AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.947
|
čitano: 5.097.241
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

ukljucis XMP i miran si

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
goodie kaže...

Molim za savjet. Ovo sam složio, pa me zanima hoće li raditi ova memorija na ovoj ploči i sa ovim procom.

Otprilike da samo pobodem i pustim kako je ili se mogu i poigrat sa biosom pa iz memorije izvuć nešto više?

 jucer smo slagali bratu tu configuraciju ali  sa corsair vengeance lpx 3200 mhz memorijom
nije plug & play jer je ploca dosla s verzijom biosa 0806 pise naljepnica gore od rama a to je verzija iz 6tog mjeseca 2020 tako da je trebalo updejtat bios na 1401 a meni nije iz nekog razloga nije radio ez flash na maticnoj (blinkala je lampica 5 sekundi i onda je gorila cijelo vrijeme znaci nije uspio ez flash) pa sam morao staviti svoj ryzen 5 3600 i onda ga s istom stickom updejto bios i  uspjelo je, pitaj ako ti mogu updejtat bios na najnoviju verzije prije prodaje.

Normalno radi, digli windose , stavili xmp na 3200 i sve ok. al je bila tlaka s vadenjem mog procesora i stavljanjem u njegov komp da bi se bios updejto i vracanje nazad i ponovno pastu stavit aijaj.

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2021 19:18 (Mr.Natural).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
goodie kaže...

Molim za savjet. Ovo sam složio, pa me zanima hoće li raditi ova memorija na ovoj ploči i sa ovim procom.

Otprilike da samo pobodem i pustim kako je ili se mogu i poigrat sa biosom pa iz memorije izvuć nešto više?

 To je samsung bdie memorija i na najnovijem biosu bi trebala ici na 3600CL15/16 bez problema

 

provjeri prvo mozes li flashati najnoviji bios bez procesora (bios flashback) na tu plocu, jer b550 out of the box nema podrsku za 5xxx procesore i neces moci uci u bios/windowse sa 5600x

 

 

 

 

15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Koliko vidim ima bios flashback opciju. Ima tipku iza i backplate-u je oznaka BIOS na jednom od usb priključaka.

Nebi trebalo biti problema flashati novi bios.

Sreća je put, a ne odredište.
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2021 18:57 (goodie).
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

ovo je najvise sto sam dosad izvukao

 

PBO +75MHz

curve optimizer -20 (-5 na najjace 2 jezgre)

PBO scalar 4x

 

sa brzim RAM timinzima ne boota

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2021 19:12 (Fanu).
Moj PC  
3 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
goodie kaže...

Koliko vidim ima bios flashback opciju. Ima tipku iza i backplate-u je oznaka BIOS na jednom od usb priključaka.

Nebi trebalo biti problema flashati novi bios.

 skini najnoviji BIOS, extractaj, pokreni BIOS renamer koji je dosao uz njega, nakon sto renajma BIOS file kopiraj ga na FAT32 USB stick

 

stavis stick u za to predvidjen USB port na maticnoj i drzis flashback tipku 3-5sec, odmah kraj tipke ima mala lampica koja ce blinkat zeleno dokle god se flasha bios (potraje nekoliko minuta), nakon sto prestane svjetliti mozes izvaditi USB i spojiti sve komponente na maticnu (CPU, RAM, SSD, itd)

 

 

15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

E i sada pitanje vezano uz nove komponente koje kupujem je:

 

Ryzen 5 5600X

Memorija PC-25600, 16 GB, G.SKILL Flare X, F4-3200C14D-16GFX, DDR4 3200MHz, kit 2x8GB

ASUS TUF Gaming B550M-Plus

 

Koliko će moja gtx 1070 profitirati u fps-ovima u igrama. Rezolucija je 1440p.

Sve do sada što sam igrao je išlo  na medium detaljima 75 fps.

Naravno dok si ne kupim i novu grafičku.

Sreća je put, a ne odredište.
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2021 19:11 (goodie).
Moj PC  
0 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Čovječe koja zvijer. Ram je Bdie? trfc 302, nice.

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2021 19:05 (cvaja997).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
goodie kaže...

E i sada pitanje vezano uz nove komponente koje kupujem je:

 

Ryzen 5 5600X

Memorija PC-25600, 16 GB, G.SKILL Flare X, F4-3200C14D-16GFX, DDR4 3200MHz, kit 2x8GB

ASUS TUF Gaming B550M-Plus

 

Koliko će moja gtx 1070 profitirati u fps-ovima u igrama. Rezolucija je 1440p.

Sve do sada što sam igrao je išlo  na medium detaljima 75 fps.

Naravno dok si ne kupim i novu grafičku.

 

vise neces biti CPU bottleneckan

tj GPU ce ti odsad biti zakucan 99% u vecini igara (ako imas unlockan framerate)

 

 

koliko ces vise FPSa imat, ovisi od igre do igre - ali u svakom slucaju ces primjetiti znacajan napredak u odnosu na i5 2xxx koji sad imas (bolji min fps, frametime, brza loading vremena, puno manje zastajkivanja u igrama, itd)

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2021 19:17 (Fanu).
8 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Zar sam ja jedini ovdje koji je imao problema sa flashanjem biosa na asus tuf gaming b550 plus, formatirao usb na fat 32 i provjerio dali je MBR, skinuo bios, preimenovo sa programom i prebacio na usb, ukopcao napajanje , stavio stick i drzao gumb 3-4 sekunde, titralo je 5 sekundi pa je stalno gorilo znaci nije uspio flashat bios pa sam na kraju morao prebacit  svoj   ryzen 5 3600 da bi updejto bios sa bios softwerom sa istim stickom 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pitati ću prodavača ako će mi oni to odraditi.......ako kažu ne onda ću ja to napraviti.

Sreća je put, a ne odredište.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...

ovo je najvise sto sam dosad izvukao

 

PBO +75MHz

curve optimizer -20 (-5 na najjace 2 jezgre)

PBO scalar 4x

 

sa brzim RAM timinzima ne boota

 GDM na Enable bi treba moći ići na zategnutije tajminge i više frekvencije i napon povećati VDIMM na 1.48V

http://hwbot.org/signature/u135800.png
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Gear down automatski opusti latencije za 1 prema gore. Koji je onda benefit ako je nestabilno? Pitam tak bez razloga...

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
cvaja997 kaže...

Gear down automatski opusti latencije za 1 prema gore. Koji je onda benefit ako je nestabilno? Pitam tak bez razloga...

 GDM Enable ispravlja neparne tajminge da su parni 15 na 16 itd. a command rate iako si stavio na 1 digne na 1.5 ili 2. GDM ON omogućuje više frekvencije uz napon za VDIMM i SoC.

 

veća slika IF 1933mhz Cl14-15-15-30-44 Trfc308 cpu 5ghz TM5 test passed

http://hwbot.org/signature/u135800.png
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2021 21:42 (mirzet1976).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mirzet1976 kaže...
Fanu kaže...

ovo je najvise sto sam dosad izvukao

 

PBO +75MHz

curve optimizer -20 (-5 na najjace 2 jezgre)

PBO scalar 4x

 

sa brzim RAM timinzima ne boota

 GDM na Enable bi treba moći ići na zategnutije tajminge i više frekvencije i napon povećati VDIMM na 1.48V

 
Mislim da nema nekog benefita vise ocati memoriju sto se tice povecanja performansi - eventualno pokusati 3800MHz/1900IF 

pogledaj benchmarke usporedbe timinga sto je ovaj radio:

 

vise se isplati tweakat postavke procesora jer su to najveci dobici u performansama - pbo, curve optimizer i ostale đinđe minđe

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...
mirzet1976 kaže...
Fanu kaže...

ovo je najvise sto sam dosad izvukao

 

PBO +75MHz

curve optimizer -20 (-5 na najjace 2 jezgre)

PBO scalar 4x

 

sa brzim RAM timinzima ne boota

 GDM na Enable bi treba moći ići na zategnutije tajminge i više frekvencije i napon povećati VDIMM na 1.48V

 
Mislim da nema nekog benefita vise ocati memoriju sto se tice povecanja performansi - eventualno pokusati 3800MHz/1900IF 

pogledaj benchmarke usporedbe timinga sto je ovaj radio:

 

vise se isplati tweakat postavke procesora jer su to najveci dobici u performansama - pbo, curve optimizer i ostale đinđe minđe

 Ma sve OK, ovo je samo ispitivanje šta može ovaj hardware jer procovi i da su na defoultu OK-e su nema bottleneck-a sve dok ne izadju novi bolji brži.

Ovo sa memorijom radim kad mi dosadi gejmanje, IF na 2000mhz je neka zasad nedostižna cifra a da je stabila. Ono mogu ja mem i IF clock natjerati i na 2100mhz al postoji velika mogućnost da win bude zblesan.

http://hwbot.org/signature/u135800.png
13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ja sam probao OC-at svoju stavio sam napon 1.45v na DRAM i podigao clock na 3333mhz to je radilo nisam pokusao ici u neke krajnje granice.Ostavit cu 3200 mhz samo sto cu probat latencije mozda jos zategnut.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

MSI procitao tvoje postove rambox :)

14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...

ovo je najvise sto sam dosad izvukao

 

PBO +75MHz

curve optimizer -20 (-5 na najjace 2 jezgre)

PBO scalar 4x

 

sa brzim RAM timinzima ne boota

 S cime si testirao stability sustava? Citao sam na redditu da nije problem kod jakog workloada vec kod maloga? 

Link na post Reddit

7 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nakon mukotrpne borbe sa RGB-om i FireWire karticom, pokleknuo nakon par dana. Nažalost probao sve što se na internetu može nači. Potratio 30-ak sati i nikako rgb namjestit. Inače mi nije bitno uopće, ali kad se jednom u životu radim high end pc, ne želim da mi svjetli kao orgije jednoroga. Firewire koji mi treba za externu zvučnu isto teška patnja, čekam da mi frend in austrije donese neku za isprobat. Ukratko, najmanje vremena potrošio na twekanje.

 

Uspio sam sve instalirati. Radi se od r9 5900x, x570 tomahawk i crucial balistix 3600 c16. Bilo je malo problema oko flashanja biosa, ali uspio sam i to nekako riješit. Ono što je u mom slučaju posebno je to da imam gammaxx 400 za hlađenje što nije dovoljno. Grije se na testovima preko 90, a i grije se u Cyberpunku. Zbog to sam stavio najnoviji beta bios i namjestio curve optimizer pa evo rezultati prije i nakon. 

 

defoltne postavke:

 

CPUZ: Single  652

      Multi  9457

 

Cine20: Single  618

       Multi   7999

----------------------------------------

Curve optimizer na -30 vidimo na slikama

največi boost koji sam vidio je na 4950 mhz

edit ; evo  u cyberpunku ne prelazi 80c sad...naručit cu cooler vjerovatno danas, ali se jos mislim između noctue nh d15 ili arctic frezeer II 280...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.1.2021 13:03 (Blader).
Moj PC  
1 0 hvala 1
9 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Blader kaže...

"Nakon mukotrpne borbe sa RGB-om... i nikako rgb namjestit. Inače mi nije bitno uopće..". 

 

 Mhm... priznaj sam sebi - bitno ti je. I nije sramota, pa jbt ja kad ručak pravim bacim par borovnica tranu samo da imam blue komponentu... pa makar to obični bolognaise bio. Patlidžane ne gulim odavno... šljive isto dolaze u obzir... nije bitno jel paše ili ne ali sve tri komponente moraju biti zastupljene... blue is struggle.

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
miki_the_pirat kaže...
Blader kaže...

"Nakon mukotrpne borbe sa RGB-om... i nikako rgb namjestit. Inače mi nije bitno uopće..". 

 

 Mhm... priznaj sam sebi - bitno ti je. I nije sramota, pa jbt ja kad ručak pravim bacim par borovnica tranu samo da imam blue komponentu... pa makar to obični bolognaise bio. Patlidžane ne gulim odavno... šljive isto dolaze u obzir... nije bitno jel paše ili ne ali sve tri komponente moraju biti zastupljene... blue is struggle.

 a kad sve ode u 3PM, ona po curacao

 

sve se odmah zaplavi...

Ju je je? Je ju je!
7 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Hehehe.... a nije bilo više kupit običnog rama pa sam uzeo rgb u zadnji tren prije rasta cijena i sad svijetli ka lunapark. Volio bi radije da je sve ugašeno nego ovo. Mislim logika je da mi nije bitno onda se ne bi zamarao, ali kad vec mogu onda bi volio da mi je onako crn sa tamno crvenom lagano... 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

MSI procitao tvoje postove rambox :)

 Da ali i dalje je isto, MSI budaletine kojima ništa ne moš vjerovat.

 

HDMI 2.1, na starim ili originalnim B450 matičnim pločama to nitko nije niti očekival.Prva serija B450 matičnih ploča niti jedna nije imala HDMI 2.1, ili skoro sve jeftinije imale su samo HDMI 1.4.

 

Dobre jeftine B450 maitčne+HDMI 2.0, dakle matične od 500-600kn to je nudio jedino Gigabyte.Prvi je lansiran B450M DS3H model, a malo kasnije su izbacili i još jeftiniji B450M S2H model na kojem i ja jašem.Svi ostali šipak ili nula bodova, dakle misli se na prvu seriju AMD B450 matičnih ploča iz 2018 godine.

 

https://wccftech.com/amd-b450-motherboards-official-launch-msi-asus-asrock-gigabyte-roundup/

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=588&jumpto=6094561&sort=asc&view=flat

 

Eto kome ti vjeruješ(baci grah pa vidi kaj zapravo ima), i kolko vidiš za originalni Max model piše da ima ipak HDMI 2.0.Dalje nemam kaj komentirat, što dalje od MSI to bolje matične ili grafičke kartice itd.MSI Budale ne mogu napisat niti točne tehnikalije matične ploče.

 

https://www.msi.com/Motherboard/B450-TOMAHAWK-MAX/Specification

 

https://www.msi.com/Motherboard/B450-TOMAHAWK-MAX-II/Specification

AMD,........is that Epyc or what?
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

MSI najveci srot evo cim upalim neku igru odmah coil whine cvili kao svinjce pred kolinje.

6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Meni se dogodi na RedDevil RX 580 kad upalim igru pa počne vuć više struje. Tj kod naglog prijelaza iz idle u opterećenje. Mislio sam da je nešto drugo jer kad se ustabili ne čujem više ništa. Čudno.

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...

ovo je najvise sto sam dosad izvukao

 

PBO +75MHz

curve optimizer -20 (-5 na najjace 2 jezgre)

PBO scalar 4x

 

sa brzim RAM timinzima ne boota

ovo ti je dosta konzervativno

 

probaj ovako:

 

PBO Limits>Motherboard

Precision Boost Overdrive Scalar>Manual

Precision Boost Overdrive Scalar> 10X

Max CPU Boost Clock Overdrive> 200MHz

Platform Thermal Throttle Limit>Auto

 

Curve Optimizer>ON>All Core

unutar njega po zelji: Negative ili Positive, stavi Negative - Magnitude Count 10

www.youtube.com/TerabitTV
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mitohondri kaže...
Fanu kaže...

ovo je najvise sto sam dosad izvukao

 

PBO +75MHz

curve optimizer -20 (-5 na najjace 2 jezgre)

PBO scalar 4x

 

sa brzim RAM timinzima ne boota

ovo ti je dosta konzervativno

 

probaj ovako:

 

PBO Limits>Motherboard

Precision Boost Overdrive Scalar>Manual

Precision Boost Overdrive Scalar> 10X

Max CPU Boost Clock Overdrive> 200MHz

Platform Thermal Throttle Limit>Auto

 

Curve Optimizer>ON>All Core

unutar njega po zelji: Negative ili Positive, stavi Negative - Magnitude Count 10

 Za 5900X je puno +200 offseta bez diranja napona, max +100 

http://hwbot.org/signature/u135800.png
5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mirzet1976 kaže...
Mitohondri kaže...
Fanu kaže...

ovo je najvise sto sam dosad izvukao

 

PBO +75MHz

curve optimizer -20 (-5 na najjace 2 jezgre)

PBO scalar 4x

 

sa brzim RAM timinzima ne boota

ovo ti je dosta konzervativno

 

probaj ovako:

 

PBO Limits>Motherboard

Precision Boost Overdrive Scalar>Manual

Precision Boost Overdrive Scalar> 10X

Max CPU Boost Clock Overdrive> 200MHz

Platform Thermal Throttle Limit>Auto

 

Curve Optimizer>ON>All Core

unutar njega po zelji: Negative ili Positive, stavi Negative - Magnitude Count 10

 Za 5900X je puno +200 offseta bez diranja napona, max +100 

pise mu 5800X u profilu, nisam gledao bas sve postove, ako je u meduvremenu zamjenio procesor

 

 

 

www.youtube.com/TerabitTV
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mitohondri kaže...
mirzet1976 kaže...
Mitohondri kaže...
Fanu kaže...

ovo je najvise sto sam dosad izvukao

 

PBO +75MHz

curve optimizer -20 (-5 na najjace 2 jezgre)

PBO scalar 4x

 

sa brzim RAM timinzima ne boota

ovo ti je dosta konzervativno

 

probaj ovako:

 

PBO Limits>Motherboard

Precision Boost Overdrive Scalar>Manual

Precision Boost Overdrive Scalar> 10X

Max CPU Boost Clock Overdrive> 200MHz

Platform Thermal Throttle Limit>Auto

 

Curve Optimizer>ON>All Core

unutar njega po zelji: Negative ili Positive, stavi Negative - Magnitude Count 10

 Za 5900X je puno +200 offseta bez diranja napona, max +100 

pise mu 5800X u profilu, nisam gledao bas sve postove, ako je u meduvremenu zamjenio procesor

 

 

 

 Upravu si 5800X ima ja ga zamjenio za @Blader-a pošto sam njegove screenove pregledao

http://hwbot.org/signature/u135800.png
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice