Ateisti ili teisti ili nešto treće? zaključana tema

poruka: 3.222
|
čitano: 236.574
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
footballer kaže...
Jesam se zapitao, i iz tog razloga sam prestao vjerovati u bilo kakvog boga.

Zanimljivo. Znaci on nas je stvorio da vidi kakvi smo i onda oni koji vjeruju i dobri su idu u raj a ostali u pakao?
Po tome mi imamo slobodnu volju.

Ali, onda zaboravljas ono sto biblija propovjeda. Da se sve dogadja po bozjem planu i da je sve kako on zeli. Da on zna sve, ukljucujuci i buducnost. Po tome onda nemamo slobodnu volju nego smo "programirani" i zivot i smrt nam je predodredjena odavno.

Upravo si svojim argumentom kontradiktorno pobio bitnu stavku svoje religije. Znaci na nuli si.

Po krscanskoj nauci, bog je prakticki stvorio covjeka iz puke dosade(i ne, nemoj reci da nas je stvorio jer nas voli jer se ne moze voljeti nesto sto ne postoji), i igra se s nama kao s lutkicama.

Postoji previse kontradikcija u svim religijama. Toliko da se mogu bez problema odbaciti.

Iz price se vec moze razaznati koliko se netko educira, cita i razumije procitano.

 

Ako odgovorno tvrdiš da to piše u Bibliji, ja odgovorno tvrdim da lažeš. Bog zna sve, da, ali zahvaljući volji on ne upravlja ljudima. Zašto ih je stvorio, to nigdje nije razjašnjeno. Tvoj komentar ukazuje na potpuno nepoznavanje kršćanskoga nauka. Naravno, ovo se tiče isključivo perspektive Biblije. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2017 19:59 (NiramX).
13 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
@NiramX

Prijatelju, evolucija nije radna teorija. Evolucija je cinjenica.
Vidim da ti ne ide previse terminologija, pa da ti objasnim. U znanosti, teorija ne znaci teza. Teorija treba biti dokazana raznim eksperimentima (zasto mislis da postoje teoretski i eksperimentalni fizicari?) te ne smije imati odstupanja.
Ugl, evolucija je dokazana milijunima fosila. Dokazana je i time sto su nekolicinu puta znanstvenici predvidjeli da ce se naci odredjena vrsta koja je bila prijelaz izmedju 2vrste. Neki puta su predvidjeli cak i regiju/mjesto na kojem ce fosil naci.

Kako ne mogu znati zakone prirode? Pa u osnovnoj skoli se uce Newtonovi zakoni, koji su medju osnovnim zakonima prirode (akcija i reakcija, inercija, zakon gibanja). Postoje kompliciranija otkrica.
Negdje ces procitati mozda i da su to zakoni fizike, ali to je prakticki isto jer fizika proucava kompletan svemir i sve u njemu.

Znanost nije nista unistila, pogotovo ne u kontekstu kritickog misljenja. Religija je ta koja unistava kriticko misljenje, i misljenje inace, jer govori ljudima sto da misle, a ne kako da misle.
Znanost nam je omogucila koristenje prirodnih resursa, produzila nam je zivot, dala lijekove, dala struju, kompjutere i internet, bez kojih ova tema ne bi bila ovdje.

Svi spominju bibliju kao dokaz da bog postoji, zato sam ju spomenuo.
13 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Citao sam bibliju, i zbog tog i jesam postao ateist. Tako da mogu uvjereno reci da znam o krscanstvu vise nego ljudi oko mene
https://bible.org/seriespage/2-god-s-perfect-plan
Evo ga, prvi link na koji sam naletio kratkim google searchom. Strana se zove bible.org, tako da smatram da je relevantna i tocna.
12 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
footballer kaže...
@NiramX

Prijatelju, evolucija nije radna teorija. Evolucija je cinjenica.
Vidim da ti ne ide previse terminologija, pa da ti objasnim. U znanosti, teorija ne znaci teza. Teorija treba biti dokazana raznim eksperimentima (zasto mislis da postoje teoretski i eksperimentalni fizicari?) te ne smije imati odstupanja.
Ugl, evolucija je dokazana milijunima fosila. Dokazana je i time sto su nekolicinu puta znanstvenici predvidjeli da ce se naci odredjena vrsta koja je bila prijelaz izmedju 2vrste. Neki puta su predvidjeli cak i regiju/mjesto na kojem ce fosil naci.

Kako ne mogu znati zakone prirode? Pa u osnovnoj skoli se uce Newtonovi zakoni, koji su medju osnovnim zakonima prirode (akcija i reakcija, inercija, zakon gibanja). Postoje kompliciranija otkrica.
Negdje ces procitati mozda i da su to zakoni fizike, ali to je prakticki isto jer fizika proucava kompletan svemir i sve u njemu.

Znanost nije nista unistila, pogotovo ne u kontekstu kritickog misljenja. Religija je ta koja unistava kriticko misljenje, i misljenje inace, jer govori ljudima sto da misle, a ne kako da misle.
Znanost nam je omogucila koristenje prirodnih resursa, produzila nam je zivot, dala lijekove, dala struju, kompjutere i internet, bez kojih ova tema ne bi bila ovdje.

Svi spominju bibliju kao dokaz da bog postoji, zato sam ju spomenuo.

 

Uzmimo da je sve to istina, ali kako možeš nešto, bilo što, znati? Kako možeš znati, na primjer, da je gravitacija istinita?  

 

I da, slažem se, religija indoktrinira, ali institucionalizirana religija, a ne religija sama po sebi. 

9 godina
offline
Re: Tko je u pravu?
mbaksa kaže...

 

Ako se ne može dokazati medicinskim testovima, a osoba se ne ponaša normalno, nemaš baš puno opcija: ili joj je stanje svijesti privremeno promijenjeno uslijed droga ili alkohola ili nečem drugog, ili glumi, ili je mentalno bolesna. Bilo što od toga bilo, prava adresa za to su psiholog ili psihijatar, a ne pop ili samoprozvani egzorcist koji će osobu, umjesto da joj osigura adekvatnu zdravstvenu skrb, zlostavljati svojim nebuloznim praksama.

 Ako ćemo i to što kažeš uzeti uobzir, da je (možda) tako, kako objašnjavaš "nadljudsku" snagu kod opsjednute/bolesne osobe? Kako opsjednuta/bolesna osoba u tim trenutcima govori tečno Aramjeskim jezikom?! A evo ti primjer: LINK VIDEO

 

Dakle, i ovdje se radi o bolesnoj osobi? 

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2017 20:56 (matrix777).
16 godina
moderator
online
Re: Tko je u pravu?
NiramX kaže...
Ja ne kažem da je postojanje nedokazivo, već da je suština vjerovanja nedokazivost.

Jesi siguran da si htio upotrijebiti tu riječ? Diskutabilno je je li nešto dokazivo ili ne. Ono što nije diskutabilno je li nešto dokazano ili ne. Tako da bih rekao da si mislio napisati da je suština vjerovanja nedokazanost. A u to si krenuo iz konteksta "vjere". Tu se ne bih složio s tobom. Suština vjere je očigledno nešto drugo.

 

NiramX kaže...
I što je to očekivani efekt, kako tako nešto uopće suprotstaviti konceptu omnipotencije i koristiti za njezino dokazivanje? 

Omnipotencija je kontradiktorna sama sebi. Omogućava li omnipotencija tvojem bogu kršenje prirodnih zakonitosti? Kršenje prirodnih zakonitosti možemo primijetiti. A rak rana za religije je i problem zla.

 

NiramX kaže...
mbaksa kaže...
NiramX kaže...
2. Ovo što si napisao ništa ne znači ako prije toga ne definiraš (ne)normalno ponašanje i elaboriraš kako se ono određuje. 

Kako svećenik ili egzorcist određuju kad je osoba opsjednuta?

 

Fair enough. No, sada si sam ukazao na analogiju i pitam se zašto ti je potonji primjer, tj. "protuargument" (antiargument) toliko nevjerojatan za razliku od onoga što ja osporavam. 

Ne kužim što tražiš od mene. Da ti ja objašnjanjam kriterije po kojemu se određuje je li netko mentalno oboljeli ili ne? Pitaj to nekog stručnjaka - psihijatra ili psihologa.

13 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Pa mogu ti pomoci da saznas da li postoji gravitacija.
Odi do obliznjeg mosta.
Predji ogradu i stani na zrak pokraj mosta. Ako gravitacija ne postoji, ostat ces u zraku kao Wile E Coyote u crticu. Ako postoji, citat cemo o tebi u novinama sutra.

Ne treba postojati institucija da se religija siri nacinom indoktrinacije.
Plemena odvojena od civilizacije vjeruju u bogove pa nemaju instituciju nego uce svoju djecu od malena. Zato sto nemaju pojma o svijetu i svemiru, fizici, kemiji, biologiji itd. Oni misle da grmljavina znaci da su naljutili bogove, i misle da se plesom moze izazvati kisa. Otprilike slicno kao i krscani, muslimani, zidovi. Misle da ce molitvom bogu poboljsati zivot sebi i drugima.
16 godina
moderator
online
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
NiramX kaže...
Postoji još jedna pozicija: transcendirati vjerovanje i znati da Bog postoji, ili ne. Ali vjera se mora uzdići do znanja. 

Znači, biti gnostički teist. Ne, to nije treća pozicija. Ta osoba je i dalje teist.

 

NiramX kaže...
Evolucija je, ako se ne varam, radna teorija. Kako uopće možeš znati zakone prirode ako nemaš potpuno znanje o prirodi?

Crno-bijelo razmišljanje... Sve ili ništa. Čemu, zašto? Koje opravdanje imaš za to?

 

NiramX kaže...
Znanost je puno toga uništila u kontekstu kritičkoga mišljenja zahvaljujući svojoj aroganciji i fokusu na empiriju.

Što točno je znanost uništila?

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2017 20:23 (mbaksa).
9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
footballer kaže...
@NiramX


Kako ne mogu znati zakone prirode? Pa u osnovnoj skoli se uce Newtonovi zakoni, koji su medju osnovnim zakonima prirode (akcija i reakcija, inercija, zakon gibanja). Postoje kompliciranija otkrica.
Negdje ces procitati mozda i da su to zakoni fizike, ali to je prakticki isto jer fizika proucava kompletan svemir i sve u njemu.


 Ista stvar. Zašto vjeruješ u te zakone prirode koje si učio u školi? Zašto misliš da ti Newton zakon nije nametnut? Možeš li dokazati da su ti zakoni fizike svi točni? Zašto ne vjeruješ u Boga o kojem se također uči u školi (vjeronauk)? Zašto bi išta bilo točno što si do sada naučio ili čuo a da pri tome nisi sam sebi dao dokaz za to? Vjeruješ u znanost i zakone fizike a ne vjeruješ u religije? Zašto? Dokaži ti meni, ali ti, osobno, da su svi ti zakoni točni? Zemlja je okrugla? Išao si na put oko svijeta i vratio se na isto mjesto pomoću kompasa? Iii si vidi NASA-ine slike i pročitao da je to tako? Da to možda masama nije nametnuto? 

 

Pustimo religiju sa strane, mnoštvo stvari tvrdiš i misliš da je istina a nemaš dokaz za to. Pustimo priče o genijalcima o otkrićima, možda su samo to mitske priče kao što smatraš da je i Biblija.

7 godina
protjeran
offline
Re: Tko je u pravu?
mbaksa kaže...
LOL to si sam izmislio? Teret dokazivanja je filozofska stvar, konkretno stvar epistemologije.

aup..koji ludi forum ua kvotanje...prosao sam dosta i hrvatskih i svjetskih al ima bar tri ovakva s ovom ludom scriptom...

filozofija je majka svih znanosti pa tako i materijalistickih; fizike, matematike,.......usw je l´ ?

 

mbaksa kaže...

Na čemu se zasniva?

 

na vjerovanju u nesto nematerijalno, to je valjda jasno.

ti pises da je tvoj racio sav u materijalnom i tu tezu stalno proturas kao zakon kojega bi se drugi trebali drzati.

 

mbaksa kaže...

 

Zašto je nedokazivo? Zato jer tvoj bog ne postoji? 

 

Tebe nitko ovdje nije tražio da ti išta dokazuješ.

 

Ti ne bi morao nikome ništa dokazivati ako nikome ništa ne tvrdiš. Ako nekome nešto tvrdiš, onda se podrazumijeva da ćeš to i trebati dokazati - u suprotnom će se smatrati da su tvoji stavovi neutemeljeni i slijedom toga irelevanti. 

procitaj ponovno sto sam napisao.

moje tvrdnje su hipotetske,koji "moj bog" ?

moji npr stavovi kao vjernika su irelevantni tebi kao npr ateistu a dokazivati "moju vjeru" sam duzan dokazivati jedino na sudu ako roknem pet ljudi i tvrdim da mi je to bog naredio.

inace, ni po sekularnim zakonima NE, ni tebi niti bilo kome.

to ti se zove "vjerska sloboda".

 

mbaksa kaže...

 

 

 Kakva je razlika između svijeta u kojem nikakav bog ne postoji i svijeta u kojem se ni jedan bog u ništa ne upliće, na ništa ne utječe? Nema baš nikakve razlike.

 A onaj koji tvrdi da ima, na njemu je da to i dokaže. Ako doista postoji razlika, neće mu biti problem dokazati. Evo recimo u slučaju "isjelitelja", kad će dotični učiniti da nekome izraste amputirana noga - to će biti korak u pravom smjeru. Onda još treba dokazati da je to učinio njegov bog, a ne vanzemaljci ili neka super-cool tajna tehnologija.

opet ti ?!

sto ja imam kome dokazivati ?

zakonski imam pravo na VJERSKU SLOBODU (zapamti to) i moje misljenje utjece li Bog na mene, na prirodu, se ni tebe niti bilo koga ne tice ako ja to ne zelim..

kapis ??

vjera se ne zasniva na dokazima, ni na medjugorskim navodnim vidjelicama, ni na liku Isusa u drvetu, niti na ostalim glupostima.

 

ako ti mislis da bi bog trebao uciniti da nekom izraste amputirana noga to je tvoje misljenje i ne mozes ga imputirati meni kao npr vjerniku da ja mislim da je tako cisto zato jer sam vjernik...

zisku ?

 

mbaksa kaže...

Ako se ne može dokazati medicinskim testovima, a osoba se ne ponaša normalno, nemaš baš puno opcija: ili joj je stanje svijesti privremeno promijenjeno uslijed droga ili alkohola ili nečem drugog, ili glumi, ili je mentalno bolesna. Bilo što od toga bilo, prava adresa za to su psiholog ili psihijatar, a ne pop ili samoprozvani egzorcist koji će osobu, umjesto da joj osigura adekvatnu zdravstvenu skrb, zlostavljati svojim nebuloznim praksama.

odgovorit cu i na ovo posto mi je ostalo u quote grupi.

i ja bih prvo rekao da je u pitanju schizophrenija ili neki oblik teze psihopatologije i odveo bih osobu k psihicu da ju nakljuka Haldolom, Risperidonom, elektrokonvulzivnom ter. i vidjeli bi sutra u jutro je li jos u njoj sotona

ali sto ces.

ako nakon visegodisnjeg pokusaja lijecenja ta osoba pokazuje iste simptome dozvolio bih obitelji da ju vodi k sveceniku, hodzi, reiki terapeutu ili nekom carobnjaku.

 

ako ju ni nakon tri-cetiri godine kljukanja antipsihoticima, neurolepticima, elektrosokovima nisu uspjeli izljeciti nece joj ni Prota egzorcist naskoditi

 

 

16 godina
moderator
online
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
AMD_IT kaže...
@mbaksa
Ako netko tvrdi da ne zna postoji li Bog on je što?

On je agnostički teist ili agnostički ateist.

 

AMD_IT kaže...
Ajmo ovako, nadam se da postoji ali mi to nije logično. Ne znam ako postoji. U tom smislu ja sam što?

Zašto si toliko opterećen etiketama? Ti svom silom hoćeš biti nešto. Bitni su tvoji stavovi, koncepti koje prihvaćaš ili neprihvaćaš, a ne etikete koje si lijepiš.

 

Tvoj komentar implicira da ne vjeruješ u ni jednog boga. Ti si onda ateist. Ne znaš postoji ili ne. Znači ti si onda agnostički ateist. A za "nadanje" ili izostanak istog brijem da još nije smišljen pridjev. Nadajući agnostički ateist? 

 

AMD_IT kaže...
ne može religija objašnjavati boga kad je on po definiciji neobjašnjiv.

To si ti gledao neku glupu definiciju. 

 

AMD_IT kaže...
Onda sam agnostik.

A osim toga što si agnostik, si i ateist. Drugim riječima - agnostički ateist.

 

Pitanje agnosticizma je zapravo bezvezno - čovjek se ponaša prema onome (u) što vjeruje, a ne nužno prema tome može li nešto spoznati ili ne. Jel se ti moliš svojem bogu? Ne? Zato što ga nemaš? Pa heluo!

 

Jesi ti znao da je USB agnostičko sučelje?!  Hoćemo li onda reći da je i USB agnostik?

12 godina
protjeran
offline
Re: Tko je u pravu?
mbaksa kaže...
NiramX kaže...
Ja ne kažem da je postojanje nedokazivo, već da je suština vjerovanja nedokazivost.

Jesi siguran da si htio upotrijebiti tu riječ? Diskutabilno je je li nešto dokazivo ili ne. Ono što nije diskutabilno je li nešto dokazano ili ne. Tako da bih rekao da si mislio napisati da je suština vjerovanja nedokazanost. A u to si krenuo iz konteksta "vjere". Tu se ne bih složio s tobom. Suština vjere je očigledno nešto drugo.

 

Priznajem, nedokazanost je bolja riječ. 

 

mbaksa kaže...

 

NiramX kaže...
I što je to očekivani efekt, kako tako nešto uopće suprotstaviti konceptu omnipotencije i koristiti za njezino dokazivanje? 

Omnipotencija je kontradiktorna sama sebi. Omogućava li omnipotencija tvojem bogu kršenje prirodnih zakonitosti? Kršenje prirodnih zakonitosti možemo primijetiti. A rak rana za religije je i problem zla.

 

Jest, ali ne shvaćam kako se to odnosi na moje pitanje. Opće je poznat tzv. omnipotence paradox u osnovnoj varijanti s kamenom. I ne vidim zašto je teodiceja toliko problematična. 

 

mbaksa kaže...

 

NiramX kaže...
mbaksa kaže...
NiramX kaže...
2. Ovo što si napisao ništa ne znači ako prije toga ne definiraš (ne)normalno ponašanje i elaboriraš kako se ono određuje. 

Kako svećenik ili egzorcist određuju kad je osoba opsjednuta?

 

Fair enough. No, sada si sam ukazao na analogiju i pitam se zašto ti je potonji primjer, tj. "protuargument" (antiargument) toliko nevjerojatan za razliku od onoga što ja osporavam. 

Ne kužim što tražiš od mene. Da ti ja objašnjanjam kriterije po kojemu se određuje je li netko mentalno oboljeli ili ne? Pitaj to nekog stručnjaka - psihijatra ili psihologa.

 

Ako ne možeš sam logikom doći do tih kriterija, onda ne možeš o tome niti govoriti, inače ništa od tvojeg kritičkog mišljenja. 

 

footballer kaže...
Pa mogu ti pomoci da saznas da li postoji gravitacija.
Odi do obliznjeg mosta.
Predji ogradu i stani na zrak pokraj mosta. Ako gravitacija ne postoji, ostat ces u zraku kao Wile E Coyote u crticu. Ako postoji, citat cemo o tebi u novinama sutra.

Ne treba postojati institucija da se religija siri nacinom indoktrinacije.
Plemena odvojena od civilizacije vjeruju u bogove pa nemaju instituciju nego uce svoju djecu od malena. Zato sto nemaju pojma o svijetu i svemiru, fizici, kemiji, biologiji itd. Oni misle da grmljavina znaci da su naljutili bogove, i misle da se plesom moze izazvati kisa. Otprilike slicno kao i krscani, muslimani, zidovi. Misle da ce molitvom bogu poboljsati zivot sebi i drugima.

 

Sve što si time dokazao jest da se nešto dogodilo i onda nešto poslije toga, ne i da postoji neka sila koja vuče. 

 

Ne govorimo o religijama koje se danas mogu odrediti motologijskim principom.

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2017 20:33 (NiramX).
13 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Ja sam te zakone shvatio, vidio razne eksperimente koji su izravan ishod tih zakona. Mogu znati da su tocni jer su koristeci njih ljudi dosli do izuma koje sam vec napomenuo gore. Da su netocni, ne bi mogli napraviti nista koristeci njih. Newtonovi zakoni mi nisu nametnuti, jer znam da npr zakon akcije i reakcije vrijedi, jer sam milijun puta imao interakciju s objektima (loptama, klikerima itd), i ta interakcija je direktan dokaz za to.
Zakoni fizike su tu, i oni koje smo otkrili i one koje nismo, ako ih ima. Oni su tu, i postoje, njih nije briga da li ti vjerujes (wtf?) ili ne da postoje.
Ne vjerujem u bogove zbog vjeronauka, biblije i ostalog sto je povezano s tim.
Nisam isao ja, ali je isao prijatelj koji zivi u australiji. Isao je u Hrvatsku preko Azije (Tajland, Indija, Turska, Frankfurt mislim da je linija, tako nesto) te je isao u Ameriku direktno (u LA). Znaci isao je na obje strane (lijevo i desno) i dosao na mjesto kao na karti svijeta. Drugi prijatelj je iz LA-a dosao u Prag. Isao je preko New Yorka i Frankfurta.
A joj, cekaj. Pa ja raspravljam sa tipom koji govori da je okrugla zemlja masama nametnuta.
8 godina
offline
Re: Tko je u pravu?

Datax

Eto, momak sve lijepo rekao...

Zato kaj sam se molio narasla mi treća noga, umjesto amputirane druge...

Njemu sam zahvalan, tko god bio (Donalde, znam da si ti, diskrecija 100%.)

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2017 20:36 (fer-de-lance).
12 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mbaksa kaže...
NiramX kaže...
Evolucija je, ako se ne varam, radna teorija. Kako uopće možeš znati zakone prirode ako nemaš potpuno znanje o prirodi?

Crno-bijelo razmišljanje... Sve ili ništa. Čemu, zašto? Koje opravdanje imaš za to?

 

 

Teist kao pojam se odnosi na vjerovanje; znanje nije vjerovanje. (U čistom smislu.) 

 

mbaksa kaže...

 

NiramX kaže...
Evolucija je, ako se ne varam, radna teorija. Kako uopće možeš znati zakone prirode ako nemaš potpuno znanje o prirodi?

Crno-bijelo razmišljanje... Sve ili ništa. Čemu, zašto? Koje opravdanje imaš za to?

 

 

Točno tako. Čemu i zašto? Koje je tvoje opravdanje? I što je tu crno-bijelo?

 

mbaksa kaže...
NiramX kaže...
Znanost je puno toga uništila u kontekstu kritičkoga mišljenja zahvaljujući svojoj aroganciji i fokusu na empiriju.

Što točno je znanost uništila?

 

 

Sve što nije empirija. 

7 godina
protjeran
offline
Re: Tko je u pravu?
fer-de-lance kaže...

Datax

Eto, momak sve lijepo rekao...

Zato kaj sam se molio narasla mi treća noga, umjesto amputirane druge...

Njemu sam zahvalan, tko god bio (Donalde, znam da si ti, diskrecija 100%.)

na sto si se ti sine referirao ?!

nemoj trolat...

13 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Meni se vise ni ne da raspravljat. Ovo vise nije ni moguce izdrzat bez pucanja od smijeha.
Ovaj govori da su Newtonovi zakoni laz, da je zemlja ravna itd, a ovaj osporava postojanje gravitacije koja ga drzi na zemlji.

Koliko je fascinantno da ljudi osporavaju dokazane teorije ljudi koji su cijeli svoj zivot proveli istrazivajuci i uceci. Izgleda da je dovoljno pogledat filmic od 5min na youtubeu i puff, vec znas sve o svemu i zasluzujes 3doktorata i 4nobela za fiziku i kemiju.

Bilo je (donekle)zanimljivo ekipa, cujemo se u nekim drugim temama :)
12 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
footballer kaže...
Meni se vise ni ne da raspravljat. Ovo vise nije ni moguce izdrzat bez pucanja od smijeha.
Ovaj govori da su Newtonovi zakoni laz, da je zemlja ravna itd, a ovaj osporava postojanje gravitacije koja ga drzi na zemlji.

Koliko je fascinantno da ljudi osporavaju dokazane teorije ljudi koji su cijeli svoj zivot proveli istrazivajuci i uceci. Izgleda da je dovoljno pogledat filmic od 5min na youtubeu i puff, vec znas sve o svemu i zasluzujes 3doktorata i 4nobela za fiziku i kemiju.

Bilo je (donekle)zanimljivo ekipa, cujemo se u nekim drugim temama :)

 

Krivo si shvatio. Kako mogu osporiti nešto što se ne može dokazati? 

16 godina
moderator
online
Re: Tko je u pravu?
DataX kaže...
na vjerovanju u nesto nematerijalno, to je valjda jasno.

Znači kažeš da se vjera zasniva "na vjerovanju u nesto nematerijalno". Na čemu konkretno se zasniva to vjerovanje? Kako je došlo do tog vjerovanja?

 

DataX kaže...
moje tvrdnje su hipotetske,koji "moj bog" ?

moji npr stavovi kao vjernika su irelevantni tebi kao npr ateistu a dokazivati "moju vjeru" sam duzan dokazivati jedino na sudu ako roknem pet ljudi i tvrdim da mi je to bog naredio.

inace, ni po sekularnim zakonima NE, ni tebi niti bilo kome.

to ti se zove "vjerska sloboda".

Što želiš reći - da tu argumentiraš za nečijeg tuđeg boga? Meni je irelevantno je li to tvoj bog ili nečiji tuđi bog - kad argumentiraš za nekog boga, moraš objasniti o kojem konkretno konceptu boga pričaš, jer ima tisuće, pa zapravo bi bilo bolje reći milijarde koncepata bogova. Pa ako ulaziš u raspravu za očekivati je da ulaziš u raspravu s nekim konkretnim konceptom boga na umu, zar ne?

 

Ne kužim sad što si se toliko uzjogunio. Ako nisi voljan raspravljati, onda se nisi ni trebao javljati u temu. Zar ćeš nam sad ti zabranjivati što smijemo pitati?

9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
footballer kaže...
Ja sam te zakone shvatio, vidio razne eksperimente koji su izravan ishod tih zakona. Mogu znati da su tocni jer su koristeci njih ljudi dosli do izuma koje sam vec napomenuo gore. Da su netocni, ne bi mogli napraviti nista koristeci njih. Newtonovi zakoni mi nisu nametnuti, jer znam da npr zakon akcije i reakcije vrijedi, jer sam milijun puta imao interakciju s objektima (loptama, klikerima itd), i ta interakcija je direktan dokaz za to.
Zakoni fizike su tu, i oni koje smo otkrili i one koje nismo, ako ih ima. Oni su tu, i postoje, njih nije briga da li ti vjerujes (wtf?) ili ne da postoje.
Ne vjerujem u bogove zbog vjeronauka, biblije i ostalog sto je povezano s tim.
Nisam isao ja, ali je isao prijatelj koji zivi u australiji. Isao je u Hrvatsku preko Azije (Tajland, Indija, Turska, Frankfurt mislim da je linija, tako nesto) te je isao u Ameriku direktno (u LA). Znaci isao je na obje strane (lijevo i desno) i dosao na mjesto kao na karti svijeta. Drugi prijatelj je iz LA-a dosao u Prag. Isao je preko New Yorka i Frankfurta.
A joj, cekaj. Pa ja raspravljam sa tipom koji govori da je okrugla zemlja masama nametnuta.

 Bravo, IQ ti je u skladu sa nickname-om  

 

Iskreno sam očekivao da možeš bolje od toga. Dakle, poanta je da vjeruješ tom frendu o kojem pričaš? Vjeruješ li frendu koji vjeruje u Boga? (vjerujem da imaš i takve frendove . teiste) I ako ne vjeruješ, zašto? Pa sve su to frendovi. Nisi me baš očarao odgovorom. Nemaš dokaze, samo pretpostavke, jer vjeruješ u ono što si učio u školi. Da rezimiramo, nadao sam se da ćeš shvatiti da svi mi "vjerujemo" bilo u te zakone o kojima govoriš, ili nešto treće, što nema veze sa religijom, dakle zajednička uvjerenja. Moje pitanje je bilo zašto onda ne vjeruješ u postojanje Boga kad ni svoja dosadašnja uvjerenja ne možeš dokazati?

16 godina
moderator
online
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
footballer kaže...
Citao sam bibliju, i zbog tog i jesam postao ateist.

Ispravnije bi bilo reći da si prestao biti teist. Na prvi pogled se to dvoje čini isto, ali postoji velika razlika. Nitko se ne rađa teistom. Nitko. Teizam se stekne kroz odgoj, a poslije možebitno pojača kroz religijsku indoktrinaciju. I onda kad se jednog dana čovjek oslobodi tog dijela odgoja i indoktrinacije, time jednostavno prestaje biti teistom.

 

Što bi uopće značilo "postati ateist"? Počneš odjednom aktivno ne moliti se bogu? Počneš aktivno ne odlaziti u crkvu? 

14 godina
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Pozdrav svima,

 

Teorije da je svemir tj. "sve" nastalo slučajno, bez ičije volje, ne drže vodu. Takav kompleksan sistem, u kojem je svaki detalj nevjerovatno precizan, sistem u kojem sve tako nevjerovatno precizno funkcionira, nije mogao nastati slučajno. 

 

Nauka je tu samo da otkriva zakone, stvari, pojave i sve ostalo, što već postoji. (Nikola Tesla je naučnik koji je to priznao).

13 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Ok, odgovorit cu samo na ovo, jer si mi je tvoj odgovor pozitivan i mogu normalno odgovarat.
Ti si me pitao da li sam ja putovao svijetom. Ja nisam, te sam dao za primjer 2 prijatelja koji svojim putovanjima dokazuju da je zemlja okrugla. Za oba sam 110% siguran da zive gdje sam rekao gdje zive. A i vidio sam ih uzivo (jednog u Hr, drugog u Pragu).
E pa sada sam shvatio o cemu si pricao. Posto je tema religija onda sam pretpostavljao da si uzeo u obzir drukcije poimanje rijeci vjerovati (slijepo vjerovati bez dokaza).
Zasto vjerujem da su ti zakoni istiniti? Ponavljam, jer sam vidio dokaze tih zakona i vidim ih svaki dan. Kao i ja i ti. To nije slijepa vjera bez dokaza. To je znanje, cak nije ni vjerovanje.
Vjera u boga je slijepa vjera bez dokaza. Ne vjerujem u postojanje boga zato sto se kosi s tim zakonima, za koje svakodnevno svjedocimo da su tocni i istiniti. Ne vjerujem ni zato sto knjige o bogovima govore o toliko nevjerojatnim stvarima, koje su nemoguce, bez dokaza. "Extraordinary claims need extraordinary evidence". Biblija kaze da je Isusova majka djevica i da je zatrudnjela po duhu svetom. Nigdje u povijesti covjecanstva djevica nije zatrudnila bez spermija, koji su proizvod muskih testisa.
Ako je biblija u krivu sto se tice toliko stvari, mozemo ju odbaciti i ignorirati. Meanwhile nikad u zivotu nisam imao niti jedan trenutak gdje se zakoni fizike nisu ponasali onako kako su definirani.
Vjerujem svakom frendu koji vjeruje u boga, naravno. Zato smo i frendovi, jer imamo uzajamno pouzdanje. Ali ne vjerujem u njihovog boga, kao ni u bilo kojeg drugog od njih par tisuca.
Ali reci mi samo, zasto ti vjerujes (ako vjerujes)u "Boga", pretpostavljam krscanskog, a ne vjerujes u postojanje Vishnua i Shive?
7 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...
footballer kaže...
Ja sam te zakone shvatio, vidio razne eksperimente koji su izravan ishod tih zakona. Mogu znati da su tocni jer su koristeci njih ljudi dosli do izuma koje sam vec napomenuo gore. Da su netocni, ne bi mogli napraviti nista koristeci njih. Newtonovi zakoni mi nisu nametnuti, jer znam da npr zakon akcije i reakcije vrijedi, jer sam milijun puta imao interakciju s objektima (loptama, klikerima itd), i ta interakcija je direktan dokaz za to.
Zakoni fizike su tu, i oni koje smo otkrili i one koje nismo, ako ih ima. Oni su tu, i postoje, njih nije briga da li ti vjerujes (wtf?) ili ne da postoje.
Ne vjerujem u bogove zbog vjeronauka, biblije i ostalog sto je povezano s tim.
Nisam isao ja, ali je isao prijatelj koji zivi u australiji. Isao je u Hrvatsku preko Azije (Tajland, Indija, Turska, Frankfurt mislim da je linija, tako nesto) te je isao u Ameriku direktno (u LA). Znaci isao je na obje strane (lijevo i desno) i dosao na mjesto kao na karti svijeta. Drugi prijatelj je iz LA-a dosao u Prag. Isao je preko New Yorka i Frankfurta.
A joj, cekaj. Pa ja raspravljam sa tipom koji govori da je okrugla zemlja masama nametnuta.

 Bravo, IQ ti je u skladu sa nickname-om  

 

Iskreno sam očekivao da možeš bolje od toga. Dakle, poanta je da vjeruješ tom frendu o kojem pričaš? Vjeruješ li frendu koji vjeruje u Boga? (vjerujem da imaš i takve frendove . teiste) I ako ne vjeruješ, zašto? Pa sve su to frendovi. Nisi me baš očarao odgovorom. Nemaš dokaze, samo pretpostavke, jer vjeruješ u ono što si učio u školi. Da rezimiramo, nadao sam se da ćeš shvatiti da svi mi "vjerujemo" bilo u te zakone o kojima govoriš, ili nešto treće, što nema veze sa religijom, dakle zajednička uvjerenja. Moje pitanje je bilo zašto onda ne vjeruješ u postojanje Boga kad ni svoja dosadašnja uvjerenja ne možeš dokazati?

 Evo ti malo, pa se obrazuj;

 

My beliefs are true if (and only if) things are as I believe them to be. My belief that the earth revolves annually round the sun is true if (and only if) the earth does revolve annually around the sun. But my beliefs are ones that I am justified in holding if in some sense they are well grounded; if in some sense I have reason for believing that they are true. My belief that Brutus killed Caesar is one that I am justified in holding if I read in a history book commended to me by someone who is or who I believe to be a Professor of Ancient History that Brutus killed Caesar. Not all justified beliefs are true—the evidence (even the evidence available to a Professor of Ancient History) may indicate that Brutus killed Caesar, although in fact he did not. This book has as its major concern, what it is for a belief to be justified. More precisely, it is concerned with what it is for someone to be 'justified' at a certain time in holding some belief—which I shall take as equivalent to their belief (at that time) being 'justified' Beliefs that are true often amount to knowledge—especially if they are justified beliefs, but not always then and perhaps not only then. This book has as its other concern, what is the difference between my believing truly that Brutus killed Caesar, and my knowing it. 'Justification' is a central notion in contemporary epistemology in the analytic tradition. Epistemologists are concerned with the kind of justification that is indicative of truth. There is a sense in which one is justified in believing one's husband to be faithful, even when the evidence suggests that he is not—because of the instrumental value of having that belief (quite independently of whether or not it is true) in helping one to continue to live happily or to love one's children. But justification of that kind is not my concern. My concern is with the kind of justification a belief has, when in some way or other that is indicative of its truth. Twentieth-century philosophers have spent a lot of time trying to analyse what it is for a belief to be justified, and they have given some very different accounts, the great divide being between internalist and externalist accounts. An internalist theory of justification is one that analyses a person's belief being 'justified' in terms of factors accessible by introspection to that person— for example, it being supported by that person's other beliefs. An externalist theory of justification is one that analyses a person's being 'justified' in terms of factors of which the subject maybe unavoidably ignorant— for example, in terms of whether the belief is produced by a reliable process, that is, one that usually produces true beliefs. Some of these philosophical accounts of justification are extremely complicated, and yet very different from each other. Analysing what it is for a belief to be 'justified' typically consists in reflection on many (actual or imaginary) cases of beliefs that we (almost) all agree to be 'justified', and on many cases of beliefs in many ways similar to the former but that we (almost) all agree not to be 'justified', and producing a general formula analysing what it is for a belief to be justified, which yields and plausibly explains the result that the former are all justified and the latter all not justified. Such a formula would enable us to resolve many disputed cases of whether certain beliefs were justified. The trouble is that there is rather a large range of kinds of actual and possible beliefs about which the intuitions of philosophers and ordinary speakers of the language differ as to whether or not they are 'justified', and the various internalist and extremalist accounts give different answers as to whether those beliefs are justified. Richard Swinburne "Epistemic Justification"

13 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Ispricavam se, navikao sam koristiti to "postao ateist", a tvoje objasnjenje da je ovo krivo je odlicno. Odsada cu koristiti izraz "prestao biti vjernik/teist. :)
16 godina
moderator
online
Re: Tko je u pravu?
matrix777 kaže...
mbaksa kaže...

Ako se ne može dokazati medicinskim testovima, a osoba se ne ponaša normalno, nemaš baš puno opcija: ili joj je stanje svijesti privremeno promijenjeno uslijed droga ili alkohola ili nečem drugog, ili glumi, ili je mentalno bolesna. Bilo što od toga bilo, prava adresa za to su psiholog ili psihijatar, a ne pop ili samoprozvani egzorcist koji će osobu, umjesto da joj osigura adekvatnu zdravstvenu skrb, zlostavljati svojim nebuloznim praksama.

 Ako ćemo i to što kažeš uzeti uobzir, da je (možda) tako, kako objašnjavaš "nadljudsku" snagu kod opsjednute/bolesne osobe? Kako opsjednuta/bolesna osoba u tim trenutcima govori tečno Aramjeskim jezikom?! A evo ti primjer: LINK VIDEO

 

Dakle, i ovdje se radi o bolesnoj osobi? 

O čem ti pričaš? Kakva "nadljudska snaga", kakva opsjednutost? Pa ovo je manje uvjerljivo od filma Egzorcist!

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2017 21:06 (mbaksa).
7 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mbaksa kaže...
footballer kaže...
Citao sam bibliju, i zbog tog i jesam postao ateist.

Ispravnije bi bilo reći da si prestao biti teist. Na prvi pogled se to dvoje čini isto, ali postoji velika razlika. Nitko se ne rađa teistom. Nitko. Teizam se stekne kroz odgoj, a poslije možebitno pojača kroz religijsku indoktrinaciju. I onda kad se jednog dana čovjek oslobodi tog dijela odgoja i indoktrinacije, time jednostavno prestaje biti teistom.

 

Što bi uopće značilo "postati ateist"? Počneš odjednom aktivno ne moliti se bogu? Počneš aktivno ne odlaziti u crkvu? 

 

Tko je rođen kao ateista? Pls, odgovori mi na ovo pitanje. Nemoj opet lijepit zute kartone jer si intelektualno doveden u pitanje.

8 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Capitano kaže...
matrix777 kaže...
footballer kaže...
Ja sam te zakone shvatio, vidio razne eksperimente koji su izravan ishod tih zakona. Mogu znati da su tocni jer su koristeci njih ljudi dosli do izuma koje sam vec napomenuo gore. Da su netocni, ne bi mogli napraviti nista koristeci njih. Newtonovi zakoni mi nisu nametnuti, jer znam da npr zakon akcije i reakcije vrijedi, jer sam milijun puta imao interakciju s objektima (loptama, klikerima itd), i ta interakcija je direktan dokaz za to.
Zakoni fizike su tu, i oni koje smo otkrili i one koje nismo, ako ih ima. Oni su tu, i postoje, njih nije briga da li ti vjerujes (wtf?) ili ne da postoje.
Ne vjerujem u bogove zbog vjeronauka, biblije i ostalog sto je povezano s tim.
Nisam isao ja, ali je isao prijatelj koji zivi u australiji. Isao je u Hrvatsku preko Azije (Tajland, Indija, Turska, Frankfurt mislim da je linija, tako nesto) te je isao u Ameriku direktno (u LA). Znaci isao je na obje strane (lijevo i desno) i dosao na mjesto kao na karti svijeta. Drugi prijatelj je iz LA-a dosao u Prag. Isao je preko New Yorka i Frankfurta.
A joj, cekaj. Pa ja raspravljam sa tipom koji govori da je okrugla zemlja masama nametnuta.

 Bravo, IQ ti je u skladu sa nickname-om  

 

Iskreno sam očekivao da možeš bolje od toga. Dakle, poanta je da vjeruješ tom frendu o kojem pričaš? Vjeruješ li frendu koji vjeruje u Boga? (vjerujem da imaš i takve frendove . teiste) I ako ne vjeruješ, zašto? Pa sve su to frendovi. Nisi me baš očarao odgovorom. Nemaš dokaze, samo pretpostavke, jer vjeruješ u ono što si učio u školi. Da rezimiramo, nadao sam se da ćeš shvatiti da svi mi "vjerujemo" bilo u te zakone o kojima govoriš, ili nešto treće, što nema veze sa religijom, dakle zajednička uvjerenja. Moje pitanje je bilo zašto onda ne vjeruješ u postojanje Boga kad ni svoja dosadašnja uvjerenja ne možeš dokazati?

 Evo ti malo, pa se obrazuj;

 

My beliefs are true if (and only if) things are as I believe them to be. My belief that the earth revolves annually round the sun is true if (and only if) the earth does revolve annually around the sun. But my beliefs are ones that I am justified in holding if in some sense they are well grounded; if in some sense I have reason for believing that they are true. My belief that Brutus killed Caesar is one that I am justified in holding if I read in a history book commended to me by someone who is or who I believe to be a Professor of Ancient History that Brutus killed Caesar. Not all justified beliefs are true—the evidence (even the evidence available to a Professor of Ancient History) may indicate that Brutus killed Caesar, although in fact he did not. This book has as its major concern, what it is for a belief to be justified. More precisely, it is concerned with what it is for someone to be 'justified' at a certain time in holding some belief—which I shall take as equivalent to their belief (at that time) being 'justified' Beliefs that are true often amount to knowledge—especially if they are justified beliefs, but not always then and perhaps not only then. This book has as its other concern, what is the difference between my believing truly that Brutus killed Caesar, and my knowing it. 'Justification' is a central notion in contemporary epistemology in the analytic tradition. Epistemologists are concerned with the kind of justification that is indicative of truth. There is a sense in which one is justified in believing one's husband to be faithful, even when the evidence suggests that he is not—because of the instrumental value of having that belief (quite independently of whether or not it is true) in helping one to continue to live happily or to love one's children. But justification of that kind is not my concern. My concern is with the kind of justification a belief has, when in some way or other that is indicative of its truth. Twentieth-century philosophers have spent a lot of time trying to analyse what it is for a belief to be justified, and they have given some very different accounts, the great divide being between internalist and externalist accounts. An internalist theory of justification is one that analyses a person's belief being 'justified' in terms of factors accessible by introspection to that person— for example, it being supported by that person's other beliefs. An externalist theory of justification is one that analyses a person's being 'justified' in terms of factors of which the subject maybe unavoidably ignorant— for example, in terms of whether the belief is produced by a reliable process, that is, one that usually produces true beliefs. Some of these philosophical accounts of justification are extremely complicated, and yet very different from each other. Analysing what it is for a belief to be 'justified' typically consists in reflection on many (actual or imaginary) cases of beliefs that we (almost) all agree to be 'justified', and on many cases of beliefs in many ways similar to the former but that we (almost) all agree not to be 'justified', and producing a general formula analysing what it is for a belief to be justified, which yields and plausibly explains the result that the former are all justified and the latter all not justified. Such a formula would enable us to resolve many disputed cases of whether certain beliefs were justified. The trouble is that there is rather a large range of kinds of actual and possible beliefs about which the intuitions of philosophers and ordinary speakers of the language differ as to whether or not they are 'justified', and the various internalist and extremalist accounts give different answers as to whether those beliefs are justified. Richard Swinburne "Epistemic Justification"

 

Kruha i igala...
10 godina
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Predlažem malo poslušati Jamesa Randija (covjeka sa profilne slike mbaksa ). Ne, nece vam govoriti "ne trebaš vjerovati", "nemoj ovo/ono", u tom i je stvar skepticizma da preupitaš i crno i bijelo i da ne prihvacas sve olako sto ti se stavi na nos.

Zanimljiva je rasprava, no što mi je zapelo za oko je ono na pocetku "Zašto ateisti ne dokažu nepostojanje Boga ?". Kako ces dokazati nepostojanje necega, kako je to u bilo kojem smislu moguce ? Kako cu dokazati da ne postoje leteci lemuri ? Ali znam da ne postoje, jer ne postoji cvrsti i razumni dokaz da postoje.

Ako se i dogodi nesto, sto neki vjernici nazivaju "dokazom" ne znaci da je nuzno dokaz. Ako znanost nema objašnjenja za nešto - ne znaci da je to dokaz necega.

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2017 21:14 (D3lBoy).
16 godina
moderator
online
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Capitano kaže...
mbaksa kaže...
footballer kaže...
Citao sam bibliju, i zbog tog i jesam postao ateist.

Ispravnije bi bilo reći da si prestao biti teist. Na prvi pogled se to dvoje čini isto, ali postoji velika razlika. Nitko se ne rađa teistom. Nitko. Teizam se stekne kroz odgoj, a poslije možebitno pojača kroz religijsku indoktrinaciju. I onda kad se jednog dana čovjek oslobodi tog dijela odgoja i indoktrinacije, time jednostavno prestaje biti teistom.

 

Što bi uopće značilo "postati ateist"? Počneš odjednom aktivno ne moliti se bogu? Počneš aktivno ne odlaziti u crkvu? 

 

Tko je rođen kao ateista? Pls, odgovori mi na ovo pitanje. Nemoj opet lijepit zute kartone jer si intelektualno doveden u pitanje.

Intelektualno doveden u pitanje? Nemoj si laskati. Žuti si dobio zbog vrijeđanja.

 

Nitko nije rođen kao teist. Slažeš li se s tim? Ako nismo rođeni kao teisti, onda smo rođeni kao ateisti, konkretno agnostički ateisti. Druga je sad stvar što ćeš ti sad na termin ateizam pokušavati nabaciti sve i svašta što nema nužno veze s njim. Jedina, ali doista jedina zajednička stvar svim ateistima je ta da nemaju svog boga, da ne vjeruju ni u jednog boga.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice