Fantastika i SF (knjige)

poruka: 485
|
čitano: 160.353
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
online
Re: Fantastika i SF (knjige)
serlok kaže...

Pozdrav

 

Šta bi mi preporučili kao početniku?

 

Pročitao sam Mistborn Era 1, Dark Tower tri parta, Seeker (Douglas E. Richards).

 

Je li Mistborn Era 2 dobra?

 

Hvala Vam

 

 

 

Pa nisi ti baš ni početnik kad si pročitao to sve. Mislim da slobodno možeš na Mistborn eru 2 ako si pročitao prvu trilogiju.

 

A inače ljudima koji su noviji u tome uvijek prvo preporučam Hobita, Gospodara prstenova, Silmarilliona, točno tim redom. Ako iz nekog razloga to ne želiš (npr. gledao si film i misliš da ti je to dovoljno) onda bi preporučio Pjesmu leda i vatre od Martina, iako ga uopće ne želim preporučivati jer je đubre, ali je činjenica da je napravio odličan svijet koji će te jako uvući i gutat ćeš te knjige. Jer cilj je da ti dobro sjedne taj žanr, a ne da se odmah uzme nešto što nije toliko dobro na prvu pa da ti se sve zgadi. Dobar izbor je i Joe Abercrombie, prvo First Law trilogiju, a onda dalje redom. 

 

Također ti preporučam da se kloniš Wheel of Timea od Jordana, to čitaj kad pročitaš sve ostale fantasy knjige na svijetu. 

14 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Cansee kaže...
serlok kaže...

Pozdrav

 

Šta bi mi preporučili kao početniku?

 

Pročitao sam Mistborn Era 1, Dark Tower tri parta, Seeker (Douglas E. Richards).

 

Je li Mistborn Era 2 dobra?

 

Hvala Vam

 

 

 

Pa nisi ti baš ni početnik kad si pročitao to sve. Mislim da slobodno možeš na Mistborn eru 2 ako si pročitao prvu trilogiju.

 

A inače ljudima koji su noviji u tome uvijek prvo preporučam Hobita, Gospodara prstenova, Silmarilliona, točno tim redom. Ako iz nekog razloga to ne želiš (npr. gledao si film i misliš da ti je to dovoljno) onda bi preporučio Pjesmu leda i vatre od Martina, iako ga uopće ne želim preporučivati jer je đubre, ali je činjenica da je napravio odličan svijet koji će te jako uvući i gutat ćeš te knjige. Jer cilj je da ti dobro sjedne taj žanr, a ne da se odmah uzme nešto što nije toliko dobro na prvu pa da ti se sve zgadi. Dobar izbor je i Joe Abercrombie, prvo First Law trilogiju, a onda dalje redom. 

 

Također ti preporučam da se kloniš Wheel of Timea od Jordana, to čitaj kad pročitaš sve ostale fantasy knjige na svijetu. 

Filmove sam gledao i GoT seriju. Tako da to ne zelim.  Provjerit cu First Law trilogiju i Night Angel. Ako ima jos kakva preporuka.

Kakve su trilogije Red Rising i The Kingkiller Chronicle?

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.2.2024 14:48 (serlok).
14 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
MasterG kaže...

Ja tih ne bih preporučao Mistborn kao početniku...započeo sam Mistborn nekoliko puta i svaki puta odustao...doduše to sam ja, jer ako si već pročitao Era 1 možda ti odgovara 

Nije da mi je knjiga bila ne-zanimljiva, ali nije mi sjeo način pisanja, baš sam ju teško čitao...možda drugi imaju drugačije mišljenje.

 

Osobno, kao početnik sam čitao kraće trilogije i nisam nimalo požalio...tipa Night angel kojeg sam tu nahvalio već nekoliko puta.

 

BTW

Pročitao sam jučer Andy Weir Artemis ocjena 4/10. Likovi meh, radnja meh...dobio bi i manju ocjenu da je knjiga još dulja

moram priznati da je bila razočaravajuća nakon njegovog Project Hail Mary zbog kojeg sam se budio kao zombi jutrima jer ju nisam mogao prestati čitati, definitivno zaslužujuća ocjena sa moje strane 9/10...za ovu zapravo žalim što nije dulja

 

sad ne znam što dalje...krenuo sam sa World on Fire trilogijom T.K. Riggins...pa ćemo vidjeti da li je sjelo, prvih 20-tak stranica mi se za sad dopada.

 SF Project Hail Mary mi se cini top, inače obožavam space filmove.

 

Hvala ti

9 godina
online
Re: Fantastika i SF (knjige)
serlok kaže...
Cansee kaže...
serlok kaže...

Pozdrav

 

Šta bi mi preporučili kao početniku?

 

Pročitao sam Mistborn Era 1, Dark Tower tri parta, Seeker (Douglas E. Richards).

 

Je li Mistborn Era 2 dobra?

 

Hvala Vam

 

 

 

Pa nisi ti baš ni početnik kad si pročitao to sve. Mislim da slobodno možeš na Mistborn eru 2 ako si pročitao prvu trilogiju.

 

A inače ljudima koji su noviji u tome uvijek prvo preporučam Hobita, Gospodara prstenova, Silmarilliona, točno tim redom. Ako iz nekog razloga to ne želiš (npr. gledao si film i misliš da ti je to dovoljno) onda bi preporučio Pjesmu leda i vatre od Martina, iako ga uopće ne želim preporučivati jer je đubre, ali je činjenica da je napravio odličan svijet koji će te jako uvući i gutat ćeš te knjige. Jer cilj je da ti dobro sjedne taj žanr, a ne da se odmah uzme nešto što nije toliko dobro na prvu pa da ti se sve zgadi. Dobar izbor je i Joe Abercrombie, prvo First Law trilogiju, a onda dalje redom. 

 

Također ti preporučam da se kloniš Wheel of Timea od Jordana, to čitaj kad pročitaš sve ostale fantasy knjige na svijetu. 

Filmove sam gledao i GoT seriju. Tako da to ne zelim.  Provjerit cu First Law trilogiju i Night Angel. Ako ima jos kakva preporuka.

Kakve su trilogije Red Rising i The Kingkiller Chronicle?

 

Red rising sam pročitao samo prvi i odličan je, ja namjeravam nastaviti ali ću sačekati da izađe i zadnja knjiga, jer ne želim sve pročitati pa zaboraviti pa onda čitati zadnju knjigu.

 

Kingkiller nije trilogija, trebala je biti, ali zasad su izašle 2 knjige, a Rothfuss već više od 12 godina nije izbacio treću niti imamo datum i vjerojatno neće nikad ni izbaciti. Da su neke druge knjige u pitanju pa ajde, ali ovdje baš fali taj nastavak i uopće nema smisla čitati dok ne izađe treći.

10 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Da se i ja malo ubacim. Project Hail Mary je zakon. Sad ću čitati drugi put. Jedva čekam film!

A preporučam Expeditionary Force i We are BOB. Ima 4 knjiga.
13 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)

Slažem se za Mistborn, natjerao sam se pročitati prvu, stao i nije mi ni malo žao. A nisam kao početnik čitao.

The most interesting information comes from children, for they tell all they know and then stop.
10 godina
offline
Fantastika i SF (knjige)

Hmm .... sto se tice fantastike opcenito, moja topla preporuka svim pocetnicima je da ne krecu od Tolkiena, Rothfuusa ili ne daj boze Martina. Zasto? Zato sto sto je to sam vrh zanra -planinarsku karijeru ne bi trebalo poceti od jurisa na Himalaju.

 

Znaci startat sa nekvim jednostavnim lijepim kultnim usponom tipa Scott Cardove Enderove igre (film je Hollywoodsko smece,  doduse soundtrack je ok).

Dobar start je i Vorkosigan saga, možete krenut od Pripravnik za ratnika, ma zapravo moze sve od Bujoldice.

 

Abercrombie je isto zakon, poslije Martina najbolji grimdark, doduse kvalitet pisanja mu je s vremenom pao.

 

Eh da Sandarson, worldbuilding, sustav magije, likovi, obrati... su mu sami vrh ali su mu zato proza i dubina u najbolju ruku prosjecni. Masa obozava Sandersona, meni za potrosit hladni kisne dane je cisto ok.

 

Kao sto je kolega gore spomenuo, Jordana i njegov Wheel of time izbjegavati u sirokom luku. Jos prvih par knjigu su podnosljiva jeftina reciklaza sveg i svaceg a ponajvise Tolkiena i samog sebe... ali onda kad jednom krenu beskonacne cajanke, vruce kupke i gomilanje "jakih" zenskih likova - sve odreda manipulativnih kucki koje se jedino razlikuju bojom haljine i dubinom dekoltea... citanjem tog smeca ne da izgubis volju za fantastikom, izgubis volju za daljnim zivotom.  

 

Da se mene pita sve punoljetne ljubitelja Wot-a kao i onog usranog Harry Pottera bi trebalo okupit na jednom mjestu, zasut nepalmom, eventualne prezivljele zatuc macolom, i ostatke ostavit divljim zvijerima za gozbu ;)

 

 

 

15 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Statsman kaže...

Hmm .... sto se tice fantastike opcenito, moja topla preporuka svim pocetnicima je da ne krecu od Tolkiena, Rothfuusa ili ne daj boze Martina. Zasto? Zato sto sto je to sam vrh zanra -planinarsku karijeru ne bi trebalo poceti od jurisa na Himalaju.

 

Znaci startat sa nekvim jednostavnim lijepim kultnim usponom tipa Scott Cardove Enderove igre (film je Hollywoodsko smece,  doduse soundtrack je ok).

Dobar start je i Vorkosigan saga, možete krenut od Pripravnik za ratnika, ma zapravo moze sve od Bujoldice.

 

Abercrombie je isto zakon, poslije Martina najbolji grimdark, doduse kvalitet pisanja mu je s vremenom pao.

 

Eh da Sandarson, worldbuilding, sustav magije, likovi, obrati... su mu sami vrh ali su mu zato proza i dubina u najbolju ruku prosjecni. Masa obozava Sandersona, meni za potrosit hladni kisne dane je cisto ok.

 

Kao sto je kolega gore spomenuo, Jordana i njegov Wheel of time izbjegavati u sirokom luku. Jos prvih par knjigu su podnosljiva jeftina reciklaza sveg i svaceg a ponajvise Tolkiena i samog sebe... ali onda kad jednom krenu beskonacne cajanke, vruce kupke i gomilanje "jakih" zenskih likova - sve odreda manipulativnih kucki koje se jedino razlikuju bojom haljine i dubinom dekoltea... citanjem tog smeca ne da izgubis volju za fantastikom, izgubis volju za daljnim zivotom.  

 

Da se mene pita sve punoljetne ljubitelja Wot-a kao i onog usranog Harry Pottera bi trebalo okupit na jednom mjestu, zasut nepalmom, eventualne prezivljele zatuc macolom, i ostatke ostavit divljim zvijerima za gozbu ;)

 

 

 

 

Nisam fan, al malo pretjeruješ :-) Neka svatko čita šta voli.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
9 godina
online
Re: Fantastika i SF (knjige)
Statsman kaže...

Hmm .... sto se tice fantastike opcenito, moja topla preporuka svim pocetnicima je da ne krecu od Tolkiena, Rothfuusa ili ne daj boze Martina. Zasto? Zato sto sto je to sam vrh zanra -planinarsku karijeru ne bi trebalo poceti od jurisa na Himalaju.

 

Znaci startat sa nekvim jednostavnim lijepim kultnim usponom tipa Scott Cardove Enderove igre (film je Hollywoodsko smece,  doduse soundtrack je ok).

Dobar start je i Vorkosigan saga, možete krenut od Pripravnik za ratnika, ma zapravo moze sve od Bujoldice.

 

Abercrombie je isto zakon, poslije Martina najbolji grimdark, doduse kvalitet pisanja mu je s vremenom pao.

 

Eh da Sandarson, worldbuilding, sustav magije, likovi, obrati... su mu sami vrh ali su mu zato proza i dubina u najbolju ruku prosjecni. Masa obozava Sandersona, meni za potrosit hladni kisne dane je cisto ok.

 

Kao sto je kolega gore spomenuo, Jordana i njegov Wheel of time izbjegavati u sirokom luku. Jos prvih par knjigu su podnosljiva jeftina reciklaza sveg i svaceg a ponajvise Tolkiena i samog sebe... ali onda kad jednom krenu beskonacne cajanke, vruce kupke i gomilanje "jakih" zenskih likova - sve odreda manipulativnih kucki koje se jedino razlikuju bojom haljine i dubinom dekoltea... citanjem tog smeca ne da izgubis volju za fantastikom, izgubis volju za daljnim zivotom.  

 

Da se mene pita sve punoljetne ljubitelja Wot-a kao i onog usranog Harry Pottera bi trebalo okupit na jednom mjestu, zasut nepalmom, eventualne prezivljele zatuc macolom, i ostatke ostavit divljim zvijerima za gozbu ;)

 

 

Bome ovo je brzo eksaliralo. Stvarno ne vidim potrebe da se nekog ubije jer mu se sviđa ili ne sviđa fiktivna knjiga. 

 

A što se tiče samog početka, ne mogu se nikako složiti da su Rothfuss i Martin sam vrh žanra, Tolkien da, ali njih dvojica ne. Njihovoj priči fali zaključak kako bi ih mogli kvalificirati koliko su dobri. Oni su zakuhali priču, u tome su očito dobri, ali puno još tu fali da bi bili vrh. Oni su najrazvikaniji i među najprodavanijima, ali ima još puno pisaca i puno djela koje nisu ništa lošiji, bez obzira što nisu toliko razvikani, a koji su završili svoje knjige. 

10 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Statsman kaže...

Hmm .... sto se tice fantastike opcenito, moja topla preporuka svim pocetnicima je da ne krecu od Tolkiena, Rothfuusa ili ne daj boze Martina. Zasto? Zato sto sto je to sam vrh zanra -planinarsku karijeru ne bi trebalo poceti od jurisa na Himalaju.

 

Znaci startat sa nekvim jednostavnim lijepim kultnim usponom tipa Scott Cardove Enderove igre (film je Hollywoodsko smece,  doduse soundtrack je ok).

Dobar start je i Vorkosigan saga, možete krenut od Pripravnik za ratnika, ma zapravo moze sve od Bujoldice.

 

Abercrombie je isto zakon, poslije Martina najbolji grimdark, doduse kvalitet pisanja mu je s vremenom pao.

 

Eh da Sandarson, worldbuilding, sustav magije, likovi, obrati... su mu sami vrh ali su mu zato proza i dubina u najbolju ruku prosjecni. Masa obozava Sandersona, meni za potrosit hladni kisne dane je cisto ok.

 

Kao sto je kolega gore spomenuo, Jordana i njegov Wheel of time izbjegavati u sirokom luku. Jos prvih par knjigu su podnosljiva jeftina reciklaza sveg i svaceg a ponajvise Tolkiena i samog sebe... ali onda kad jednom krenu beskonacne cajanke, vruce kupke i gomilanje "jakih" zenskih likova - sve odreda manipulativnih kucki koje se jedino razlikuju bojom haljine i dubinom dekoltea... citanjem tog smeca ne da izgubis volju za fantastikom, izgubis volju za daljnim zivotom.  

 

Da se mene pita sve punoljetne ljubitelja Wot-a kao i onog usranog Harry Pottera bi trebalo okupit na jednom mjestu, zasut nepalmom, eventualne prezivljele zatuc macolom, i ostatke ostavit divljim zvijerima za gozbu ;)

 

 

 

 uf buraz....otišao si malo u ekstreme...NHF

 

sve 5 nije ti se neki pisac dopao, previše je pisao ovome ili onome, ne zanima te jer piše o politici i društvu, nije se bacio u opis konobe ili se bacio previše u opis ulice...ovo ili ono...ali malo si pretjerao u mojem pogledu.

 

Meni puno knjiga, čak i pisaca, nije pasalo (Mistborn kao prvi) ...ali, ne mislim da sam ih popljuvao zato jer mi nisu pasali.

Realno su i dalje imali publiku...i to dobre ocjene.

 

U tom slučaju, možda je u meni problem (čak i vjerojatno) da mi nije sjela priča, saga, trilogija, povezano, nepovezano, način pisanja, pretjeravanje u opisu likova ili opis "obične" okoline koja je išla u nedogled..itd...

...ali opet...meni paše ili ne paše.

 

Ako generalno knjiga ima ocjenu 4+ (goodreads, moj etalon za procjenu), a meni se ne dopada, smatram da je u meni problem.

 

Kao primjer ću ti reći ovo...Andy Weir ima dosta radova.

Prvo sam igrom slučaja pročitao "Project Hail Mary" (čak ne tako davno).

Gledao sam film "Marsovac" prije. Film je napravljen prema knjizi istog pisca (proslavio se istom)...i navodno je je knjiga odlična (bolja od filma), ali se jednostavno ne mogu natjerati da ju pročitam radi toga što sam gledao film.

 

Osobno, ne čitam knjige koje sam prije pogledao u filmovima/serijama (znam; moj problem)...odustao sam kad sam pogledao film "Enderova igra" čija prva knjiga ima stotinjak strana, a film nije pokazao pola priče (koju sam pročitao prije filma).

 

"Project Hail Mary".....brate mili, progutao sam ju..radnja, likovi, fabula i rasplet je nevjerojatan (meni osobno)...

...a opet, njegovu "Artemis"...dakle, jedva sam čekao kraj...tek se zadnjih 20% nešto zanimljivo dogodilo da bih mogao reći da me radnja zanimala....pazi, isti pisac.

 

Baš sam nakon toga malo ekperimentirao...i to baš sa istim Andy Weir, koji ima seriju kratkih priča...reko ok, ajmo probati sa tim kratkim pričama.

Osobno mogu reći da sam pričitao sve kratke priče u jedan dan i osobno ti mogu reći da ga ili voliš ili ne voliš, u mojem slučaju.

 

Serija kratkih priča (praktički 5min maks po priči) je bila zanimljiva, u smislu gle jbga kratke su (praktički 5min read)

Ali jedna mi je osobno bila super, a druga totalno predvidljiva i tupava...dakle ili ga mrziš ili ti je super...al to ne znači da je moje mišljenje za sve isto.

 

malo sam se raspisao, ali nadam se da sam jasan....LP

 

Steam ID: Engineer ; Origin ID: DadEngineer
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.2.2024 23:28 (MasterG).
15 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
MasterG kaže...

Gledao sam film "Marsovac" prije. Film je napravljen prema knjizi istog pisca (proslavio se istom)...i navodno je je knjiga odlična (bolja od filma), ali se jednostavno ne mogu natjerati da ju pročitam radi toga što sam gledao film.

 

 

 

Pročitaj.

Film je ekstremno skraćen, par ključnih i odlično objašnjenih situacija iz knjige uopće nema u filmu. Čak je i kraj promijenjen.

Meni je knjiga bila bolja od filma, a film sam pogledao odmah nakon čitanja knjige pa sam se još sjećao svega.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
9 godina
online
Re: Fantastika i SF (knjige)
serlok kaže...
Cansee kaže...
serlok kaže...

Pozdrav

 

Šta bi mi preporučili kao početniku?

 

Pročitao sam Mistborn Era 1, Dark Tower tri parta, Seeker (Douglas E. Richards).

 

Je li Mistborn Era 2 dobra?

 

Hvala Vam

 

 

 

Pa nisi ti baš ni početnik kad si pročitao to sve. Mislim da slobodno možeš na Mistborn eru 2 ako si pročitao prvu trilogiju.

 

A inače ljudima koji su noviji u tome uvijek prvo preporučam Hobita, Gospodara prstenova, Silmarilliona, točno tim redom. Ako iz nekog razloga to ne želiš (npr. gledao si film i misliš da ti je to dovoljno) onda bi preporučio Pjesmu leda i vatre od Martina, iako ga uopće ne želim preporučivati jer je đubre, ali je činjenica da je napravio odličan svijet koji će te jako uvući i gutat ćeš te knjige. Jer cilj je da ti dobro sjedne taj žanr, a ne da se odmah uzme nešto što nije toliko dobro na prvu pa da ti se sve zgadi. Dobar izbor je i Joe Abercrombie, prvo First Law trilogiju, a onda dalje redom. 

 

Također ti preporučam da se kloniš Wheel of Timea od Jordana, to čitaj kad pročitaš sve ostale fantasy knjige na svijetu. 

Filmove sam gledao i GoT seriju. Tako da to ne zelim.  Provjerit cu First Law trilogiju i Night Angel. Ako ima jos kakva preporuka.

Kakve su trilogije Red Rising i The Kingkiller Chronicle?

 

zaboravio sam se osvrnuti na ovo, mislim da ti je greška da ne pročitaš knjige Gospodara prstenova, bez obzira što su filmovi odlični knjige su i dalje bolje, a pogotovo treba pročitati Silmarillion, to je cijeli jedan svijet kojeg nema u filmu.

15 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
serlok kaže...

Pozdrav

 

Šta bi mi preporučili kao početniku?

 

Pročitao sam Mistborn Era 1, Dark Tower tri parta, Seeker (Douglas E. Richards).

 

Je li Mistborn Era 2 dobra?

 

Hvala Vam

 

 

Ja nisam mislio da će mi išta nadmašiti Mistborn Eru 1, jer sam bio oduševljen knjigama i koliko mi je bio odličan taj svijet, likovi i mehanike koje su mi bile baš originalne i nimalo nalik na nešto drugo što sam do tada pročitao, ali Era 2 mi je bar jednako dobra.

Treba malo vremena da se povežeš sa novim likovima (Wayne mi je favorit), ali taj setting početka industrijskog doba donosi još puno prostora za razvoj priče.

Još kada se vremenom radnja sve više počne povezivati i ispreplitati sa prvom trilogijom sve legne na svoje mjesto. I ima dosta više humora nego u prvoj trilogiji i vrhunski je doziran i urađen. 

Bilo mi je žao kada sam završio Eru 2, povezao sam se sa likovima i ko će sada dočekati sledeće knjige iz Ere 3 i 4.

 

A sada sam na polovini The Way of Kings, prvoj knjizi iz Sandersonovog Stormlight serijala i sve je zanimljivije. Čini mi se da će i ovo biti odlično.

9 godina
online
Fantastika i SF (knjige)

Cradle - Will Wight

 

Pročitao sam prve tri knjige i prvu polovicu četvrte od 12 knjiga, dakle Unsouled, Soulsmith, Blackflame i trenutno čitam Skysworn. Jedan od rijetkih serijala u kojem u svakom trenutku znam kako se zove knjiga koju čitam, inače redovito zaboravim. 

 

Ja sam u biti te prve 3 knjige već pročitao, i to kada mi je trebala malo pauza od Wheel of Time, ali to je bilo tamo 2021, i iako sam se sjećao glavne radnje bilo je puno stvari kojih se nisam sjećao, pa sam odlučio da je pametnije čitati otpočetka. Pogotovo jer mi je to bila dosta strana tema, dakle ovdje je (za razliku od klasičnijeg fantasya) puno veći utjecaj istočnjačkog fantasya, kao da čitaš anime, i trebalo mi je malo vremena da to shvatim. Ali to nije ništa loše, naprotiv.

 

U svijetu postoji vrlo jasno određen "magični sustav". Ljudi doslovno imaju levele, odnosno razine, koje određuju status pojedinca u društvu. Ovi jači su doslovno kao viša bića naspram slabijih. U knjigama pratimo lika koji se zove Lindon i koji je u biti najslabiji lik u najslabijoj pokrajini na planetu. Njegovo okruženje ga smatra invalidom. Pratimo njegovo snalaženje i pokušaj da nađe svoje mjesto u društvu, a društvo, odnosno njegov klan ni ne želi trošiti vrijeme ni resurse da ga obučavaju. Jako je zanimljivo pratiti njegov napredak, i stvarno je dobar osjećaj satisfakcije kada Lindon napreduje. Kao da čitaš video igru. S obzirom na to da je glavni naglasak na taj magični sustav, očekivao sam da će svijet biti dosta slabije odrađen, ali na svu sreću sam bio u krivu. Baš postoji osjećaj veličine i raznovrsnosti svijeta, i čini mi se kao da sam tek zagrebao po površini. Ono što je također odlično je to što pratimo još jednog lika koji je neizmjerno jači od Lindona, što daje ovom serijalu i notu SF-a, ali ne želim puno govoriti o tome da ne spojlam. 

 

Sve skupa jako zabavno štivo, ne mogu ovako kad razmislim pronaći nijednu manu. Ne gubi se vrijeme na gluposti i fillere, knjige nisu nešto dugačke, tako oko 200-300 do 400 stranica, nemam baš najtoičniji dojam koliko dok sam na Kindleu.

 

Ovaj serijal se smatra perjanicom progression fantasya, to će uvijek biti prva preporuka i jasno je i zašto, knjige su stvarno dobre. Apsolutna preporuka, svakako treba pročitati barem prvu knjigu koja stvarno nije dugačka, oko 200-300 stranica, čisto da se dobije dojam o žanru, odnosno podžanru fantasya.

 

P.S. Ne moram ni reći da, s obzirom na magični sustav i način funkcioniranja svijeta, Cradle bi bio odličan predložak za video igru.

 

10 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Cansee kaže...

Cradle - Will Wight

 

Pročitao sam prve tri knjige i prvu polovicu četvrte od 12 knjiga, dakle Unsouled, Soulsmith, Blackflame i trenutno čitam Skysworn. Jedan od rijetkih serijala u kojem u svakom trenutku znam kako se zove knjiga koju čitam, inače redovito zaboravim. 

 

Ja sam u biti te prve 3 knjige već pročitao, i to kada mi je trebala malo pauza od Wheel of Time, ali to je bilo tamo 2021, i iako sam se sjećao glavne radnje bilo je puno stvari kojih se nisam sjećao, pa sam odlučio da je pametnije čitati otpočetka. Pogotovo jer mi je to bila dosta strana tema, dakle ovdje je (za razliku od klasičnijeg fantasya) puno veći utjecaj istočnjačkog fantasya, kao da čitaš anime, i trebalo mi je malo vremena da to shvatim. Ali to nije ništa loše, naprotiv.

 

U svijetu postoji vrlo jasno određen "magični sustav". Ljudi doslovno imaju levele, odnosno razine, koje određuju status pojedinca u društvu. Ovi jači su doslovno kao viša bića naspram slabijih. U knjigama pratimo lika koji se zove Lindon i koji je u biti najslabiji lik u najslabijoj pokrajini na planetu. Njegovo okruženje ga smatra invalidom. Pratimo njegovo snalaženje i pokušaj da nađe svoje mjesto u društvu, a društvo, odnosno njegov klan ni ne želi trošiti vrijeme ni resurse da ga obučavaju. Jako je zanimljivo pratiti njegov napredak, i stvarno je dobar osjećaj satisfakcije kada Lindon napreduje. Kao da čitaš video igru. S obzirom na to da je glavni naglasak na taj magični sustav, očekivao sam da će svijet biti dosta slabije odrađen, ali na svu sreću sam bio u krivu. Baš postoji osjećaj veličine i raznovrsnosti svijeta, i čini mi se kao da sam tek zagrebao po površini. Ono što je također odlično je to što pratimo još jednog lika koji je neizmjerno jači od Lindona, što daje ovom serijalu i notu SF-a, ali ne želim puno govoriti o tome da ne spojlam. 

 

Sve skupa jako zabavno štivo, ne mogu ovako kad razmislim pronaći nijednu manu. Ne gubi se vrijeme na gluposti i fillere, knjige nisu nešto dugačke, tako oko 200-300 do 400 stranica, nemam baš najtoičniji dojam koliko dok sam na Kindleu.

 

Ovaj serijal se smatra perjanicom progression fantasya, to će uvijek biti prva preporuka i jasno je i zašto, knjige su stvarno dobre. Apsolutna preporuka, svakako treba pročitati barem prvu knjigu koja stvarno nije dugačka, oko 200-300 stranica, čisto da se dobije dojam o žanru, odnosno podžanru fantasya.

 

P.S. Ne moram ni reći da, s obzirom na magični sustav i način funkcioniranja svijeta, Cradle bi bio odličan predložak za video igru.

 

 bome si me zaintrigirao ovim opisom, kao neki OP anime in the making XD

ali kad vidim 12 knjiga...hjoooj, padne mi mrak na oči iskreno...ali to je moj problem :)

Steam ID: Engineer ; Origin ID: DadEngineer
9 godina
online
Re: Fantastika i SF (knjige)
MasterG kaže...
Cansee kaže...

Cradle - Will Wight

 

Pročitao sam prve tri knjige i prvu polovicu četvrte od 12 knjiga, dakle Unsouled, Soulsmith, Blackflame i trenutno čitam Skysworn. Jedan od rijetkih serijala u kojem u svakom trenutku znam kako se zove knjiga koju čitam, inače redovito zaboravim. 

 

Ja sam u biti te prve 3 knjige već pročitao, i to kada mi je trebala malo pauza od Wheel of Time, ali to je bilo tamo 2021, i iako sam se sjećao glavne radnje bilo je puno stvari kojih se nisam sjećao, pa sam odlučio da je pametnije čitati otpočetka. Pogotovo jer mi je to bila dosta strana tema, dakle ovdje je (za razliku od klasičnijeg fantasya) puno veći utjecaj istočnjačkog fantasya, kao da čitaš anime, i trebalo mi je malo vremena da to shvatim. Ali to nije ništa loše, naprotiv.

 

U svijetu postoji vrlo jasno određen "magični sustav". Ljudi doslovno imaju levele, odnosno razine, koje određuju status pojedinca u društvu. Ovi jači su doslovno kao viša bića naspram slabijih. U knjigama pratimo lika koji se zove Lindon i koji je u biti najslabiji lik u najslabijoj pokrajini na planetu. Njegovo okruženje ga smatra invalidom. Pratimo njegovo snalaženje i pokušaj da nađe svoje mjesto u društvu, a društvo, odnosno njegov klan ni ne želi trošiti vrijeme ni resurse da ga obučavaju. Jako je zanimljivo pratiti njegov napredak, i stvarno je dobar osjećaj satisfakcije kada Lindon napreduje. Kao da čitaš video igru. S obzirom na to da je glavni naglasak na taj magični sustav, očekivao sam da će svijet biti dosta slabije odrađen, ali na svu sreću sam bio u krivu. Baš postoji osjećaj veličine i raznovrsnosti svijeta, i čini mi se kao da sam tek zagrebao po površini. Ono što je također odlično je to što pratimo još jednog lika koji je neizmjerno jači od Lindona, što daje ovom serijalu i notu SF-a, ali ne želim puno govoriti o tome da ne spojlam. 

 

Sve skupa jako zabavno štivo, ne mogu ovako kad razmislim pronaći nijednu manu. Ne gubi se vrijeme na gluposti i fillere, knjige nisu nešto dugačke, tako oko 200-300 do 400 stranica, nemam baš najtoičniji dojam koliko dok sam na Kindleu.

 

Ovaj serijal se smatra perjanicom progression fantasya, to će uvijek biti prva preporuka i jasno je i zašto, knjige su stvarno dobre. Apsolutna preporuka, svakako treba pročitati barem prvu knjigu koja stvarno nije dugačka, oko 200-300 stranica, čisto da se dobije dojam o žanru, odnosno podžanru fantasya.

 

P.S. Ne moram ni reći da, s obzirom na magični sustav i način funkcioniranja svijeta, Cradle bi bio odličan predložak za video igru.

 

 bome si me zaintrigirao ovim opisom, kao neki OP anime in the making XD

ali kad vidim 12 knjiga...hjoooj, padne mi mrak na oči iskreno...ali to je moj problem :)

 

dosta te vuče da dalje čitaš jer se stalno vidi napredak i jer te stalno zanima što ide dalje. Ja sam sad na pola četvrte došao do jedne točke koja otkriva potpuno nova stvorenja i levele, a vjerujem da će tako biti sve do kraja. Probaj svakako barem prvu pa odluči

10 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)

Završio sam jučer prvu knjigu "How to set the world on fire" (7/10).

 

Iako je blaža verzija fantazije (kao da je za dosta mlađu publiku, rekao bih mlađe teen godine) nije uopće loša ovom starom 36-ogodišnjaku 

Lako se čita, likovi su ok, sama radnja je bila zanimljiva i naravno postoji klasičan (tinejđerski) clash sa nekim siledžijom, što obožavam vidjeti (čitati) kako dobije po p****.

 

Mislim da ću nastaviti sa time, ukupno ima 5 komada.

Ako tu zapnem ili odustanem (nadam se završim) onda se možda prebacim na Cradle :)

Steam ID: Engineer ; Origin ID: DadEngineer
15 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Poslušao Marsovca, nisam nasao fizičku verziju plus narator je R.C. Bray. Sad ide Project hail mary
10 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Gajotres kaže...
Poslušao Marsovca, nisam nasao fizičku verziju plus narator je R.C. Bray. Sad ide Project hail mary

 

Kakvi su ti dojmovi za Marsovca, jesi li gledao film prije knjige?

Javi dojmove i nakon Project Hail Mary.

 

Ako se slučajno odlučiš za treću knjigu Andya pročitaj Artemis.

Stvarno ti ju ne mogu preporučiti u smislu da je odlična, jer meni apsolutno nije...ali zanima me da li će nekome drugom biti na razini Hail Mary i Marsovca.

 

Steam ID: Engineer ; Origin ID: DadEngineer
15 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
MasterG kaže...
Gajotres kaže...
Poslušao Marsovca, nisam nasao fizičku verziju plus narator je R.C. Bray. Sad ide Project hail mary

 

Kakvi su ti dojmovi za Marsovca, jesi li gledao film prije knjige?

Javi dojmove i nakon Project Hail Mary.

 

Ako se slučajno odlučiš za treću knjigu Andya pročitaj Artemis.

Stvarno ti ju ne mogu preporučiti u smislu da je odlična, jer meni apsolutno nije...ali zanima me da li će nekome drugom biti na razini Hail Mary i Marsovca.

 

 Knjiga mi je izvrsna, film sam gledao dosta davno ali knjiga je stvarno top. Svakako ću onda i Artemis nakon Project Hail Mary

13 godina
offline
Fantastika i SF (knjige)

Ajd da probam i ja uskočiti na band wagon. Nabavio si danas Marsovca, Artemis i Hail Mary pa ću po redu pročitati. 

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
16 godina
online
Fantastika i SF (knjige)

WoW, nakon Projecta Hail Mary procitah jos jednu poslasticu - Three Body Problem od Liu Cixina

Jedva cekam nastaviti s trilogijom

 

Kao i s Hail Mary, jako mi se svidila primjena suvremenih znanstvenih metoda, fizike i logike... Prica se dosta sporije razvijala ali kako sam citao dalje bivalo je sve bolje.

Svakako preporuka!

Knowledge is power!
15 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
RonoN kaže...

WoW, nakon Projecta Hail Mary procitah jos jednu poslasticu - Three Body Problem od Liu Cixina

Jedva cekam nastaviti s trilogijom

 

Kao i s Hail Mary, jako mi se svidila primjena suvremenih znanstvenih metoda, fizike i logike... Prica se dosta sporije razvijala ali kako sam citao dalje bivalo je sve bolje.

Svakako preporuka!

Prvi dio mi je bio izvrstan ali mi Dark Forest nije legao, cijela ta premisa mi ne leži, dok treči dio mi je tragedija, vjerojatno kulturološka razlika.

 

U nekom članku je D. Hrupec spomenuo Three Body Problem pa sam ga pitao mogu li ometanjem ciklotrona zaustaviti napredak, kaže on ne.  

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.2.2024 20:17 (Gajotres).
16 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Nekad davno pročitao sam odličnu trilologiju "Princ Ničega" od spisatelja R. Scott Bakker-a kao i prvu knjigu druge triliogije "Aspekt Car" u izdanju Algoritma.
Kako se Algoritam u međuvremenu ugasio, nastavci nikada nisu ugledali svjetlo dana.
Pročitao sam nastavke na engleskom jeziku ali to nije to.
Da li netko zna da li je netko izdao nastavke na hrvatskom?
9 godina
online
Re: Fantastika i SF (knjige)
ibs kaže...
Nekad davno pročitao sam odličnu trilologiju "Princ Ničega" od spisatelja R. Scott Bakker-a kao i prvu knjigu druge triliogije "Aspekt Car" u izdanju Algoritma.
Kako se Algoritam u međuvremenu ugasio, nastavci nikada nisu ugledali svjetlo dana.
Pročitao sam nastavke na engleskom jeziku ali to nije to.
Da li netko zna da li je netko izdao nastavke na hrvatskom?

 

Nema nikoga od naših nakladnika da je nastavio nakon algoritma, navodno da je Bakker dosta nezgodan i da su mu skupa prava pa je možda i u tome problem.

 

A što se tiče prijevoda, evo taman sam ti htio napisati kako ima jedan kralj na knjige.club koji sam prevodi Aspekta Cara pa da odeš to vidjeti, ali onda sam ti vidio nadimak, pa sam se malo zamislio  vjerojatno znaš o tome više nego ja 

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.3.2024 18:54 (Cansee).
13 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Pogledao sam ove nove Dune filmove i izgleda mi kao nešto zanimljivo za pročitati, ali vidim ima hrpa toga. Pretpostavljam da je netko ovdje čitao. Dal krenuti od početka kako su izlazile knjige pa dokle će mi biti zanimljivo ili nekim drugim redom? Ima nešto što je bolje preskočiti?


In other news, pročitao sam nekih 60-ak stranica Marsovca i sviđa mi se. Odmah od početka kreće u glavu bez praktički ikakvog uvoda. Humor je solidan i lako se čita. Možda mi poneki chapter vraća malo previše traumi iz srednješkolske kemije, ali preživjeti ću.
Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
15 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Hexfire kaže...
Pogledao sam ove nove Dune filmove i izgleda mi kao nešto zanimljivo za pročitati, ali vidim ima hrpa toga. Pretpostavljam da je netko ovdje čitao. Dal krenuti od početka kako su izlazile knjige pa dokle će mi biti zanimljivo ili nekim drugim redom? Ima nešto što je bolje preskočiti?


In other news, pročitao sam nekih 60-ak stranica Marsovca i sviđa mi se. Odmah od početka kreće u glavu bez praktički ikakvog uvoda. Humor je solidan i lako se čita. Možda mi poneki chapter vraća malo previše traumi iz srednješkolske kemije, ali preživjeti ću.

 

I ja isto planiram nekad pročitati, no nije još došlo na red. Jednom sam bio pronašao ovaj guide:

 

https://www.reddit.com/r/coolguides/comments/1697cgp/a_cool_guide_on_how_to_read_the_dune_series/

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
13 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Ja se sad planiram potruditi jer sci-fi nikad nije bio "moj" žanr. Prvo Marsovac i ove dvije nakon, pa Dune dokle će ići. A mogao bih onda Expanse probati. Serija mi je bila ok pa da pokušam i to.
Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
3 godine
offline
Fantastika i SF (knjige)

Ja sam na ovaj dokument naisao kada sam trazio reading order za dune: https://files.fm/u/xqxwhrzt4k

Zapoceo jos nisam, ali mozda nekome pomogne.

Origin: IsusCmarobnjak
13 godina
offline
Fantastika i SF (knjige)

Marsovac je odrađen. Sviđa mi se. Relativno kratko, zabavno, napeto. Sviđa mi se njegov stil pa danas nastavljam s Artemisom.

 

Mogao bih i film opet pogledati, bome ga se ne sjećam puno, ali koliko pamtim nije bio loš. 

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice