Iz telekineze u religije zaključana tema

poruka: 384
|
čitano: 87.485
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
RE: Iz telekineze u religije
M_dipl. kaže...
VirtUoso kaže...

...

 

itf4n kaže...
...

Dečki bez uvrede, ni ja osobno nisam vjernik ali oboje ste pokazali fundamentalno nepoznavanje tematike koje ste se uhvatili, a ti VirtUoso si još pritom pokazao nevjerojatno visoki stupanj nekulture i zadrtosti.

 

Biblija je knjiga koja se može iščitavati na dva načina, jedan je način metaforički (kao što to rade katolici) a drugi je doslovno (kao što to rade protestanti), nauka koja se bavi metodama i vrstama interpretacije tekstova zove se hermeneutika, pa proguglajte malo. Nije loše ne znati neke stvari ili ih ne željeti znati, ali onda nemate što raspravljati o tome...

Svaka čast na postu.

Nije bilo lako natezat se s Virtuosom danas, iako je rasprava bila ok, njegove uvrede su stvarno bile neosnovane, bezobrazne te je pokazao apsolutno nepoštivanje vjernika. Vjerujem da se nisam bio spustio na njegovu razinu. Zbog njega čak razmišljam i na zatvaranje svog PM-a( nesmijem po pravilima govoriti o pojedinostima).

 

When i get sad, i stop being sad and be awesome instead. True story.
16 godina
neaktivan
offline
Iz telekineze u religije

Već sam navodio primjere, a i drugi su - pa bi bilo nerealno očekivati da mogu sve pohvatati u jednom postu: no zato možeš potražiti na prethodnim stranicama

 

U kratkim crtama:

 

 - Oslanjanje na nepostojeću silu. Potencijalno pogubno.

 - Utjecaj na javno mišljenje. Ne zbog kvalitete mišljenja koje se daje (nameće), već autoriteta koji religije imaju - a nisu zaslužile.

 - Razlog i/ili opravdanje za nasilje (mislim da ne moram navoditi primjere, dovoljno je pogledati vijesti).

 - Pojedinac se nada boljem svijetu, zanemaruje ovaj svijet i naziva ga "materijalnim". Korisno za povlaštenije - masa se neće toliko buniti ako im je loše. (Možda pomalo pretjerano, no ako i jest - i dalje vjernici gube punu kvalitetu ovoga života očekujući nekakav bolji život)

 

Ako nisam obuhvatio neko podpitanje, javi.

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Iz telekineze u religije

molim te, evo čisto iz znatiželje me zanima zašto si mi dao thumbsdown na prošlom postu? samo me zanima jel misliš da Virtuosovi postovi nisu bili uvrijedljivi prema vjernicima? :)

 

EDIT: hvala na odgovoru :)

When i get sad, i stop being sad and be awesome instead. True story.
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2009 20:50 (SPAWNK4MPER ti mama).
16 godina
neaktivan
offline
Iz telekineze u religije

@itf4n Nametanje svojih uvjerenja svim ostalim ljudima putem zakona, osporavanje osnovnih ljudskih prava...

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2009 20:46 (vjeko).
14 godina
protjeran
offline
RE: Iz telekineze u religije
itf4n kaže...

Već sam navodio primjere, a i drugi su - pa bi bilo nerealno očekivati da mogu sve pohvatati u jednom postu: no zato možeš potražiti na prethodnim stranicama

 

U kratkim crtama:

 

 - Oslanjanje na nepostojeću silu. Potencijalno pogubno.

 - Utjecaj na javno mišljenje. Ne zbog kvalitete mišljenja koje se daje (nameće), već autoriteta koji religije imaju - a nisu zaslužile.

 - Razlog i/ili opravdanje za nasilje (mislim da ne moram navoditi primjere, dovoljno je pogledati vijesti).

 - Pojedinac se nada boljem svijetu, zanemaruje ovaj svijet i naziva ga "materijalnim". Korisno za povlaštenije - masa se neće toliko buniti ako im je loše. (Možda pomalo pretjerano, no ako i jest - i dalje vjernici gube punu kvalitetu ovoga života očekujući nekakav bolji život)

 

Ako nisam obuhvatio neko podpitanje, javi.

To ide uz ono moje da ne misle svojim glavama, to su najcesce neki divljaci koji traze nacin da se "ispuhaju" i oni nisu dio nase Vjere, jer se to kosi sa 10 Bozijh zapovjedi.

A i svi smo samo ljudi.

Inace sam za to da se crkva izbaci iz djelovanja na vladu, mogu ovi u vladi biti katolici, bilo sto, ali nebi smjela crkva utjecat na njih.

 

ovo zadnje - to su stvarno oni koji ne misle svojom glavom :) , oni tumace bibliju doslovno, to je krivo.

i imam i ja neki primjer - pokusavanje dosezanja "viseg stupnja" kao kod budista, tu  vam se cijeli zivto svede da pokusate biti Bog, to nije dobro, mozete tako odbaciti sve segmente ovoga zivota (kao ovi sto su ovisni o WOW-u :).

 

inace sve sto si naveo je tocno, ali Vjera nam nebi smjela to dopustati, znaci ti cak i nisu vjernici.

 

Btw. mislim da ovdje pametno raspravljam samo sa itf4anom, jer jedini daje argumente bez vrjeđanja i sa poštovanjem, a koliko sam citao prijasnje stranice nitko to nije radio. i itf4ne, uvazavam tvoje misljenje, i imas dobre argumente, pokusaj i ti razmisliti o mojemu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2009 20:48 (netko,netkovic).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Iz telekineze u religije
netko,netkovic kaže...

ovo zadnje - to su stvarno oni koji ne misle svojom glavom :) , oni tumace bibliju doslovno, to je krivo.

Ali se događa. Štoviše, mogu potvrditi da je i za mene stavka 4 vrijedila. Tada to nisam tako gledao, pogled na život mi je sada umnogo drugačiji... ne radi se o nekom namjernom procesu, ali jednostavno se ne uzima ovaj život kao toliko bitan. Ona izjava "život je jedan" mi sada, kao ateistu, znači više - pokušat ću ga iskoristiti. Iako sam, za vrijeme Krščanstva (:D), napisao esej o toj izjavi, tek sad shvaćam njezino značenje, i koliko sam izgubio dok sam vjerovao.

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
14 godina
neaktivan
offline
RE: Iz telekineze u religije
SPAWNK4MPER ti mama kaže...

molim te, evo čisto iz znatiželje me zanima zašto si mi dao thumbsdown na prošlom postu? samo me zanima jel misliš da Virtuosovi postovi nisu bili uvrijedljivi prema vjernicima? :)

 

EDIT: hvala na odgovoru :)

Alo jel vi znate da mi pljujete po frendu koi sad nije u mogucnosti se braniti,ne serite covjek se krivo izrazio nije mislio nista lose nego je samo tio reci koliko propusta ima u bibliji STFU vise zaboravite,predite preko cinjenica i tocka,ne budite toliki balavci.

On je bacio ljagu na tu svetu knjigu a sta je s onim svim zivotima koja je ta sveta knjiga oduzela. O tome se ne prica i ne stidite se toga,sto su su vasi preci klali u ime boga ta knjiga je premazana krvlju stoga nemate pravo pricati nesta o cem nista neznate.

 

 

 

CHE
15 godina
neaktivan
offline
RE: Iz telekineze u religije
VirtUoso kaže...

Evo par saljivih citat iz "SVETE knjige".

 

1. Bozja zapovjed: Thou shalt have no other GODS before me.

 

Reply iz Biblije na to(!!):  Anyone who blasphemes the name of the LORD must be put to death, The entire assembly must stone him!

 

Nisam shvatio što je kontroverzno u "1. Bozja zapovjed: Thou shalt have no other GODS before me." ili kako se to krši sa drugim djelom poruke.

 

Što se tiče

VirtUoso kaže...

Reply iz Biblije na to(!!):  Anyone who blasphemes the name of the LORD must be put to death, The entire assembly must stone him!

  1. U to vrijeme okolni poganski narodi su doslovno okruživali Židove, te se vrlo lako moglo dogoditi da se narod pod tim utjecajima iskvari.
  2. To je zapovijed iz hebrejskog/aramejskog dijela Biblije koja se trebala odnositi isključivo na tadašni židovski narod vođen Bogom. Taj se zakon (kao i mnogo njih koji su određivali točno kako činiti određene stvari (prinositi životinjske žrtve, ostavljati rubove polja siromasima i sl.)) ne "poštuje", odnosno ne treba se poštivati dolaskom Krista. Isus daje drugačije zakone, zakone koji se više temelje na poštivanju savjesti i načela.

 

"...a sta je s onim svim zivotima koja je ta sveta knjiga oduzela." - Knjiga nikome nije oduzela živote. Živote su oduzimali najveći licemjeri koji su sebi za pravo dali suditi drugima i interpretirati Bibliju na svoj način.

 

 

 

@itf4n - poštujem te, imaš kvalitetne postove, s ovim se ne slažemo, nadam se da će sve nesuglasice ostati u ovoj temi.

www.pozivnice.tk - Automatsko slanje pozivnica za Lockerz.com. Što je Lockerz, kako se registrirati? www.pozivnice.tk
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2009 21:08 (Random.).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Iz telekineze u religije
netko,netkovic kaže...
itf4n kaže...

bilo je par slučajeva kroz povijest kad se ratovalo u ime vjere...

križarski ratovi, đihad...Izlanuo se

u biti, ak nije lova u pitanju, onda je vjera...Izlanuo se

Psssssst Zecovi spavaju
16 godina
neaktivan
offline
RE: Iz telekineze u religije
Random. kaže...
Taj se zakon (kao i mnogo njih koji su određivali točno kako činiti određene stvari (prinositi životinjske žrtve, ostavljati rubove polja siromasima i sl.)) ne "poštuje", odnosno ne treba se poštivati dolaskom Krista. Isus daje drugačije zakone, zakone koji se više temelje na poštivanju savjesti i načela.

 

"...a sta je s onim svim zivotima koja je ta sveta knjiga oduzela." - Knjiga nikome nije oduzela živote. Živote su oduzimali najveći licemjeri koji su sebi za pravo dali suditi drugima i interpretirati Bibliju na svoj način.

 

Znači 10 zapovijedi se moeže poštovati, ali ove loše stvari ne? Prije krista je znači bilo ok ubijati nevjernike i homoseksualce, a nakon njega nije?

 

Usput,

 

Matthew 5:17, "Do not think that I came to destroy the Law or the Prophets. I did not come to destroy but to fulfill"

 

 

 

14 godina
protjeran
offline
RE: Iz telekineze u religije
itf4n kaže...
netko,netkovic kaže...

ovo zadnje - to su stvarno oni koji ne misle svojom glavom :) , oni tumace bibliju doslovno, to je krivo.

Ali se događa. Štoviše, mogu potvrditi da je i za mene stavka 4 vrijedila. Tada to nisam tako gledao, pogled na život mi je sada umnogo drugačiji... ne radi se o nekom namjernom procesu, ali jednostavno se ne uzima ovaj život kao toliko bitan. Ona izjava "život je jedan" mi sada, kao ateistu, znači više - pokušat ću ga iskoristiti. Iako sam, za vrijeme Krščanstva (:D), napisao esej o toj izjavi, tek sad shvaćam njezino značenje, i koliko sam izgubio dok sam vjerovao.

Vjerojatno si bio takav turbo vjernik, ali ta stavka nebi trebala djelovati na nekoga.

Ja uzimam ovaj zivot bitan jer me vjerojatno Bog "stvorio" (samo vas molim da mi ne pocnete o tome da je to prirodan proces itd. :)) iz nekog razloga , pa sada zivim to, a ako mislim da nesto gubim time sto vjerujem, jednostavno odbacim taj dio koji me koči iako me do sada nijedna stvar nije kočila.

e, sjetio sam se nečega, vjera kao vjera, a ne kao crkva sjedinjuje, jel nije ljepo kada se obitelj skupi za blagdane?

meni je to ljepo, zato jer sam sa onima kome pripadam.

BTW. da damo nešto od onoga što imamo je dobar nauk, tako pružimo njima da imaju ljepši i lakši život.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2009 21:41 (netko,netkovic).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Iz telekineze u religije
Random. kaže...
VirtUoso kaže...

Evo par saljivih citat iz "SVETE knjige".

 

1. Bozja zapovjed: Thou shalt have no other GODS before me.

 

Reply iz Biblije na to(!!):  Anyone who blasphemes the name of the LORD must be put to death, The entire assembly must stone him!

 

Nisam shvatio što je kontroverzno u "1. Bozja zapovjed: Thou shalt have no other GODS before me." ili kako se to krši sa drugim djelom poruke.

 

Što se tiče

VirtUoso kaže...

Reply iz Biblije na to(!!):  Anyone who blasphemes the name of the LORD must be put to death, The entire assembly must stone him!

  1. U to vrijeme okolni poganski narodi su doslovno okruživali Židove, te se vrlo lako moglo dogoditi da se narod pod tim utjecajima iskvari.
  2. To je zapovijed iz hebrejskog/aramejskog dijela Biblije koja se trebala odnositi isključivo na tadašni židovski narod vođen Bogom. Taj se zakon (kao i mnogo njih koji su određivali točno kako činiti određene stvari (prinositi životinjske žrtve, ostavljati rubove polja siromasima i sl.)) ne "poštuje", odnosno ne treba se poštivati dolaskom Krista. Isus daje drugačije zakone, zakone koji se više temelje na poštivanju savjesti i načela.

 

"...a sta je s onim svim zivotima koja je ta sveta knjiga oduzela." - Knjiga nikome nije oduzela živote. Živote su oduzimali najveći licemjeri koji su sebi za pravo dali suditi drugima i interpretirati Bibliju na svoj način.

 

 

 

@itf4n - poštujem te, imaš kvalitetne postove, s ovim se ne slažemo, nadam se da će sve nesuglasice ostati u ovoj temi.

Iako su neki zakoni glupi i nedemokratski (sto je zapravo sprecavalo ljude da ulaze u neke vece sukobe, ali ipak su i dalje oni nacinili vise zla nego koristi), neki od zakona su vrlo korisni, iako izgledaju glupo, a nekada cak i negativno (kao. npr. kako prinostiti zivotinjske zrtve, u kojim uvjetima, sto je uvelike doprinjelo higijeni).

Nothing is true, everything is permitted...
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2009 21:38 (Assassin).
15 godina
protjeran
offline
RE: Iz telekineze u religije
vjeko kaže...
Random. kaže...
Taj se zakon (kao i mnogo njih koji su određivali točno kako činiti određene stvari (prinositi životinjske žrtve, ostavljati rubove polja siromasima i sl.)) ne "poštuje", odnosno ne treba se poštivati dolaskom Krista. Isus daje drugačije zakone, zakone koji se više temelje na poštivanju savjesti i načela.

 

"...a sta je s onim svim zivotima koja je ta sveta knjiga oduzela." - Knjiga nikome nije oduzela živote. Živote su oduzimali najveći licemjeri koji su sebi za pravo dali suditi drugima i interpretirati Bibliju na svoj način.

 

Znači 10 zapovijedi se moeže poštovati, ali ove loše stvari ne? Prije krista je znači bilo ok ubijati nevjernike i homoseksualce, a nakon njega nije?

 

Usput,

 

Matthew 5:17, "Do not think that I came to destroy the Law or the Prophets. I did not come to destroy but to fulfill"

 

 

 

stari i novi zavjet NIKAKO ne miješati

a usput

homoseksualce je ok ubijati, ili barem im dat do znanja da su retardirani

www.ddoxy.blogspot.com my xFire -- ddoxy, http://doxyzagorec.mybrute.com
16 godina
neaktivan
offline
RE: Iz telekineze u religije
netko,netkovic kaže...

Vjerojatno si bio takav turbo vjernik, ali ta stavka nebi trebala djelovati na nekoga.

Ja uzimam ovaj zivot bitan jer me vjerojatno Bog "stvorio" (samo vas molim da mi ne pocnete o tome da je to prirodan proces itd. :)) iz nekog razloga , pa sada zivim to, a ako mislim da nesto gubim time sto vjerujem, jednostavno odbacim taj dio koji me koči iako me do sada nijedna stvar nije kočila.

e, sjetio sam se nečega, vjera kao vjera, a ne kao crkva sjedinjuje, jel nije ljepo kada se obitelj skupi za blagdane?

meni je to ljepo, zato jer sam sa onima kome pripadam.

BTW. da damo nešto od onoga što imamo je dobar nauk, tako pružimo njima da imaju ljepši i lakši život.

Problem je što sam imao identično mišljenjem tvojem kad sam bio Krščan, i ne mogu drugačije se izjasniti (ili mi ne dolaze riječi) - problem sa time je što možeš potpuno shvatiti tek kad postaneš ateist. Neću to dalje komentirati...

 

Što se tiće obitelji za blagdane - pa zar je potrebna religija za skupljanje obitelji?

 

M_dipl. kaže...

(1) Krive činjenice!? Nedokazive kao točne!? Ona se rečenica može interpretirati na mnogo načina, a svaka religija, pa tako i kršćanska, ima svoju doktrinu i ljude koji su je razvili (Toma Akvinski, Augustin, Bonaventura, Duns Skot itd.), to je religijski stav i kao takvog ga treba poštivati, nitko ne tvrdi da se radi o egzaktnim znanostima tako tvoj stav nema veze s ičim...

(2) Trebao bi razumjeti pojam kreacionizma da bi ga kritizirao inače, nije da zagovaram takav nauk, ali barem razumijem to što ne zagovaram...

 

(3)

(1) nema smisla (a nisi ni objasnio), (2) stoji, (3) i (4) nije doktrina nego individualni stav pojedinih vjernika.

 

 

(1): Pri pisanju posta sam mislio na događaje poput Postanka, koji se mogu uzeti kao povijesne činjenice, i metafore. Cijelu Bibliju je moguće interpretirati na 2 način, pa je pitanje - kako znamo što je metafora a što doslovno? (Kako znamo što je pisac htio reći?)

 

Možeš li navesti jedan primjer alternativne interpretacije? Meni pada na pamet samo onaj doslovan - ako sam u krivu, ispravi me. Što točno u mojem stavu nema veze s ičim? Ne vidim kakve veze ima poštivanje religijskih stavova s raspravom - osobno ih ne poštujem jer su mi besmisleni (bilo da pod "religijskim stavom" misliš na metaforičnost dijelova svetih knjiga, bilo na samu rečenicu).

 

(2): Kreacionizam podrazumijeva Božje stvaranje čovjeka, zar ne?

 

(3, 1): Umjesto djelovanja, rješavanja problema, pojedinac će se u kritičnom trenutku oslanjati na višu silu. Što tu nema smisla? Pogubnost je u tome što će biti pasivan (ili pasivniji nego inače) jer će očekivati nekakvu pripomoć, ma kako beznačajnu, od nepostojeće strane.

 

(3, 2 i 3): Slažem se, ali religija povlaći to za sobom u velikom broju slučajeva. To što nešto nije izravna posljedica religijskog nauka, ne znači da nije problem.

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
14 godina
protjeran
offline
RE: Iz telekineze u religije
itf4n kaže...
netko,netkovic kaže...

Vjerojatno si bio takav turbo vjernik, ali ta stavka nebi trebala djelovati na nekoga.

Ja uzimam ovaj zivot bitan jer me vjerojatno Bog "stvorio" (samo vas molim da mi ne pocnete o tome da je to prirodan proces itd. :)) iz nekog razloga , pa sada zivim to, a ako mislim da nesto gubim time sto vjerujem, jednostavno odbacim taj dio koji me koči iako me do sada nijedna stvar nije kočila.

e, sjetio sam se nečega, vjera kao vjera, a ne kao crkva sjedinjuje, jel nije ljepo kada se obitelj skupi za blagdane?

meni je to ljepo, zato jer sam sa onima kome pripadam.

BTW. da damo nešto od onoga što imamo je dobar nauk, tako pružimo njima da imaju ljepši i lakši život.

Problem je što sam imao identično mišljenjem tvojem kad sam bio Krščan, i ne mogu drugačije se izjasniti (ili mi ne dolaze riječi) - problem sa time je što možeš potpuno shvatiti tek kad postaneš ateist. Neću to dalje komentirati...

 

Što se tiće obitelji za blagdane - pa zar je potrebna religija za skupljanje obitelji?

 

Ja uvjek razmisljam s obje strane, tako da trenutno ne brinem za sebe bas previse. Ja sam više okrenut ljudima, da im pomažem itd. nisam baš okrenut toliko crkvi, i ne mislim da su samo vjernici dobri ljudi, naprotiv , ima onih koji su zbog toga gori.

Nije, ali ona samo na to potiće, i nije dobro ako se obitelj skuplja samo na blagdane.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2009 22:14 (netko,netkovic).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Iz telekineze u religije
vjeko kaže...
Random. kaže...
Taj se zakon (kao i mnogo njih koji su određivali točno kako činiti određene stvari (prinositi životinjske žrtve, ostavljati rubove polja siromasima i sl.)) ne "poštuje", odnosno ne treba se poštivati dolaskom Krista. Isus daje drugačije zakone, zakone koji se više temelje na poštivanju savjesti i načela.

 

"...a sta je s onim svim zivotima koja je ta sveta knjiga oduzela." - Knjiga nikome nije oduzela živote. Živote su oduzimali najveći licemjeri koji su sebi za pravo dali suditi drugima i interpretirati Bibliju na svoj način.

 

Znači 10 zapovijedi se moeže poštovati, ali ove loše stvari ne? Prije krista je znači bilo ok ubijati nevjernike i homoseksualce, a nakon njega nije?

 

Usput,

 

Matthew 5:17, "Do not think that I came to destroy the Law or the Prophets. I did not come to destroy but to fulfill"

 

 

 

John 13:34-35 (New International Version)

"A new command I give you: Love one another. As I have loved you, so you must love one another. By this all men will know that you are my disciples, if you love one another."


John 8:3-7 (New International Version)

The teachers of the law and the Pharisees brought in a woman caught in adultery. They made her stand before the group and said to Jesus, "Teacher, this woman was caught in the act of adultery. In the Law Moses commanded us to stone such women. Now what do you say?" They were using this question as a trap, in order to have a basis for accusing him.
   But Jesus bent down and started to write on the ground with his finger. When they kept on questioning him, he straightened up and said to them, "If any one of you is without sin, let him be the first to throw a stone at her."

 

Također, ne mogu se sjetiti stavka, Isus kaže da će staviti ljudima zakon u srce (načela).

www.pozivnice.tk - Automatsko slanje pozivnica za Lockerz.com. Što je Lockerz, kako se registrirati? www.pozivnice.tk
16 godina
neaktivan
offline
RE: Iz telekineze u religije
doxy kaže...
vjeko kaže...
Random. kaže...
Taj se zakon (kao i mnogo njih koji su određivali točno kako činiti određene stvari (prinositi životinjske žrtve, ostavljati rubove polja siromasima i sl.)) ne "poštuje", odnosno ne treba se poštivati dolaskom Krista. Isus daje drugačije zakone, zakone koji se više temelje na poštivanju savjesti i načela.

 

"...a sta je s onim svim zivotima koja je ta sveta knjiga oduzela." - Knjiga nikome nije oduzela živote. Živote su oduzimali najveći licemjeri koji su sebi za pravo dali suditi drugima i interpretirati Bibliju na svoj način.

 

Znači 10 zapovijedi se moeže poštovati, ali ove loše stvari ne? Prije krista je znači bilo ok ubijati nevjernike i homoseksualce, a nakon njega nije?

 

Usput,

 

Matthew 5:17, "Do not think that I came to destroy the Law or the Prophets. I did not come to destroy but to fulfill"

 

 

 

stari i novi zavjet NIKAKO ne miješati

a usput

homoseksualce je ok ubijati, ili barem im dat do znanja da su retardirani

I rest my case!

16 godina
neaktivan
offline
RE: Iz telekineze u religije
Random. kaže...

John 13:34-35 (New International Version)

"A new command I give you: Love one another. As I have loved you, so you must love one another. By this all men will know that you are my disciples, if you love one another."


John 8:3-7 (New International Version)

The teachers of the law and the Pharisees brought in a woman caught in adultery. They made her stand before the group and said to Jesus, "Teacher, this woman was caught in the act of adultery. In the Law Moses commanded us to stone such women. Now what do you say?" They were using this question as a trap, in order to have a basis for accusing him.
   But Jesus bent down and started to write on the ground with his finger. When they kept on questioning him, he straightened up and said to them, "If any one of you is without sin, let him be the first to throw a stone at her."

 

Također, ne mogu se sjetiti stavka, Isus kaže da će staviti ljudima zakon u srce (načela).

I tako se vraćamo na početak i na razlog ove polemike, a taj je da biblija nije niti sveta niti moralna. Bezgrešna riječ božja bi se morala interpretirati na samo jedan način, a ne kako nekom zatreba!

15 godina
neaktivan
offline
RE: Iz telekineze u religije
vjeko kaže...

I rest my case!

Nemoj na takvim primjerima. To je njegovo stajalište. Stav (ili ironija) jednog pripadnika neke religije nije nikakav pokazatelj izvorne nauke neke religije niti je dovoljan povod za "I rest my case.".

www.pozivnice.tk - Automatsko slanje pozivnica za Lockerz.com. Što je Lockerz, kako se registrirati? www.pozivnice.tk
16 godina
neaktivan
offline
RE: Iz telekineze u religije
Random. kaže...
vjeko kaže...

I rest my case!

Nemoj na takvim primjerima. To je njegovo stajalište. Stav (ili ironija) jednog pripadnika neke religije nije nikakav pokazatelj izvorne nauke neke religije niti je dovoljan povod za "I rest my case.".

Ali je pokazatelj onog o čemu mi čitavo vrijeme pričamo; bibliju možeš iskoristiti za opravdati sve i svašta, u njegovom primjeru homofobiju.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Iz telekineze u religije
vjeko kaže...

I tako se vraćamo na početak i na razlog ove polemike, a taj je da biblija nije niti sveta niti moralna. Bezgrešna riječ božja bi se morala interpretirati na samo jedan način, a ne kako nekom zatreba!

Kako je i interpretirana. Sve u Bibliji je kristalno jasno. Ako se opisuju snovi, vizije, daju se i značenja, odnosno objašnjenja. zakoni su bili jasni za ono doba, u vremenu oko Kristovog života Krist je naučavao da je krivo gledati stvari na farizejski način (kroz zakone), jer ti zakoni više nisu bili potrebni za to doba.

 

vjeko kaže...

Ali je pokazatelj onog o čemu mi čitavo vrijeme pričamo; bibliju možeš iskoristiti za opravdati sve i svašta, u njegovom primjeru homofobiju.

Ne ukoliko čitatelj (rjetko tko od onih koji pričaju o Bibliji ju je doista i pročitao) Bibliju gleda kao cjelinu i čita je vremenski ispravno.

www.pozivnice.tk - Automatsko slanje pozivnica za Lockerz.com. Što je Lockerz, kako se registrirati? www.pozivnice.tk
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2009 23:25 (Random.).
16 godina
neaktivan
offline
Iz telekineze u religije

BTW, ako vam sveto trojstvo nije jasno evo objašnjenja!

 

 

 

Sijedi je Deity (jahve), a ovaj drugi je Jesse (isus).

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2009 23:38 (vjeko).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Iz telekineze u religije
vjeko kaže...

BTW, ako vam sveto trojstvo nije jasno evo objašnjenja!

 

 

 

Sijedi je Deity (jahve), a ovaj drugi je Jesse (isus).

 

Trojstvo? Konstantinova izmišljotina iz 4. st. Potpuno je jasno da Isus, Bog i Sveti Duh nisu jedno biće. Evo, baš me zadnja riječ poruke M_dipl.-a podjsjetila. Dogma.

www.pozivnice.tk - Automatsko slanje pozivnica za Lockerz.com. Što je Lockerz, kako se registrirati? www.pozivnice.tk
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2009 23:46 (Random.).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Iz telekineze u religije
netko,netkovic kaže...

Vjera kao vjera nije nikome nastetila.

Ma niti slučajno, vjera je sveta, jer ratovi se vode iz dosade, iz zabave, niti slučajno ne iz vjerskih uvjerenja..

netko,netkovic kaže...

2.Religija ima svoje dokaze : Biblija, Dio Isusova kriza, (cuva se u nasoj mjesnoj crkvi, barem tako nas svecenik veli), te ploče koje su bile izložene u muzeju (ploče na kojima je Mojsije dobio 10 zapovjedi), te ploče su inaće bile pokraj kutije u kojoj su ćuvane, neznam u kojem muzeju tocno.

Ti si pobrkao relikvije s dokazima.. A da išta snaš o vjeri, znao bi da je zasnovana na dogmama, a ne dokazima..

 

15 godina
neaktivan
offline
RE: Iz telekineze u religije

O čemu ti pričaš? Pa imaš nasvježije primjere od prije desetak godina, a postoje i snimke kad pravoslavni pop blagoslivlja oružje i zastavu srpskih dobrovoljaca prije pohoda s riječima; bože daj im snagu da ubiju neprijatelja.. Da uopće ne idem u prošlost ili na druge prostore, pa pola ratova u povijesti se vodilo i vodi se iz vjerskih uvjerenja. I što misliš, zašto je teritorijalno više od pola zemlje kršćanskih svjetonazora? I kako se uopće širila vjera u povjesti, molitvom ili mačem?

15 godina
neaktivan
offline
RE: Telekineza
netko,netkovic kaže...
mbaksa kaže...
netko,netkovic kaže...

jel mi tko moze objasniti ouija plocu, jeli to istinito?

Objasnjenje ti pise cak i na Wikipediji - ovdje. Nikad mi nije bilo shvatljivo zasto ljudi nisu zadovoljni realnoscu, nego se moraju baviti takvim izmisljotinama...

Pa bas zato, ja nevjerujem bas u ono sto nemoze se dokazati (Osim u Boga) , i vjerujem u zakone fizike.

 Čitam ovu raspravu ,pročitah oko 50% ,ne komentiram religije jer svatko ima pravo izbora  , a ljudi koliko znam imaju slobodnu volju kao dar .Ali prateći postove primjetih da su temu o religiji započeli upravo gore citirani korisnici forumaNevinašce  ....samo dobronamjerna opaska , ništa više ...a kasnije mi se više nije niti dalo čitati jer vidim sve je preraslo u jedan mali rat .Dobar je dar imati slobodu volje.

Private
15 godina
neaktivan
offline
RE: Iz telekineze u religije
M_dipl. kaže...

Jedno je vjera, a drugo su vjerska uvjerenja.

To znamo ti, ja i još nekolicina ovdje. A 90% njih uopće ne razumije razliku. Većina ne distancira niti crkvu od vjere, i općenito imaju stav; kud svi turci, tud i mali Mujo.. A crkva to koristi, pa šatro ima ekskluzivno pravo na vjeru.. I kad zbrojiš cijelu priču, potpuno je nebitno je'l se radi o vjeri ili uvjerenju..

mbaksa kaže...

Moderna znanost je u danom trenutku najbolje objasnjenje realnosti. Ti uvijek mozes filozofirati o necemu sto je trenutacno nedohvatljivo znanosti, ali to ne znaci da se time bolje objasnjavas realnost, jer ne znas niti mozes znati koliko to odgovara realnosti - za to ti treba znanost. Bez znanosti, sve to visi u zraku.

Moderna znanost u mnogim aspektima tapka u mraku. Moderna znanost je izrazito vezana uz financije, a samim time i politiku. A čim je tako, realnost je upitna. I premda se načelno slažem s tobom, ukoliko nemaš dokaza za nešto, jedino što možeš je pretpostavljati, iznositi različite ideje. I koji je bolji 'alat' za to od filozofije? I obzirom da je tako, to je najbolje trenutno objašnjenje realnosti za ono što nemaš dokaz. I na kraju, nije li filozofija znanstvena disciplina? A wiki kaže da je to proučavanje općih i fundamentalnih problema glede postojanja, znanja, moralnih sudova..

16 godina
moderator
offline
RE: Iz telekineze u religije
doxy kaže...

1. Da vidim jednoroga povjerovao bih u njega...al ga dosad nisam vidio, vjerujem u Boga, jer sam imao duhovnih iskustava koje više manje svatko na svoj način doživi...drugi mi to nisu mogli dokazati (ko master skeptiku) dok se nisam sam uvjerio.

Necemo sad ici tu postavljat uvjete "Da vidim jednoroga...". Ja ti isto tako mogu reci "Da vidim boga, povjerovao bih u njega". What's the point? Onda vise nemas sto vjerovati ili nevjerovati kad - znas.

 

Pitanje je hoces li ti povjerovati u jednoroga, Djeda Mraza, cajnik koji orbitira oko Sunca, cudoviste iz Loch Nessa itd., kad ti netko to spomene, mozda ti i da nekakve fotke (LOL), ali ti to nije dokazao? Neces. Neces u nista drugo takvo povjerovati, ali se i dalje drzis vjere ko pijan plota. To je nedosljedno, neracionalno ponasanje. U jedne bajke vjerujes, u druge ne.

 

A ovo - "duhovna iskustva" - ljudska osjetila su daleko od savrsenstva. Ljudske misli su daleko od savrsenstva - da se tako izrazim - covjek si moze svasta zabrijati. Dok god se nesto "duhovno" testiralo, ili se dokazalo da takvo nesto ne postoji ili je rijec o necem sto nije moguce provjeriti. Anegdote se s pravom ne priznaju ko dokazi.

 

doxy kaže...

2. Ti tražiš dokaze o postojanju Boga? Sretno, ja cu prije naci Sveti Gral nego ti dokaze o tome...lol, no comment. Koliko znam čovjek posjeduje svoje mišljenje na temelju vlastitih iskustava/znanja.

...npr...moj događaj koji sam nažalost podijelio s vama...je neobjašnjiv, ma koliko god ti matematike bacao i filozofije tamo, "kamion" je mogao pobjeć u te 3 sekunde jedino ako je vozio 350km/h cca...jer je duuuugačka cesta i vidi se njezin "početak i kraj"... tak da svejedno to ostaje neobjašnjivo...jedino je objašnjenje da sam sanjao...ako jesam, onda imam proklete sreće

Ako mi tvrdis da postoji nesto sto nazivas Bogom ili bogom - da, trazim da to potkrijepis dokazima. Ja inace ne tragam za dokazima koji bi pobijali ili potvrdjivali postojanje "neceg viseg", ako si slucajno na to mislio. Postavljam se kao skeptik - trazim da osoba koja iznese tvrdnju, da tu tvrdnju i dokaze. Ja tvrdnju koju ne mogu dokazati necu ni iznositi. Pa tako necu reci da oko Sunca orbitira cajnik. A mogao bih.

 

Tvoj dogadjaj nije neobjasnjiv, nego neobjasnjen. Nekim dogadjajima pridajes znacenje koje oni nemaju. A sve to iz neznanja - ne znas sto se tocno dogodilo, pa ces slavodobitno tvrdit "To bijase Bozja ruka na djelu" (famozni God did it). Ili "cudo se dogodilo"... E, kako dugo cekam priliku da stavim ovu slikicu... Osmijeh

 

 

 

doxy kaže...

3. Tvoja konstatacija da je tvoje mišljenje jedino pravilno...taj tvoj neki"zaključak" je sve ali ne normalan. Kako znaš da to stvarno je ili nije? Neznaš, pa nemoj ni tvrditi. Ja pričam iz vlastitih iskustava (bez droge i alkohola xD)

Opet si promasio poantu - ko da namjerno ne zelis razumjeti sto pisem. Ja ne tvrdim da ja znam da bog postoji ili ne postoji. Ja tvrdim da, ako nemas dostatnog razloga za vjerovati u neku tvrdnju, da je onda jedina razumna pozicija odbacivanje/neprihvacanje te tvrdnje. Jesi pogledao onaj filmic? Dan ti je i primjer sa situacijom na sudu - covjek je kriv dok mu se ne dokaze krivnja. Ti tvrdnju moras dokazati! Takodjer, ako ja ne prihvacam tvoju tvrdnju, to ne znaci da tvrdim suprotno. Porota ne odlucuje je li covjek kriv ili nevin - porota odlucuje je li covjek kriv ili nije kriv. Porota nece proglasiti covjeka krivog ako za to nema zaista uvjerljive dokaze. Ja isto ocekujem i u svemu ostalome, pa tako i u pogledu navodnog boga. Ti isto ocekujes to u svemu ostalome - osim za boga! Odakle takva nedosljednost!? To je logicki pogresno. Ako nemas zaista uvjerljive dokaze, nerazumno, neracionalno je vjerovati da bog postoji. To ne znaci da ti iskljucujes mogucnost da bog postoji - ako se pojave adekvatni dokazi, naravno da ces onda prihvatiti tvrdnju da bog postoji. Ali dotad...

 

A ono sto stalno pokusavam objasniti je to da ljudima dokazi za boga ne trebaju zato jer im roditelji boga usade u njihov identitet, usade im ga kao nesto sto je stvarno i postojece i usade im stav da se to ne proispituje.

 

doxy kaže...
jel osjećaš?

osjećaš

jel možeš dokazat?

nemožeš

isti ti je vrag

skoro isti

Osjecaji su varljivi. I oni koje bi ti nazivao fanaticima ili hereticima ili sotonistima ili "opsjednutim ljudima" imaju slicne osjecaje. Po cemu su tvoji osjecaji "realni", a njihovi ne? Ili vjerujes da su sotonisti opsjednuti vragom pa im treba egzorcizam?

Kaže profesor da ti drugi korak mora biti eksplicitniji, a ne da kažeš "I tada čudo se dogodiše, Bog mi potrubiše" Kaže profesor da ti drugi korak mora biti eksplicitniji, a ne da kažeš "I tada čudo se dogodiše, Bog mi potrubiše"
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.10.2009 15:59 (mbaksa).
16 godina
moderator
offline
RE: Iz telekineze u religije
M_dipl. kaže...

Problem je u tome da ti tu "razumnost" i adekvatnost razloga tumačiš isključivo u prirodno-znanstvenom smislu, i naravno da u skladu s time prihvaćaš samo jednu stranu cijele priče (opet priča o polarizaciji, crno/bijelo, istini kao cjelini itd.). Strašno je bahato smatrati da je općenito razumno samo ono što sam smatraš razumnim, ili što prirodna znanost tumači kao razumno.

Ne postoji drugi nacin utvrdjivanja stvarnosti. Filozofija se u tom kontekstu bavi mogucnostima, koje mogu, ali ne moraju odgovarati stvarnosti. Stoga mislim da s punim pravom mogu ocekivati da ce se adekvatnost razloga tumaciti u prirodno-znanstvenom smislu.

 

Ajde malo da prebacimo lopticu na tvoju stranu - ovako ispada da ti samo kritiziras ono sto ja govorim, a sam nista ne nudis - sto ti smatras razumnim? Sto ti smatras adekvatim?

 

M_dipl. kaže...
(ii) Eto, klasičan primjer onoga o čemu pričam: "Badava ti sva logika ako ti premise nisu 100% provjerljive i izračunljive", o čemu da dalje pričamo. Postoji toliko alternativnih pogleda (jednako mjerodavnih) na svijet, ti ih sve (ovo nije ad hominem da odmah konstatiram, jer te ne napadam nego iznosim argumentirani sud) otklanjaš jer nisu izračunljive u prirodno-znanstvenom smislu. Ne postoje "objektivno opravdane" premise, sve su premise subjektivne, pa tako i prirodno-znanstvene, ono što im daje privid objektivnosti jest činjenica da su postale općeprihvaćene (jer nas, da karikiram, vode na mjesec), jer je scientizam postao jedan od znakova modernog doba.

Eto, dosli smo do srzi problema s "logickim" dokazima - premise ce se protumaciti tako da na kraju potkrijepe zeljeni zakljucak. Nije da takvih stvari nema u znanosti - dogadja se - no, teorije su poznate i svaki znanstvenik s dovoljnom kolicinom znanja moze sam empirijski provjeriti teoriju. Ako teorija opetovano pada na testu, znaci da tu nesto ne stima. I tako se odvoji zito od kukolja.

 

Gledaj - sam si rekao da su neki logicki "dokazi" boga sumnjivi. Koliko sam skuzio, ti smatras da su logicki ispravni, ali su ti i dalje sumnjivi. U cemu je stvar? Intuicija ti govori da tu nesto ne stima - s polovicom tih dokaza. Meni intuicija govori da tu nesto ne stima sa svim tim navodnim dokazima. Tim vise sto nisu opceprihvaceni, gotovo nitko za njih ni ne zna, a cini se da ni ne treba znati - nitko ih se nije sjetio ugraditi u obrazovni sustav.

 

M_dipl. kaže...
(iv) "Moderna znanost je u datom trenutku najbolje objašnjenje realnosti" - čime ovo potkrepljuješ?

Znanstvenom metodom, koja izmedju ostalog ukljucuje matematiku, logiku i kljucnu stvar - empirijsko dokazivanje i provjeru hipoteza. Hipoteze postaju teorije tek kad ih se dokaze, i teorije se stalno moraju potvrdjivati na svim buducim testiranjima - inace padaju u vodu. Ne znam jesi li pratio stvari recimo oko homeopatije - gdje su francuski znanstvenici (mozda bolje za reci sarlatani) dosli do fascinantnih otkrica o "pamcenju vode" - oni su to "dokazali", no je li to postala znanstvena teorija? Ne! Vise puta je provjeravano i nitko nije mogao potvrditi njihove rezultate. A to znaci da njihova hipoteza nije odgovarala realnosti. Razlog? Nisu se drzali znanstvene metode, frizirali su rezultate (bolje reci - krivotvorili) i "dokazali" nesto sto nije istina. I sad najgora stvar - hrpa ljudi vjeruje da je to stvarno! Ljudi trose lijepe kolicine novca na secerne kuglice rastopljene u vodi, no to i nije najgore - najgore je sto se homeopatijom pokusavaju izlijeciti i po zivot opasna stanja - bilo je slucajeva da su homeopati nagovorili pacijente da odbace lijekove sluzbene medicine i da se lijece iskljucivo homeopatskim pripravcima, sto je na kraju rezultiralo njihovom smrcu.

 

Dakle, znanost je kao prvo izuzetan alat zbog usavrsene znanstvene metode, a zatim i zato jer tezi samoispravljanju - znanost je proces kojim je cilj sto bolje upoznati i opisati stvarnost. I to radi izuzetno dobro - napredak je u nekim podrucjima eksponencijalan. Pogotovo u tehnologiji. Recimo, za desetak godina ce procesori biti dovoljno snazni da se slozi jedno superracunalo koje ce moci simulirati ljudski mozak. Naravno, to ce biti daleko od savrsene simulacije, ali moglo bi dati odgovore na mnoga vazna pitanja i jos bolje. Ima na TED.com-u prilog koji govori o tome - nisam sad na ADSL-u pa ne mogu dati link, ali mozes i sam potraziti.

 

Opet - da samo ja ne bih branio svoj stav, daj se i ti malo angaziraj - sto bolje opisuje realnost od znanosti? Zasto? Cime to potkrepljujes?

 

M_dipl. kaže...
Nadalje: "Ti uvijek možeš filozofirati o nečemu što je trenutačno nedohvatljivo znanosti, ali to ne znači da time bolje objašnjavaš realnost, jer ne znaš niti možeš znati koliko to odgovara realnosti - za to ti treba (moderna/prirodna; op. u.) znanost. Bez znanosti sve to visi u zraku." - opet, jednodimenzionalan pristup koji samog sebe opravdava, također se ne može znati koliko prirodna znanost zahvaća realnost (moj osobni stav je da objektivna realnost uopće ne može biti zahvaćena ni na koji način), niti postoje argumenti (dakle izvanjski, objektivni) koji govore u prilog stavu da prirodna znanost zna išta o realnoj stvarnosti, sve te pozicije podjednako "vise u zraku", zato je i potrebna interdisciplinarnost i pluriperspektivizam da bi se donekle odgovori mogli iznaći.

Zanimljivo je kako znanost izvrsno funkcionira. Da, s filozofskog stajalista moguce je da smo u jednom matrixu, no opet - znanost najbolje objasnjava sto se dogadja u tom matrixu i to je jedino sto nam je zasad poznato. Dakle, mozemo dobro prouciti kako taj matrix funkcionira i maksimalno iskoristiti njegove mogucnosti. S obzirom da nam je taj matrix jedina spoznatljiva stvarnost, ja cu se drzati toga. Otvoren sam na mogucnost da postoji i nesto izvan tog matrixa. No, to sto bi eventualno bilo izvan tog matrixa nama je nespoznatljivo - tu nam ni filozofija ne pomaze previse, jer nam ona moze navesti samo mogucnosti, a ni jedna od tih mogucnosti ne mora biti istinita, dok znanost jako dobro opisuje ono sto se dogadja u nasem matrixu.

 

Sad kad sam ovo napisao, jasno mi je i zasto dolazi do nesporazuma medju nama - ja se usredotocujem na matrix, koji moze biti i nasa jedina stvarnost, a ti se usredotocujes na mozebitno sire podrucje postojanja, kojeg bi nas matrix bio sam dio ili "proizvod". Ono na sto ja ciljam - nas matrix jest nasa neposredna realnost i znanost je jako dobro opisuje. I pritom jasno iskljucuje postojanje osobnog boga i kojekakvih "nadnaravnih" stvari. Drugim rijecima, eventualna "visa stvarnost" ne mijesa se u nasu neposrednu stvarnost - da se mijesa, bile bi vidljive ocite fizikalne anomalije.

 

M_dipl. kaže...
(v) Nisi, ti se pitaš i razmišljaš malo. Eksplicitno reci što te zanima i dobit ćeš odgovor, da opet ne uđemo u dijalektički začarani krug.

Sto konkretno u kategorickom imperativu "djeluj tako, da možeš htjeti, da maksima tvoga djelovanja bude opći princip" ima za biti apsolutno, univerzalno, sto konkretno bi trebalo znaciti da "vrijedi u svim mogucim slucajevima"?

 

M_dipl. kaže...

(vi) Tvrdnja da je neko prapočelo (bog ako hoćeš) nepotrebna hipoteza također proizlazi iz scientističkog gledišta, to je ono što pokušavam i reći cijelo vrijeme, znaš kako se kaže - najveći su dogmatici zakleti antidogmatici, treba malo osloboditi um, nije sve plus ili minus, nula ili jedinica.

Mislim da se za to uopce ne bi smjela upotrebljavati rijec "bog". To je samo muljaza da oni koji vjeruju u osobnog boga, da kad uvide koliko je to besmisleno, da se spuste na jednu nizu razinu (ili podignu na visu? ovisi kako gledas, nebitno), da mogu i dalje ostati "vjernici", da mogu i dalje vjerovati u boga, jer je ateizam nesto zaista grozno, nesto najgore sto se covjeku moze dogoditi.

 

Zasto smatram da je to nepotrebna hipoteza (osim zbog Occhama)? Zato jer je nedokaziva (i pitanje je hoce li nam ikad biti dokaziva), i zato jer nismo iskljucili mogucnost da je svemir sam "nastao" ili bio oduvijek. I zato jer je bog kao pokretac samo jedan veliki X - ne objasnjava se bas nista - samo smo uveli jos jednu nepoznanicu. Pazi jednu stvar - vrijeme je dimenzija naseg svemira, s Big Bangom je pocelo teci - tako da u smislu vremena nista nije prethodilo nasem svemiru. To su stvari s kojima se moramo zabavljati - kad i ako to rijesimo (ili dokazemo da je svemir trebao pokretaca), onda mozemo dalje. Ne kazem da je hipoteza pokretaca nemoguca. Kazem samo to, dok ne znamo da je svemir imao pokretaca, nema previse smisla filozofirati o svemiru kao da ja imao pokretaca, jer se sve to moze srusiti kao kula od karata ako se dokaze da svemir nije imao pokretaca. Moglo bi se reci da su moji razlozi prakticne prirode. Namigiva

16 godina
moderator
offline
RE: Iz telekineze u religije
M_dipl. kaže...
bed kaže...
I na kraju, nije li filozofija znanstvena disciplina?

Jest, no drukčija (po naravi) vrsta znanosti, filozofija je spekulativna znanost (nije osimoron iako tako naizgled zvuči) i ujedno je jedina općenita znanost (ostale su partikularne - što ne znači da su manje vrijedne), no nisu sve grane filozofije znanstvene grane (zato je po naravi drukčija vrsta znanosti), primjerice etika nije znanstvena disciplina...

Reci da je filozofija "vrsta znanosti" je pogresno. Prije bi se reklo da je filozofija inicirala znanost, odnosno da je znanost proizvod filozofije. Imamo primjer recimo socijalne filozofije i sociologije - oboje se bave istim objektom (drustvenim odnosima), no jedno je grana filozofije (trazi smisao u drustvu, ljudskim odnosima, pokusava odgovoriti na pitanje "zasto?"), drugo je znanstvena disciplina (istrazuje i kriticki analizira drustvo, ljudske odnose, pokusava odgovoriti na pitanje "sto i kako?"). Mozda i nisam najbolje objasnio, ali mislim da sam na dobrom tragu. Nemam sad tu kraj sebe skriptu iz socijalne filozofije da tocno prepisem odgovor na to pitanje (bilo je jedno od ispitnih pitanja). Smijeh

 

bed kaže...
mbaksa kaže...

Moderna znanost je u danom trenutku najbolje objasnjenje realnosti. Ti uvijek mozes filozofirati o necemu sto je trenutacno nedohvatljivo znanosti, ali to ne znaci da se time bolje objasnjavas realnost, jer ne znas niti mozes znati koliko to odgovara realnosti - za to ti treba znanost. Bez znanosti, sve to visi u zraku.

Moderna znanost u mnogim aspektima tapka u mraku. Moderna znanost je izrazito vezana uz financije, a samim time i politiku. A čim je tako, realnost je upitna. I premda se načelno slažem s tobom, ukoliko nemaš dokaza za nešto, jedino što možeš je pretpostavljati, iznositi različite ideje. I koji je bolji 'alat' za to od filozofije? I obzirom da je tako, to je najbolje trenutno objašnjenje realnosti za ono što nemaš dokaz. I na kraju, nije li filozofija znanstvena disciplina? A wiki kaže da je to proučavanje općih i fundamentalnih problema glede postojanja, znanja, moralnih sudova..

Sto ti to znaci da moderna znanost u mnogim aspektima "tapka u mraku"? Moderna znanost, ako nema odgovor, kaze da nema odgovor, da se to ne zna. To nije tapkanje u mraku. Prije je tapkanje u mraku ovo sto si napisao za filozofiju - da je to objasnjenje realnosti za ono za sto nemas dokaz - to ondanije objasnjenje realnosti, to je skupina prijedloga koji mogu, ali ne moraju objasnjavati stvarnost. A sto ti to znaci? I po cemu je to vrijednije od znanosti koja zaista opisuje dio stvarnosti? Znanost ti treba da bi potvrdio da nesto iz filozofije zaista objasnjava stvarnost - bez znanosti to ne ide. Daj si malo razmisli - mozes filozofirati da smo u matrixu, mozes filozofirati da postoji 18 dimenzija, a ne samo ove cetiri nama poznate (tri prostorne + vrijeme), mozes filozofirati o beskonacnom broju svemira itd. Mozemo nabrojiti milijun takvih hipoteza. Jesu li to zaista objasnjenja nase stvarnosti? Kako znas?

 

No, mislim da se tu debelo zaslo u sasvim krive vode - filozofija ima svoje brojne aspekte, koji zaista jesu korisni, i koje ima smisla proucavati kroz prizmu filozofije. Ali podmetati filozofiju kao najbolje objasnjenje stvarnosti... Ne bi islo...

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.10.2009 5:04 (mbaksa).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice