Može li biti gore (ponuda IT poslova) izdvojena tema

poruka: 1.208
|
čitano: 567.681
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
smajlee kaže...

Ja bi se prebacio za mreznog juniora a imam 40. Ne, nije sala,ozbiljan samDosta mi je energetskog sektora
Da vas cujem :) Svjestan sam i pocetnicke place i neznam kakvih uvjeta i nije me toga strah.

Vise mi je interesantnije kako naci firmu koja ce mi/ti/nam dati priliku a uvjeren sam da u bari ima jako puno malih morskih peseka koji bi isto usli u mreze ili juniore.

 

Dakle,spreman sam preuzeti rizik manje place,mogucnost neuspjeha (iako,realno,nismo djeca pa ne ocekujem neuspjeh jer s druge strane zelim tu promjenu),ucenja prakticki od nule (imam IT diplomu al nula iskustva u sektoru pa si mislim ko da i nemam), nemam certifikate a ni realnog iskustva ali eto,budem se potrudil pa cu uz posao,obitelj i ostale obaveze pokusat skupit koji a da ima neko znacenje. Trenutno gledam da pokusam rijesitit CompTIA A+ do recimo kraja 10mj i skicam na Courseri kaj ima zanimljivog a da bi bilo korisno.

Kad skupim nekaj i zakljucim da mogu biti interesantan nekome, pocet cu se javljat na oglase.

 

 CISCO certovi i pokupi još nešto što nađeš i rokaj.

Nadglednik dina
16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Old Iggy kaže...
amd freak kaže...
Old Iggy kaže...

Jedna od najgorih zabluda je da se samoučenjem uvijek može doći do dobrog juniora.

Angažman drugih (bilo kao mentora bilo preko foruma i slično) je neki angažman, ima svoju vrijednost, to što nekog drugog košta ne znači da je besplatno.

A to da ima i drugih poslova u IT-u da ne govorimo.

BTW, ista je situacija u RH, EU, Bliskom istoku ili Africi. S tim da je okolo malo drugačije viđenje znanja i mogućnosti iz osobne perspektive. Ovdje se ljudi vole proglašavati juniorima nakon što su prošli neku samoedukaciju ili seniorima nakon tri godine nekakvog posla.

 

Kako se onda postaje junior ako po tvojoj teoriji junior nije netko tko uci samostalno kod kuće? Kako da uopće dobije priliku negdje raditi?

 

U IT industriji, termin "junior pozicija" se obično koristi za opisivanje uloge ili radnog mjesta koje je namijenjeno osobama koje su na početku svoje karijere u tom području. Junior pozicija često uključuje ulazne ili osnovne zadatke koji zahtijevaju određenu razinu znanja i vještina, ali obično pod nadzorom i mentorstvom iskusnijih kolega ili nadređenih.

 

Tu je problem što tko smatra juniorom.

Meni junior mora poznavati osnovne tehnologije, osnove poslovnog i projektnog procesa, radi pod nadzorom.

Da bi junior došao do tog statusa mora imati određenu kilometražu iza sebe, kao student / intern i slično.

 

Prvi problem je što je samoedukacija moguća u nekim elementima (tipa development), u nekima praktički nemoguća (tipa security, infrastruktura, data, BI) itd.

Drugi je problem različiti pristupi pojedinih firmi (interni / eksterni razvoji), itd.

amd freak kaže...
 

Juniora ima, i ima kvalitetnih juniora kojim se neda prilika. A po Vašoj filozofiji ne zapošljavanja juniora baš me zanima što će se desiti za 10-20 godina kada dobar dio seniora ode u penziju a do tada su se juniori šikanirali i odlazili u druge grane rada.

 

 

Kvalitetnih juniora ima u principu jedan od pet koji prođu kroz neki sustav. Negdje manje, negdje više.

Mene je iznenadilo koliko studenata koji idu u nekom IT smjeru uopće nema interesa za ovaj posao, ja sam iskreno jako neugodno iznenađen zadnjih desetak godina s pristupom "ja bi u IT managere". A to je valjda pola ljudi. Kod ostatka je jako problematičan pristup s jako malo strpljenja, pokušaja preskakanja određenih koraka, nedostatak metodologija, loše prihvaćanje mentora, itd.

 Hvala na iskrenim odgovorima, proširio si mi vidike.

 

Međutim, evo ja sa 30+ godina ti mogu garantirati da bi bio idealan kandidat za juniora, na trenutnom poslu sam leader sa skoro 10 godina iskustva u vođenju desetak osoba koji traži junior poziciju za koji već učim dulje vrijeme, samostalno. Zavrsio sam i faks dakle kakvu takvu diplomu u grani imam. Radnog staža imam i nisam ljenguz, zabušant i pravi sam radnik kojem ništa nije problem napravit. Imam profesionalnu deformaciju da teško za bilo koji zadatak kažem "NE". Provodim često noći bez spavanja samo da još nešto naučim-proučim i nerijetko mi zbog toga pati privatni život.

 

Za sad sam se prijavio u samo 2-3 "bolje stojeće" tvrtke gdje sam na svakoj prijavi došao do zadnjeg kruga u kojem sam dobio odbijenicu.

Lagali ili ne u sve 3 firme su posao dobili ljudi koji idu sa mid pozicija na junior pozicije samo da primjene firmu.

 

Nakon toga ti mi se ruši sve i gadi mi se način i odnos prema ljudima kod zapošljavanja u IT-u. Dođe mi da ođem u građevinu i zarađujem u startu kao prosječni MID u Hrvatskoj.

 

Dakle imam godine, ozbiljan sam u svakom pogledu ( zaboga imam siguran posao, kredit i dijete), radoholičar sam i dajem sve za tvrtku gdje radim. I kao takav ne mogu uci u IT.

 

Pokušavao sam čak raditi i probono za neke tvrtke samo da skupim iskustvo i čak ni to ne prolazo jer se navodno kosi za zakonom i nemaju me vremena usmjeravati. Svakome sam objasnio da mi novac nije prioritet već ulazak u IT i napredovanje i spreman sam raditi u startu za minimalac.

 

Šta bi ja sad trebao? Dal sam nekompetentan, glup, nesposoban?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.7.2023 19:43 (amd freak).
10 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
amd freak kaže...

 Hvala na iskrenim odgovorima, proširio si mi vidike.

 

Međutim, evo ja sa 30+ godina ti mogu garantirati da bi bio idealan kandidat za juniora, na trenutnom poslu sam leader sa skoro 10 godina iskustva u vođenju desetak osoba koji traži junior poziciju za koji već učim dulje vrijeme, samostalno. Zavrsio sam i faks dakle kakvu takvu diplomu u grani imam. Radnog staža imam i nisam ljenguz, zabušant i pravi sam radnik kojem ništa nije problem napravit. Imam profesionalnu deformaciju da teško za bilo koji zadatak kažem "NE". Provodim često noći bez spavanja samo da još nešto naučim-proučim i nerijetko mi zbog toga pati privatni život.

 

Za sad sam se prijavio u samo 2-3 "bolje stojeće" tvrtke gdje sam na svakoj prijavi došao do zadnjeg kruga u kojem sam dobio odbijenicu.

Lagali ili ne u sve 3 firme su posao dobili ljudi koji idu sa mid pozicija na junior pozicije samo da primjene firmu.

 

Nakon toga ti mi se ruši sve i gadi mi se način i odnos prema ljudima kod zapošljavanja u IT-u. Dođe mi da ođem u građevinu i zarađujem u startu kao prosječni MID u Hrvatskoj.

 

Dakle imam godine, ozbiljan sam u svakom pogledu ( zaboga imam siguran posao, kredit i dijete), radoholičar sam i dajem sve za tvrtku gdje radim. I kao takav ne mogu uci u IT.

 

Pokušavao sam čak raditi i probono za neke tvrtke samo da skupim iskustvo i čak ni to ne prolazo jer se navodno kosi za zakonom i nemaju me vremena usmjeravati. Svakome sam objasnio da mi novac nije prioritet već ulazak u IT i napredovanje i spreman sam raditi u startu za minimalac.

 

Šta bi ja sad trebao? Dal sam nekompetentan, glup, nesposoban?

 

 

Junior u kojoj grani? Programiranje ili nešto drugo?

 

Preporuka, nemoj ciljati na "najbolje" i najveće firme u HR. Ciljaj na manje firme, agencije i slično.

Nadglednik dina
16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
amd freak kaže...
Old Iggy kaže...

 

Kvalitetnih juniora ima u principu jedan od pet koji prođu kroz neki sustav. Negdje manje, negdje više.

Mene je iznenadilo koliko studenata koji idu u nekom IT smjeru uopće nema interesa za ovaj posao, ja sam iskreno jako neugodno iznenađen zadnjih desetak godina s pristupom "ja bi u IT managere". A to je valjda pola ljudi. Kod ostatka je jako problematičan pristup s jako malo strpljenja, pokušaja preskakanja određenih koraka, nedostatak metodologija, loše prihvaćanje mentora, itd.

 Hvala na iskrenim odgovorima, proširio si mi vidike.

 

Međutim, evo ja sa 30+ godina ti mogu garantirati da bi bio idealan kandidat za juniora, na trenutnom poslu sam leader sa skoro 10 godina iskustva u vođenju desetak osoba koji traži junior poziciju za koji već učim dulje vrijeme, samostalno. Zavrsio sam i faks dakle kakvu takvu diplomu u grani imam. Radnog staža imam i nisam ljenguz, zabušant i pravi sam radnik kojem ništa nije problem napravit. Imam profesionalnu deformaciju da teško za bilo koji zadatak kažem "NE". Provodim često noći bez spavanja samo da još nešto naučim-proučim i nerijetko mi zbog toga pati privatni život.

 

Za sad sam se prijavio u samo 2-3 "bolje stojeće" tvrtke gdje sam na svakoj prijavi došao do zadnjeg kruga u kojem sam dobio odbijenicu.

Lagali ili ne u sve 3 firme su posao dobili ljudi koji idu sa mid pozicija na junior pozicije samo da primjene firmu.

 

Nakon toga ti mi se ruši sve i gadi mi se način i odnos prema ljudima kod zapošljavanja u IT-u. Dođe mi da ođem u građevinu i zarađujem u startu kao prosječni MID u Hrvatskoj.

 

Dakle imam godine, ozbiljan sam u svakom pogledu ( zaboga imam siguran posao, kredit i dijete), radoholičar sam i dajem sve za tvrtku gdje radim. I kao takav ne mogu uci u IT.

 

Pokušavao sam čak raditi i probono za neke tvrtke samo da skupim iskustvo i čak ni to ne prolazo jer se navodno kosi za zakonom i nemaju me vremena usmjeravati. Svakome sam objasnio da mi novac nije prioritet već ulazak u IT i napredovanje i spreman sam raditi u startu za minimalac.

 

Šta bi ja sad trebao? Dal sam nekompetentan, glup, nesposoban?

 

 

Ajd daj par detalja, možeš i na PM:

1. Koje IT tehnologije,

2. Koja regija,

3. Na kakva mjesta si se prijavljivao?

14 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
amd freak kaže...

 Hvala na iskrenim odgovorima, proširio si mi vidike.

 

Međutim, evo ja sa 30+ godina ti mogu garantirati da bi bio idealan kandidat za juniora, na trenutnom poslu sam leader sa skoro 10 godina iskustva u vođenju desetak osoba koji traži junior poziciju za koji već učim dulje vrijeme, samostalno. Zavrsio sam i faks dakle kakvu takvu diplomu u grani imam. Radnog staža imam i nisam ljenguz, zabušant i pravi sam radnik kojem ništa nije problem napravit. Imam profesionalnu deformaciju da teško za bilo koji zadatak kažem "NE". Provodim često noći bez spavanja samo da još nešto naučim-proučim i nerijetko mi zbog toga pati privatni život.

 

Za sad sam se prijavio u samo 2-3 "bolje stojeće" tvrtke gdje sam na svakoj prijavi došao do zadnjeg kruga u kojem sam dobio odbijenicu.

Lagali ili ne u sve 3 firme su posao dobili ljudi koji idu sa mid pozicija na junior pozicije samo da primjene firmu.

 

Nakon toga ti mi se ruši sve i gadi mi se način i odnos prema ljudima kod zapošljavanja u IT-u. Dođe mi da ođem u građevinu i zarađujem u startu kao prosječni MID u Hrvatskoj.

 

Dakle imam godine, ozbiljan sam u svakom pogledu ( zaboga imam siguran posao, kredit i dijete), radoholičar sam i dajem sve za tvrtku gdje radim. I kao takav ne mogu uci u IT.

 

Pokušavao sam čak raditi i probono za neke tvrtke samo da skupim iskustvo i čak ni to ne prolazo jer se navodno kosi za zakonom i nemaju me vremena usmjeravati. Svakome sam objasnio da mi novac nije prioritet već ulazak u IT i napredovanje i spreman sam raditi u startu za minimalac.

 

Šta bi ja sad trebao? Dal sam nekompetentan, glup, nesposoban?

To što si ti leader sa 10 godina iskustva ti realno može biti čak i minus obzirom da želiš među juniore. U IT-u ti postoji nešto, što se zove age discrimination. Redovito ujeda ljude od 40+, a tebe možda dohvati i sa 30+ jer želiš u juniore.

 

Zašto ne napišeš konkretno u koji dio IT-a se pokušavaš uvalit? Učiš samostalno što konkretno? Izjava "želim u IT" je isto kao i "želim se baviti sportom".

 

Ni godine, ni ozbiljnost, nis siguran posao, ni kredit, ni dijete ti neće osigurat nikakav posao ako nemaš skill-set koji se traži. Skillset ti je ticket za postati kandidat.

 

16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
neutrino kaže...
amd freak kaže...

 Hvala na iskrenim odgovorima, proširio si mi vidike.

 

Međutim, evo ja sa 30+ godina ti mogu garantirati da bi bio idealan kandidat za juniora, na trenutnom poslu sam leader sa skoro 10 godina iskustva u vođenju desetak osoba koji traži junior poziciju za koji već učim dulje vrijeme, samostalno. Zavrsio sam i faks dakle kakvu takvu diplomu u grani imam. Radnog staža imam i nisam ljenguz, zabušant i pravi sam radnik kojem ništa nije problem napravit. Imam profesionalnu deformaciju da teško za bilo koji zadatak kažem "NE". Provodim često noći bez spavanja samo da još nešto naučim-proučim i nerijetko mi zbog toga pati privatni život.

 

Za sad sam se prijavio u samo 2-3 "bolje stojeće" tvrtke gdje sam na svakoj prijavi došao do zadnjeg kruga u kojem sam dobio odbijenicu.

Lagali ili ne u sve 3 firme su posao dobili ljudi koji idu sa mid pozicija na junior pozicije samo da primjene firmu.

 

Nakon toga ti mi se ruši sve i gadi mi se način i odnos prema ljudima kod zapošljavanja u IT-u. Dođe mi da ođem u građevinu i zarađujem u startu kao prosječni MID u Hrvatskoj.

 

Dakle imam godine, ozbiljan sam u svakom pogledu ( zaboga imam siguran posao, kredit i dijete), radoholičar sam i dajem sve za tvrtku gdje radim. I kao takav ne mogu uci u IT.

 

Pokušavao sam čak raditi i probono za neke tvrtke samo da skupim iskustvo i čak ni to ne prolazo jer se navodno kosi za zakonom i nemaju me vremena usmjeravati. Svakome sam objasnio da mi novac nije prioritet već ulazak u IT i napredovanje i spreman sam raditi u startu za minimalac.

 

Šta bi ja sad trebao? Dal sam nekompetentan, glup, nesposoban?

To što si ti leader sa 10 godina iskustva ti realno može biti čak i minus obzirom da želiš među juniore. U IT-u ti postoji nešto, što se zove age discrimination. Redovito ujeda ljude od 40+, a tebe možda dohvati i sa 30+ jer želiš u juniore.

 

Zašto ne napišeš konkretno u koji dio IT-a se pokušavaš uvalit? Učiš samostalno što konkretno? Izjava "želim u IT" je isto kao i "želim se baviti sportom".

 

Ni godine, ni ozbiljnost, nis siguran posao, ni kredit, ni dijete ti neće osigurat nikakav posao ako nemaš skill-set koji se traži. Skillset ti je ticket za postati kandidat.

 

 Naveo sam to namjerno kao pokazatelj da nisam neozbiljan klinac sa 2 mjeseca radnog staža i da nemam naviku mijenjati firme kao čarape.

 

Najbolje od svega je što mi ni nije toliko loše na trenutnoj poziciji ali ljubav prema informatici i IT- u je oduvijek u meni. I rekao sam ako necu sada necu nikada. To je ono sto kažu kad nešto voliš to nije posao.

 

Samo eto spletom životnih okolnosti nisam dobio priliku.

 

Predrasude s godinama me iskreno osobno nerviraju, u čemu je problem početi raditi sa 30 godina kao junior? Po svim rađenim studijama su to najbolje godine kada si najzreliji i najodgovorniji. Ionako mislim raditi minimalno do 60. godine, što matematički barem 15-20 godina neka tvrtka može beneficirati od mene kao djelatnika.

 

Zašto sam prilično siguran da sam idealan junior? Jer mi je na trenutnom radnom mjestu prošlo na desetke mladih od kojih večina njih nema ideju što je posao i doslovno su nesposobni samostalno riješiti i najmanje probleme. Ja nisam nikada bio takav i u samo 2 tvrtke u kojima sam radio sam uspio doc od nule doslovno do vrha. 

 

Da sam jednom dobio priliku pa da se nisam pokazao kao zadovoljavajući faktor takva sam ličnost da se u IT nikada više nebi miješao.

 

14 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
amd freak kaže...

 Naveo sam to namjerno kao pokazatelj da nisam neozbiljan klinac sa 2 mjeseca radnog staža i da nemam naviku mijenjati firme kao čarape.

 

Najbolje od svega je što mi ni nije toliko loše na trenutnoj poziciji ali ljubav prema informatici i IT- u je oduvijek u meni. I rekao sam ako necu sada necu nikada. To je ono sto kažu kad nešto voliš to nije posao.

 

Samo eto spletom životnih okolnosti nisam dobio priliku.

 

Predrasude s godinama me iskreno osobno nerviraju, u čemu je problem početi raditi sa 30 godina kao junior? Po svim rađenim studijama su to najbolje godine kada si najzreliji i najodgovorniji. Ionako mislim raditi minimalno do 60. godine, što matematički barem 15-20 godina neka tvrtka može beneficirati od mene kao djelatnika.

 

Zašto sam prilično siguran da sam idealan junior? Jer mi je na trenutnom radnom mjestu prošlo na desetke mladih od kojih večina njih nema ideju što je posao i doslovno su nesposobni samostalno riješiti i najmanje probleme. Ja nisam nikada bio takav i u samo 2 tvrtke u kojima sam radio sam uspio doc od nule doslovno do vrha. 

 

Da sam jednom dobio priliku pa da se nisam pokazao kao zadovoljavajući faktor takva sam ličnost da se u IT nikada više nebi miješao.

To prodavanje samog sebe radiš na krivom mjestu, a i iskreno sumnjam da je ikome bitno danas. Probni rok postoji s razlogom. Na razgovoru za posao je svaki poslodavac najbolji kao i svaki kandidat.

Moj savjet ti je drop that shit i fokusiraj se na skillset koji io dalje skrivaš kao zmija noge. Što konkretno znaš i kakvo konkrento radno mjesto targetiraš?

 

Age discrimination je realnost. Nauči živjeti s tim. U zadnje vrijeme čak ženski kandidati koji su lošiji na testiranju imaju prednost zbog toga što firme ne žele optužbe za spolnu diskriminiaciju. Jebena woke vremena. Samo čekam da pederi i lezbe dobiju prednost.

10 godina
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

@smajlee

 

Gađaj državne firme koje trebaju informatičara. Npr. baš je nedavno SRCE imalo oglas za tehničkog suradnika.

Kad upadneš u jednu radnu organizaciju lako se kasnije prešaltaš.-

 

Kako je jednom Nixon izjavio iz Infinuma, na pitanje kada ga je ekipa pitala čime da se u IT bave? Bilo čim. Samo počnite.

 

@amd freak

 

Dobar si čovjek. Pamtim te kao dobrog forumaša.

 

E, kao prvo ostavi se toga kaj tamo netko, eto tamo ne želi stariju ekipu. Bitno je da pored tehničkog znanja i znanja tehnologije možeš uklopiti u tim.

Mada po meni nisi star. Mlad si čovjek. Ja sam ušao u IT sa 33/34 godine. Znam jednog lika kaj se sa 45 godina prešaltao sa pshiologije u IT.

 

To sa godinama je fama. Okay, ima radnih organizacija kaj neće stariju ekipu, al kaj ima veze? Ima onih koji oće.

Onima kojima to nije bitno. Kao i sa ženama. Netko želi starije, netko mlađe, itd. Nekome smetaju njezina djeca, nekome ne,.....

 

Nekoliko puta sam kod poslodavaca potegao i tu temu na pitanje godina, te su svi rekli da im to nije problem. Onima kojima to jest, ti i ne 

zovu mlađu ekipu. Mlađa ekipa je bolja, jer se dadne lakše degnječiti. Masirati. Ovi stariji samo nekaj gunđaju....

 

Nemoj da za 10 godina budeš mislio, kako si mogao prije 10 godina ući u svijet IT.

Ulazi odmah, samo se kanaliziraj. Opredijeli se na jedno područje. Nipošto nemoj svaštariti.

 

Odbaci svaki pesmizam od sebe, te ignoriraj negativne, pesimtične i toxične osobe, stvari i pojave.

To su budale.

 

E, još nešto....jedna companija iz Radničke-ZGB me je uporo ignorirala, te mi nikako nisu zvali na razgovor za posao.

Dok jednom prilikom nisam haltao njihov šefa, te su za koji dan svi uredno poredali na razgovoru na posao. HR, voditelj odjela, voditelj tima i glavni dev.

 

Najbolje je razgovarati sa CEO iz neke kompanije.

 

dzg
Moj PC  
1 1 hvala 1
16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
neutrino kaže...
amd freak kaže...

 Naveo sam to namjerno kao pokazatelj da nisam neozbiljan klinac sa 2 mjeseca radnog staža i da nemam naviku mijenjati firme kao čarape.

 

Najbolje od svega je što mi ni nije toliko loše na trenutnoj poziciji ali ljubav prema informatici i IT- u je oduvijek u meni. I rekao sam ako necu sada necu nikada. To je ono sto kažu kad nešto voliš to nije posao.

 

Samo eto spletom životnih okolnosti nisam dobio priliku.

 

Predrasude s godinama me iskreno osobno nerviraju, u čemu je problem početi raditi sa 30 godina kao junior? Po svim rađenim studijama su to najbolje godine kada si najzreliji i najodgovorniji. Ionako mislim raditi minimalno do 60. godine, što matematički barem 15-20 godina neka tvrtka može beneficirati od mene kao djelatnika.

 

Zašto sam prilično siguran da sam idealan junior? Jer mi je na trenutnom radnom mjestu prošlo na desetke mladih od kojih večina njih nema ideju što je posao i doslovno su nesposobni samostalno riješiti i najmanje probleme. Ja nisam nikada bio takav i u samo 2 tvrtke u kojima sam radio sam uspio doc od nule doslovno do vrha. 

 

Da sam jednom dobio priliku pa da se nisam pokazao kao zadovoljavajući faktor takva sam ličnost da se u IT nikada više nebi miješao.

To prodavanje samog sebe radiš na krivom mjestu, a i iskreno sumnjam da je ikome bitno danas. Probni rok postoji s razlogom. Na razgovoru za posao je svaki poslodavac najbolji kao i svaki kandidat.

Moj savjet ti je drop that shit i fokusiraj se na skillset koji io dalje skrivaš kao zmija noge. Što konkretno znaš i kakvo konkrento radno mjesto targetiraš?

 

Age discrimination je realnost. Nauči živjeti s tim. U zadnje vrijeme čak ženski kandidati koji su lošiji na testiranju imaju prednost zbog toga što firme ne žele optužbe za spolnu diskriminiaciju. Jebena woke vremena. Samo čekam da pederi i lezbe dobiju prednost.

 

Nisu idealne godine ali šta je tu je. Probat ću se još neko vrijeme izborit a ako neću uspjet keramika ili knauf way to go hahah :D

 

Nebi pisao baš sve detalje, neke stvari bi ipak pod privatno.

 

Zahvaljujem na diskusiji i razmjeni iskustava te konstruktivnih odgovora. 

PzKpfw kaže...

@smajlee

 

Gađaj državne firme koje trebaju informatičara. Npr. baš je nedavno SRCE imalo oglas za tehničkog suradnika.

Kad upadneš u jednu radnu organizaciju lako se kasnije prešaltaš.-

 

Kako je jednom Nixon izjavio iz Infinuma, na pitanje kada ga je ekipa pitala čime da se u IT bave? Bilo čim. Samo počnite.

 

@amd freak

 

Dobar si čovjek. Pamtim te kao dobrog forumaša.

 

E, kao prvo ostavi se toga kaj tamo netko, eto tamo ne želi stariju ekipu. Bitno je da pored tehničkog znanja i znanja tehnologije možeš uklopiti u tim.

Mada po meni nisi star. Mlad si čovjek. Ja sam ušao u IT sa 33/34 godine. Znam jednog lika kaj se sa 45 godina prešaltao sa pshiologije u IT.

 

To sa godinama je fama. Okay, ima radnih organizacija kaj neće stariju ekipu, al kaj ima veze? Ima onih koji oće.

Onima kojima to nije bitno. Kao i sa ženama. Netko želi starije, netko mlađe, itd. Nekome smetaju njezina djeca, nekome ne,.....

 

Nekoliko puta sam kod poslodavaca potegao i tu temu na pitanje godina, te su svi rekli da im to nije problem. Onima kojima to jest, ti i ne 

zovu mlađu ekipu. Mlađa ekipa je bolja, jer se dadne lakše degnječiti. Masirati. Ovi stariji samo nekaj gunđaju....

 

Nemoj da za 10 godina budeš mislio, kako si mogao prije 10 godina ući u svijet IT.

Ulazi odmah, samo se kanaliziraj. Opredijeli se na jedno područje. Nipošto nemoj svaštariti.

 

Odbaci svaki pesmizam od sebe, te ignoriraj negativne, pesimtične i toxične osobe, stvari i pojave.

To su budale.

 

E, još nešto....jedna companija iz Radničke-ZGB me je uporo ignorirala, te mi nikako nisu zvali na razgovor za posao.

Dok jednom prilikom nisam haltao njihov šefa, te su za koji dan svi uredno poredali na razgovoru na posao. HR, voditelj odjela, voditelj tima i glavni dev.

 

Najbolje je razgovarati sa CEO iz neke kompanije.

 

 Hvala pajdo na podršci. Ja se iskreno nadam da ćemo jednom uspijeti popiti pivu :)

14 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
PzKpfw kaže...

E, još nešto....jedna companija iz Radničke-ZGB me je uporo ignorirala, te mi nikako nisu zvali na razgovor za posao.

Dok jednom prilikom nisam haltao njihov šefa, te su za koji dan svi uredno poredali na razgovoru na posao. HR, voditelj odjela, voditelj tima i glavni dev.

 Nema teorije da se ovo dogodilo.

PzKpfw kaže...
 Najbolje je razgovarati sa CEO iz neke kompanije.

 Mislim da bih se prije zamozapalio nego išao tražiti sa strane CEO-a neke kompanije, ili njemu direktno slao mail. Meni to izgleda jako neprofesionalno.

12 godina
online
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Lik koji ima jedini radni staž kao zaštitar i producent youtube videa "Kako se dobro napušiti" sasvim sigurno nema neke kvalifikacije za dobiti bilo kakav intervju za IT job, a kamoli dobiti posao. 

12 godina
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Po meni je jako teško početi u It u jer npr ,Najlakše se dolazi do iskustva radom što je ovdje nemoguće...ovdje konkretno u It-u vecina novih nema pojma niti razlikuje poslove tj zanjmanja šta je front,back devo pa onda ima više jezika pa onda dizajna toliko tih naziva a nemas onsovno znanje šta ti ljudi rade kako rade i dal te to zanima...Npr vodoinstalater odmah znaš na čemu si električar,skladištar itd i mogao bi odmah početi kao pomoćnik pa učiti i viditi dal ti to odg ili ne a ovdje u It veze nemaš sve je jedna velika nepoznanica kao Matrix i to ne znaš kud bi krenuo..Opcija nema puno bar po meni a i vecina kaže želim u It a ne zna ništa pa tako i ja...ti moraš sam uci u srž svakog jezika,programa i sl ili ici tečaj po tečaj da vidiš šta je konkretno za tebe to je neki kao preduvjet 

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
kaw_liga kaže...

Po meni je jako teško početi u It u jer npr ,Najlakše se dolazi do iskustva radom što je ovdje nemoguće...ovdje konkretno u It-u vecina novih nema pojma niti razlikuje poslove tj zanjmanja šta je front,back devo pa onda ima više jezika pa onda dizajna toliko tih naziva a nemas onsovno znanje šta ti ljudi rade kako rade i dal te to zanima...Npr vodoinstalater odmah znaš na čemu si električar,skladištar itd i mogao bi odmah početi kao pomoćnik pa učiti i viditi dal ti to odg ili ne a ovdje u It veze nemaš sve je jedna velika nepoznanica kao Matrix i to ne znaš kud bi krenuo..Opcija nema puno bar po meni a i vecina kaže želim u It a ne zna ništa pa tako i ja...ti moraš sam uci u srž svakog jezika,programa i sl ili ici tečaj po tečaj da vidiš šta je konkretno za tebe to je neki kao preduvjet 

Teško je na početku, ali jednom kad krene sve ide lakše onome koga to zanima. Uvijek je teško nekome koga to ne zanima, tko nema motivacije učiti, kome je jedini razlog interesa iznadprosječna plaća u tome sektoru - takav nema gotovo nikakve šanse za uspjeh. Imao sam par prijatelja koji su se okušali u programiranju, čak smo radili i manje projekte zajedno i svi koje to nije istinski zanimalo su odustali ili nikad nisu niti počeli.

Kako znaš zanima li te istinski programiranje? Jednostavno, kad samoinicijativno kreneš pretraživati informacije o tome. Kad dođeš doma poslije posla i kreneš istraživati različite tehnologije, kad čitaš knjige, kad gledaš videe na YT o tome, čitaš specijalizirane vijesti, testiraš svoje zamisli, radiš svoje projekte. Svakom normalnom poslodavcu koji bi čuo takvo nešto znao bi da je pred njim kvalitetan radnik. Barem bih ja probao zadržati takvog radnika bez obzira na iskustvo.

Danas kad svatko ima pristup Internetu (i ChatGPT-u) ništa nije nepoznanica, a najmanje je to IT. Postoje milijuni tutorijala i literature u PDF-u koja se može pronaći jednostavnim Googlanjem.

Ljudi koji uvijek pronalaze zapreke njihovom uspjehu nikad neće ni doći do njega. I mislim da je već sve rečeno u ovoj temi, nema se što više dodati. Tko želi, pronaći će način; tko ne želi, pronaći će izliku. Jednostavno.

10 godina
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

 

Jednom smo ja i naš manager, slagali posao konbaru kod nas, preko šanka.

dzg
Poruka je uređivana zadnji put pon 10.7.2023 20:46 (PzKpfw).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
PzKpfw kaže...

 

Jednom smo ja i naš manager, slagali posao konbaru kod nas, preko šanka.

 Magarac

13 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
cauchy kaže...

Kad dođeš doma poslije posla i kreneš istraživati različite tehnologije

 Tako je, nakon 8-10 satne smjene ne volim ništa više nego doći doma i onda još malo delati jer mi je to "gušt"

7 godina
protjeran
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
cauchy kaže...

Teško je na početku, ali jednom kad krene sve ide lakše onome koga to zanima. Uvijek je teško nekome koga to ne zanima, tko nema motivacije učiti, kome je jedini razlog interesa iznadprosječna plaća u tome sektoru - takav nema gotovo nikakve šanse za uspjeh. Imao sam par prijatelja koji su se okušali u programiranju, čak smo radili i manje projekte zajedno i svi koje to nije istinski zanimalo su odustali ili nikad nisu niti počeli.

Kako znaš zanima li te istinski programiranje? Jednostavno, kad samoinicijativno kreneš pretraživati informacije o tome. Kad dođeš doma poslije posla i kreneš istraživati različite tehnologije, kad čitaš knjige, kad gledaš videe na YT o tome, čitaš specijalizirane vijesti, testiraš svoje zamisli, radiš svoje projekte. Svakom normalnom poslodavcu koji bi čuo takvo nešto znao bi da je pred njim kvalitetan radnik. Barem bih ja probao zadržati takvog radnika bez obzira na iskustvo.

Danas kad svatko ima pristup Internetu (i ChatGPT-u) ništa nije nepoznanica, a najmanje je to IT. Postoje milijuni tutorijala i literature u PDF-u koja se može pronaći jednostavnim Googlanjem.

Ljudi koji uvijek pronalaze zapreke njihovom uspjehu nikad neće ni doći do njega. I mislim da je već sve rečeno u ovoj temi, nema se što više dodati. Tko želi, pronaći će način; tko ne želi, pronaći će izliku. Jednostavno.

 evo me,
apsolutno me ne zanima programiranje, izvan radnog vremena mi ne pada na pamet mislit o poslu a kamoli uciti. 

Ima puno puno boljih nacina za provodit slobodno vrijeme.

 

p.s.lead dev sam u jednoj kompaniji 

6 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
quickr kaže...

 Tako je, nakon 8-10 satne smjene ne volim ništa više nego doći doma i onda još malo delati jer mi je to "gušt"

Tvpronlem kaže...

 evo me,
apsolutno me ne zanima programiranje, izvan radnog vremena mi ne pada na pamet mislit o poslu a kamoli uciti. 

Ima puno puno boljih nacina za provodit slobodno vrijeme.

 

p.s.lead dev sam u jednoj kompaniji 

Koliko imate godina profesionalnog iskustva, obojica? Vjerojatno više od 5 godina i pohvatali ste već sve bitnije tehnologije u vašoj domeni. Ako ste od početka tako olako radili onda je to vjerojatno bila sreća, a ako nije slobodno recite kolegi u kojoj firmi radite pa da mu olakšate 

7 godina
protjeran
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
cauchy kaže...
quickr kaže...

 Tako je, nakon 8-10 satne smjene ne volim ništa više nego doći doma i onda još malo delati jer mi je to "gušt"

Tvpronlem kaže...

 evo me,
apsolutno me ne zanima programiranje, izvan radnog vremena mi ne pada na pamet mislit o poslu a kamoli uciti. 

Ima puno puno boljih nacina za provodit slobodno vrijeme.

 

p.s.lead dev sam u jednoj kompaniji 

Koliko imate godina profesionalnog iskustva, obojica? Vjerojatno više od 5 godina i pohvatali ste već sve bitnije tehnologije u vašoj domeni. Ako ste od početka tako olako radili onda je to vjerojatno bila sreća, a ako nije slobodno recite kolegi u kojoj firmi radite pa da mu olakšate 

 cca 7g
normalna kompanija ne ocekuje od tebe da radis vise nego za sto si placen
takoder sva moja skolovanja sluze toj istoj kompaniji te nikad nisu van radnog vremena.

nikad u zivotu nisam trosio svoje slobodno vrijeme na posao. 

10 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
cauchy kaže...

Koliko imate godina profesionalnog iskustva, obojica? Vjerojatno više od 5 godina i pohvatali ste već sve bitnije tehnologije u vašoj domeni. Ako ste od početka tako olako radili onda je to vjerojatno bila sreća, a ako nije slobodno recite kolegi u kojoj firmi radite pa da mu olakšate 

 Ja još uvijek to radim sa 20+ godina iskustva. Znatiželja je jača od mene. Ideje su stalno tu. I tako. Nikad ne staješ, kad staneš stagniraš. Pogotovo u mojoj domeni.

Nadglednik dina
13 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
cauchy kaže...

Koliko imate godina profesionalnog iskustva, obojica?

 15 godina u IT-u. Kad dođem doma, zadnje na pameti mi je upaliti PC i gledati što je novo u svijetu tehnologija. To radim za vrijeme radnog vremena.

 

Ali da, definitivno se slažem. Ako ne pratiš tehnologiju brzo ćeš zaostati za kolegama koji grizu. U isto vrijeme moraš paziti da ne izgoriš.

Kao u svakom poslu pretpostavljam.

16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
PzKpfw kaže...

Pravi radnik dolazi na posao i izvan radnog vremena. 

 

Nego, kaj mislite o tome, da danas HR firme i firme regije Adriatic, jednostavno ne mogu zadržati iole kvalitetnijeg čovjeka, bez obzira na njegov senioritet(jun/mid/sen).

Jednostavno tu je Internet, remote mogućnosti bezgranične, bilo je još ova pandemija C-19, koja je dobro donijela, kaj su ljudi vidjeli ljetopu rada od mado.

I te remote firme iz inozemstva u startu financijski nude više i bolje od lokalnih firmi.

 

Jedino ako je zaposlenik nezanitersiran da radi na taj način (-remote) ili pak da ode raditi van.

Ne znam kako firma može zadržati radnika, ako on to ne želi.

 

Mnoge firme iz raznih branši su prije 10-15ak godina bile dosta bahate, te su radnike tretirali kao robove, a danas plaču da nemaju radnu snagu.

Ne znam, zakaj njihova djeca ne rade za njih?

Sve se vraća, sve se plaća.

 A ako slucajno ne može, tada čita BUG!

 

\o/\o/

AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
12 godina
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Volio bi da mogu kao vecina vas ovdje tako imati upornost i volju ,velik trud da se uspije iako recimo netko i ne voli to programiranje odrađiva taj posao i uspješan je u tome...kako sam ranije navodio mene nekako baš to programiranje ne privlači ne ide mi Mm,sintakse,jednadzbe i sl nemam tu intel mucim se i sa osvnovnim operacijama koje radim u skladištu,gdje sam zaglavio u vecoj tvornici u manjem mjestu u Dalmaciji. Bez nekog mogućnosti napredovanja jer je sve u firmi više manje po vezama i rodbnskim linijama..
Posao uključuje zaprimanje robe,skidanje po naruđžbi, odvagu po nalogu vracanje na stanje i sl uvjeti rada loši ljeti kao u pečnici zimi kao u zamrzivacu,prljavo prašnjavo, dizalica regalna,paletari sve usko stalno udaraš u nešto 2 smjene..
Od dobrih stvari bi izdvojio mogucost odlaska na bolovanje bez problema nije neki presing kad bas nije guzva i navala i nema nekih destimulacija zbog greške..Radno vrijeme 8h nema subote prije je bilo sad jako rjeko nadam se da nece ponovo uvesti..
Placa sa svim dodatcima(hrana,prevoz,nagrada radinku.Osnovica je minimu): 730-750 e-------Kako je vaše mišljenje ja a i ostale kolege smo oguglali više na sve i uvjete i placu..

Plan neki kako volim informatiku je da se prešaltam u neki manje zahtjevan IT sektor što sam gore govorio samo da uspijem uci...bilo sta support ili call cent ali zasad nemam povratnih inf. Pada mi na pamet neki tečaj ili nešto da pokrenem se više sa ove pozicije...
Imam kvalifikaciju za servisera rač i volim oko toga sve samo je to slabo traženo..

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Postao sam programer s u 41. godini, bez ikakvog iskustva u IT-ju od ranije.

Pratim već neko vrijeme ovaj thread i zanimljivo mi je vidjeti koliko ljudi želi u IT/programiranje, a nema hrabrosti ili ne zna odakle početi. Moguće je, itekako, ali uz par krupnih uvjeta.

1. Učiti kao manijak,
2. Znati što učiti,
3. Imati pomoć od nekog iskusnijeg, koji će usmjeriti tvoje učenje u pravom smjeru
4. Naći zdravu firmu
5. Biti spreman shvatiti da je poznavanje programskog jezika tek početak priče
6. Učiti kao manijak.
Kad sve ostalo propadne, pročitajte upute.
 
9 0 hvala 3
10 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)

@Marko_244

 

Dobar si čovjek. Znam, te iz prijašnjih postova. Tvoj primjer zorno pokazuje da se upornim radom može postići štogod želiš.

Čestitke još jednom. Za mene je tvoje ostvarenje junačko djelo.

 

Ovo je pozitivni primjer, te nešto što čovjeku uljepša dan. Kada ovako nešto pročita.

To je pozitiva.

 

Ako nekoga zanima ova tema detaljno, tu je jedan od odličnih textova na tu temu:

Kako postati programer?

 

Naravno, pročitajte i prijašnje postove od kolege Marka iz ove teme.

dzg
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.8.2023 11:35 (PzKpfw).
4 godine
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Pozdrav svima

Evo čitam malo što pišete jer počinjem sa tečajem za frontend developera pa vidim da ima svega i svačega.
Kao što ste pisali vidim da spadam točno tu gdje spominjete konobara developera i sl. Naime,završio sam za konobara a potop sam završio četvrtu godinu naknadno. Da se ne lažemo, četvrtu godinu sam završio samo iz razloga jer je za tečaj četverogodišnja škola bila uvjet.
E sad, ono što ću učiti na tečaju je Html, Css, Js i React. Tečaj još nije počeo ali sam si dao malo truda i vremena i savladao neke osnove html-a i css-a. Do Js nisam još stigao al bit će vremena. Po ovome što pišete o juniorima koliko vidim bolje mi je odustati odmah ( naravno, neću ) jer očito vlada toliko nepovjerenje prema ljudima koji izlaze sa raznih tečajeva i sl. Još ću napomenuti i da imam 35g jer vidim da su i godine starosti počele biti bitne u it sektoru,baš mi se dobro piše 🤣
Ugl, kad je već takvo stanje kako je, ja ću taj tečaj završiti i nadam se naučiti koliko god se bude dalo na tom tečaju. Zanima me kakvo je stanje sa praksama ljudi sličnih kao ja? Kad kažem praksa mislim a praksu gdje mogu negdje otići i sjesti pored nekog iskusnijeg i učiti te se usavršavati. Kolika je uopće mogućnost naći praksu kao čovjek od 35g koji će kada izadje s tečaja znati osnove html-a, css-a, js te react-a? Napomenuti ću da sam iz malog grada gdje it sektor praktički ne postoji. Postoji li online praksa? Netko tko bi mi mogao davati online instrukcije ili sl? Takodjer, ako tko ima kakvih savjeta, bilo kakvih, slobodno pišite, sve će mi dobro doći.

 
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

 Danas postoji more ljudi koje zna osnove, jer je jednostavno sve na dohvat ruke. Ne trebaju ni tecajevi. Da se ne lazemo, i ja sam "matorac". Prije ce se netko posvetiti 20godisnjaku, nego 35godisnjaku koji kasno pali.

Nasao sam svojevremeno jedan video materijal o covjeku koji je u tim godinama "uspio", ali je i odustao od programiranja na kraju - tako da je taj "uspjeh" na kraju i upitan, jer je izgubio godine. Njegova prica je bila tipa, radim 8 sati, dodjem sa posla, ucim 8 sati, spavam x sati i tako x vremena. U jednom trenutku si toliko napredovao, ako si dobro radio,  da ces jednostavno pronaci posao na osnovu projekata koje si sam napravio uceci i razvijajuci se. Da ce te netko sada voditi za rukicu nakon sto savladas samo osnove, bojim se da je to vrijeme proslo i za 20godisnjake. Da mozes uspjeti, mozes. Da je sve bajno u ITu, nije. Tu u Irskoj u nekim skladistima je bolje raditi nego odredjene poslove u ITu. Bar sto se tice sveukupne kvalitete zivota. No tu je neka druga prica sa nekim drugim problemima.

 
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

@Dex10
@SamoPitam3


Joj, joj, dajte više odagnajte taj pesimizam koji su vam usadili.

Ne moš ovo, ne moš ono, bla, bla,...pusti priče.
Imam godina ovolko,ima godina onolko...bla, bla,....


Plava Tvornica
I mnoga druga mjesta na Internetu. Guglajte, šaljite pitanja, prijedloge raznim kompanijama...

 

Za sva pitanja koja imate, malo pročitajte temu.
Sami sebi ste najveći prijatelji, odnosno neprijatelji, ovisno kako se postavite.
Ne postoje poteškoće ili problemi, nego samo naš stav prema tome.

 

Suerte!!

 

dzg
Moj PC  
1 7 hvala 1
4 godine
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Ma nisam jedan od onih koji će odustati jer imam toliko i toliko godina i sl. Naumio sam naučiti neke stvari i to ću i učiniti.

Pitam čisto tako da se upoznam sa današnjim svijetom it-a, što se promijenilo, što se traži i sl.

Za plavu tvornicu ( sada factory ) sam se već raspitao i prijavljivao se iako nisam imao pojma o ničemu ali naravno nisam upao, vjerojatno iz tog istog razloga, tražili su nekoga tko ima makar osnove, ali da, razumijem što želite reći. Ja ću po svome pa šta bude, korak po korak.

13 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Azmo kaže...
Imao sam ja i github i certifikate i edukacije. Ali nebitno više. Odustao sam od toga i karijera mi je u totalno drugom smjeru i području. Za IT mi je ionako kasno sada.

Hvala ti na postu. Sve u sridu.

 Jesi se primijo turizma i ugostiteljstva? :)

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice