A1 kućni internet - optika

poruka: 865
|
čitano: 484.606
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
online
Re: A1 kućni internet - optika
ivic55 kaže...
Amana kaže...

Zatrazio A1 brzi internet, dobio danas "upgrade" rutera, postavio i ovo mi je rezultat na 5G WIFI - https://prnt.sc/YK5GvxYzb7b1
Cini mi se malo s obzirom na neke gore koji imaju 900 / 800... Da li je ovo zbog toga što je wifi ili?

Prije upgradea rutera imao sam: 192 / 19 na 5g wifi-u

 Meni su rekli da treba dan dva da se pusti puna brzina, kao postepeno raste ali za 5.8GHz brzina pada naglo za razliku od 2.4GHz i jedan zid može prepolovit brzinu. 330mbps mjerim kod rutera na metar, a na 5m kroz zid 220. Ali mobitel mi je malo stariji.

Provjeri koju generaciju wifi-a podržava laptop/mob što li već koristiš. Jeftiniji mobiteli i adapteri idu na 5GHz do 433mbps pa računaj u to udaljenost.

 

 

 

 Meni su donijeli novi router jučer i odmah je puna brzina:

meni oko 2200 down 850 up. Naravno preko kabela.

Ovo 850 mbita up je izgleda ograničenje od strane A1, probao sam sa više računala sa 2.5gbitnim karticama, bilo Windows, Linux ili macOS, testirano sa više različitih server sa Speedtestom (uključujući A1, HT, Iskon, Telemach...), naveći upload koji sam vidio je 849mbita.

Interesantno, dok sam imao 1000/500 brzinu, upload je do prije mjesec-dva bio uvijek točno 500mbita, a onda je odjednom limitiran na 470mbita. Kao da su ga stavili točno na pola downloada koji je max išao 940mbita.

 

WiFi ima previše faktora, od routera, do mobitela/laptopa, do zagušenosti mreže... 4 godine stari mobitel mi ide 600-800mbita up i down. (Edit: to je na mojim WiFi routerima, Asus mesh, njihov nisam ni probao, odmah sam ugasio njihov wifi)

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.2.2024 15:56 (Sasoon).
14 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Identično sve.

Ali teško je očekivati kroz koju godinu da će se brzine moći potpuno iskoristit. Upload na cloudove ne ide preko 450-500mbit većinom što je i dalje warp brzina. Torrent upload 40MB/s max, išlo bi vjerojatno u fullu da se šalje u Hrvatskoj nekom.

Svakako tko planira 2gbit mrežu iskoristit maksimalno treba nadograditi na SSD, Nvme. Te vjerojatno i mrežnu karticu pošto većina matičnih podržva 1Gbit.

 

Tako da mislim da  je dovoljno -> 300mbit prosječni korisnici, 500mbit studoši, gejmeri, 1Gbit+  pirati, teži streameri i host servisi (home serveri itd)

 

Eto moja neka recenzija nadam se da će pomoći neodlučnima, da se mene pita 1Gbit idealan ali nema tog paketa.

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
ivic55 kaže...

Eto moja neka recenzija nadam se da će pomoći neodlučnima, da se mene pita 1Gbit idealan ali nema tog paketa.

Možda nema A1, ali imaju drugi. 😉

14 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Marko :D kaže...
ivic55 kaže...

Eto moja neka recenzija nadam se da će pomoći neodlučnima, da se mene pita 1Gbit idealan ali nema tog paketa.

Možda nema A1, ali imaju drugi. 😉

 A ima HT koji je i skuplji, a nudi manje , a telemach slabu pokrivenost ima zasad.

11 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Da su fer ponudili bi bar tri paketa na optici (ako ne i 4)

1. 500/250 
2. 1000/500 
3. 2000/1000

Ovako sa 300/150 i 2000/1000 je prevelika razlika izmedju paketa, ali to rade jer znaju da imaju "monopol" na tim lokacijama gdje je samo njihova optika pa "tjeraju" ljude na skuplji paket...
Nadam se da ce im se to obit o glavu kad dodje i ostala konkurencija.

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Možda ovisi i kakve uređaje koriste, znam da imaju GPON 2.5gbit po 8 korisnika i tako podijele po 300mbit. A korisnici za 2gbit su na xgs-pon, ne znam na koliko korisnika.4?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.2.2024 23:43 (ivic55).
11 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
ivic55 kaže...

Možda ovisi i kakve uređaje koriste, znam da imaju GPON 2.5gbit po 8 korisnika i tako podijele po 300mbit. A korisnici za 2gbit su na xgs-pon, ne znam na koliko korisnika.4?

 

 

Na istim linijama (meni je sad dostupno 2000/1000) su do nedavno nudili samo 200/100 i 1000/500, a sad iste ulice nude 300/150 i 2000/100 tako da nije problem u opremi nego tako svima dignu cijenu i kazu dobili ste vecu brzinu.

A u praksi onima sa 200/100 tih 300/150 ne znaci nista niti im treba vise od 200/100.

Plus vecina u kucama nema na kompu/maticnoj brze mrzne kartice od 1Gbit tak da im 2000/1000 isto netreba :).

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.2.2024 22:34 (Lewis).
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Novi ultra skupi gaming laptopi još uvijek imaju 1 Gb/s portove. Rijetko koje računalo ima 2.5GbE portove, zato ta brzina nikome nije niti potrebna. 1 Gb/s je dovoljno i za najzahtjevnija kućanstva.

 

Jedini razlog zašto su ukinuli 1000/500 je zato što su htjeli još više zaraditi, a poskupljenje prema indeksnoj klauzuli su ispucali za godinu. Onda im je jedino preostalo promijeniti pakete i povećati cijene. Prvo su krenuli s mobilnim tarifama, a onda i s fiksnim paketima.

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.2.2024 1:08 (Marko :D).
5 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Lewis kaže...

Da su fer ponudili bi bar tri paketa na optici (ako ne i 4)

1. 500/250 
2. 1000/500 
3. 2000/1000

Ovako sa 300/150 i 2000/1000 je prevelika razlika izmedju paketa, ali to rade jer znaju da imaju "monopol" na tim lokacijama gdje je samo njihova optika pa "tjeraju" ljude na skuplji paket...
Nadam se da ce im se to obit o glavu kad dodje i ostala konkurencija.

 Fora je u tome da te kao korisnika uvijek nagovore da ides na novi i skuplji paket. Dobijes brzinu koja ti realno ne treba (osim pojedincima) i platis malo vise a njima hrpa takvih novih ugovora donosi zaradu. Ja sam prelazio na taj manji paket 300 i da vidis kako je bilo nagovaranja i nezadovoljstva.

Da ponude 100/50 po 10€ pa bi vidjeli kome treba 2000 a kome je dovoljno i 100 :)

11 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Marko :D kaže...

Novi ultra skupi gaming laptopi još uvijek imaju 1 Gb/s portove. Rijetko koje računalo ima 2.5GbE portove, zato ta brzina nikome nije niti potrebna. 1 Gb/s je dovoljno i za najzahtjevnija kućanstva.

 

Jedini razlog zašto su ukinuli 1000/500 je zato što su htjeli još više zaraditi, a poskupljenje prema indeksnoj klauzuli su ispucali za godinu. Onda im je jedino preostalo promijeniti pakete i povećati cijene. Prvo su krenuli s mobilnim tarifama, a onda i s fiksnim paketima.

Ja mogu iskorisititi 2000/1000 (zandjih par dna uploadma fileove od 20-50Gb i dobro bi mi doslo 1000 umjesto 500) tako da nije bas da nikome ne treba ali htio sam reci da nije problem u hardwareu nego s njihove strane to postoji samo da mogu skuplje naplatiti a ukinuli su 1000/500 koji bi bio dovoljan za 99% onih kojima 200/100 ili sad 300/150 nije dosta.

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
16 godina
online
Re: A1 kućni internet - optika
Lewis kaže...
Marko :D kaže...

Novi ultra skupi gaming laptopi još uvijek imaju 1 Gb/s portove. Rijetko koje računalo ima 2.5GbE portove, zato ta brzina nikome nije niti potrebna. 1 Gb/s je dovoljno i za najzahtjevnija kućanstva.

 

Jedini razlog zašto su ukinuli 1000/500 je zato što su htjeli još više zaraditi, a poskupljenje prema indeksnoj klauzuli su ispucali za godinu. Onda im je jedino preostalo promijeniti pakete i povećati cijene. Prvo su krenuli s mobilnim tarifama, a onda i s fiksnim paketima.

Ja mogu iskorisititi 2000/1000 (zandjih par dna uploadma fileove od 20-50Gb i dobro bi mi doslo 1000 umjesto 500) tako da nije bas da nikome ne treba ali htio sam reci da nije problem u hardwareu nego s njihove strane to postoji samo da mogu skuplje naplatiti a ukinuli su 1000/500 koji bi bio dovoljan za 99% onih kojima 200/100 ili sad 300/150 nije dosta.

 S tim da je ovih 1000 uploada zapravo ograniceno na 850.

Prije sam imao 1000/500, i ovih 500 je zapravo bilo 500, a onda su ih prije mjesec/dva ogranicili na 470. Tako da ti veci paket ima realno samo za 380 veci upload, a ne za 500.

 

Interesantno je što navode 1gbit uploada a u zagradama je od 0.7 do 1gbit, a ovih 0.85 je točno u sredini.

 

Još jedna glupost koji su napravili, tvrdili su da osim routera trebaju zamjeniti i TV receiver iz nekog razloga. Tehničar koji je došao, nije ni donio reciever, jer ga naravno nije trebalo mijenjati, ali oni su mi sad dodali 4€ mjesečne naknade za TV reciever . Sad sam im pisao da to maknu, a ako ne maknu ukinuti ću TV paket.

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Sasoon kaže...
Lewis kaže...
Marko :D kaže...

Novi ultra skupi gaming laptopi još uvijek imaju 1 Gb/s portove. Rijetko koje računalo ima 2.5GbE portove, zato ta brzina nikome nije niti potrebna. 1 Gb/s je dovoljno i za najzahtjevnija kućanstva.

 

Jedini razlog zašto su ukinuli 1000/500 je zato što su htjeli još više zaraditi, a poskupljenje prema indeksnoj klauzuli su ispucali za godinu. Onda im je jedino preostalo promijeniti pakete i povećati cijene. Prvo su krenuli s mobilnim tarifama, a onda i s fiksnim paketima.

Ja mogu iskorisititi 2000/1000 (zandjih par dna uploadma fileove od 20-50Gb i dobro bi mi doslo 1000 umjesto 500) tako da nije bas da nikome ne treba ali htio sam reci da nije problem u hardwareu nego s njihove strane to postoji samo da mogu skuplje naplatiti a ukinuli su 1000/500 koji bi bio dovoljan za 99% onih kojima 200/100 ili sad 300/150 nije dosta.

 S tim da je ovih 1000 uploada zapravo ograniceno na 850.

Prije sam imao 1000/500, i ovih 500 je zapravo bilo 500, a onda su ih prije mjesec/dva ogranicili na 470. Tako da ti veci paket ima realno samo za 380 veci upload, a ne za 500.

 

Interesantno je što navode 1gbit uploada a u zagradama je od 0.7 do 1gbit, a ovih 0.85 je točno u sredini.

 

Još jedna glupost koji su napravili, tvrdili su da osim routera trebaju zamjeniti i TV receiver iz nekog razloga. Tehničar koji je došao, nije ni donio reciever, jer ga naravno nije trebalo mijenjati, ali oni su mi sad dodali 4€ mjesečne naknade za TV reciever . Sad sam im pisao da to maknu, a ako ne maknu ukinuti ću TV paket.

A1 nema mrežnog kapaciteta da svima da brzinu koju plaćaju. Zbog toga svakom korisniku uzmu dio brzine kako im se cijela mreža ne bi raspala. Nude nešto van svoje mogućnosti, a to će im kad tad doći na naplatu. Kako će sve veći broj ljudi uzima brzi internet, tako će nam i sve više brzine uzimat dok ne dođu do same granice. Ako do tada ne nadograde mrežu (u što čisto sumnjam), vratit će 1 Gb/s paket.

11 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Sasoon kaže...

 S tim da je ovih 1000 uploada zapravo ograniceno na 850.

Prije sam imao 1000/500, i ovih 500 je zapravo bilo 500, a onda su ih prije mjesec/dva ogranicili na 470. Tako da ti veci paket ima realno samo za 380 veci upload, a ne za 500.

 

Interesantno je što navode 1gbit uploada a u zagradama je od 0.7 do 1gbit, a ovih 0.85 je točno u sredini.

 

Još jedna glupost koji su napravili, tvrdili su da osim routera trebaju zamjeniti i TV receiver iz nekog razloga. Tehničar koji je došao, nije ni donio reciever, jer ga naravno nije trebalo mijenjati, ali oni su mi sad dodali 4€ mjesečne naknade za TV reciever . Sad sam im pisao da to maknu, a ako ne maknu ukinuti ću TV paket.

Da, zvao sam ih danas u vezi toga i naravno da se "agent" pravi lud u vezi tog smanjivanj brzine pa mi je proporucio da poslaljem mjernja i sluzbeni upit.
Posto slajem preko firme (poslovni korisnik) nadam se da ce se bar udostojit odgovorit a ne da ce poslati link na HAKOm i da su duzni isporucit 75% brzine ili kolko je vec "po zakonu"...

Bumo vid'li (reko se sljepci).

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
15 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Slažem se da je u principu sve iznad 1 Gbps nepotrebno većini, ali sama činjenica da i najskuplja računala imaju "samo" 1 Gbps-LAN, nije toliko ograničavajući faktor.

Naime, ako netko ima 2 Gbps i više uređaja na kojima mu treba veća brzina, to je isto jedan od zamislivih scenarija. Ako netko ima priključak na internet od 2 Gbps naprosto mu na "glavnom" računalu brzina vjerojatno neće padati puno ispod 1 Gbps (ako ima samo gigabit LAN), dok će i svi ostali uređaji dobiti svoju "porciju" po potrebi.

9 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Ja plaćam onu najskromniju optiku od 300 mbps i sve je bilo okej i zadnjih dana je brzina preko Wi-Fija 40 do 80 mbps (uvijek se spajam preko Wi-Fija, nije mi ništa na kablu).

Zovem A1 podršku, uvjeravaju me da je to normalno, da se brzina mjeri samo preko LAN-a. I nikako im dokazati da mi je i preko Wi-Fija bilo okej iako imam i zapise sa Speed Testa, čak i screnshot u kojem je brzina i veća od 300...

 

Ajde dobro, nekako popustili oni, idu se spojit na ruter da vide što je i ne mogu se spojiti. Tehničar će doći u ponedjeljak...

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Marko :D kaže...

A1 nema mrežnog kapaciteta da svima da brzinu koju plaćaju. Zbog toga svakom korisniku uzmu dio brzine kako im se cijela mreža ne bi raspala. Nude nešto van svoje mogućnosti, a to će im kad tad doći na naplatu. Kako će sve veći broj ljudi uzima brzi internet, tako će nam i sve više brzine uzimat dok ne dođu do same granice. Ako do tada ne nadograde mrežu (u što čisto sumnjam), vratit će 1 Gb/s paket.

To nema veze za A1. Svi ISP-ovi za kugli zemaljskoj tako rade. (da i većina Koreanaca uzme SK Telekom optiku od 2 gbit raspao bi se cijela mreža i tamo)
Tek kada dođu na 95% ili više relativne iskoristivosti mreže (znači ne kad u peakovima svi koriste mrežu), onda će ići povećavati kapcitet... Do onda smanjenje brzine radi sheranja kapaciteta...
Jer nažalost takav je business, ne ulažeš bzbz unaprijed...

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.2.2024 14:28 (gkelekov).
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Ne mogu se složiti s tobom. Jesi znao da Telemach garantira da je minimalna brzina onu koju plaćaš? Na svojoj infrastrukturi ti garantiraju da ćeš imati 2/2 ako plaćaš tu brzinu. Ili 1000/500 ako plaćaš 1000/500. Fora sa 70% brzine vrijedi samo za unajmljenu optiku, dok za njihovu vrijedi napisano.

 

Isto ti čak piše na njihovoj stranici i napominje se u cjeniku. Tako da ovo otkidanje upload brzine kod njih ne bi prošlo.

8 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

70% je pravilo od HAKOMa, ako će operater obećavati više od toga, to je do njih.

 

Telemach bi se mogao pozabaviti slanjem računa. Zadnji papirnati je viđen prije cca 6 mjeseci, na mail ništa... Nije jedan takav slučaj. Ali opomene stižu :)

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Nuclear_Phoenix kaže...

70% je pravilo od HAKOMa, ako će operater obećavati više od toga, to je do njih.

 

Telemach bi se mogao pozabaviti slanjem računa. Zadnji papirnati je viđen prije cca 6 mjeseci, na mail ništa... Nije jedan takav slučaj. Ali opomene stižu :)

Pa je, ali kad već garantiraju brzinu koju plaćaš, onda se očito pouzdaju u vlastitu infrastrukturu i mrežu.

 

Svi računi su ti dostupni u aplikaciji, čak i ako ti ne dođu na kućnu adresu ili mail. Također dobiješ i SMS poruku s linkom koji te vodi do računa u PDF-u, bez obzira koji način dostave računa odabrao. Meni konkretno svaki račun dođe na kućnu adresu (nemam aktiviran eRačun), provjeri s njima i poštom.

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.2.2024 16:48 (Marko :D).
8 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Nema susjed aplikaciju, nema smartphone. SMSom nista ne dolazi...

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Nuclear_Phoenix kaže...

Nema susjed aplikaciju, nema smartphone. SMSom nista ne dolazi...

potvrdujem.. znam i ja neke slucajeve.. SMSom samo stigne opomena, a do onda ni traga ni glasa

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Nuclear_Phoenix kaže...

Nema susjed aplikaciju, nema smartphone. SMSom nista ne dolazi...

Računalo ima? telemach.hr/account i gotovo. Ali svakako bi se trebao javiti službi za korisnike ako ne dobiva račun na više načina.

2 mjeseca
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Pozdrav ekipa. Imam pitanje u vezi 2 Gigabitnog neta. U petak mi je tehničar došao zamijeniti ruter budući da sam do tada bio na osnovnom trio paketu no primjetio sam da se ta 2 GB brzina može postići samo preko Ookle. Na steamu sam vidio oko 130 MB/s a na torrentima maksimalno 90, a preko vikenda niti 50 MB/s. Zna li možda netko o čemu se tu radi?
 
0 0 hvala 0
2 mjeseca
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Zaboravio sam dodati da mi je upload komično nizak, neki prosjek 1MB/s.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Barbell6841 kaže...
Pozdrav ekipa. Imam pitanje u vezi 2 Gigabitnog neta. U petak mi je tehničar došao zamijeniti ruter budući da sam do tada bio na osnovnom trio paketu no primjetio sam da se ta 2 GB brzina može postići samo preko Ookle. Na steamu sam vidio oko 130 MB/s a na torrentima maksimalno 90, a preko vikenda niti 50 MB/s. Zna li možda netko o čemu se tu radi?

Prvo i osnovno, da bi mogao postići tu brzinu od 2 Gb/s, tvoje računalo mora imati 2.5 GbE mrežnu karticu. Takvih računala je jako malo, odnosno, 2.5 GbE ima minorni udio naspram 1 GbE. 

 

Druga stvar koju moraš imati je CAT 6 mrežni kabel, jer CAT 5e ide do maksimalnih 1 Gb/s. CAT 6 ide do 10 Gb/s.

 

Treće, preko Wi-Fija tu brzinu ne možeš postići bez Wi-Fi 6(e) skupog routera.

2 mjeseca
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Preko kabla sam spojen a ne wifi-a, a drugo, kao što sam već napisao jest da preko speed testa na ookli dobijem tih 2GB koliko reklamiraju. Kabel imam neki najobičniji.
 
0 0 hvala 0
2 mjeseca
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Drugim riječima trebam CAT 6 kabel nabaviti ili?
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Barbell6841 kaže...
Preko kabla sam spojen a ne wifi-a, a drugo, kao što sam već napisao jest da preko speed testa na ookli dobijem tih 2GB koliko reklamiraju. Kabel imam neki najobičniji.

Ispričavam se, krivo sam pročitao. Mislio sam da niti preko Ookle ne možeš dobiti 2 Gb/s. Probaj izmjeriti brzinu prema van, dakle, prema nekom poslužitelju u Njemačkoj i vidi koju brzinu dobivaš.

 

Inače, valja imati na umu da brzina koju plaćaš se odnosi na brzinu prema operateru, ne i prema van. Tako da ako prema A1 mjeriš 2 Gb/s, a prema nekom poslužitelju u Italiji 500 Mb/s, to je u redu s njihove strane. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.2.2024 11:12 (Marko :D).
2 mjeseca
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Prema Deutsche Telekomu sam dobio ovo. Ak si na to mislio.
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Prema ovome, s tvojom internetskom vezom je sve u redu. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice