Windows 10 - općenito izdvojena tema

poruka: 15.417
|
čitano: 3.420.316
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
7 godina
offline
Windows 10 - općenito

Ljudi imam pitanje, ne znam je li prava tema, ali da pokušamo...

Naime, imam laptop sa Win 7 Pro OEM licencom. Ima u sebi stari HDD, pa sam kupio SSD da ga malo osvježim i ubrzam. Sada je problem šta i kako sa licencom (odnosno ključem)...

Koje opcije imam? 

Ne želim stavljati piratski softver ni koristiti aktivatore, a naravno da bih volio izbjeći kupovanje nove licence. 

Postoji li mogućnost da na novom SSD-u instaliram bilo windows 7 ili wondows 10 sa psotojećom tvorničkom OEM llicencom?


U krajnjem slučaju znam da mogu nabaciti čistu windows 10 i koristiti bez ključa, ali to mi je opcija ako ne ne postoji način da upgradeam Win7 OEM licencu na WIN10 ili ako ne uspijem transverirati licencu na novi SSD disk.

Svaka pomoć je dobrodošla

 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...

 -da, 'ali' već svi koji nešto znaju, znaju da s upgradeom ne treba žuriti, nema ni smisla ni potrebe, jednako s updateima. Kad se dese bugovi, 99% nestanu prije nego normalan user upgradea.. i sve je ok.

-tj smisao-tema.. napredni user koji to već zna ili početnik kojem ništa nije jasno.. treba li se početnik bojati upgardea? Po marku je to opasnije nego ući u ring s tysonom.. a nije. Problem marka je što on traži probleme ''po internetima'' .. i tad ako argument s problema npr mreže-10mbsp skoči na msovo priznanje za printer.. što nam to pomaže? Kome? Bi li se išta promjenilo da nije postao te linkove? .. ja za probleme znam, kad mi se dese, rješim ih. Kad netko u odgovarajućoj temi postavi pitanje-problem, pomognem ako znam rješenje .. ili barem pokušaj.. a ovo ne pomaže nikome, ni meni, ni tebi, ni čitateljima teme tj nitko za sad nije prijavio problem i time je implicitno zaključak da problema nema i besmisleno je rješavati nepostojeći problem.. kao što je negacija pa još dovstruka ponekad nemoguća :)

 

 

 evo ja na računalu iz 2011 intel 2500k i "više" nemam problema sa zadnja dva apgrejda...

ne znam sjećaš li se da sam i ja govorio što se poslije pokazalo kao istina da prvi apgrejdovi (do zadnjih godinu i pol) nisu valjali, ljudima su stvarali velike probleme i zato sam bio na Win 8.1 dugo godina, uvijek ponovo instalirao deseticu no nije valjalo i nije...

 

tu mi je objašnjavano da prčkam po registriju, stari hardver, nekompatibilnost i ostale budalaštine..

 

ali, win 10 je napokon došao na svoje, iako i dalje #prčkam" po registriju zbog optimalnog rada SSD-a i sve radi kao podmazano...

dakle sad odjednom valja i hardver koji je još koju godinu stariji i tako to.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
10 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Neuk kaže...

Ljudi imam pitanje, ne znam je li prava tema, ali da pokušamo...

Naime, imam laptop sa Win 7 Pro OEM licencom. Ima u sebi stari HDD, pa sam kupio SSD da ga malo osvježim i ubrzam. Sada je problem šta i kako sa licencom (odnosno ključem)...

Koje opcije imam? 

Ne želim stavljati piratski softver ni koristiti aktivatore, a naravno da bih volio izbjeći kupovanje nove licence. 

Postoji li mogućnost da na novom SSD-u instaliram bilo windows 7 ili wondows 10 sa psotojećom tvorničkom OEM llicencom?


U krajnjem slučaju znam da mogu nabaciti čistu windows 10 i koristiti bez ključa, ali to mi je opcija ako ne ne postoji način da upgradeam Win7 OEM licencu na WIN10 ili ako ne uspijem transverirati licencu na novi SSD disk.

Svaka pomoć je dobrodošla

 Napraviš nadogradnju windows 7  na windows 10, ako prođe aktivacija povežeš se sa microsoftovim računom radi spremanja licence i onda na ssd instaliraš windows 10.
Ponovnim spajanjem na MS račun povučeš licencu i aktiviraš windows 10.

Molim da me se demantira ako sam u krivu, nisam to radio ali mi je takva logika postupka.

Pomalo, šegavo i vajka!
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Truljo kaže...
Neuk kaže...

Ljudi imam pitanje, ne znam je li prava tema, ali da pokušamo...

Naime, imam laptop sa Win 7 Pro OEM licencom. Ima u sebi stari HDD, pa sam kupio SSD da ga malo osvježim i ubrzam. Sada je problem šta i kako sa licencom (odnosno ključem)...

Koje opcije imam? 

Ne želim stavljati piratski softver ni koristiti aktivatore, a naravno da bih volio izbjeći kupovanje nove licence. 

Postoji li mogućnost da na novom SSD-u instaliram bilo windows 7 ili wondows 10 sa psotojećom tvorničkom OEM llicencom?


U krajnjem slučaju znam da mogu nabaciti čistu windows 10 i koristiti bez ključa, ali to mi je opcija ako ne ne postoji način da upgradeam Win7 OEM licencu na WIN10 ili ako ne uspijem transverirati licencu na novi SSD disk.

Svaka pomoć je dobrodošla

 Napraviš nadogradnju windows 7  na windows 10, ako prođe aktivacija povežeš se sa microsoftovim računom radi spremanja licence i onda na ssd instaliraš windows 10.
Ponovnim spajanjem na MS račun povučeš licencu i aktiviraš windows 10.

Molim da me se demantira ako sam u krivu, nisam to radio ali mi je takva logika postupka.

-može tako, može na par drugačijih-sličnih načina.

-ne mora nikakvo povezivanje msračuna, tj ako je isto računalo-mbo tad može lokalni user jer je tad vezan uz id-mbo.

-može nadogradnja s w7 na w10 i aktivirat će se ako je key 'pravi' (važeći), ali to je u ovom slučaju najnepraktičniji (pa i najlošiji način, zbog promjene na ssd.. sasvim drugi način rada, geometrija itd + clean je clean tj ovisno što želi, može klonirati disk prije ili poslje nadogradnje-aktivacije win10).

-pošto ima funkcionalno računalo sa starim diskom, koji radi.. i ima novi prazan ssd, nema nekog problema npr backup tj može jednostavno izvaditi hdd i staviti ssd, clean install w10 + aktivirati keyom od w7 tj tad ima funkcionalan w10 koji će raditi noramalno neovisno o aktivaciji. To je za računalo optimalno-bolje, ali tad naravno treba instalirati ostali soft koji koristi, možda i noviju verziju i sl. To može odnjeti više vremena ali tad računalo radi optimalno. Kad je sve gotovo tad s postojećeg diska koji i dalje može normalno raditi (dovoljno je vratiti ga..) može sve što treba, nema rizika-problema npr hoće li upgrade proći ovisno o 'kvaliteti' postojećeg win ili key-licence.. dok je sam clena install stvar koja se obavi za cca 15 min pa ništa ne može biti brže čak i kad uračunamo install softa koji koristi dok će update+driveri pojesti jednako vremena neovisno jel upgrade prije-poslje + pitanje što može upgradeati ako ima neki specifičan soft ili driver tj ako tad ne može takav upgrade (sa zadržavanjem podataka i appsa) tad baš nikakvog razloga za upgrade nema.

 

-key, lako je provjeriti.. pravi reatail radi na ms stranici za DL win7-8, dok za w10 ne traže ništa. Tu ne prolaze oem keyevi, kms i sl. tj ako tamo prihvati tad 100% može, ako odbije tad 50% može tj ako nije pirat-crack-loader-kms-aktivator ili neka ograničena licenca, sve ostalo ms pušta pa i gratis.

 

-clean na novi ssd i kad je sve gotovo tad razmišlja što će s hddom, koje podatke prebaciti itd.. a do tad može imati ''dualboot'' :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...
Truljo kaže...
Neuk kaže...

Ljudi imam pitanje, ne znam je li prava tema, ali da pokušamo...

Naime, imam laptop sa Win 7 Pro OEM licencom. Ima u sebi stari HDD, pa sam kupio SSD da ga malo osvježim i ubrzam. Sada je problem šta i kako sa licencom (odnosno ključem)...

Koje opcije imam? 

Ne želim stavljati piratski softver ni koristiti aktivatore, a naravno da bih volio izbjeći kupovanje nove licence. 

Postoji li mogućnost da na novom SSD-u instaliram bilo windows 7 ili wondows 10 sa psotojećom tvorničkom OEM llicencom?


U krajnjem slučaju znam da mogu nabaciti čistu windows 10 i koristiti bez ključa, ali to mi je opcija ako ne ne postoji način da upgradeam Win7 OEM licencu na WIN10 ili ako ne uspijem transverirati licencu na novi SSD disk.

Svaka pomoć je dobrodošla

 Napraviš nadogradnju windows 7  na windows 10, ako prođe aktivacija povežeš se sa microsoftovim računom radi spremanja licence i onda na ssd instaliraš windows 10.
Ponovnim spajanjem na MS račun povučeš licencu i aktiviraš windows 10.

Molim da me se demantira ako sam u krivu, nisam to radio ali mi je takva logika postupka.

-može tako, može na par drugačijih-sličnih načina.

-ne mora nikakvo povezivanje msračuna, tj ako je isto računalo-mbo tad može lokalni user jer je tad vezan uz id-mbo.

-može nadogradnja s w7 na w10 i aktivirat će se ako je key 'pravi' (važeći), ali to je u ovom slučaju najnepraktičniji (pa i najlošiji način, zbog promjene na ssd.. sasvim drugi način rada, geometrija itd + clean je clean tj ovisno što želi, može klonirati disk prije ili poslje nadogradnje-aktivacije win10).

-pošto ima funkcionalno računalo sa starim diskom, koji radi.. i ima novi prazan ssd, nema nekog problema npr backup tj može jednostavno izvaditi hdd i staviti ssd, clean install w10 + aktivirati keyom od w7 tj tad ima funkcionalan w10 koji će raditi noramalno neovisno o aktivaciji. To je za računalo optimalno-bolje, ali tad naravno treba instalirati ostali soft koji koristi, možda i noviju verziju i sl. To može odnjeti više vremena ali tad računalo radi optimalno. Kad je sve gotovo tad s postojećeg diska koji i dalje može normalno raditi (dovoljno je vratiti ga..) može sve što treba, nema rizika-problema npr hoće li upgrade proći ovisno o 'kvaliteti' postojećeg win ili key-licence.. dok je sam clena install stvar koja se obavi za cca 15 min pa ništa ne može biti brže čak i kad uračunamo install softa koji koristi dok će update+driveri pojesti jednako vremena neovisno jel upgrade prije-poslje + pitanje što može upgradeati ako ima neki specifičan soft ili driver tj ako tad ne može takav upgrade (sa zadržavanjem podataka i appsa) tad baš nikakvog razloga za upgrade nema.

 

-key, lako je provjeriti.. pravi reatail radi na ms stranici za DL win7-8, dok za w10 ne traže ništa. Tu ne prolaze oem keyevi, kms i sl. tj ako tamo prihvati tad 100% može, ako odbije tad 50% može tj ako nije pirat-crack-loader-kms-aktivator ili neka ograničena licenca, sve ostalo ms pušta pa i gratis.

 

-clean na novi ssd i kad je sve gotovo tad razmišlja što će s hddom, koje podatke prebaciti itd.. a do tad može imati ''dualboot'' :)

 
Nisam te najbolje razumio.

Ja imam stari HP laptop sa stickerom ispod baterije na kojem piše da je OEM windows 7 pro licenca i ima napisan product key. 

Ja sam dosad čuo samo za ovu gore verziju koju je kolega iznad opisao, a to je da upgreadam win7 na win10, pa deaktiviram ključ, pa onda ubacim novi SSD i onda uradim čistu instalaciju i aktivaciju pomocu te stare OEM licence.

Ako sam te dobro shvatio ti mi kažeš da mogu odmah ubaciti novi SSD u laptop i pokrenuti clean install Win10 i samo aktivirati pomoću win7 OEM ključa koji se nalazi ispod baterije laptopa?

Ja sam pokušavao nekad prije downloadati Win10 sa tim istim OEm ključem ali mi nije priznavalo taj OEM ključ, tako da sam mislio da se ne može nikako Windows10 aktivirati pomoću Windows7 OEM ključa?


PS. kada pokušam skinuti ISO file sa microsoftove stranice pomoću mojeg OEM ključa sa laptopa, izbaci mi ovu grešku:

"Pogreška

Čini se da je ključ proizvoda koji ste unijeli namijenjen softveru koji je unaprijed instalirao proizvođač softvera. Mogućnosti oporavka softvera zatražite od proizvođača uređaja."

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.6.2020 13:44 (Neuk).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

-napisano u postu iznad.. tj to je oem key dok ms stranica validira samo retail (koji je trebao biti u prodaji mada se prodaje i oem..).

-problem s oem keyom je što je možda već potrošen (lako se prepiše) + računalo s predinstaliranim pravim oemom dolazi aktivirano drugim keyom, ne tim s naljepnice nego oem-vlk (+install-reinstal-repair folder gdje je skriven, tj masnovno umnažanje nije aktiviran taj key i tek kad ga probaš vidiš jel radi.. tj u install-aktivaciji, dok će vlk uvjek raditi osim ako je neki oem blacklistan, koliko znam nije..).

-zato ti tamo piše da ako prihvaća-validira tad možeš 100% ako odbija, tad 50%.. :)

-naravno, možeš i copyrati licencu, na instllu (32-64bit ovisno koji os koristiš) imaš  ghaterosstate.exe, pokreneš npr na desktopu i on ti generira xml html-zapetljan/zaštićen file-licencu koju možeš kasnije iskopirati, čitači keyeva mogu pogrešno čitati tj nikad nisi siguran koji seed-ključ je korišten tj može biti pogrešno i ako želiš pročitati key tad moraš provjeriti u cmd slmgr /dlv gdje prikazuje samo posjeljdnih 5 znamenki, ako su iste to je to.. ako nisu tražiš drugi program za čitanje keya ili koristiš copy i sl.

 

-jednom aktivriran w10 na konkretnom računalu-mbo je trajno tj ovisi o licenci (enterprise i sl. su godišnje i sl.). kad je jednom u msovoj bazi više ga ne trebaš tj automatika obavi sve (samo ostaviš prazno u installu kad traži key..). Ako nikako drugačije, tad upgrade pa će to biti obavljeno ali je clean najpoželjniji način.

-nakon upgradea možeš ako želiš rollbackati na prethodnu verziju i tad imaš dvije važeće win licence za to računalo tj možeš ostati na w7 i kad poželiš na clean instalirati w10, aktivira se sam.

 

-pošto w10 ne traži aktivaciju (nije trial-demo i sl.) nema posebnog razloga ne instalirati clean-origigi win, posljednji skineš i napraviš sa ms stranica.. gpt-mbr, bios, f-tipka za boot itd.. aktualna verzija 2004.

-ponekad su problem driveri, tj ms postupno odbacuje support pa vidiš radi li ti sve, periferija kao printer i sl. .. ponekad je to razlog za upgrade ali može jednako biti da ne može upgrade tj to znaš kad probaš i sve prođe. (ms je install-upgrade napravio karnje blesavo, čak i kad ti kaže da je sve ok, ponudi zadržavanje podataka i appsa, ne mora sve proći, tj tad je neki driver problem mada to install wizard nije detektirao.. a to mu je svrha i tad te automatika vrati na stari win tj gubljenne vremena .. na novom nema takvog mogućeg uzroka tj nije stari-odbačen driver što se može desiti sa starijim računalom 5-10-više godina pogotovo laptop.).

 

-pošto imaš čist ssd, stvarno je najlakši način nakon što napraviš stikić zamjeniti hdd-ssd i instalirati clean, sve ostalo rješavaš kasnije ako se pojavi problem (nema smisla predviđati unaprijed ..). Tako imaš novi win i vidiš kako radi, driveri itd. i imaš netaknuti stari .. tad možeš birati i znaš rezultat dok je upgrade ili kloniranje neki kompromis ponekad potrebno no uvjek je clean 'bolji'..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.6.2020 15:34 (ihush).
10 godina
offline
Windows 10 - općenito

Moram pitati jer mi nije jasno , kakvi to bootabilni stikovi sa UEFI-GPT i Legacy-MBR na izbor ?

Imam stik napravljen sa MCT prije 1-2 god. i nigdje nikada  me to nije pitalo ?

Stik je MBR/FAT32 i sa njim sam normalno instalirao Win 10 pro na više PC (bili oni sa UEFI ili ne ) i napravi mi systemski disk GPT sa Win10 bez da pita hoću li možda MBR.

Evo i ovaj na kom radim je UEFI  koji sam jednako tako instalirao (vidite na "Moj PC").

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Media Creation Tool radi bootabilni USB da je kompatibilan s oba standarda. Rufus je malo napredniji i on te pita kakav bootabilni USB želiš izraditi.

10 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Neznam kako bi to bilo "naprednije" ako mi trebaju dva instal medija , jedan (MBR) radi na svim PC , a drugi (GPT) samo na MBO koji u biosu (UEFI) ima podršku za GPT .

??

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
AF139 kaže...

jedan (MBR) radi na svim PC , a drugi (GPT) samo na MBO koji u biosu (UEFI) ima podršku za GPT .??

Kod odabira uređaja za boot biraš koji hoćeš i opet ako krivo odabereš, imaš problem.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

@af139

I Rufusom se može složiti instalacijski medij koji može biti uefi i non-uefi.

Mbr i gpt su načini i particijske tablice na disku na koji instaliraš operativni sistem i Rufus nema nikaj sa time.

Disk možeš pripremiti prije instalacije sistema ( npr gpartedom iz live Linuxa ) ili u samom tijeku instalacije na početku možeš odabrati da središ disk u mbr ili gpt način ( i to opet nema veze sa time da li si instalacijski medij radio mct-om ili Rufusom ).

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.6.2020 8:06 (bunker).
6 godina
protjeran
offline
Windows 10 - općenito

ne znam što se početnici uopće zamaraju s rufusom ?

da bi ispali pametni a na kraju zbrljaju pa tu godinama klepeću jedno te isto.

MS je svima omogućio jednostavno pravljenje butabilnog sticka ali ne, uvijek ima pametnih koji su pročitali da je rufus "bolji" alat. 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Anđeo bez falinge kaže...

ne znam što se početnici uopće zamaraju s rufusom ?

da bi ispali pametni a na kraju zbrljaju pa tu godinama klepeću jedno te isto.

MS je svima omogućio jednostavno pravljenje butabilnog sticka ali ne, uvijek ima pametnih koji su pročitali da je rufus "bolji" alat. 

Zato što kada MCT radi bootabilni medij, ne možeš odabrati stariju verziju Windowsa. Pa ako nekome 2004 radi probleme, moraš skinuti ISO s posebne stranice i napraviti bootabilni medij preko Rufusa. Postoji i Windows USB/DVD Download Tool, ali njega se mora instalirati.

10 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
bunker kaže...

@af139

I Rufusom se može složiti instalacijski medij koji može biti uefi i non-uefi.

Mbr i gpt su načini i particijske tablice na disku na koji instaliraš operativni sistem i Rufus nema nikaj sa time.

Disk možeš pripremiti prije instalacije sistema ( npr gpartedom iz live Linuxa ) ili u samom tijeku instalacije na početku možeš odabrati da središ disk u mbr ili gpt način ( i to opet nema veze sa time da li si instalacijski medij radio mct-om ili Rufusom ).

 Probao sam to prošle godine sa ovim mojim MCT stikom tako da sam prije instalacije disk napravio sa MBR particijskom shemom , nije pomoglo ..... instalacija bez da sam išta dirao i formatirao na početku kod izbora HDD za install , a dobio nakon instalacije HDD u GPT :(

Možda se uopće ne radi o MBR/GPT već samo o UEFI/NON-UEFI i pitam se može li se na PC sa UEFI instalirat NON-UEFI da radi po mogućnosti sa MBR...i što za to treba napraviti ?

7 godina
offline
Windows 10 - općenito

ihuše  pomozi


Odradio sam ipgrade win 7 na win 10 starog HDD-a. Sve OK, podaci na starom disku su sačuvani (valjda?) i windows 10 prikazuje da imam OEM licenciran software. Malo me jedino buni što mi se u PC properties prikazuje da imam Windows 10 Pro, a kada sam upalio KeyFinder on mi prikazuje da imam Win10 Enterprise licencu... Ali to je manje bitno.

Bitno mi je sada kako ovu licencu prebaciti na novi SSD? Jel sada trebam linkati nekako licencu ovog laptopa sa Microsoftovim računom, pa kada ubacim svježi SSD i pokrenem instalaciju Win10 onda bi windows kao sam trebao prepoznati da laptop (ili account) imaju OEM valjanu licencu?

Operativni sustav na ovom HDD-u mi i nije bitan toliko jer ću ga koristiti kao eksterni HDD za pohranu podataka. Na SSD bi volio imati čist i licenciran sustav. 

Ako ti nije tlaka da me samo uputiš na naredni korak da ne bih nešto zeznuo sada. 
Znači, samo me zanima kako sada prenijeti licencu sa HDD na novi SSD.

Hvala unaprijed 

 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...
Zato što kada MCT radi bootabilni medij, ne možeš odabrati stariju verziju Windowsa. Pa ako nekome 2004 radi probleme, moraš skinuti ISO s posebne stranice i napraviti bootabilni medij preko Rufusa. Postoji i Windows USB/DVD Download Tool, ali njega se mora instalirati.

Ovo tema je o win 10 i korisnici imaju problema s bootabilnim alatom za izradu NOVOG win 10 boot i zašto koriste rufus koji ne znaju koristiti ?

u 90 % slučajeva imaju problem s instalacijom zbog toga što su izabrali krive postavke u Rufusu...

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.6.2020 11:14 (Anđeo bez falinge).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...
Anđeo bez falinge kaže...

ne znam što se početnici uopće zamaraju s rufusom ?

da bi ispali pametni a na kraju zbrljaju pa tu godinama klepeću jedno te isto.

MS je svima omogućio jednostavno pravljenje butabilnog sticka ali ne, uvijek ima pametnih koji su pročitali da je rufus "bolji" alat. 

Zato što kada MCT radi bootabilni medij, ne možeš odabrati stariju verziju Windowsa. Pa ako nekome 2004 radi probleme, moraš skinuti ISO s posebne stranice i napraviti bootabilni medij preko Rufusa. Postoji i Windows USB/DVD Download Tool, ali njega se mora instalirati.

 -može, tj svaki mct-verzija skida-kreira upravo svoju verziju (to je bio problem dok napokon nisu počeli označavati u nazivu winver-build kao 2004-1909..).

-drugi način je imati skinut iso, tad ga ne snimaš mscoolom jer ne nudi izbor filea-isoa (samo download) pa se tad koristi rufus .. ili ms-ov dvd2usb koji je identičan tj ono što radi, iso snimi na dvd ili usb. Radi siključivo s čistim-origigi iso-install ne s modificiranim ili drugim isoima (ne želi ih snimati).

 

-zapravo je to najmanji problem, tj to je obično raspakiravanje-kopiranje koje može i npr 'winzip'. Sva mudrost je kreiriati bootabilan medij a to radi sam os + izabrati formatiranje u kompatibilnom FSu + standardi koji su tad važni.

 

***

-ima tema 'nešto-boot...' + ostalo je kratka škola o kompatibilnosti ili bootanju. :)

 

-tko želi znati u čemu je stvar-problem.. u FS-u (filesys) i pravilima za boot koji su zajednički za platformu x86 tj kompatibilnost.

-svaki os za rad (i boot) koristi svoj nativni FS.

-zbog kompatibilnosti svi koriste zajednički Fat32 (+ đabe, ne kao free-foss nefo ms obečao..) i svi ga podržavaju (jer je đabe, da se plaća tad bi kao uređaji npr tv-dvbt.. ovisilo koliko proizvođač želi platiti msu za npr ntfs..).

-standardi, diskovi-mediji, svaki medij može biti bootabilan, samo ga treba napraviti tako. Tj svaki medij kojeg podržava BIOS.. nekad je to bila isključivo disketa, pa cd, sad svi podržavaju usb koji je praktičan. Disketa se formatirala naredbom format /s i time je postala sys-bootabilna tj tome služi switch /s .. bez tog je obična storage, ne sys i tad ne služi za boot, no sys dio zauzima dio prostora koji je na disketama uvjek bio premali, tj cca 250kb od 360-770-1.44mb nije to malo to je recimo 20% kapaciteta diskete a to je samo boot + potrebni su i ostali dos-sys-com fileovi za rad koje se učitavalo u bootu kao driver za miša i sl. Zato nije svaka disketa bootabilna jer bi time dio kapaciteta bio beskorisno potrošen i to je nasljeđe.

-CD, koristio se emulacijom diskte-floppy tj ta disketa se snimala u zasebni rezevrirani dio medija, tj kao i disketa samo tako pripremljen cd je bootabilan, bez tog je storage.

-hdd naravno može biti bootabilan, jer boota instalirani os.. ali se ne koristi kao izmjenjivi-prenosivi medij.. i napokon, flashdisk/drive tj usb boot, koji ne traži poseban alat (soft za snimanje) kao cd nego je praktičan kao disketa ali većeg kapaciteta. Problem usb-a je što mora imati driver jer usb nije disketa-cd-hdd tj nije jedan konkretan uređaj (cpu-ram-vga... mreža-audio sve su konkretni uređaji), nego je kako mu naziv kaže, u-univerzalan.. tj nazovimo ga adapter i za korištenje nam treba os+driver tj upute.. i tek kad je u chipsetu tj bios počeo nativno podržavati boot s usb medija tad je to bilo moguće, ostalo je lako :)

+ postoje još razne emulacije biosa-medija, fdd-cd-hdd-zip.. tj danas na auto dok se medij koristi kao hdd emulacija ili 'superfloppy' ... (ključna riječ-naziv, tj fat32).

+ istovremeno win10 (od w8, w7.. do unazad xp) nudi formatiranje-kreiranje boota tj bootmanagera kao win10 (vista-10) ili xp, ili dos.. tj može se kreirati svaki od tih bootmanagera tj bootsektora npr ''bootsect /nt60 SYS'' 60=vista-novije, 52=xp.. itd. tj to su stare winver-build oznake dok je w10 skočio brojčano s 6.4 na 10 samo zato da zaokruži broj na željeni-10.

 

-bios, da bi računalo bootalo s nekog/bilo kojeg medija, mora ga podržavati (nativno u chipsetu i sl. termini..) 

-da bi medij bio bootabilan, mora biti napravljen-pripremljen na odgovarajući način, kompatibilan, s biosom tj mogućnostima koje podržava bios-hw i s osom koji želi instalirati, tj bootmedij je kao adapter koji mora povezati dvije stvari, tj sve troje mora biti kompatibilno-zajedničko-povezano.

 

-problema nije bilo dok je postojao samo jedan, MBR ili danas to nazivamo legacy (stari) mod. Sad imamo dva moda tj UEFI.

-drugi dio, medij, mbr boot znači da je boot sektor na mediju točno na određenom mjestu-adresi, točno određene veličine tj standard-kompatibilno. GPT je to isto ali novo, tj uvodi se support za x64, uklanjaju se ograničenja mbr-a na 4 primarne (boot) particije, kao i na kapacitet podržanog boot medija tj MBR može biti bootabilan do 2TB, medij veći od tog ne može biti u MBR modu tj tad nije bootabilan, ali može biti kao storage (ne bootabilan medij). To za večinu nije ograničenje tj moguć je izbor jer veći diskovi ugl služe za storage dok su 1-2tb sasvim dovoljna-upotrebljiva za normalan rad osa .. ssd je manjeg kapaciteta i tek sad dolazimo u doba kad će to postati problem-granica tj tad korisnik neće imati izbor mbr-gpt nego mora gpt ako je boot mediji (glavni disk na kojem je os).

UEFI je skup standarda, za bios-os.. način rada, učitavanje drivera, npr osim gpt nudi i fastboot (koji ne radi ništa pametno tj preskače bios tj sve što je do danas radio svaki bios i predaje odmah bootloaderu tj osu kontrolu.. jer ništa se ne radi u DOSu..).

-za korištenje GPTa postoje uvjeti (kao i za sve ostalo, requiremensti, zahtijevi koje moramo zadovoljiti da bi nešto radilo) tj isključivo x64bitni os (ne 32bitni) može bootati + winver i to eliminira npr XP, u prijelaznim godinama 2012-2014/16 pola linux distri nije bilo bootabilno i sl dok je npr ubuntu od 2018 ugasio razvoj 32bitnog tj upravo o opcijama koje nudi bios i kako ga podesimo ovisi koji os možemo bootati. Defaulti su ugl za win-10, danas ugl u uefi-gpt modu dok je u početku defaultno bio mbr-legacy ili oba pa se u bootu bira koji mod.

-sad već dio računala (pogotovo laptopa) ne nudi izbor legacy-mbr moda.. tj ovisimo o proizvođaču koji je prartner wintelu koji guraju uefi i time eliminiraju npr xp.. no za korisnika je to nevažno.

+ kao btw, stari alati-bootmediji ne mogu bootati-vidjeti-koristiti gpt disk, važno za sve stare alate-soft-diag-test-recovery.. npr hirens i sl. jer nisu kompatibilni, jer gpt tad nije postojao i za npr spašavanje podataka morate imati noviji-odgovrarajući alat-medij mada sam soft nakon boota može biti isti tj nije problem soft nego x86 kompatibilnost-platforma-bios. Izmišljenja nekompatibilnost kompatibilne platforme.

 

što ste do sad naučili, bios je bios, možemo nazvati uefi-bios ili legacy-bios tj mbr-gpt kao bitan dio za bootanje, kao i FS nativni za os ili fat32-superfloppy, usb-flash-removable medij..

 

to su osnove, dijelovi slagalice, pa sad pravila-standardi :)

-koristite quickbotomeni-cms .. tj F-tipke (f8-12.. ili esc..) za izbor boot medija, ne ulaz u bios ili bootorder.. nego bootmeni. Tad ovisno o biosu i postavkama vidite bootabilne medije (samo bootabilni su ponuđeni) i to je 'važno' tj ovisno kako koji bios označi i kako je podešen, medij možete vidjeti u mbr-legacy ili u gpt-uefi ili u oba moda.. i ovisno što izaberete to dalje uvjetuje sve ostalo.

 

-standardi.. potrebni-nužni a ponekad bolje da ih nema :) .. removable drive u standardu ne dozvoljava korištenje particija (ukinuto kao ograničenje prije par godina 17-18 ali ovisi kako koji os..) + ograničenje kapaciteta FAT32.. tj fat32 možete formatirati medij do 32gb (sad netko iz zadnje klupe viče da može više.... polako) :) tj to je s razlogom tako-ograničeno i začudo ms se ovog standarda drži dok drugi ne baš.. zato win ne nudi fat32 ako je medij veći, ali naravno može, jer os može sve tj ne radi to neki čudotvorni soft nego os, diskpart.. samo tad treba tipkati u cmdu-

-zašto je ogrnaičen medij na 32gb? zbog standarda tj 32bitnog adresiranja i broja raspoloživih-adresabilnih clustera tj blokova koji se koriste (kao cigla za zidanje).. i drugi alati dozvoljavaju formatiranje trikom tj veći cluster.. ali tad taj medij ne može biti bootabilan jer pravila za boot su stroga-standardi i samo podržano može raditi-bootati, tj cluster druge veličine nije podržan od biosa tj nije bootabilan (512k).

 

-probajte.. stikić npr 8gb je idealan za install (7gb je veličina 32+64bit installa većina medija je cca 7,5gb free), može 16 do 32.. veći stikić win neće dozvoliti fat32 tj ako ga napravite neće biti bootabilan mada ste napravili sve ostalo jednako kao na manjem stikiću..

-to nije prednost-mana npr rufusa ili mctoola nego (ne)znanja što se ispod haube ekšli dešava, što je važno-standard..

-medij, bootabilan.. svi moraju biti u nekom modu, ili-ili, mbr-ili-gpt.. osim (ona riječ spomenuto) superfloppy.. tj fat32. Ms mctoolom radi upravo to, fat32 koji može biti oboje (ili je preciznije reći nije ni jedno nego boota.. tj nema napredne mogućnosti kao ntfs ali zato je kao lovteč upotrebljiv..). Mediju je zapravo svejedno kako ga mi pripremimo-formatiramo, ostaje isti, no bios ga mora prepoznati.

-zato msctool napravi medij koji je bootabilan u oba slučaja neovisno jel bios u legacy-mbr ili uefi-gpt modu, dok nam rufus nudi konkretno .. ali to je potrebno samo kad je npr medij veći od 32gb npr 120gb i tad moramo koristiti npr ntfs.. zbog clustera-pravila-standarda za boot ne zato jer os ili alat nešto ograničavaju. Tad rufusom možete napraviti ntfs-boot medij ali morate izabrati i mbr-ili-gpt. Ako ste izabrali pogrešno (nekompatibilno s računalom-biosom) tad ne radi, ne boota. To nije mana ili prednost rufusa, jer je on samo alat, nego je stvar standarda-kompatibilnosti + postavke i mogućnosti biosa.

 

+ razlika ovisno o postojećem disku-hdd.. tj kad je disk prazan-tvornički (neformatiran, neinicijaliziran..) tad nije u mbr-gpt modu, tj to se postavlja kao oznaka kad ga pripremamo-particije tj FS.

-pa ako j eračunalo novo-prazno, disk je tad nedefiniran tj može biti pripremljen u željenom-mogućem modu i ako su bios-medij ok, tad idete dalje... ali već postojeći disk tj onaj koji već ima FS (ili freedos..) je već u nekom modu a taj mod može i ne mora biti odgovarajući bootu.. ovisi što se želi, npr brisanje (diskpart-clean) gube se podaci, sve.. ili izrada medija u drugom modu + postavke biosa ili reboot i izbor ako bios i medij podržavaju oba. Ponekad je zgodno imati medij napravljen mctoolom u oba moda, ponekad je zgodnije rufusom u konkretnom.. tj korisnik te stvari ne vidi (osim ako koristi npr diskpart..) i usporedio bi to kao da s autom idete tankati gorivo a ne znamo dizel-benzin.. što tankati? U installu moramo posložiti 3 stvari, boot, medij, disk. Tek tad radi.

-prije uefij-gpt nije bilo tako spetljano (mada je zapravo bilo isto, jer se ništa nije promijenilo i dalje je tu..) samo što sad imamo dva/tri dijela koji su možda isti možda različiti a moraju se poklopiti.

 

-izrada boot medija, stvar koju u cmdu napravite za par sekundi..

-raspakiravanje iso-a je praktički jednako kao raspakiravanje bilo koje arhive (zip) tj običan copy (ne običan, nego xcopy, tj subfolderi i skriveni-sys fileovi koje defalutno filemanager ne vidi jer su skriveni.. tj u cmdu je to copy sa switchevima koji to uključuju).

-alat/soft kao rufus ne radi ništa posebno tj samo korisniku to olakšava, nudi klik-next.. ali sve radi os tj da to os ne može tad ne bi ni bio os.

 

-komplicirano? Ne baš, tj kao i sve ostalo, jednom se nauči i tad je lako.. no lakše je klikati u rufusu-mctoolu, jedino što ako znate zašto-kako možete se po potrebi prilagoditi-snaći.. bez tog ste bespomoćni i ovisni o 'sreći' npr jeste li pogodili boot ili promašili.. što da se tako ponašate s autom-gorivom ili su vozači 'pametniji' od kompjuteraša? :))

 

**

- mala škola 2.

.. ako imate novi-dodatni disk/drive npr klasični scenarij imate hdd i kupite novi ssd..

- skidanje isoa ne treba objašnjavati, ms stranica .. samo umjesto izrade usb izaberete iso.

- ručna priprema install-boot medija iz cmd-a je praktično 99% identična samoj instalaciji (kao što to rade oemi..)

- razlika, kreirate potrebne particije, npr boot, os-sys, ostalo-storage.. + osim boot fileova treba dodati i bootmeni tj bootmanager-loader (meni se ne pojavljuje kad je samo jedan-single boot-os, tek kad su dva-više vidite meni..) dok se tad umjesto raspakiravanja isoa raspakirava sam install.wim tj esd (koji je upakirano nekoliko .wimova.. pa treba prvo izvući .wim npr pro-home..) a to radi dism.exe. ..

- tako zaobiđete boot-install tj spojite disk u računalo i bootate.. tj tad se kao s kupljenim-predinstaliranim računalom u prvom paljenju user-pass-next... tj time preskočite moguće probleme usb-stikića ili ako nemate odgovarajući ili problematičan usb port itd.

-nije ni lakše/teže, nije ni brže.. tj slično dok je danas install win na novom računalu cca 15min.. tj brže je ako računamo vrijeme koje treba za izradu stikića (isto-slično vrijeme kao install-copy sa stikića jeidno što su moguće veće brzine na usb3 u win..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.6.2020 11:34 (ihush).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Neuk kaže...

..

Bitno mi je sada kako ovu licencu prebaciti na novi SSD? Jel sada trebam linkati nekako licencu ovog laptopa sa Microsoftovim računom, pa kada ubacim svježi SSD i pokrenem instalaciju Win10 onda bi windows kao sam trebao prepoznati da laptop (ili account) imaju OEM valjanu licencu?..

 -ovisi .. ako koritiš local-acc (ne ms-online-mail acc) tad je key-licenca vezana uz računalo-mbo.. jednostavno na ssd instaliraš win (bez keya) i aktivira se kad se spoji online..

-ako koristiš msacc tad bi po pravilima trebalo odjaviti staro računalo ali ne moraš.. tj imaš 'zalihu' tj možeš više uređaja aktivirati jednim acc (ms daje službeno 5, neslužbeno 10), problem je samo što tako možeš ubiti licencu tj ako u mjesec (opet tajni podatak) prekoračiš taj broj istovremenim korištenjem više računala-licenci.. no normalan korisnik je miran tj ako si upgradeao tad ne koristitš 2 računala s istom licencom pa se to neće desiti.. ako se desi tad koristiš više od dozvoljenog i tad si sam kriv za smrt licence.. no ms je darežljiv i dozvoljava, tj nema smisla ubiti slučajno licencu kad win10 radi i bez keya-aktivacije (osim ogrnaičenje podešavanje desktopa.. ili kupnja za 3$ online)..

-naravno, enterprise.. tko zna što će biti, npr možda ti se ugasi licenca kroz godinu (180dana bez servera za autorizaciju..).

-ghaterosstate.exe .. iskopiraš licencu za svaki slučaj (radi samo na tom računalu, nevažno winver.. ali važno 32-64bit..)

 

-ms gura msacc svugdje.. meni je draži local.. no ovisi što tebi odgovara, tj lako je spojiti na msacc (jer to ms gura).. ima čak i nekih prednosti kao sync ako to trebaš-želiš, ja ne.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Neuk kaže...

ihuše  pomozi


Odradio sam ipgrade win 7 na win 10 starog HDD-a. Sve OK, podaci na starom disku su sačuvani (valjda?) i windows 10 prikazuje da imam OEM licenciran software. Malo me jedino buni što mi se u PC properties prikazuje da imam Windows 10 Pro, a kada sam upalio KeyFinder on mi prikazuje da imam Win10 Enterprise licencu... Ali to je manje bitno.

Bitno mi je sada kako ovu licencu prebaciti na novi SSD? Jel sada trebam linkati nekako licencu ovog laptopa sa Microsoftovim računom, pa kada ubacim svježi SSD i pokrenem instalaciju Win10 onda bi windows kao sam trebao prepoznati da laptop (ili account) imaju OEM valjanu licencu?

Operativni sustav na ovom HDD-u mi i nije bitan toliko jer ću ga koristiti kao eksterni HDD za pohranu podataka. Na SSD bi volio imati čist i licenciran sustav. 

Ako ti nije tlaka da me samo uputiš na naredni korak da ne bih nešto zeznuo sada. 
Znači, samo me zanima kako sada prenijeti licencu sa HDD na novi SSD.

Hvala unaprijed 

 Nisam ginekolog, al' mogu pogledati :)

 

Ako sad imaš aktivirane win10, na tom laptopu nećeš više morati unosti key. Sljedeća intalacija, samo preskoči unos keya pri instalaciji, aktivacija će se sama odraditi. Vezana je za tvoj hardware (HDD/SSD nisu bitni za aktivaciju)

morrisoN
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.6.2020 11:26 (morrisoN).
7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...
Neuk kaže...

..

Bitno mi je sada kako ovu licencu prebaciti na novi SSD? Jel sada trebam linkati nekako licencu ovog laptopa sa Microsoftovim računom, pa kada ubacim svježi SSD i pokrenem instalaciju Win10 onda bi windows kao sam trebao prepoznati da laptop (ili account) imaju OEM valjanu licencu?..

 -ovisi .. ako koritiš local-acc (ne ms-online-mail acc) tad je key-licenca vezana uz računalo-mbo.. jednostavno na ssd instaliraš win (bez keya) i aktivira se kad se spoji online..

-ako koristiš msacc tad bi po pravilima trebalo odjaviti staro računalo ali ne moraš.. tj imaš 'zalihu' tj možeš više uređaja aktivirati jednim acc (ms daje službeno 5, neslužbeno 10), problem je samo što tako možeš ubiti licencu tj ako u mjesec (opet tajni podatak) prekoračiš taj broj istovremenim korištenjem više računala-licenci.. no normalan korisnik je miran tj ako si upgradeao tad ne koristitš 2 računala s istom licencom pa se to neće desiti.. ako se desi tad koristiš više od dozvoljenog i tad si sam kriv za smrt licence.. no ms je darežljiv i dozvoljava, tj nema smisla ubiti slučajno licencu kad win10 radi i bez keya-aktivacije (osim ogrnaičenje podešavanje desktopa.. ili kupnja za 3$ online)..

-naravno, enterprise.. tko zna što će biti, npr možda ti se ugasi licenca kroz godinu (180dana bez servera za autorizaciju..).

-ghaterosstate.exe .. iskopiraš licencu za svaki slučaj (radi samo na tom računalu, nevažno winver.. ali važno 32-64bit..)

 

-ms gura msacc svugdje.. meni je draži local.. no ovisi što tebi odgovara, tj lako je spojiti na msacc (jer to ms gura).. ima čak i nekih prednosti kao sync ako to trebaš-želiš, ja ne.

 
Aha.
Ma nikad dosad se ni na jednom računaru nisam priavljivao, odnosno povezivao računar i microsoft email. Tako da mi je to totalno nepotrebno. Ali ako treba uraditi, OK, uraditi ću.

Mene samo zanima kako da tu licencu prebacim sa HDD na SSD. Tj, trebam li se prvo negdje registrirati online pa onda nekako deaktivirati licencu, pa onda opet se prijaviti kad stavim SSD i onda aktivirati licencu... Malo mi je to previše koraka da ne izgubim licencu  

I je li problem (uostalom je li moguće ikako) da ne diram ništa na starom HDD-u i samo ga izvadim, a ubacim čisti SSD i pokrenem win10 instalaciju. Hoće li onda Microsoft prepoznati da je na ovom laptopu bio licenciran win10 i hoće li sam aktivirati instalaciju? Ili će biti problem što je ostala  licenca na starom HDD-u?

Nikad dosad se nisam zahebavao sa ovim licenciranjem windowsa i aktivacijama ključeva, najviše sam upotrebljavao čisti Win bez aktivacije jer mi je normalno radio. Ali bih sada želio iskoristiti ovu valjanu licencu kada je vec imam i otključati dodatne mogucnosti personalizacije windowsa.


P.S. Vezano za ono gore što si pisao, kako mogu znati imam li slučajno aktiviran online microsfot acc na ovom računaru? Da znam koji od navedenih koraka trebam poduzeti

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

-ne prebacuješ ništa.. tj sve radi ms-server, prepozna računalo i aktivira. (ako je sve ok, dok je kopiranje ghaterosstateom samo rezerva..).

-jendom akriviran w10 na računalu (mbo) je trajno aktiviran (osim ako ubiješ licencu ili odjaviš računalo-licencu). Install i ostaviš prazno, automatika radi ostalo.

 

-možeš koristiti dva diska, multiboot itd jer to je i dalje isti id-računalo-hw (mbo) i ms se ne buni.. ali ne smiješ na drugi hw-mbo jer tad nije odgovarajući ID.

key-licenca kojiu vidiš nije ID kojim se u bazi prepozna računalo tj ID je key+mbo generiran broj, jedinstven za to računalo. Key više ne trebaš (pamtiti-pisati..) nevažan tj aktiviran-radi dok ti to računalo traje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.6.2020 11:39 (ihush).
7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
morrisoN kaže...
Neuk kaže...

ihuše  pomozi


Odradio sam ipgrade win 7 na win 10 starog HDD-a. Sve OK, podaci na starom disku su sačuvani (valjda?) i windows 10 prikazuje da imam OEM licenciran software. Malo me jedino buni što mi se u PC properties prikazuje da imam Windows 10 Pro, a kada sam upalio KeyFinder on mi prikazuje da imam Win10 Enterprise licencu... Ali to je manje bitno.

Bitno mi je sada kako ovu licencu prebaciti na novi SSD? Jel sada trebam linkati nekako licencu ovog laptopa sa Microsoftovim računom, pa kada ubacim svježi SSD i pokrenem instalaciju Win10 onda bi windows kao sam trebao prepoznati da laptop (ili account) imaju OEM valjanu licencu?

Operativni sustav na ovom HDD-u mi i nije bitan toliko jer ću ga koristiti kao eksterni HDD za pohranu podataka. Na SSD bi volio imati čist i licenciran sustav. 

Ako ti nije tlaka da me samo uputiš na naredni korak da ne bih nešto zeznuo sada. 
Znači, samo me zanima kako sada prenijeti licencu sa HDD na novi SSD.

Hvala unaprijed 

 Nisam ginekolog, al' mogu pogledati :)

 

Ako sad imaš aktivirane win10, na tom laptopu nećeš više morati unosti key. Sljedeća intalacija, samo preskoči unos keya pri instalaciji, aktivacija će se sama odraditi. Vezana je za tvoj hardware (HDD/SSD nisu bitni za aktivaciju)

 
E to. Znači samo izbacim postojeći HDD i ubacim novi SSD i samo bi trebalo prepoznati licencu 

Taman sam krenuo napraviti recovery drive sa HDD na SSD te tako pokušati sačuvati licencu na SSD. Ne znam koliko je to pametno ali eto...

7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...

-ne prebacuješ ništa.. tj sve radi ms-server, prepozna računalo i aktivira. (ako je sve ok, dok je kopiranje ghaterosstateom samo rezerva..).

-jendom akriviran w10 na računalu (mbo) je trajno aktiviran (osim ako ubiješ licencu ili odjaviš računalo-licencu). Install i ostaviš prazno, automatika radi ostalo.

 
A kako ubijem licencu (ne daj Bože )


I još nešto, nisam nikad radio taj ghaterosstate. Odakle i gdje treba kopirati taj fajl?

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.6.2020 11:40 (Neuk).
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...
Marko :D kaže...
Anđeo bez falinge kaže...

ne znam što se početnici uopće zamaraju s rufusom ?

da bi ispali pametni a na kraju zbrljaju pa tu godinama klepeću jedno te isto.

MS je svima omogućio jednostavno pravljenje butabilnog sticka ali ne, uvijek ima pametnih koji su pročitali da je rufus "bolji" alat. 

Zato što kada MCT radi bootabilni medij, ne možeš odabrati stariju verziju Windowsa. Pa ako nekome 2004 radi probleme, moraš skinuti ISO s posebne stranice i napraviti bootabilni medij preko Rufusa. Postoji i Windows USB/DVD Download Tool, ali njega se mora instalirati.

 -može, tj svaki mct-verzija skida-kreira upravo svoju verziju (to je bio problem dok napokon nisu počeli označavati u nazivu winver-build kao 2004-1909..).

-drugi način je imati skinut iso, tad ga ne snimaš mscoolom jer ne nudi izbor filea-isoa (samo download) pa se tad koristi rufus .. ili ms-ov dvd2usb koji je identičan tj ono što radi, iso snimi na dvd ili usb. Radi siključivo s čistim-origigi iso-install ne s modificiranim ili drugim isoima (ne želi ih snimati).

 

-zapravo je to najmanji problem, tj to je obično raspakiravanje-kopiranje koje može i npr 'winzip'. Sva mudrost je kreiriati bootabilan medij a to radi sam os + izabrati formatiranje u kompatibilnom FSu + standardi koji su tad važni

Da, svaki MCT skida svoju verziju. Ali tu i dalje imamo problem; stariji MCT se ne nudi za skidanje i pronaći ga možeš eventualno na nekim shady stranicama, što ne bih preporučio nikome. Upravo zato je neophodno skidanje starije verzije Windowsa uz pomoć raznih alata i kreiranje bootabilnog medija uz pomoć navedenih alata. 

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Nego, ne znam zašto korisnici bježe od MS accounta na Windowsima, to je isto kao kad bi bježali od Google accounta na Android telefonu.
Mislim, može se, ali za nikakav benefit se gubi mnogo funkcionalnosti.

Po meni je sasvim normalno da se na Windowsima koristi MS umjesto lokalnog accounta jer meni jako puno koristi pošto sam na više PC-eva/laptopa prijavljen istim računom. Dječiji laptop je povezan MS accountom koji je u MS family proglašen dječijim, te imam nadzor nad korištenjem tih laptopa, počevši od on screen vremena do ograničenosti sadržaja ili instaliranja aplikacija.
morrisoN
 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
morrisoN kaže...
Nego, ne znam zašto korisnici bježe od MS accounta na Windowsima, to je isto kao kad bi bježali od Google accounta na Android telefonu.
Mislim, može se, ali za nikakav benefit se gubi mnogo funkcionalnosti.

Po meni je sasvim normalno da se na Windowsima koristi MS umjesto lokalnog accounta jer meni jako puno koristi pošto sam na više PC-eva/laptopa prijavljen istim računom. Dječiji laptop je povezan MS accountom koji je u MS family proglašen dječijim, te imam nadzor nad korištenjem tih laptopa, počevši od on screen vremena do ograničenosti sadržaja ili instaliranja aplikacija.

Prvenstveno radi privatnosti i zbog toga što ništa korisno ne donosi (bar meni). S druge strane Google-ov račun na Androidu donosi puno više mogućnosti od Microsoftovog računa na Windowsima.

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

-i to je tajni podatak.. tj normalno bi bilo da svako dupliranje keya automtikom bude blacklistano-blokirano.. pa malo povijesti :))

-ms server vidi key, ako je dupli zna .. i tad ti da npr 30 dana lufta.. ako se i dalje pojavljuju dva uređaja s istim keyem blokira ih tj gubiš licencu.

-to je tako bilo nekad dok je zemlja bila ravna, prije digitalizacije.. :)

no s w8-10 se sve mijenja (tj msov plan-roadmap) i po prvi put u povijesti ms daje free upgrade w7-8 na 10 .. i time si puca u nogu, tj tužbe i sl pa praktički od tad dozvoljava sve.

-dio tog je kretenski kao insider program koji je nekad imao smisla... sad je besmislen.

-ms dozvoljava npr download w10 bez validacije keya.. probaj w7-8.. ms je mijenjao EULA-uvjete tj eu-države-zakoni itd.. pa tako npr njemci (+austrija) imaju pravo prijenosa oem licence, mi ne.. no to koriste i npr kinezi na ebayu i prodaju jeftine keyeve 'legalno' tj ms je sam stvorio takvu situacijiu i realno može ako želi lopatama dijeliti licence.. tj ne gubi ništa i dalje zarađuje milijarde.

-ms u installu w10 dozvoljava ispuštanje-preskakanje keya.. (probaj starije win.. ne).

-tj ms radi ono što može raditi vlasnik, može dati što želi, može bez keya, uvjeta.. a problem (koji naravno prešućuje) da ne može više vratiti duha u bocu, tj ne može banati-blacklistati neke keyeve jer bi time blokirao i legalne korisnike koji koriste iste oem keyeve.. tj tužbe i kazne u milijardama više nego benefiti.. tj sam je stvorio-dozvolio takvo stanje i ne može nazad (ni ne želi.. ide k cilju)..

 

-opcijom koju je javno nudio godinu dana eliminirao je pravnu mogućnost blokiranja keya tj (free-offer-upgrade na w10).. jer tad više nitko (firma) ne mora računom dokazivati posjedovanje važeće-valjanje licence tj ako je firma imala npr w7 tad i dalje ima isti taj račun i ta licenca vrijedi.. tj po isteku +10 godina firme ne moraju čuvati poslovne podatke niti tako dokazivati kupnju licence iz npr 2007-2010.. dok kućni korisnik nikad nikome ne mora dokazivati kupnju tj možeš izlaskom iz trgovine baciti račun. Svaki korisnik koji bi tužio, dobio bi spor, pa i pirat, jer ms nema mogućnost dokazati ništa tj key je samo key, licenca je dozvola (ne key) pravno, tj to su uvjeti-ugovor i možeš ti kupiti key pa korištenjem protivno uvjetima izgubiti licencu.. kužiš? .. vozačka za auto i auto nisu iste stvari.

 

npr za ms-office uvjet-licenca, u komercijali ne možeš koristiti home-studnet verziju, možeš kupiti u trgovini home, imaš key, čisto-legalno, aktiviraš.. ali nemaš licencu tj kršiš uvjete licence ako tu verziju koristiš u komercijali, tj kao da b kategorijom voziš c-d-avion-brod.. tj nemaš dozvolu-licencu neovisno jesi li kupio vozilo. (za win nema te razlike, zato je u primjeru office.. home može i poslovni, ali često mora pro zbog mrežnih-domena potreba.. dok je kod običnih usera svaka npr enterprise 100% nevažeća jer je isključivo za intitucije-partnere.. ne kućne ili male i ne možeš je na legitiman način pribaviti).

 

-ms ima svoj plan, roadmap.. tj u skorije vrijeme (22-nadalje osm mogućih odgoda..) se prelazi na free-soft/os.. ali, ne, neće biti đabe :)

-plan je promjena modela naplate, tj naplata usluge-korištenje, online.. višestruko veća zarada nego jednokratna prodjaja licence (10€/mj..) koja će uključiti win-mso+ sitnjarije... kao online-cloud servis.

-višestruka zarada tj računaj ako si do sad platio npr 1000kn licencu, koliko je uzela država (pdv) koliko trgovac-distributer-lanac.. dok oemu direktno ms prodaje licence za šaku dollara npr 9-15$ + refound za tablete do 9 inča.. pa su tad dok je ms gurao w8-10 (vrijeme nokia-mobilne WP..) win licnece koštale 1-9$ ili nula ovisno o dimenziji ekrana.

pa ako to usporedimo s planom tj ako je prije po licenci oemu zaračunao jednokratno 10$ sad će mjesečno korisniku naplatiti 10$ ali će mu dati 'sve'.. tj umnožit će zaradu koja je i sad u milijardama..

-to je plan, ovo su samo etape.. i zato se to sve može, jer to želi-dozvoljava ms, da ne želi sutra bi pogasio pola pirata.. no po novom modelu mu je svejedno imaš li ogirigi ili pirat, možeš i linux-ubuntu.. opet zarađuje ms na usluzi, ne na softu.. a tad nema đabe, kao što nema ni mobitela-tarife tj plaćaš-imaš, ne plaćaš-nemaš. + elminiraju sve EULA pravne probleme i zakonske obveze koje kao dominnatnan os imaju (support) pa su ekšli sretni ako useri koriste npr linux, .. kao da ti naplaćujem parking neovisno imaš li auto, gdje si parkirao i sl. Tj netko drugi tad radi os-support kao ubuntu-canonical a ms i dalje zarađuje.. di ćeš bolji plan?

 

-zato ms to sve radi, zato wintel poluga kroz oeme petlja s umjetnom nekompatibilnosti tj tako eliminiraju uopće mogućnost korištenja starijeg osa, time i softwarea, tj novi hw i praktički moraš na novi win a time si pristao na sve uvjete jer ne možeš instalirati npr xp (mada možda imaš valjanu licencu, software i sve potrebno, nemaš npr drivere..) a sve je to x86 platforma time kompatibilno.

-software je nepoderiv-vječan.. no ovim planom ms ubija sve što želi, stari soft i upravo zato daje-dijeli (i dalje) upgrade s w7-8 na 10.. pri tome je os ok, dobar-odličan.. problem je samo cilj tj interes korisnika ili biznisa .. i legitimno je. Dobit ćemo free ali će biti skuplje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.6.2020 12:53 (ihush).
7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Gpt, uefi, x32...

Gpt nije uvjetovan niti uefijem niti 64-bitnim operativnim sistemom, a te zablude se često mantraju.

Na slikama dolje sam poslikao detalje iz hp laptopa na kojem je klasični BIOS, 32-bitni procesor, a disk je gpt particioniran...

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
bunker kaže...

Gpt, uefi, x32...

Gpt nije uvjetovan niti uefijem niti 64-bitnim operativnim sistemom, a te zablude se često mantraju.

Na slikama dolje sam poslikao detalje iz hp laptopa na kojem je klasični BIOS, 32-bitni procesor, a disk je gpt particioniran...

 Can Windows Vista, Windows Server 2008, and later read, write, and boot from GPT disks

Yes, all versions can use GPT partitioned disks for data. Booting is only supported for 64-bit editions on UEFI-based systems.

 

btw, nemaš blage veze što pišeš.. npr 32bitni cpu.. imaš x64bitni ili provjeri što znači oznaka i686 koju vidiš u bootu.

- i u win10 temi kao argument daš linux xfce :) powerjuzer.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.6.2020 13:26 (ihush).
7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Ma da ?? Spominješ vistu, i to baš ti koji često naglašavaš da se onime kaj pišeš obraćaš klasičnim mnogobrojnim vulgaris home korisnicima.... Misliš da u ovoj grupi postoji većina kojima su win server i Vista primarni os ?... 😋

Naravno da postoje ograničenja u određenim operativnim sustavima, no to nema veze sa onime što sam ja napisao da za gpt nije isključivi univerzalni uvjet uefi i x64...

Evo dokaz metar ispred mene u laptopu kojega poslikah za potrebe gornje tvrdnje... a tamo se vrlo lijepo vidi da je riječ o x32 mintu, klasičnom biosu i gpt disku...

Nego...jesi ti to upravo nešto rekao za i686 ? Moram i to dodati u zbirku tvojih bisera... 😜

https://unix.stackexchange.com/questions/158244/what-is-the-difference-between-i686-and-x86-64-packages
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.6.2020 13:40 (bunker).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice