Savjeti o nadogradnji računala izdvojena tema

poruka: 24.332
|
čitano: 3.959.933
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
itomic009 kaže...
tomislavk24 kaže...
itomic009 kaže...
tomislavk24 kaže...

planiram kupiti grafičku rx 7700xt. 

Hoće li mi trenutni cpu r5 3600x bottleneckat grafičku na 1440p?

 Definitivno hoće, samo je pitanje u kojoj igri i u kojoj mjeri te jel imaš 60Hz, 75Hz ili High Refresh rate monitor. Ali svakako da je to sad već botlneck i šteta je da nemaš onda i neki bolji CPU. Upgrade na nešto tipa R7 5700X3D ili komplet nova platforma bi ti svakako dobro došlo. 

 

 Monitor je 240hz, ali ciljam na 80-120fps-a na 1440p. Sumnjam da ću ići na novu platformu.

 

Onda ovako, iskoristio bih staro kučište (Zalman z1 neo) i odlučio sam se za 7700xt grafičku.

 

Molim vas onda prijedlog za preostale komponente sa limitom 400e ili koji euro više.

Uvjet je da matična ima wifi.

 Jel misliš prodati što se može pa na to još oko 400 eura ili ti je ukupno budget oko 400 eura?

 Budget je do 450eura za CPU, matičnu, ram, napajanje, ssd. 

Kučište imam (zalman z1), a grafičku ću uzet preko amazona jer je jeftinije nego ovdje.

4 mjeseca
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Uspjela naci neke komponente jeftinije pa ugurati u budjet ovu kombinaciju. Moze komentar dal ovo sljaka/ima smisla?

MB ASUS TUF GAMING B650-E WIFI
AMD Ryzen 9 7900X
Endorfy Fortis 5 Dual Fan
Kingston FURY Beast - DDR5 - kit - 32 GB: 2 x 16 GB - 6000 MHz KF560C36BBEK2-32
ASUS GeForce RTX 4070 SUPER DUAL OC 12GB
Power supply Asus Prime 750W Gold - bulk

13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

 Budget je do 450eura za CPU, matičnu, ram, napajanje, ssd. 

Kučište imam (zalman z1), a grafičku ću uzet preko amazona jer je jeftinije nego ovdje.

 I to sve ti je jeftinije preko Amazona, ako imaš keš. Pogotovo kad se sve skupa pozbraja. Malo je ovo jeftinije, malo ono i zbroji se. Za taj novac od oko 450 eura se ne može to sve kupiti a da nije najnovije generacije. Mora se na AM4 ili neka Intel kombinacija. Na AM5 ti je početak na oko 500 eura za CPU+MBO+RAM (32GB), pa na to ide napajanje za oko 80 - 100eura i SSD oko 100 eura (naravno, od oko 1TB ili koliko već se može za te pare. 

 

 Na AM4 se da iskombinirati nešto da se sve to uklopi i da imaš WiFi (a i to se može kupit kartica za bilo koju ploču). 

16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
itomic009 kaže...

Ne valja taj "novi" model, original je dobar, bez +.

 Da, to su totalno različite mbo, po izgledu i karakteristikama/hlađenju, kako je već netko naveo HUnboxed je napravio detaljan review, skoro niti jedna od tih novih modela ne valja, čak ni za prolaznu ocjenu nisu 

16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Dory8 kaže...

Uspjela naci neke komponente jeftinije pa ugurati u budjet ovu kombinaciju. Moze komentar dal ovo sljaka/ima smisla?

MB ASUS TUF GAMING B650-E WIFI
AMD Ryzen 9 7900X
Endorfy Fortis 5 Dual Fan
Kingston FURY Beast - DDR5 - kit - 32 GB: 2 x 16 GB - 6000 MHz KF560C36BBEK2-32
ASUS GeForce RTX 4070 SUPER DUAL OC 12GB
Power supply Asus Prime 750W Gold - bulk

 Poučen svojim iskustvom toplo preporučam zaobići Asus B650/E Tuf mbo, bode kao trn u oku. Osobno a i guglajuči od drugih je veliki nered sa tom mbo, kako rekoh moja preporuka ide i više od 100e jeftinijoj Asrock b650m hdv/m2

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.6.2024 15:10 (Wiz3m4n).
12 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

pozdrav,

 

ovako nisam poprilično dugo pratio HW scenu budući sam se okrenuo nekim drugim hobijima. naime kartica 5700 XT mi je na izdahu te mi se neda uopće igrati s njom i driverima da bi proradila iako su mi performanse bile i previše. Sada me zanima koju biste mi karticu preporučili(može i polovna s garancijom) kao zamjenu za nju. Od igri igram kako kad mi nešto padne na pamet i ovisno koliko imam vremena sad je to trenutno assassins creed unity, pa syndicate nakon itd.. A kontinuirano igram iracing i asseto corsu treba mi kartica koja će to bez problema pogoniti ne trebaju postavke biti jače od mediuma. Samo Nvidija dolazi u obzir.

 

Procesor je i5 6600k trenutno nije klokan. napajanje je od 650w fractal integra ili tako nešto ugl nije neki šrot.

 

Hvala unaprijed na pomoći

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

tomislavivic 

 

Polovna 3060ti kreće od 250 eura na njuški. Svi će ti reć da kupiš nju ali da kupujem za sebe onda 4060 nova za oko 330 eura.

 
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

2060 super nema na njuški za taj komp možda i idealno kad bi ju našao za ok cijenu. 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Što god da kupiš, a da je tzv. midrange će puno biti ograničeno od strane procesora. Jer sigurno da ni ta prošla 5700 XT nije bila do kraja iskorištena, tj. "filana" podacima. Ali npr. ako namjeravaš uskoro kupovati novu matičnu, procesor itd., onda OK. Tada slobodno uzmeš nešto i jače.

12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Izzy kaže...

Što god da kupiš, a da je tzv. midrange će puno biti ograničeno od strane procesora. Jer sigurno da ni ta prošla 5700 XT nije bila do kraja iskorištena, tj. "filana" podacima. Ali npr. ako namjeravaš uskoro kupovati novu matičnu, procesor itd., onda OK. Tada slobodno uzmeš nešto i jače.

 možeš mi reći neke svoje preporuke pa da mogu usporediti i gdje pretpostavljaš da neće biti bottlenecka ili će biti u manjoj mjeri..
razmišljao sam jedno vrijeme prije cca god promijenit na i7 6700 ali iskreno mi je bzvz mijenjati ovog koji je i više nego dovoljan za moje potrebe(gaming, rad s tablicama mailom i brdo chrome tabova, filmovi itd.)

13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Vidim da ne igras puno, mislioc ti je dao najbolji savjet trazi polovnu rtx 2060/2070 eventualno 3060 za nekih 200e.Procesor te bottlenecka jer ne podrzava hyperthreading dok i7 6700K ima HT s tim je daleko bolji izbor.

15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Niti i7-6700 ili 7700 nisu baš puno bolji. Sve je to za današnje igre zastarjelo i relativno slabo. Možeš naći RTX 2060 bilo običnu, bilo Super varijantu ili pak još jaču 3060 (i to 12 GB verzija), kako ti je već preporučeno i biti će ti OK. Ali imaj na umu da njihov maksimum nećeš moći izvući pri FHD rezoluciji. Imaš i RTX 3050 8GB kao još jednu opciju. Ona je čak slabija od 2060 Super, a i nije baš nešto popularna.

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.6.2024 17:16 (Izzy).
8 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

ma uzmi si neku rx6600, imas ih za 150-160e s vazecom garancijom, i udri na 1080p bez brige sto se kartice tice....

 

dati 100 eura vise samo da bi pisalo nevidija na komadu plastike.... nije vrijedno u ovom slucaju ;)

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.6.2024 17:34 (Damir22).
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Ma bilo šta do 150e...tipa 6600, rx 5700xt, rtx 2070 i sl. budu ok, više od 150e nema smisla

Moj PC  
2 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Wiz3m4n kaže...
Dory8 kaže...

Uspjela naci neke komponente jeftinije pa ugurati u budjet ovu kombinaciju. Moze komentar dal ovo sljaka/ima smisla?

MB ASUS TUF GAMING B650-E WIFI
AMD Ryzen 9 7900X
Endorfy Fortis 5 Dual Fan
Kingston FURY Beast - DDR5 - kit - 32 GB: 2 x 16 GB - 6000 MHz KF560C36BBEK2-32
ASUS GeForce RTX 4070 SUPER DUAL OC 12GB
Power supply Asus Prime 750W Gold - bulk

 Poučen svojim iskustvom toplo preporučam zaobići Asus B650/E Tuf mbo, bode kao trn u oku. Osobno a i guglajuči od drugih je veliki nered sa tom mbo, kako rekoh moja preporuka ide i više od 100e jeftinijoj Asrock b650m hdv/m2

 Koji RAM bi upario s tom Asrock b650m hdv/m2?

16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Ja sam birao Kingston A-die 5600 cl36 ili možeš 6000 cl36 Expo, uglavnom radi kao san, vidi si na stranicama mbo na qvl listu za kompatibilan ram, no Asrock ti nije tako izbirljiv što se rama tiće tako da i onaj sa XMP profilima u pravilu radi, no baci oko na QVL listu na stranicama od matične

Inače ovaj Kingston se kloka jako lijepo tako da ga nije problem i natjerati na 6200 sa 5600.

16 godina
online
Savjeti o nadogradnji računala

Kod mene je Kingston Fury Renegade 6000MT/s, CL32, to bi trebalo da je takođe Hynix A die. U suštini, mislim da bi matična morala biti baš, baš krš da bi ona bila ograničenje, a ne kontroler na procesoru, no za A die kažu da je dosta "lagan" prema kontroleru.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Trebam prijedlog za novu maticnu. 

Na amazonu sam uzeo i5 12400f na akciji.
Trenutno bi zadrzao postojecu grafu pa bi za par mjeseci i nju promijenio ali do tada ce zadovoljiti i 1060.

sta je vazno:
da iskoristim rame, imam trenutno 2x8gb ddr4 2400
imam 2 hdda
imam jedan sata ssd
imam jedan m2 disk.


i hoce li trenutno napajanje to sve gurati Fortron Hexa+ 400W, 80+


kad dode nova grafa onda sigurno planiram i novo napajnje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

na preporuku planiram uzeti ovu maticnu:

 

link na maticnu

 

hoce li ovi rami biti kompatibilni?

HyperX Fury HX432C16FB3K2 / 16 DDR4 (Kit 2x8GB, 16GB 3200MHz CL16 DIMM 1Rx8) black

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.6.2024 12:10 (zeryx).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 mjeseci
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Kompaktibilni jesu jer i matična i RAM podržava DDR4, no razlika je u podržanim "Memory clock speed", pa samim time što je RAM 3200MHz, a matična podržava do ‎2133 MHz pa će na toliko i raditi.

15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Raditi će na 3200 MHz uz uključen XMP. Ali neka pogleda prvo listu podržane memorije.

5 mjeseci
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Dobro, neću se miješati u overklokanje. Da se mene pita, uzeo bih u našim trgovinama mrvicu bolju matičnu i zadržao jamstvo nego išao na vanjsku trgovinu i overclocking.

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.6.2024 11:03 (Marin003).
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

XMP je nešto što je standard, nije neka egzotika. Već dugo godina je tako.

12 godina
offline
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav, razmišljam o laganoj nadogradnji računala, odnosno najviše o procesoru, ali ne znam sto je najpametnije. Ima li kakva solucija za nadogradnju procesora, nista preskupo, ili je najpametniji ici na novu maticnu i novi procesor.  Ovo su moje specifikacije trenutno:

Kingston CL17 3600Mhz 16GB DDR4

Napajanje Seasonic M12II-620W Bronze


CPU Intel 8600-k 3.6Ghz

CPU Hladnjak LC-CC-120

Maticna MSI Z370 A-PRO


SSD Crucial MX500 250GB

Tvrdi Disk TOSHIBA HDWD110 1TB

AMD Radeon RX 6650 XT

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.6.2024 14:58 (2pan).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

 Ma promijena platforme ti je na redu, ako možeš ili kad možeš. Tu se više ne isplati ništa petljati oko procesora jer je to sve već lagano u godinama. Smisli se za budget (uračunaj si realno i nešto para za koliko bi se dalo prodati to što imaš) i onda treba vidjeti što bi ti se najbolje uklapalo. Moje mišljenje je da je pravo vrijeme za AM5, ali možda ti bude bolje neka Intel kombinacija.  Za ram u svakom slučaju trebaš ići na 32GB, ostao na DDR4 ili ako ćeš na novi DDR5. Ostalo si sve možeš prenesti na novu platformu. 

16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Koji su razlozi tvog upgrejda?? Koji monitor/rezoluciju koristiš?

 

Ovo sadašnje je onako, nije još za baciti, ako si malo Oclockao procesor on je još u stanju potjerat tu 6650Xt, koja i nije loša kartica. Ne znam što očekuješ, no za malo novaca ne budeš dobio ništa, ovo tvoje ako su ti potrebe skromnije još uvijek se drži 

13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Izzy kaže...

Raditi će na 3200 MHz uz uključen XMP. Ali neka pogleda prvo listu podržane memorije.

 svuda sam trazio listu memorije i ne pronalazim tocno ovu. ali vise verzija hyperx fury su na listi.

 

 hvala ali sam vec uzeo onu gore maticnu. cekao sam dan-dva ali nije bilo savjeta pa sam odlucio naruciti.

16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Za te novce si dobro uzeo, ona savjetovana Gigabyte je malo bolja no za 12400f će i ova biti dobra, ddr4 je to i Intel, radit će bez brige

13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

e ma tocno to. treba mi tocno ona koja je dovoljno dobra za ovo za sta meni treba.

 

hvala

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice