Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 13.727
|
čitano: 2.120.762
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
12 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Uzeo nedavno asus ZenBook 14 sa Intel ultra 125 h ,slazem se baterija je impresivna preko 10 sati ,kad smanjim brightness I neke druge postavke može i preko 15 sati dogurat 

14 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
uznemirex kaže...

Uzeo nedavno asus ZenBook 14 sa Intel ultra 125 h ,slazem se baterija je impresivna preko 10 sati ,kad smanjim brightness I neke druge postavke može i preko 15 sati dogurat 

 Može pitanje u vezi trajanja baterije.Jeli laptop na 3K rezoluciji i 120Hz refresh rate-u,kolika je jačina osvjetljenja i što se radi na njemu tokom tih 10 sati.Pitam te jer je Asus tvrdio da i moj stariji Vivobook 16X Pro na 96Wh bateriji i na 4K rezoluciji sa 50% osvjetljenja traje preko 12 sati što jednostavno nije istina.

 OLED ekrani inače a pogotovo UHD rezolucije su dosta zahtjevni što se tiče baterije.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.3.2024 17:39 (ghibli7).
12 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Osvjetljenje mi je 30-50% ovisno navečer mi ne treba preko 30% recimo  ,da 3k rezolucija i 120hz i  u power saving modu jer za mene je ovaj procesor overkill za stvari sto radim a to je daytrading gdje imam 2 aplikacije  sa grafovima otvoreno plus edge 2-3 taba ,kad ne radim onda uglavnom sluzi za filmove i surfanje  ,YouTube i ostalo imao sam razne generacije Intela u laptopu u prošlosti  gdje bi u power modu ili na bateriji  performance osjetno pale ovdje ne osjetim razliku stvarno efektivan procesor  i na bateriji i kad je uključen u struju velik pomak za Intel s ovom 14 generacijom  sto se efektivnosti tice 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.3.2024 18:36 (uznemirex).
15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Moze li se sa 14700kf procesor underwoltati da se manje grije i kako?
Intel 80286
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Horned Reaer kaže...
Moze li se sa 14700kf procesor underwoltati da se manje grije i kako?

 Moja metoda je da pokrenem prime95 i onda spustam napon dok ne pocne krepavati jedna jezgra, nakon toga onda malo podignem napon i odvrtim opet test nekih 10min ako je stabilno to ti je to vise manje!

15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Jel u primeu spustas voltazu? Hvala
Intel 80286
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Horned Reaer kaže...
Jel u primeu spustas voltazu? Hvala

 Ne nego u Intelu, Asus, Msi ili koji vec app koristis od maticne ploce u windowsima, tak mi je najednostavnije sve radis u real timeu nemoras ulazit u bios/restartat itd itd osim kad krepucne :)! Prime95 sluzi za testiranje stabilnosti!

6 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Meni je osobno najlakše bilo da ograničim L1 i L2, tako da imam na 12700k 180/190, jer sve preko toga skače do 100 unutar 10 sekundi, ovako u full loadu se vrti blizu 90 a na CB sam izgubio cca 2%

Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

 

12700KF, bez limita, bez undervolta, zracni hladnjak, CB23 :)

 

 

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Mno kaže...

 

12700KF, bez limita, bez undervolta, zracni hladnjak, CB23 :)

 

 

 Bez limita sigurno nije jer vidim da ti je maximum cpu voltage 180W, dok moj bez limita potegne do 220W što moj zračni hladnjak (Noctua NH12S) nemože niti pod razno ohladit.  Jedino ako KF verzija ima neki limiter za kojeg ja neznam.

14 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nikonja kaže...
Mno kaže...

 

12700KF, bez limita, bez undervolta, zracni hladnjak, CB23 :)

 

 

 Bez limita sigurno nije jer vidim da ti je maximum cpu voltage 180W, dok moj bez limita potegne do 220W što moj zračni hladnjak (Noctua NH12S) nemože niti pod razno ohladit.  Jedino ako KF verzija ima neki limiter za kojeg ja neznam.

 

Da ima limit, pisalo bi umjesto 4096W koliko je trenutno stavljeni PL1 i PL2 limit.

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.3.2024 13:53 (Mno).
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Mno kaže...
nikonja kaže...
Mno kaže...

 

12700KF, bez limita, bez undervolta, zracni hladnjak, CB23 :)

 

 

 Bez limita sigurno nije jer vidim da ti je maximum cpu voltage 180W, dok moj bez limita potegne do 220W što moj zračni hladnjak (Noctua NH12S) nemože niti pod razno ohladit.  Jedino ako KF verzija ima neki limiter za kojeg ja neznam.

 

Da ima limit, pisalo bi umjesto 4096W koliko je trenutno stavljeni PL1 i PL2 limit.

Evo moj bez limita, i pogledaj max cpu package u CB - 248W (više nego sam mislio). Zato mi nije jasno zašto tvoj ne ide preko 180 bez ikakvih limita.

I ovako bez limita počne throtlat za 10 sekundi - istina da je i bolji rezultat 22t (sa PL2 na 180) je 20t ali i temp ne ide preko 90.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.3.2024 14:39 (nikonja).
15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Mno; Postavio si power limite na auto, ploca je odlucila da limitira na 180W sto se jasno vidi , također ti je limitirala Vcore, znaci ploca ti je limitirala snagu i napon tj napravila undervolt. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 23.3.2024 10:04 (bik).
14 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
bik kaže...

Mno; Postavio si power limite na auto, ploca je odlucila da limitira na 180W sto se jasno vidi , također ti je limitirala Vcore, znaci ploca ti je limitirala snagu i napon tj napravila undervolt. 

 

Nije auto opcija undervolt.

 

Prije sam imao losiji hladnjak i kako je rasla temperatura, tako je rasla i potrosnja. Kad sam stavio hladnjak sa 6 cijevi, ne raste ni temp. ni potrošnja iznad 185W. To što je ovdje 180, nije uvijek 180. Nekad je 182, nekad 185, itd..

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 23.3.2024 14:18 (Mno).
14 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Undervolt 0.1V, ostalo default:

 

 

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Mno kaže...

Undervolt 0.1V, ostalo default:

 

 

Taj undervolt je malo extreman zato ti sada ne vuče više od 145W u maximumu - jedino ako ti je to cilj, ali onda nema smisla kupovat 12700 ako ga toliko stegneš.

Uglavnom ako pomakneš sve OC/undervolte koje imaš, CPU bi ti trebao vuči isto kao i moj (jer su isti) ali tvoj ne ide preko 180W što znači da si ga ili ti sam ograničio ili ga je matična?

15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Mno kaže...
bik kaže...

Mno; Postavio si power limite na auto, ploca je odlucila da limitira na 180W sto se jasno vidi , također ti je limitirala Vcore, znaci ploca ti je limitirala snagu i napon tj napravila undervolt. 

 

Nije auto opcija undervolt.

 

Prije sam imao losiji hladnjak i kako je rasla temperatura, tako je rasla i potrosnja. Kad sam stavio hladnjak sa 6 cijevi, ne raste ni temp. ni potrošnja iznad 185W. To što je ovdje 180, nije uvijek 180. Nekad je 182, nekad 185, itd..

 

 itekako je undervolt jer je ploča (bios) na "Auto" odlučila ograniciti snagu 180-190W a to radi tako da podesi/smanji napon (V) i struju (I). Vec ti je kolega objasnio da bez limita taj cpu povuce 220-250W.

Ova teorija 6 cijevi ti nema veze s potrošnjom nego samo utjece na temperaturu. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 23.3.2024 22:53 (bik).
5 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Cinebench CPU Multi Core benchmark i5-14600k sa zracnim hladenjem (Freezer 34 eSports DUO)

 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Nadam se povratku Intela u velike, sa Arrow Lakeom, na način na koji su to izveli sa Alderom. Iako ga je AMD tada bio zeznuo u laptopima po onom najbitnijem, potrošnji.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
EricCartman kaže...

Iako ga je AMD tada bio zeznuo u laptopima po onom najbitnijem, potrošnji.

 nije intela amd zeznuo po potrošnji, zeznuo se sam intel 

8 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Sreća pa sam se rješio intel, ko bi to više pratio, velike, male, srednjoškoljke itd jezgre. 

Taraba WoW
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Šta ih briga??

Slična stvar kod njih će opet bit, potrošnja velika i temperature.

Ekipa će ih i dalje kupovati (Sve dok je ovaca, neće falit vune). Do nedavno se sve toleriralo jer su imali poprilično efikasne čipova.

Svaki kupac bi volio pa i sam ja da je rezultat drugčiji.

AMD ne treba spominjat jer bili ili ne konkurencija od Intela se očekuje kvalitetan proizvod koji se jednako dobro i plati.

Ne očekujem ništa, svaki rast performansi sljedećim serijama će bit nešto konkretno naspram očekivanja.

Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Bero_ng95 kaže...

Šta ih briga??

Slična stvar kod njih će opet bit, potrošnja velika i temperature.

Ekipa će ih i dalje kupovati (Sve dok je ovaca, neće falit vune). Do nedavno se sve toleriralo jer su imali poprilično efikasne čipova.

Svaki kupac bi volio pa i sam ja da je rezultat drugčiji.

AMD ne treba spominjat jer bili ili ne konkurencija od Intela se očekuje kvalitetan proizvod koji se jednako dobro i plati.

Ne očekujem ništa, svaki rast performansi sljedećim serijama će bit nešto konkretno naspram očekivanja.

Pa po svim testovima ultra serije na laptopima su svi oduševljeni i performansama i posebno baterijom tako da izgleda da su napravili nešto pametno što se tiče potrošnje. Još samo da je nači neki ok laptop sa cjenom manjom od 1000 eura.

 

Za desktop CPU me ionako nije briga jel troši 150W, 200W, ili 250W jer po zadnjem izračunu od skoka na alder lake, mi je potrošnja struje u sobi, gdje imam PC, skočila za cijelih 15KW u cjeloj godini što je iskreno ništa. Večina opsjednutih sa Intelovom potrošnjom (amd lagano kaska ozada) zaboravlja da vam komp ne radi 24/7 na maximumu, nego je veliku večinu vremena u idlu ili nekom laganom radu kada potrošnja, bar kod mene, šeta između 7-30W.

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.3.2024 13:39 (nikonja).
10 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

E moj Nikonja netko tko radi sa programima heavy cpu potrošnje, će isto casual trošit 30w??

Čemu baziranje na nešto što nije problem.

Hoćeš mi reći da cpu koji je gotovo ne moguće u zahtjevnom radu ohladit zračnjakom je oke??

Ljeto će takvom korosniku doslovno bit veselo....

Bero
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Bero_ng95 kaže...

E moj Nikonja netko tko radi sa programima heavy cpu potrošnje, će isto casual trošit 30w??

Čemu baziranje na nešto što nije problem.

Hoćeš mi reći da cpu koji je gotovo ne moguće u zahtjevnom radu ohladit zračnjakom je oke??

Ljeto će takvom korosniku doslovno bit veselo....

 Nekoga tko radi sa zahtjevnim programima koji zahtjevaju jači i zahtjevniji CPU stvarno jako,jako puno brine oće li trošit 30 ili 300w!

 Zahtjevni programi traže zahtjevniji CPU i neka ozbiljnija hlađenja za isti.

 Ljeto bez klime je jednako veselo onome ko CPU hladi zračnim i onome sa jačim vodenim hlađenjem.

16 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ljeto bez klime ko žena bez sisa, ne znam samo zašto je ja nemam 

Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
ghibli7 kaže...
Bero_ng95 kaže...

E moj Nikonja netko tko radi sa programima heavy cpu potrošnje, će isto casual trošit 30w??

Čemu baziranje na nešto što nije problem.

Hoćeš mi reći da cpu koji je gotovo ne moguće u zahtjevnom radu ohladit zračnjakom je oke??

Ljeto će takvom korosniku doslovno bit veselo....

 Nekoga tko radi sa zahtjevnim programima koji zahtjevaju jači i zahtjevniji CPU stvarno jako,jako puno brine oće li trošit 30 ili 300w!

 Zahtjevni programi traže zahtjevniji CPU i neka ozbiljnija hlađenja za isti.

 Ljeto bez klime je jednako veselo onome ko CPU hladi zračnim i onome sa jačim vodenim hlađenjem.

Točno to, i isto tako netko ko treba snagu će najvejrovatnije skočit na Xeone ili na Threadrippera koji su još teži za hladit i gutaju još više struje, tako da mi nije jasno tko od običnih korisnika doma goni svoj cpu na 100% po cjele dane a da nema par sto eura za klimu?

 

Uglavnom potrošnja je bitna kod laptopa i servera (jer tamo se sve množi), dok kod običnih korisnika doma je skoro totalno svejedno oće li račun za struju bit 1/2 euro veči ili manji na mjesec! Ako več želiš bit zelen punoooo više ušparaš ako pečicu, bojler, perilicu.... pališ kad je jeftina struja nego ako kupiš AMD 7950X (TDP-230W) umjesto 13900K (TDP-253W)

 

4 tjedna
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Bero_ng95 kaže...

E moj Nikonja netko tko radi sa programima heavy cpu potrošnje, će isto casual trošit 30w??

Čemu baziranje na nešto što nije problem.

Hoćeš mi reći da cpu koji je gotovo ne moguće u zahtjevnom radu ohladit zračnjakom je oke??

Ljeto će takvom korosniku doslovno bit veselo....

 Zračni hladnjaci danas bolje ohlade nego vodena hlađenja.

11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Wiz3m4n kaže...

Ljeto bez klime ko žena bez sisa, ne znam samo zašto je ja nemam 

 ženu sa sisama ili?

11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
picajzla0707 kaže...
Wiz3m4n kaže...

Ljeto bez klime ko žena bez sisa, ne znam samo zašto je ja nemam 

 ženu sa sisama ili?

Covik je 100% ON-topic.

 

Mislio je na klimu, jer,  tema je o intelu i njegovom pregrijavanju.

 

P.s. forumasko pregrijavnje druge vrste se ne racuna

maximum effort
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice