Koji CPU cooler kupiti? izdvojena tema

poruka: 7.956
|
čitano: 1.425.202
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: CPU hladnjaci i ventilatori P&O
3 godine
offline
Koji CPU cooler kupiti?

O kakvih 7-8°c pričaš? Duo dolazi s dva 120mm fana, noktua s 1x140, razlika je u Ovom testu 2°c, Ono kaj nemre hladiti Ac nece moci ni Noktua s tim da je Ac tisi od Noktue jer ova 140-tka kad s zaleti urla da te bog sacuva.

Moj PC  
0 2 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Boris grozni kaže...

O kakvih 7-8°c pričaš? Duo dolazi s dva 120mm fana, noktua s 1x140, razlika je u Ovom testu 2°c, Ono kaj nemre hladiti Ac nece moci ni Noktua s tim da je Ac tisi od Noktue jer ova 140-tka kad s zaleti urla da te bog sacuva.

amaterski uradak, amaterskog reviewera

 

na AC 34 je nakon minute i 10 sekundi očitao 88C, i onda počeo prtljat sa isključivanjem jednog fana, te mu je stoperica od bencha pokrivena sa njegovom glupom slikom, a bome noctuu je odvrtio fino 10minuta(vidi se štoperica) i i 90 joj je bio max...

 

jeste vi gospon Boris zastupnik Arctica za HR kad ih tako branite neargumetiranim činjenicama i amaterskim reviewovima? mislim ja koristim njihov hladnjak, odlični su, al nećemo bajke baš okolo pričati...

14 godina
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Boris grozni kaže...

O kakvih 7-8°c pričaš? Duo dolazi s dva 120mm fana, noktua s 1x140, razlika je u Ovom testu 2°c, Ono kaj nemre hladiti Ac nece moci ni Noktua s tim da je Ac tisi od Noktue jer ova 140-tka kad s zaleti urla da te bog sacuva.

AC tisi od Noctue? 2 venta od 2100rpm su tisa nego jedan od 1500? Odjavi se s foruma...

15 godina
offline
Koji CPU cooler kupiti?

Zaključak je da će AC freezer esports DUO raditi ok posao ako se ne clocka CPU.

Nešto clocka ne isključujem, a za cijenu npr. Noctue mogu dobiti AC Liquid freezer II - 240 vodeno hlađenje.

Nemam nikakvog iskustva sa vodenim hlađenjima pa me zanima jel to ok rješenje (prepao me frend sa potencijalnim leakom) i kolika je tu razina buke u pitanju s obzirom radijator i ventovi idu na gornju stranu kućišta?

MBO ide definitivno MSI Z690A - Pro, a nisam našo ništa o kompatibilonosti - moram li brinuti o tome ?
Vidim da ovo vodeno ima i mali VRM vent pa me zanima može li se on isključiti (ako se pokaže da je prebučan, a prema nekim testovima i ne radi ono što treba nešto kvalitetno)?

 
0 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
tintin kaže...

Zaključak je da će AC freezer esports DUO raditi ok posao ako se ne clocka CPU.

Nešto clocka ne isključujem, a za cijenu npr. Noctue mogu dobiti AC Liquid freezer II - 240 vodeno hlađenje.

Nemam nikakvog iskustva sa vodenim hlađenjima pa me zanima jel to ok rješenje (prepao me frend sa potencijalnim leakom) i kolika je tu razina buke u pitanju s obzirom radijator i ventovi idu na gornju stranu kućišta?

MBO ide definitivno MSI Z690A - Pro, a nisam našo ništa o kompatibilonosti - moram li brinuti o tome ?
Vidim da ovo vodeno ima i mali VRM vent pa me zanima može li se on isključiti (ako se pokaže da je prebučan, a prema nekim testovima i ne radi ono što treba nešto kvalitetno)?

 ma ako ti kućište podržava idi na AC LF II... taj mali drekić se ne čuje, a može se isključiti jednostavno, odspoji se njegova žica

15 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Čitam da AC Freezeri ne pokrivaju cijelu površinu Alder Lake procesora.
Jel to neki problem ili ne?
Kakva je situacija sa drugim hladnjacima tj. pokrivaju li cijelu površinu CPUa?
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
tintin kaže...
Čitam da AC Freezeri ne pokrivaju cijelu površinu Alder Lake procesora.
Jel to neki problem ili ne?
Kakva je situacija sa drugim hladnjacima tj. pokrivaju li cijelu površinu CPUa?

A googlaj koji je najbolji za Aldera... Cak i kad pokrivaju cijelu povrsinu, pitanje kakav je dizajn cold plate-a iznutra...

15 godina
offline
Koji CPU cooler kupiti?

Ide definitivno AC Freezer Liquid II 240.

Sad trebam savjet oko stavljanja termalne paste.

Nisam slagao računala od socketa 775, a i sad me isto dobro služi i svakih cca 2. godine promjenim pastu i razmažem ju cijelom površinom cpu-a i nikad nisam imao problema sa temperaturama i preljevanjem iste sa cpu-a.

Na koji način mi je najbolje/najpametnije nanjeti pastu na i5-12600k u kombinaciji sa ovim vodenim?

S obzirom da ne pokriva čitavu površinu cpu-a ima li smisla nanjeti tako ili ima neka bolja varijanta?

Koristim MX-4 pastu.

 

Freezer bi išao na gornju stranu kučišta i on je koliko vidim tvornički podešen na push varijantu.

Ostaviti tako ili je bolje staviti na pull?

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.2.2022 11:01 (tintin).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Niti stock hladnjak ne pokriva cijelu površinu, pa nema nikakvih problema niti prevelikih razlika u temperaturi jezgri.
Barem ne na 12400f modelu.
A što se tiče paste, staviš blob u sredinu i pustiš da pritisak hladnjaka učini svoje
15 godina
offline
Koji CPU cooler kupiti?

Na žalost ne stane mi AC Freezer Liquid II 240 u kučište koje imam pa molim preporuku nekog kučišta gdje se matična ne montira skroz na vrhu nego najmanje 15 cm (visina radijatora + ventilatora).

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.2.2022 9:41 (tintin).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Malo sam se prevario...
Nekakvih cca 7 cm (38 mm radijator + 25 mm ventilator) od vrha kučišta pa do gornjeg dijela matične ploče bi trebalo biti dovoljno za postaviti vodeno hlađenje.

EDIT:
Mislim da ću morati u obzir uzeti i varijantu montiranja vodenog na prednju stranu kučišta.
Kako tu postaviti ventove na radijator?
Idealno bi bilo da su u tom slučaju cijevi od radijatora dolje, a vrh radijatora pri vrhu kučišta.
Još samo da nađem kučište koje to omogućuje...
Poruka je uređivana zadnji put ned 6.2.2022 6:28 (tintin).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Koji CPU cooler kupiti?

Konačno sam složio računalo i sve radi ko podmazano.
Vodeno stane bez problema na vrh u Phanateks Eclipse P500A
Spojio sam vodeno na CPU_FAN konektor na mbo pa me zanima dal da ga ostavim tako ili je bolje da ga spojim na PUMP_FAN konektor?
Fan krivulja u biosu je podešena po uputama MSIa za njihove matične na silent i sve je super tiho.
Računalo je u idlu cca 28-30°C...nisam ga još opterečivao pa ne znam koliko ide u full loadu.

 


EDIT:
Zeznuo jednu stvar kod instalacije pa me zanima koliko je to bitno tj. da li sam zeznuo toliko da moram sve slagati ispočetka.
Nisam stavio samoljepljive podloške sa gornje strane matične kao na ovoj slici nego samo standoffse.
U pakiranju za LGA1700 socket bile su samo 4 i te sam stavio sa donje strane matične, a ove ako je trebalo staviti trebalo je uzeti onda iz orginal pakiranja koje ide sa vodenim, a to mi je promaklo.

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.2.2022 11:22 (tintin).
 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
tintin kaže...

Mozes ostaviti i na CPU- fan, a mozes i na PUMP_Fan konektor, pitanje je dal ce ti ploca dopustit da nemas nista ukljuceno u CPU_FAN (jer ocitava kao da nemas cooler na cpu pa ce ti kao cpu izgorit), no u BIOSU mozes i to promijenit koliko znam pa nema brige, koristis koji ti hoces konektor...

 

Inace je to za posbeno odvojene ventove i recimo vodenu pumpu, pa ventove sve spojene na jedan HUB spojis na CPU_FAN, a pumpu posebno na PUMP_FAN i kontorliras sve kako tebi pase...Posto to na danasnjim vodenima dolazi integrirano sve na jedan 4 pinski konektor (i pumpa i ventovi) onda mozes spojiti gdje ti je pristupacnije (ja osobno drzim spojeno na CPU_FAN, rijetko kada sam spajao na PUMP_FAN)...

 

Za ovo drugo, i nije neka greska jer prije nisu ni dolazile zastitne podloske pa si samo montirao sarafe i dovidenja...Za neka vodena ni nemaju te zastitne podloske pa nema problema, montirao tako vise drugih vodena i sve ok...Takoder, rupe gdje idu standoffsi imaju "zastitni sloj" koji sprjecava direktan dodir bas sa plocom pa ni tu nebi trebalo biti problema...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.2.2022 14:42 (Tomo53nja).
14 godina
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Tomo53nja kaže...
tintin kaže...

Mozes ostaviti i na CPU- fan, a mozes i na PUMP_Fan konektor, pitanje je dal ce ti ploca dopustit da nemas nista ukljuceno u CPU_FAN (jer ocitava kao da nemas cooler na cpu pa ce ti kao cpu izgorit), no u BIOSU mozes i to promijenit koliko znam pa nema brige, koristis koji ti hoces konektor...

 

Inace je to za posbeno odvojene ventove i recimo vodenu pumpu, pa ventove sve spojene na jedan HUB spojis na CPU_FAN, a pumpu posebno na PUMP_FAN i kontorliras sve kako tebi pase...Posto to na danasnjim vodenima dolazi integrirano sve na jedan 4 pinski konektor (i pumpa i ventovi) onda mozes spojiti gdje ti je pristupacnije (ja osobno drzim spojeno na CPU_FAN, rijetko kada sam spajao na PUMP_FAN)...

 

Za ovo drugo, i nije neka greska jer prije nisu ni dolazile zastitne podloske pa si samo montirao sarafe i dovidenja...Za neka vodena ni nemaju te zastitne podloske pa nema problema, montirao tako vise drugih vodena i sve ok...Takoder, rupe gdje idu standoffsi imaju "zastitni sloj" koji sprjecava direktan dodir bas sa plocom pa ni tu nebi trebalo biti problema...

Ne bi ja bilo gdje nego u pump jer je 2A konektor sta je bitno bas zato sta se i pumpa i ventovi napajaju iz istog izvora. Kad je sve na full speed moglo bi biti i vec blizu granice 1A konektora...

12 godina
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
ansha kaže...

Ne bi ja bilo gdje nego u pump jer je 2A konektor sta je bitno bas zato sta se i pumpa i ventovi napajaju iz istog izvora. Kad je sve na full speed moglo bi biti i vec blizu granice 1A konektora...

Mislis da bi CPU_FAN konektor mogao biti fasung? Jer kod spajanja na odredenim plocama nisu specificirali da je CPU_FAN 1A, a recimo PUMP_FAN 2A pa zato...

 

Isto tako odredene ploce i na CPU_FAN i na PUMP_FAN daju konstantni 12V 2A, sto nebi trebao biti problema napajati pumpu i ventove na jednom ili na drugom konektoru...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.2.2022 17:29 (Tomo53nja).
14 godina
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Tomo53nja kaže...
ansha kaže...

Ne bi ja bilo gdje nego u pump jer je 2A konektor sta je bitno bas zato sta se i pumpa i ventovi napajaju iz istog izvora. Kad je sve na full speed moglo bi biti i vec blizu granice 1A konektora...

Mislis da bi CPU_FAN konektor mogao biti fasung? Jer kod spajanja na odredenim plocama nisu specificirali da je CPU_FAN 1A, a recimo PUMP_FAN 2A pa zato...

 

Isto tako odredene ploce i na CPU_FAN i na PUMP_FAN daju konstantni 12V sto nebi trebao biti problema napajati pumpu i ventove na jednom ili drugom konektoru...

Jace pumpe kod custom loopova vuku do 23-24W sta je upravo 2Ax12V. Mislim da je na velikoj vecini ploca cpu 1A a pump 2A.

12V kazes? Znaci mogao bi i graficku spojit na to, ona se napaja sa 12V 

15 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
U manualu piše:
CPU_FAN1 - PWM mode - 2A - 24W
PUMP_FAN1 - PWM mode - 3A - 36W
 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
ansha kaže...

Jace pumpe kod custom loopova vuku do 23-24W sta je upravo 2Ax12V. Mislim da je na velikoj vecini ploca cpu 1A a pump 2A.

12V kazes? Znaci mogao bi i graficku spojit na to, ona se napaja sa 12V 

A to je kod custom, kod AIO je manje... A ja mislim da je bar 2A, a pump je mozda i 3A...

 

12V x XA, greska u koracima... To je ono na sto sam mislio da negdje u manualima pise, a negdje ne, ja nisam imao problema na CPU_FAN sa vise gotovih vodenih ni na full pa sam zato i govorio da nece biti problema...

 

P.S. Eto kolega stavio vrijednosti, sto znaci da AIO na CPU_Fan nece biti problema...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.2.2022 17:31 (Tomo53nja).
15 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Sad vidim u manualu od vodenog da piše:
Power Consumption: 0,5 W - 2,7W (Pump and VRM Fan)

Edit:
FAQ od Arctica veli ovo:

Which fan header should I use?

A 4-pin fan connection should always be used with PWM coolers. It does not matter which fan connection is selected. Either "CPU_FAN" or "CPU_OPT" are recommended. With the Liquid Freezer II, connection to a pump header leads to a permanent, unregulated speed of 100%.

Ako je tome za vjerovati onda vodeno pod obavezno treba spojiti na CPU_FAN header.
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.2.2022 20:38 (tintin).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
tintin kaže...
Sad vidim u manualu od vodenog da piše:
Power Consumption: 0,5 W - 2,7W (Pump and VRM Fan)

Edit:
FAQ od Arctica veli ovo:

Which fan header should I use?

A 4-pin fan connection should always be used with PWM coolers. It does not matter which fan connection is selected. Either "CPU_FAN" or "CPU_OPT" are recommended. With the Liquid Freezer II, connection to a pump header leads to a permanent, unregulated speed of 100%.

Ako je tome za vjerovati onda vodeno pod obavezno treba spojiti na CPU_FAN header.

Pozdrav,

 

Koliko sam ja upoznat pumpa mora raditi na 100%. Imao sam Artica 120 i držao ga ga na pump headeru na 100%, a ventovi na(push-pull) na cpu headeru.

 

Lp, 

14 godina
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Kvod kaže...
tintin kaže...
Sad vidim u manualu od vodenog da piše:
Power Consumption: 0,5 W - 2,7W (Pump and VRM Fan)

Edit:
FAQ od Arctica veli ovo:

Which fan header should I use?

A 4-pin fan connection should always be used with PWM coolers. It does not matter which fan connection is selected. Either "CPU_FAN" or "CPU_OPT" are recommended. With the Liquid Freezer II, connection to a pump header leads to a permanent, unregulated speed of 100%.

Ako je tome za vjerovati onda vodeno pod obavezno treba spojiti na CPU_FAN header.

Pozdrav,

 

Koliko sam ja upoznat pumpa mora raditi na 100%. Imao sam Artica 120 i držao ga ga na pump headeru na 100%, a ventovi na(push-pull) na cpu headeru.

 

Lp, 

Ne mora, radi na PWM signalu, slozis krivulju kakvu zelis...

9 godina
offline
Koji CPU cooler kupiti?

 

ekipa mjenjam proc i matičnu. uzet ću i5-12600k i neku z690. Zanima me jel mogu iskoristiti ovaj vent koji koristim zadnjih 6 godina - http://www.thermalright.com/product/macho-rev-b/

 

ili je bolje da kupujem novo?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Cansee kaže...

 

ekipa mjenjam proc i matičnu. uzet ću i5-12600k i neku z690. Zanima me jel mogu iskoristiti ovaj vent koji koristim zadnjih 6 godina - http://www.thermalright.com/product/macho-rev-b/

 

ili je bolje da kupujem novo?

Na linku se ne navodi kompatibilnost hladnjaka za socket 1700 (I5 12600k). Možda se može nabaviti neki dodatak za 1700?

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
9 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
boxer kaže...
Cansee kaže...

 

ekipa mjenjam proc i matičnu. uzet ću i5-12600k i neku z690. Zanima me jel mogu iskoristiti ovaj vent koji koristim zadnjih 6 godina - http://www.thermalright.com/product/macho-rev-b/

 

ili je bolje da kupujem novo?

Na linku se ne navodi kompatibilnost hladnjaka za socket 1700 (I5 12600k). Možda se može nabaviti neki dodatak za 1700?

 

a ne znam, ne bi se s tim zafrkavao, bolje mi onda uzeti novo. Mislio sam da možda nisu ažurirali stranicu od tog venta, jer vidim da je kompatibilan sa svim mogućim socketima

15 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Cansee kaže...
boxer kaže...
Cansee kaže...

 

ekipa mjenjam proc i matičnu. uzet ću i5-12600k i neku z690. Zanima me jel mogu iskoristiti ovaj vent koji koristim zadnjih 6 godina - http://www.thermalright.com/product/macho-rev-b/

 

ili je bolje da kupujem novo?

Na linku se ne navodi kompatibilnost hladnjaka za socket 1700 (I5 12600k). Možda se može nabaviti neki dodatak za 1700?

 

a ne znam, ne bi se s tim zafrkavao, bolje mi onda uzeti novo. Mislio sam da možda nisu ažurirali stranicu od tog venta, jer vidim da je kompatibilan sa svim mogućim socketima

 Taj cooler je sposoban sasvim solidno hladiti 12600k samo eto treba mu eventualno dodatak za socket 1700. Ne košta te ništa da im pošalješ email i pitaš za kompatibilnost ili dodatak za 1700. 

Ukoliko uspiješ iskorisiti taj cooler, novac predviđen za drugi usmjeriš u nešto drugo što ti treba za upgrade. 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
12 godina
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Cansee kaže...

 

a ne znam, ne bi se s tim zafrkavao, bolje mi onda uzeti novo. Mislio sam da možda nisu ažurirali stranicu od tog venta, jer vidim da je kompatibilan sa svim mogućim socketima

Javi se supportu od Scythe i mislim da za par eura iz De postom mozes doibiti kit za 1700 socet...Nema smisla mijenjati i trositi novce za novi hladnjaka kada je taj i dalje jako solidan hladnjak, i jako tih...Nekad davno pokupio je hrpu nagrada, dobrih recenzija, itd itd...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Cansee kaže...

 

ekipa mjenjam proc i matičnu. uzet ću i5-12600k i neku z690. Zanima me jel mogu iskoristiti ovaj vent koji koristim zadnjih 6 godina - http://www.thermalright.com/product/macho-rev-b/

 

ili je bolje da kupujem novo?

 Imaš i par ploča koje imaju rupe i za 11xx hladnjake pa možda nećeš morati ništa ni nabvljati, ni mijenjati.

15 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Tomo53nja kaže...

Javi se supportu od Scythe i mislim da za par eura iz De postom mozes doibiti kit za 1700 socet...Nema smisla mijenjati i trositi novce za novi hladnjaka kada je taj i dalje jako solidan hladnjak, i jako tih...Nekad davno pokupio je hrpu nagrada, dobrih recenzija, itd itd...

 Misliš na Termalright?

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
12 godina
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
boxer kaže...

 Misliš na Termalright?

Eh, na njih sam mislio da, jedno citam drugo pisem... Za svoj sam Macho koji i dalje krasi policu , za 7 eura u De uzeo za tadasnji tek novi am4 i sada sam miran, mogu i na ryzena stavit ako ikad bude trebalo...Vjerovatno je slicno i za 1700 socet...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.2.2022 15:15 (Tomo53nja).
11 godina
offline
Koji CPU cooler kupiti?

u linksu je akcija na lian li galahad aio...sad je 839 kn jel dobar aio i jel se isplati? znam da je arctic super aio za iste novce ali mi je ruzan do bola ili da cekam akciju u linksu mozda bude jednom i corsair capelix white na akciji? hvala

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: CPU hladnjaci i ventilatori P&O
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice