Fizika -pomoc

poruka: 843
|
čitano: 332.062
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
Zekida kaže...
AA-d00d kaže...

ΔT ti je razlika temperatura, od T1 do neke T2; ΔT = T2 - T1

 

T1 ti je zadana, ΔT trebaš izračunati i onda možeš dobiti konačnu temperaturu T2.

Možeš mi napisati točnu formulu za Tˇ2,tu po kojoj si dobio točan rezultat,promjenu znam kako dobit,samo neznam što bi stavio za tu Tˇ2

Pazi, delta T je razlika temperatura, T1 je početna temperatura ( često 0 ), T2 je onda druga ( pri kojoj dolazi do širenja, povećana ).

Delta T = T2 - T1 ( Povećana temperatura minus početna temperatura ), a deltu T možeš dobiti iz glavne formule koj uti je kolega već napisao.

I think a lot of cynicism has dropped away from my shoulders since I stopped drinking...
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.10.2011 23:17 (thuglife).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
Mogu dobit točnu formulu gdje piše točan rezultat,jer meni nikako ne uspijeva.
http://kristijan3d.webs.com/
15 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
Zekida kaže...
Mogu dobit točnu formulu gdje piše točan rezultat,jer meni nikako ne uspijeva.

T2 = delta T + T1, to ti je formula, ako ti ne ispada dobro onda je to zbog krivih vrijednosti koje si ubacio.

I think a lot of cynicism has dropped away from my shoulders since I stopped drinking...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
Zekida kaže...
Mogu dobit točnu formulu gdje piše točan rezultat,jer meni nikako ne uspijeva.

Onda si pogriješio pri računanju, ja sam računao po onim formulama iz prijašnjih postova i dobio sam točan rezultat.

Y U FAIL?! ლ(ಠ益ಠლ)
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
AA-d00d kaže...
Zekida kaže...
Mogu dobit točnu formulu gdje piše točan rezultat,jer meni nikako ne uspijeva.

Onda si pogriješio pri računanju, ja sam računao po onim formulama iz prijašnjih postova i dobio sam točan rezultat.

De ponovno napiši tu formulu i pokaži kako si dobio rezultat,napiši račun kako si dobio,plizz

http://kristijan3d.webs.com/
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.10.2011 23:32 (Zekida).
16 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Iskreno meni nije jasno šta ti sada želiš{#}

 

[l-l0]/[β*l0] = ΔT

 

Nakon što točno sve uvrstiš i pravilno izračunaš dobit ćešΔT.

 

Zatim iz ΔT = T2 - T1 ćeš dobiti traženu temperaturu T2., i to je to, nema tu nikakvih komplikacija.

Y U FAIL?! ლ(ಠ益ಠლ)
15 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Bez uvrede, ali kako si ti došao do trećeg ( ? ) razreda srednje meni ostaje misterija.

I think a lot of cynicism has dropped away from my shoulders since I stopped drinking...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
thuglife kaže...

Bez uvrede, ali kako si ti došao do trećeg ( ? ) razreda srednje meni ostaje misterija.

Isprika,zeznuli me Kelvini,dobio sam točno,hvala na pomoći.

BTW. ja sam drugi razred

http://kristijan3d.webs.com/
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.10.2011 23:39 (Zekida).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
Zekida kaže...
thuglife kaže...

Bez uvrede, ali kako si ti došao do trećeg ( ? ) razreda srednje meni ostaje misterija.

Isprika,zeznuli me Kelvini,dobio sam točno,hvala na pomoći.

BTW. ja sam drugi razred

Pa delta T ti je isti bog i u stupnjevima i u kelvinima ne kuzim kak te mogu zahebat kelvini kad ovde nema svrhe(isti klinac) pretvarat !???{#}

14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
dombak1608 kaže...

evo jedan iz prvog gimnazije molim pomoc sto brze sa postupkom

v0=30m/s
v=0m/s
a=-6m/s2

t=5s   

s=?

dakle ovo je jednoliko usporeno gibanje sa početnom brzinom
u programu na kompu sam dobio da je rješenje 75m, ali nznm postupak....može li ovo netko brzo rješiti?

evo i formule: s=v0*t+1/2*a*t2

to ti je formula za ubrzano s pocetnom brzinom ako je usporeno ide minus...

 

s = 30 * 5 - 1/2 * 6 * 25

 

 = 150 - 75 = 75m

Dirt 3 -> Dino Bzik
12 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Pozdrav!

 

Molim pomoć-

 

1.Da bi se tijelo mase 10 kg ubrzalo od početne brzine 5m/s do brzine 15m/s

za 4 sek koliku snagu treba uložiti?

 

2.Na nekoj hidrocentrali svake sek spusti se 5x10^6kg vode s visine 100 m. Kolika je snaga hidrocentrale?

13 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Jel može netko ove zadatke rijesit (1. razred gimnazije)

1.

Autobus mora priječi put od mjesta A do mjesta B u određenom vremenu. Ako vozi brzinom 48 km/h kasni pola sata, a ako vozi brzinom 60 km/h stiže 12 minuta kasnije. Kolika je udaljenost od mjesta A do mjesta B?

2.

Kroz dva grada međusobno udaljena 100 km istodobno prolaze dva automobila jedan drugime ususret. Brzine vozila su stalne i iznose 20 km/h i 60 km/h. Kolike puteve će ti automobili prevaliti do mjesta susreta?

3.

Ako se automobil 3/5 puta gibao brzinom 13 m/sec., a tijekom cijelog puta je imao srednju brzinu 11 m/sec.. Kolikom se brzinom automobil gibao preostalih 2/5 puta?

4.

Vlak se 3/5 ukupnog vremena gibanja giba brzinom 15 m/sec., a ostatak vremena nekom brzinom v2. Kolika je ta brzina v2 ako je srednja brzina tijekom cijelog gibanja bila 12 m/sec.?

 

Ako netko može riješit neka pomogne i neka mi napiše formule jer stvarno nemam ideje koje bi tu mogle biti. Važne su mi formule, a ne riješenja jer u testu su drugi brojevi. Test je sutra pa ako netko može sada riješit barem jedan zadatak bio bih zahvalan.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
iamtheoriginal kaže...

Pozdrav!

 

Molim pomoć-

 

1.Da bi se tijelo mase 10 kg ubrzalo od početne brzine 5m/s do brzine 15m/s

za 4 sek koliku snagu treba uložiti?

 

2.Na nekoj hidrocentrali svake sek spusti se 5x10^6kg vode s visine 100 m. Kolika je snaga hidrocentrale?

Trebalo bi biti ovako:

1. m=10 kg v1=5 m/s  v2=15 m/s  t=4s  P=?

 

W=ΔE=Ek2 - Ek1 = mv²/2  - mv²/2 =10*15²/2 - 10*5²/2 =  152250/2 - 250/2=1125-125=1000 J

P=W/t=1000/4=250 W

 

2. m= 5x10^6kg   t=1s   s=h=100m   a=g=10 m/s²    P=?

W=F*s=m*g*h =5000000000 J

P=W/t = 5000000000/1=5000000000 W

12 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
Zodac kaže...

1.

Autobus mora priječi put od mjesta A do mjesta B u određenom vremenu. Ako vozi brzinom 48 km/h kasni pola sata, a ako vozi brzinom 60 km/h stiže 12 minuta kasnije. Kolika je udaljenost od mjesta A do mjesta B

 

v1=48 km/h =13.3 m/s     v2=60 km/h =16.6 m/s        30 min =1800 sek      12 min =720 sek

t1=1800sek + t           t2=720 sek + t

 

s=v1*t1=v2*t2

 

13.3*(1800+ t)= 16.6*(720+t)

23940 + 13.3*t = 11952 + 16.6*t

3.3*t=11988

t=3632.7 sek

 

s=v1*t1=13.3*5432.7=72255.2 m =72.25 km

 

 

 

Formula u svim zadacima je v=s/t 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.11.2011 21:53 (2131431241).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc

Hvala ti puno si mi pomogao

12 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
Zodac kaže...

Hvala ti puno si mi pomogao

np.

P.S. inače mislim da si 1. zadatak krivo prepisao jer je to vjerojatno 121. iz plave zbirke a u zbirci umjesto "12 minuta kasnije" piše "12 minuta ranije" tako da ovo rješenje nije dobro. Da bi dobio dobro rješenje umjesto t2=720 sek + t treba napisati t2= t - 720 sek i to uvrstiti na isti način i onda češ dobiti dobro rješenje.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc

Hvala ti puno!

 

ovo smatram jednostavnim ali ne dolazim do točnog rješenja:

 

1.Auto vozi po horizontalnom putu brzinom 60km/h.Vozač stisne kočnicu i auto se zaustavi na putu od 20m. Koliki bi put prešao do zaustavljanja da mu je brzina bila 120km/h. Sila koja zaustavlja automobil je jednaka u oba slučaja.

 

2.Igračica golfa udari lopticu brzinom v. Loptica ne pogodi rupu već prijeđe svega četvrtinu puta do rupe. Ako je sila otpora trave konstantna,koliku brzinu v1 je igračica trebala dati loptici da ona dođe do rupe?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
iamtheoriginal kaže...

Hvala ti puno!

 

ovo smatram jednostavnim ali ne dolazim do točnog rješenja:

 

1.Auto vozi po horizontalnom putu brzinom 60km/h.Vozač stisne kočnicu i auto se zaustavi na putu od 20m. Koliki bi put prešao do zaustavljanja da mu je brzina bila 120km/h. Sila koja zaustavlja automobil je jednaka u oba slučaja.

 

2.Igračica golfa udari lopticu brzinom v. Loptica ne pogodi rupu već prijeđe svega četvrtinu puta do rupe. Ako je sila otpora trave konstantna,koliku brzinu v1 je igračica trebala dati loptici da ona dođe do rupe?

 

 

1. V=60 km/h = 16,6 m/s (ne zaboravi uvik pretvorit jedinice jer v = s/t, s (m), t (s)jer nemožeš radit s km/h i m)

s=20m.

t = ?

t = s/v

t= 20 m / 16,6 m/s

t= 1,2 s

 

120 km/h = 33,3 m/s

s=v*t = 33,3 m/s * 1,2

s = 39,96 m ~ 40 m

 

2. Pretpostavljam 4*v1.

 

12 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

hvala :)

 

2. je 2v1 ... i ja sam mislio da je 4,u rješenjima stoji 2 ... ne znam postupak

13 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

  Pozz, jel moze ko rijesit ovo? hvala :)

 

 

  -Pomična šipka zanemarive mase klizi stalnom brzinom 3 m/s po dvije vodljive tračnice uz zanemarivo trenje, kao na slici. Tračnice međusobno zatvaraju kut od 45, a zajedno sa šipkom čine pravokutni trokut. Sustav se nalazi u homogenom magnetnom polju indukcije 0.5 T. U trenutku t = 0 šipka je bila u položaju x = 0. Koliki je inducirani napon u tom trokutu u trenutku t = 2 s?

12 godina
offline
Fizika -pomoc

Kako riješiti ovo?
Čamac nizvodno od točke A do točke B prijeđe put za 5h, a uzvodno za 6h. Kolika je udaljenost od točke A do točke B, ako je brzina rijeke 4km/h? 

Rest In Peace Steve Jobs, YOU CHANGED EVERYTHING
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
dombak1608 kaže...

Kako riješiti ovo?
Čamac nizvodno od točke A do točke B prijeđe put za 5h, a uzvodno za 6h. Kolika je udaljenost od točke A do točke B, ako je brzina rijeke 4km/h? 

s - udaljenost od točke A do točke B

t1=5h -> vrijeme da čamac prijeđe put nizvodno

t2=6h - > vrijeme da čamac prijeđe put nizvodna

vc->brzina čamca

vr->brzina rijeke

Kad čamac ide nizvodno brzina je jednaka zbroju brzine čamca i rijeke, a kad ide uzvodno brzina je jednaka razlici brzine čamca i rijeke

v=s/t

s=(vc+vr)*t1

s=(vc-vr)*t2

sad izjednačiš jednadžbe i dobiješ

11vr=vc

vc=44km

i sad se vratiš u neku od prethodne dvije jednadžbe za put i uvrstic vc te dobijes da je S=240km

 

12 godina
offline
Fizika -pomoc

rjesio sam prije 5 min, hvala :D

Rest In Peace Steve Jobs, YOU CHANGED EVERYTHING
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
iamtheoriginal kaže...

Hvala ti puno!

 

ovo smatram jednostavnim ali ne dolazim do točnog rješenja:

 

1.Auto vozi po horizontalnom putu brzinom 60km/h.Vozač stisne kočnicu i auto se zaustavi na putu od 20m. Koliki bi put prešao do zaustavljanja da mu je brzina bila 120km/h. Sila koja zaustavlja automobil je jednaka u oba slučaja.

 

2.Igračica golfa udari lopticu brzinom v. Loptica ne pogodi rupu već prijeđe svega četvrtinu puta do rupe. Ako je sila otpora trave konstantna,koliku brzinu v1 je igračica trebala dati loptici da ona dođe do rupe?

prethodno rijesenje prvog zadatka je netočno jer auto se negiba konstantnom brzinom

 

općenito put = prosječna brzina x vrijeme

u oba zadatka tijela se negibaju konstantnom brzinom nego usporavaju tako da je prosječna brzina = |početna brzina - konačna brzina| / 2, budući da je konačna brzina 0 onda vrijedi prosječna brzina = početna brzina / 2

PRVI ZADATAK

v1=60km/h=16.67m/s

v1=120km/h=33.33m/s

s1=20m

s2=?

a -> akceleracija konstantna u oba slučaja

 

s1=v1/2 * t1

t1=s1*2/v

t1=2.4s

 

a=(0-v1)/t1

a=-6.94m/s^2

 

t2=(0-v2)/a

t2=4.8s

 

s2=v2*t2-v2/2 *t2

s2=v2/2 * t2

s2=80m

 

DRUGI

 

s/4=v1/2*t1

t1=v1/a

s/4=v1^(2)/2a

s=v1^(2) *2/a

 

s=v2/2*t1

t2=v2/a

s=v2^(2)/2a

 

v1^(2)*2/a=v2^(2)/2a

(2*v1)^2=v2^2

2*v1=v2

 

 

 

15 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Da ne otvaram novu temu pitati cu tu.

ugl trebam pomoc oko zadatka:
Unutarnja energija jednoatomnog idealnog plina sastoji se uglavnom od:
a) međumolekulske potencijalne energije.
b) energije rotacije atoma.
c) energije titranja atoma.
d) translacijske kinetičke energije kaotičnog gibanja atoma.
e) translacijske kinetičke energije kaotičnog gibanja elektrona.

 

 

hvala unaprijed ;)

Ustanite kao lavovi iz drijemeža, stresite lance ko rosu sa vas, vas je mnogo a njih je - malo.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
max1919 kaže...

Da ne otvaram novu temu pitati cu tu.

ugl trebam pomoc oko zadatka:
Unutarnja energija jednoatomnog idealnog plina sastoji se uglavnom od:
a) međumolekulske potencijalne energije.
b) energije rotacije atoma.
c) energije titranja atoma.
d) translacijske kinetičke energije kaotičnog gibanja atoma.
e) translacijske kinetičke energije kaotičnog gibanja elektrona.

 

 

hvala unaprijed ;)

Kod idealnih plinova nema međumolekularnog djelovanja tako da a) otpada, nego postoji samo kinetička energija,

za tijelo koje rotira i/ili titra se podrazumijeva da ima kinetičku energiju tako da b) i c) nije (jer su to specifični slučajevi dok se tu valjda traži općenito),

atom se sastoji od jezgre i el. omotača pa ne može biti da se unutarnja energija sastoji od kinetičke energije gibanja samog elektrona tako da je točan odgovor d).

 

Nisam baš 100% siguran, ali bar negdje 95%.

pr0n lesbians Y U NO EXIST IN RL?! ლ(ಠ益ಠლ)
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.11.2011 13:43 (AA-d00d).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
puno ti hvala ;)
Ustanite kao lavovi iz drijemeža, stresite lance ko rosu sa vas, vas je mnogo a njih je - malo.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
AA-d00d kaže...
max1919 kaže...

Da ne otvaram novu temu pitati cu tu.

ugl trebam pomoc oko zadatka:
Unutarnja energija jednoatomnog idealnog plina sastoji se uglavnom od:
a) međumolekulske potencijalne energije.
b) energije rotacije atoma.
c) energije titranja atoma.
d) translacijske kinetičke energije kaotičnog gibanja atoma.
e) translacijske kinetičke energije kaotičnog gibanja elektrona.

 

 

hvala unaprijed ;)

Kod idealnih plinova nema međumolekularnog djelovanja tako da a) otpada, nego postoji samo kinetička energija,

za tijelo koje rotira i/ili titra se podrazumijeva da ima kinetičku energiju tako da b) i c) nije (jer su to specifični slučajevi dok se tu valjda traži općenito),

atom se sastoji od jezgre i el. omotača pa ne može biti da se unutarnja energija sastoji od kinetičke energije gibanja samog elektrona tako da je točan odgovor d).

 

Nisam baš 100% siguran, ali bar negdje 95%.

i ja sam mislio da je D, tako da smo sad sigurni bar 98% :D 

13 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Pozdrav! Može li mi netko ovo riješiti?

 

Automobil ima masu 1 tonu. Za vrijeme gibanja na automobil djeluje 1/10 njegove težine. Kolika je vučna sila motora automobila ako se giba a) jednoliko i b) akceleracijom 2m/sec.^2

 

Hvala unaprijed!

16 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
Zodac kaže...

Pozdrav! Može li mi netko ovo riješiti?

 

Automobil ima masu 1 tonu. Za vrijeme gibanja na automobil djeluje 1/10 njegove težine. Kolika je vučna sila motora automobila ako se giba a) jednoliko i b) akceleracijom 2m/sec.^2

 

Hvala unaprijed!

m = 1000kg

G (težina) = m * g = 1000 * 9.81 = 9810N

 

a) kad se neko tijelo giba jednoliko to znači da na njega ne djeluje sila ali u ovom slučaju zbroj svih sila mora biti jednak 0.

 

Ako na auto djeluje neka sila, da bi se on nastavio gibati jednoliko vučna sila mora biti jednaka toj sili pa je onda F = 1/10 * G = 981N

 

b) da bi se auto gibali ubrzano nekim ubrzanjem on mora svladati silu koja djeluje na njega i to za toliko da bi se nastavilo ubrzavati nekim "a".

 

F = 1/10 * G + m *a = 981 + 1000 * 2 = 2981N

pr0n lesbians Y U NO EXIST IN RL?! ლ(ಠ益ಠლ)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice