Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 13.727
|
čitano: 2.129.685
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
7 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Sve ovisi koju grafičku voziš, i na kojoj rezoluciji igraš.

 

Glavni savjet ti je da inteli sa overklokom CPU+CACHE+RAM u praksi dobiju oko 15% boost-a, ryzeni nemaju nikakav OC potencijal i uglavnom je to to kaj dobijes na stocku tj sa PBO automatikom, a uglavnom kod overkloka i izgube nesto single thread performansi zarad multithread boost-a, prvo je bitnije za gaming a drugo za poslovne aplikacije.

 

 Napiši i kakav sada hardver posjeduješ, ddr4 RAM i dalje odlično radi a uštediš dosta.

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.10.2022 18:53 (Zwer54).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

od 10te generacije, i5 400f bio i ostao najbolji gaming cpu, sve ostalo nije vrijedno para, jer toliko koliko su skuplji od ovog sapunatora, za tu razliku u cijenu kupis za rang jacu grafu

 

uvijek ces dobit vise FPS-a sa boljom grafom nego sa boljim procesorom

 

sve ostalo su cisto samo usporedbe sta se moze i ko moze vise bolje i jace, i da se ima o cemu pricati na forumu i voditi rasprava

 

gledaj na to ovako, ako kupis 400f i 3070, imat ces vise fps nego 900k i 3060ti, ako imas novaca za 900k i 3070, opet ti je bolje 400f i 3080 

 

procesori su jednostavno precjenjena komponenta, za gaming naravno

Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
michael kaže...

Ne pratim zadnjih godina jako puno trziste hardwera, pa imam jedno (mozda) jednostavno pitanje.

Najbolji gaming CPU po vama trenutno na trzistu?
Nisu mi potreba neka duboka objasnjenja, ali ako mislite na nesto osim navedenog onda moze koja rijec.

Cijena nije faktor, ostatak hardwara jos uvijek nije odabran, a primarna funcia ce bit gaming. Vidim da mnoge stranice preporucaju i5-12400 ili i5-12600K, ali naravno i i9-12900K

Ako cijena nije faktor, onda naravno da ces uzet 12900K/13900K ispred raznih i5-ica...

10 godina
online
Intel Club (opća tema o procesorima)

 

"13900k is 1% faster then 12900k, when both are tuned and overclocked, in gaming" S tim da se radi usporedba sa 12900k koji je na DDR5 ramu (@7600 CL34-44-40) i 5.3ghz

 

Radi se o 6800C32 ramu, tjuniran na 7200 (ne znam jel dirao latencije, ali rekao je nesto u vezi njih no nije spomenuo dal se i sa njima poigrao) i 5.6ghz na procesoru na 1.35v (LL6), rekao je prakticki da out of box najvjerovatnije dolaze vec skoro maxirani.

 

Izgleda da je jedina nada 13600k/f, netko u komentaru je napisao da ga je tjunirao i dobio 2core na 5.9ghz, 4core na 5.7ghz i ostale na 5.5ghz sto je dosta vise od 5.1ghz single core stock.

 

Edit: bilo bi dobro kad bi doticni uskoro napravio test 7950X Single CCD i 13900k E-cores disabled, naravno oba tjunirana sa nekim zescim ramima jer bi se onda tek vidjela razlika... jer su dosad svi testirali 5950x sa stock CCD (znaci sve ukljuceno), dok kad se iskljuci CCD2 javljale su se dosta bolje performane u gamingu (i to po +20 fpsa)

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.10.2022 11:20 (hahhaajaads).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Evo nam Frame Chasers dobio pristup 13900k kojega je kupac kupio sa Newegg pa mu isporučili 5 dana prije recenzija.

 

Uglavnom, za gaming ispada oko 5% brzi od ZEN4 kada je sve klokano, a od 12900k nebitna nadogradnja u te svrhe jer je 1-2% brži u prosjeku.

 

Eto covjek iskreno rekao sve u bebu i pokazao rezultate a dežurni botovi i trolovi govore da je trol (kao i za sve koji kazu nes kontra svetog AMD-a) zbog njegovih preciznih i detaljnih klipova koji uglavnom vise stete AMD-u jer mainstream mediji ne testiraju u potpunosti kako treba i ne izvuku sve kaj se može iz intela.

 

Uglavnom savjetuje da se Raptor zanemari za gaming ako se Alder Lake moze nabaviti po osjetno jeftinijoj cijeni.

 

Testove produktivnosti cemo pricekati do cetvrtka posto se on bavi iskljucivo gaming testovima i overklokom.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.10.2022 11:12 (Zwer54).
Moj PC  
0 1 hvala 0
7 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
hahhaajaads kaže...

 

"13900k is 1% faster then 12900k, when both are tuned and overclocked, in gaming" S tim da se radi usporedba sa 12900k koji je na DDR5 ramu (@7600 CL34-44-40) i 5.3ghz

 

Radi se o 6800C32 ramu, tjuniran na 7200 (ne znam jel dirao latencije, ali rekao je nesto u vezi njih no nije spomenuo dal se i sa njima poigrao) i 5.6ghz na procesoru na 1.35v (LL6), rekao je prakticki da out of box najvjerovatnije dolaze vec skoro maxirani.

 

Izgleda da je jedina nada 13600k/f, netko u komentaru je napisao da ga je tjunirao i dobio 2core na 5.9ghz, 4core na 5.7ghz i ostale na 5.5ghz sto je dosta vise od 5.1ghz single core stock.

 Ako ugasi E jezgri kaze moze 5.9 sta nije cudno pošto ima 16 komada navedenih.

 

RAM je koristio Micron IC, kaze da bi sa hynixom to islo jos gore ali mora cekati da kupi procesor pa stigne sve istestirati i sa DDR4 Bdie također. Uglavnom nista narocito mozda jos 2% bi dobio kaze na sve ovo kaj sada vidimo.

Za RAM je spomenuo da je Raptor ima malo bolji memory kontroler jer gdje je sa jednom memorijom na 12900k izvukao 6800MHz, tamo je sa 13900K izvukao 7200MHz.

 

Edit

 

Nisam cuo da je reko koja je grafa u testu ali vidim u warzone po taktovima da je 3090ti, znači sa 4090 još par posto vece razlike.

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.10.2022 11:20 (Zwer54).
10 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Zwer54 kaže...
hahhaajaads kaže...

 

"13900k is 1% faster then 12900k, when both are tuned and overclocked, in gaming" S tim da se radi usporedba sa 12900k koji je na DDR5 ramu (@7600 CL34-44-40) i 5.3ghz

 

Radi se o 6800C32 ramu, tjuniran na 7200 (ne znam jel dirao latencije, ali rekao je nesto u vezi njih no nije spomenuo dal se i sa njima poigrao) i 5.6ghz na procesoru na 1.35v (LL6), rekao je prakticki da out of box najvjerovatnije dolaze vec skoro maxirani.

 

Izgleda da je jedina nada 13600k/f, netko u komentaru je napisao da ga je tjunirao i dobio 2core na 5.9ghz, 4core na 5.7ghz i ostale na 5.5ghz sto je dosta vise od 5.1ghz single core stock.

 Ako ugasi E jezgri kaze moze 5.9 sta nije cudno pošto ima 16 komada navedenih.

 

RAM je koristio Micron IC, kaze da bi sa hynixom to islo jos gore ali mora cekati da kupi procesor pa stigne sve istestirati i sa DDR4 Bdie također. Uglavnom nista narocito mozda jos 2% bi dobio kaze na sve ovo kaj sada vidimo.

Za RAM je spomenuo da je Raptor ima malo bolji memory kontroler jer gdje je sa jednom memorijom na 12900k izvukao 6800MHz, tamo je sa 13900K izvukao 7200MHz.

 Dap, ali znaci prakticki ja osobno mislim da su isti u gamingu, 13900k i 7950X jel.

 

 Svi su testirali 7950X sa stock CCDom no nitko nije napravio test sa iskljucenim jednim CCDom (2), a odnedano kruze informacije da je 5950X znacajno brzi u gamingu samo sa najboljim CCDom (koji i boosta vise normalno) i to po, capframex testirao par puta i dobio 25 fpsa vise u Metro Exodusu sa CCD2 disabled. I u prici je windows 11, po nekima je navodno prioritizirao CCD2 umjesto 1 (CCD2 na 7950X jeono cca 4.5ghz) pa je to valjda ovaj 22H2 update to rijesio (?)

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.10.2022 11:26 (hahhaajaads).
7 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Pa imaš 5800x i vidimo da je to isti drek a on je na jednom chipletu.

 

Testirao je on vec i sa 5800x, 5800x3d i 12900k

5800X3D stock vs 5800X max OC

5800X3D vs 12900K max OC benchmarks

 

Aha vidim da si editirao umjesto 5950x za 7950x, pa isto ovo je primjenjivo i na 7700x i 7950x

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.10.2022 11:27 (Zwer54).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Pozdrav, koju ok plocu uzeti za 10400f ili 11400f u pitanju je rx 6600xt, ili mozda 10100f-11100f. Hvala.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
xfire975 kaže...
Pozdrav, koju ok plocu uzeti za 10400f ili 11400f u pitanju je rx 6600xt, ili mozda 10100f-11100f. Hvala.

 10100f nema imas 10105f ali idi bolje na i5 imas b560m mortar

7 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)
Moj PC  
2 1 hvala 0
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Zwer54 kaže...

 Auu pa ovo je ubijanje

7 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

I sad ce doc dery reci kako bi samo debil gledao za gaming nesto osim privjeska za kljuceve zvanog ryzen 5600 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Pričamo o kartici od 22 000 kn koju će kupiti 0.01% gamera, pa je bitna ko snijeg od prije deset godina. A ryzen 5600 za 1400kn i B550 ploča za 800 kn su najbolji izbor uloženo/dobiveno. Ostalo su igre bez granica i natjecanje u pišanju, totalno nebitno tko kaj misli i na kaj drka 

Moj PC  
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
forumaš kaže...

Pričamo o kartici od 22 000 kn koju će kupiti 0.01% gamera, pa je bitna ko snijeg od prije deset godina. A ryzen 5600 za 1400kn i B550 ploča za 800 kn su najbolji izbor uloženo/dobiveno. Ostalo su igre bez granica i natjecanje u pišanju, totalno nebitno tko kaj misli i na kaj drka 

 Daleko od toga da je 22k prosjecna cijena, jedino kod nas ekstra nabubana cifra za flagship model, uzme se ona za 18k.

 

Uglavnom, ona izjava je krajnje retardirana i neozbiljna jer i sa jednom 3080 imas na 1440p imas preko 10% razlike sa klokanim 12600k, sa 5800x3d na stocku 8%.

 

A uskoro dolazi i 4080, RDNA3, a tu je jos i 3090ti, znači razlika ce biti minimum 15% spram jacih modela sa novim grafama i flagshipima starih serija.

 

To je dobra opcija za graficke do ranga max 3080, sve iznad pokazuje osjetan zaostatak.

14 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Pa ta polovna košta barem 5500 kn i zašto bi itko plaćao više, koje to igre zavrijeđuju ulaganje više od recimo 10 000 kn u kantu? Opet više od toga će platiti 0.1% gamera. Ja pričam o best buy opciji, nešto što nećeš preplatiti, a ne platiti duplo više za 10% više samo zato da bi nešto dokazao na internetima, to je tek glupo za usrat se 

 

6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
forumaš kaže...

Pa ta polovna košta barem 5500 kn i zašto bi itko plaćao više, koje to igre zavrijeđuju ulaganje više od recimo 10 000 kn u kantu? Opet više od toga će platiti 0.1% gamera. Ja pričam o best buy opciji, nešto što nećeš preplatiti, a ne platiti duplo više za 10% više samo zato da bi nešto dokazao na internetima, to je tek glupo za usrat se 

 

 pa nismo na forumu da bi bili pametni, vec da pokazemo ciji je veci 

7 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

To kome se isplati ili ne isplati ulagati vise je subjektivna stvar, isto kao i ima li i koliko vrijednih igara sto izaslih sto najavljenih i u dolasku. To na stranu.

Ja pricam iz polozaja recenzija i rezultata, a to je da svakako ima smisla i dobitka od jacih procesora od tog budzet procesora.

 

Ovo dalje je mlacenje prazne slame.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Da, a gledanje u fps brojač je jako objektivno. Ta spika se uvijek sapuna kad se malo ili niš ne igra, ili se opsesivno igra jedna igra pa se traži dlaka u jajetu kako povečati KD stastisiku , pa je onda bitna latencija između 173 i 192 fpsa.  To je objektivno i bitno a ne slaganje best buy komponenata i prestat gbojit za te korporacije koje guraju sve skuplju robu koju treba ignorirati IMO

 

 

 

13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Zwer54 kaže...

Ja pricam iz polozaja recenzija i rezultata, a to je da svakako ima smisla i dobitka od jacih procesora od tog budzet procesora.

 Pa pobogu, za koga prave oni te recenzije i rezultate

Say hello to my little friend
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Krunoo7 kaže...

 Pa pobogu, za koga prave oni te recenzije i rezultate

 valjda za nas koji ih čitamo

14 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
forumaš kaže...

Da, a gledanje u fps brojač je jako objektivno. Ta spika se uvijek sapuna kad se malo ili niš ne igra, ili se opsesivno igra jedna igra pa se traži dlaka u jajetu kako povečati KD stastisiku , pa je onda bitna latencija između 173 i 192 fpsa.  To je objektivno i bitno a ne slaganje best buy komponenata i prestat gbojit za te korporacije koje guraju sve skuplju robu koju treba ignorirati IMO

 

 

 

 Odjednom ni fps brojac nije bitan a sva se polemika oko toga i vrti tko će dati vise 

Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Da ali najvaznije tko ce dati vise za sto manje love, onaj ryzen na 6ghz sto je hahajdas linkao je impersivan Ali to nije nikakvo cudo posto sav taj hardver kosta kao jedan rabljeni auto u svakom slucaju za gaming od kojeg nema nikakve zarade vec samo da se ubije vrijeme dovoljan je i i5 12400f \r5 5600 6c/12t za 200e...

14 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
MGloc kaže...

Da ali najvaznije tko ce dati vise za sto manje love, onaj ryzen na 6ghz sto je hahajdas linkao je impersivan Ali to nije nikakvo cudo posto sav taj hardver kosta kao jedan rabljeni auto u svakom slucaju za gaming od kojeg nema nikakve zarade vec samo da se ubije vrijeme dovoljan je i i5 12400f \r5 5600 6c/12t za 200e...

 Pa evo amd se trudi da da vise novim kupcima uz kupovinu procesora dobijes i naslov igre,  to intel nije nikad prakticirao bar koliko ga ja dugo pratim.To je jedan veliki plus od njih, svaka im cast sad je samo do kupca sta vise preferira i koga ce odabrati.

Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
7 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)
  1. Pa imao si do nedugo intel promociju gdje su dijelili novi COD i jos neke igre i software uz svoje komponente klik
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.10.2022 12:35 (Zwer54).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
dreadmoore kaže...

 Pa evo amd se trudi da da vise novim kupcima uz kupovinu procesora dobijes i naslov igre,  to intel nije nikad prakticirao bar koliko ga ja dugo pratim...

 bogme ne sjećam se da je amd davao igre gratis kad su prodavali 5xxx seriju ko ludi

valjda ti je jasno da gratis bilo što ide kako bi se popravila prodaja, a taj 'gratis' ti je ionako uračunat u cijenu kad je stave ovako kao sad - precijenjenu, bilo to čang šlang ili amd

9 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

.

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.10.2022 13:20 (pqweasdyxc).
14 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
dreadmoore kaže...
forumaš kaže...

Da, a gledanje u fps brojač je jako objektivno. Ta spika se uvijek sapuna kad se malo ili niš ne igra, ili se opsesivno igra jedna igra pa se traži dlaka u jajetu kako povečati KD stastisiku , pa je onda bitna latencija između 173 i 192 fpsa.  To je objektivno i bitno a ne slaganje best buy komponenata i prestat gbojit za te korporacije koje guraju sve skuplju robu koju treba ignorirati IMO

 

 

 

 Odjednom ni fps brojac nije bitan a sva se polemika oko toga i vrti tko će dati vise 

 Ryzen uredno pogoni 144 hz monitore...kad će prestati biti FPS bitan, koja je granica 500 fpsa? da li će to biti dovoljno ili će se i dalje voditi polemika?

10 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
picajzla0707 kaže...
dreadmoore kaže...

 Pa evo amd se trudi da da vise novim kupcima uz kupovinu procesora dobijes i naslov igre,  to intel nije nikad prakticirao bar koliko ga ja dugo pratim...

 bogme ne sjećam se da je amd davao igre gratis kad su prodavali 5xxx seriju ko ludi

valjda ti je jasno da gratis bilo što ide kako bi se popravila prodaja, a taj 'gratis' ti je ionako uračunat u cijenu kad je stave ovako kao sad - precijenjenu, bilo to čang šlang ili amd

 Kao da ova mlađarija zna šta je bio Čang-Šlang ???

7 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Intel claims Core i9-13900K will be 11% faster on average than AMD Ryzen 9 7950X in gaming

 

Osobno ne vjerujem previše službenim prezentacijama ni njihovim rezultatima jer uvijek navlace vodu na svoj mlin (hint zen 4 prezentacija gaming performansi uz SAM i 7600x 5% od 12900k), tako da 11% avg prednosti 13900k spram 7950x sumnjam da ce biti.

 

Ali svakako da je Frame Chasers u svom testiranju 13900k napravio klopku za AMD masu kako sam jutros napomenuo jer nije usporedio 13900k sa zen 4 nego sa full klokanim 12900k, a 12900k se redovno testira na stocku u mainstream medijima, dok ce 13900k doci out of the box na skoro max gaming performansama zbog stock 5.5GHZ all core taktova, a inace zen 4 muku muči sa 12900k koji je na 300-500mhz manje od njih.

Plus imao je 3090ti za grafu u usporedbi...

 

Ali brzo ce cetvrtak 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice