Pomoć oko testiranja matične/procesora (Rijeka)

poruka: 9
|
čitano: 3.948
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Pomoć oko testiranja matične/procesora (Rijeka)

Imam problem sa sistemom 12100f i gigabyte b660m ds3h ddr4 te ne mogu ustanoviti je li problem u matičnoj ili procesoru pa tražim pomoć ako netko na području Rijeke ima dostupnu matičnu koju bi ustupio na testiranje. Ja dođem kod vas, ubacimo cpu, vidimo boota li i to je to.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Pomoć oko testiranja matične/procesora (Rijeka)

-teško da će netko... u međuvremenu, ono što možeš.. napraviti test onim što imaš, osnove, sistematična eliminacija..

 

- cpu se izuzetno rijetko kvari, za sad predpostavimo da je cpu ok, tek na kraju priče ako nema drugog krivca-uzroka se vratiš na cpu pitanje.

- ostale nužne-osvnovne komponente, mbo-najvažnija i najvjerojatniji uzrok, napajanje, ram.

-ram je lako eliminirati, provjeriti i sl. .. na drugom računalu koje radi ili uz test-logikom-eliminacijom i slušanjem beepkodova ili broja displaya-statusa u paljenju-post-bootu računala (sam bios, ne os..) uz npr spojen pc-zvučnik da bi beepove mogli čuti.

 

-napajanje, može se provjeriti voltmetrom, no naponi nisu isti pod opterećenjem, pod kontrolom mbo-stabilizacije-upravljanja pa je napajanje ovisno o mbo tj ako je neispravno tad mbo ako to primjeti ne dozvoljava paljenje, najbolji mogući kvar i najlakše riješiv, najjeftiniji..

 

-mbo, kontrolira sve, glavni sumnjivac kad računalo ne pali pri čemu ne mora biti kvar u mbo, može napajanje ili bilo koja komponenta-kabel-dodatak koji ima problem a mbo tad prevenira kvar tj ne dozvoljava paljenje, tad je mbo ispravna i sve proradi kad se uzrok eliminira.

 

-te 4 osnovne komponente, na čistom radnom stolu, ništa drugo-treće-više.. mbo, cpu (hladnjak), napajanje, ram. Pošto želiš 'samo bootati' cpu u tuđem računalu, taj dio ako imaš malo sreće možeš i bez nečije pomoći za što su realno male šanse da ćeš dočekati..

-ako te osnovne komponente, na stolu, spojene ne pale.. tad imaš problem, ali imaš i neki zvuk-beep ili broj koji služi očitavanju statusa-greške tj upravo ovoj situaciji.

-tad kreneš redom, tj ako ti je to složeno bilo bez beepa, izvadiš ram, ponovo upališ.. ako je ram krivac tad će mbo započeti paljenje i čut ćeš beep-alarm, jer nema rama, no alarm će raditi i to upravo za ram, naravno ako je ostalo ispravno, tj problem je ako je istovremeno više stvari neispravno, npr napajanje ili mbo ili cpu uz ram..

-sve ovisi o tome radi li mbo barem osnovne stvari, tj neka promjena u beepanju-alarmu mora biti.. ako nema tad je mbo crkla, ne pali i neće ni paliti a tad ti nema ni koristi ubosti cpu u drugo ispravno računalo osim što bi tad znao da cpu radi.

-probati par puta, ponoviti s reset biosom (kratkospojeni jumperi za clrcmos u blizini baterije par sekundi, u svakom pokušaju-promjeni, uvjek sve odspojiti-isključiti napajanje npr na prekidaču ako ima itd.).

-ako ni u jednom pokušaju nije bilo baš nikakvih alarmova-beepova ili broja na displayu ovisno što mbo ima, tad je mbo 99% neispravna.

 

-a pošto je sve to relativno novo, treba iskoristiti reklamaciju-jamstvo tj možeš čekati da se netko javi za ubaciti cpu no ako imaš jamstvo i ako je kvar bilo što osim cpu tad to nema potrebe-smisla tj gubljenje vremena, dok za to vrijeme recimo 30min možeš obaviti ovakav osnovni test, tj to bi jednako napravio neki serviser i zaključio (ne)ispravnost uz razliku da servis ima pri ruci i drugo napajanje možda i cpu-mbo ako ima za tu seriju i sigurno ima dodatni ram-modul.. pa to može lakše-brže eliminacijom otkriti, no dio tog možeš i sam bez tih dodatnih-duplih komponenti, samom logikom-metodologijom..

 

-ali to moraš raditi polako, na stolu, jer i kućište može biti problem, kratki spoj i sl. ništa drugo spojeno, ni miš-tipkovnica.. ne trebaju dok ne radi, kad nešto radi, kad se probudi tad se lako doda ali ne sve u početku jer tad ne možeš eliminacijom pogađati gdje je urzok dok ti za beepkodove ne treba periferija-ostatak... a tek kad sve radi, tad to dodaš kao i diskove i sl. odnosno ako je uzrok izvan tih 4-osnovne komponente, recimo disk ili kabel.. tad ćeš kad to spojiš opet imati problem no tad ćeš logički znati gdje je problem, to posljednje spojeno ..

 

-odnosno, ako nemaš baš ništa iskustva za osnovno sklapanje računala ili hrabrosti, tad ne radi to jer svako rastavljanje-sklapanje može biti dodatni kvar recimo lom neke kopče za hladnjak i sl. ili neki previd pa sve pregori dok je možda za sad nešto ispravnog.. ali kako želiš testirati cpu tad vjerojatno možeš i ovo probati sam, pa.. polako, probaj i eliminacijom ćeš doći do 99% odgovora.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Pomoć oko testiranja matične/procesora (Rijeka

Sve ovo navedeno sam vec isprobao i mislim da je otisla maticna ploca, samo bi eto kao zadnju opciju htio testirati CPU da ne uzmem novu maticnu pa da je problem ipak u CPU...

15 godina
offline
Re: Pomoć oko testiranja matične/procesora (Rijeka

-ok, no šanse su male da će se netko javiti.. jer treba imati kompatibilnu mbo-seriju + izvaditi svoje komponente što nije bez rizika, nije samo ubosti tvoj cpu, nego rastaviti i ponovo vratiti postojeći bez problema kojih ne bi moralo biti 'ali'.. svako skidanje je i rizik, plastika stari, gubi elastičnost, kontakti više ne moraju idealno sjesti i vrlo lako bi nakon tog 'dragovoljac' imao problem ili mogućnost da ako je stvarno cpu crknut ubije njegovu ploču tj ako bi bilo problema tko će snositi posljedice.. i zato to rade serviseri koji nešto i naplate ali si mirniji pa je moj savjet obaviti taj test u servisu, uz recimo 20-30€ za cca pola sata servisnog rada prihvatljivo u odnosu na cijene mbo-cpu koje su 10x više kao i to da realno malo ljudi ima volje s tim petljati a platiti ne možeš adekvatno ako dođe do problema pri čemu i bez tog nekome upravo sad može crknuti računalo tj da to nema nikakve veze s tvojim cpu ali eto, sreća-timing.. rizik i dobra volja.

 

-statistika, cpu se izuzetno malo kvari, 99% nije cpu problem pa sad koliko to ima smisla, odnosno hoće li se netko javiti za 'donora-dobrovoljca' uz gubljenje pola sata i rizik da ono što radi ne mora više raditi..

+ ako si već ono gore isprobao, tad je 90% mbo crkla tj više smisla ima probati 'još jednom' pa ako je neki pin-kontakt možda proradi ako 'dobro sjedne'.. onak, malo sreće nije nemoguće ili tražiti drugu mbo pa ćeš tad kad ubodeš cpu znati da radi (ili ne) :) ... tj lako je meni tu lupati dok nitko ne može znati 100% dok ne probaš kao i promil šanse da i nešto ispravnog crkne u narednoj sekundi neovisno o drugom problemu pa se tad sve zakomplicira ili postane bačen novac za nekompatibilnu mbo i sl. .. tj taj rizik nije 'moj' nego tvoj i tvoja odluka pa zato savjet, radije u servisu s umjerenom cijenom nego na prijateljskoj bazi jer su mogući veći problemi-rizik.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Pomoć oko testiranja matične/procesora (Rijeka)

iHush ima pravo, more procesora sam kupio koji su bili "Neispravni" za jako male novce..Sjecam se pocetkom 2013(najdraza kupovina ikad) sam na oglasniku naletio na I7 3770K za 15€ "neispravan" iz komplet sistema od alienware, naravno cpu je bio ispravan, bang for buck sky rocket.....3-4 ryzena 5 i 7 u skorije vrijeme 4 i 5 gen. 2 komada 11400f iz kompletnih HP sistema, itd..Jedini neispravan koji je stvarno bio neispravan je bio Ryzen 7 5800x sto sam uzeo prije 2-3 tjedna za 35€, imao je 3 nogice pokidane(zalemljeno ponovno sa "pincetom")..Tako da mozes bit 99% siguran da je proc oke, eventualno u neki PC Shop dat da ga oni ustekaju uz malu naknadu ako si bas toliko skeptican...U svakom slucaju, slazem se sa tvrdnjom da je CPU stvarno zadnja stvar koja na pc-u krepava osim ako nisi bio usrane srece i pogodio jako jako los primjerak, sto ja osobno u sve ove godine nikad dozivio nisam!

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Pomoć oko testiranja matične/procesora (Rijeka)

Problem riješen sa novim cpu koji je dobiven garancijom i novom plocom. 

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pomoć oko testiranja matične/procesora (Rijeka
rocko9 kaže...

Problem riješen sa novim cpu koji je dobiven garancijom i novom plocom. 

 -zanimljivo.. tj po tome oboje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
online
Re: Pomoć oko testiranja matične/procesora (Rijeka
ihush kaže...

 -zanimljivo.. tj po tome oboje.

Ili im se nije dalo zamarat, ispitivat pa samo čovjeku dali sve novo da ga riješe.

15 godina
offline
Pomoć oko testiranja matične/procesora (Rijeka)

Ja ima sličan problem, kada komp radi samo da radi, eventualno YT sve 5 ali čim uključim igru nakon 5s ekran se zacrni i smzne, jedino reset na kućištu pomogne, ventovi od grafe odu u nebo, naravno driveri se sruše. Sad bi rekao jest grafička je crkla, međutim izvadim grafičku vani i komp daje sliku preko intergrirane, radi 10-15 min i kraj, samo se smrzne ekran i opet hard reset...jedino pomaže ako grafičku vratim u komp...ludilo. Odem tamo na listu vidim nekad grešku grafičke,error 32 ako se ne varam nekad je očita nekad ne.. Ram je novi, napajanje novo, temperature idealne... sve ide u smeće i kupujem novi..riješeno ;)

Frka85
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice