Vodič kroz matične ploče za početnike izdvojena tema

poruka: 2.016
|
čitano: 690.936
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Devil69 kaže...

Naravno da valja, samo pripazi, ovo je ploča za stariju generaciju 10 i 11 Intel procesora.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
5 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Pozdrav, trenutno imam Gigabyte A320 PRO-E matičnu i otišao mi je jedan slot za RAM, trebala bi mi preporuka za novu matičnu. Proc je ryzen 5 1600 grafa RX 570 8GB, trebalo bi mi nešto da trenutno proc odgovara na novu matičnu ali da mogu napraviti upgrade na novije kompnente ubrzo.

 
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

Za budget gledaj solidne B450 i to ti je najbolje. Eventualno ako tražiš više, onda neke solidne B550. Ali puno su skuplje i nemaš realno u praksi neke bitne benefite, osim ako nemaš specifične potrebe vezano za mrežu ili PCI-E specifikacije i use case.

20 mjeseci
protjeran
offline
 
0 0 hvala 0
20 mjeseci
protjeran
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Itx ploče su i inace skupe, bas me zanima cijena ovih flagship X670E ITX modela, a nakičene su opremom do bola.

 

ASUS introduces first X670E Micro-ATX and Mini-ITX motherboards for AMD AM5 platform

 

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike
Koja bi bila normalna temperatura maticne ploce, HWmonitor mi pokazuje 35-43 stupnja (idle/gaming)?

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.8.2022 20:23 (zabranjeniples).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
zabranjeniples kaže...
Koja bi bila normalna temperatura maticne ploce, HWmonitor mi pokazuje 35-43 stupnja (idle/gaming)?

 

Kojeg djela maticne? Ima vise senzora, vrm, chipset..

14 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
ansha kaže...

 

Kojeg djela maticne? Ima vise senzora, vrm, chipset..

 Znam da ima.....

14 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
zabranjeniples kaže...
ansha kaže...

 

Kojeg djela maticne? Ima vise senzora, vrm, chipset..

 Znam da ima.....

I sta te tu muci? Vidis da je sve led ledeni... 

14 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
ansha kaže...

I sta te tu muci? Vidis da je sve led ledeni... 

Ma ne muči me ništa, nego čisto informativno me zanima kakve su normalne temperature same ploče, jer iskreno, nikad nisam išao za tim.

Uvijek sam se bazirao na proc i grafu i sad bezveze upalim ovaj programčić i bacim oko, pa zato i pitam.

14 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
zabranjeniples kaže...
ansha kaže...

I sta te tu muci? Vidis da je sve led ledeni... 

Ma ne muči me ništa, nego čisto informativno me zanima kakve su normalne temperature same ploče, jer iskreno, nikad nisam išao za tim.

Uvijek sam se bazirao na proc i grafu i sad bezveze upalim ovaj programčić i bacim oko, pa zato i pitam.

Pa vrm recimo <90°C, chipset kako koji, u pravilu <60°C..

10 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Ohaj, koju matičnu preporučate za 12600K i 3070? Samo gaming, možda ću jednom clocknut proc kad se prisjetim svih tih đinđurija. Treba li mi DDR5 ili će biti dosta DDR4? Ne yebe me rgb, dapače što manje toga.

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
gocc01 kaže...

Ohaj, koju matičnu preporučate za 12600K i 3070? Samo gaming, možda ću jednom clocknut proc kad se prisjetim svih tih đinđurija. Treba li mi DDR5 ili će biti dosta DDR4? Ne yebe me rgb, dapače što manje toga.

MSI Z690 A Pro, imas i ddr4 i ddr5, sa wi-fi i bez... Izaberi...

10 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Molim obrisati.

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.10.2022 8:49 (Meneldor).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Imam ryzen 5 3600 i 4 * ddr4 3000 mhz (grafička GTX 1060 3gb).

Molim preporuku za matičnu.

 
0 0 hvala 0
16 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
NemaVeze kaže...

Imam ryzen 5 3600 i 4 * ddr4 3000 mhz (grafička GTX 1060 3gb).

Molim preporuku za matičnu.

 ASUS ROG STRIX B550-A GAMING

Asrock B550 PRO4

13 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

Asus je 50 € skuplji od Asrocka (118,99 €). Vrijedi li te razlike?

16 mjeseci
protjeran
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Za tvoju konfiguraciju nebudes sa Asusicom dobio u radu nista opipljivo, ako imas sve od opreme sta trebas na ASRockici idi na nju, i ako ne planiraš upgrade na neki jači procesor iz zen 3 linije i overklok.

 
0 0 hvala 1
3 godine
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Trebao bi neku plocu za i5 13400f, mora imati sto vise utora za HDD,
min 6 a bilo bi odlicno s 8! Takoder i za ssd/nwme
i barem 1xPCIe za zvucnu karticu!


socket 1700, sto manje to bolje!TxMislio sam uzeti B660M STEELLEGEND?

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.4.2023 1:41 (Boris grozni).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

dosao sam samo malo popljuvati *ebeni ASUS. 

 

znaci imam z690 Hero maticnu, u pocetku sam imao problema sa DDR5 jer nisu htjeli raditi na XMP-u na taktu kojem bi trebali, sada rade OK, ali me *ebe onaj Polymo Lighting, iskljucim ga, i kasnije mi se komp smrzne, i kad uradim restart opet se upali sam od sebe. znaci to je toliko sranje kao i njihov Armory Crate app. 

 

takodjer posjedujem i ASUS TUF 4090 za koju ne mogu nista lose reci, jako dobra tiha, hladna grafa. 

 

ali vise maticne nikad od asusa.  

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
_itsmoriarty kaže...

dosao sam samo malo popljuvati *ebeni ASUS. 

 

znaci imam z690 Hero maticnu, u pocetku sam imao problema sa DDR5 jer nisu htjeli raditi na XMP-u na taktu kojem bi trebali, sada rade OK, ali me *ebe onaj Polymo Lighting, iskljucim ga, i kasnije mi se komp smrzne, i kad uradim restart opet se upali sam od sebe. znaci to je toliko sranje kao i njihov Armory Crate app. 

 

takodjer posjedujem i ASUS TUF 4090 za koju ne mogu nista lose reci, jako dobra tiha, hladna grafa. 

 

ali vise maticne nikad od asusa.  

Pa kad kupujes stvari samo na temelju toga jer ti fora izgledaju a nisi nikakav power user niti znaš klokat i sta se kako radi i zahtjeva od opreme. Jos si fenomenalno i prošao kakvih je sve problema sa Asus pločama bilo zadnje 2 godine.
ASUS Recalls 10,000 ROG Maximus Z690 Hero Motherboards Due to Potential Fire Hazard

Ta ploča je totalno bacanje novaca, nit je punokrvna OC ploča nit mozes izvuči maksimume iz platforme sa njom, sa strane funkcionalnosti isto si mogao dobiti i sa plocom od 350e

A ovo sa XMP je očekivano sa 4 modula da nece ko po špagi, pogotovo na samom izlasku DDR5 modula u doba Alder Lake-a i sa početnim BIOS-ima.

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.6.2023 16:36 (Legacy).
10 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Pozdrav forumaši!

Da ne otvaram novu temu nadam se da je okey da postavim svoje pitanje u ovoj temi. 

 

Naime imam jednu staru matičnu ploču, u pitanju je Gigabyte GA-H81M-DS2V , imam SSD preko sata 3 porta(windows je na njemu).

Interesira me da li je moguće kupiti nekakav adapter PCIe na M2 NVM SSD, instalirat windows 10 na njega i tako botat windows preko njega kao što koristim ovaj sata 3 SSD?

 

Da li postoji takva mogućnost? Imam tu i7 4790 i 16GB DDR3 rama pa bih ga pokušao barem još malo ubrzat ako je moguće. To je za starce komp, pa da ne trošim novce na skroz nove komponente.

Hvala unaprijed! 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Mozes, nije cak ni skupa takva kartica, mislim da sam bio dao 15ak eura

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.10.2023 7:04 (sfc_PsychQ).
Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Ryzen 9 7900X3D, trebam jeftiniju plocu za njega, trebala bi imati barem 6 Sata portova i min 2xM2, pozeljno 8sata i 3xm2, ostalo mi je sve nebitno!Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 mjeseci
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Boris grozni kaže...

Ryzen 9 7900X3D, trebam jeftiniju plocu za njega, trebala bi imati barem 6 Sata portova i min 2xM2, pozeljno 8sata i 3xm2, ostalo mi je sve nebitno!Hvala

Jeftino, min. 6 sata portova i barem 3 m2 slota ne idu u isti koš. A i uzimas pošten proc, uzmi i poštenu ploču, ne štedi.

 

No, nešto se da probat od B650, a ako si voljan dat 250+ eura onda može i X670.

 

Par primjera, ali u ovom rangu mislim da ćeš biti osuđen na MSI.

 

MSI B650 Tomahawk Wifi

 

MSI B650 Edge Wifi

 

MSI B650 CARBON WIFI

 

ASRock X670E Pro RS

 

MSI PRO X670-P WIFI

 

HrDsHL
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.10.2023 15:55 (Matan223).
12 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

krivo

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.10.2023 12:17 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Vodič kroz matične ploče za početnike

Kao i kolega gore, naručio sam 7900X3D pa bi mi trebala vasa preporuka za maticnu plocu. Da li ima trenutno neki best buy i sto vi predlazete kao najbolju soluciju? Zahvaljujem

 
0 0 hvala 0
8 mjeseci
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
ivan7 kaže...

Kao i kolega gore, naručio sam 7900X3D pa bi mi trebala vasa preporuka za maticnu plocu. Da li ima trenutno neki best buy i sto vi predlazete kao najbolju soluciju? Zahvaljujem

Pa specijalno best buy uvijek postoji, ali postoji i da netko voli nekog proizvođača više od drugog (bios, fičuri, konektori, boje, rgb itd itd). Ugl. nema potrebe za pločama od 500+ eura jer su i ove ispod i oko 300 eura jako dobre i dosta napucane.

 

Neke najbolje opcije od različitih proizvođača s obzirom na OC memorije, dodatne opcije i same portove itd itd, bi bile ove:

 

ASRock B650 LiveMixer

 

GIGABYTE B650 Gaming X AX

 

ASRock B650 Pro RS

 

MSI MAG B650 Tomahawk WIFI

 

ASUS TUF Gaming B650-Plus

 

ASRock B650E PG Riptide WiFi

 

Posloženo nekako s omjerom cijene/preformansi/fičura.

Naravno tu su i skuplje X670 verzije ako ti "treba" tako nešto. Stavit ću 2-3 primjera, sasvim dovoljno.

 

GIGABYTE X670 AORUS Elite AX

 

ASRock X670E PG Lightning

 

ASUS TUF Gaming X670E-Plus WIFI

 

HrDsHL
3 godine
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Matan223 kaže...
Boris grozni kaže...

Ryzen 9 7900X3D, trebam jeftiniju plocu za njega, trebala bi imati barem 6 Sata portova i min 2xM2, pozeljno 8sata i 3xm2, ostalo mi je sve nebitno!Hvala

Jeftino, min. 6 sata portova i barem 3 m2 slota ne idu u isti koš. A i uzimas pošten proc, uzmi i poštenu ploču, ne štedi.

 

No, nešto se da probat od B650, a ako si voljan dat 250+ eura onda može i X670.

 

Par primjera, ali u ovom rangu mislim da ćeš biti osuđen na MSI.

 

MSI B650 Tomahawk Wifi

 

MSI B650 Edge Wifi

 

MSI B650 CARBON WIFI

 

ASRock X670E Pro RS

 

MSI PRO X670-P WIFI

 

 Hvala ova MAG B650 TOMAHAWK WIFI se cini kao idealna, vecina drugih imaju samo 4 sata portatx

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice