Mobilni CPU i GPU (SoC)

poruka: 3
|
čitano: 3.556
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
online
Mobilni CPU i GPU (SoC)

Dakle zanimaju me neke stvari. Slabo se razmem u te mobilne procesore i sisteme na čipu...

 

Konkretno gledao sam neke modele, pa vidim da se povlači Adreno 305 i Adreno 225 po dosta uređaja.

 

Konkretno skužio sam da je Adreno 225 moćniji čip od Adrena 305. Jel može tko malo pojasnit kak se numeriraju ti čipovi i što konkretno treba gledat.

 

Logično mi je bilo da veći broj znači i jači čip, no očito nije tako...

 

Zatim insta stvar s CPUovima, spominje se Krait, Cortex A5, A9, A15. Kak se to gleda i po kojim kriterijima???

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Mobilni CPU i GPU (SoC)

Sto se tice adreno grafike, prvi broj oznacava seriju, a druga dva amo rec snagu. Adreno 230 je najjaci iz serije 200, 330 iz serije 300... no kako je recimo radeon 5890 jaca od 6670 tako je i kod adrena situacija slična. Mada novije serije su rađene u 20nm proizvodnom procesu dok je recimo adreno 230 rađen u 40nm.

Malo je komplicirano za objasniti kako gledati koji je jači jer po svim očekivanjima adreno 230 bi trebao biti jači od 305-ice, ali situacija nije baš takva pa su u dosta slučajeva izjednačeni s tim da 305 ima čak blagu prednost, ali jači je od 302-ke koja je pak najslabija iz serije 300...

Btw, adreno je anagram za radeon.

 

Sto se tice cortexa, sto veci broj, to jaca arhitektura, laicki receno. Nama najpopularnija je svakako ova ARMv7-A

Tako je trenutno najjaci A15, ali i najrastrosniji. Tik ispod A15 je poznata Krait arhitektura koja je uzela malo drugačiji recept amo to tako nazvati.

 

Nove generacije ARMv8-A ce imati oznake cortex-A50 pa navise.. Za sada su predstavljene (šuška se odnosno) A53 i A57.

A53 je praktički poboljšana A7 arhitektura, po perfomansama je jača malo od A9, a A57 je najjača, kao jača A15, opet "amo to tako reći".

 

Kad nađem vremena, složit ću jedan kratki članak u temi Android zablude pa će biti malo više za pročitati ;)

Osvrt s korisničke strane - http://echo1.blog.hr/
Poruka je uređivana zadnji put sub 27.7.2013 18:05 (EchoOne).
12 godina
offline
Mobilni CPU i GPU (SoC)

O procesorima možete pročitati u mojoj temi android zablude... malo sam šire pokušao objasniti. Ukoliko netko ima što za dodati, može napisati i tamo ili na pm.. svejedno ;)

Osvrt s korisničke strane - http://echo1.blog.hr/
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice