sje... do kraja, da ne radi više nikako, zbog toga je reinstall pravi put. 

ihush kaže...
 Kako tad pomoći?

Uvijek se može pomoći, pomažeš i kad ustvari odmažeš. Daj budi ne-normalan. 

Marko :D kaže...

Jer velika većina prosječnih korisnika računala nema backup. 

Backup je za curice, prave muškarčine žive opasno, pokreneš instalaciju i format svega kaj vidiš i kaj ne vidiš, pa sve ispočetka. 

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.6.2020 15:13 (Valentin17).
5 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...
Posmatrač kaže...

Ako je sadrzaj vazan ima ga u backupu pa je opet svejedno ;)

Na to se nikada, ama baš nikada nemoj oslanjati. Kada pomažeš nekome riješiti neki problem na računalu, uvijek imaj na umu da ta osoba nema backup. Jer velika većina prosječnih korisnika računala nema backup. 

 

Da se razumijemo, reinstalacija je najbolje rješenje za svaki problem, ali je uvijek zadnja opcija. Krenimo od toga da nisu svi napredni korisnici; ne znaju svi napraviti bootabilni medij i pokrenuti ga. Onaj tko to ne zna napraviti ne zna ni instalirati Windows, a možda niti instalirati sve programe koji mu trebaju. Upravo zato kada netko preporučuje nešto, treba imati na umu da nisu svi informatički pismeni kao mi. Drugi razlog je backup; kao što sam rekao većina prosječnih korisnika nema backup. Ako se računalo koristi za bilo kakvu svrhu osim zabave, šanse su da na istom ima dosta važnih podataka koje treba backupirati što se može vremenski odužiti. Treći razlog je zasigurno vrijeme potrebno za instalaciju OS-a, podešavanje OS-a, instalaciju program i podešavanje. Sve četiri stavke zahtjevaju puno vremena. Možda ne tebi, meni i nama kojima je to u malom prstu, ali prosječnom korisniku računala to izaziva dosta glavobolje i zato se svi odlučuju najprije za metodu koja ne uključuje reinstalaciju. A znaš kako se kaže — vrijeme je novac.

 Hehhehe ali ja nisam njemu vec tebi odgovorio ;)

A i ti napises pogledaj koji je driver.. Ako ne zna instalirati win 10 kako ce znati odraditi detekciju problema ili pogledati u event viewer i rastumaciti sta tamo pise...

 

Budimo iskreni instalacija win 10 je manje vise idiot proof i jedino sto moze zajeb..i je brisanje particija a tu se onda vracamo na bitne podatke i backup ;)

5 godina
protjeran
offline
Windows 10 - općenito

Skinuo sam Bluescreen view no nije našao ništa, 0 crashes...

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Znači da Windows iz nekog razloga nije ostavio minidump. Sigurno se srušio iz nekog bezveznog razloga. Meni je jednom AMD driver (koji dolazi s WU) izbacio BSoD; nakon toga, nikad više. 

5 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

Znači da Windows iz nekog razloga nije ostavio minidump. Sigurno se srušio iz nekog bezveznog razloga. Meni je jednom AMD driver (koji dolazi s WU) izbacio BSoD; nakon toga, nikad više. 

 Nadam se :D, testirat cu ga sa realbench stress testom za svaki slucaj da otklonim hardverski kvar.

16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Riot kaže...

Skinuo sam Bluescreen view no nije našao ništa, 0 crashes...

 Šta ti kaže Reliability History?

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
5 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
djigibao kaže...
Riot kaže...

Skinuo sam Bluescreen view no nije našao ništa, 0 crashes...

 Šta ti kaže Reliability History?

 Critical events: windows was not properly shut down, i pod warnings: feature update to windows 10 2004: failed windows update.

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Riot kaže...
Marko :D kaže...

Znači da Windows iz nekog razloga nije ostavio minidump. Sigurno se srušio iz nekog bezveznog razloga. Meni je jednom AMD driver (koji dolazi s WU) izbacio BSoD; nakon toga, nikad više. 

 Nadam se :D, testirat cu ga sa realbench stress testom za svaki slucaj da otklonim hardverski kvar.

Ne moraš. Sigurno je sve u redu. Koristi računalo kao što ga inače koristiš i ako se opet sruši, znači da neki driver radi problem. Ako se Windows više ne bude rušio, kao što sam rekao, sigurno se radi o nekoj bezveznoj pogrešci. 

djigibao kaže...
Riot kaže...

Skinuo sam Bluescreen view no nije našao ništa, 0 crashes...

 Šta ti kaže Reliability History?

6 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...
VladRi kaže...

Ali instaliram win 10 na cisto (tipa tjedan dana prije nego sto je izasla ova zadnja verzija) - origigi iso skinut sa m$.... Instaliram steam (povucem igrice) - za to vrijeme na drugom ssd-u Linux mint, instaliran jos na prosloj maticnoj (i7 - sadasnji je threadripper), povucem zadnji update 2004 i sad kada se win starta imam jedno 3min crnog ekrana.... I onda se ljudi pitaju zasto postoje ljudi koji mrze win 10...

 

Na win 7 NIKAD ali nikad ovakvog sranja.... Dobro da sam zavrsio alyx pa se ne moram vise vracati u 10...

 

a da :/

NULL!=NULL
15 godina
offline
Windows 10 - općenito

Otkopčaj svu periferiju koju imaš, osim tipkovnice i miša, izvadi sve PCI i PCI-E kartice iz računala (posebno ako imaš kakvu TV karticu) i onda probaj nadogradnju. Bilo bi poželjno ukloniti i drivere, lako ih poslije instaliraš. Postoji i velika mogućnost da će ti komponenta i driver koji ti krši nadogradnju nakon instalacije raditi.

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jaluški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Windows 10 - općenito

zašto  svaki put kad palim pc moram pokretati mrežnu dijagn. jer nema interneta

poruka je ...prilagodnik ethernet 2 nema valjanu kongiguraciju u ip...

kako to popraviti

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
valisaurea kaže...

Za početak probaj DNS staviti na automatic.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
15 godina
offline
Windows 10 - općenito

I ako želiš koristiti Google DNS i automatsko dobijanje lokalne IP adrese, postavke DNS-a konfiguriraj u ruteru.

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jaluški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše!
Moj PC  
2 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

To je najbolji način, ali neki routeri ne dozvoljavaju korisnicima promjenu DNS poslužitelja. Recimo, ja sam morao kopati po izvornom kodu stranice routera da bi došao do lozinke od admina koji ima tu opciju.

 

I možda mu je bolje da koristi Cloudflare DNS (1.1.1.1). Imaju poslužitelje u Zagrebu, samim time i manji ping prema istome, pa bi trebali biti i najbrži.

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.6.2020 9:04 (Marko :D).
12 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
valisaurea kaže...

zašto  svaki put kad palim pc moram pokretati mrežnu dijagn. jer nema interneta

poruka je ...prilagodnik ethernet 2 nema valjanu kongiguraciju u ip...

kako to popraviti

 

 

 Da nemaš možda uključen vpn sa firewallom. Ja sam imao situaciju sa windscribe vpn-om. On ima i svoj firewall pa mi se dešavalo da ugasim windscribe ali njegov firewall ostane upaljen, i onda kad restartam komp nemam veze na internet iako je windscribe vpn ugašen, jer je njegov firewall ostao uključen i stopirao pristup internetu. Rješenje je bilo da kad ne trebam vpn upalim windscribe vpn, čekam da se spoji i onda ugasim njegov firewall i onda ugasim windscribe. I pazim da mi windscribe nije u programima koji se dižu s winsima.

http://d-u-d.deviantart.com http://500px.com/Dado_D https://dariodrvodelic.wordpress.com/ https://www.flickr.com/photos/95774435@N02/?hide_photostream_welcome=1
15 godina
offline
Windows 10 - općenito
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Meni još u utorak. 😄

12 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

?

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.6.2020 17:27 (valisaurea).
12 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Dud kaže...
valisaurea kaže...

zašto  svaki put kad palim pc moram pokretati mrežnu dijagn. jer nema interneta

poruka je ...prilagodnik ethernet 2 nema valjanu kongiguraciju u ip...

kako to popraviti

 

 

 Da nemaš možda uključen vpn sa firewallom. Ja sam imao situaciju sa windscribe vpn-om. On ima i svoj firewall pa mi se dešavalo da ugasim windscribe ali njegov firewall ostane upaljen, i onda kad restartam komp nemam veze na internet iako je windscribe vpn ugašen, jer je njegov firewall ostao uključen i stopirao pristup internetu. Rješenje je bilo da kad ne trebam vpn upalim windscribe vpn, čekam da se spoji i onda ugasim njegov firewall i onda ugasim windscribe. I pazim da mi windscribe nije u programima koji se dižu s winsima.

 ne kpristim vpn

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

Meni još u utorak. 😄

Primjetio sam da ti među prvima dobivaš sve nadogradnje. 

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
valisaurea kaže...

?

Jesi probao ručno unijeti sve podatke (IP adresu, masku subneta, IP adresu rutera)? Radi li internet onda normalno?

Valentin17 kaže...
Marko :D kaže...

Meni još u utorak. 😄

Primjetio sam da ti među prvima dobivaš sve nadogradnje. 

Ne dobivam. Ja ih sve odmah instaliram da ne moram kasnije. Ako naiđem na neki problem, nema veze, vratim sustav u roku dok si rekao keks. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.6.2020 17:54 (Marko :D).
5 godina
protjeran
offline
Windows 10 - općenito

Pokušao sam opet napraviti upgrade na 2004 preko windows update-a i pojavio mi se blue screen al s drugom porukom: kernel mode heap corruption. Program bluescreenview prijavljuje 0 crashes. Skinuo sam update assistant pa cu pokušati preko njega.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Na kojem dijelu nadogradnje se pojavio BSoD. To može signalizirati da tvoje računalo još uvijek nije spremno za 2004.

5 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

Na kojem dijelu nadogradnje se pojavio BSoD. To može signalizirati da tvoje računalo još uvijek nije spremno za 2004.

 Sad zadnji put je postotak instalacije bio mislim na oko 14% i onda se iznenada pojavio BSOD.

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Sada imaš dvije opcije.

  1. Čista instalacija Windowsa verzije 2004
  2. Ne diraš ništa i Windows će se sam nadograditi kada bude vrijeme

 

Ukoliko se odlučiš za prvu opciju, imaj na umu da ukoliko Windows neće raditi ispravno, morati ćeš ponovno napraviti instalaciju sustava s 1909.

5 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

Sada imaš dvije opcije.

  1. Čista instalacija Windowsa verzije 2004
  2. Ne diraš ništa i Windows će se sam nadograditi kada bude vrijeme

 

Ukoliko se odlučiš za prvu opciju, imaj na umu da ukoliko Windows neće raditi ispravno, morati ćeš ponovno napraviti instalaciju sustava s 1909.

 Odradit ću do kraja preko windows assistanta, ako ne bude uspjelo neću ništa dirati i držat ću se opcije 2...

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.6.2020 18:44 (Riot).
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Riot kaže...

 Odradit ću do kraja preko windows assistanta, ako ne bude uspjelo neću ništa dirati i držat ću se opcije 2...

Bome na tvome mjestu ja bih već napravio čistu instalaciju odavno, u mom slučaju ta instalacija bi bila samo jedna od more i more instalacija koje odradim, pa bih usput i to riješio.

S tim da bih ipak prije napravio kopiju sistemsKe particije sa mojim omiljenim Acronis True image Alatom tako da ako ne uspije nova instalacija, za 10 min. imaš sve što si imao prije.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.6.2020 18:49 (Valentin17).
13 godina
offline
 
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Ma ko još danas printa nešto. 

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice