Zadatak iz fizike

poruka: 78
|
čitano: 30.440
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Zadatak iz fizike

Kozmički brod srednjeg presjeka 50 m*m zapadne u oblak mikrometeora te ima relativnu brzinu 10 km/s. U svakom kubičnom metru u prostoru se nalazi prosječno jedan mikrometeor mase 0,02 g. Koliko se mora povećati pogonska sila broda da bi brzina ostala ista? Pretpostavimo da je sudar broda i mikrometeora neelastičan.

Vaš treći hrvatski predsjednik
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.12.2009 18:59 (Horagio).
16 godina
neaktivan
offline
Zadatak iz fizike

Ajde fizičari, bump!

Vaš treći hrvatski predsjednik
15 godina
offline
Zadatak iz fizike

Znači F = ma, a = v/t => F = mv/t.

 

Ako se kreće konstantnom brzinom, akceleracija je 0, sila je 0. Pogonska sila treba savladati silu meteora, koja je jednaka masi meteora pomnoženoj s akceleracijom meteora (koji su zapravo statični, ali imaju akceleraciju u odnosu na brod).

 

Masa meteora je gustoća * presjek broda = 0.00002 kg/m^3 * 50 m^2 = 0.001 kg/m (znači povećava se za 0.001 kg svaki metar koji brod pređe u polju). Kako je brzina 10 km/s, masa je 0.001 kg/m * 10000 m/s = 10 kg/s (povećava se za 10 kg svake sekunde koju brod provede u polju).

 

Uvrstimo u formulu F = mv/t = m/t * v (brzina se ne mijenja s vremenom, v = konst, ali se zato masa mijenja) => F = 10 kg/s * 10000 m/s = 100000 N

 

Mislim da ide ovako, davno sam učio fiziku :)

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.12.2009 20:52 (sheed).
14 godina
neaktivan
offline
Zadatak iz fizike

Moze li mi netko pomoci oko sljedeceg zadatka (hitno je):

 

Slobodno padajuci s neke visine tijelo od pocetka padanja dospije na visinu 1100m, a nakon iducih 10s dospije na visinu 120m iznad tla. Sa koje je visine tijelo pocelo padati?

 

Rezultat bi trebao biti 1215,2m.

 

Unaprijed hvala.

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.12.2009 18:48 (street).
14 godina
neaktivan
offline
Zadatak iz fizike

Fizicari, moze pomoc?

16 godina
neaktivan
offline
Zadatak iz fizike

Nešto takvo sam rješavao, probat ću ti to rješit za par sati, sad stvarno nemam vremena, učim za ispit(imam još par stranica gradiva~10 min), moram napisati zadaću iz informatike(10 min) i DSD-a(Deutsche Sprach Diploma, DZ ću pisat vjerojatno sat vremena) i bilo bi lijepo kad bi pročitao 16. pjevanje Ilijade :D Sigurno ću probati rješiti, ako neće ići, vjerojatno će onda netko drugi :D

 

EDIT: Nemam koncentracije :(

Vaš treći hrvatski predsjednik
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.12.2009 23:47 (Horagio).
15 godina
protjeran
offline
Zadatak iz fizike

jeli vama ovaj zadatak ima smisla, jer meni nema:

 

Kad se na izvor elektromotornog napona koji je 20V, prikljuci otpor 4 ohm-a, krugom tece struja od 2A. Kolika ce biti jakost struje ako se spoji kratkim spojem.

 

I=U/R

 

a ako se spoji kratkim spojem otpora nema, R=0, onda bi struja trebala biti beskonacno. ima velika mogucnost da je krivo prepisano

You Pigs Probably Won't Get The Message I Write You, Cuz The Industry Is Racist, Mother Fuckers Just Like You.
14 godina
neaktivan
offline
Zadatak iz fizike

Teoretski da,ali na to ti utječe i otpor žice te unutarnji otpor izvora(vrlo malo)što znači da je struja opet ograničena.I što nebi struja trebala biti 5A,jer: I=U/R=20/4=5A

oko za oko,pasta za zube
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.12.2009 18:36 (dncrmt).
15 godina
protjeran
offline
RE: Zadatak iz fizike
dncrmt kaže...

Teoretski da,ali na to ti utječe i otpor žice te unutarnji otpor izvora(vrlo malo)što znači da je struja opet ograničena.I što nebi struja trebala biti 5A,jer: I=U/R=20/4=5A

da, I=5, to sam zaboravio napisat, a zadano je 2 :S

You Pigs Probably Won't Get The Message I Write You, Cuz The Industry Is Racist, Mother Fuckers Just Like You.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zadatak iz fizike

buraz nisam nesh expert za to ali idem u elektroenergetsku skolu 1 razred. i koliko ja znam kada se napravi kratak spoj tad struja dostize svoj maximum tj. neogranicena je jel tako

16 godina
neaktivan
offline
Zadatak iz fizike

Promotrite sustav prikazan na slici. Izračunajte iznos i smjer ubrzanja tijela mase m1, ako je omjer masa m1 : m2 = 2 : 1. Mase kolotura i užeta su zanemarive, kao i trenje između kolotura i užeta.

Nabrzinu sam crtao, shvatit ćete o čemu se radi :D Nabrzinu sam crtao, shvatit ćete o čemu se radi :D
Why so serious?
15 godina
neaktivan
offline
Zadatak iz fizike

horagio ba gdje nalazis ove zadatke... reci da i ja potrazim da vjezbam ovaj mali mozak malo...hehe errr. sto se tice ovog tvog sad zadatka... kolko sam ja shvatio ovaj desni kolut pada dok se lijevi uzdize ??? reci mi jesam li upravu da nastavim zadatak radit :D

16 godina
neaktivan
offline
Zadatak iz fizike

Školsko natjecanje iz fizike, 2009. za prve razrede srednjih škola

 

Pretpostavi da lijevi pada, zatim uzmi u obzir sve sile koje djeluju: sila teža prema dolje (mxg) i ova nit (T)

 

F1uk = m1g - T

 

F2uk = -(m2g - 2T) = 2T - m2g (ispred je negativno zato jer pada)

 

Treba izraziti akceleraciju sad :)

Why so serious?
15 godina
neaktivan
offline
Zadatak iz fizike

dali se može ovdje upotrijebiti ona formula  F = ma i iz toga izvucemo da je a = F/m da li sam u pravu ???? posto trazimo akceleraciju iz ovoga je mozemo izvuci :D

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.1.2010 13:49 (MummE).
16 godina
neaktivan
offline
Zadatak iz fizike

Kak ste prošli na natjecanju? Bilo je danas školsko-općinsko. Ja sam rješio cca 70%, prvi sam na svojoj školi(i općini). Sad čekam rezultate kak su rješili iz drugih škola.

Why so serious?
14 godina
offline
RE: Zadatak iz fizike
epic kaže...

jeli vama ovaj zadatak ima smisla, jer meni nema:

 

Kad se na izvor elektromotornog napona koji je 20V, prikljuci otpor 4 ohm-a, krugom tece struja od 2A. Kolika ce biti jakost struje ako se spoji kratkim spojem.

 

I=U/R

 

a ako se spoji kratkim spojem otpora nema, R=0, onda bi struja trebala biti beskonacno. ima velika mogucnost da je krivo prepisano

Dečki,dečki  zadatak kako je zadan ima itekako smisla. Jer iz zadanih podataka izračuna se otpor izvora. Nakon toga se može izračunati struja kratkog spoja.

14 godina
protjeran
offline
Zadatak iz fizike

ja idem osmi razred u osnovnu i maajke mi mile jedva prolazim fiziku nezz ni slobodan pad izračunati xd

14 godina
offline
RE: Zadatak iz fizike
andrmoljac_heh kaže...

ja idem osmi razred u osnovnu i maajke mi mile jedva prolazim fiziku nezz ni slobodan pad izračunati xd

pa sta to imas racunat uopce zna se kolko je i to je to 

Što imaš više sira, imaš više rupa. Što imaš više rupa, imaš manje sira. ?????????????
15 godina
neaktivan
offline
Zadatak iz fizike
Ima neko neki referat o pjavi bestezinskog stanja u liftu ili zna nekaj o tome?
15 godina
neaktivan
offline
Zadatak iz fizike
.
14 godina
neaktivan
offline
Zadatak iz fizike

očito nema -.-' cudi me zasto niko nije čuo za ovog kretena

15 godina
neaktivan
offline
Zadatak iz fizike
Neznam, nikad čuo... Ne bi ni tražio tam.
16 godina
offline
Zadatak iz fizike

Evo dobili smo neke zadatke za riješiti kući, ja sam riješio sve osim dva.

 

1.Iz puške je ispaljen metak vertikalno uvis. Metak i zvuk nastao pri ispaljivanju dopru u istom trenutku do visine 600m. Kojim brzinom je metak izletio iz puške ako je brzina zvuka 340 m/s?

 

 

2. Automobil jednoliko ubrzava od 36km/h na 54km/h na putu dugom 200m. Kolika je akceleracija i koliko traje ubrzanje?

 

 

Znam da je ovaj drugi lagan, ali meni uvijek dođe neki krivi rezultat. Pa ako ima onih koji znaju neka mi pomognu.

Lako je čovjeka sprdati, al aj mu daj 100kn
16 godina
offline
RE: Zadatak iz fizike
Dodinho kaže...

Evo dobili smo neke zadatke za riješiti kući, ja sam riješio sve osim dva.

 

1.Iz puške je ispaljen metak vertikalno uvis. Metak i zvuk nastao pri ispaljivanju dopru u istom trenutku do visine 600m. Kojim brzinom je metak izletio iz puške ako je brzina zvuka 340 m/s?

 

 

2. Automobil jednoliko ubrzava od 36km/h na 54km/h na putu dugom 200m. Kolika je akceleracija i koliko traje ubrzanje?

 

 

Znam da je ovaj drugi lagan, ali meni uvijek dođe neki krivi rezultat. Pa ako ima onih koji znaju neka mi pomognu.

Bump!

Lako je čovjeka sprdati, al aj mu daj 100kn
14 godina
offline
RE: Zadatak iz fizike
Dodinho kaže...
Dodinho kaže...

Evo dobili smo neke zadatke za riješiti kući, ja sam riješio sve osim dva.

 

1.Iz puške je ispaljen metak vertikalno uvis. Metak i zvuk nastao pri ispaljivanju dopru u istom trenutku do visine 600m. Kojim brzinom je metak izletio iz puške ako je brzina zvuka 340 m/s?

 

 

2. Automobil jednoliko ubrzava od 36km/h na 54km/h na putu dugom 200m. Kolika je akceleracija i koliko traje ubrzanje?

 

 

Znam da je ovaj drugi lagan, ali meni uvijek dođe neki krivi rezultat. Pa ako ima onih koji znaju neka mi pomognu.

Bump!

2.

 

Vo = 36 km/h = 10 m/s

v = 54 km/h = 15 m/s

s = 200m

-----------------------------

 

v2=Vo2 + 2as             

 

a = (V2-Vo2) / 2s

 

a = (152-102) / 2*200

 

a = (225-100) / 400

 

a = 125 / 400

 

a = 0,3125 m/s2

 

 

s = (Vo+V)/2 * t

 

t = 2s / (Vo+V)

 

t = 400 / 10+15

 

t = 400 / 25

 

t = 16 s

 

Što imaš više sira, imaš više rupa. Što imaš više rupa, imaš manje sira. ?????????????
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zadatak iz fizike
Dodinho kaže...

Evo dobili smo neke zadatke za riješiti kući, ja sam riješio sve osim dva.

 

1.Iz puške je ispaljen metak vertikalno uvis. Metak i zvuk nastao pri ispaljivanju dopru u istom trenutku do visine 600m. Kojim brzinom je metak izletio iz puške ako je brzina zvuka 340 m/s?

 

 

2. Automobil jednoliko ubrzava od 36km/h na 54km/h na putu dugom 200m. Kolika je akceleracija i koliko traje ubrzanje?

 

 

Znam da je ovaj drugi lagan, ali meni uvijek dođe neki krivi rezultat. Pa ako ima onih koji znaju neka mi pomognu.

1. v0 - brzina kojom je ispaljen metak

    v1 - gt

    v2 - brzina zvuka (340 m/s)

    suk = 600 m

 

Za metak je:

suk = vot - (1/2)gt2

 

Za zvuk je:

suk = v2t

 

Prije izjednačavanja, trebaš izračunati t:

suk = v2t

t =  suk / v2

t = 600 / 340

t = 1,76 s

 

 

Put je isti pa slijedi:

vot - (1/2)gt2 = v2t    / *t-1

 

vo - (1/2)gt = v2

 

vo = v2 + (1/2)gt

 

vo = 340 + (1/2) * 9,81 * 1,76

 

vo = 340 + 8,63

 

vo = 348,63 m/s

 

Valjda je dobro xd Pogledaj u rješenja.

 

2. je valjda dmanz rješio dobro, sad idem pogledati :=P

4chan always finds a way!
16 godina
offline
RE: Zadatak iz fizike
dmanz kaže...
Dodinho kaže...
Dodinho kaže...

2.

 

Vo = 36 km/h = 10 m/s

v = 54 km/h = 15 m/s

s = 200m

-----------------------------

 

v2=Vo2 + 2as             

 

a = (V2-Vo2) / 2s

 

a = (152-102) / 2*200

 

a = (225-100) / 400

 

a = 125 / 400

 

a = 0,3125 m/s2

 

 

s = (Vo+V)/2 * t

 

t = 2s / (Vo+V)

 

t = 400 / 10+15

 

t = 400 / 25

 

t = 16 s

 

Puno hvala, a prvi dali tko zna?

Lako je čovjeka sprdati, al aj mu daj 100kn
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zadatak iz fizike
Horagio kaže...

1. v0 - brzina kojom je ispaljen metak

    v1 - gt

    v2 - brzina zvuka (340 m/s)

    suk = 600 m

 

Za metak je:

suk = vot - (1/2)gt2

 

 

 

ne sjecam se bas 2. ili 3. razreda srednje ali tijelo ispaljeno vertikalno u zrak se giba konstantnom brzinom (pod pretpostavkom da nema otpora zraka)

 

pa bi znacilo da je brzina ispaljenog metka jednaka brzini nastalog zvuka

Every time two people have sex, an angel gets a boner
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.3.2010 18:05 (AA-d00d).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zadatak iz fizike
AA-d00d kaže...
Horagio kaže...

1. v0 - brzina kojom je ispaljen metak

    v1 - gt

    v2 - brzina zvuka (340 m/s)

    suk = 600 m

 

Za metak je:

suk = vot - (1/2)gt2

 

 

 

ne sjecam se bas 2. ili 3. razreda srednje ali tijelo ispaljeno vertikalno u zrak se giba konstantnom brzinom (pod pretpostavkom da nema otpora zraka)

 

pa bi znacilo da je brzina ispaljenog metka jednaka brzini nastalog zvuka

Hehe, da je tako - ja bi bacio stolicu u zrak i onda bi otišla u svemir :D

 

 

suk = vot - (1/2)gt2

 

suk - ukupan put

 

vot - formula za put kod jednolikog pravocrtnog gibanja => ispucao sam predmet brzinom v0

 

(1/2)gt2 - iz formule (1/2)at2, koja je formula za put pri jednolikom ubrzanom gibanju => gravitacija :D

 

Pošto je orijentacija gravitacje suprotna v0, njihove puteve moramo oduzeti da bismo dobili suk

4chan always finds a way!
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.3.2010 18:23 (Horagio).
16 godina
neaktivan
offline
Zadatak iz fizike

Jesi kad probao sutnuti loptu u zraku?

Ja jesam i ono sto sam primjetio bilo je da ide jednakom brzinom goru i odjednom stane i zatim slijedi natrag slobodan pad

Tako se barem sjecam da nam je profesorica objasnjavala (ne bas tim rijecima ali ovo sam nakon toga probao)

 

da, ti si u pravu, budem sutra izvadio knjigu iz kinematike pa cu detaljnije proucit :D

Every time two people have sex, an angel gets a boner
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.3.2010 18:35 (AA-d00d).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice