Vodič kroz matične ploče za početnike izdvojena tema

poruka: 2.016
|
čitano: 691.612
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Narucio sam  ASUS TUF Z390-PRO-Gaming. Hvala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
online
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Pero2085 kaže...

Pozdrav, nemogu naci temu za odabir cpu i maticne pa mozda ovdje da pitam. Kupujem za par dana i5 9600k, mozda ako se nesto slozi uzmem i7 9700k, ako vidim da je stvarno dosta jaci i isplati se uloziti novce da duze budem miran. Sad zanima me maticna, protis mi je jako blizu pa ako moze od tamo nesto, eventualno links. S vremenom planiram malo i dignut takt proca kad ga vrijeme stigne ali nista specijalno. Pa ako ima netko neki savjet jer vise ni sam neznam sta je sad top. B serija, Z serija ili sta vec. Hvala. Neznam dali je bitno ali vec je kupljen nvme samsung evo 970 Plus i 16gb ddr4 3000mhz.

Koliko si dao za taj i5 i plocu skupa?

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
4 godine
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Pero2085 kaže...

Narucio sam  ASUS TUF Z390-PRO-Gaming. Hvala.

 Za te novce si komotno mogao uzeti i z370/z390 ispod 1000kn, ostalo bi ti i za i7 8700 s obzirom da spominjes preskupi 9700k .

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.6.2019 17:34 (Winnfield).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

Istina, mogao sam. Nitko nije odgovorio na pitanje a ja cekam kad cu do ducana kupiti maticnu. Bolje uzeti preskupo nego nesto da nevalja. 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

Ploca 1230kn u mall hr, proc idem kupit sutra. 2188kn je u protisu. Možda ipak narucim i7, vidjeti cu. 

13 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Pero2085 kaže...

Možda ipak narucim i7, vidjeti cu. 

Procesor se svakako isplati naručiti izvana ako plaćaš gotovinom. Amazon.de je mrak.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.6.2019 10:05 (Valentin17).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

Koliko se otprilike ceka? I kako rjesavam sa garancijom ako se pokvari ili nesto slicno tome?

8 godina
neaktivan
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Stigla je maticna, poslali krivu narudju, Umjesto atx modela poslali mini atx. Tako da idem do protisa sutra po jednu od ovih, cisto cu stavit pa pogledam prije nego krenem. Ako netko ima bolji izbor neka postavi, hvala puno. Bitno mi je samo da ima 2 izlaza za M.2 jer ne mijenjam cesto ploce i zelim slobodu da nakon 2 godine kad mi dodje da stavim jos jedan storage ssd.

 

https://www.protis.hr/products/details/maticna-ploca-gigabyte-z390ud-s1151-atx/136209

 

https://www.protis.hr/products/details/maticna-ploca-asrock-z390-phantom-gaming-4-s1151-atx/135830

 

https://www.protis.hr/products/details/maticna-ploca-msi-mpg-z390-gaming-plus-s1151-atx/136809

 

https://www.protis.hr/products/details/maticna-ploca-gigabyte-z390-gaming-x-s1151-atx/136520

 

https://www.protis.hr/products/details/maticna-ploca-asrock-z370-extreme-4-s1151-atx/124808

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.6.2019 16:29 (Pero2085).
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Svaka od tih ploca koristenjem oba m2 utora ce ti disejblati po jedan sata port, i pitanje dali ce oba raditi na full speedu, to iziskuje malo vremena za potraziti jer neki proizvodaci ocigledno to skrivaju.

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

Da, gledao sam na youtubeu. Vecina maticnih gasi 5. i 6. sata port kada se u biosu stavi na x4 nvme mod. Za sada imam 2 tvrda diska tako da mislim da ce biti u redu. Pogledao sam neke recenzije, ova Gigabyte Z390 Gaming X ima najbolje recenzije. Sad samo da vidim ide li moj cooler master 612s na 1151 i mirna bosna.

13 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Pero2085 kaže...

Koliko se otprilike ceka? I kako rjesavam sa garancijom ako se pokvari ili nesto slicno tome?

A kontaktiraš prodavača i dalje s njime riješavaš, ali procesori se tako i tako ne kvare.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
8 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

A i to sto kazes. Ako cu ici na i7 pogledati cu svakako, Hvala.

12 godina
protjeran
online
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Pero2085 kaže...

Ploca 1230kn u mall hr, proc idem kupit sutra. 2188kn je u protisu. Možda ipak narucim i7, vidjeti cu. 

Doveo te taj Intel na prosjacki stap koliko si ga "pretplatio"...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
8 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

Cijena je kakva je, takva je u cijeloj Hrvatskoj. Ako cemo tako gledat apsolutno svaka komponenta gledajuci po tvornickoj cijeni izrade je pretplacena 1000%. Ali navikao sam na intela, jos imam 2500k koji sam uzeo prije milijun godina, ovo kad uzmem planiram da me drzi narednih 5 do 7 godina :)

10 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Pozdrav. Kod 775 socketa je postajao FSB, a i kod ranijih ploca.

Dali postoji taj FSB kod 1155,1150,1151 socketa?? Znam da je northbridge integriran u sami procesor kod novijih socketa ali sta je sa FSB sabirnicom dali ima neki drugi naziv?? Kod novijih socketa koje sam gore naveo 115X socketa n maticnoj je samo ostao southbridge za hdd,usb.... on ima onaj malih hladnjak.

AMD Ryzen soon...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

-ne nema ga, nestao .. sad ima samo pravu-desnu (right) stranu, nema lijevu-left.. jer je kapitalizam pobijedio komunizam.

ili nakon googletranslatora, fsb je stvar cpua, različite njegove interne-externe brzine, prema različitim dijelovima npr memoriji a samo je mem.kontroler prebačen s chipseta u cpu.. ostalo je isto.

 

-kad se nešto želi razumjeti, važna je i terminologija, značenje, kontekst.. pa kad gledaš PC (kutiju, kućište, čitav složen PC) tad ti je interno sve ono što je u kućištu, mbo, hdd, ram.. dok je u tom kontekstu periferija ono vani, miš, tipkovnica, monitor, printer.. priključci za periferiju, kao i grad-periferija.

-ali.. naravno, uvjek postoji ali, galaxija, solarni sustav, zemlja, kontinenti, država.. sve je to relativno tj u relaciji, što je čemu interno-externo ili što je periferija.

.. pa kad se govori o CPU, tad je ono u njegovom kućištu-jezgri-interno.. njegovo interno, dok je sve u odnosu na cpu periferija, možemo tako geldati i cpu cache kao L1, L2, L3 .. L-x .. svaki veći vroj je dalje od jezgre tj registra koji vrši operacije tj udaljeniji je na periferiji mada je i dalje u kućištu cpua.. L3 je periferija u odnosu na L1 a L2 je između.. ok, recimo da je to jasno :)

-pa FSB je stvar brzine busa između internih cpu clockova i externe periferije (u odonosu na cpu, ne PC) koja ne može raidit na istim clockovima već zbog fizikalnih ograničenja duljine stazica (stabilnost signala, pa i cijena jer L1 cacke je skuplji od l3..) ili od RAMa koji je 'zadnji keš' tj radna memorija u kojoj sve mora biti da bi radilo, kao što sve to mora čitavo vrijeme putovati u cpu-registre i opet se vraćati obrađeno u ram..

-to su FSB omjeri, brzine, .. od pradavnih vremena (u početku bijaše riječ... i prvi cpu su radili na istim clockovima kao ostatak npr ram) tj pojave 386dx-486.. se počinju množiti interni-externi clockovi, kao što je i RAM-DDRAM-SDRAM ili kraće DDR (riječ double..) .. koji interno radi na dvostrukom taktu u odnosu na ddr zapravo, ne, ne radi na svostrukom taktu, nego u jednom taktu obavi dvije operacije-transporta. Zato je izmišljen prefix double, inače bi jednostavno pisao viši clock u Mhz da je viši clock (isti ali dupli transfer). Od tih vremena, postoji FSB kao omjer-množitelj internog clocka cpua i externog periferije (u odnosu na cpu) kao ram tj ram je majvažnija preiferija koju cpu konstantno mora koristiti i to je zato važno jer se nakupi tj usko grlo u obradi (jer cpu može više, ali čeka podatke, kao auto u gužvi nije važno što može iči 300kmh ako stoji ..) i 'prave' (jače mbo, za OC..) u pravilu nude podešavanje FSB clocka dok je u posljednje desetljeće intel zaključao cpu osim K modela koji je zato skuplji, tad možemo reći da FSBa nema.. no to je tehnički netočno, jer je tu, samo zaključan, kao vrata ako su zaključana ne možeš proći ali to ne znači da vrata nema ili da je FSB negdje nestao. Tu je, ne može nestati, samo se sve može integrirati u chip (kao SoC) i to se desilo s mem.kontrolerom.. no opet ne može sve biti na najvišim clockovima i mora postojati ''mjenjač'' za brzine tj prijelaz-adapter koji s jedne strane radi na jednoj s druge na drugoj brzini, sync-async.. itd. RAM je cilj, uvjek će biti spojiri u mhz od cpu, tek kad bi se to izjednačilo mogao bi se eliminirati fsb-razlika... a to vrijedi za svu cpu periferiju, sve kontrolere, vga, usb, sata.. i to znači da bi sve bilo na jednom komadu silicija a opet nas povijest uči da to nije za očekivati nego suprotno pa se može zaključiti da će FSB tu biti vječno 99,9999% ..

-kako će se nešto nazvati? Pa npr quad/HT ili nešto.. no izmišljanje naziva je nepotrebno, mada marketing i to može, možemo sad izmisliti neki novi naziv za kotač.. što bi se time promijenilo? Odnosno, ako ne postoji zamjena (neko drugo rješenje) tad je naziv nepotrebno mijenjati. FSB je tu, bit će.. a možeš li podešavati nešto u BIOSu ovisi o HW+soft (jer bios je soft, app koja ti nešto dozvoljava, može nuditi više ili manje opcija, ovisi o cijeni-seriji-klasi.. a služi iskorištavnaju mogućnosti HWa kao i OCu. Generalno se ide na 'zaglupljivanje korisnika' kad on ne može čačkati, nego ako želi jače, plati.. čak je to neki intelov roadmap tj mutni paln o plaćanju otljučavanja jezgri, platiš dollar imaš jednu, platiš dva imaš dvije.. no za sad samo ideja ali vrlo realna za intel, jer njih jednako košta izrada i7 i celerona.. bolje im je raditi i7 i naplatiti ti više ili u ratama.. nego prodati jeftinije i do iduće kupnje nema zarade).

 

-sve je relativno, north-south bridge, interno-externo.. sve se može integrirati, no to poskupljuje taj jedan chip i otežava yeild-gubitke na škartu, dok intel već odavno radi obrnuto, dijelove i tad se isti cpu može ako je dio škart umjesto i7 nazvati i5 i3 celeron.. ovisi kako ga zaključa, jer je isti cpu-jezgra-izrada (izuzetak, kad se prelazi na novi proces-fab, tad se novi-skuplji-jači s više tranzistora i manje nanometara rade u takvoj litografiji, prvo kao i7-i9-xeon.. a stari fabovi služe za pentium-celeron.. starije jezgre za popunjavanje tržišta oema i iskorištavnju-zaradi jer fab je skup i treba vremena za promjenu nanometarske izrade..). Zato kad uspoređuješ cpu, uvjek gledaj konkretnu jezgru, manje broj pinova-socket koji je recimo nevažan .. namjerno. Kad uparuješ mbo+cpu upravo to moraš paziti, isti socket ne znači da nešto radi ako nije za tu jezgru (napon i sl.). Pinovi služe samo tome da 'juzer-kupac' to nekako razlikuje i ne spoji pogrešno.. (u nabrojavanju ti nedostaje 1156 i tad vidimo da par pinova više-manje ne znači baš ništa).

 

edit: .. i da, dok je mem kontroler bio na mbo-chipsetu (do 775) to je podešavao bios (tj mogućnosti mbo, nije ovisilo o intelovoj volji nego proizvođaču), od kad je interno u cpu to je stvar cpu-a.. i dalje kao opcija u biosu, ali ovisi zaključano ili K model.. promjene realno nema.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.6.2019 11:59 (ihush).
12 godina
protjeran
online
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Pero2085 kaže...

Cijena je kakva je, takva je u cijeloj Hrvatskoj. Ako cemo tako gledat apsolutno svaka komponenta gledajuci po tvornickoj cijeni izrade je pretplacena 1000%. Ali navikao sam na intela, jos imam 2500k koji sam uzeo prije milijun godina, ovo kad uzmem planiram da me drzi narednih 5 do 7 godina :)

Nema to veze s cijenom nego sto si "slijepo" isao na Intel i pretplatio ga, s tim da si mogao pricekat jos par tjedana dok ne izade ryzen 3 pa ocekivat pad cijena Intela ili uzet ryzena za 5 puta bolji "future proof"...

 

Stvar je u tome da je taj Intel kostao i 5 k kuna ti bi bio "naivac" i dao toliko za njega...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
8 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

5 puta bolji future proof... Nisam isao slijepo nego idem na ono s cim imam iskustva. Vi odredjeni likovi ste najaci, pitam pitanje koju maticnu da kupim, apsolutno 0 odgovora u 3 teme. Napisem da sam kupio maticnu, odma u 3 teme 3 odgovora zasto tu maticnu. Kazem uzimam ovaj procesor, nitko ne napise mozda kupi ovo, bolji izbor manje novaca, drzat ce te isto toliko godina samo manje novaca itd itd, ne. Dodje neki pametnjakovic sa foruma 7 godina koji istu pricu i propovijedanja prosipa kao prije 5 godina kad sam bio aktivan.... Odjebao sam forum davnih dana radi probisvijeta, neznam koji kurac sam uopce dolazio tu po savjet. Lijep pozdrav. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.6.2019 23:06 (Pero2085).
12 godina
protjeran
online
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Pero2085 kaže...

5 puta bolji future proof... Nisam isao slijepo nego idem na ono s cim imam iskustva. Vi odredjeni likovi ste najaci, pitam pitanje koju maticnu da kupim, apsolutno 0 odgovora u 3 teme. Napisem da sam kupio maticnu, odma u 3 teme 3 odgovora zasto tu maticnu. Kazem uzimam ovaj procesor, nitko ne napise mozda kupi ovo, bolji izbor manje novaca, drzat ce te isto toliko godina samo manje novaca itd itd, ne. Dodje neki pametnjakovic sa foruma 7 godina koji istu pricu i propovijedanja prosipa kao prije 5 godina kad sam bio aktivan.... Odjebao sam forum davnih dana radi probisvijeta, neznam koji kurac sam uopce dolazio tu po savjet. Lijep pozdrav. 

Ti si sam spomenuo buducnost pa sam ti ja objasnio sto je zapravo bolji "future proof"... Opet kazes ides na ono s cim imas iskustva, pa opet kazes uzimam ovo i ne zanima te drugo misljenje, zasto onda pitas i smaras bzvz? Osim toga zasto nisi pitao u temi za odabir procesora ili amd ryzen temi kao i intel temi sto bi bio "best buy" od procesora? Dobio bi sigurno hrpu prijedloga i to razlicitih, ne samo jedne strane, a i obrazlozenja kako i zasto...

 

Neznam o kome pricas, ali kako 7 godina slusas istu pricu, ti ocio isto radis poslije 5 godina kada si bio aktivan pa i dalje tupis po Intelu i bacas novce u vjetar...Sretno ti tako i dalje za 20 godina, mogu te sisati koliko hoce, takvi im uvijek trebaju...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
8 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

vecina ljudi ima intel umjesto amd, vecina ljudi idioti. tomo veliki iz hrvatske, uspio u zivotu, na forumu zivotne savjete dijeli. Ako on kaze da je intel smece i bacanje para u smece to je tako. Slusajte tomu, otvorite mu crkvu. Odo profil deaktivirat. dosta.

8 godina
neaktivan
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

I cisto za tvoju informaciju nisam pitao za procesor nego sam pitao za maticnu plocu. Ti si uletio s forom da bacam novce u smece. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
online
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Pero2085 kaže...

Pa ti se ocito vodis za vecinom ljudi, znaci ako vecina ljudi pojede hovno i ti ces ga isto pojesti?  Samo navali...

 

Nit sam uspio u životu nit dijelim zivotne savjete, ti si samo malo zabrijao i sad si mislis sta to on/oni meni pametuju a nemaju pojma, ja cu kupiti sto ja hocu...

 

Ja sam eto probao sve i svasta, na tvoju zalost nisam "budala" ili "krava muzara" kojoj ces moc prodat "muda pod bubrege"...Oprosti, ako sam zbog toga za tebe idiot...Uzivaj...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
12 godina
protjeran
online
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Pero2085 kaže...

I cisto za tvoju informaciju nisam pitao za procesor nego sam pitao za maticnu plocu. Ti si uletio s forom da bacam novce u smece. 

I bacas ih jer ne znas pitati, udaras po svome, sretno ti bilo...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
16 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
GIGABYTE AB350M-DS3H V2 ili ASRock ASR-AB350 Pro4 100kn skuplji, atx i ima 6sata konektora vs 4 kod gb?
Recenzije kineskih mobitela na anton008.com +Banggood kuponi za -10$ na PP
11 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Pozdrav.

Imam jedan mali problemcic sa maticnom plocom Gigabyte Z390 Aorus Elite.

 

Odnedavno mi se događa da, kad ugasim racunalo na start -> shut down, sve se ugasi, svi ventilatori, liquid cooler, RGB RAM-i, sve se ugasi osim tih nekih svjetalca/LED-ica na maticnoj ploci, osvjetljena su slova AORUS i dolje onaj znak njihov.

Jedini nacin da ugasim ta svjetla je da oduzmem napon preko produznog kabla, tek onda se ugase svjetla. 

 

Kad opet upalim na produznom, vise ne svjetle ta svjetla. Ima li neki nacin da se to rijesi? HVALA

Kovačić
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
online
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Ag008 kaže...
GIGABYTE AB350M-DS3H V2 ili ASRock ASR-AB350 Pro4 100kn skuplji, atx i ima 6sata konektora vs 4 kod gb?

Asrock je bolja po svemu, aucido cipu, VRM-u, opcenito broju svih konektora, itd itd...

acmilan2 kaže...

Pozdrav.

Imam jedan mali problemcic sa maticnom plocom Gigabyte Z390 Aorus Elite.

Mora biti opcija u biosu kojom se iskljuci rgb ili ti ga ledice, samo ju nadi...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.6.2019 2:35 (Tomo53nja).
11 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

Hvala, rijesio sam problem jos jucer! 😁

Kovačić
4 godine
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Red bi bio da napises kako, cisto da znaju i ostali.
 
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Imam matičnu koja podržava ddr3 ram memoriju ,a htjeo bi kupit maticnu koja podrzava ddr4 memoriju.

Zanima me što bi trebo sve mjenjat ako kupim matičnu koja podržava ddr4 ram.

 
0 0 hvala 0
11 godina
online
Vodič kroz matične ploče za početnike

Procesor i RAM.

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice