Napajanje proizvodi iritantan zvuk

poruka: 29
|
čitano: 6.707
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Napajanje proizvodi iritantan zvuk

Naime riječ je o napajanju SS-760KM, (http://www.protis.hr/products/details/napajanje-760w-seasonic-ss760km/42069) Kupljeno prije tjedan dana, i od prvog dana se cuje to tiho zujanje.

 

Zvuk je dosta tih ali visokofrekventan  stoga i iritantan posebno u kombinaciji sa stock G530 coolerom u tihoj prostoriji.

 

Ne radi se o ovome 

. Nego kao zvuk koji dolazi iz npr. trafostanice, samo naravno puno blaži. Čujan je i jedno vrijeme kad ugasim komp, i kad prislonim uho do napjanja jasno je cujno to tiho pištanje.

 

 

Moja neka razmišljanja.

 

1. Pošto je napajanje trenutno deeebeli overkill za konfiguraciju sa 1 HDD om , bez Grafičke i sa najnerastrošnijim procesorom u svemiru, pa mu smeta što mu je povjeren tako smješan zadatak :)    I zato tiho plaće....

 

2.Možda je napajanje turbo izbirljivo u vezi struje koju prima iz utičnice pa negoduje radi toga?

 

3.Možda proizvodi neke vibracije, pošto je trenutno smješteno u šroteks kućištu sa nosacima za PSU smještenim gore bez ikakve gume na limićima tankim i oštrim kao britva?

 

 

 

Vaša mišljenja, sugestije itd, hvala :)

Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Napajanje proizvodi iritantan zvuk

Taj zvuk ti prozvode zajvonice u napajanju. To se rješava da se te zavojnice zaliju s vrućim ljepilom, al mislim da se to tebi ne isplati jer gubiš garanciju. Inače ti je ta pojava sasvim normalna

16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Napajanje proizvodi iritantan zvuk
Horustsg kaže...

 

3.Možda proizvodi neke vibracije, pošto je trenutno smješteno u šroteks kućištu sa nosacima za PSU smještenim gore bez ikakve gume na limićima tankim i oštrim kao britva?

 

 

 

Vaša mišljenja, sugestije itd, hvala :)

  To mozes vrlo lako provjeriti (da li je kuciste) ako napajanje izvadis van kucista. Ako i dalje cvili onda ga reklamiraj (ne smije tako, pogotovo ne brand kao sto je Corsair)

 

Primjeti da li vise cvili kada scroolas?

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.3.2012 18:07 (Lazarus Long).
14 godina
offline
Re: Napajanje proizvodi iritantan zvuk

Aha, znači neće utjecati na rad napajanja? Samo je iritantno ako imaš osjetljiv sluh kao ja. Šteta, jer kad sam dao 1200kn za napajanje ocekivao sam da nece proizvoditi ama bas nikakve zvukove. Barem u Idle, jer ovom se ventilator ne vrti ako sistem ne koristi vise od 25% njegove snage.

 

Hvala na odgovoru

 

 

 

 

 

14 godina
offline
Re: Napajanje proizvodi iritantan zvuk

Ne radi se o Corsairu iz linka, to sam stavio samo da objasnim da nije u pitanju takvo glasno zavijanje zavojnice.

 

Moje napajanje je Seasonic X Series -760W

 

 

 

Ne cuje se kad scrolam, u biti se cuje zbog toga sto je jedini ventilator u mom kucistu stock cooler G530 celerona na min/rpm koji proizvodi 90% buke (ne racunajuci optiku i hard) ostalih 10% otpada na napajanje koje se ne bi uopce trebalo cuti, a cuje se. Govorim naravno o uvijetima kad je totalna tišina i komp radi.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.3.2012 20:51 (Horustsg).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Napajanje proizvodi iritantan zvuk

 Neće utjecat na rad napajanja.

Na razne nacine bi moglo da se laze i Nvidia isto tako upali PhysX i Radeon se zbuni totalno. - Vlada011
15 godina
offline
Napajanje proizvodi iritantan zvuk

Probaj reklamirat zastupniku, probaj i mail direktnko Seasonicu

Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Napajanje proizvodi iritantan zvuk
Horustsg kaže...

Aha, znači neće utjecati na rad napajanja? Samo je iritantno ako imaš osjetljiv sluh kao ja. Šteta, jer kad sam dao 1200kn za napajanje ocekivao sam da nece proizvoditi ama bas nikakve zvukove. Barem u Idle, jer ovom se ventilator ne vrti ako sistem ne koristi vise od 25% njegove snage.

 

Hvala na odgovoru

 

 

 

 

 

  Iritantno je, dakako. To je zvuk koji iritira i ometa pri svakodnevnom radu. To su neparni harmonici osnovne (50Hz) frekvencije i rezultat je cujno brujanje (transformatori, el. motori, zavojnice..)

Horustsg kaže...

Moje napajanje je Seasonic X Series -760W

 

 

 

Ne cuje se kad scrolam, u biti se cuje zbog toga sto je jedini ventilator u mom kucistu stock cooler G530 celerona na min/rpm koji proizvodi 90% buke (ne racunajuci optiku i hard) ostalih 10% otpada na napajanje koje se ne bi uopce trebalo cuti, a cuje se. Govorim naravno o uvijetima kad je totalna tišina i komp radi.

Na stranu sto "moras" promjeniti stock cooler (bilo koji ce biti tisi) ja bih reklamirao i kineza ako ispusta zvuke. Seasonic (takoder) nije brand sto treba zujati. Pogotovo ne kada iskesiras 1200kn

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
14 godina
offline
Re: Napajanje proizvodi iritantan zvuk

Hvala svima na odgovorima.

 

Polsao sam mail Seasonicu evo odgovora:

 

 

 

"The electrical buzz noise can be a compatibility issue but this is not certain as we have noticed that in certain configurations, there seems to be a feed back look from MB or VGA to the PSU and then the PSU amplifies the sound.  We see it often as system dependent.  But to have the unit emit the noise after shut down is something we have not yet witnessed.

 

You can RMA the unit, if you are in USA, please contact Seasonic USA.  But it is possible that due to your system configuration, the noise will remain.

 

You have also pointed out the possible low consumption, this can also be an issue.  Regardless, the noise has no bearing on the quality, performance and reliability of your power supply"

15 godina
offline
Napajanje proizvodi iritantan zvuk

Glaupav odgovor, nemaju zastupnika u europi kojem se moš obratit? šta kažu naši uvoznici?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Napajanje proizvodi iritantan zvuk

Mail sam slao europskom zastupništvu u Rotterdamu, pa su me preusmjerili u USA. Upravo sam dobio drugi mail gdje me pita odakle sam, odgovorio sam čekam šta će biti dalje...

 

Napajanje sam kupio u Svijetu Medija, naručeno i plaćeno pouzećem, još im nisam slao mail, čekam prvo razvoj događaja sa ovima gore. 

 

Btw, jel imao tko kakvo iskustvo sa kupnjom preko Svijeta Medija, posebno sa reklamacijama?

16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Napajanje proizvodi iritantan zvuk
Horustsg kaže...

Mail sam slao europskom zastupništvu u Rotterdamu, pa su me preusmjerili u USA. Upravo sam dobio drugi mail gdje me pita odakle sam, odgovorio sam čekam šta će biti dalje...

 

Napajanje sam kupio u Svijetu Medija, naručeno i plaćeno pouzećem, još im nisam slao mail, čekam prvo razvoj događaja sa ovima gore.

 

Btw, jel imao tko kakvo iskustvo sa kupnjom preko Svijeta Medija, posebno sa reklamacijama?

  Ovako...

 

Poznavajuci trgovce sa ovdasnjih prostora laka zamjena/popravak nece ici lako. Imas nekoliko opcija ali moras biti takticar. Prvo, obrati se S. Medija i razgovaraj sa serviserom ili tko vec. Objasni da imas taj_i_taj problem ali za pocetak nemoj reci da si kontaktirao proizvodaca putem e-maila.

 

Drugo, imas pravo na povrat novca ili zamjenu proizvoda. Da sam na tvom mjestu ja bih uzeo neki drugi brand ili malo manje (u wattima) napajanje.

Mislim da ce oni trznuti kada izjavis zelju da zelis promjenu za drugi model.

 

Naravno, ovo sve kad se oni uvjere da tvoj PSU ne valja odnosno da izpusta zvuke. Nemoj nasjedati na njihove izjave "Pa ovo je necujno, ovo samo tebi smeta!"

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
14 godina
offline
Napajanje proizvodi iritantan zvuk

Evo dobio sam novi mail, dobio sam formular koji mogu popuniti ako želim reklamaciju. Iz njihovog ureda za reklamaciju u Njemačkoj.

 

To sam prekrižio, prevelik je trošak.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Napajanje proizvodi iritantan zvuk

MOžeš još probati kod nekoga da vidiš dali mu proizvodi zvuk...

nije nemoguće da su u pravu i da ta tvoja trenutna kombinacija

hardvera definitivno nije za to napajanje, pa kada se updateaš

(valjda si ga zato kupio, jer za trenutnu ti je konfu ovo suludo)

lako je moguće da će feedback zvuka nestati. Zato bi ti bilo super

probati uštekati na neku drugu konfiguraciju malo ozbiljnije

potrošnje.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Napajanje proizvodi iritantan zvuk

To sam definitivno mislio napraviti prije pomisli na reklamaciju. I da, planirao sam idući mjesec ubosti GTX 560, tako da bi ona trebala ako ništa drugo pa barem zavrtiti ventilator na njemu :)

 

Ali shvati da sam ga uzeo iz razloga da bude tiho kao kamen, barem dok se vent ne vrti , znači nikakav zvuk da ne proizvodi, a ponajmanje iritantno zujanja transformatora ili nešto slično.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Napajanje proizvodi iritantan zvuk

meni se to dogadalo na mojem napajanju crklo za 2 tjedna... Ipak je bilo neko noname od 550w ali ipak samo da znas

16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Napajanje proizvodi iritantan zvuk
Horustsg kaže...

To sam definitivno mislio napraviti prije pomisli na reklamaciju. I da, planirao sam idući mjesec ubosti GTX 560, tako da bi ona trebala ako ništa drugo pa barem zavrtiti ventilator na njemu :)

 

Ali shvati da sam ga uzeo iz razloga da bude tiho kao kamen, barem dok se vent ne vrti , znači nikakav zvuk da ne proizvodi, a ponajmanje iritantno zujanja transformatora ili nešto slično.

  Tek iz znatizelje...

 

 

Da li zvuk prestaje na CPU zahtjevnim zadacama? Na pr. konverzija divx > dvd ili rar-anje malo vece datoteke

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
14 godina
offline
Re: Napajanje proizvodi iritantan zvuk
Horustsg kaže...

Zvuk je dosta tih ali visokofrekventan  stoga i iritantan posebno u kombinaciji sa stock G530 coolerom u tihoj prostoriji.

1. Kako ti je to napajanje spojenu u struju? Dal ima direktan priključak u utičnicu ili je spojeno na pridužni kabel sa više potrošača (monitor, printer..)

2. Postoji li u tvom biosu nekakva opcija "power save" i dal je ista uključena?

11.0010010000111111011010101000100010000101101000110000100011010001100010011
14 godina
offline
Re: Napajanje proizvodi iritantan zvuk

Zvuk je isti bez obzira na uposlenost procesora.

 

 

1. Spojeno je na produžni, a na produžni su spojeni: noćna lampa, šrotex 2.1 zvučnici i externi modem.

 

2. Nisam gledao u biosu, ali u windowsima je bila ukljucena power save opcija koju sam iskljucio odmah, jer sam i sam pomislio na isto, ali ne pomaže zvuk je isti. Pogledat cu u biosu sada.

 

 

 

Hvala svima na trudu btw.

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.3.2012 20:09 (Horustsg).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Napajanje proizvodi iritantan zvuk
Tak je i moj fortron prije 2 tj poceo fuckat pa je u roku 24h profucko do kraja :D

Stavio sam drugu (al isti model i proizvodac) grafu i komp se upalio iz druge, culo se fuckanje koje sam zanemario lol. Tak je radio sve dok ga nisam ugasio i drugi dan kad sam doso s posla nema sanse vise upalit komp, samo su se ventovi lagano vrtili, a napajanje je jos nekih pol sata lagano fuckalo nakon cega je krepalo do kraja..
Battlelog ~ UrbanFsk
14 godina
neaktivan
offline
Napajanje proizvodi iritantan zvuk

Imao sam LC Silent Giant 550W koje je dobilo glasan 'coil whine' te

se nakon tjedan dana cvrkutanja počelo gasiti pod opterećenjem.

 

Kupio Corsaira, LC uskoro nosim pod ruku na reklamaciju.

 

Izuzetno iritantna stvar.

No matter where you go, there you are.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Napajanje proizvodi iritantan zvuk

Da je baš glasan coil whine, ne bih se uopce predomišljao oko reklamacije, ili da napajanje od 300kn proizvodi ovakav zvuk kao što je slučaj kod mene, pa ajde ne bi ništa rekao, ali kad platiš nešto toliko očekuješ da radi kako spada.

 

 

Gledam po stranim forumima, i vidim da par ljudi ima baš ovakav problem kako ja, odnosno čuju taj "electrical buzzing" kad prislone uho na napajanje. 

 

Jos jedno pitanje, što mislite da li bi to bio dovoljan razlog za reklamaciju, odnosno da li bi bila uvažena. Da ne bih morao platiti troškove slanja "ispravnog" proizvoda na reklamaciju?

15 godina
offline
Napajanje proizvodi iritantan zvuk

nek te ne brinu te gluposti plačanja pregleda ispravnog proizvoda to je samo zavaravanje naroda,

preporuka da probaš napajanje još na drugoj konfi i ako pišti šalji odmah na servis s opisom kvara i izrazi želju da želiš drugo isto napajanje ili neko u tom cjenovnom rangu.

Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Napajanje proizvodi iritantan zvuk

Dovoljan je razlog za reklamaciju,ja sam imao isti problem sa napajanjem i reklamirali su ga bez beda ,dobio sam novo jer je ovo ubrzo riknulo.

$inke
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Napajanje proizvodi iritantan zvuk
Horustsg kaže...
1. Spojeno je na produžni, a na produžni su spojeni: noćna lampa, šrotex 2.1 zvučnici i externi modem.

2. Nisam gledao u biosu, ali u windowsima je bila ukljucena power save opcija koju sam iskljucio odmah, jer sam i sam pomislio na isto, ali ne pomaže zvuk je isti. Pogledat cu u biosu sada.

1. Prvo sam pitao bas zbog toga jer sam imao PSU koji je zujao (i onda bi sve zivo zujalo, i zvicnici spojeni na maticnu..) kada bi bio ustekan u solo priključak. Kasnije sam skonto da se to desava jer je napon prejak. Ne mislim prejak u smislu 225 nego 240. Pogotovo noću kada je sve u kući ugašeno.

2. Neke matične imaju tu opciju da se uključi pover save. To bi trebao ugasit pa onda vidit.

 

Treća, malo vjerovatna stvar, je da je stvar do grafičke. Točnije vsync. Pa vidi jel ti on ukljucen/isključen.

11.0010010000111111011010101000100010000101101000110000100011010001100010011
14 godina
offline
Napajanje proizvodi iritantan zvuk

Mali update:

 

Znači uspio sam odrediti što me točno muči, a to je taj zvuk nešto slično ovome samo puno tiše 

, čak i kad je komp ugašen ali uštekan u zid a ona sklopka postavljena na 1. Kad sklopku postavim na 0, zvuk traje par sekundi i nestane posve. (komp je i dalje prištekan u zid). 

 

Za vrijeme igranja manje zahtjevnih igara, surfanja, dekodiranja i sl. taj zvuk 

, se pretvara u ono "zujanje trafostanice" koji je također tih, ali čujan kad prislonim uho uz kućište. Kad ugasim komp i ugasi se taj jedan jedini stock celeron cooler, jasno se čuje 
 (ponavljam dosta tiše od ovog). I prestaje tek nakon par sati.

 

Kao da je "struja" ostala zarobljena u napajanju i nema kud.

 

 

 

E sad, probao sam ištekati sve baš sve (sve front panel žičice) i sve kablove iz napajanja, povadio memoriju iz ploče, čak sam izvadio i procesor. Ostavio sam samo spojen 24pin kabal iz napajanja u ploču. I uštekao komp u zid. Naravno 

 je i dalje tu , samo još malo tiši nego prvi put, ali i dalje jasno čujan kad staviš glavu blizu napajanja.

 

Probao sam isto, samo sam spojio taj 24pin kabal na jednu stariju AM2 ploču, i naravno nema nikakvog zvuka, grobna tišina iz napajanja. Što me dovodi do zaključka da ploča odašilje nekakvav val koji neodgovara mom napajanju. Ploča je kupljena prije tjedan dana. 

 

Izgleda da nema smisla reklamirati, jer tko je sad tu krivac, ploča ili napajanje. ehhh kakve frustracije... Dobro pa nisam kupio Maximus jer je jako malo falilo, kakve sam sreće ta bi ploča vjerojatno još jače vrištala. Danas baš sve moraš provjerit 3000 puta prije nego kupiš jer iako su neke stvari u teoriji kompatibilne nikad ta kompatibilnost nije 100% i bez zamjerke, i opet nakon što pročitaš tonu recenzija, iskustava drugih, opet postoji realna šansa da neće biti onako kako si zamislio. Ili nam prije takve stvari nisu ni smetale. :)

 

 

 

 

Edit: Ploča mi nema u biosu, power save, ili bar ja nisam mogao pronači, gdje bi to otprilike bilo kad bi postojalo? Asrock koristi onu kopiju UEFI biosa. U windowsima sam Power save već isključio, ponavljam nema pomaka.

 



Poruka je uređivana zadnji put pet 16.3.2012 11:37 (Horustsg).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Napajanje proizvodi iritantan zvuk

Inače odlučio sam ostaviti napajanje i ne reklamirati ga za sada, naručio sam onaj CM Silencio 550, i Katanu 3, to bi trebalo posve utišati to "zujanje".  Iako ostaje gorak okus u ustima, očekivao sam puno više od Seasonica.

 

 

Još ću probati flashat bios na najnoviji, jer to još nisam.

 

 

 

Hvala svima na trudu, savjetima i pokušajima pronalaska rješenja  {#}

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Napajanje proizvodi iritantan zvuk
Horustsg kaže...

Inače odlučio sam ostaviti napajanje i ne reklamirati ga za sada, naručio sam onaj CM Silencio 550, i Katanu 3, to bi trebalo posve utišati to "zujanje".   Iako ostaje gorak okus u ustima, očekivao sam puno više od Seasonica.

 

 

Još ću probati flashat bios na najnoviji, jer to još nisam.

 

 

 

Hvala svima na trudu, savjetima i pokušajima pronalaska rješenja   {#}

  Pa vec kad si resio da zadrzis napajanje p[otrazi na netu kako da pripitomis pjevajuce zavojnice unutar napajanja. Cini mi se da se to radi pomocu vruce/rastaljene plastike ili silikonom..

Nisam siguran

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
14 godina
offline
Re: Napajanje proizvodi iritantan zvuk

Ne bih htio izgubiti garanciju radi možebitnog stišavanja zujanja, koje i sada nije pretjerano glasno. (čujno je samo u tihoj sobi, uz stock cooler od G530 Celerona koji je stavljen na minimum vrtnje, ali opet stvara prilično veliku buku jer je jedina stvar koja se vrti u kućištu trenutno. 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice