Need for Speed Rivals

poruka: 199
|
čitano: 40.755
|
moderatori: DrNasty, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Need for Speed Rivals

Novi NFS kojeg je EA potvrdio još prije 2 tjedna je konačno dobio prvi trailer. Kao što se je i moglo očekivat, igra neče izači za WiiU. Posebno zanimljiva je nova alldrive funkcija gdje če prijatelji moči uči u tvoj singelplayer race i utrkivat se sa tobom. Više možete pročitat dolje.

 

 

EA ANNOUNCES NEED FOR SPEED RIVALS RACING TO XBOX ONE AND PLAYSTATION 4 THIS NOVEMBER

Cops & Racers Risk Everything on the Open Road with the New AllDrive Feature that Seamlessly Connects Friends into One Racing World

REDWOOD CITY, Calif. – May 23, 2013 – Electronic Arts Inc. (NASDAQ: EA), today announced Need for Speed™ Rivals, a white-knuckle action/racing game created by an inspired new development team, using a powerful engine and delivering next-generation gameplay. Need for Speed Rivals is being developed by Ghost Games, EA's newest studio, who bring new thinking and innovation to the Need for Speed franchise in partnership with the expert racing team at Criterion Games. Built on the Frostbite 3 game engine, Need for Speed Rivals captures the adrenaline and intensity of the street's ultimate rivalry between cops and racers, in a stunning open road environment. Need for Speed Rivals is coming to current generation platforms on November 19, 2013 and will also be released on Xbox One and PlayStation 4 later this year.

In Need for Speed Rivals, gamers play as either a cop or racer, where each side of the law has its own set of high stakes challenges, rewards and consequences. As a racer, the goal is to become infamous for taking risks behind the wheel and capturing your most intense escapes on video for the world to see.

The more cops players evade, the more Speedpoints they collect, enabling them to unlock new cars and items. Keep raising the stakes race after race, earning more and more Speedpoints along the way and becoming a more valuable target to the cops – but risk losing it all if busted. As a cop, players work together as part of a team in pursuit of racers, earning prominence and rising in the ranks of the Police Force with every bust. Achieving higher ranks unlocks new police only cars and more powerful pursuit tech.

Ghost Games also announced today the long-awaited return of Ferrari to the Need for Speed franchise. For the first time in seven years, gamers can get behind the wheel of some of the most luxurious, desirable automobiles on the planet, including the F12berlinetta.

At the heart of Need for Speed Rivals is AllDrive, an innovative new feature that allows gamers to seamlessly transition from playing alone, to playing with friends, destroying the line between single player and multiplayer. Players will have to keep one eye on their rearview mirror as friends will be able to enter and exit races on-the-fly, creating a world where no two events will ever be the same.
"The Need for Speed franchise has been an industry leader bringing social competition to the forefront in games," said Marcus Nilsson, Executive Producer, Ghosts Games. "For the first time, players will have the freedom to seamlessly go from single player to co-op to multiplayer. In Need for Speed Rivals we are creating one game experience with one progression, where the freedom to play with friends is more fluid and accessible than ever before."

Need for Speed Rivals pushes the limits of racing games with all-new and improved features:
• Next-Gen Racing – Redview County is brought to life with stunning, next-generation detail
• Need for Speed Network Powered by Autolog – Gamers can compare stats and challenge their friends anytime, anywhere and then easily share their accomplishments with both friends and rivals.
• Personalization – Drivers customize their ride with fresh paintjobs, custom license plates, liveries decals and rims, as well as performance upgrades.
• Pursuit and Evasion Tech – White-knuckle racing explodes with 11 upgradeable gadgets including turbo boosts, jammers and EMPs for racers, and shockwaves, roadblocks and helicopters for cops.

Players eager to bust racers from day one can pre-order Need for Speed Rivals at participating retailers and receive the Ultimate Cop Pack at no additional cost*. This pack offers exclusive access to a powerful collection of items including the Nissan GT-R Black Edition cop car, advanced pursuit technology, and a custom livery.

To view the first Need for Speed Rivals teaser trailer, please visit www.needforspeed.com. To join the conversation on Need for Speed Rivals, please visit http://www.facebook.com/needforspeed, follow us on Twitter® at www.twitter.com/needforspeed and #NeedforSpeed, or sign up for the official Need for Speed newsletter at www.needforspeed.com.

* Conditions and restrictions apply.

 

Powered by Frostbite 3, Rivals aims to utilize the power of the Xbox One and PlayStation 4 to give players "the freedom to seamlessly go from single player to co-op to multiplayer." A press release for the game notes the next-gen version will be available both "later this year" and "this November," giving players a good idea of the launch window for Microsoft and Sony's upcoming consoles.

Need for Speed Rivals transports players to the fictitious Redview County, an open-world environment where players can take on the role as either street racer or police officer. Like Most Wanted before it, racers aim to become the most infamous person behind the wheel, while cops attempt to work together to drive the area's high-risk inhabitants off the road. Players can personalize the experience with custom license plates, paint, liveries decals and rims, and performance upgrades.

Though it was not mentioned in the press release announcing Need for Speed Rivals, Ghost Games executive producer Marcus Nilsson confirmed to Joystiq a PC version is also in the works. No release date for that version was revealed.

 

There won't, however, be a Wii U version of Need for Speed Rivals, and Nilsson is sticking to the company line that the Frostbite engine doesn't play nice with Nintendo's console. "Yeah, Frostbite is not really set up for Wii U. I don't have all the information, so it wouldn't be right for me to speak about it. Frostbite 3 is a really capable engine, it's scalable and it gives us a big advantage on the next generation to support the Xbox One and the PS4, but it's not being developed on the Wii U."

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.5.2013 20:23 (Firefox72).
Moj PC  
3 0 hvala 2
12 godina
neaktivan
offline
Need for Speed Rivals

Žali bože nastavaka..Štancaju ih ko na pokretnoj traci. Al eto ostaviću tračak nade za ovo, kad sam već pola života proveo uz NFS.

 
9 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Need for Speed Rivals

Ovo će biti smeće kao i nekoliko prethodnih.

 
8 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Need for Speed Rivals
Winchester01 kaže...

Ovo će biti smeće kao i nekoliko prethodnih.

 

Vrlo vjerovatno, ali počekajmo radije E3 demo pa onda možemo pljuvat po igri.

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.5.2013 18:57 (Firefox72).
14 godina
offline
Need for Speed Rivals

The World-Class talent behind Need for Speed Rivals

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Need for Speed Rivals

evo gameplay sa E3 tko nije gledao...

 

Blaugrana al vent, un crit valent, tenim un nom, el sap tothom, BARCA! BARCA! BARCA!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Need for Speed Rivals

Need for Speed Rivals Trailer - Cops vs Racers (Official E3 2013)


On The Set - Need For Speed Movie

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Need for Speed Rivals

Izgleda baš lijepo, bit će super za ubit vremena :)

 

Imam Alfu, stavil sam alu felge sad cu sigurno dobit (MUP) ban jer auto nije bio tak zamisljen-Kad igram TDU 2 bude mi rozna crta kad zakocim od tockova-evo ovako kad aimam on se sam unaima-
Moj PC  
1 2 hvala 0
11 godina
offline
Need for Speed Rivals

Neka pljuvanje pocne {#}

Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Need for Speed Rivals
animal4444 kaže...

Neka pljuvanje pocne {#}

A pljuju da, a šta fali igri, meni je baš gušt za malo vremena ubit. Pičiš sa autima, hvate te policija, i btk, grafika je dobra, ima par novih sitnica.

Arkadno do bola, ali ponekad mi se i ne igra simulacija pa ovo dođe ko naručeno.

Imam Alfu, stavil sam alu felge sad cu sigurno dobit (MUP) ban jer auto nije bio tak zamisljen-Kad igram TDU 2 bude mi rozna crta kad zakocim od tockova-evo ovako kad aimam on se sam unaima-
11 godina
offline
Re: Need for Speed Rivals
fila2208 kaže...
animal4444 kaže...

Neka pljuvanje pocne {#}

A pljuju da, a šta fali igri, meni je baš gušt za malo vremena ubit. Pičiš sa autima, hvate te policija, i btk, grafika je dobra, ima par novih sitnica.

Arkadno do bola, ali ponekad mi se i ne igra simulacija pa ovo dođe ko naručeno.

Pa igri bas fali to sto je samo za cisto ubijanje vrmena bez ikakve zanimljivosti, kao sto je i Run, a i ovaj novi Most Wanted. Nema onog sto vecina ocekuje a to je kostumatizacijai tako te stvari. Ali dobro sta je tu je. 

Ali slazem se sa tim da je dobra za ubijanje vremena, kao i svaka druga igra, da ne ispadnem sad neki hejter i tako to.

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.6.2013 11:05 (animal4444).
13 godina
offline
Re: Need for Speed Rivals
animal4444 kaže...
fila2208 kaže...
animal4444 kaže...

Neka pljuvanje pocne {#}

A pljuju da, a šta fali igri, meni je baš gušt za malo vremena ubit. Pičiš sa autima, hvate te policija, i btk, grafika je dobra, ima par novih sitnica.

Arkadno do bola, ali ponekad mi se i ne igra simulacija pa ovo dođe ko naručeno.

Pa igri bas fali to sto je samo za cisto ubijanje vrmena bez ikakve zanimljivosti, kao sto je i Run, a i ovaj novi Most Wanted. Nema onog sto vecina ocekuje a to je kostumatizacijai tako te stvari. Ali dobro sta je tu je.

Ma to je umrlo nakon undergorunda, nažalost. Volio sam i ja customizaciju i sve, ali očito da im to ne donosi profit...iako ne znam da dignu sad neki undergound 3 i slože to,. ja ga yebem ako nebi igru kupio :)

 

Imam Alfu, stavil sam alu felge sad cu sigurno dobit (MUP) ban jer auto nije bio tak zamisljen-Kad igram TDU 2 bude mi rozna crta kad zakocim od tockova-evo ovako kad aimam on se sam unaima-
11 godina
offline
Re: Need for Speed Rivals
fila2208 kaže...
animal4444 kaže...
fila2208 kaže...
animal4444 kaže...

Neka pljuvanje pocne {#}

A pljuju da, a šta fali igri, meni je baš gušt za malo vremena ubit. Pičiš sa autima, hvate te policija, i btk, grafika je dobra, ima par novih sitnica.

Arkadno do bola, ali ponekad mi se i ne igra simulacija pa ovo dođe ko naručeno.

Pa igri bas fali to sto je samo za cisto ubijanje vrmena bez ikakve zanimljivosti, kao sto je i Run, a i ovaj novi Most Wanted. Nema onog sto vecina ocekuje a to je kostumatizacijai tako te stvari. Ali dobro sta je tu je.

Ma to je umrlo nakon undergorunda, nažalost. Volio sam i ja customizaciju i sve, ali očito da im to ne donosi profit...iako ne znam da dignu sad neki undergound 3 i slože to,. ja ga yebem ako nebi igru kupio :)

 

Dobra stara vremena {#} 

15 godina
offline
Need for Speed Rivals

kolko vidim fizika je kao hot pursuit 2010. znasci vozit ce se dok se ne nade zamjena.

Steam: charmander2005 || Origin: Bassotronic || Xfire: charmander1 || Skype: thebass999
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Need for Speed Rivals

Need For Speed GAMEPLAY DEMO E3 2013

 
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Need for Speed Rivals

Need For Speed: Rivals - Cops vs Racers Gameplay Demo - E3 2013

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Need for Speed Rivals

meni ide na živce što stavljaju aute poput porschea,koeninsega,ferrari i lamba odmah pri početku igre nema "normalnih" auta ja bi rađe počeo sa crown victoriom kao policajac a ne ovako mislim ja neznam kako ne slušaju što ljudi govore poslušali su da naprave novi most wanted ali jedina sličnost izmedu novog i starog je ime ...

ali najviše me nervira što je sve na autocesti nema nigdje grada di bi se malo zahebavosa autima ne samo race race race dosadi nakon 1 h

Ono što možeš sutra,ne ostavljaj za danas.
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.6.2013 20:04 (zelenbic).
Moj PC  
3 0 hvala 2
13 godina
offline
Need for Speed Rivals

kad sam igrao svaki do sad, onda cu i ovog...iako zadnjih par nisam puno igrao jer su dosadili...

 

nema tog nfs-a koji ce mi zamjeniti prvi, treci i cetvrti...

 

sjecam se igranja na 486ici kad je tek izasao prvi dio, jaoooooooooooo... :'(

Moj PC  
2 1 hvala 0
14 godina
offline
Need for Speed Rivals

Need for Speed Rivals Trailer - Undercover Cop Reveal

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Need for Speed Rivals

Need for Speed Rivals Gameplay - Racer Personalization Feature

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Need for Speed Rivals
kakvo imba modanje O.O

u nfs u1 si mogao 10 puta vise od ovog. cak je i carbon puno napredniji od ovog. ako ovi misle da je promjena boje teki tuning, onda su se malo za*ebali.
Steam: charmander2005 || Origin: Bassotronic || Xfire: charmander1 || Skype: thebass999
14 godina
offline
Need for Speed Rivals

Need for Speed Rivals Gameplay - Progression & Pursuit Tech Feature

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Need for Speed Rivals

.................

Ja sam novi vozač s malo radnog staža, široka mi kola a uska garaža...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Need for Speed Rivals

nisam bas pratio igricu pa me zanima jel ce bit u stilu onih starijih gdje dobijes krs od auta i polako napredujes i sredivas ga ili kao most wanted od prosle godine kojeg sam  igro 20 minuta jer je zesce sranje

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.10.2013 19:14 (maxy0).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Need for Speed Rivals

Evo i službenih zahtjeva, treba napomenut da če igra biti zaklučana na 30fps na svim platformama uključujuči PC.

 

MINIMUM System Requirements

OS: Windows XP, Windows Vista (SP2), Windows 7

CPU: Intel 2.4 GHz Core 2 Duo, AMD 2.6 GHz Athlon X2

RAM: At least 4 GB

DISC DRIVE: CD/DVD ROM drive required for istallation only

HARD DRIVE: At least 30 GB of free space

VIDEO: AMD Radeon 3870 512Mb or better, NVIDIA GeForce 8800 GT 512 Mb or better, IntelHD 4000 integrated 512Mb or better

DIRECTX: DirectX 10.1 compatible

INPUT: Keyboard and mouse

ONLINE CONNECTION REQUIREMENTS: 512 Kbps or faster internet connection



RECOMMENDED System Requirements

OS: Windows XP, Windows Vista (SP2), Windows 7 (Recommended is Windows 8 64-bit)

CPU: Intel Quad Core CPU, AMD Duo Core CPU

RAM: At least 8 GB

DISC DRIVE: CD/DVD ROM drive required for istallation only

HARD DRIVE: At least 30 GB of free space

VIDEO: AMD Radeon 7870 3Gb or better, NVIDIA GeForce GT660 3Gb or better

DIRECTX: DirectX 11 compatible

INPUT: Keyboard and mouse

ONLINE CONNECTION REQUIREMENTS: 512 Kbps or faster internet connection

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.10.2013 16:48 (Firefox72).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Need for Speed Rivals

Need for Speed Rivals Gameplay - AllDrive Feature

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Need for Speed Rivals

Need For Speed Rivals - Developer Commentary

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Need for Speed Rivals
Firefox72 kaže...

Evo i službenih zahtjeva, treba napomenut da če igra biti zaklučana na 30fps na svim platformama uključujuči PC.

 




 

kakva je to 7870 sa 3gb?
Samo su kopirali zahtjeve od bf4 jer je to isti engine.

I lol, intel quad, or amd duo, rekao bi prije obrnuto.

i 30fps lock?

sramota!! Na pcu da igram na 30fps. 

Imam Alfu, stavil sam alu felge sad cu sigurno dobit (MUP) ban jer auto nije bio tak zamisljen-Kad igram TDU 2 bude mi rozna crta kad zakocim od tockova-evo ovako kad aimam on se sam unaima-
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.10.2013 16:40 (fila2208).
Moj PC  
1 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Re: Need for Speed Rivals
fila2208 kaže...
Firefox72 kaže...

Evo i službenih zahtjeva, treba napomenut da če igra biti zaklučana na 30fps na svim platformama uključujuči PC.

 




 

kakva je to 7870 sa 3gb?
Samo su kopirali zahtjeve od bf4 jer je to isti engine.

I lol, intel quad, or amd duo, rekao bi prije obrnuto.

i 30fps lock?

sramota!! Na pcu da igram na 30fps. 

 

Ne treba se brinuti, i NFS The Run je bio zaključan na 30fps pa su se ljudi pobunili tako da je 3 mjeseci poslje EA izbacio patch koji je otključao framerate. A i prije toga su ljudi pronašli načine da zaobiđu lock tako da ne sumljam da če se i ovdje nešto nači.

13 godina
offline
Need for Speed Rivals

kako ste razmazeni ja ne vjerujem...sta fali 30fps? kao imate toliko expertno oko da vidite razliku izmedu 30 40 i 100? -.-

retardirana razmazenost...igrajte na 10-15 pa se javite (da ne bi bilo zabune, moja 9600GT vrti i dan danas najnovije igre na 30-40

 

LP

Moj PC  
0 15 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice