Kako dijagnosticirati što je problem?

poruka: 12
|
čitano: 1.968
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Kako dijagnosticirati što je problem?

Priča je ovakva - procesor i matičnu sam dobio od kolege, bila je jača od mojih prethodnih, međutim one su korištene kao server tako da su radile 24h dnevno, memorija je miješana kingston i corsair (corsair dobiven od istog kolege), grafička gtx 950 nova, hdd western digital black stari, dosta je ''oslabio'', ne mogu na njega windows jer je jako nestabilan, a kad je windows na ssdu, radi koliko toliko normalno...
Međutim stalno mi se javljaju problemi, a ja ne znam do čega je. Prvo ne mogu W10 nikako instalirat da mi vidi i hdd i ssd kako treba, uvijek neki problem.
Danas igram FIFU (instalirana na HDD), stane, nakon 2min mi izbaci plavi zaslon - your pc got into problems. Resetira se i pokaže da nemam bootabilan uređaj u računalu. Sve ištekam - uštekam, proradi.
Idem upalit drugu igru (BF1), uđem u igru, loading game i puf izbaci me van odjednom. Isto je bila na HDD međutim probam skinut na SSD i isključim HDD iz kompa (jer sam pretpostavljao da je uzrok svemu hdd), međutim istu stvar mi radi i na ssdu, što dovodi do nekog novog problema (softverski ne bi trebalo bit, windows je svjež i nov, driveri up to date). Još k tome kad dodam učestalo pucanje interneta, milina...

Šta reći, ima li kakav proglam za dijagnosticiranje? Jer mi je pun kufer više svega, već se pol godine navlačim s tim svime, a da ga odnesem nekom (za što baš i nemam para) bi vjerojatno u tom trenutku radio i opet ništa...

Siky1234
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako dijagnosticirati što je problem?

Testiraj HDD/SDD sa HDtunom ili nekim drugim softverom, ako prođe sve ok onda je problem do SATA kabela.

Sajko
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kako dijagnosticirati što je problem?
Psycho_Cro kaže...

Testiraj HDD/SDD sa HDtunom ili nekim drugim softverom, ako prođe sve ok onda je problem do SATA kabela.

 Testirano već 20 puta minimalno, HDD kad je na njemu windows ne radi dobro, benchmark skače od 140mb/s pa odjednom na 30mb/s, dosta nestabilan, health je good, 100% sve u redu.
SSD radi također dobro, benchmark (iako je windows na njemu) ne pokazuje veća odstupanja, a HDD u tom trenutku kad nije na njemu teret windowsa također izgleda solidno u benchmarku, ali mi se čini da ne radi i dalje stabilno.
Promjenio sam već 5 kabela, od onih starih do novih s kvačicom i kod svakog ista svtar

Siky1234
8 godina
odjavljen
offline
Re: Kako dijagnosticirati što je problem?

PA vristi iz tvojih opisa HDD.... Otkopcaj hdd pa vidi kako se win ponasa....

10 godina
neaktivan
offline
Re: Kako dijagnosticirati što je problem?
Torent kaže...

PA vristi iz tvojih opisa HDD.... Otkopcaj hdd pa vidi kako se win ponasa....

Velika vjerojatnost da je HDD, kad ga isključim windows se ponaša normalno, ali eto kažem probao sam bf1 samo na ssdu i opet me izbacilo (ili se radi o problemu same igre ili je opet neki problem sa strane).

Siky1234
8 godina
odjavljen
offline
Re: Kako dijagnosticirati što je problem?
Moze biti do igre...
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako dijagnosticirati što je problem?
Siky1234 kaže...

Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

 

Provjeri da li je sve ispravno spojeno, probaj zamjeniti SATA data kabel od diska.

Win nema veze što je svjež, ako je neka loša kopija ili podešen krivo, badave ti sve.

ps. preporučio bih ti da to odneseš nekome da ti to riješi.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kako dijagnosticirati što je problem?
Valentin17 kaže...
Siky1234 kaže...

Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

 

Provjeri da li je sve ispravno spojeno, probaj zamjeniti SATA data kabel od diska.

Win nema veze što je svjež, ako je neka loša kopija ili podešen krivo, badave ti sve.

ps. preporučio bih ti da to odneseš nekome da ti to riješi.

 Nema bad sektora, jedino kazem kad je bilo koji windows na hard disku, dosta je nestabilno i ne može uopće odradit kako treba... Kad krenem ekstraktirat nešto, apsolutno nema šanse da odem na fb ili bilo šta drugo. Zato sam sad na SSD-u (windows) i hard disk dobro radi određeno vrijeme i onda odjednom me eto izbaci iz igre, zašteka ili nešto
Windows bi trebao bit dobar, imao sam ga unazad par godina uvijek je sve radilo kako treba.

A tu nisam siguran jer problem je što ovo nije konstanto, evo u trenutku kad pišem sve radi dobro, međutim za određeno vrijeme kad krenem igrat nešto ili bilo šta drugo odjednom se nešto desi
A i nije baš da imam nekog izbora gdje živim, nema nikakvih posebnih servisera niti poznatijih trgovina

Siky1234
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.11.2016 18:57 (Siky1234).
10 godina
protjeran
offline
Re: Kako dijagnosticirati što je problem?

Vidi na kutiji od windowsa ( ili na jamstvenom listu koji si dobio uz račun za windowse ) da im nije istekao rok uporabe .

😊 👮 🚑 🙌
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Kako dijagnosticirati što je problem?

 Najveći je problem ako nemaš viška hardvera da posudiš od nekoga, ponekad teško je odmah reći šta uzrokuje problem ali se može otprilike reći šta može uzrokovati taj problem zavisno od iskustva osobe.

Iako mislim da si to već radio, ako nisi resetuj bios vađenjem baterije

Ako zaista misliš da je do hdd do sata kabla ili slično možeš na neki prenosivi hdd ili usb stick instalirati live windows npr wind 10 zatim sistem koristiš taj preko prenosivog ili usb a sve ostale hdd na MBO odspoji. Na taj usb možeš slobodno instalirati igru i vidjeti da li ćeš imati restart gdje će tražiti boot device ili slično.

Nakon restarta prilikom odspajanja da li isključuješ možda komp sa napajanja, dugme na PSU ili utičnica, na koji način ti win10 ne vidi hdd problem sa particijama ili ne prepoznaje nikako HDD ? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kako dijagnosticirati što je problem?
bunkermax kaže...

Vidi na kutiji od windowsa ( ili na jamstvenom listu koji si dobio uz račun za windowse ) da im nije istekao rok uporabe .

😊 👮 🚑 🙌

 Možda su mi ''prepakirali'' windows s istekom kao i meso, možda mi je pc neku salmonelu pokupio 
Inače, što se windowsa tiče sam 

jigsaw5063 kaže...

 Najveći je problem ako nemaš viška hardvera da posudiš od nekoga, ponekad teško je odmah reći šta uzrokuje problem ali se može otprilike reći šta može uzrokovati taj problem zavisno od iskustva osobe.

Iako mislim da si to već radio, ako nisi resetuj bios vađenjem baterije

Ako zaista misliš da je do hdd do sata kabla ili slično možeš na neki prenosivi hdd ili usb stick instalirati live windows npr wind 10 zatim sistem koristiš taj preko prenosivog ili usb a sve ostale hdd na MBO odspoji. Na taj usb možeš slobodno instalirati igru i vidjeti da li ćeš imati restart gdje će tražiti boot device ili slično.

Nakon restarta prilikom odspajanja da li isključuješ možda komp sa napajanja, dugme na PSU ili utičnica, na koji način ti win10 ne vidi hdd problem sa particijama ili ne prepoznaje nikako HDD ? 

Hardvera imam, kakvih 4 računala, samo nisu baš ispravna.

Odradio sam to, ništa...

Napravio sam ajmo reć slično nešto, tj. spojio sam taj neispravan hdd na drugi komp i odradio hd tune benchmark i po sjećanju je izgledalo ok, ali kako imam ssd stavio sam ga sad kao disk za igre i neke sitnice i čim se na njemu nešto radi bilo to od igranja igre, ekstraktiranja, nekakvog skidanja preko torrenta (a da se skida na taj hdd) - odmah nestabilno radi
A opet kad izvrtim testove health good, nema bad sectora, iako s druge strane disk je iz rane 2010. i to je radio maltene svaki dan tako da i nije za neočekivat

Najčešće sam gasio napajanje kad bi mrdao nešto po računalu, ali kako sam to radio svakih par minuta isprobavao i kako imam premalo prostora, moram vadit sve da dodjem do napajanja i odštekavat, onda više nisam napjanje gasio

A što se w10 tiče, stvarno ne znam ni ja, ili prepozna samo jednu particiju, ili prepozna obje, ali ne funkcionira u samom windowsu, ili ne prepozna uopće, sve ovisi kakav mu je dan :D

Siky1234
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako dijagnosticirati što je problem?
Siky1234 kaže...
bunkermax kaže...

 

jigsaw5063 kaže...

 

Hardvera imam, kakvih 4 računala, samo nisu baš ispravna.

Odradio sam to, ništa...

Napravio sam ajmo reć slično nešto, tj. spojio sam taj neispravan hdd na drugi komp i odradio hd tune benchmark i po sjećanju je izgledalo ok, ali kako imam ssd stavio sam ga sad kao disk za igre i neke sitnice i čim se na njemu nešto radi bilo to od igranja igre, ekstraktiranja, nekakvog skidanja preko torrenta (a da se skida na taj hdd) - odmah nestabilno radi
A opet kad izvrtim testove health good, nema bad sectora, iako s druge strane disk je iz rane 2010. i to je radio maltene svaki dan tako da i nije za neočekivat

Najčešće sam gasio napajanje kad bi mrdao nešto po računalu, ali kako sam to radio svakih par minuta isprobavao i kako imam premalo prostora, moram vadit sve da dodjem do napajanja i odštekavat, onda više nisam napjanje gasio

A što se w10 tiče, stvarno ne znam ni ja, ili prepozna samo jednu particiju, ili prepozna obje, ali ne funkcionira u samom windowsu, ili ne prepozna uopće, sve ovisi kakav mu je dan :D

  Mislio sam da to uradiš preko usb da bi vidio da li će i dalje biti ta greška, jer može biti zaista do hdd i da ti ne prepoznaje kao boot device, kabla, sata utora, napajanja, biosa itd. Te hdd koje smatraš da nisu u redu zajedno sa istim kablovima koristi neko vrijeme u drugom računalu i ako je do hdd trebala bi biti ista greška (dok ako imaš hdd za koji znaš da je ispravan stavi u server račuanr) jer razmišljam teška je slučajnost da imaš 2 različita hdd-a (hdd +ssd) i da oba imaju identičan problem, zatim pokušaj reinstall biosa ili sa drugim napajanjem, odspojiti  sve nepotrebne komponenta sa MBO.
Pogledaj u DOS-u za hdd da li prepoznaje particije

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.12.2016 17:24 (jigsaw5063).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice