Dijeljenje diskova unutar mreže

poruka: 35
|
čitano: 10.158
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Dijeljenje diskova unutar mreže

Mučim se s postavom dijeljenja diskova unutar lokalne mreže. Dakle to bi trebalo biti jako jednostavno, no naravno kod mene to nejde tako.

Pogledao sve živo na Googlu i ne pomaže.

 

Uglavnom na 2 računala se koristi Windows 11 i postavljen je share D diska na oba. Ispočetka su računala čak vidjela jedno drugo, no nakon par restarta više se uopće ne prikazuju pod mrežom.

Stavio sam i full access na diskove ali se svejedno pojavljivala greška kao da nemam pristup i eto sad na kraju više niti ne pronalaze drugo raćunalo.

 

Ima tu neko normalno rješenje za to ili ne?

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.2.2023 22:37 (David87).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Dijeljenje diskova unutar mreže

Nisam nikad koristio Win 11 pa ne mogu reći za njih konkretno, no imao sam slične situacije s Win 10. U mom slučaju uspješno ih rješavam korištenjem naredbe net use iz naredbenog retka - nešto poput ovog (iskopirao sam to sa superuser.com-a):

 

net use w: \\myserver\fileshare /user:MyID MyPassword

 

A ako ti korisničko ime ili lozinka imaju razmak, onda moraju ići pod navodnicima, tipa:

 

net use w: \\myserver\fileshare /user:"korisnicko ime" "moja lozinka"

 

w: je oznaka mapiranog diska na drugom računalu (možeš koristiti bilo koje slobodno slovo). Ako imaš više šeranih mapa ili diskova, bitno je da ovo napraviš samo za jedan - time ćeš se autentificirati na taj kompjuter i odmah će ti biti dostupno sve što je inače dostupno konkretnom korisničkom računu. Možeš si to staviti recimo u .bat datoteku pa svaki put kad imaš problema s dijeljenjem diskova, samo dvoklikneš na .bat datoteku.

2 godine
offline
Dijeljenje diskova unutar mreže

Dr. Baksa, hvala još jednom na korisnom savjetu...

Post ide u mail arhivu, zvanu "Baksa savjeti",  kao nešto jednostavno objašnjeno, a korisno. 

 

Trenutno mi to ne treba, no nikada se ne zna.

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano.
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.2.2023 5:40 (Zaporožac).
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Dijeljenje diskova unutar mreže
neznam jeli povezano al kad mi se dogodi na nekom kompu da nemogu pristupit share-u, jednostavno upisem \\imekompa u adresu file eksplorera, a
na kompovima koji su stalno na mrezi rjesim to s map network drive
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Dijeljenje diskova unutar mreže
dabar_solta_V2 kaže...
neznam jeli povezano al kad mi se dogodi na nekom kompu da nemogu pristupit share-u, jednostavno upisem \\imekompa u adresu file eksplorera,

Tako i ja prvo probam, ali praktički nikad ne upali - vjerojatno zato jer inače nemam kompove stalno u mreži ili se ne pokušam povezati nekoliko mjeseci, pa pretpostavljam da "istekne sesija" na hostu pa je potrebna ponovna autentifikacija.

 

dabar_solta_V2 kaže...
na kompovima koji su stalno na mrezi rjesim to s map network drive

Ona naredba net use je nešto vrlo slično tome, samo što mislim da je veća šansa za uspješnost kod nje, jer mi se čini da mi se kod pokušaja map network drivea javljalo to da nisam mogao pristupiti hostu pa da uopće dođem u poziciju da mapiram mrežni disk, mada se više baš ne sjećam. Otkad sam skužio da manje-više sve te probleme mogu riješiti naredbom net use, prestao sam pokušavati na druge načine. A situacija je zapravo totalno bezveze - ako drugi kompjuter ne može pristupiti hostu, zašto onda Windowsi ne izbace dijalog za upis korisničkog imena i lozinke i riješena stvar? Retoričko pitanje.  Odgovor je - Microsoft.  Nije mi jasno kako sva ta desetljeća nisu uspjeli srediti umrežavanje tako da bude bezbolno, a najgore je to što ljudi najčešće umrežavaju računala pod Windowsima, znači računala s njihovim operacijskim sustavima.

15 godina
offline
Re: Dijeljenje diskova unutar mreže
mbaksa kaže...
.. a najgore je to što ljudi najčešće umrežavaju računala pod Windowsima, znači računala s njihovim operacijskim sustavima.

 -ne baš :) .. najgore je što to ili sve rade oni koji ne znaju (ništa..) što je za juzera ok..

-mapiranje se već duže ne radi, promjene, nema 'smisla' da su stalno mrežni resursi aktivni (brzina-opterećenje..) i to ide godinama, npr kao sinkronizacija sata koja više nije automatika kod paljenja nego moraš ručno-kliknuti (ako je iz bilo kojeg razloga promjenjeno, npr timezona...) tj stvari se mijenjaju, mi prihvaćamo ili se priladodimo (jaka osobina humanoida..) tj daleko manja šansa da će se ''oni'' (svemir) prilagoditi meni :)

 

-netuse i mapdrive su ista stvar, tj jedno je guijevsko drugo cli, tj kao što je gui-diskmana samo dio diskparta ispod haube .. :)

-zato se više ne mapiraju + ne koristi se više juzernameova, odnosno ili je 'prava' mreža s pravilima i tad jozo nije pero (permišni-šareovi..) i to ide od logina dok je za 'fix' uobičajeno net use /del *  .. ili selektivno net use /del (slovo:) pa konkretno slovo mapiranja.. + tko želi više može googalti npr enableanje korištenja različitih kredanciela ili linkanihkonekšna..

 

npr

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System]
"ConsentPromptBehaviorUser"=dword:00000003
"DSCAutomationHostEnabled"=dword:00000002
"EnableCursorSuppression"=dword:00000001
"EnableFullTrustStartupTasks"=dword:00000002
"EnableInstallerDetection"=dword:00000001
"EnableLUA"=dword:00000001
"EnableSecureUIAPaths"=dword:00000001
"EnableUIADesktopToggle"=dword:00000000
"EnableUwpStartupTasks"=dword:00000002
"EnableVirtualization"=dword:00000001
"SupportFullTrustStartupTasks"=dword:00000001
"SupportUwpStartupTasks"=dword:00000001
"ValidateAdminCodeSignatures"=dword:00000000

...

 

edit: i naravno ispušten (dio, možda važan..) :)) .. mapiranje se u pravilu radi kad juzer koristi drugi acc-pass za pristup, za 'normalan' nema potrebe, običan shortcut je dovoljan, a to je recimo loša praksa, navika, prljave mrežne igre gdje su juzeri bili lijeni imati odgovarajuće user-name-passove tj pravu mrežu, tj male firme (jer kućni do sad nisu imali neku mrežu-računala.. osim gaminga..) a sve vuče od prastarih xp-a bez passa.. 'može se'.. no ponekad treba i urediti, promijeniti, evolucija.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.2.2023 17:05 (ihush).
13 godina
offline
Re: Dijeljenje diskova unutar mreže
David87 kaže...
 Ima tu neko normalno rješenje za to ili ne?

Pogledaj da li ti sljedeće usluge imaju startup opciju postavljenu na automatic i da li su pokrenute.

 

1. DNS CLIENT
2. FUNCTION DISCOVERY PROVIDER HOST
3. FUNCTION DISCOVERY RESOURCE PUBLICATION
4. SSDP DISCOVERY
5. TCP/IP NET BIOS HELPER
6. UPNP DEVICE HOST

 

Pokreni RUN, upiši GPEDIT, biraj ADMINISTRATIVE TEMPLETS - NETWORK - LANMAN WORKSTATION - ENABLE INSECURE GUEST LOGON opciju postavi na ENABLED.

13 godina
offline
Dijeljenje diskova unutar mreže

Ovih 6 sam postavio na Automatic, mada je bilo na Run na svima.

 

Ovaj dio LANMAN WORKSTATION ću još provjeriti

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Dijeljenje diskova unutar mreže
David87 kaže...

Isto tako možeš na obadva računala otići u control panel, birati network and sharing centar, tamo birati opciju change advanced sharing options te u sljedećem prozoru birati opciju turn off password protected sharing. Nadam se da si sharing opcije postavio kao na slici. Računala si možeš preimenovati da je lakše pratiti i upisivati, staviš PC1 i PC2 npr. umjesto DESKTOP-....

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.2.2023 12:43 (Valentin17).
13 godina
offline
Re: Dijeljenje diskova unutar mreže
Valentin17 kaže...
David87 kaže...

Isto tako možeš na obadva računala otići u control panel, birati network and sharing centar, tamo birati opciju change advanced sharing options te u sljedećem prozoru birati opciju turn off password protected sharing.

 taj dio sam također odradio i to ne pomaže

13 godina
offline
Re: Dijeljenje diskova unutar mreže
David87 kaže...

 taj dio sam također odradio i to ne pomaže

Provjeri ono gore što sam dodatno upisao. Isto tako probaj pristupiti šeru tako da upisuješ umjesto naziva računala, IP adresu računala kojem pristupaš, možda imaš problema sa DNSom.

13 godina
offline
Dijeljenje diskova unutar mreže

Nažalost ni ovo nije pomoglo "LANMAN WORKSTATION - ENABLE INSECURE GUEST LOGON opciju postavi na ENABLED."

Ebem ti Microsoft...

 

Probao sam i npr. ovako upisati "\\192.168.0.167" ali isto neda

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.2.2023 13:38 (David87).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Dijeljenje diskova unutar mreže
David87 kaže...

Nažalost ni ovo nije pomoglo "LANMAN WORKSTATION - ENABLE INSECURE GUEST LOGON opciju postavi na ENABLED."

Ebem ti Microsoft...

 

Probao sam i npr. ovako upisati "\\192.168.0.167" ali isto neda

Koliko dugo ćeš se još opirati da si napraviš račune s lozinkom pa probati tako? 

13 godina
offline
Re: Dijeljenje diskova unutar mreže
mbaksa kaže...

Koliko dugo ćeš se još opirati da si napraviš račune s lozinkom pa probati tako? 

Ja ili dobro ne vidim ili sam nepismen, ali ne mogu pronaći nigdje da je napisao da nije stavio lozinke na račune.

16 godina
moderator
online
Re: Dijeljenje diskova unutar mreže
Valentin17 kaže...
mbaksa kaže...

Koliko dugo ćeš se još opirati da si napraviš račune s lozinkom pa probati tako? 

Ja ili dobro ne vidim ili sam nepismen, ali ne mogu pronaći nigdje da je napisao da nije stavio lozinke na račune.

Imao sam "tajnu" komunikaciju s njim pred neko vrijeme - tad nije imao lozinke, a sudeći prema ovome što sad pokušava, kladio bih se da ih još uvijek nije postavio. No, to se on mora izjasniti.

13 godina
offline
Re: Dijeljenje diskova unutar mreže
mbaksa kaže...

Imao sam "tajnu" komunikaciju s njim pred neko vrijeme - tad nije imao lozinke, a sudeći prema ovome što sad pokušava, kladio bih se da ih još uvijek nije postavio. No, to se on mora izjasniti.

Imao sam iskustvo sa Win 10, a bome i sa Win 11, neće dozvoliti pristup ako račun nema lozinku. Čak sam podesio i ovo na slici, ali nije pomoglo.

Na kraju sam postavio lozinku, pristup je proradio normalno, a onda sam upisivanje iste kod logiranja isključio sa onom forum run-netplwiz pa tamo ugasim da pita za lozinku kod logiranja, iako kod Win 11 treba podesiti i registry jer je opcija sakrivena.

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.2.2023 6:56 (Valentin17).
15 godina
offline
Dijeljenje diskova unutar mreže

-naravno.. jednostanvo 'znamo' da je upravo to (username+pass) uzrok problema, no juzer i dalje želi bez, mada to već godinama nije kao nekad. Mrežne postavke moraju biti 'prave', tad sve radi, neovisno o osu tj nije to nešto specifično za winver.. na svim osevima su pravila ista, mrežna, juzer ima ime i pass, od logina dok u share-permišnima koje admin postavi ima pravo pristupa ili nema, vrlo jednostavno... i tad sve radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Dijeljenje diskova unutar mreže

Isprike, nisam ništa još pisao jer sam isprobavao još svašta. Da, s lozinkama radi + odradio sam dio za registry gdje mi se automatski prijavljuje u sustav bez lozinke.

Na PC-u koji je spojen preko LAN-a mi odmah pronađe laptop, no laptop koji je spojen na wifi sad ne vidi taj PC, odnosno vidi ga kao medijski uređaj, ali kao računalo ne, a postavke su iste

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Dijeljenje diskova unutar mreže
Valentin17 kaže...
mbaksa kaže...

Imao sam "tajnu" komunikaciju s njim pred neko vrijeme - tad nije imao lozinke, a sudeći prema ovome što sad pokušava, kladio bih se da ih još uvijek nije postavio. No, to se on mora izjasniti.

Imao sam iskustvo sa Win 10, a bome i sa Win 11, neće dozvoliti pristup ako račun nema lozinku. Čak sam podesio i ovo na slici, ali nije pomoglo.

Na kraju sam postavio lozinku, pristup je proradio normalno, a onda sam upisivanje iste kod logiranja isključio sa onom forum run-netplwiz pa tamo ugasim da pita za lozinku kod logiranja, iako kod Win 11 treba podesiti i registry jer je opcija sakrivena.

Slična sam i ja iskustva imao s Windowsima 10 - isto sam htio bez lozinke, ali je rijetko kad (ako ikad? ne sjećam se više) to proradilo. Mislim da sam negdje pročitao da je potrebno definirati lozinku i da bi onda tada trebalo ići. Probao sam to i išlo je (a kad nije išlo bez gnjavaže, onda je išlo preko net use naredbe) tako da od tada postojanje lozinke mi se podrazumijeva.

 

Nisam inicijalno htio lozinku dodijeliti da je ne moram onda nakon uključivanja kompjutera utipkavati (il koristiti onaj neki skriveni dijalog za podešavanje automatskog logiranja), tako da sam onda jednostavno dodao jedan korisnički račun (Mreza), dodijelio mu lozinku, ulogirao se u njega jednom (da ga Windowsi baš "kreiraju") i to je bilo to. I sad, kad god nešto dijelim, dijelim ga samo za taj račun Mreza. Time se osiguravam da mi nitko drugi ne može pristupiti kompjuteru u mreži, te mi je lako ograničiti dozvole - za većinu foldera dao sam read-only dozvolu, a tek za neke, koje sam predvidio za "razmjenu" datoteka, dao sam i write dozvolu. I vuk sit i koza cijela. 

13 godina
offline
Dijeljenje diskova unutar mreže

Ovo je OK na ovaj način kako sam složio, samo velim, PC prepozna laptop, dok obrnuto ne, odnosno laptop prepozna sam sebe, dok je prije vidio i sebe i PC, sad iz nekog razloga ga ne vidi

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Dijeljenje diskova unutar mreže
David87 kaže...

Ovo je OK na ovaj način kako sam složio, samo velim, PC prepozna laptop, dok obrnuto ne, odnosno laptop prepozna sam sebe, dok je prije vidio i sebe i PC, sad iz nekog razloga ga ne vidi

Jesi probao s net use na laptopu, uz korištenje korisničkog imena i lozinke (korisničkog imena i lozinke korisničkog računa na PC-u, naravno)? Nebitno je vidi li laptop PC prije toga - ako ga i ne vidi, trebao bi ga vidjeti nakon net use naredbe.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.2.2023 19:11 (mbaksa).
13 godina
offline
Re: Dijeljenje diskova unutar mreže
David87 kaže...

Ovo je OK na ovaj način kako sam složio, samo velim, PC prepozna laptop, dok obrnuto ne, odnosno laptop prepozna sam sebe, dok je prije vidio i sebe i PC, sad iz nekog razloga ga ne vidi

Meni se recimo niti jedan Linux VM ne vidi pod networks, ako radi pristup ako u adress bar upišeš ili IP ili naziv računala pa \ime šera ja ne vidim problem, izradi si map drive ili još bolje shortcut toga foldera koji dijeliš i to je to. Ja recimo imam podešen vlastiti interni DNS server pa čak i Linux šerovima pristupam preko imena i ne moram pamtit  IP adrese, isto tako možeš na ta dva računala postaviti statički IP koji se nalazi izvan ranga DHCP servera koji je vjerovatno na ruteru pa lakše pamtiš što je što na mreži.

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.2.2023 20:55 (Valentin17).
13 godina
offline
Dijeljenje diskova unutar mreže

probao sam naredbu i ovako mi je nakon pokretanja

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Dijeljenje diskova unutar mreže

pa normalno ako tučeš istu naredbu da ti javlja da se već koristi...

 

zato imaš komandu 

 

net use Z: /d /y

 

kojom brišeš mrežni disk Z (/d je za delete a /y je za potvrdu te komande - yes)

 

a možeš si napraviti logon skriptu da ti prvo izbriše mrežni disk pa ga prikopča...

 

a pametni znaju čemu služi parametar /p pri mapiranju mrežnog diska...

 

i daj za Boga miloga, si preimenuj komp, kakvo je to ime Desktop-8hgjrg57  ?!?!?!??

 

ne možeš smisliti neko logično ime - Davidov-laptop i Davidov-PC ?!?

 

i uz to ako ideš na dijeljenje s lozinkom, onda kreiraj dediciranog korisnika samo za dijeljenje - recimo Razmjena i lozinku samo za njega...  a ovako Matija - a što ako Matija odluči promijeniti lozinku ?!?!?

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.2.2023 8:13 (Stric_Jura).
13 godina
offline
Dijeljenje diskova unutar mreže

Dobro ne viči kao prvo. Kao drugo da naredba je pokrenuta, ali pobogu ako ne vidiš taj disk se nigdje ne prikazuje u mreži. Kao treće naziv računala mi je totalno nebitan jer to jedino ja koristim i nitko drugi, može se zvati i "crna rit" nebitno. Ovo zadnje "ako Matija odluči promijeniti lozinku" baš i ne razumijem, pa to sam ja, tko će mijentati lozinku?!

 

I zašto moram kreirati još jedan user, kakva je to logika, zašto ne može vidjeti s ovim jednim kako sam kreirao kod instalacije Windowsa? Napominjem, PC vidi laptop ali Laptop nazad više ne vidi PC (a vidio ga je)...

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Dijeljenje diskova unutar mreže

Evo nakon restarta sam ga uspio manualno ukucat u explorer i ušao je napokon

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Dijeljenje diskova unutar mreže
David87 kaže...

Dobro ne viči kao prvo. Kao drugo da naredba je pokrenuta, ali pobogu ako ne vidiš taj disk se nigdje ne prikazuje u mreži. Kao treće naziv računala mi je totalno nebitan jer to jedino ja koristim i nitko drugi, može se zvati i "crna rit" nebitno. Ovo zadnje "ako Matija odluči promijeniti lozinku" baš i ne razumijem, pa to sam ja, tko će mijentati lozinku?!

 

I zašto moram kreirati još jedan user, kakva je to logika, zašto ne može vidjeti s ovim jednim kako sam kreirao kod instalacije Windowsa? Napominjem, PC vidi laptop ali Laptop nazad više ne vidi PC (a vidio ga je)...

 vičem?

 

o Bog te....

 

logika iza dediciranog korisnika:

 

Komp A ima Štefa, komp B ima Peru za korisnika, za dijeljenje u oba smjera svaki komp mora imati i Peru i Štefa i iste lozinke... a onda se odjednom ili Peo ili Štef odluči zamijeniti lozinku i eto pičvajza...

 

Komp A ima Štefa i Razmjenu, Komp B ima Peru i Razmjenu, Razmjena se koristi samo za dijeljenje, na dijeljenoj mapi samo moraš dati kor. Razmjena čitaj/piši prava, on  ima nepromijenjivu lozinku, a Pero i Štef kaj se mene tiče i ne moraju imati lozinku...

 

za zadnje, provjeri na laptopu postavke dijeljena za mrežu - pazi ako su na istoj mreži, na oba mora mreža biti označena kao Privatna !

 

e da to s laptopom, on gleda i WiFi vezu i LAN vezu kao zasebne, pa provjeri da je mreža označena kao Privatna na obje veze!

 

 

 

 

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.2.2023 9:57 (Stric_Jura).
15 godina
offline
Dijeljenje diskova unutar mreže

-ovako.. mreža da bi 'normalno' radila mora biti ispravno konfigurirana-podešena, sve, neovisno koji os, pravila su ista-identična-univerzalna za sve (+zaboraviti 'nekad se moglo..' može se svašta..).

 

-prvo, koristiti dhcp routera-modema za ip, tad win 'vidi' lokalna računala, tj od routera dobije taj podatak i prikazuje (samo) računala iz svoje grupe-workgroup-a tj subneta (treći broj ip-a).. + naravno uz postojanje user-passa za pristup-share i ostalo kao i to da na računalu koje želimo vidjeti na mreži moramo imati omogućen share (print&file), izbaranu privatnu mrežu s firewallom (na javnoj je defaultno sve zatvoreno) a to se radi kad prvi put spojite računalo na neku do tad novu mrežu, tad iskoči pitanje s desne strane traka za obavijesti kao u exploreru žuta traka kad se želi browsati.. tad vidimo druga računala tj ovisno o njihovim postavkama, permišnima, tj svako računalo u mreži mora biti tako podešeno ili je možda namjerno skriveno, nema sharea itd.. tad ga 'nema' (skriveno, dosupno direktnim upisom + user-pass..).

 

useri, imenom pero-jozo-ivek-marica.. svaki ima svoje ime, svaki u mreži ima svoj permišn koji je za 'server' dodjelio admn tog servera mada je to za kućne-uredske obično računalo kao klijent, za share je svaki uređaj koji nešto dijeli-daje = server dok su ostali koji mu pristupaju-vide klijenti, terminologija.

-to je 'komplicirano' za kućne (i manje urede), bez znanja, admina i realne potrebe.. tj ako gore u primjeru m.baksa jedno od riješenja je kreiranje juzera za tu namjenu, kao što ga je on imenovao 'mreža' (juzername) i njegova šifra koja može biti '123..' ovisno o pravilima koje odredite na računalu, npr defaultno je strogoća na 3-od-4 grupe-setova znakova, slova-mala-velika-brojke-znakovi.. sve su to znakovi, kao i minimalna dužina, kao i trajanje-istek itd.. sve to na svakom serveru određuje admin ili kroz ad-gpo server za sva računala na domeni (što kućni i maliured nemaju..)... zvuči teško, no zapravo je banalno, na svakom računalu (uređaju) krerirate jednog juzera kao primjer ime 'mreža' i pass kao 123ASD... neku kombinaciju koju želite, idenitčno na svim računalima na kojima to želite koristiti-umrežiti.

naravno, nakon tog što ste kreirali juzera morate nešto i sherati, npr napravite na desktopu folder naziva ZaShare, desni klik.. onaj drugi (napredniji..) dalje klikate, unesete ime juzera koji može pristupati + dodate kvačice na čitanje-izmjenu ili sve.. lako. Nakon tog bi svaki uređaj na mreži koji ima juzername-login s tim imenom i passom vidio share.. tj ako juzer nije prepoznat tad mu se share skriva (zaštita). .. no juzer na računalu ima svoje juzersko ime i ne želi ga mijenjati u 'mreža' .. tad recimo mapira disk-folder dok za surbanje s tim mrežnim imenom ne treba, vidljivo-dostupno, dovoljan je shortcut ako je potrebno itd..

-drugo riješenje je na svim računalima dodati juzere s ostalih.. bez centralnog 'šefa' servera-domene je to tlaka, no za par računala nije teško, nekoliko juzernameova + pasovi (idenitčno na svim računalima).. tad će se svi međusobno vidjeti i radit će shareovi, tj ovisi što im dodate u permišnima, juzer kojeg dodate i odredite što može ... može upravo to, drugi koji nema pristup ne može itd..

 

dhcp i automatika, ali naravno svi nešto kemijaju, npr dns google ili fire .. 8.8.8.8 ili 1.1.1.1 .. u čemu je tad problem? pa to što juzer to utipka u svoju mrženu-računalo.. tj trebao bi koristiti dns routera, 192.168.1.1 kao gw, kao dns.. tj tad mreža-računala znaju od kog pitati imena računala u mreži, od routera.. a kad koristite vanjski dns tad to nije vidljiv podatak.. tko želi koristiti vanjske dns to treba podesiti u routeru, ne na računalu, tj isto je do ovog trenutka kad više nije isto. .. + u hosts-listi se mogu upisati ip-adrese i naziv računala, to je 'starinski' ručni način, kad nemamo dhcp, dns.. tad će mrežno ime računala ili upis ip adrese raditi istu stvar... ali, da bi to imalo smisla, da bi funkcioniralo računalo mora imati fixnu ip, tj ako se promjeni tad će jednostavno biti pogrešan ip.. tj to treba podesiti na rotueru, rezevacija ip po mac .. tad će i dalje računalo dobiti podatke dhcpom ali će biti statičko-fixno u routeru koji to hendla.. a tad nije potrebno editirati hosts jer mreža tad radi normalno i bez tog.. tj hosts je potreban samo za posebne slučajeve, kad neko računalo 'skrivamo'.. kad ne želimo da je vidljivo na mreži browsanjem a da ne moramo utipkavati ip-adresu nego naziv.. itd itd.

 

u većim firmama postoji glavni server-ad, koji svim juserima-računalima dodjeli prava, ip, sve.. samim ulazom u domenu i ta automatika tad radi, bez centralnog servera to se podešava pojedinačno na svakom računalu, tj uzername-pass, prava, share.. to se tad na svakom računalu napravi i to je to. .. ip i dns prepustiit routeru, izabrati privatnu mrežu kad se pojavi pitanje, uključiti firewalll, tj po potrebi se pojedina opcija otvori, kao što npr igre kod prvog pokretanja prijave port-izuzetak i jednostavno ga tad dozvolimo (ili zabranimo)..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Dijeljenje diskova unutar mreže
David87 kaže...

Kao drugo da naredba je pokrenuta, ali pobogu ako ne vidiš taj disk se nigdje ne prikazuje u mreži.

To nije bitno, jer razlog zbog kojeg ti se nije prikazao u Exploreru vjerojatno je što osvježavanje prikaza diskova nije bilo trigerrano net use naredbom. Mogao si u naredbenom retku upisati

dir w:

pa tako provjeriti je li spajanje bilo uspješno (vrlo vjerojatno jest). Ili alternativno mogao si jednostavno u adresnu traku explorer upisati w:[Enter]

 

David87 kaže...

Kao treće naziv računala mi je totalno nebitan jer to jedino ja koristim i nitko drugi, može se zvati i "crna rit" nebitno.

I je i nije. Bitan je iz praktičnosti - moraš gledati ili pamtiti random slova i brojke, umjesto da koristiš lako pamtljivi identifikator.

 

David87 kaže...

I zašto moram kreirati još jedan user, kakva je to logika, zašto ne može vidjeti s ovim jednim kako sam kreirao kod instalacije Windowsa? Napominjem, PC vidi laptop ali Laptop nazad više ne vidi PC (a vidio ga je)...

Ako si korisnički račun zaštitio lozinkom, ne moraš kreirati još jedan korisnički račun. Ako ga nisi zaštitio lozinkom i ni ne želiš (pa da ne moraš nakon uključivanja računala upisivati lozinku ili se zafrkavati s onim skrivenim dijalogom za automatsko logiranje), onda ti je stvaranje lozinkom zaštićenog dodatnog korisničkog računa najbezbolnije rješenje problema. Također, tada je nebitno što ćeš na ikojem računalu raditi s glavnim korisničkim računom (tipa hoćeš li promijeniti lozinku). Znači, ne moraš, ali možeš, radi praktičnosti.

13 godina
offline
Re: Dijeljenje diskova unutar mreže
mbaksa kaže...
onda ti je stvaranje lozinkom zaštićenog dodatnog korisničkog računa najbezbolnije rješenje problema. Također, tada je nebitno što ćeš na ikojem računalu raditi s glavnim korisničkim računom (tipa hoćeš li promijeniti lozinku).

Hm, kako bi ovako nešto funkcioniralo na domeni? Npr. dijelim par foldera sa jednoga računala, čovjek ode-da otkaz (ne čudim se), u active directory za taj username promjenim lozinku i share mi ode u klinac jer je lozinka nova pa na svim računalima opet ispočetka mapiraj share, a dosta mi je i borba sa Optimom i njihovim mail serverom. Iako mislim da bi morao moći čak i na domenskom računu otići u control panel-administrative tools-computer management- i pod local users and group izraditi lokalnoga korisnika za pristup šeru koji dijelim.

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.2.2023 15:03 (Valentin17).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice