Kao što je mnogima već poznato mnogim je AMD procesorima moguće otključati jednu ili dvije jezgre više ili pak dodatni L3 cache.
Tako se Athlonima II x3 uglavnom može otključati dodatna jezgra (postaju Athlon II x4) i L3 cache (rijetko, ali tada postaju Phenom II x4 <ako se otključa i jezgra i cache> ili Phenom II x3 <ako se otključa L3 cache ali otključana jezgra ne bude stabilna pa ju se isključi). Nekim Athlonima II x4 (prvim modelima) znao se otključati L3 cache i tada su postajali Phenom II x4. Phenomi II x3 (710, 720) znali su postajati x4 a svakako je najpopularnije otključavanje Phenoma II x2 545, 550BE, 555BE i 560BE pošto oni mogu postati Phenom II x3 (ako se stabilno otključa jedna jezgra, tj otključaju obje zaključane ali jedna deaktivira zbog nestabilnosti) ili čak Phenom II x4 (ako su obje otključane jezgre stabilne. Phenomu II x4 810 mogao se pak otključati dodatni L3 cache (imao je nešto malo L3, otključavanjem se dobilo svih 6MB). Valja napomenuti da se i Sempronima 140 i 150 (dakle AM3) također može otključati dodatna jezgra jer su oni dobijeni od Athlon II x2 procesora.
Kako bi se moglo otključavati matična mora podržavati Advanced Clock Calibration (ACC, dakle southbridge AMD 710 ili jači/noviji), nVidia Clock Calibration (NCC) ili Unlock CPU Core (UCC).
Vjerojatnost uspješnog otključavanja je vrlo velika, no ovisi o samom procesoru (modelu, seriji i pojedinom primjerku).
Kako otključavanje ide, ukratko:
I. Staviš najnoviju verzija Biosa za matičnu (preporučeno no ne i uvijek nužno).
Recimo za matičnu AsRock M3A770DE koja je vrlo česta:
Prvo odavde skineš Bios 1.70 za update pod Windowsima (za Europu).
http://www.asrock.com/mb/download.asp?Model=M3A770DE&o=BIOS
Dakle skineš, otpakiraš u neku mapu koristeči Winrar ili neki sličan program (7-zip, WinZip), odeš u tu mapu i pokreneš M3A7701.70.EXE.
To će ti flashati bios, najviše minut treba. Samo nesmiješ prekidati. Kada završi restartaš komp.
Upozorit će te prilikom boota da su bios informacije promijenjene, samo pritisneš tipku za koju ti bude pisalo da postavlja default vrijednosti.
II. Što se samog otključavanja tiče, uđeš u Bios i pod CPU (processor) Settings ima jedna opcija koja se zove Advanced Clock Calibration (ACC) odnosno NCC ili UCC).
Nju samo uključiš odnosno staviš na Auto. Spremiš postavke biosa i pustiš da se boota.
Ako ne uspije bootati, resetiraš bios (bateriju s matične vanka na koji minut ili jednostavno kratkospojiti Clear_cmos jumper).
Ako može bootati (prikazati Bios podatke), ali jezgra ne bude stabilna, onda se samo vratiš u bios i isključiš ACC.
Ako se otključavaju dvije jezgre (na Phenom II x2), moguće je da je samo jedna nestabilna. Tada se u biosu možeš poigrati opcijom CPU Advanced Core Control (CACC) koja omogućuje isključenje proizvoljne jezgre.
Nekada se stabilnost može postiči podizanjem napona na procesoru. Tako moj 550BE radi kao X3 (Core2 isključena zbog neispravnosti)) i to potpuno stabilno samo kada napon postavim na 1,375V.
Stabilnost se može povećati i smanjenjem brzine unutarnjih sabirnica (HT Speed npr) kao i podizanjem napona na Northbridgeu (NB).
Dakle flashaš bios, s CPU-Z programom se uvjeriš koji procesor (i koliko jezgri ima), otključaš jezgru, opet s CPU-Z pogledaš da vidiš je li se otključalo.
Ako je se jezgra otključala u CPU-Z ćeš vidjeti. Ako si dobio L3 cache, isto tako.
III. Testiranje stabilnosti otključanog procesora (dakle ako se normalno pali komp i u windowse normalno ulazi) provodiš programom Prime95.
Pokreneš Prime95, u njemu odabereš "Small FFTs" test i pustiš da vrti. Ako bude prolazilo par sati bez problema, moje čestitke na stabilno otključanom procesoru.
Alternativno Prime95 testu možeš koristiti i OCCT program. U njemu test CPU:OCCT ili CPU:Linpack i to najmanje 1 sat da traje (što je i "Auto" postavka).
Dakle ako ti se otključa stabilno -> čestitam, dobio si barem 200 Kn skuplji i osjetno jači procesor.
Ako bude kakavih nestabilnosti, postoje još neke opcije koje se mogu poduzeti. Zbog toga se samo javiš u temi. Ima ljudi koji znaju i hoće pomoći.
NAPOMENE:
- Otključavanjem procesora porasta njegova potrošnja energije kao i zagrijavanje. Zbog toga je preporuka za otključani procesor nabaviti aftermarket hlađenje bolje od box/stock hladnjaka.
- Otključavanje procesora ne poništava jamstvo. Ako se bojite da može smetati samo resetirate bios i po ničemu se ne vidi da je procesor bio otključan.
- Otključavanje ni u kojem pogledu ne može oštetiti računalo ili spaliti procesor (ako se ne pretjeruje s povisivanjem napona ili ako je hlađenje uredu).
- S vremenom/korištenjem stabilnost otključanog procesora odnosno otključanih jezgri može opasti. Tada moža bude trebalo blago povisiti napon na procesoru i/ili NB-u.
- Otključanom procesoru ne radi prikazivanje temperatura svake jezgre posebno no senzor termalne zone (onaj koji detektira ukupnu temperaturu procesora i koji gasi komp ako je temperatura prevelika) radi i dalje te dobro prikazuje.