Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.413
|
čitano: 1.576.858
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...

Kinezi pripremaju (  Micro Four Thirds) 4/3 senzore za smartfone, e to će biti revolucija, samo me zanima kak bu uspjeli to skucat u tak malo kućište.

Ogroman korak je napravljen ubacivanjem 1" senzora, ali 4/3

https://ymcinema.com/2023/12/26/are-you-ready-for-smartphones-with-micro-four-thirds-sensors/

 Veliki pothvat. Samo, hoće li to na kraju biti marketinški trik uz limitacije koje se budu nalazile na putu od leća pa do softvera. Gledao sam slike nekih današnjih mobitela sa 1" senzorom kakve slike daju, mislim impresivno. Samo što još nakon 10+ godina moj Nikon 1 v1 sa 1" senzorom i kit objektivnom daje superiornije rezultate. Ono što je Nikon na njemu napravio je strašan softver (iq) koji je otklonio veliki nedostatak veličine senzora (tada nova mirorless tehnologija). Danas to nisam vidio, trud proizvođača da naprave isto za kameru na mobitelu.

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Mr.Inferno kaže...
zvonac kaže...

Kinezi pripremaju (  Micro Four Thirds) 4/3 senzore za smartfone, e to će biti revolucija, samo me zanima kak bu uspjeli to skucat u tak malo kućište.

Ogroman korak je napravljen ubacivanjem 1" senzora, ali 4/3

https://ymcinema.com/2023/12/26/are-you-ready-for-smartphones-with-micro-four-thirds-sensors/

 Veliki pothvat. Samo, hoće li to na kraju biti marketinški trik uz limitacije koje se budu nalazile na putu od leća pa do softvera. Gledao sam slike nekih današnjih mobitela sa 1" senzorom kakve slike daju, mislim impresivno. Samo što još nakon 10+ godina moj Nikon 1 v1 sa 1" senzorom i kit objektivnom daje superiornije rezultate. Ono što je Nikon na njemu napravio je strašan softver (iq) koji je otklonio veliki nedostatak veličine senzora (tada nova mirorless tehnologija). Danas to nisam vidio, trud proizvođača da naprave isto za kameru na mobitelu.

 

Slazem se s ovim, koristim mobitel sa 1 inch senzorom i od mobitela mi je ovo najbolji IQ do sada ali i dalje nije nivo klasicnog fotica a imam m4/3 Lumix GM1.

Meni je i ovo dovoljno za 99% potreba sto imam na mobitelu ali samo potvrđujem da ako cemo gledati krajnji IQ i mogućnosti onda je fotic i dalje fotic.

16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Mr.Inferno kaže..
Veliki pothvat. Samo, hoće li to na kraju biti marketinški trik uz limitacije koje se budu nalazile na putu od leća pa do softvera. Gledao sam slike nekih današnjih mobitela sa 1" senzorom kakve slike daju, mislim impresivno. Samo što još nakon 10+ godina moj Nikon 1 v1 sa 1" senzorom i kit objektivnom daje superiornije rezultate. Ono što je Nikon na njemu napravio je strašan softver (iq) koji je otklonio veliki nedostatak veličine senzora (tada nova mirorless tehnologija). Danas to nisam vidio, trud proizvođača da naprave isto za kameru na mobitelu.

 Ha čuj, da će bit razlike u pogledu kvalitete same fotke, bit će.. Pitanje je, kak će to sve ubacit u smartfon, mislim da će implementacija senzora biti izazov. Mada mene više zanima kak bu softverski to sredili, a tu dost proizvođača ne napravi posao kak treba.

 

ocean77 kaže...

Slazem se s ovim, koristim mobitel sa 1 inch senzorom i od mobitela mi je ovo najbolji IQ do sada ali i dalje nije nivo klasicnog fotica a imam m4/3 Lumix GM1.

Meni je i ovo dovoljno za 99% potreba sto imam na mobitelu ali samo potvrđujem da ako cemo gledati krajnji IQ i mogućnosti onda je fotic i dalje fotic.

 Pričekat ćemo smartfon sa 4/3 senzorom, pa ćemo onda uspoređivat Do tad se najboljem i odličnom IQu koji će ponudit taj smartfon sa m4/3 senzorom

 

Naravno da je fotić i dalje fotić, a sa smartfonom  osim što možeš fotkat, možeš još s njim štošta radit, jel sam spomenuo i fotkanje

 

Kolko danas ljudi koriste fotiće a kolko smartfone..

 

Prije par godina imao sam lumiu 1030, pokazao sam slike jednom poznaniku koji je profi fotograf (snima i slika vjenčanja) koje navedeni smartfon radi, nije se prestao čudit odličnim slikama, mislim me pitao s kojim je fotićem slikano. Uglavnom, ostao je zapanjem IQom lumie 1030.

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.12.2023 11:09 (zvonac).
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Ja sam imao Lumiu 1020 tamo negdje 2014 i taj IQ je bio cudesan.

Kad se sjetim da je taj mobitel imao pravi DOF u vrijeme kada su ostali gurali 1/2.3 senzore a neki cak i manje 1/3 ova Lumia je bila blize 1 inchu nego ovi gore spomenuti.

Mobiteli tog vremena uključujući i iPhone su imali plosne fotke, DOF je bio nepostojeci i L1020 i N808 su bili kao dinosauri tada.

Da je Nokia tada odabrala Android vjerojatno bi danas bila u TOP 3 i dalje.

Vjerojatno nebi ni cekali gotovo 10 godina znacajniji iskorak u kamerama koji je dosao sa Xiaomi Mi Note 10...to mi je bio prvi mobitel koji je imao IQ na nivou te Nokie iz 2013.

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...
zvonac kaže...

Slažem se sa obojicom. Ipak IQ fotoaparata je iznad koji level.

Sada dal je baš toliko nedostižan i za kamere u telefonima? To je je pitanje za 1mil :) - primjer mogu navesti razliku softvera sa istim senzorom jer sam imao oba: Nothing Phone 1 i X5 Pro - razlika u cijeni 1/3: vjerovali ili ne NP1 proizvodi bolje slike od skupog Oppa sa lošijim lećama itd što već ubacuju unutra.

 

Baš si mi uzeo rijeći, htio sam spomenuti Nokie u "tadašnje" vrijeme. Nisam imao Lumie ali sam dosta pratio tada i te slike su izgledale toliko prirodno: balans između šuma i detalja (brzina okidanja HW vs SW)- iako manji dinamički raspone boje su bile autentične.

 

Sve u svemu, neće biti na odmet imati veće senzore u telefonima, dapače, sve to doprinosi malo po malo i diže mobilnu fotografiju na više levele. Samo eto, htio sam napomenuti da se ne radi baš toliko na softveru zadnjih godina koliko bi trebalo, jer bi već postali opasna konkurencija fotoaparatima -još je sve ovo "pocket shooting"

 

Kad smo već kod IQ i Nokia, evo dole nekoliko slika moje bivše N8 - legendarne "blic" kamere sa fizičkim ND filterom. Pričamo o 2012.

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.12.2023 12:23 (Mr.Inferno).
8 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Imao sam ja 808Pureview i mobitel je radio cudo fotke.

Inace mi je fotografija hobi i imam dosta tijela, objektiva...sto digitalije, sto analogije. I za tu Nokiju (i danas je cuvam) mogu recu samo wow.

 
2 0 hvala 0
14 mjeseci
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...
Mr.Inferno kaže...
zvonac kaže...

Kinezi pripremaju (  Micro Four Thirds) 4/3 senzore za smartfone, e to će biti revolucija, samo me zanima kak bu uspjeli to skucat u tak malo kućište.

Ogroman korak je napravljen ubacivanjem 1" senzora, ali 4/3

https://ymcinema.com/2023/12/26/are-you-ready-for-smartphones-with-micro-four-thirds-sensors/

 Veliki pothvat. Samo, hoće li to na kraju biti marketinški trik uz limitacije koje se budu nalazile na putu od leća pa do softvera. Gledao sam slike nekih današnjih mobitela sa 1" senzorom kakve slike daju, mislim impresivno. Samo što još nakon 10+ godina moj Nikon 1 v1 sa 1" senzorom i kit objektivnom daje superiornije rezultate. Ono što je Nikon na njemu napravio je strašan softver (iq) koji je otklonio veliki nedostatak veličine senzora (tada nova mirorless tehnologija). Danas to nisam vidio, trud proizvođača da naprave isto za kameru na mobitelu.

 

Slazem se s ovim, koristim mobitel sa 1 inch senzorom i od mobitela mi je ovo najbolji IQ do sada ali i dalje nije nivo klasicnog fotica a imam m4/3 Lumix GM1.

Meni je i ovo dovoljno za 99% potreba sto imam na mobitelu ali samo potvrđujem da ako cemo gledati krajnji IQ i mogućnosti onda je fotic i dalje fotic.

 za 99% "fotografa" to nije bitno. namjena fotografije se drastično promijenila zadnjih 10 godina. s te strane gledano pravi fotići polako postaju nešto egzotično, dok današnji mobitel bez problema može zamijeniti i fotoaparat i video kameru i dati rezultate koji će biti više nego zadovoljavajući s obzirom na namjenu.

16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

Ja sam imao Lumiu 1020 tamo negdje 2014 i taj IQ je bio cudesan.

Kad se sjetim da je taj mobitel imao pravi DOF u vrijeme kada su ostali gurali 1/2.3 senzore a neki cak i manje 1/3 ova Lumia je bila blize 1 inchu nego ovi gore spomenuti.

Mobiteli tog vremena uključujući i iPhone su imali plosne fotke, DOF je bio nepostojeci i L1020 i N808 su bili kao dinosauri tada.

Da je Nokia tada odabrala Android vjerojatno bi danas bila u TOP 3 i dalje.

Vjerojatno nebi ni cekali gotovo 10 godina znacajniji iskorak u kamerama koji je dosao sa Xiaomi Mi Note 10...to mi je bio prvi mobitel koji je imao IQ na nivou te Nokie iz 2013.

 Da se ispravim, imao sam 1020 a ne 1030. Bome, u ono vrijeme to je bio zvijer od smartfona koje je fotke radila, uopće mi nije jasno zakaj sam se riješio te nokie 1020

I dan danas je 1020 konkurentna današnjim teškašima, pogotovo što ima pravi xenon blic, a ne ove lampice koje nešto imitiraju a miljama su od xenon flasha

Da su bar taj flash stavili u današnje smartfone, čak sam taj xenon flash imao na dummy mobitelima sonyericsson C901 https://www.gsmarena.com/sony_ericsson_c901-2671.php , c905 https://www.gsmarena.com/sony_ericsson_c905-pictures-2427.php kao i na k850 https://www.gsmarena.com/sony_ericsson_k850-pictures-2003.php imao sva tri mobitela, nekad davno.

 

A danas se u smartfon-foto industriji razbacuju glupostima, čim više mexapixela i softverskim pomodnim trikovima za ulijepšavanje fotki, ko da se svijet vrti oko tog tik toka, fejsa i tih gluposti, pa ne kači ekipa samo na spomenute servise, nego bi htio možda imat trajnu uspomenu u drugom izdanju (na papiru).

Problem današnjih smartfona je u obradi slike, tolko ju softverski nabriju, da poslije toga lični na sve samo ne na ono što bi trebalo, i onda odi u postavke dizejblaj ovo, dizejblaj ono.. U ono vrijeme lumie nisu imali svako malo ažuriranje kamera kao današnji smartfon androidi, slike su na lumijama bile out of box fenomenalne! bez ikakvih tvikanja i tih gluposti, onda se znao posao, dok za današnje smartfone to baš ne mogu reć.

 

Još dok bi uglavili u smartfon senzor bez bayer filtera, to bi bio vrh! Fotke bi tek bile odlične, nadam se da bu jednog dana i to napravili (izmislili) ili da se neko sjeti i toga. Za znalce koji znaju o čemu pričam, hint, fuji x100/s/t itd. 

ivrabec985 kaže...

Imao sam ja 808Pureview i mobitel je radio cudo fotke.

Inace mi je fotografija hobi i imam dosta tijela, objektiva...sto digitalije, sto analogije. I za tu Nokiju (i danas je cuvam) mogu recu samo wow.

 Imao sam također 808PV, kamera je bomba i u ono vrijeme a bome i danas 

Problem je što onda nisam znao cijenit prave stvari pa je kratko bila kod mene

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.12.2023 13:57 (zvonac).
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Bas isao pogledati, L1020 sam imao u 3 navrata, kada je izasla, koju godinu poslije i zadnji puta 2020.

Ova sa slika je iz 2020, mint stanje, ambalaza, camera grip... zanimljivo, Xiaomi nudi takav grip i za mobitel koji trenutno imam... Xiaomi 13 Ultra.

 

Meni Zvonac flash ne predstavlja nista, nisam ga koristio ni kada sam imao Xenon a ne koristim ga ni sada osim ako ne trebam posvijetliti nesto u mraku pa posluzi kao baterijska svjetiljka.

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.12.2023 15:55 (ocean77).
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Vidiš, ja sam flash koristio na gore spomenutom trojcu zato kaj im kamere nisu baš nekaj u low light uvjetima a tu je flash napravio drastičnu razliku na bolje. Doduše, danas su senzori u smartfonima značajno veći spram običnih mobitela koje su u ono vrijeme imali sićušne senzore. U današnje vrijeme flash u većini slučajeva nit nije potreban, ak pričamo o smartfonima, znam da sam ga svega par puta koristio na 808PV i lumiji 1020, ali i da su ga implementirali u smartfone ne bi mi smetao.

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.12.2023 19:54 (zvonac).
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Eh, Lumia 1020, vjerovatno posljednji telefon da mi je probudio neko uzbudjenje. A koliko sam tek slika opalio sa njim. Poslije toga sam presao na Xperiu Z5 i promjenio jos telefona, i od tada gotovo pa nikako ne slikam vise telefonom, kamera mi uopste nije glavna stvar koju gledam kad kupujem telefon.

Prije dva mjeseca sam kupio OnePlus 11, koji je imao XPan mode. To je mode gdje kamera pravi Panoramic slike. Inace sam veliki ljubitelj ovog formata, ali softver mi nikako nije legao, pa sam ga se rijesio i uzeo Pixel 7 pro. Evo 2 sedmice kako nosam Pixela i nemam 5 slika okinutih u telefonu.

A zanimljivo da su Nokije imale prave senzore sa 16:9 omjerom, svi ostali koriste 4:3 omjer i onda kropaju na 16:9. Vjerovatno je i ovo jedan od razloga zasto ne slikam telefonima danas.


Evo jedna sa Xpan modom, OnePlus11. Kad procitate na internetu Sarajevo najzagadjeniji grad, ne lazu vas.

 https://i.ibb.co/ZzbM9Mk/IMG20231219175438.jpg

I told you that Chelsea were the best team in the world, and tonight we are
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Indestructible kaže...

Eh, Lumia 1020, vjerovatno posljednji telefon da mi je probudio neko uzbudjenje. A koliko sam tek slika opalio sa njim. Poslije toga sam presao na Xperiu Z5 i promjenio jos telefona, i od tada gotovo pa nikako ne slikam vise telefonom, kamera mi uopste nije glavna stvar koju gledam kad kupujem telefon.

Prije dva mjeseca sam kupio OnePlus 11, koji je imao XPan mode. To je mode gdje kamera pravi Panoramic slike. Inace sam veliki ljubitelj ovog formata, ali softver mi nikako nije legao, pa sam ga se rijesio i uzeo Pixel 7 pro. Evo 2 sedmice kako nosam Pixela i nemam 5 slika okinutih u telefonu.

A zanimljivo da su Nokije imale prave senzore sa 16:9 omjerom, svi ostali koriste 4:3 omjer i onda kropaju na 16:9. Vjerovatno je i ovo jedan od razloga zasto ne slikam telefonima danas.


Evo jedna sa Xpan modom, OnePlus11. Kad procitate na internetu Sarajevo najzagadjeniji grad, ne lazu vas.

 https://i.ibb.co/ZzbM9Mk/IMG20231219175438.jpg

 Ja isto na pixelu tom trenutno, mogao bi se i zadrzat na njemu, sasvim dobar cameaphone.

Moram priznat da zrak stvarno djeluje uzasno, kako je doslo do toga?

13 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
thebatman kaže...
Indestructible kaže...

Eh, Lumia 1020, vjerovatno posljednji telefon da mi je probudio neko uzbudjenje. A koliko sam tek slika opalio sa njim. Poslije toga sam presao na Xperiu Z5 i promjenio jos telefona, i od tada gotovo pa nikako ne slikam vise telefonom, kamera mi uopste nije glavna stvar koju gledam kad kupujem telefon.

Prije dva mjeseca sam kupio OnePlus 11, koji je imao XPan mode. To je mode gdje kamera pravi Panoramic slike. Inace sam veliki ljubitelj ovog formata, ali softver mi nikako nije legao, pa sam ga se rijesio i uzeo Pixel 7 pro. Evo 2 sedmice kako nosam Pixela i nemam 5 slika okinutih u telefonu.

A zanimljivo da su Nokije imale prave senzore sa 16:9 omjerom, svi ostali koriste 4:3 omjer i onda kropaju na 16:9. Vjerovatno je i ovo jedan od razloga zasto ne slikam telefonima danas.


Evo jedna sa Xpan modom, OnePlus11. Kad procitate na internetu Sarajevo najzagadjeniji grad, ne lazu vas.

 https://i.ibb.co/ZzbM9Mk/IMG20231219175438.jpg

 Ja isto na pixelu tom trenutno, mogao bi se i zadrzat na njemu, sasvim dobar cameaphone.

Moram priznat da zrak stvarno djeluje uzasno, kako je doslo do toga?

 
Sarajevo je u kotlini, okruzen brdima, i zimi kad padne magla, nema kud, jer je lose strujanje zraka, a posebno i sad kad je tu dosta ilegalne gradnje pa dodatno to blokira strujanje. I onda kad imas zarobljenu maglu, tu onda nastupaju auta sa svojim izduvnim gasovima, okolo kuce loze svasta, pa taj dim ne moze nikud da ide i ostane u toj magli.

Na telefonu white balance i popravi sliku, dok je uzivo jos gore.


I told you that Chelsea were the best team in the world, and tonight we are
12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

HMX je i dalje zvijer.

Mi 10T Pro.

 

1.)

BSG 9.1

XML: Joqz-BSGv9.1c6++-rc29lib

Lib: JoqzZ91v2rc29

40 frames

 

2.)

AGC 9.1

XML: JoqZ-AGC9.1v9-rc24lib_Apollo

Lib: JoqZ91v2rc24

40 Frames

 

1.) https://ibb.co/3zzgqsx

2.) https://ibb.co/4YnTkFQ

 

1.) https://ibb.co/kgFhcN5
2.) https://ibb.co/jkxphky

 

1.) https://ibb.co/Ms07GK5

2.) https://ibb.co/xCnNXrt

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.1.2024 12:10 (big smoke).
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

fotoaparat je "bolji"...ali mobiteli su svakodnevno u djepu i imaju superiornu mobilnost i praktičnost...a glavno moto u fotografiji je bolje bilo kakva nego nikakva..ono u djepu imaš foto i lightroom...reimo galaxy S serija...možeš spojiti na monitor...tv...i imaš desktop PC...znači s mobitelom pokrivaš sve...i foto i raw obrada...na malom ili velikom ekranu

 

imam nokia pv 808 ali zaboravio pass:(...za svoje doba i malo dalje ok...fokus je bio:(

 

 

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 mjeseci
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Top kamere

 

 

 

zoom na ovom Vivo x100 Pro je ludilo

 

a što će tek biti na x100 Pro+ 

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

šta se tiče nokie pv 808...imala je pixel size od 1,4um...ako ćemo gledati pixel size...ovo spajanje pixela je u biti bez veze jerbo upravo na pv 808 je bilo software prirode...tako da je automatika(koja je bila jedino dostupna) uvijek birala iste postavke...izabrali 5...8...ili full rezoluciju...isti ISO...SS...i fiksni F...inače imam S7 edge i na njemu je pixel size 1,4um...na jednoj izložbi lokalnog foto kluba poslao jpeg fotografiju...print...40x30 cm i teško da netko može reći da je sa mobitela...da sam poslao obrađeni raw vjerojatno bi bilo još bolje...

 

imam dva fotoaparata sony a6000 i olympus pl7...eno stoje u torbama skupljaju prašinu...teško će itko sa sobom imamti u svakom trenutku fotoaparat sa sobom i još objektivi...ideš u shopping...nećeš sa sobom vući foto opremu a mobitel je ono postao dio tijela...plus toga foto oprema je osjetljiva igračka tako

 

radim u ugostiteljstvu pa me stranci pitaju da ih uslikam sa njihovim mobitelom...pa ono misle da nemam pojma...pa stave glavnu kameru i kažu da pritisnem...i naravno ne mogu svi stati onda ja prebacim na UW...i kasnije im objašnjavam...ono imaju flagship mobitele a nemaju pojma...fotoaparati ostaju za one koji od toga žive i za entuzijaste

 

za dokumentarističku fotografiju nema bolje od mobitela

 

evo nakon 6 godina došlo vrijeme da kupim novi mobitel...kupuje se S ultra serija...sad čekam kolika će biti razlika između S23 ultre i S24 ultre

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.1.2024 8:29 (HCMAA).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
HCMAA kaže...

šta se tiče nokie pv 808...imala je pixel size od 1,4um...ako ćemo gledati pixel size...ovo spajanje pixela je u biti bez veze jerbo upravo na pv 808 je bilo software prirode...tako da je automatika(koja je bila jedino dostupna) uvijek birala iste postavke...izabrali 5...8...ili full rezoluciju...isti ISO...SS...i fiksni F...inače imam S7 edge i na njemu je pixel size 1,4um...na jednoj izložbi lokalnog foto kluba poslao jpeg fotografiju...print...40x30 cm i teško da netko može reći da je sa mobitela...da sam poslao obrađeni raw vjerojatno bi bilo još bolje...

 

imam dva fotoaparata sony a6000 i olympus pl7...eno stoje u torbama skupljaju prašinu...teško će itko sa sobom imamti u svakom trenutku fotoaparat sa sobom i još objektivi...ideš u shopping...nećeš sa sobom vući foto opremu a mobitel je ono postao dio tijela...plus toga foto oprema je osjetljiva igračka tako

 

radim u ugostiteljstvu pa me stranci pitaju da ih uslikam sa njihovim mobitelom...pa ono misle da nemam pojma...pa stave glavnu kameru i kažu da pritisnem...i naravno ne mogu svi stati onda ja prebacim na UW...i kasnije im objašnjavam...ono imaju flagship mobitele a nemaju pojma...fotoaparati ostaju za one koji od toga žive i za entuzijaste

 

za dokumentarističku fotografiju nema bolje od mobitela

 

evo nakon 6 godina došlo vrijeme da kupim novi mobitel...kupuje se S ultra serija...sad čekam kolika će biti razlika između S23 ultre i S24 ultre

 

 

Za Nokiu se slazem, imao sam L1020 i IQ je druga dimenzija cak i za neke danasnje tipa S23U.

Kad vec spominjes pixel size, moj sadasnji mobitel Xiaomi 13 Ultra ima Pixel size 1.6um i ako ti je to bitno cudi me da uopce razmisljas o Galaxy S seriji (S23U  0.6um)jer po meni nepotrebno nabijaju broj MP a ne povecavaju senzor i zapravo imaju tek prosjecan IQ.

 

Sto se tice fotica, je istina je da nisu uvijek pri ruci a mobitel je ali ima situacija (godisnji, neki izlet u prirodu, putovanje na neko lijepo mjesto) kada se radi o zaista posebnim momentima i mozes ponijeti fotic uvijek mi bude drago da sam ga imao i to odradio s njim nego mobitelom.

To kazem ja koji koristim U13 koji je najblizi kotistenju i iskustvu pravog fotica i ima IQ da ti pamet stane.

Unatoc svemu ne ide mi u istu rečenicu sa m4/3 kakav vidim da i ti imas, a vidim da imaš i APS-C Sony koji je jos stepenicu vise.

Mobitel je kao sto kazes najbolji za dokumentaristicku fotku, uvijek je pri ruci i gledam da imam uvijek sto bolji pa da mi odradi i te neke posebne i meni drage momente, ali necu reci da je bolji od fotica jer to nije.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.1.2024 12:11 (ocean77).
14 mjeseci
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

nije pitanje je li mob bolji od fotića. pitanje je je li mob dovoljan prosječnom korisniku, a odgovor je pozitivan već neko vrijeme.

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Još jedna usporedba AGC 9.1 i BSG 9.1 sa Mi 10T Pro.

 

1.) https://ibb.co/r7YrHVj - AGC 9.1 (JoqZ-AGC9.1v9-rc24lib_Apollo xml + JoqZ91v2rc24 lib)

2.) https://ibb.co/0jQVp6v - BSG 9.1 (Joqz-BSGv9.1c6++-rc29lib xml + JoqzZ91v2rc29 lib)

 

1.) https://ibb.co/SRsqw8h - AGC 9.1 (JoqZ-AGC9.1v9-rc24lib_Apollo xml + JoqZ91v2rc24 lib)

2.) https://ibb.co/c2QW0Yg - BSG 9.1 (Joqz-BSGv9.1c6++-rc29lib xml + JoqzZ91v2rc29 lib)

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Huawei p30 vec evo 3 godina i ne pada mi na pamet da ga mjenjam.Barem još ovu godinu. Jednostavno, mobitel parira puno novijim mobitelima sto se tice fotografija. Tako da nemam potrebe mjenjat. Osim ako Huawei ne napravi nesto revolucionarno.
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
HCMAA kaže...

šta se tiče nokie pv 808...imala je pixel size od 1,4um...ako ćemo gledati pixel size...ovo spajanje pixela je u biti bez veze jerbo upravo na pv 808 je bilo software prirode...tako da je automatika(koja je bila jedino dostupna) uvijek birala iste postavke...izabrali 5...8...ili full rezoluciju...isti ISO...SS...i fiksni F...inače imam S7 edge i na njemu je pixel size 1,4um...na jednoj izložbi lokalnog foto kluba poslao jpeg fotografiju...print...40x30 cm i teško da netko može reći da je sa mobitela...da sam poslao obrađeni raw vjerojatno bi bilo još bolje...

 

imam dva fotoaparata sony a6000 i olympus pl7...eno stoje u torbama skupljaju prašinu...teško će itko sa sobom imamti u svakom trenutku fotoaparat sa sobom i još objektivi...ideš u shopping...nećeš sa sobom vući foto opremu a mobitel je ono postao dio tijela...plus toga foto oprema je osjetljiva igračka tako

 

radim u ugostiteljstvu pa me stranci pitaju da ih uslikam sa njihovim mobitelom...pa ono misle da nemam pojma...pa stave glavnu kameru i kažu da pritisnem...i naravno ne mogu svi stati onda ja prebacim na UW...i kasnije im objašnjavam...ono imaju flagship mobitele a nemaju pojma...fotoaparati ostaju za one koji od toga žive i za entuzijaste

 

za dokumentarističku fotografiju nema bolje od mobitela

 

evo nakon 6 godina došlo vrijeme da kupim novi mobitel...kupuje se S ultra serija...sad čekam kolika će biti razlika između S23 ultre i S24 ultre

 Jel možeš objesit tu fotku na flickr?

 

ocean77  I sa smartfonom možeš napravit dobre fotke.. A kad već spominjemo fotiće, bio jedan na njuškalu FF Sony RX1 onda bih radije to uzeo i slikal kak spada, nikakav apsc i m4/3.. Cijena je bila oko 1000€, a taj RX1 je relativno kompaktan, a slike koje radi su boli glava.

 

Imam osjećaj da masa ekipe fotka s smartfonom, čovjek se "ulijeni" teglit opremu, torba, tijelo, objektivi itd. 

Nikada neću zaboravit dok sam bio na moru (ima kojih 10tak godina)  a ja sa pentaxom k-x šalabajzam po vrućini, mislim da je bio gore prime objektiv, da, slike su bile odlične, al bome je bilo zamorno ga nosit okolo, s tim da je to bio jedan od najmanjih dslr-a, u ono vrijeme kamere u smartfonima nisu bile nekaj posebno, taman se počelo to sve razvijat, a 10god. poslije, stvari su se značajno promjenile, imamo smartfone sa senzorima od 1" a i isti se nalaze u odličnoj sony rx100 seriji, evo sad kruže glasine o 4/3 senzore da spakiraju u smartfone, mislim, ovo ide nezaustavljivo naprijed, a tu fotoaparati nemaju više nekog napretka, dosegli su plafon, sad samo mogu usavršavat tehnologiju, a kolko vidim, sad je kao aktualan taj vloging, a mislim i da će se i smartfon industrija pozabavit s tim..

 

Zadnji fotić koji sam imao je bio  sony rx100 m4, bio je praktički novi, a cijena je bila diskontna, nakon kupnje, koristio ga svega par puta, zauzimao je samo mjesto u ladici i na kraju ga prodao nije se dugo zadržao kod mene, a taj rx100 je mali, lagan, taman za džep.

 

Da, smartfon će teško parirat fotićima, al to smo mogli pričat prije 10+god. a sad se situacija bome mijenja. Sad amateri fotkaju sa teškom mašinerijom (dslr) a profići za silu koriste smartfon

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.1.2024 16:09 (zvonac).
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...
HCMAA kaže...

šta se tiče nokie pv 808...imala je pixel size od 1,4um...ako ćemo gledati pixel size...ovo spajanje pixela je u biti bez veze jerbo upravo na pv 808 je bilo software prirode...tako da je automatika(koja je bila jedino dostupna) uvijek birala iste postavke...izabrali 5...8...ili full rezoluciju...isti ISO...SS...i fiksni F...inače imam S7 edge i na njemu je pixel size 1,4um...na jednoj izložbi lokalnog foto kluba poslao jpeg fotografiju...print...40x30 cm i teško da netko može reći da je sa mobitela...da sam poslao obrađeni raw vjerojatno bi bilo još bolje...

 

imam dva fotoaparata sony a6000 i olympus pl7...eno stoje u torbama skupljaju prašinu...teško će itko sa sobom imamti u svakom trenutku fotoaparat sa sobom i još objektivi...ideš u shopping...nećeš sa sobom vući foto opremu a mobitel je ono postao dio tijela...plus toga foto oprema je osjetljiva igračka tako

 

radim u ugostiteljstvu pa me stranci pitaju da ih uslikam sa njihovim mobitelom...pa ono misle da nemam pojma...pa stave glavnu kameru i kažu da pritisnem...i naravno ne mogu svi stati onda ja prebacim na UW...i kasnije im objašnjavam...ono imaju flagship mobitele a nemaju pojma...fotoaparati ostaju za one koji od toga žive i za entuzijaste

 

za dokumentarističku fotografiju nema bolje od mobitela

 

evo nakon 6 godina došlo vrijeme da kupim novi mobitel...kupuje se S ultra serija...sad čekam kolika će biti razlika između S23 ultre i S24 ultre

 Jel možeš objesit tu fotku na flickr?

 

ocean77  I sa smartfonom možeš napravit dobre fotke.. A kad već spominjemo fotiće, bio jedan na njuškalu FF Sony RX1 onda bih radije to uzeo i slikal kak spada, nikakav apsc i m4/3.. Cijena je bila oko 1000€, a taj RX1 je relativno kompaktan, a slike koje radi su boli glava.

 

Imam osjećaj da masa ekipe fotka s smartfonom, čovjek se "ulijeni" teglit opremu, torba, tijelo, objektivi itd. 

Nikada neću zaboravit dok sam bio na moru (ima kojih 10tak godina)  a ja sa pentaxom k-x šalabajzam po vrućini, mislim da je bio gore prime objektiv, da, slike su bile odlične, al bome je bilo zamorno ga nosit okolo, s tim da je to bio jedan od najmanjih dslr-a, u ono vrijeme kamere u smartfonima nisu bile nekaj posebno, taman se počelo to sve razvijat, a 10god. poslije, stvari su se značajno promjenile, imamo smartfone sa senzorima od 1" a i isti se nalaze u odličnoj sony rx100 seriji, evo sad kruže glasine o 4/3 senzore da spakiraju u smartfone, mislim, ovo ide nezaustavljivo naprijed, a tu fotoaparati nemaju više nekog napretka, dosegli su plafon, sad samo mogu usavršavat tehnologiju, a kolko vidim, sad je kao aktualan taj vloging, a mislim i da će se i smartfon industrija pozabavit s tim..

 

Zadnji fotić koji sam imao je bio  sony rx100 m4, bio je praktički novi, a cijena je bila diskontna, nakon kupnje, koristio ga svega par puta, zauzimao je samo mjesto u ladici i na kraju ga prodao nije se dugo zadržao kod mene, a taj rx100 je mali, lagan, taman za džep.

 

Da, smartfon će teško parirat fotićima, al to smo mogli pričat prije 10+god. a sad se situacija bome mijenja. Sad amateri fotkaju sa teškom mašinerijom (dslr) a profići za silu koriste smartfon

 

Mislim da si imao los izbor fotica pa me ne cudi da ih nisi zavolio.

Pentax K-x je bio kompaktniji od slicnoh DSLR svoga vremena ali i dalje ogroman.

Ja sam upravo iz tog razloga preko desetljeca ostao vjeran m4/3 koji i danas ucini smijesnim bilo koji mobitel pa tako i sve Ultre koje se nude.

M4/3 ima tocno 2X veci senzor od 1 incha i to nije zanemarivo a kada ispred tog senzora stavis neki od zaista vrhunskih objektiva koji su dostupni za taj sustav nema toga mobitela koji tome moze konkurirati.

Konkretno ja imam Lumix GM1 koji je manji od RX100 kakav kazes da si imao...pa sad zamisli tijelo aparata manje od inace malog RX100 a koje ima 2X veci senzor od RX100 i moje Xiaomi Ultre 13.

Naspram GM1 i RX1 koji spominjes je gromada koja bi ti vjerojatno isto brzo dopizdila.

Ja sam se zadrzao na GM1 upravo iz razloga sto mi nikada nije bio opterecenje a fotke koje izlaze iz tog malog cuda su nemjerljivo bolje od svakog mobitela.

Jednostavno imao si prvo preogroman aparat pa si uzeo manji koji nije neki veci skok u odnosu na bolje kamere u mobitelima... umjesto RX100 si trebao ici na Ricoh GR npr... APS-C aparat u depnom formatu...ne znam jesi vidio ovu novu Sigmu fp...isto malo tijelo sa ogromnim full frame senzorom.

Pogledaj malo sta radi Fujifilm sa X serijom...toliko se dobro prodaju da imaju zastoje u isporukama, ne stizu proizvesti koliko ih ljudi kupuju pa rabljene imaju sulide cijene.

Pogodili su sa tim retro štihom+ simulacije stilova i filtera iz doba analognih kamera...problem je sto mi gledamo iz nase balkanske perspektive, dozlaboga smo siromasno trziste i ovdje ce svi uzeti mobitel i on ce biti za sve...na bogatim trzistima nije zamrlo trziste klasicnih kamera.

Mobiteli su ubili one najosnovnije aparate, polagano ubijaju i RX seriju ali APS-C ne ubijaju jer joj ne mogu parirati.

Ne kazem da su mobiteli losi, za vecinu korisnika su i vise nego dovoljni ali za sve entuzijaste mislim da i dalje klasika nema alternativu.

 

Dolje sam stavio sliku aparata kojeg kazes da si teglio i aparata koji meni nije dopizdio ni nakon 10 godina...GM1 koristim od 2014.

Pogledaj koliko je mali pored Pentaxa.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.1.2024 23:01 (ocean77).
14 mjeseci
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
big smoke kaže...

Još jedna usporedba AGC 9.1 i BSG 9.1 sa Mi 10T Pro.

 

1.) https://ibb.co/r7YrHVj - AGC 9.1 (JoqZ-AGC9.1v9-rc24lib_Apollo xml + JoqZ91v2rc24 lib)

2.) https://ibb.co/0jQVp6v - BSG 9.1 (Joqz-BSGv9.1c6++-rc29lib xml + JoqzZ91v2rc29 lib)

 

1.) https://ibb.co/SRsqw8h - AGC 9.1 (JoqZ-AGC9.1v9-rc24lib_Apollo xml + JoqZ91v2rc24 lib)

2.) https://ibb.co/c2QW0Yg - BSG 9.1 (Joqz-BSGv9.1c6++-rc29lib xml + JoqzZ91v2rc29 lib)

 Meni osobno je BSG malo bolji, precizniji white balance, malo bolja oštrina. inače ako je ovo slikano kako djeluje u sumrak onda su jedan i drugi jako dobri.

 

Endymon kaže...
Huawei p30 vec evo 3 godina i ne pada mi na pamet da ga mjenjam.Barem još ovu godinu. Jednostavno, mobitel parira puno novijim mobitelima sto se tice fotografija. Tako da nemam potrebe mjenjat. Osim ako Huawei ne napravi nesto revolucionarno.

 odličan mob, ali sve ovisi koja su tvoja očekivanja. taj mob za razliku od današnjih ima samo jednu kameru upotrebljivu pri lošijem osvjetljenju, a i onda nema OIS pa je fotkanje brzog kadra otežano. telefoto i ultrawide su teoretski neupotrebljive kad je lošije osvjetljenje. video je opet dobar samo pri dobrom osvjetljenju i to samo na glavnoj kameri, ostale su ispod prosjeka. e sad pogledaj što današnji mobiteli mogu pa vidi bi li imao od toga koristi ili ne.

 

zvonac kaže...
HCMAA kaže...

šta se tiče nokie pv 808...imala je pixel size od 1,4um...ako ćemo gledati pixel size...ovo spajanje pixela je u biti bez veze jerbo upravo na pv 808 je bilo software prirode...tako da je automatika(koja je bila jedino dostupna) uvijek birala iste postavke...izabrali 5...8...ili full rezoluciju...isti ISO...SS...i fiksni F...inače imam S7 edge i na njemu je pixel size 1,4um...na jednoj izložbi lokalnog foto kluba poslao jpeg fotografiju...print...40x30 cm i teško da netko može reći da je sa mobitela...da sam poslao obrađeni raw vjerojatno bi bilo još bolje...

 

imam dva fotoaparata sony a6000 i olympus pl7...eno stoje u torbama skupljaju prašinu...teško će itko sa sobom imamti u svakom trenutku fotoaparat sa sobom i još objektivi...ideš u shopping...nećeš sa sobom vući foto opremu a mobitel je ono postao dio tijela...plus toga foto oprema je osjetljiva igračka tako

 

radim u ugostiteljstvu pa me stranci pitaju da ih uslikam sa njihovim mobitelom...pa ono misle da nemam pojma...pa stave glavnu kameru i kažu da pritisnem...i naravno ne mogu svi stati onda ja prebacim na UW...i kasnije im objašnjavam...ono imaju flagship mobitele a nemaju pojma...fotoaparati ostaju za one koji od toga žive i za entuzijaste

 

za dokumentarističku fotografiju nema bolje od mobitela

 

evo nakon 6 godina došlo vrijeme da kupim novi mobitel...kupuje se S ultra serija...sad čekam kolika će biti razlika između S23 ultre i S24 ultre

 Jel možeš objesit tu fotku na flickr?

 

ocean77  I sa smartfonom možeš napravit dobre fotke.. A kad već spominjemo fotiće, bio jedan na njuškalu FF Sony RX1 onda bih radije to uzeo i slikal kak spada, nikakav apsc i m4/3.. Cijena je bila oko 1000€, a taj RX1 je relativno kompaktan, a slike koje radi su boli glava.

 

Imam osjećaj da masa ekipe fotka s smartfonom, čovjek se "ulijeni" teglit opremu, torba, tijelo, objektivi itd. 

Nikada neću zaboravit dok sam bio na moru (ima kojih 10tak godina)  a ja sa pentaxom k-x šalabajzam po vrućini, mislim da je bio gore prime objektiv, da, slike su bile odlične, al bome je bilo zamorno ga nosit okolo, s tim da je to bio jedan od najmanjih dslr-a, u ono vrijeme kamere u smartfonima nisu bile nekaj posebno, taman se počelo to sve razvijat, a 10god. poslije, stvari su se značajno promjenile, imamo smartfone sa senzorima od 1" a i isti se nalaze u odličnoj sony rx100 seriji, evo sad kruže glasine o 4/3 senzore da spakiraju u smartfone, mislim, ovo ide nezaustavljivo naprijed, a tu fotoaparati nemaju više nekog napretka, dosegli su plafon, sad samo mogu usavršavat tehnologiju, a kolko vidim, sad je kao aktualan taj vloging, a mislim i da će se i smartfon industrija pozabavit s tim..

 

Zadnji fotić koji sam imao je bio  sony rx100 m4, bio je praktički novi, a cijena je bila diskontna, nakon kupnje, koristio ga svega par puta, zauzimao je samo mjesto u ladici i na kraju ga prodao nije se dugo zadržao kod mene, a taj rx100 je mali, lagan, taman za džep.

 

Da, smartfon će teško parirat fotićima, al to smo mogli pričat prije 10+god. a sad se situacija bome mijenja. Sad amateri fotkaju sa teškom mašinerijom (dslr) a profići za silu koriste smartfon

 smartphone ima hendikep u hardwaru i veliku prednost u softwareu. gledam sad pomalo što AI radi i to je pravo malo čudo. ne pada mi više na pamet tegliti dSLR sa sobom, sve ovo što napravim s mobom je za moje potrebe više nego dovoljno dobro, a bavim se fotografijom jako dugo.

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
millennial kaže...

 smartphone ima hendikep u hardwaru i veliku prednost u softwareu. gledam sad pomalo što AI radi i to je pravo malo čudo. ne pada mi više na pamet tegliti dSLR sa sobom, sve ovo što napravim s mobom je za moje potrebe više nego dovoljno dobro, a bavim se fotografijom jako dugo.

 

 

Ni ja nebi DSLR, ali imas alternativa...mala tijela aparata i mali prime objektivi...nema tegljenja a imas puno bolje fotke.

 

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
millennial kaže...
big smoke kaže...

Još jedna usporedba AGC 9.1 i BSG 9.1 sa Mi 10T Pro.

 

1.) https://ibb.co/r7YrHVj - AGC 9.1 (JoqZ-AGC9.1v9-rc24lib_Apollo xml + JoqZ91v2rc24 lib)

2.) https://ibb.co/0jQVp6v - BSG 9.1 (Joqz-BSGv9.1c6++-rc29lib xml + JoqzZ91v2rc29 lib)

 

1.) https://ibb.co/SRsqw8h - AGC 9.1 (JoqZ-AGC9.1v9-rc24lib_Apollo xml + JoqZ91v2rc24 lib)

2.) https://ibb.co/c2QW0Yg - BSG 9.1 (Joqz-BSGv9.1c6++-rc29lib xml + JoqzZ91v2rc29 lib)

 Meni osobno je BSG malo bolji, precizniji white balance, malo bolja oštrina. inače ako je ovo slikano kako djeluje u sumrak onda su jedan i drugi jako dobri.

 

Endymon kaže...
Huawei p30 vec evo 3 godina i ne pada mi na pamet da ga mjenjam.Barem još ovu godinu. Jednostavno, mobitel parira puno novijim mobitelima sto se tice fotografija. Tako da nemam potrebe mjenjat. Osim ako Huawei ne napravi nesto revolucionarno.

 odličan mob, ali sve ovisi koja su tvoja očekivanja. taj mob za razliku od današnjih ima samo jednu kameru upotrebljivu pri lošijem osvjetljenju, a i onda nema OIS pa je fotkanje brzog kadra otežano. telefoto i ultrawide su teoretski neupotrebljive kad je lošije osvjetljenje. video je opet dobar samo pri dobrom osvjetljenju i to samo na glavnoj kameri, ostale su ispod prosjeka. e sad pogledaj što današnji mobiteli mogu pa vidi bi li imao od toga koristi ili ne.

 

zvonac kaže...
HCMAA kaže...

šta se tiče nokie pv 808...imala je pixel size od 1,4um...ako ćemo gledati pixel size...ovo spajanje pixela je u biti bez veze jerbo upravo na pv 808 je bilo software prirode...tako da je automatika(koja je bila jedino dostupna) uvijek birala iste postavke...izabrali 5...8...ili full rezoluciju...isti ISO...SS...i fiksni F...inače imam S7 edge i na njemu je pixel size 1,4um...na jednoj izložbi lokalnog foto kluba poslao jpeg fotografiju...print...40x30 cm i teško da netko može reći da je sa mobitela...da sam poslao obrađeni raw vjerojatno bi bilo još bolje...

 

imam dva fotoaparata sony a6000 i olympus pl7...eno stoje u torbama skupljaju prašinu...teško će itko sa sobom imamti u svakom trenutku fotoaparat sa sobom i još objektivi...ideš u shopping...nećeš sa sobom vući foto opremu a mobitel je ono postao dio tijela...plus toga foto oprema je osjetljiva igračka tako

 

radim u ugostiteljstvu pa me stranci pitaju da ih uslikam sa njihovim mobitelom...pa ono misle da nemam pojma...pa stave glavnu kameru i kažu da pritisnem...i naravno ne mogu svi stati onda ja prebacim na UW...i kasnije im objašnjavam...ono imaju flagship mobitele a nemaju pojma...fotoaparati ostaju za one koji od toga žive i za entuzijaste

 

za dokumentarističku fotografiju nema bolje od mobitela

 

evo nakon 6 godina došlo vrijeme da kupim novi mobitel...kupuje se S ultra serija...sad čekam kolika će biti razlika između S23 ultre i S24 ultre

 Jel možeš objesit tu fotku na flickr?

 

ocean77  I sa smartfonom možeš napravit dobre fotke.. A kad već spominjemo fotiće, bio jedan na njuškalu FF Sony RX1 onda bih radije to uzeo i slikal kak spada, nikakav apsc i m4/3.. Cijena je bila oko 1000€, a taj RX1 je relativno kompaktan, a slike koje radi su boli glava.

 

Imam osjećaj da masa ekipe fotka s smartfonom, čovjek se "ulijeni" teglit opremu, torba, tijelo, objektivi itd. 

Nikada neću zaboravit dok sam bio na moru (ima kojih 10tak godina)  a ja sa pentaxom k-x šalabajzam po vrućini, mislim da je bio gore prime objektiv, da, slike su bile odlične, al bome je bilo zamorno ga nosit okolo, s tim da je to bio jedan od najmanjih dslr-a, u ono vrijeme kamere u smartfonima nisu bile nekaj posebno, taman se počelo to sve razvijat, a 10god. poslije, stvari su se značajno promjenile, imamo smartfone sa senzorima od 1" a i isti se nalaze u odličnoj sony rx100 seriji, evo sad kruže glasine o 4/3 senzore da spakiraju u smartfone, mislim, ovo ide nezaustavljivo naprijed, a tu fotoaparati nemaju više nekog napretka, dosegli su plafon, sad samo mogu usavršavat tehnologiju, a kolko vidim, sad je kao aktualan taj vloging, a mislim i da će se i smartfon industrija pozabavit s tim..

 

Zadnji fotić koji sam imao je bio  sony rx100 m4, bio je praktički novi, a cijena je bila diskontna, nakon kupnje, koristio ga svega par puta, zauzimao je samo mjesto u ladici i na kraju ga prodao nije se dugo zadržao kod mene, a taj rx100 je mali, lagan, taman za džep.

 

Da, smartfon će teško parirat fotićima, al to smo mogli pričat prije 10+god. a sad se situacija bome mijenja. Sad amateri fotkaju sa teškom mašinerijom (dslr) a profići za silu koriste smartfon

 smartphone ima hendikep u hardwaru i veliku prednost u softwareu. gledam sad pomalo što AI radi i to je pravo malo čudo. ne pada mi više na pamet tegliti dSLR sa sobom, sve ovo što napravim s mobom je za moje potrebe više nego dovoljno dobro, a bavim se fotografijom jako dugo.

 Uh ovo za p30 si u krivu. 

Njegova 3x + night mode daju nocu sasvim ok rezultate, bas prekopam kasnije svoje fotke pa nadjem koju takvu. 

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Evo sad gledao po google photos i skinuo par fotki sa 3x kamere od p30, kazem ok su, daleko od idealnih al za svakodnevne potrebe i dalje sposobna kamera.

 

Dakle slike is privitka su sve sa f2.4 lecom

 

 

Jos par napomena, p30 je jedini mob koji dozvoljava koristenje svih modova na toj 3x kameri, duga ekspozicija, aperature mode itd. Na p40 su to sve ukinili, a i novi honori tipa magic 5 pro to ne podrzava.

 

 

Moj PC  
4 0 hvala 0
6 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

u pogledu onako spontano...dokumentaristički...smartphone je tu zakon...vozim auto i vidim nešto zanimljivo oku...u tom trenutku niti smartphone ne možeš koristiti a kamo nešto drugo..a takvih je situacija masu...nastojim svaki dan rastegnuti noge sa đirom...čak mobitel izbjegavam nositi a kamo nešto drugo...i onda vidiš nešto zanimljivo

 

imati foto a ne koristiti raw je glupo...s druge strane raw zahtjeva PC...PC sam kupovao samo radi igara...a sad kad je to postao skup šport i imaš konzolu...

 

čitam knjigu o fotografiranju i tip veli da je cijeli jedan dan čekao tu jednu fotografiju...tu koja ima nešto...s druge strana taj jedna se desi upravo kad se vraćaš s posla i jedino što u tom trenutku imaš je mobitel...a recimo kući imaš objektive skuplje od tog mobitela

 

ja volim fokus i oštrinu...i onda kupim objektiv za A6000 upravo tražeči oštrinu(sigma 60mm 2.8)...i recimo zamaram se da sve bude oštro...dok kolege i kolegice iz kluba...uopće ne misle o tome(nisam bio odavno u klubu)...uzmem foto i koristim tu sigmu i naravno to je prime i imam ograničeno vidno polje ali ja uporno koristim sigmu radi oštrine od koje boli glava...realno to je skup šport i ako to radiš za svoj gušt...fotoaparat...objektivi...baterije...torbe...stativi...A6000 nema stabilizaciju...objektiv nema stabilizaciju...zahebavaj se sa stativom

 

a sve što želim je spontano napraviti đir po gradu...i ako se desi nešto momo oku zanimljivo radi svog gušta uslikati i to je to...zadnji put upalio A6000 u veljači 2020 godine i to išao isprobati program za focus bracketing i to netko napravio u kućnoj radinosti pa ja instalirao na foto

 

i još mislio uzeti sigmu 16mm 1.4(400E)...samo bi bezveze skupljala prašinu...za te novce bolje mobitel čija glavna kamera pokriva tu žarišnu duljinu(APSC 16mm*1,5)

 

na kraju fotografija postane mučenje a ne razbibriga...

 

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.1.2024 13:02 (HCMAA).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Za P30 se slazem, nevjerojatno sposoban camera mob, mozda cak i previse potcijenjen.

Meni stoji u ladici jedan mint P30, otisao mu ekran...dodje mi da ga popravim koliko mi je to bio drag mobitel.

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Još plačem za Mate 20 pro 

Moj PC  
4 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice