4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

poruka: 3.469
|
čitano: 1.399.463
|
moderatori: XXX-Man, pirat, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
moderator
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

S obzirom na sve češće kršenje pravila foruma u ovoj temi, molim da se prestanu ovdje stavljati oglasi za prodaju ili kupovinu routera i antena.

 

Za oglase imate podforum Mali oglasi.

 

 

Ako ste stavili oglas u odgovarajući podforum, neću zamjeriti da ga se spomene i/ili linka ovdje s obzirom na specifičnost teme.

“The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom.” - Isaac Asimov
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
XXX-Man kaže...

S obzirom na sve češće kršenje pravila foruma u ovoj temi, molim da se prestanu ovdje stavljati oglasi za prodaju ili kupovinu routera i antena.

 

Za oglase imate podforum Mali oglasi.

 

 

Ako ste stavili oglas u odgovarajući podforum, neću zamjeriti da ga se spomene i/ili linka ovdje s obzirom na specifičnost teme.

 Znaci ovo nije bio oglas, niti slicno, nit sam rekao cijenu...nema smisla ak ce se brisat postovi za svaku sitnicu.... nista od sad napuštam ovu temu, (prethodno su memberi prodavali b818 i razne ostale routere bez problema i nikakvih sankcija)

A ja samo napomenio jer sam napokon se ostavio 4g/5g usluge i odma se briše.... neka, hvala!

battletag:MasnaKrvavic#2275 steam:Hitman
15 godina
moderator
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Ne znam zašto se se ti našao prozvan, post se nije odnosio direktno na tebe.

 

A ako ćemo iskreno, tvoj post se mogao smatrati oglasom. S obzirom da nije bio skroz formuliran kao oglas, samo sam ga obrisao bez sankcija.

 

Nema potrebe sad glumiti žrtveno janje ovdje, nitko te ne tjera da sudjeluješ u bilo kojoj temi 

 

Nakon tvojeg posta je jedan forumaš objavio direktni oglas i zbog toga sam reagirao jer to nije prvi put da netko to napravi.

 

A to ako je nešto promaknulo da nismo vidjeli, jbg dešava se. Također je svačije pravo da prijavi post ako smatra da je protivno pravilima.

Također, ako je netko imao otvoren oglas na forumu da prodaje istu stvar, nisam brisao postove niti davao sankcije.

 

 

Ako još netko ima potrebu komentirati, uvijek ste slobodni poslati PP, nema potrebe zagađivati temu sa OT.

 

“The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom.” - Isaac Asimov
3 godine
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Telekomi su noćas prebacili B20 na novi spektar, promijenio se EARCFN i smanjen je bandwidth, sa 15 na 10 MHz (što znači malo manje brzine)

 

 

EDIT: Na prethodnoj stranici imate moj post o prelasku na novi frekvencijski spektar ovog petka i koje promjene se uvode

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.10.2024 10:35 (Tirkiz).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Evo i snimljen b20 sa novim EARFCN i novom manjom širinom pojasa.

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Da, cini se da su sinoc nesto radili. Od negdje 22:30 nije bilo interneta odnosno jako lose, pa sam pretpostavio da je to.

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
Kak bude sve to utjecalo na nas koji smo na 4G pokućnom (Telemach)?
12 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
Da li netko tko koristi Xiaomi 5g cpe pro router ima mogucnost provjeriti imali taj router mogucnost mesh-a?
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Pozdrav, zanimalo me koji bi ruteri bili u budžetu od 50-60 eura, a da vrijede nečemu. Pitam za prijatelja.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Pozdrav ekipa!

Kupio sam za testiranje HT simicu za turiste ( https://www.hrvatskitelekom.hr/visiting-croatia ). 10 dana flat za 10 eura. Stavio ju u 5G mobitel i došao do najbližeg HT-ovog odašiljača (100m udaljenosti) koji podržava band n78. Međutim, ne spaja me na band n78 ili ja nešto krivo radim/ gledam.

Instalio sam aplikaciju NetMonster i putem nje stavio da forsira 5G (NR only). Kada to stavim, onda se mobitel više na ništa ne može spojiti. Odašiljač 100% ima band n78. Aplikacija Netmonster ga detektira, a i na mapiranje.hakom.hr (pod Radijske postaje) piše da ima.

U čemu je štos?
Podržava li ta HT-ova simica uopće spajanje na band n78? Ili je HT zaključao band n78 samo za FWA (Fixed Wireless Access)? Ako nije, koja mi tarifa treba da bih se mogao spojiti na HT-ov n78?

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
D1001 kaže...

Pozdrav ekipa!

Kupio sam za testiranje HT simicu za turiste ( https://www.hrvatskitelekom.hr/visiting-croatia ). 10 dana flat za 10 eura. Stavio ju u 5G mobitel i došao do najbližeg HT-ovog odašiljača (100m udaljenosti) koji podržava band n78. Međutim, ne spaja me na band n78 ili ja nešto krivo radim/ gledam.

Instalio sam aplikaciju NetMonster i putem nje stavio da forsira 5G (NR only). Kada to stavim, onda se mobitel više na ništa ne može spojiti. Odašiljač 100% ima band n78. Aplikacija Netmonster ga detektira, a i na mapiranje.hakom.hr (pod Radijske postaje) piše da ima.

U čemu je štos?
Podržava li ta HT-ova simica uopće spajanje na band n78? Ili je HT zaključao band n78 samo za FWA (Fixed Wireless Access)? Ako nije, koja mi tarifa treba da bih se mogao spojiti na HT-ov n78?

 

 

HT turistička se uredno spaja na N78 band (imam je osobno godinu dana), možda je ugašen jer HT od prije par tjedana pustio agresivni power saver koji i po danu gasi bandove, pisali smo već o tome

 

U netmonsteru kada odabereš NR only, to ne radi jer mob traži 5G SA mrežu a u nas nijedan telekom još ne pušta 5G SA mrežu, sve je 5G NSA mreža i moraš odabrati LTE/NR mod 

 

N78 ti se treba pojaviti u agregacijama koje vidiš u netmonsteru ili ako u netmonsteru pod "BW" pa desno ima i "...+100", to ti je N78 band kojeg mob agregira i sve je ok, okini speedtest

 

Na sami N78 band kao jedinog se ne možeš spojiti, mob mora primarno biti spojen na neki 4G B band pa u agregacijama dodaje i taj N78 band i to ti je ono što zovemo 5G NSA

12 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
myfiles4you kaže...
Da li netko tko koristi Xiaomi 5g cpe pro router ima mogucnost provjeriti imali taj router mogucnost mesh-a?

 Ima par stranica iza o Xiaomi 5G pa vidi koji su to forumaši.

WTFck kaže...

Pozdrav, zanimalo me koji bi ruteri bili u budžetu od 50-60 eura, a da vrijede nečemu. Pitam za prijatelja.

 

 

 Huawei B818-263, Zte mf289f, Huawei B715-23, njima je cijena u padu jer 4G mreža odlazi u zaborav ostat će samo dvije frekvencije na 4G.

12 godina
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Čitam od kolege Tirkiz lijepo i detaljno sve objašnjeno.

 

Međutim ja zadnja dva dana hoću poluditi sa brzinama. Nema šanse da dobijem više od 10mbit dok sam do prije dva dana uredno imao 100-150 mbit sa MC801a. A sad trenutno nemam Android mob kod sebe da mapiram nove frekvencije. Već sam htio ruter zalijepiti u zid dok nisam vidio objašnjenje.

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.10.2024 21:31 (siljo90).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Nadam se pošto koristim T-com Gigabox+  u Kostajnici da nas to neće još neku dulje vrijeme pogoditi jer smo telekomima zadnja rupa na svirali. 

Taraba WoW
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Ista situacija i kod mene samo sam ja na Telemach 4G MF297d do sada bio spojen na B1+B3+B7 i zadnjih par dana više B7 ne hvata na tornju 40943. Pratio sam ovu temu na A1 forumu dok nije nestala pa sam sada bacio oko na zadnjih par stranica ovdje i onda šok...

Što nam je sada najpametnije, trenutno imam ugovor do 1. mjeseca sa Telemachom i razmišljam što nakon, dali uzeti sada neki 5G router pošto već imam Iskre P-60 ili čekati pa da vidimo kakve će još sve promjene biti.
Testirao sam kod sebe 5G preko mobitela i najbolja brzina mi je idalje na Telemachu (60-70mbps), vidim da nude 5G pokučni i za 3€ mjesečno ide unutarnja i vanjska jedinica.

U planu je korištenje još nekih 2 godine pošto 2026. dolazi optika na moju lokaciji..

Pronašao sam neki router za pristojne novce ZLT X21 5G CPE, ako netko ima iskustva..

 

 

12 godina
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Ne znam jesu li prebacili više te frekvencije ili ne ali ovo što sad imam mi lagano trga živce zadnjih par dana.

 

Nisam radio Cell Lock jer još ne znam frekvencije nego je ruter na automatici ali više od 6 mbita ne mogu dobiti a do sad imao minimalno 70.

 

Lagano mi strpljenju dolazi kraj :)

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.10.2024 19:14 (siljo90).
Moj PC  
0 1 hvala 0
3 godine
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
siljo90 kaže...

Ne znam jesu li prebacili više te frekvencije ili ne ali ovo što sad imam mi lagano trga živce zadnjih par dana.

 

Nisam radio Cell Lock jer još ne znam frekvencije nego je ruter na automatici ali više od 6 mbita ne mogu dobiti a do sad imao minimalno 70.

 

Lagano mi strpljenju dolazi kraj :)

 

Slobodno lockaj, stavi cellmapper/netmonster na mobu i vidi koji ti je EARFCN banda (ili pitaj tu jer cellmapper karta nije updateana ako nisi mapirao svoje područje) i lockaj, koliko sam za sada skužio, taj dio sa EARFCN-ovima su riješili na svim bandovima i ne bi se trebao više mijenjati, možeš lockati

 

Što se tiče prebacivanja frekvencija, ostaje samo čekati kada će neku prebaciti na 5G N band a to može biti i za par mjeseci, za sada su još uvijek svi stari B bandovi ostali, nije još nitko prebacio neki B band na N band

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.10.2024 7:48 (Tirkiz).
3 tjedna
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Je li Telemach upalio igdje B20 ?

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Za sada ga još nije nitko otkrio

 

Kud se žurite :D

3 godine
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Imam pitanje. Imam ruter B818 (Vodafone) i odličan je, ali ping mi varira između 80 i 120 ms. Postoji li nešto u postavkama da promijenim ili nešto drugo što bih smanjilo ping? I ako ima da preporučim taj ruter prijatelju.

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.10.2024 18:18 (WTFck).
11 godina
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Stigao Zyxel. Firmware V1.00 (ACDJ.1)b2_D0

 

4G agregaciju odraduje kak treba, ali 5G mi ne hvata uopce.

Na mobitelu (iPhone 15 Pro) mi na bonbon-u hvata 5G, ali nije neka brzina tj nekih 20-30Mbit.

Na routeru pretpostavljam ne treba nista vise nariktavat.

Navodno moze biti i losa sim-kartica, pa cu otic u HT poslovnicu i zatraziti novu karticu.

Zvao sam SZK i kaze lik da ima neki N35 i jos neka vrsta 5G-a, ali nije rekao N<broj> nego nesto drugo.

 

Provjerio sam Celular Bands i kad stavim NR5G-SA/NR5G-NSA/4G/3G (Auto Switch) ili opciju bez NR5G-SA (Screenshot), hvata mi samo 1+3+3+20 na Downloadu, a samo jedan upload, npr 20Mhz.

Kad ga stavim na NR5G-SA, ne hvata nista.

Kad ga prebacim na 4G (Screenshot), hvata isto 1+3+3+20 na Downloadu, a na Uploadu mi kratko bude 10Mhz+20Mhz i onda se nakon par sekundi vrati samo na 10Mhz.

Realno bi morao moci 4CA DL i 2CA UL ili?

Cini se da radi samo 3CA DL i 2CA UL ili 4CA DL i 1CA UL.

 

Trenutno mi je:

ENB ID: 150011

Cell ID: 38402817

Physical Cell ID: 361

UL Bandwith (MHz): 20M

DL Bandwidth (MHz): 20M,15M,10M,10M

RFCN: 1300,525,1450,630

 

 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Pogledaj ranije moje postove ugl N bandovi su ti 5G ali stavi 5G NSA jer SA kod nas jos nije podrzan

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

kresketezere 

 

jasno, znam da NR5G-SA nema kod nas, ali mi je cudno da ne hvata NSA, a na mobitelu mi uredno prikazuje 5G signal, iako nije bajan ali bi s antenama sigurno bio bolji.

Morat cu probati s drugom sim-karticom pa vidjeti jel do kartice.

 

Isto tako mi je cudno da ne radi 2CA Upload agregaciju stalno, nego bude kratko kad stavim Access Technology na 4G i onda se odmah vrati upload na jednu frekvenciju a download i dalje radi 1+3+3+20.

Kad je Access Technology na NR5G-NSA/4G/3G onda ni to kratko ne bude 2CA Upload nego stalno frekvencija.

 

U brzini realno ni nema neke razlike sa Netgearom, Ping je slican.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Instaliraj si https://www.cellmapper.net/apps aplikaciju na mbitel, pa možeš fino vidjeti sve tornjeve i sve frekvencije koje su ti dostupne na lokaciji.

3 godine
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
chorba69 kaže...

kresketezere 

 

jasno, znam da NR5G-SA nema kod nas, ali mi je cudno da ne hvata NSA, a na mobitelu mi uredno prikazuje 5G signal, iako nije bajan ali bi s antenama sigurno bio bolji.

Morat cu probati s drugom sim-karticom pa vidjeti jel do kartice.

 

Isto tako mi je cudno da ne radi 2CA Upload agregaciju stalno, nego bude kratko kad stavim Access Technology na 4G i onda se odmah vrati upload na jednu frekvenciju a download i dalje radi 1+3+3+20.

Kad je Access Technology na NR5G-NSA/4G/3G onda ni to kratko ne bude 2CA Upload nego stalno frekvencija.

 

U brzini realno ni nema neke razlike sa Netgearom, Ping je slican.

 

To što ti na mobu piše 5G ne znači da je stvarno 5G.

To vidiš po bandovima u agregaciji u Netmonster aplikaciji na mobu, kao 5G a sve odreda B bandovi, u biti si spojen na obični 4G toranj koji samo lažno odašilje 5G da bi vidjeli 5G ikonicu.
Ili u blizini/daljini imaš neki N78 toranj pa taj 4G toranj emitira 5G anchor da ti modem može agregirati N78 sa drugog tornja ali ako mu je taj N78 van dometa, i dalje ćeš opet vidjeti samo 4G B bandove a 5G ikonicu.

 

Neki routeri to prokljuve pa napišu da je samo 4G/LTE a spojeni na isti toranj kao i mob koji napiše da je 5G.

Tako da se ne sekiraj time.

 

 

 

A za upload, upload može agregirati ovisno o DL agregaciji.

 

Npr. u mene Teltonika upload agregira isključivo kada su dvije DL agregacije, tipa B1+B3 ili B28+B3, tada mi agregira i upload i na HT-u nategne finih 145 Mbps sa vanjskim antenama.

A kada imam 4CA DL agregaciju, npr. B1+B3+B3+B20 upload se ne agregira, ide onoliko koliko je primarna ćelija (B3 20 MHz ti daje najveći upload do 80 Mbps bez agregacije).

Tako moguće i u tebe samo nisi obraćao pažnju na DL agregacije koje su u jednom trenutku bile onakve da može agregirati upload pa se prebacio na 3-4CA i ne agregira ti upload.

Tako ti je to s modemima, moraš vidjeti koje kombinacije download agregacija omogućuju da radi i upload agregaciju ili se svodi da ako hoćeš upload agregaciju moraš i download smanjiti na dvije agregacije.

Kompromis.

 

11 godina
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

deda-cro 

nazalost nemam android s 5G a na ajfonjaru ne mogu instalirati cellmapper, nazalost.

morat cu uhvatit nekog s 5g androidom i provozati se po kvartu.

 

Tirkiz 

imas pravo, nisam obracao paznju koje frekvencije su u agregaciji kod uploada ali izgleda da mu "odgovaraju" samo 3CA u DL da bi mogao 2CA upload.

Iako ono, nije mi upload nesto pre bitan, jer mi "ne treba", a i ovak s 1CA je oko 40MBit, tak da je to u redu.

Ali rekoh ak se da izvuci 2CA u uploadu onda bih i izvukao ;-)

 

Netmonster vidim isto nema za iPhone, tak da cu stvarno morat uhvatit nekog s 5G Androidom i snimit sve na cellmapper a i provjeriti netmonster.

 

Jedino sto mi je cudno da ne dize download puno iznad onoga sto sam imao s Netgearom, jer Netgear je radio na 1+3+20 ili 3+3+20 ili 1+3+3 a imao sam slicne brzine kao i sad na 1+3+3+20.

Ali dobro, kad dodje pravi 5G onda sam bar "spreman".

 

Kad snimim s androidom tek cu onda vidjeti jel mi se uopce isplati uzimati jos P60 uz postojece P56.

Jel bi s P56 i P60 imao jos stabilniju vezu i vece brzine na 4G, il nije neka razlika izmedju P56 i P56+P60 za 4G?

 
0 0 hvala 0
3 tjedna
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
Hrc7 kaže...

Je li Telemach upalio igdje B20 ?

 Uhvatio sam signal, ali se mob ne spaja na njega. Frekvencija 796/837 MHz, to bi trebao biti Telemach.

3 godine
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Evo Telemach B20 u agregacijama

 

Mapiram i cellmapperom pa ćemo vidjeti hoće li se kasnije pojaviti na karti

 

 

 

EDIT: evo i samo B20 i na cellmapperu (dodane dvije zadnje slike)

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.10.2024 11:46 (Tirkiz).
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 tjedna
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

S kojim to softverom gledaš? Mislim na ovaj drugi koji nije cellmapper.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
Hrc7 kaže...

S kojim to softverom gledaš? Mislim na ovaj drugi koji nije cellmapper.

 To ti je NetMonster

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice