T-Com Internet izdvojena tema

poruka: 19.404
|
čitano: 6.352.908
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
T-Com Internet

Vidim da su počele priče o povećanju brzine... Ja imam trenutno aktiviranu onu "Turbo 30" opciju i brzina je nekih 25/5, živim na selu i to je preko bakra. Vidim da na sajtu nude nekakvu opciju za 200 Mbit/s za 6 kuna mjesečno.

 

Jel se može s tim dobit nekakvo povećanje brzine? Ja sam nekako uvijek u uvjerenju da ne bi išlo preko 40-50 na bakru, mislim da se tako prije pisalo ovdje.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: T-Com Internet
DoctorEvil kaže...

Vidim da su počele priče o povećanju brzine... Ja imam trenutno aktiviranu onu "Turbo 30" opciju i brzina je nekih 25/5, živim na selu i to je preko bakra. Vidim da na sajtu nude nekakvu opciju za 200 Mbit/s za 6 kuna mjesečno.

 

Jel se može s tim dobit nekakvo povećanje brzine? Ja sam nekako uvijek u uvjerenju da ne bi išlo preko 40-50 na bakru, mislim da se tako prije pisalo ovdje.

 Ta opcija 200mbps je za optiku što čisto sumnjam da imaš pošto kažeš da si na selu. Spojen si baš direktno na lokalnu "centralu" tj. distribucijski čvor pošto u selima nisu gradili FTTC kabinete. 40-50mbps sumnjam da možeš imati. Mislim da je ovo maksimum što možeš imati sa trenutnim stanjem. 

 

EDIT:

Ovo povečanje koje spominješ to vrijedi za nas u gradovima koji su spojeni na FTTC kabinete. 

 

Vi na selu se morate strpiti dok HT ne krene sa 5G FWA što bi trebalo omogučiti veće brzine u ruralnim krajevima slične uptici. No to je trenutno testirano u laboratirijskim uvijetima. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.8.2021 17:05 (froxie24).
3 godine
neaktivan
offline
Re: T-Com Internet
DarK.xy kaže...
Tremmert kaže...
DarK.xy kaže...
Tremmert kaže...
froxie24 kaže...
Tremmert kaže...
DarK.xy kaže...

Otvoreni profil, Speedport plus, 10m od centrale, SZK kaze da mogu 100 mbps, trenutno mi je pušteno 72 mbps. 

Zašto samo 72? Da li su neka ogranicenja ili da ih opet zovem da puste max?

 

 17a profil, nisi na 35b jer ti centrala ne podržava supervectoring.

U teoriji možeš 100Mbps, ali ne dok ti ta centrala ne podržava supervectoring.

 

 

Ako je stvarno na 10m od fttc kabineta (nije to centrala po 100-ti put) teoretski bi trebao imati max 100mbps. No vj. su mu pustili razred brzina 70. 

 

@DarK.xy nemoj ih nista sad zivkat opet, kad nadograde fttc sa supervektoringom onda ces imat i do 200mbps download. 

Posto imas speedport plus otvori ovaj link u kucnoj mrezi rutera i pogledaj si sto ti pise pod zagradom {dsl_max_downstream}.  

http://192.168.1.1/data/Status.json

 Govorim centrala/DSLAM kako procijenim da je drugima lakše razumijeti, u prošlom odgovoru tebi sam govorio DSLAM :)
Što se tiče toga što mu je pušteno - pušten mu je otvoren profil koji mu se stabilizira oko maksimale i odgovarajuće margine. 35b bi mu sigurno dao puno veće brojke, ali bez supervectoringa neće više od 100mbps.

 Da li ih mogu traziti promjenu na 35b? Da li moraju do centrale ili to samo sistemski prebace? Inace speedtest odmah zakuca na 73 down, 33 up, tako da mislim da je veza stabilna, a i kabliranje je 8 mjeseci staro (nova kuća)

 Inače da, ali to bi automatski već i napravili da je moguće, jer nema smisla da te drže na 17a profilu ako je 35b moguć.

35b se može i sistemski prebaciti, ali jedino ako postoji i hardver koji to podržava - taj DSLAM na koji si spojen nažalost ne podržava.

 A 17a ide max do koliko? Da li ih mogu traziti full 100 jer mi je "dsl_max_downstream", "varvalue": "100980"  a nemam iptv, samo maxadsl?

 17a realno može max do 100, i to u najboljim mogućim uvjetima.

Poslao sam privatnom porukom točna mjerenja sa DSLAMa još prije, ona određuju koja će brzina biti, neovisno o tome što piše u modemu. Na DSLAMu je maksimala 86Mbita, SNR je oko 9dB i zbog toga otvoreni profil drži trenutnu brzinu na 73Mbita.

FEC, CRC ni SesL grešaka nema, time se može zaključiti da je linija čista, tako da mislim da ne može bolje od trenutne situacije, još uzeći u obzir da je to 17a bez vectoringa.

Petlja uistinu je jako kratka - iznad 10m je, ali je kraća od 100m, na tvom mjestu bi se više raspitao ako se može uvesti G.fast nego čekati vectoring i 35b. G.fast bi dao puno veće brzine nego 35b, a tehnička izvedivost za njega postoji na lokaciji, barem ovako na prvi pogled.

9 godina
neaktivan
offline
Re: T-Com Internet
froxie24 kaže...
DoctorEvil kaže...

Vidim da su počele priče o povećanju brzine... Ja imam trenutno aktiviranu onu "Turbo 30" opciju i brzina je nekih 25/5, živim na selu i to je preko bakra. Vidim da na sajtu nude nekakvu opciju za 200 Mbit/s za 6 kuna mjesečno.

 

Jel se može s tim dobit nekakvo povećanje brzine? Ja sam nekako uvijek u uvjerenju da ne bi išlo preko 40-50 na bakru, mislim da se tako prije pisalo ovdje.

 Ta opcija 200mbps je za optiku što čisto sumnjam da imaš pošto kažeš da si na selu. Spojen si baš direktno na lokalnu "centralu" tj. distribucijski čvor pošto u selima nisu gradili FTTC kabinete. 40-50mbps sumnjam da možeš imati. Mislim da je ovo maksimum što možeš imati sa trenutnim stanjem. 

 

EDIT:

Ovo povečanje koje spominješ to vrijedi za nas u gradovima koji su spojeni na FTTC kabinete. 

 

Vi na selu se morate strpiti dok HT ne krene sa 5G FWA što bi trebalo omogučiti veće brzine u ruralnim krajevima slične uptici. No to je trenutno testirano u laboratirijskim uvijetima. 

Da, i mislio sam da ništa od toga. Ovdje kod mene sam testirao jednom 4G bežičnu vezu na mobitelima s tcom pretplatom i na 2 mobitela je bila brzina nekih 20, a na jednom 70. Nisam siguran koji je to faktor, valjda kvaliteta mobitela. Tako da s nekakvim kvalitetnim routerom bi se valjda ulovilo toliko, to je onaj gigabox. Samo što ima ograničenje na promet koje i nije tako visoko tak da se nisam baš imao volje s tim zajebavat, i nakon toga ide ona slaba 4/1 brzina. Idealno bi bilo da se može držati na bakru kad prijeđe ograničenje, al ne znam jel se to može.

16 godina
offline
T-Com Internet

Napokon već brzine za sve uz 5G flate pokucni internet krajem godine od T-coma i bas u 26Ghz spektru su
brzine od oko 2Gbps pa na više (optika laku noć)

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.8.2021 14:58 (4mal).
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
T-Com Internet

Ne samo HT vec i Telemach i A1 su dobili spektar od 26Ghz na nacionalnoj razini. 

Doduše samo HT je najavio uvođenje 5g FWA mreže u ponudu do kraja godine.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
T-Com Internet

Jel se priča šta kakve će biti cijene?

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
T-Com Internet

Na mom Mi11 sam danas primjetio da pise 5G (imam bonbon + internet posvuda i za obje mreze je 5G ikona + pun signal)

 

speedtest kaze samo 210/60Mbps

 

jel bi trebalo to jos gore ici ili sam i dalje na 4G i xiaomi krivo prikazuje?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: T-Com Internet

Na 5G ali koristis jos uvijek nizi 4G spektar

 

odnosno postepeno ce se ukljucivat 26Ghhz za +2Gbps na 5G-u

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.8.2021 17:01 (4mal).
7 godina
offline
T-Com Internet

Može li 5G konkurirati optici po stabilnosti, pingu i brzinama ?

Iskreno, optika mi zvuči primamljivije od 5G mreže, ali možda sam u zabludi.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: T-Com Internet
MadDogMattis kaže...

Može li 5G konkurirati optici po stabilnosti, pingu i brzinama ?

Iskreno, optika mi zvuči primamljivije od 5G mreže, ali možda sam u zabludi.

 i kada stigne još će neko vrijeme 5G "bolovati od dječijih bolesti"

14 godina
offline
Re: T-Com Internet
MadDogMattis kaže...

Može li 5G konkurirati optici po stabilnosti, pingu i brzinama ?

Iskreno, optika mi zvuči primamljivije od 5G mreže, ali možda sam u zabludi.

Ne, ne može.

 

To je ista priča kao kad je došao 3G, pa nije mogao ni prismrdit ADSL-u.

Pa je došao 4G koji nije ni blizu VDSL-a.

 

Optika će uvijek ostati optika.

 

Ovi na moru kad signal bude zagušen opet će imati 2mbps kao i na prije.

11 godina
offline
Re: T-Com Internet
Zagušenost će biti veliki problem, ista stvar kao i recimo kod mene u selu kada je došao vdsl. Prvi sam ga uzeo, i mogao sam imati 50mbita bez problema, no kako su se drugi počeli prebacivati na njega meni je brzina pala na 40mbita, a sada sa ovim otvorenim profilom ponekad i manje (upload mi je je oko 15mbita). Tako da mislim da će ista stvar biti i sa 5g. Prvi korisnici će imati 1 gigabit, a onda kada se usluga masovnije počne koristiti, brzina će pasti na ispod 100mbita (istina onaj korisnik koji je imao do uvođenja 5g 2mbita preko žice njemu će to biti svjetlosna brzina, kakva god ona bila) no nema šanse da žica i zrak mogu biti u istom rangu, a pogotovo onda kada je vani recimo loše vrijeme a to se sve više i više događa
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
T-Com Internet

Jel uzimao tko ovaj Premium router za 15 kuna mjesečno? Jel je to šta dobro ili ?

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: T-Com Internet
Doktor-x

Uz račun je stigla šarena obavijest da turbo brzinu više ne naplaćuju tih 10 kuna.
14 godina
neaktivan
offline
T-Com Internet

Može li se u Tcoma dobiti solo net 30/5? Ako može po kojoj cijeni i koji je najlakši način za ugovoriti?

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: T-Com Internet
4mal kaže...

Napokon već brzine za sve uz 5G flate pokucni internet krajem godine od T-coma i bas u 26Ghz spektru su
brzine od oko 2Gbps pa na više (optika laku noć)

 

 

Neće tako dugo vremena proći dok krenu aktivirati 2 Gbit optiku jer se već naveliko testira. Tako da se ne zanosi. Od tih 2 Gps na 5g neces vidjeti niti 1 Gbit kad ljudi krenu koristiti, a optika će uvijek ostati na punoj brzini i lagano iči ka 10 Gbit koji će uskoro biti omogućen poslovnim korisnicima. 

11 godina
offline
Re: T-Com Internet

@zelenapaprika 

Kad sam pisao poruku još mi nije bio stigao fizički račun nego sam račun vidio na webu

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.8.2021 18:01 (Doktor-X).
4 godine
offline
Re: T-Com Internet
Doktor-x

Nisu mi jasni. Forsiraju e-račun i slično, a uz papirnati račun šalju nešto što su mogli napisati na poleđini specifikacije stavki računa.
16 godina
offline
Re: T-Com Internet

Imamm 1Gbit i cekaam 2 da mi dode 

9 godina
offline
Re: T-Com Internet
4mal kaže...

Imamm 1Gbit i cekaam 2 da mi dode 

 Me too! Ne čekam toliko tu brzinu nego čekam router koji će moći wirelessom dati više od 550 Mbit brzine. Ovaj je ograničen na 80 Hz, ali novi bi mogao isporučiti max brzinu, tj. cijela 2 Git/s.

11 godina
offline
Re: T-Com Internet
4mal kaže...

Imamm 1Gbit i cekaam 2 da mi dode 

 

I kako ces ih iskoristiti? eventualno neki private torrent tracker, ali i to ce ti ovisiti koliko seedera ima za to sto skidas da bi imao full brzinu downloada

 

 

10 godina
offline
T-Com Internet

Te brzine preko 1gbit su barem meni mazanje očiju. Ruteri ionak imaju 1gbit portove i nekak sumnjam da podržavaju LAG, tako da se opet svodi na dvije pipe od 1gbit u recimo 2gbit primjeru...

Kupujem HUAWEI stickove za mobilni internet, ponude na PM ;)
 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
T-Com Internet

Pričali su razni stručnjaci po forumima negdje 2003-2004 god da je i bakar ograničen na  4/0,5 pa eto stigosmo do 200/50. 

Najteže je u životu sirovini dokazati da je sekundarna !
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.8.2021 13:10 (Zaporožac).
 
0 1 hvala 0
4 godine
offline
Re: T-Com Internet
Zaporožac

Pričalo se 1990ih da na bakru nije moguće više od 2.4Kbps, pa 9,6Kbps, pa 14,4Kbps, pa sve do 56Kbps. Pa su došli ISDN, ADSL...
15 godina
offline
T-Com Internet

Nazvao isto SZK lik odmah znao o cemu se radi, i postavio profil. Kaže kroz 24 sata kao da je rok da se odobri....  i da bih trebala brzina biti od 40-70 dl i 10-30 up

 

Trenutno imam godinama stablinih 50/10 pa cemo sada vidjeti.... od centrale sam 200m

 

Update ništa baš previše nisam dobio, očekivao više

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.8.2021 13:54 (Frenkyca).
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: T-Com Internet
zelenapaprika kaže...
Zaporožac

Pričalo se 1990ih da na bakru nije moguće više od 2.4Kbps, pa 9,6Kbps, pa 14,4Kbps, pa sve do 56Kbps. Pa su došli ISDN, ADSL...

 Ma je, može taj bakar i više povući od 200/50

Najteže je u životu sirovini dokazati da je sekundarna !
16 godina
offline
Re: T-Com Internet

Probaj restartati router pa provjeri onda.

4 godine
offline
Re: T-Com Internet
Zaporožac

Za sada samo sretnici imaju priliku uživati u optici. Ostali trpe to što imaju. Možda im 5G pomogne, ali samo ako budu u ponudi suvisle tarife.
11 godina
offline
Re: T-Com Internet
Zaporožac kaže...

Pričali su razni stručnjaci po forumima negdje 2003-2004 god da je i bakar ograničen na  4/0,5 pa eto stigosmo do 200/50. 

 

tada je i bio ogranicen na takve brzine

naravno s godinama tehnologija napredovala pa i bakar sad ima brzine koje su prije bile rezervirane samo za optiku/kablovsku

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice