Gljivarstvo

poruka: 119
|
čitano: 61.170
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Gljivarstvo

Zna li netko mogu li se naći psilocibinske gljive u Hrvatskoj?

Battlelog:cro1911
11 godina
offline
Re: Gljivarstvo
Milka30 kaže...
VidoM kaže...

Upravo sam danas tukao po lisičarkama! A i jučer... :-)

Želio bih naučiti raspoznavati gljive samo nikako naiči na pravu osobu... Evo jedino što sam brao su lisičarke i to nebih se usudio još iči sam u ptragu, pre riskantno!

Gle imas nekoliko vrsta koje nikako ne mozes zamjeniti sa otrovnima,a ukusne su za ne povjerovati!

(ne da mi se sada linkati ima,gore u prvoj temi)

Kozare ili Suncanice ili Srnjak....Jako su visoke gljive,imaju prsten i ljuskave su po klobuku.Znaju biti i preko 53 cm promjera.Kada su malene,opet su visoke u obliku ljuskavog jajeta i vidljiv im je prsten.

Obozavaju šikare,grmlje u šumi gdje rastu!Zamjena je moguca jedino sa Panterovom muharom   koja je NISKA ima male točkice po sebi i kada je mala glatko je "jaje".Ona je otrovna,ali dobijes probavne smetnje i to je to.Ima ljudova koji ju jedu tako da....

Kozaru raste uglavnom od 9-10 mjeseca,tako da ju vec sada ne mozes naci!EXTRA je ukusna pohovana!

Vrganji kod njih nema fulanja,svi znamo kako izgledaju.Moguca je zamjena sa Ludarom koja je indigo crvenkaste boje i POPLAVI kada ju presjeces,te sa Grabov djed koji je jestiv,ali jako gorak ima onako tanku grbavu stabljiku!

Crne trube NE MOZES SA NICIME ZAMJENITI, sada rastu 9-10 mjesec,extra kvaliteta,rastu u skupinama gdje je dosta vlazno!

Puhare -nema zamjene samo kada ostare postaju mekane tada su loše za papati!

 

Za pocetak to ti je dosta{#}

 

Veliki Brat kaže... 

Nisam gljivar, ali počeo sam nešto malo konkretnije gledati ove godine. Baš neki dan sam prvi put samostalno ubrao (crne) trubice i pojeo kajganu s njima, ostatak sam posušio. Sumnjam da ću ikada ozbiljnije se baviti gljivarstvom, obzirom da sam inače pomalo šlampav po prirodi, pa se ne bi baš želio dovesti u situaciju da preskočim neki bitan korak :)

 

A našao sam i zelenu krasnicu (samo jednu, vidio sam na netu da ju zovu i ljubičastozelena k.), koju naravno nisam pojeo, ali sam dobio potvrdu da je to upravo ta gljiva. Fora mi je to gljivarenje, iako sam kratkovidan, pa najčešće niti ne vidim gljivu dok ne stanem u nju :D

Khm....Krasnica nije zelene boje{#}.Krasnica je Crvene boje,ovo zeleno je vjerovatno Golubača koja je jestiva.No moja preporuka je da izbjegavas zelene i crvene gljive ako nisi 100% siguran!

Imas Zelena pupavka,jedna od naših SMRTNO OTROVNIH gljiva izgleda poput zelenkaste pećurke,nju nemoj niti rukama dirati!

Takoder postoji malo more crvenih otrovnih i nejestivih gljiva!

Kod Krasnice je kvaka sto ona raste iz "jajeta",ne mozes znati sta je dok ne naraste,potpuno je ista kao i Bjela i Zelena pupavka(obje smrtonosne)-Dakle DONT TOUCH!

rustweaver kaže...

Meni su gljive super zanimljive, ali ne volim ih baš jesti. Nažalost tu u okolici ima dosta miniranih šuma tako da nema baš  šetuckanja uokolo i branja gljiva.

Zaista steta,ali mozes se okreniti livadskim gljivama koje jednostavno ne postoje kao otrovne-samo ukusne ili nejestive

Evo jucčer sam bio opet u gljive, lisičarka kao u priči .

Uz njih nasšli smo ja i lega jednu vrstu totalno slicčnu vrganjima, on kaze da su to podstavke, ato sto me bunilo je to da bi poplavile na dodir a nisu otrovni vrganji vec jestive i ukusne gljive, tako on kaze...

 

 

11 godina
offline
Gljivarstvo

Evo  ječer  bili  opet  u  gljive!

15 godina
offline
Re: Gljivarstvo
zeroname kaže...

Sto se tice gljiva gospodo nemojte se zajebavat. Evo svakodnevno dolaze ljudi na odjel u bolnicu jer su se otrovali gljivama. Teško je postaviti dijagnozu i treba dugo vremena i većina slučajeva završi letalno. Prvenstveno su to ljudi sa sela i zna se dogoditi da cijela obitelj i susjedi budu otrovani. Nije u pitanju da li netko poznaje gljive ili ne jer je dovoljna samo jedna među njih 20 da napravi ozbiljnu štetu. Ako imate tu "nesreću" da preživite pozdravite se sa jetrom i bubrezima. Prijeti vam akutno zatajenje bubrege i dijaliza do kraja života a o jetri da i ne govorim.  Jetra prva dolazi u kontakt sa toksinom iz gljiva nakon što ste ih konzumirali. Liječnici neće moći odmah utvrditi šta vam je dok ne naprave testove a pacijenti već u bolnicu dolaze bez svijesti i nemoguće je dobiti ikakve informacije od pacijenta. Ali narvno bez obzira na toliko slučajeva teško je ljudima dokazati da to rade na vlastitu odgovornost.

Onda isto tako nemojte vozit auto jer mozete nastradati u prometnoj... 
Ako ste neiskusni, i nemate pomoc nekog iskusnog gljivara, onda nemozete pogrijesit sa vrganjima,crnim trubama i suncanicama :)

11 godina
offline
Gljivarstvo

Jel  ima  neko  malo  suhih  vrganja  viška? :-)

Ovdje ih slabo nalazimo... samo podstavke...

12 godina
offline
Re: Gljivarstvo
VidoM kaže...

Jel  ima  neko  malo  suhih  vrganja  viška? :-)

Ovdje ih slabo nalazimo... samo podstavke...

Bogme nema ih isto kod mene ove godne,ali je zato tone i tone Suncanica,puhara,trubica i Mljecnica bilo!

Takoder nevjerovatno puno panjevčica bilo ove godine,nikada ih toliko nisam u zivotu vidio,nazalost ne jedem ih,nisam 100% siguran u njih,a niti ih ne volim!

16 godina
offline
Re: Gljivarstvo
ludimata kaže...
Ako ste neiskusni, i nemate pomoc nekog iskusnog gljivara, onda nemozete pogrijesit sa vrganjima,crnim trubama i suncanicama :)

Zanimljivo, jedna od prvih stvari koje sam naučio je da se Sunčanice najčešće zamijene za Zelenu pupavku. Je da ima ozbiljnih razlika, ali za gljivara početnika mislim da ne bi smjelo biti "ne možeš pogriješiti" kategorije. Eventualno crne trube, ali kažu da sto pametnih ne popravi što jedna budala pokvari, pa bi ja čak i tu preporučio oprez. Jednostavno - gljive nisu za igrati se.

Gledam te!
12 godina
offline
Re: Gljivarstvo
Veliki Brat kaže...
ludimata kaže...
Ako ste neiskusni, i nemate pomoc nekog iskusnog gljivara, onda nemozete pogrijesit sa vrganjima,crnim trubama i suncanicama :)

Zanimljivo, jedna od prvih stvari koje sam naučio je da se Sunčanice najčešće zamijene za Zelenu pupavku. Je da ima ozbiljnih razlika, ali za gljivara početnika mislim da ne bi smjelo biti "ne možeš pogriješiti" kategorije. Eventualno crne trube, ali kažu da sto pametnih ne popravi što jedna budala pokvari, pa bi ja čak i tu preporučio oprez. Jednostavno - gljive nisu za igrati se.

Sunčanica za Zelenu pupavku?Mislim da to niti sljepac nebi zamjenio!Evo dole slikice obje pa ti reci gdije je tu slicnost?!

Jedina moguca zamjena za Suncanicu je Panterova muhara!No ako znas da je suncanica velika,VISOK stručak i ljuske na klobuku su široke,ne bi ju trebao zamjeniti za panterovku koja je opet niskoga rasta,maloga klobuka i ima točkice po klobuku!

 

  No gle di se ljudi zahebavaju!

Stara narodna izreka kaže:Ne beri bijele gljive u šumi!

Ima tu logike jer dosta bijelih gljiva postoje koje se mogu zamjeniti sa obicnom pecurkom a to su Bjela pupavka,Karbolova pecurka-druge su totalno nejestive ili mogu izazvati probavne smetnje!

Kada pogledas slike vidi se ogromna slicnost,no opet postoji razlika!

Pecurka raste samo na livadama!

Bjela pupavka raste samo u šumi!

Karbolova pecurka raste na livadi i u šumi,ali požuti kada se presječe!

Treba uzeti u obzir da gljive koje rastu u "jajetu" posjecaju na pecurku,no hrpa ih je otrovnih! 

Takoder treba uzeti u obzir da mnoge gljive mogu imati drugaciju boju,zavisno o stanistu i mjesecu rasta!

 

  Zato se ja drzim te narodne izreke,jer jednostavno nije vrijedno rizika!

 

Sunčanica ili Kozara Sunčanica ili Kozara
Zelena pupavka Zelena pupavka
Pečurka Pečurka
Bijela pupavka Bijela pupavka
Karbolova pecurka Karbolova pecurka
Panterova muhara Panterova muhara
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.10.2013 20:01 (Milka30).
16 godina
offline
Re: Gljivarstvo

Tako sam čuo... Da, niti meni danas nisu slične, pogotovo kada znam za pomični prsten i jaje, ali donedavno nisam mogao naći neku relevantnu razliku između skroz različitih gljiva. Kad se sjetim kako sam gledao gljive prije (nego sam postao početnik :), potpuno mogu razumjeti da ljudi sve i svašta mogu zamijeniti.

Gledam te!
12 godina
offline
Re: Gljivarstvo
Veliki Brat kaže...

Tako sam čuo... Da, niti meni danas nisu slične, pogotovo kada znam za pomični prsten i jaje, ali donedavno nisam mogao naći neku relevantnu razliku između skroz različitih gljiva. Kad se sjetim kako sam gledao gljive prije (nego sam postao početnik :), potpuno mogu razumjeti da ljudi sve i svašta mogu zamijeniti.

Ja stvarno znam prepoznati jako puno gljiva,ali ne berem ih sve,berem one za koje sam 100% siguran da ih ne mogu zamjeniti sa bilokojom otrovnicom i koje volim jesti,to ti je moja taktika.

Ali,viđao sam svasta i cuo sam svasta!Nedavno se susjedova djeca otrovala jer su jeli Sunčanice kod svoga pametnoga strica...to je bilo oko Svibnja,mislim ono koji glupson,ma od kada to Suncanice rastu u Svibnju???Njegova izreka ti je bila,pa mi to ovdje jedemo!Da ali ne u Svibnju majmune jedan!Ocito je da su pojeli panterovke ili nesta drugo!Sva sreca da su djeca ok,iako je najstarija kći(13 g)imala proljev,Srednji sin (9 g) proljev i povracanje,a najmlađi(7 g) imao temperaturu,bolove u zelucu,proljev,povracanje 7 dana jadnik!

Opet,vidio sam tipa koji je nabrao punu košaru panterovki,iako sam ga upozorio,on je lagano rekao da su one delakatese!

  Takoder kazu....da Gnojištarke,inace jako ukusne gljive,nikako ne idu sa alkoholom?No moj ih tetak lagano gušta uz pivce!

Moja pokojna baba je pojela ludaru,pa ju usljed halucinacija umalo traktor nije zgazio-kaze da nikada u zivotu ukusniju gljivu nije jela!

 

....ima toga,ali drž se onoga što znaš i nema frke nikakve!

16 godina
offline
Re: Gljivarstvo
Milka30 kaže...

....ima toga,ali drž se onoga što znaš i nema frke nikakve!

Upravo to. Ljudi se i zeznu tako da se zalete kad postanu presigurni u sebe, pa krenu to raditi površno.

Gledam te!
10 godina
offline
Re: Gljivarstvo
VidoM kaže...

Jel  ima  neko  malo  suhih  vrganja  viška? :-)

Ovdje ih slabo nalazimo... samo podstavke...

Ove godine i ovdje jako slabo ima vrganja. Sunčanice i blagve samo.

Veliki Brat kaže...

Zanimljivo, jedna od prvih stvari koje sam naučio je da se Sunčanice najčešće zamijene za Zelenu pupavku. Je da ima ozbiljnih razlika, ali za gljivara početnika mislim da ne bi smjelo biti "ne možeš pogriješiti" kategorije. Eventualno crne trube, ali kažu da sto pametnih ne popravi što jedna budala pokvari, pa bi ja čak i tu preporučio oprez. Jednostavno - gljive nisu za igrati se.

iiiiis nikad mi nije bilo jasno koliki tulavac moraš bit da zamjeniš sunčanicu i pupavku. Mislim stvarno su jako "slične". Jedna je gljivetina koju uočiš s udaljenosti od 10 metara a druga mala bijelo-zelena gljivica s jajetom. Fakat su slične za poludit. {#}

Još kužim da ih zamjene s preslicama al njih ak ideš brat a dobro se ne kužiš si il lud il imaš suicidalne namjere.

 

Don't blink. Blink and you're dead. They are fast. Faster than you can believe. Don't turn your back. Don't look away. And don't blink. Good Luck.
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.10.2013 21:47 (ddarknessfairyy).
16 godina
offline
Gljivarstvo

Čuo sam za gospodičnu koja je bukovače nabrala u borovoj šumi... na podu.

Srećom, samo joj je bilo zlo.

Twitter - @danny_hr | Raptr - dannyhr | Xfire - dannyhr | Steam - danny_hr | XBL - DannyHR | PSN - Danny_HR85
16 godina
offline
Re: Gljivarstvo
ddarknessfairyy kaže...

iiiiis nikad mi nije bilo jasno koliki tulavac moraš bit da zamjeniš sunčanicu i pupavku.

Zanimljivo mi je ovo jer sam čuo to s više različitih strana, od ljudi koji međusobno nisu povezani. Ili sam nešto krivo shvatio...

 

Naravno, nije mi dao vrag mira, pa sam išao provjeriti na netu o čemu pričam; ne radi se o zamjeni pupavkom, nego panterovkom (tako to izgleda kad ne znaš :), što nimalo ne olakšava stvar, obzirom da je panterovka jednako otrovna i - vrsta pupavke.

 

Ipak, sad čitam kako se veliki primjerci mogu bez straha brati. Još kad bi vidio gljivu prije nego stanem u nju...

Gledam te!
10 godina
offline
Re: Gljivarstvo
Veliki Brat kaže...

Zanimljivo mi je ovo jer sam čuo to s više različitih strana, od ljudi koji međusobno nisu povezani. Ili sam nešto krivo shvatio...

 

Naravno, nije mi dao vrag mira, pa sam išao provjeriti na netu o čemu pričam; ne radi se o zamjeni pupavkom, nego panterovkom (tako to izgleda kad ne znaš :), što nimalo ne olakšava stvar, obzirom da je panterovka jednako otrovna i - vrsta pupavke.

 

Ipak, sad čitam kako se veliki primjerci mogu bez straha brati. Još kad bi vidio gljivu prije nego stanem u nju...

Panterova muhara i pupavka spadaju u isti rod gljiva al nisu iste gljive. I blagve su Amanite pa su jestive.

 

I bez brige na sunčanicu ne možeš stat prije nego ju vidiš. Ogromne su...doslovno.

Kod mene u šumi sunčanice rastu na jednoj velikoj kotlini do koje treba 10minuta spuštanja niz strmo brdo i toliko su velike da se ja ni ne spuštam dolje ako ne treba. Vide se s vrha brda. Ogromni bijeli kišobrani s smeđim ljuskicama. 

 

Don't blink. Blink and you're dead. They are fast. Faster than you can believe. Don't turn your back. Don't look away. And don't blink. Good Luck.
16 godina
offline
Re: Gljivarstvo
ddarknessfairyy kaže...

Kod mene u šumi sunčanice rastu na jednoj velikoj kotlini do koje treba 10minuta spuštanja niz strmo brdo i toliko su velike da se ja ni ne spuštam dolje ako ne treba. Vide se s vrha brda. Ogromni bijeli kišobrani s smeđim ljuskicama.

Mhm, kužim. Negooo... Koje su ono točno koordinate te kotline, nisam uspio uloviti? :D

Gledam te!
15 godina
offline
Re: Gljivarstvo
Veliki Brat kaže...
ludimata kaže...
Ako ste neiskusni, i nemate pomoc nekog iskusnog gljivara, onda nemozete pogrijesit sa vrganjima,crnim trubama i suncanicama :)

Zanimljivo, jedna od prvih stvari koje sam naučio je da se Sunčanice najčešće zamijene za Zelenu pupavku. Je da ima ozbiljnih razlika, ali za gljivara početnika mislim da ne bi smjelo biti "ne možeš pogriješiti" kategorije. Eventualno crne trube, ali kažu da sto pametnih ne popravi što jedna budala pokvari, pa bi ja čak i tu preporučio oprez. Jednostavno - gljive nisu za igrati se.

Istina,al razlika je toliko ocita da je zbilja tesko to napravit, samo baciti pogled na prsten oko stapke koji mora biti POMIČAN. A ni iskusni gljivari ne beru bez doze opreza. Ako nisi siguran, ostavis ju na miru.   :)


Kako kazu, sve su gljive jestive, neke samo jednom. :D

11 godina
offline
Gljivarstvo

Šta se bere sada kad su lisičarke na kraju?

Btw... Ima ikoga iz Pule ovdje na forumu da je voljan prenijeti nešto znanja?

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.11.2013 20:38 (VidoM).
12 godina
offline
Re: Gljivarstvo
VidoM kaže...

Šta se bere sada kad su lisičarke na kraju?

  Mrtvačke trube, prošli vikend sam ih nabrao i bilo ih je kako se kaže za izvoz...

Osobno ih sušim na koncu u polutami ( pod verandom ) potom ih stavim u pečnicu na 100°C sat vremena i usitnim ih u blenderu u prah koji koristim za gulaše.

Ove gljive ti daju neku jaku aromu tako nije preporučljivo pretjerivati s tim prahom jer nekima ne paše.

 

Nema brige ne postoji ni jedna otrovna slična gljiva.

11 godina
offline
Gljivarstvo

Nikako da naletim na njih...

SAd gledam po netu, i čitam da bi trebale martinčice biti u opticaju?!

11 godina
offline
Gljivarstvo

A mogu se spremati i sviježe?

12 godina
offline
Re: Gljivarstvo
VidoM kaže...

A mogu se spremati i sviježe?

Trubice,svježe sa lukom i jajetom-mljaaaac!

Ili pizza sa trubicama,ma ima kombinacija milion!

Inace,slazem se sa kolegom gore,ne valja pretjerivati sa njima,jer zaista imaju jaku aromu,sasvim malo je dovoljno za uzivanje!

...Takoder nadoveza na post gore,kod nas na pijaci su se teglice trubica prodavale ko blesave za 140 KN!

10 godina
offline
Re: Gljivarstvo
Milka30 kaže...

Trubice,svježe sa lukom i jajetom-mljaaaac!

Ili pizza sa trubicama,ma ima kombinacija milion!

Inace,slazem se sa kolegom gore,ne valja pretjerivati sa njima,jer zaista imaju jaku aromu,sasvim malo je dovoljno za uzivanje!

...Takoder nadoveza na post gore,kod nas na pijaci su se teglice trubica prodavale ko blesave za 140 KN!

Jel samo jaka aroma ili su i "teške." Ja ih do sad nisam brala jer sam čula da su dosta teške za želudac. Pa se ne usudim pošto su mi i vrganji preteški.

Don't blink. Blink and you're dead. They are fast. Faster than you can believe. Don't turn your back. Don't look away. And don't blink. Good Luck.
12 godina
offline
Re: Gljivarstvo
ddarknessfairyy kaže...

Jel samo jaka aroma ili su i "teške." Ja ih do sad nisam brala jer sam čula da su dosta teške za želudac. Pa se ne usudim pošto su mi i vrganji preteški.

Crna trubica je jedna od rijetkih gljiva koje se mogu presne jesti,bez bojazni da ce ikakvu reakciju napraviti,bilo to i cisto podrigivanje.

Dakle ne bi ti trebale "sjesti na zeludac".

Imaju jaku aromu,po mome sudu duplo jacu od Vrganja.

 

  No svi smo razliciti,neces znati dok ne probas!

Mozda nista ne znaci,susjed mi ima klinca koji zivi"pod staklenim zvonom" jadnik je alergican na sve,jaja,laktozu,suncokret,mak,proso,sunce.....Trubice jede bez problema!

10 godina
offline
Re: Gljivarstvo
Milka30 kaže...

Crna trubica je jedna od rijetkih gljiva koje se mogu presne jesti,bez bojazni da ce ikakvu reakciju napraviti,bilo to i cisto podrigivanje.

Dakle ne bi ti trebale "sjesti na zeludac".

Imaju jaku aromu,po mome sudu duplo jacu od Vrganja.

 

  No svi smo razliciti,neces znati dok ne probas!

Mozda nista ne znaci,susjed mi ima klinca koji zivi"pod staklenim zvonom" jadnik je alergican na sve,jaja,laktozu,suncokret,mak,proso,sunce.....Trubice jede bez problema!

Ok,ma nije uopće problem aroma. Volim ja jači okus gljiva, al ih ne smijem jesti. Brala sam tako prije puzice pa sam odustala jer me jako boli želudac kasnije. Od svih gljiva koje sam do sad probala jedino mi blagve i sunčanice ne smetaju. Vrganje samo gledam i mirišim {#}

 

Onda iduće godine berem i trubice {#}

Don't blink. Blink and you're dead. They are fast. Faster than you can believe. Don't turn your back. Don't look away. And don't blink. Good Luck.
11 godina
offline
Gljivarstvo

Hoče ko udijeliti malo crnog praha' :-)

12 godina
offline
Re: Gljivarstvo
ddarknessfairyy kaže...

Ok,ma nije uopće problem aroma. Volim ja jači okus gljiva, al ih ne smijem jesti. Brala sam tako prije puzice pa sam odustala jer me jako boli želudac kasnije. Od svih gljiva koje sam do sad probala jedino mi blagve i sunčanice ne smetaju. Vrganje samo gledam i mirišim {#}

 

Onda iduće godine berem i trubice {#}

  Točno, osim toga puze su po meni zadnja klasa gljiva i smeta mi onaj sluzavi premaz na njima kada se spremaju za jelo i podosta su teške na želucu isto kao lisićarke ( bar meni ).

Jesi probala "blanširati" vrganje prije konzumacije?

Naime na taj način ( kipuća voda i sol ) izvlače toksine i ine sastojke iz gljiva koji bi osjetljivim osobama mogli naškodit i prouzroćiti probavne smetnje.

 

Istina na taj naćin gubi se nešto na aromi ali mi nikada nije sjelo "teško" na želudac kao svježe spremljene gljive.

Bdw. kažu kako je umjerenost osnova svega, mislim kako nije potrebno divljati s količinom gljiva za 2-3 osobe, bolje ih je spremiti u škrinju i više puta uživati u finom fruštiku.{#}

12 godina
offline
Re: Gljivarstvo
Tiby kaže...

  Točno, osim toga puze su po meni zadnja klasa gljiva i smeta mi onaj sluzavi premaz na njima ......

Moj tata obozava puze,pogotovo salatu od njih!Sprema ih u teglice i onda ih kiseli.Ja osobno ih nikada nisam probao,niti necu jer me upravo ta sluz je ogavna.Zamislite na sta to lici kada je u teglici-BLjAK!

Puza se moze zamjeniti sa zavodnicom,koja je poprilicno mućko đubre od gljive,a ima ih ko blata.

Znam da ce sada mnogi iskusni gljivari reci da je zamjena nemoguca,jer je zavodnica crvenkaste boje,a puza zuckasto-smeđa sa crtama kao ljuskica,no milion puta sam se uvjerio da boja gljiva uvjetuje samome stanistu gdije gljiva raste i opcenito mladi grm puza se sa lakocom zamjeni sa zavodnicom.

Moguca je zamjena-meni dosta,ja puze izbjegavam koliko god one ukusne nekome bile!

11 godina
offline
Gljivarstvo

Šta nitko nije bio u gljive?

12 godina
offline
Re: Gljivarstvo
VidoM kaže...

Šta nitko nije bio u gljive?

Sada ne raste ništa šta ja jedem!

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice