Cudne virbacije od HDD-ova

poruka: 7
|
čitano: 2.706
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Cudne virbacije od HDD-ova

 

Pozdrav svima na forumu.

 

Imam jedan zaista cudan problem sa hardovima u svom kompu, tj. cudno vibriraju. Budem probao opsiati problem (mozda neke nasmijem,ali zaista ne znam kako bi docarao drugacije o cemu je rijec).

 

 

Ovako, hard diskovi su hitachi od 160 GB, star oko 2 godine otprilike. Ispravan je, u radu se ne primjeti nista lose, a i SMART vrijednosti su ok. Drugi disk je Samsung F1 1TB, isto ispravan. Nedavno sam promjenio kuciste, kupio Antec Sonata Elite. Dakle HDD-ovi se nalaze u vertikalnom polozaju i nalaze se na silikonskim podloscima sto dodju sa kucistem. A kakve vibracije prave? Pa ja cu to ovako opisati. Zamislite sinusoidu koja se iscrtava na ekranu tako da otprilike svake sekunde se iscrta jedan pozitivni vrh. E na taj nacin vibrira cijelo kuciste, u tom vrhu je najjaca vibracija pa se postepeno smanjuje, pa se onda postepeno povecava i tako stalno. Zvucna slika toga je kao neka mini trafo stanica da se cuje, zaista iritira. Ne znam kako bi to objasnio ni sprijecio... Kako znam da je HDD? To se dogadja samo kada su oba HDD-a upaljena. Probao sam iskljuciti jedan pa drugi i u oba pokusaja nije bilo tih vibracija, a kada su oba upaljena onda se cuje i dobrano osjeti. Najgore je sto sam zaista stisao kuciste i zadovoljan sam tisinom (jos mjenjam stari HDD kad skupim love) ali ovo se stvarno cuje.... onako navecer pogotovo. Jednu noc me je probudilo jer je kuciste dodirivalo stol bocno i sve je odsvanjalo...uzas....U starom kucistu nisam primjetio to, ali ono je bilo neko za 150 kn pa se svo treslo puno gore od ovoga. :) Molim vas da mi pomognete sa idejama, jer ne znam odakle bi poceo....vidim da je vjerojatno HDD problem, ali koji i kako da to utvrdim kada se problem javlja samo sa oba HDD-a upaljena... Neodlučan

 

Evo i slike kako su HDD smjesteni u kucistu.

 

Hvala na bilo kakvoj pomoci unaprijed!

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.12.2009 14:43 (Ivan_T).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Cudne virbacije od HDD-ova

Jesi li pokušao premjestiti diskove da budu u istoj razini (pokušaj i horizontalno i veritkalno, pa što bude bolje), čak ne bi bilo glupo ako bi ubacio još dva neispravna diska, iako to češće pomogne kod kućišta s klasičnim montiranjem diskova (učvrsti kavez). Ako to ne upali, uzmi adaptor s ublaživačima za montiranje diska u 5,25" utor.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Cudne virbacije od HDD-ova

Nisam ih stavljao u istu razinu. Ovako sam ih stavio zbog boljeg protoga zraka, posto kuciste nema prednji vent. Probat cu ih staviti na istu razinu, ali mogu samo vertikalno, jer opcija horizontalne montaze ne postoji kod ovog kucista. Smjestaj diskova u 5.25 nije opcija jer nema mjesta,Imam samo 3 utora a 2 su zauzeta. 

 

Uglavnom probam na istu razinu ih staviti pa javim rez. Hvala

15 godina
odjavljen
offline
Cudne virbacije od HDD-ova

Pod vertikalno i horizntalno sam mislio jedan iznad drugog i jedan kraj drugog.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Cudne virbacije od HDD-ova
Ivan_T kaže...

 

Pozdrav svima na forumu.

 

Imam jedan zaista cudan problem sa hardovima u svom kompu, tj. cudno vibriraju. Budem probao opsiati problem (mozda neke nasmijem,ali zaista ne znam kako bi docarao drugacije o cemu je rijec). 

Evo i slike kako su HDD smjesteni u kucistu.

 

Hvala na bilo kakvoj pomoci unaprijed!

Probaj donjeg zarotirati za 180 stupnjeva (u smjeru kazaljke na satu - moze i obrnuto Namigiva) kako je prikazano na slici.

16 godina
moderator
offline
Cudne virbacije od HDD-ova

Imam sličan problem koji je bio puno izraženiji dok sam još uvijek koristio svoj 750-gigabajtni F1. Probao sam ga utišavati raznim metodama, čak sam kupio dvije različite anti-vibracijske ladice, no ništa nije riješilo problem do te razine da me vibracije više ne iritiraju. Na kraju sam tog Samsunga bacio van iz kućišta i točno se kuži kako disk sinusoidalno vibrira kada se uključi na stolu. Prije par mjeseci su mi se ponovo počele javljati vibracije koje proizvodi jedan od diskova iz kućišta (WD Black 640, WD Blue 640, 2x Seagate 160), no nisu dovoljno jake da bi ih se trudio utišavati. 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Cudne virbacije od HDD-ova

Ja sam svoje izrotirao na sve nacine i jos uvijek se osjeti to vibriranje, no ono sto me zbunjuje da vibrira samo kada su oba diska upaljena (hitachi + samsung). Niti jedan od njih ne vibrira tako kada je samo jedan ukljucen. Nemam love za kupnju novog diska, izgleda da cu morat sutit i trpit. Plač

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice