Početnik-programski jezik i faks. Hvala!

poruka: 15
|
čitano: 7.635
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Početnik-programski jezik i faks. Hvala!

Pozdrav svim forumašima koji ovo čitaju.

Da prijeđem na stvar, kao što se vidi iz naslova početnik sam u programiranju. Radio sam ili bolje reći prčkao nešto s QB prije koju godinu i to mi se svidjelo. No pošto sam mlad čovjek došlo je vrijeme da odlučim čime se otprilike želim baviti u životu... i izabrao sam računarstvo! E sad zanima me koji je najjednostavniji i najbolji jezik za početnike, čitao sam već po forumu i zadnje takvo pitanje je iz 1. mjeseca 2011. (bar koliko sam ja našao) pa me zanima je li se što promijenilo tj. koje mi programe sada preporučate kao početniku s obzirom na dostupnu literaturu i sve ostalo što pomaže u bržem sazrijevanju jednog programera :D. I još imam jedno pitanje koji sve faksovi(odnosno smjerovi na njima) u Zagrebu i užoj okolici imaju veze s programiranjem - znam da je ovo malo široko pitanje, ali predpostavljam da vas ovdje ima puno koji takav faks pohađate ili ste završili.

Hvala svima!!!

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.9.2012 15:03 (scipion).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Početnik-programski jezik i faks. Hvala!

Na FER-u i TVZ-u se programira u C jeziku(na prvoj godini).Ja sam u srednjoj također programirao u C-u(obvezni predmet,ne kao hobi).Ja bih ti recimo preporučio da počneš sa C-om,pa se onda prebaciš na C++ ili Javu ovisi kaj te više zanima(imaju dosta sličnu sintaksu sa C jezikom,a dosta su upotrebi danas) ili možda nešto drugo.Preporučujem ti C samo zato što sam ja tako zagrebao u svijet programiranja,možda kolege koji su više u tome imaju bolji savjet.Možda Python, ali ne znam da li je za početnike pošto koristi razne paradigme programiranja(objektno-orijentirano,proceduralno,funkcijsko...).

 

FER,TVZ,Visoka škola za primijenjeno računarstvo,vSite su škole u Zagrebu za koje ja znam da imaju veze s programiranjem.

 

Ali,velim,čekaj da se javi netko od kolega koji se stvarno bave programiranjem,imat će bolje savjete.

alrighty then
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Početnik-programski jezik i faks. Hvala!
scipion kaže...
E sad zanima me koji je najjednostavniji i najbolji jezik za početnike, čitao sam već po forumu i zadnje takvo pitanje je iz 1. mjeseca 2011. (bar koliko sam ja našao) pa me zanima je li se što promijenilo

Ništa se nije promijenilo, sve što si na tu temu pročitao 2011 vrijedi i danas. Ali neki su jezici prikladniji za neku radnju od nekih drugih jezika. Ajmo ovako, što ti zapravo želiš programirati? Ne želiš valjda programirati samo zato da bi programirao, nego želiš pisati nekakve konkretne aplikacije?

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
13 godina
neaktivan
offline
Početnik-programski jezik i faks. Hvala!

Pa ono šta da kažem, nemam sad u glavi konkretnu ideju za neku aplikaciju već pitam ovako općenito, za shvatiti taj princip i naučiti najbolje razmišljati na "programerski" način. Ideje će valjda doći tijekom učenja! 

I još me zanima ako nije problem koja je razlika između C++ i C#?

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Početnik-programski jezik i faks. Hvala!
scipion kaže...

I još me zanima ako nije problem koja je razlika između C++ i C#?

C# (C sharp) je Microsoftova nadogradnja na C++ platformu.

Objektno orjentiran kompleksniji programski jezik na temelju C++-a.

Povoljni CD-keyevi: http://www.cjs-cdkeys.com/affiliate/idevaffiliate.php?id=250
14 godina
offline
Re: Početnik-programski jezik i faks. Hvala!
191x7 kaže...
scipion kaže...

I još me zanima ako nije problem koja je razlika između C++ i C#?

C# (C sharp) je Microsoftova nadogradnja na C++ platformu.

Objektno orjentiran kompleksniji programski jezik na temelju C++-a.

C# nije nadogradnja na C++, to je potpuno novi programski jezik koji ima c-like sintaksu i napravljen je izravno za potrebe programiranja u microsoftovome .NET frameworku. Za razliku od c++-a, sam jezik ima puno blazu krivulju ucena, tj. kao jezik jednostavniji je i laksi za nauciti od c++-a.

 

On je sa .Net frameworkom danas standard za razvoj poslovnih i web aplikacija za windows platformu.

I would love to change the world, but they won't give me the source code
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.9.2012 18:32 (captain_soap_McTawish).
16 godina
neaktivan
offline
Početnik-programski jezik i faks. Hvala!

jezik - C

faks - FER

 

:)

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Početnik-programski jezik i faks. Hvala!
chuck norris kaže...

 

faks - FER

Mozes li malo pojasniti zasto FER?

I would love to change the world, but they won't give me the source code
11 godina
neaktivan
offline
Re: Početnik-programski jezik i faks. Hvala!
captain_soap_McTawish kaže...
chuck norris kaže...

 

faks - FER

Mozes li malo pojasniti zasto FER?

C je jezik koji pričaju na FER-u, ako kužiš ;)

14 godina
offline
Re: Početnik-programski jezik i faks. Hvala!
LFS racer kaže...
captain_soap_McTawish kaže...
chuck norris kaže...

 

faks - FER

Mozes li malo pojasniti zasto FER?

C je jezik koji pričaju na FER-u, ako kužiš ;)

  C jezik je jedan vrlo star jezik, i njegova zastupljenost u industriji opada. To je cisti proceduralni jezik i za ucenje samoga jezika ne treba neka pretjerana mudrost. Zato ako "pricaju" samo C, onda je to vrlo velik problem. Osim toga programski jezik je samo alat, a ono sto je bitno je razmisljanje tj. metodika programiranja. Zato mozes li dati malo konkrentijih informacija o programiranju na FER-u?

I would love to change the world, but they won't give me the source code
14 godina
neaktivan
offline
Re: Početnik-programski jezik i faks. Hvala!
captain_soap_McTawish kaže...
LFS racer kaže...
captain_soap_McTawish kaže...
chuck norris kaže...

 

faks - FER

Mozes li malo pojasniti zasto FER?

C je jezik koji pričaju na FER-u, ako kužiš ;)

  C jezik je jedan vrlo star jezik, i njegova zastupljenost u industriji opada. To je cisti proceduralni jezik i za ucenje samoga jezika ne treba neka pretjerana mudrost. Zato ako "pricaju" samo C, onda je to vrlo velik problem. Osim toga programski jezik je samo alat, a ono sto je bitno je razmisljanje tj. metodika programiranja. Zato mozes li dati malo konkrentijih informacija o programiranju na FER-u?

Uvod u svijet programiranja se na FER-u uči u C, a ja sam čak u srednjoj programiranje također učio u C-u.Od osnovnih stvari, preko polja, funkcija, pokazivača do rada sa datotekama(i FER i srednja).Njegovu zastupljenost u industriji ne znam,samo znam da je jedan kolega negdje spomenuo da se koristi za pisanje drivera i operativnih sustava,tako da sigurno ima negdje primjenu.Ne vidim u čemu je problem ako se u srednjim školama,čak i na FER-u i na TVZ-u prvo radi u C-u.Zašto se radi u C-u?Ne znam,ali očito ima neki valjani razlog(didaktičke prirode,možda?).Uostalom,i C++ i Java su bazirani na C jeziku.

 

Osim toga, dobro si rekao, bitna je metodika programiranja i način razmišljana; sam jezik, koji god bio,može se savladati u konačnom vremenu.

alrighty then
14 godina
offline
Re: Početnik-programski jezik i faks. Hvala!
dncrmt kaže...

Uvod u svijet programiranja se na FER-u uči u C, a ja sam čak u srednjoj programiranje također učio u C-u.Od osnovnih stvari, preko polja, funkcija, pokazivača do rada sa datotekama(i FER i srednja). .Ne vidim u čemu je problem ako se u srednjim školama,čak i na FER-u i na TVZ-u prvo radi u C-u.Zašto se radi u C-u?Ne znam,ali očito ima neki valjani razlog(didaktičke prirode,možda?)..

Nisam nigdje rekao da je to problem. Sasvim je logicno da se prvo radi c i proceduralno programiranje, iako mislim da bi python bio puno bolji izbor. Problem je ako sve ostane samo na c-u jer sam jezik c nije nesto pretjerano zahtjevno. No ako pises drivere i sl. to jest zahtjevnije.

 

Evo sad gledam zavrsne ispite iz PiPi-a i ASP-a na FER-u, i vidim da sam ih sposoban uraditi bez velike muke. Za 1.5g upisujem studij, pa zato zelim saznati zasto @chuck norris autoru preporucuje FER.

 

dncrmt kaže...

.Njegovu zastupljenost u industriji ne znam,samo znam da je jedan kolega negdje spomenuo da se koristi za pisanje drivera i operativnih sustava,tako da sigurno ima negdje primjenu.

  Nigdje nisam ni rekao da on nema primjenu u industriji, no njegovo koristenje u odredenim podrucija (npr. poslovne aplikacije) drasticno opada. On je odlicna stvar, ako trebas pisati neke low-level aplikacije u kombinaciji sa assemblerom. I tu puno do izrazaja dolazi poznavanje API-a od OS-a za koji se pise driver.

 

dncrmt kaže...

.Uostalom,i C++ i Java su bazirani na C jeziku.

C++ je nadogradnja jezika C, tj. on je dio dosta poboljsanja poput paradigme objektno-orijentiranog programiranja. Istina C++ je kompatibilan sa C-om odnosno kod napisan u C-u mozes u 99% slucajeva mozes prevesti C++ compilerom. Razlog tomu je to sto se htjelo olaksati prijelaz sa C-a na C++, i to je dosta utjecalo na popularnost samoga jezika. Java je potpuno novi programski jezik. On je potpuno objektno'orijentiran, i jedino sto dijeli sa c-om je slicna sintaksa, a u svemu ostalome totalno razlikuje od njega.

 

Inace, jezici java i C#, su na neki nacin jezici buducnosti.   To su jezici koji se izvode na virtualnom stroju, pa za svaku platformu pises isti kod. Njihov najveci nedostatak su nesto slabije perfomanse od jezika koji se prevode direktno na strojni kod(C++, C). No to danas sve vise postaje upitno, jer virtualni stroj ima vise podataka o racunalu i moze po tome optimatizirati kod. Zato ima slucajeva kad C# .NET aplikacija ima bolje perfomanse od cistog C++-a..

 

 

I would love to change the world, but they won't give me the source code
Poruka je uređivana zadnji put sub 22.9.2012 6:19 (captain_soap_McTawish).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Početnik-programski jezik i faks. Hvala!

Fakultet elektrotehnike i računarstva :). Sigurno je jači od TVZ-a... Ipak, neće te FER naučit programirat. Može ti malo pomoć. To ćeš morat sam. C je dobar za početak mislim. Ako ti je težak, onda QBasic. Nakon C-a ide neki objektno orijentirani jezik (Java ili C#). Ja znam nešto C#-a, ali mislim učiti i Javu. Na FER-u studente uče C, a C# i Javu (ili nešto treće) ne, iako su potrebni.

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.10.2012 12:20 (chuck norris).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Početnik-programski jezik i faks. Hvala!

Programiranje je matematika i logika. Predpostavljam da si oboje imao u gimnaziji. Postavis problem, izracunas ga i prevedes na strojni jezik. Niti jedan programski jezik nije tezak ako znas programirati, programski jezici su samo prevoditelji i izvrsitelji. Recimo ako ti ne znas dobro hrvatski i engleski neces znati prevesti sto zelis reci sa hrvatskog na engleski i obratno - imaces blokadu u komunikaciji. Identicna stvar je i sa programiranjem. Ako ne razumijes matematiku i logicke operante - neces znat ni rjesiti probleme koje si postavio. Prvo svladaj teoriju, praksa je lagana potom.

14 godina
offline
Re: Početnik-programski jezik i faks. Hvala!
StroyentFISH kaže...

Programiranje je matematika i logika.

Slazem se da ima dosta matematike i logike u programiranju, no smatram da ono definitivno nije samo matematike i logika. Npr. pogledaj softversku arhitekturu i dizajn sustava, i to definitivno nisu podrucja matematike niti logike.

I would love to change the world, but they won't give me the source code
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice