Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

poruka: 161
|
čitano: 39.318
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Da su ljudi ikad u zivotu ucili ili vidjeli kako se programira umjetna inteligencija, onda bi znali da je SF doslovno SF i da smo miljama daleko od toga ;)

16 godina
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Ma, samo pustimo neki genetski algoritam sa tonom generacija pa nek mutira. Mozda jednog dana dobijemo nest "inteligentno" :D

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.3.2008 7:27 (dado).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
Mithrandir kaže...

Da su ljudi ikad u zivotu ucili ili vidjeli kako se programira umjetna inteligencija, onda bi znali da je SF doslovno SF i da smo miljama daleko od toga ;)

 
Da mi je samo znati kako bi se uopće mogla izprogramirati kreativnost!?

--------------------------------------------------------------
#include <stdcreativity.h>

main ()
{
if (you are bored && don't have nothing to do ) {
    paint something();
    invent new energy source();
    }
}
---------------------------------------------------------------
    Smijeh


There's no place like 127.0.0.1
16 godina
neaktivan
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

I što ako nestane zanimanje programer? Zar mislite da neće u tom slučaju nestati i hrpa danas poznatih zanimanja koje računala mogu također (jednostavnije čak) zamjeniti? U tom slučaju je uopće bedasto pričati o izumiranju zanimanja programer jer ako neće programeri imati posla zbog robota/računala e pa neće niti ekonomisti niti profesori niti doktori niti hrpa drugih i jednostavnijih zanimanja.

 

Nadalje, priča se o tome da današnji programski alati zahtjevaju manje ljudi da rade na jednom projektu - glupost. Naime, jesu programski alati neusporedivo napredniji nego prije par godina/desetljeća ali su i zahtjevi tržišta za programima veći. Nisi danas više faca ako isprogramiraš nekakav tetris. Danas jedan čovjek može ono napraviti što su morali njih možda 5. Ali tržište je takvo da nije konkurentan ako ne napravi proizvod koji će pokriti iste te zahtjeve tržišta, odnosno ako ne radi za njih 5.

 

Sve u svemu, programiranje će biti vrlo siguran posao kako danas tako i u budućnosti.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Alati su danas odlični, ali osim što su skratili vrijeme razvoja, nisu izbacili niti jednog programera. Dapače, danas za projekte trebaš sve više i više programera, ali ne samo kucača kôda, već pravih programera sposobnih za samostalan rad i s dozom kreativnosti. Projekti su narasli i nemoguće je kontrolirati timove na niskoj razini. Zato mislim da je čak i potrebna razina kvalitete znanja pojedinog programera viša u odnosu na prošlost.

Nekada su se programi, čak i kada sam ja počinjao iako sam mlad, mogli pisati tako da sjedneš za računalo i napišeš program i uistinu ga dovršiš. Danas je situacija takva da čak i za one-man projekte trebaš detaljno planiranje arhitekture, dokumentaciju... moraš biti i menadžer i arhitekt i programer i code-monkey. Alati su samo izbacili code-monkeye do neke razine, a programera treba sve više i s obzirom na potrebno znanje i napredovanje tehnologije i alata, sve je teže biti programer.

 

---

 

Mislim da AI jednostavno nije moguć. Svaki AI koji smo do sada napravili svodi se na deterministički uređene mreže i nikada do sada AI nije mogao izmisliti nešto što mu već nije u bazi znanja, a niti mislim da će ikada u budućnosti to moći.

Onog trenutka kada budemo mogli rekreirati mozak (a to znači tisuće milijardi čvorova kvantnih karakteristika) i kada budemo tom mozgu mogli usaditi svijest (za koju i dalje ne znamo), tek tada ćemo moći stvoriti stvarnu umjetnu inteligenciju. Mehanički to mislim da nikada nećemo napraviti; mislim da je stvaranje života u kontekstu strojeva jako daleko u budućnosti, ako će ikada i biti.

 

Jedino što nam je blisko i što bi moglo biti upotrebljivo je kloniranje ljudi s izmjenom genetskog koda. Ma koliko bolesno i jezivo izgledalo, kreiranje klona s ogromnim mozgom (možda čak bez mogućnosti kretanja ili reprodukcije, zbog kontrole) vjerojatno je relativno bliska budućnost.

 

Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.3.2008 11:13 (naxeem).
16 godina
online
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Ja samo znam da su od 18 direktora u bivšoj firmi, njih 16 poslali djecu u američku poslovnu školu u Dubrovnik. Nijedan nije poslao dijete na FER ili strojarstvo

 

Evo vam i link ako ste zainteresirani

 

http://www.acmt.hr/

 

Meni se svidjelo kako je jedan od te ekipe opisao kako je lijepo u toj školi, ne gnjave ih previše sa "tvrdim" znanostima tipa matematika, fizika, pa ček ne previše ni ekonomija, nego je školovanje više orijentirano na razgovor, šetnje, diskusije, i međusobno upoznavanje njih kao budućih managera, te stvaranje veza i poznanstava

16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
segregator kaže...

Ja samo znam da su od 18 direktora u bivšoj firmi, njih 16 poslali djecu u američku poslovnu školu u Dubrovnik. Nijedan nije poslao dijete na FER ili strojarstvo

 

Evo vam i link ako ste zainteresirani

 

http://www.acmt.hr/

 

Meni se svidjelo kako je jedan od te ekipe opisao kako je lijepo u toj školi, ne gnjave ih previše sa "tvrdim" znanostima tipa matematika, fizika, pa ček ne previše ni ekonomija, nego je školovanje više orijentirano na razgovor, šetnje, diskusije, i međusobno upoznavanje njih kao budućih managera, te stvaranje veza i poznanstava

 Pa to nije loše. Na FER/FESB-u bi ionako trebalo izbaciti hrpu teorijskih preseravanja i niš-koristi kolegija.
Danas je bitnija kreativnost i sposobnosti prilagodbe od samih konkretnih znanja.
Svjedoci smo činjenice da je znanje s faksa ionako samo podloga i da se može skratiti na 50% uz isti učinak. Na tehničkim faksevima nedostaje praktičnog i upotrebljivog sadržaja.
Malo si karikirao to gore, ali u stvari, to je i dobar pristup. Dobar menadžer ne mora znati nešto posebno; mora samo biti inteligentan, snalažljiv i spretan u komunikaciji i imati dobra poznanstva.

 

Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.3.2008 15:25 (naxeem).
16 godina
online
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Evo ti njihov plan i program pa sam zaključi koliko sam karikirao :)

 

"What you'll study

  1. Systems approach to service
  2. Learning organization development
  3. Breakthrough thinking
  4. Creativity and innovation
  5. Strategizing from scenarios
  6. Service metrics and value quality
  7. Re-engineering & benchmarking
  8. Human capacity development
  9. Service centered leadership
  10. Customer relation management
  11. Service organizational change"
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

ACMT je bio i kad sam ja kretao na fax. Koliko god smatram na FER-u neke stvari promasenima, da mi je birati izmedu ACMT-a i FER-a, opet bih izabrao FER, i to bez imalo razmisljanja.

16 godina
online
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
Mithrandir kaže...

ACMT je bio i kad sam ja kretao na fax. Koliko god smatram na FER-u neke stvari promasenima, da mi je birati izmedu ACMT-a i FER-a, opet bih izabrao FER, i to bez imalo razmisljanja.

 
A čuj, neki su rođeni da vladaju, a neki da budu šljakeri, nema ništa loše u tome
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Da, samo sto FER-ovci vladaju ROFL ;))

16 godina
online
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
Mithrandir kaže...

Da, samo sto FER-ovci vladaju ROFL ;))

 
A eto, sretno ti bilo u tvojoj dimenziji. Mi ostali živimo u sasvim drugoj, tužnijoj

16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Ma salim se...nema tu vladanja. Onako je kako si napravis. I koliko si sposoban.

16 godina
online
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
Mithrandir kaže...

Ma salim se...nema tu vladanja. Onako je kako si napravis. I koliko si sposoban.

 
Riječ sposoban ima jedno sasvim posebno značenje u ovim okvirima
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Moram reći da se slažem sa segregatorom... :D


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
neaktivan
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

ajde...što zahebavate... FER je odličan fakultet!

Svatko tko ga završi sa voljom i razumljevanjem ima itekako dobro znanje. Sve kasnije je samo nadopuna na čvrste temelje.

Upravo to opće znanje koje dobijete na FERu fali masi samoprozvanih informatičara. Nije računalstvo samo hebeni .NET i MCSA u rukama.

Nisam ga završio, no imam respekta upravo zato što znam par FERovaca.

 

 

 


There's no place like 127.0.0.1
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
DRM kaže...

ajde...što zahebavate... FER je odličan fakultet!

Svatko tko ga završi sa voljom i razumljevanjem ima itekako dobro znanje. Sve kasnije je samo nadopuna na čvrste temelje.

Upravo to opće znanje koje dobijete na FERu fali masi samoprozvanih informatičara. Nije računalstvo samo hebeni .NET i MCSA u rukama.

Nisam ga završio, no imam respekta upravo zato što znam par FERovaca.

 

 

 


 Primjer, 'oću primjer!

Naravno da FER super dobro dođe kad radiš i nešto drugo osim programiranja (elektrotehničke stvari). Ali recimo za čisto programiranje ne vidim neku korist. Matematika ne razvija informatičku logiku kako svi tvrde, fizika nema veze sa ičim, elektronethnika ti ne treba za programiranje, a teorijska znanja o informatici i nekim stvarima ionako dobiješ na poslu - što je često bolje nego na fakultetu. Neki algoritmi i slični predmeti bi imali više smisla da se predmeti malo osuvremene. Sve u svemu više nemaš nego što imaš koristi.

A to što naši ljudi i dalje viču da bez fakulteta ne možeš ništa i je i nije istina. Npr. nećeš moći otići u neku drugu zemlju raditi jer nemaš fakultet - to je jedan loš primjer. A opet, fakultet nije ama baš nikakva garancija za posao u Hrvatskoj, a često više ni vani.

music is my first love and will always be my last
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Voodoo, ne bih se baš složio.

Ja sam tek u poslu vidio koliko mi je faks dobroga donio. Diskretna matematika se često pokaže korisnom, neke teorije također, algoritmi, i hrpe ostalih osnova.

Arhitektura računala i sl. sve to daje ti podlogu za mnogo toga, za što bi bez takve podloge utrošio jako puno vremena naknadno.


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
online
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Ne znam kakao sada stoje stvari, al kad sam ja bio mlađi osnovni problem većine naših tehničkih fakulteta je bio što su više bili profesorski nego inženjerski...previše teorije, premalo

onog što će trebati u praksi. Ne želim reći da ne treba i jedno i drugo, nego samo to da ovo drugo nije ni postojalo. Sa fakulteta si mogao direktno za asistenta i ići predavati, ali bogme

za prihvatiti se pošteno nekog konkretnog posla trebalo je najprije opet godinu-dvije staža u nekoj firmi

16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
segregator kaže...

Ne znam kakao sada stoje stvari, al kad sam ja bio mlađi osnovni problem većine naših tehničkih fakulteta je bio što su više bili profesorski nego inženjerski...previše teorije, premalo

onog što će trebati u praksi. Ne želim reći da ne treba i jedno i drugo, nego samo to da ovo drugo nije ni postojalo. Sa fakulteta si mogao direktno za asistenta i ići predavati, ali bogme

za prihvatiti se pošteno nekog konkretnog posla trebalo je najprije opet godinu-dvije staža u nekoj firmi

 ....i što je tu neprirodno?
Pa ne može fakultet pokriti potrebe svake firme. Na njemu je da ti potakne logiku, upozna sa osnovama, a učenje softvera i standarda je ionako doživoat posao.


There's no place like 127.0.0.1
16 godina
neaktivan
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

Hm buducnost to zanimanje ima al samo uz neprestan rad i pracenje trendova,te uz usvajanje novih znanja,

konstantno da bi mogao ostati konkurentan programer kljucna stvar koja te drzi u tome jest kreativnost.

u  svakom  slucaju  to  jest    tezak  rad,  ali  sjeti  se  da  uz  jednu  orginalnu  popularnu  recimo  ideju,aplikaciju  mozes

se  rijesiti  svih  muka...

Cool

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Danas je teško biti originalan - sve već postoji.


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
protjeran
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
naxeem kaže...
...... Na FER/FESB-u bi ionako trebalo izbaciti hrpu teorijskih preseravanja i niš-koristi kolegija.
.....

 

               Konkreno za FER, treba bi imati više kolegija poput onog PPIJ i onog gdje se uči Java, gdje se baš povezuje znjanje, alat, vještina, praksa, struka....ali iz određenih razloga top nije moguće( linija manjeg otpora kod odgovornih ljudi, administaracija....)

 

Skupljam Kinder-jaja!
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.3.2008 0:08 (Lumen_Štrumpf).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Zato što većina profesora nije željna shvatiti da IT industrijan nije statična i da se trebaju i oni konstantno usavršavati. Većini je Ph.D. samo put ka vrlo, vrlo smirenom životu uz solidnu državnu plaću (kud ćeš bolje).

Svaka čast iznimkama.


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
protjeran
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
naxeem kaže...

Zato što većina profesora nije željna shvatiti da IT industrijan nije statična i da se trebaju i oni konstantno usavršavati. Većini je Ph.D. samo put ka vrlo, vrlo smirenom životu uz solidnu državnu plaću (kud ćeš bolje).

Svaka čast iznimkama.


 
                    Slažem se, jer se na prste jedne ruke mogu nabrojati proaktivni profesori i asisteniti po našim visokim sveučilištima koji nisu adekvatno plaćeni za svoje djelovanje, te ispadaju volonteri, ali ionako njih vode plemenitiji ciljevi za razliku od onih koji su nakon studiranja otišli gazdi koji bolje plati. ( makar to ne mora ništa loše značiti)

Skupljam Kinder-jaja!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Nemoj biti naivan. Rad za plaću od 8-17 tisuća kuna ne nazivam volontiranjem. Također, nisu baš svi išli na plemenite ciljeve; neki su to odabrali radi vlastite udobnosti.:)


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
neaktivan
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

mislim da neće nestati nego će se još više uzdići za par godina,jedino se to baš ne primijeti u hrvatskoj jer ljudi   nisu (svi ljudi u hrvatskoj 100%) upoznati s računalnim svijetom

vlada je loša inače bi bilo bolje

trebalo bi davat poticaje  za programere a ne za poljoprivrednike jer ipak fakat ono


H-MAN RULES!!!11
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

Nisam čitao postove pa se ispričavam ako se nisam nadovezao na neke off topic stvari i digresije koje su nastale.

 

Dakle, programer sam i radim ko šljaker da bih zaradio za kruh. Relativno često mi plaća ide "gore", ubijam se od posla, ogromna odgovornost mi je natovarena na leđa i ponekad bih dao sve da sam konobar jer mi bude pun K svega. Mislim da će vam većina programera tako opisati svoj posao...

 

I NARAVNO - OVAJ POSAO NEĆE NIKADA NESTATI!


Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
Friday kaže...

.... ponekad bih dao sve da sam konobar jer mi bude pun K svega....


 
                          Nijedan posao nije lak, što se tiče fizičke iliti psihičke izdržljivosti to se da izdržati, nego je u biti najteže natjerati svoj duh, da postane "radni".

 

Skupljam Kinder-jaja!
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.3.2008 23:34 (Lumen_Štrumpf).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
Friday kaže...

Nisam čitao postove pa se ispričavam ako se nisam nadovezao na neke off topic stvari i digresije koje su nastale.

 

Dakle, programer sam i radim ko šljaker da bih zaradio za kruh. Relativno često mi plaća ide "gore", ubijam se od posla, ogromna odgovornost mi je natovarena na leđa i ponekad bih dao sve da sam konobar jer mi bude pun K svega. Mislim da će vam većina programera tako opisati svoj posao...

 

I NARAVNO - OVAJ POSAO NEĆE NIKADA NESTATI!


 Hoće, hoće.. :)
Koliko sam ja puta ljubomorno gledao na zidare...

 

Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.3.2008 1:52 (naxeem).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice