Koliko prosječan kompjuter troši struje?

poruka: 17
|
čitano: 27.916
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Koliko prosječan kompjuter troši struje?

... mada je moj kompjuter malo ispodprosječan / slabiji od drugih...

 

Dobro, zanemarimo sad monitor (50w ctr u mom slučaju). Uglavnom, u everestu piše da mi procesor (amd athlon xp 1900+) bez opterećenja troši 45 watta (jedno il dva t?), a s punim opterećenjem mislim da oko 70watta.

 

Odmah da postavim jedno pitanje: ukoliko apsolutno ništa ne radim na kompu, a on je upaljen (recimo radi onaj screensaver s xp logom), dali tada procesor može trošiti 45 w (u mom slučaju)? Jer malo mi je čudno da i procesor tolko troši samo na screensaver, a uglavnom nemam nikakve background aplikacije koje bi crpile nešt procesorske snage.

 

Grafička mi je ati radeon 9600 xt.

disk mislim da hitachi 160gb

ostalo: lan 10/100/1000 valjda, napajanje vjerojatno 400w i ostale sitnice

 

Dakle, izuzmimo sad monitor, zvučnike i ostalo i recimo da je s navedenim komponentama (cpu, disk, ajd i matična, mrežna, aha i memorija) kompjutor u screensaver načinu - koliko bi on tada trošio struje?

 

Ispričavam se na ovoj neuredno napisanoj temi, jer malo sam pospan... 

Naravno, pišite o svojim komponentama, kolko one troše itd... Hvala!

Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko prosječan kompjuter troši struje?

Jel te zanima cisto informativno ili radi torrenta?

 

Kolko ja znam tih 45W je i Ideal-u za navedeni takt a ako imas ukljucen Cool&Quiet onda se CPU underclocka tj. radi ispod nativnog takta i ispod tih deklariranih 45W (moguce da da sam u krivu)

 

Za grafu vrijedi isto ko i za CPU. Inace je grafa u pravilu najveci pojedinacni potrosac struje u kompu.

 

Taj HDD je nesto stariji pa bi reko da trosi izmedu 25 - 30W

 

 

U glavnom ako ti treba za torrente imas progama s kkoima mores malo ustedit:

 

Tipa ovaj koji je osmisljen za prijenosnike, ali trebao bi raditi i na desktpu.

S njim mozes smanjiti okretaje HDDa na 4200 RPMa, iskljuciti jednu (tj sve osim jednu) jezgru i tak jos par tweak- ova. Ali inace ti je C&Q cisto dosta da optimizira potrosnju struje prema tvojim potrebama...

 

 

Pravi programeri programiraju binarno!
15 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko prosječan kompjuter troši struje?

pa recimo da me zanima radi torrenta, mada ih zapravo ne skidam puno, neg uglavnom mi komp gori dok sam prijavljen na msn-u, pa recimo čekam nekog da dođe il tak nešt. 

al recimo da je to slično ko i torrent.

 

E ovo za grafičku da crpi puno sam mislio da je tako ako se igraju igrice. Al kaj i grafička crpi puno ovak kad se ništ ne radi? 

 

Znači kad bi sve skup zbrojili moj komp troši bez monitora:  45Wcpu (nemam taj C&Q)+ 25w disk+ e sad ne znam kolko grafička troši ak ništ ne radi, al recimo možda 40 w (il se varam) + 10 w dvije ploče rama (2gb) = 120w ? + 20 wata simo tamo na lan, matična i ostalo = 140w?

 

i još monitor zaokružimo na 200 w? Il je to možda previše?

Prema tome bi za 5 h rada potrošil kilovat sruje?

14 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko prosječan kompjuter troši struje?

C&Q je opcija u biosima i moguce da ti je ukljucena i da ne znas. Najbolje bi ti bilo da si skines CPU-Z i vidis si taktove. Ako su ispod nativnih onda je ukljuceno. Ako ne malo poprckaj po biosu i mozda nades.

 

Za graficku si dobro procjenio, mozda cak i previse. Malo sam progooglo (<- valjan glagol Nevinašce) i naiso na nekih 30 - 35W.

U prijasnjem postu sam mislio na nove graficke koje zahtjevaju dodatno napajnje, da nebi bilo zabune.

 

"dvije ploče rama (2gb)"   - Nemam pojma  Neodlučan

 

A sto se same potrosnje tice skini si Everest, on ima opciju da prikaze potrosnju struje po komponentama i onda jednostavno zborjis. Ali i to uzmi sa rezervom jer nije uvijek 100%

 

Edit: Mozda najbolje da si procitas ovaj test. U njemu ti se lijpo opisano po komponentama, iako su te komponenete nesto novije.

Pravi programeri programiraju binarno!
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.10.2010 23:49 (Pentium100).
15 godina
neaktivan
offline
Koliko prosječan kompjuter troši struje?

evo imam everest ultimate, može još samo pomoć gdje su točno informacije sad o potrošnji?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Koliko prosječan kompjuter troši struje?

-prvo, ako je uključen screensaver trošiš više (jer računalo radi...)

HDD std. troši do 15W, novije serije ako se ne varam 6-12W recimo 9W, što se može prepoloviti ako se stavi od notebooka 2.5" (čak 1.8"...)

-sva elektronika treba određeni broj cilklusa u sekundi, pogotovo RAM, (TTLa) za rad. Bez toga je rezultat=reset. To obavlja CPU, tj kontrolira sve kroz chipset.

Najbolji screensaver je onaj mali gumb simbol O-I ili off. I začudo, troši manje nego neki green u standbyu.

Također, ventilatori u kombinaciji sa zagrijavanjem. Nove generacije CPUa su hladnije (Celeron je hladniji od Pentiuma zbog količine tranzistora), istovremeno bi i cooler mogao otići u standby, ili ga bar ponekad počistiti.

-Količina RAMa (i keksova), HDD serija, brzina.. CPU sa svim opcijama štednje (ili posebne SU serije.. za notebok) tako da potrošnja može ovisiti o previše faktora.

Evo još jedan, napajanje. Tj. efikasnost.

Recimo između 50-100w. Ili neki Atom, koji je sretan s 10tak wata+ ostatak.

 

edit: nevjerujem da ćeš soft. izračunati nešto konkretno. Trebao bi imati mjerač na utičnici...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.10.2010 0:33 (ihush).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko prosječan kompjuter troši struje?
N. Ohm kaže...

... mada je moj kompjuter malo ispodprosječan / slabiji od drugih...

 

Dobro, zanemarimo sad monitor (50w ctr u mom slučaju). Uglavnom, u everestu piše da mi procesor (amd athlon xp 1900+) bez opterećenja troši 45 watta (jedno il dva t?), a s punim opterećenjem mislim da oko 70watta.

 

Odmah da postavim jedno pitanje: ukoliko apsolutno ništa ne radim na kompu, a on je upaljen (recimo radi onaj screensaver s xp logom), dali tada procesor može trošiti 45 w (u mom slučaju)? Jer malo mi je čudno da i procesor tolko troši samo na screensaver, a uglavnom nemam nikakve background aplikacije koje bi crpile nešt procesorske snage.

 

Grafička mi je ati radeon 9600 xt.

disk mislim da hitachi 160gb

ostalo: lan 10/100/1000 valjda, napajanje vjerojatno 400w i ostale sitnice

 

Dakle, izuzmimo sad monitor, zvučnike i ostalo i recimo da je s navedenim komponentama (cpu, disk, ajd i matična, mrežna, aha i memorija) kompjutor u screensaver načinu - koliko bi on tada trošio struje?

 

Ispričavam se na ovoj neuredno napisanoj temi, jer malo sam pospan... 

Naravno, pišite o svojim komponentama, kolko one troše itd... Hvala!

AMD Athlon XP 1900+ -> TDP 68 W -> ako bih nagađao rekao bih nekih 25-30W idle ili s malim opterećenjem

ATI 9600 XT -> idle ~10W / load ~23W --link

HDD -> idle ~7-8W / load 10-12W

RAM -> za DDR ram mislim da nebi trebalo biti preko 5-8W po plocici

MBO -> vjerovatno 15-30W

PCI mrezna -> 2-4W

 

CPU(~25W) + GPU(~10W)+ HDD (~8W)+ 2xDDR (~10W)+ MBO (~15W)+ NIC (~3W) = 69-71W 

Sto mi se cini ok za potrosnju te konfiguracije pod malim opterecenjem. Ako nista ne radis je vjerovatno i manje.

Znaci uz neko MS napajanje od 400W s recimo efikasnosti 75% izade 88W iz uticnice.

 

BTW. Kada ukucas ovdje komponente izade nekih 93W za 60% opterecenja i 50% utilizacije procesora.

All religions are the same: religion is basically guilt, with different holidays.
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.10.2010 1:15 (drnde).
15 godina
neaktivan
offline
Koliko prosječan kompjuter troši struje?

hvala na zadnjem odgovoru! lik sve izračuna umjesto mene, hh jako pohvalno! : )

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko prosječan kompjuter troši struje?

Skini sa interneta JOULEMETER program koji prikazuje potrošnju struje.

15 godina
neaktivan
offline
Koliko prosječan kompjuter troši struje?
Da ne otvaram novu temu, zanimalo bi me i koilko kompjuter troši u stand by načinu. Ako netko znaa..
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
RE: Koliko prosječan kompjuter troši struje?
N. Ohm kaže...

procesor (amd athlon xp 1900+) bez opterećenja troši 45 watta (jedno il dva t?), a s punim opterećenjem mislim da oko 70watta.

 

Grafička mi je ati radeon 9600 xt.

disk mislim da hitachi 160gb

ostalo: lan 10/100/1000 valjda, napajanje vjerojatno 400w i ostale sitnice

 

Dakle, izuzmimo sad monitor, zvučnike i ostalo i recimo da je s navedenim komponentama (cpu, disk, ajd i matična, mrežna, aha i memorija) kompjutor u screensaver načinu - koliko bi on tada trošio struje?

Meni je stari komp, slična konfiguracija, jedino je bio Barton 2500+ unutra, po mjeraču od UPS-a trošio ako se ne varam oko 50-60 W u idle bez monitora.

 

Pentium100 kaže...

S njim mozes smanjiti okretaje HDDa na 4200 RPMa, iskljuciti jednu (tj sve osim jednu) jezgru i tak jos par tweak- ova. 

Jezgre možeš isključivati na procesorima koji to podržavaju, a jednojezgreni athlon to sigurno ne podržava. Diskovi od laptopa najčešće i rade na 4200 rpm-a. Možda neki diskovi podržavaju rad na različitim okretajima, ali oni koji nisu za to napravljeni mogu raditi ili na okretajima za koje su projektirani ili se gase jer bi na nižim okretajima glava dodirivala površinu diska i radila bad sectore.

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
15 godina
odjavljen
offline
RE: Koliko prosječan kompjuter troši struje?
Greška
Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.10.2010 9:36 (MrBlc).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko prosječan kompjuter troši struje?
samo pitam, no hard feelings, ak niko ne zna, ništa zato... mislim da sam naveo konfiguraciju
15 godina
odjavljen
offline
RE: Koliko prosječan kompjuter troši struje?

Sorry, moj bed, nekako sam pobrkao, izgledalo mi je kao da netko drugi pita za neki drugi komp..

 

Uglavnom ti se potrošnje kreću oko par desetaka wati (nije neka ušteda) ako se radi o stand-by načina u kojem je komp djelomično upaljen, a jedno 1-2W ako je suspend to ram (komp izgleda kao da je ugašen).

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
15 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko prosječan kompjuter troši struje?
E ovo drugo me zanima. Znači komp mi se ugasi (ne čuju se ventilatori i lampica za power i hdd se ugase, dakle ugašen je). Samo 2W? Pa to je skroz ok.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko prosječan kompjuter troši struje?
aha, a da odmah i još nešto pitam. Kompjuter troši manje od standby-a, dok je u hibernaciji ? Jer hibernacija je praktički ko da se komp ugasi, samo što se još spreme podaci iz mem. na disk.
15 godina
odjavljen
offline
RE: Koliko prosječan kompjuter troši struje?

U hibernaciji troši ko ugašen, a spojen na struju. Tu se radi o otprilike pola wata.

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice