C++ mali problem u zadatku

poruka: 2
|
čitano: 1.726
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
C++ mali problem u zadatku

Zdravo svima. Imali smo jedan zadatak za ocjenu oko kojeg ja imam mali problem. Zadatak glasi ovako:

Potrebno je napisati program koji ce od korisnika traziti da unese broj mjeseca (1-12) i da mu se za uneseni broj (npr. uneseno je 10) ispise poruka: "Godisnje doba kojem 10. mjesec pripada je jesen. Ovo nije mjesec u kojem pocinje skolska godina."
Naravno ovaj drugi dio poruke ce se promijeniti ukoliko korisnik unese broj 9 (mozete samo rijec nije u tom slucaju zamijeniti sa je).
Jos jedna stvar koju morate uraditi u ovom zadatku jeste provjera unosa, znaci ako korisnik unese broj koji je manji od 1 ili veci od 12, trebate mu ispisati neku poruku tipa: "Niste unijeli validnu vrijednost! Unesite ponovo." i onda ponovo traziti novi unos, tako sve dok se ne unese ispravna vrijednost (broj 1-12). Za izradu zadatka mozete koristiti i if-else i switch-case strukture, kako god zelite.

Ja imam problem sto ne mogu da napravim dio da provjerava je li broj veci ili manji od 1 tj. 12 i da ponavlja to jer se uvijek pojavi error.

Evo koda:

#include <iostream>
using namespace std;

int main(){
   int mjesec;
   int maxbroj=12;
   int minbroj=1;
   cout<<"Unesite broj mjeseca"<<endl;
   cin>>mjesec;
   while(!(cin >> maxbroj)||!(cin<<minbroj)) {
      cout << "Pogresan unos. Unesite pravi broj mjeseca";
      cin.clear();
      cin.ignore(10000, '\n');
   }
   switch(mjesec){
      case 1:
      cout<<"Godisnje doba kojem 1. mjesec pripada je zima. Ovo nije mjesec u kojem pocinje skolska godina."<<endl;
      break;
      case 2:
      cout<<"Godisnje doba kojem 2. mjesec pripada je zima. Ovo nije mjesec u kojem pocinje skolska godina."<<endl;
      break;
      case 3:
      cout<<"Godisnje doba kojem 3. mjesec pripada je zima. Ovo nije mjesec u kojem pocinje skolska godina."<<endl;
      break;
      case 4:
      cout<<"Godisnje doba kojem 4. mjesec pripada je proljece. Ovo nije mjesec u kojem pocinje skolska godina."<<endl;
      break;
      case 5:
      cout<<"Godisnje doba kojem 5. mjesec pripada je proljece. Ovo nije mjesec u kojem pocinje skolska godina."<<endl;
      break;
      case 6:
      cout<<"Godisnje doba kojem 6. mjesec pripada je proljece. Ovo nije mjesec u kojem pocinje skolska godina."<<endl;
      break;
      case 7:
      cout<<"Godisnje doba kojem 7. mjesec pripada je ljeto. Ovo nije mjesec u kojem pocinje skolska godina."<<endl;
      break;
      case 8:
      cout<<"Godisnje doba kojem 8. mjesec pripada je ljeto. Ovo nije mjesec u kojem pocinje skolska godina."<<endl;
      break;
      case 9:
      cout<<"Godisnje doba kojem 9. mjesec pripada je ljeto. Ovo JESTE mjesec u kojem pocinje skolska godina."<<endl;
      break;
      case 10:
      cout<<"Godisnje doba kojem 10. mjesec pripada je jesen. Ovo nije mjesec u kojem pocinje skolska godina."<<endl;
      break;
      case 11:
      cout<<"Godisnje doba kojem 11. mjesec pripada je jesen. Ovo nije mjesec u kojem pocinje skolska godina."<<endl;
      break;
      case 12:
      cout<<"Godisnje doba kojem 12. mjesec pripada je jesen. Ovo nije mjesec u kojem pocinje skolska godina."<<endl;
      break;
      
      return 0;
   }
}
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      

Kebab
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
C++ mali problem u zadatku

prepravi while petlju 

 

while((mjesec > maxbroj)||(mjesec<minbroj)) {
cout << "Pogresan unos. Unesite pravi broj mjeseca ";
cin>>mjesec;
}

Moj PC  
2 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice