Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

poruka: 678
|
čitano: 269.062
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

255 € s poštarinom za 3 komada, nije loše! Bacim oko :)

 

Možda glupo pitanje ali nikad nisam skužio što je točno MESH. Koliko vidim, ovi jesu MESH? Ako ih postavim onako kako sam zamislio, da li je to onda MESH?

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Injection kaže...

255 € s poštarinom za 3 komada, nije loše! Bacim oko :)

 

Možda glupo pitanje ali nikad nisam skužio što je točno MESH. Koliko vidim, ovi jesu MESH? Ako ih postavim onako kako sam zamislio, da li je to onda MESH?

 Mesh je automatsko prebacivanje sa extendera na extender ovisno o tome koji ima bolji signal.

13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Injection kaže...

Da ne otvaram novu temu: u pitanju je kuća s apartmanima koja ima 3 kata po 160 kvadrata te podrum i konobu dolje. Trenutno nam je mreža banana (ruter na zadnjem katu i to na najistočnijem dijelu stana pa ne pokrije ni cijeli stan), te jeftinjara no-name Wi-Fi repeateri na druga dva kata koji više ne rade nego rade, uz VDSL 30 Mbps.

 

Uskoro nam dolazi optika pa bi htio konačno optimalno riješiti mrežu za sve prostorije. Nakon malo proučavanja i razgovora, došao sam do zaključka da bi idealna opcija bila provući LAN kablove na svaki kat (što nije problem) i postavit po jedan AP na svaki kat, po mogućnosti u sredinu stana. Brine me jedino veličina stanova, no ako je u sredini i ako je AP kvalitetan, nadam se da bi trebao moći pokriti to. Ideja je postavit isti SSID na sve AP-ove, ali različit channel. Ima netko neku bolju ideju?

 

Ako je ovo OK pristup, trebao bi preporuku za neki best buy AP i switch. Pretpostavljam da će mi trebati ukupno 3 AP-ova (uz sam ruter kojeg ću dobit od ISP-a kao četvrti). Dobio sam preporuku za Ubiquiti i MikroTik ali vidim da opet imaju dosta modela, i nisu baš jeftini (idu i do 200 € po komadu) pa se pitam je li to overkill za moj usage ili bi neki D-Link i slični isto odradili posao. Opet, s druge strane, htio bi rješenje koje ćemo jednom konfigurirati i nećemo više godinama dirati, pa mi nije žao dati više ako će to biti robusno i future-proof rješenje. Čak ne bi bilo loše da se pojedini AP-ovi mogu koristit s drugim SSID-em i da se mogu limitirati (npr. limit brzine, onemogućavanje torrenta i slično) za turiste. Dupli ethernet port na AP-u je dobrodošao ali nije nužan (npr. u podrumu će AP biti iza TV-a pa da mogu TV žicom spojit). I naravno da su čim jači, s obzirom da moraju pokrivati kat od 160 kvadrata.

 

Svaki savjet je dobrodošao!

 Obzirom da s Mikrotikom nisam puno radio, te ti ne znam preporučiti njihov hardver. Ono s čime sam radio i koristim, Unifi, ti mogu preporučiti. Malo je skuplje, ali ako to planiraš sad uglavit i riješit sve probleme, mislim da se isplati.

Kako si rekao da nije problem provući lan vodove, provuci ih onda na sredine tlocrta u strop. Pošto imaš 3 etaže i dobit ćeš s optikom novi router, za prvu ruku možeš ubaciti u prizemlje i prvi kat unifi U6 LR ap-ove. Njih možeš pojedinačno konfigurirat s mobilnom aplikacijom ali to nije dobar način ako misliš konfigurirat sve na jednom mjestu s dodatnim mogućnostima. U tu svrhu bi bilo dobro imati Unifi express jer na sebi ima unifi network application (kontroler) koji može adoptati još 4 dodatna uređaja. Pošto su ap-ovi poe(napajanje i podaci preko istog lan kabela) kompatibilni, ne bi bilo loše uglaviti iza express-a jedan poe 8 portni switch. Ako će stvarno trebati još jedan ap, u što sumnjam, njega još možeš naknadno dodati u kontroler i s time bi došao do max broja unifi uređaja s kojima express može može baratati, ali zato s jednog mjesta možeš raditi kaj kod se smisliš. Svaki ap druga mreža, svi istu, svaki od njih može primarnu i guest. Možeš limitirati propusnost za pojedine uređaje koji su spojeni na mrežu. Možeš uključiti preshared keys sa trajanjem ključa kolko vremenski postaviš. Ima opcija.

Mikrotik vjerojatno ima više opcija no puno ga je teže konfigurirati. Osim ako nisu nešto u setupu promjenili u međuvremenu. 

 

Ako planiraš i kakve kamere naknadno ili pametne brave, onda ti ovaj setup neće odgovarati u potpunosti, ali se može naknadno ukomponirati uređaj koji to može izvršiti. 

NEW_MAN kaže...

Ubiquiti, MikroTik i tako to su "Pro" uredaji i kao takvi imaju "Pro" cijene :)

Moja preporuka je FritzBox. Skuplji uredaji ali jeftiniji nego Ubiquiti. Kupis si Wi-Fi 6 Repeatere i sljedecih deset godina si bez brige.
Ovak nekaj bi ti preporucil.
https://www.amazon.de/AVM-FRITZ-Repeater-Wi-Fi-Funkeinheiten/dp/B09N4SJLWM?ref_=ast_sto_dpUpiknes mu kabel i imas Wi-Fi 6 jedini u kvartu. Eventualno uzmes i FritzBox Router neki, ali nije nuzno.

Svaki kat dobi jedan, negdi u sredini kuce i gg. 

 

Znaci svima preporucam ako ne znaju kaj oce da kupe online, testiraju i vrate ako im ne igra. Online kupovina vam dupusta taj luksuz da kupite i vratite bez bilo kakve drame ili pravdanja pred trgovcem.

 

 Ali to je i dalje samo repeater, što znači da će u najboljem slučaju prepoloviti brzinu, i to govorim za jedinicu koja je spojena na prvi router. Svaki sljedeći koji se spaja extender će i to plepoloviti.

 

 

 

EDIT: Treba malo istražiti da li bi se tu dao uglaviti neki bolji mesh s lan backhaoulom. Jedino možda ne možeš tolko baratat s mrežama. Ali je cijena dosta manja pa si vidi kaj je prioritet

 

express-čeka+se+nova+pošiljka express-čeka+se+nova+pošiljka
2+ap-a+s+većim+dometom+++poe+switch 2+ap-a+s+većim+dometom+++poe+switch
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.1.2024 12:52 (dax-lax).
16 godina
online
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

To je repeater ako ga koristis kao wifi repeater i spajas preko wifi, ako spojis kabel onda peglas maximalnom brzinom i nista se ne gubi niti prepolovi. Ovaj linkan ima Gigabitni Port i mozes najnormalnije spojiti sa kablom.

 

EDIT:

Ubiquiti je za mene sinonim za Wi-Fi isto kak mi je CISCO sinonim za mreze. Jos nikad nisam radio u ozbiljnoj firmi a da nije sve Wi-Fi umrezeno sa Ubiquiti i imal bi ga doma da nije duplo skuplji.

Prednost i nedostatak Ubiquitija je po meni PoE (i visoka cijena, koju si firme mogu priustit). Znaci Ubiquiti treba extra napajanje prek externe cigle ili ti PoE injectora, ili ako imas Switch/Router sa PoE Portovima, a nemas.

Primjera radi, ja doma ne mogu u ormaric gdi mi je Router staviti cackalicu a tam gdi mi stoji repeater necu da mi visi PoE Injector jer mi se gadi pomisao da jos nekaj visi na zidu.

LAN i uticnica za struju su jedan do drugoga i jednostavno sam spojil 10cm kabel u Fritza koji je u uticnici. gg

 

Zakljucak.

Ako novci ne igraju ulogu onda Ubiquiti a ako oces zasparat onda Fritz. Krajnji rezultat bude "isti", eventualno Ubiquiti ima bolji signal jer je ozbiljniji uredaj.

Kupi online, spoji, testiraj i vrati ako nisi zadovoljan.

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.1.2024 13:05 (NEW_MAN).
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Injection kaže...

Da ne otvaram novu temu: u pitanju je kuća s apartmanima koja ima 3 kata po 160 kvadrata te podrum i konobu dolje. Trenutno nam je mreža banana (ruter na zadnjem katu i to na najistočnijem dijelu stana pa ne pokrije ni cijeli stan), te jeftinjara no-name Wi-Fi repeateri na druga dva kata koji više ne rade nego rade, uz VDSL 30 Mbps.

 

Uskoro nam dolazi optika pa bi htio konačno optimalno riješiti mrežu za sve prostorije. Nakon malo proučavanja i razgovora, došao sam do zaključka da bi idealna opcija bila provući LAN kablove na svaki kat (što nije problem) i postavit po jedan AP na svaki kat, po mogućnosti u sredinu stana. Brine me jedino veličina stanova, no ako je u sredini i ako je AP kvalitetan, nadam se da bi trebao moći pokriti to. Ideja je postavit isti SSID na sve AP-ove, ali različit channel. Ima netko neku bolju ideju?

 

Ako je ovo OK pristup, trebao bi preporuku za neki best buy AP i switch. Pretpostavljam da će mi trebati ukupno 3 AP-ova (uz sam ruter kojeg ću dobit od ISP-a kao četvrti). Dobio sam preporuku za Ubiquiti i MikroTik ali vidim da opet imaju dosta modela, i nisu baš jeftini (idu i do 200 € po komadu) pa se pitam je li to overkill za moj usage ili bi neki D-Link i slični isto odradili posao. Opet, s druge strane, htio bi rješenje koje ćemo jednom konfigurirati i nećemo više godinama dirati, pa mi nije žao dati više ako će to biti robusno i future-proof rješenje. Čak ne bi bilo loše da se pojedini AP-ovi mogu koristit s drugim SSID-em i da se mogu limitirati (npr. limit brzine, onemogućavanje torrenta i slično) za turiste. Dupli ethernet port na AP-u je dobrodošao ali nije nužan (npr. u podrumu će AP biti iza TV-a pa da mogu TV žicom spojit). I naravno da su čim jači, s obzirom da moraju pokrivati kat od 160 kvadrata.

 

Svaki savjet je dobrodošao!

 Uzmi mesh. Pojednostavit ce ti sve od podesavanja brzine za pojedine kategorije korisnika ako to zelis, jednostavne integracije dodatnoh uredjaja, veliku pokrivensto, kontrolu pristupa i sl....TP Link deco ima i iptv ali nisam ga probao....Imaj na umu i broj korisnika.... Deco mislim da moze 100 istovremeno...

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.1.2024 13:54 (Posmatrač).
3 godine
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ma, TP-Link DECO X20 3-pack koji ima i gigabitni LAN backhaul, svaki na jednu etažu, spoji mrežnim kabelom na gigabitni switch, pokrivaju i predobro.

 

Mislim da je i Deco M4 dobar a jeftiniji.

 

Može se lako dodati još tih Decoa naknadno ako ispadne da neki kut ne valja.

 

 

 

Laički - Mesh ti je nešto kao i telekom mreža, voziš se, pričaš na mobu dok ti se prespaja s tornja na toranj bez prekida veze, sve jedna velika WiFi mreža

 

Kod WiFi extendera/AP-a imaš zasebne WiFi mreže, mob ti se drži spojen na jednog dok ne izgubi skroz signal iako si možda u prostoriji di radi drugi extender sa najjačim signalom.

Kod mesha se odmah prespaja na node koji daje jači signal dok šetaš.

 

 

Eto.

 

5 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Čisto da dodam pojašnjenje. Sa mesh imaš jednu mrežu i nemaš pojma niti te interesuje na koji nod si spojen. Kao mobitel. 

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Lp svima!

 

Nabavio sam Deco M4 mesh sustav, ali ima problem s brzinom na ethernet portu deca (trebala bi biti blizu 1 Gbit/s). Maksimalno što uspijem dobiti je između 300 i 500 Mbps.

Deco sam spojio na router (A1 optika) LAN kabelom, a iz drugog porta na Decu ide spoj LAN kabelom na switch (pc na kojem testiram brzinuje spojen na switch kabelom).

Kada switch spojim direktno na ruter ISP-a (bez deca) na pc dobijem oko 950 Mbps download.

Deco je konfiguriran u AP mode-u.

 

Zna li netko u čemu bi mogao biti problem i zašto je takav pad brzine?

 

Hvala!

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Pic kaže...

..

 

Zna li netko u čemu bi mogao biti problem i zašto je takav pad brzine?

 

..

 -mogu (možemo) nagađati.. npr zbog slabog-nedovoljnog switcha u AP (dvoportni, koji je možda jedan port ograničen in-outom-propustnost..)

-tj za takav primjer je bolje kupiti router umjesto ap-a, iste-slične cijene, dok router ima veće mogućnosti (ili jednako).. ali uvjek ima standardni switch recimo uobičajeno 4-portni.. ili dosadašna gigabitna oprema je bila propustnosti za tu klasu cca 4-5gbita.. po portu 1gbe.. switch, hub, smartswitch.. nisu iste stvari, banalno kao da spliterom razdvojiš kabel za dva priključka.. tad nema elektroniku koja će obavljati pametni protok-promet, dok smartswitch upravo to radi pa je manja gužva dok hub radi suprotno i nije problem kad je jedno računalo ili manji broj no kad više radi tad imaš gužvu, kao gradski promet-čep.. i rezultat količina prometa kao single-duplex razlika itd..

-uređaji imaju čip-cpu i ram-rom, po klasama-cijeni.. i po onom što većina juzera koristi-vidi-treba.. dok često na takvoj opremi uvale jeftikaner dio na ono što se većinom ne korisit, tj veći dio juzera koji nabavi ap ne spaja ništa žicom tj upravo zato koriste ap jer im je problem postaviti žicu-kabel.. pa ne primjete ono što si ti primijetio tj proizvođač na tome tad štedi..

-ako je cijena slična routeru, tad si trebao kupiti router i tad 99% ne bi imao ovaj problem.. a za ap da će raditi ok možeš biti siguran tek ako netko tko ga ima to potvrdi, da mu radi na željenoj brzini i tad takav model mora raditi..

-zatim drugo nagađanje, npr kabel.. ali da je kabel tad bi pad bio na 100mbps.. 

 

-dok ostaje nejasno zašto spajaš drugi port na switch.. tj taj switch je već na mreži? ako nije trebao bi biti.. ili obrnuto, žica iz routera u switch pa u ap.. ne dvije žice na dva mjesta u jednu mrežu, tj moguć problem čisto žice-signala i duplih paketa koji u mreži rade koliziju, jer to je mreža, nije to žica za struju i sl. pa da trpi spajanja samo tako.. nikad duplo..

-odnosno ako je switch spojen samo tim kablom kroz ap, tad ok, no tad je ograničena propustnost na jedan port koji očigledno ne ide na punu brzinu duplexa kao što nešto treće uzme za sebe dio prometa npr iptv i sl. tj nije to samo razdvojena žica nego i elektronika-čipovi u kutijici o čemu ovisi kako će raditi, brže-sporije.. 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Switch je spojen lanom na deco, a deco na ruter. Kupio sam deco mesh da pokrijem kucu wifi signalom ocekivajuci da cu imati i mogucnost koristenja tih slobodnih portova na decu za spajanje uređaja koje zelim zicano. Proizvodac to i navodi kao mogucnost.
Molim nekoga tko ima deco m4 i 1 Gbit/s kod ISP -a nek testira i javi brzinu na ethernet portu deca.
Jedino sto mogu probati je spojiti prvo switch na ruter pa onda deco na switch, al nez hoce to poremetit rad drugog deco satelita - Na taj switch imam spojen jos jedan switch u prizemlju i na njega je spojen jos jedan deco satelit (ap).
3 godine
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Switch spoji na router a Deco na switch, nema nikakve veze i neće poremetiti rad ostalih Decoa

 

Ako si na taj switch koji je uštekan u Deco spojio taj drugi switch iz prizemlja, onda je moguće da on radi mrežni promet i zauzima dio te gigabitne propusnosti (što u biti ima logike)

 

Sve switcheve spoji na router ili jedan switch spojen na router nek ti bude centralni a sve ostale switcheve spoji na taj centralni switch, sve Decoe na najbliži switch

12 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Tirkiz kaže...

Switch spoji na router a Deco na switch, nema nikakve veze i neće poremetiti rad ostalih Decoa

 

 probat cu ovo veceras pa javim rezultate..

13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Ako je isključivo ap mode u pitanju, trebalo bi raditi tako, ali ako treba mesh, prilično sam siguran da mora biti direkt u ispov router spojen node
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Pic kaže... 

 probat cu ovo veceras pa javim rezultate..

 

Evo ja isprobao kod sebe setup kako treba biti (vidi foto Tirkiz setup), dobio sam full gigabit brzinu preko LAN Decoa.

 

Ti si napravio kako sam nacrtao foto Pic setup i tebi vjerojatno onaj drugi switch i Deco imaju mrežnog prometa (spojeni uređaji koji nešto cuclaju po Internetu) pa ti kroz taj Deco pojedu dio gigabitne brzine i zato mjeriš niže brzine, tj. ide cijela mreža kroz taj jedan Deco pa je zagušen

 

Mogu i ja testirati kod sebe točno tvoj setup, al znam da će logično biti niža brzina jer drugi switch i Decoi rade mrežni promet a to sve ide preko Deco 1 na router pa je logično da će i moj PC preko tako spojenog setupa mjeriti niže brzine :)

 

EDIT: u foto Pic setup sam malo fulal brzine (nisu one koje si ti napisao) al nema veze

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.1.2024 21:01 (Tirkiz).
3 godine
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dax-lax kaže...
Ako je isključivo ap mode u pitanju, trebalo bi raditi tako, ali ako treba mesh, prilično sam siguran da mora biti direkt u ispov router spojen node

 

Za Mesh mode ne treba Deco(e) spajati isključivo na router, može uredno na switch ako je neki ok switch :)

Switch ugrađen u ISP-ov router mu neće dati neku prednost nad ostalim mrežnim prometom jer mora i ostatak LAN-a surfati prema van i međusobno komunicirati unutar LAN-a :)

12 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

evo skicirao sam cijelu mrežu da bude jasnije.

Trenutno stanje mi je situacija 1. Predlažete da probam spojiti ovako (situacija 2)?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.1.2024 6:57 (Pic).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Pic kaže...

evo skicirao sam cijelu mrežu da bude jasnije.

Trenutno stanje mi je situacija 1. Predlažete da probam spojiti ovako (situacija 2)?

 

 

 Situacija 1 ti je bolja jer su ti svi uredjaji u istoj mrezi.

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Pic kaže...
Switch je spojen lanom na deco, a deco na ruter. Kupio sam deco mesh da pokrijem kucu wifi signalom ocekivajuci da cu imati i mogucnost koristenja tih slobodnih portova na decu za spajanje uređaja koje zelim zicano. Proizvodac to i navodi kao mogucnost.
Molim nekoga tko ima deco m4 i 1 Gbit/s kod ISP -a nek testira i javi brzinu na ethernet portu deca.
Jedino sto mogu probati je spojiti prvo switch na ruter pa onda deco na switch, al nez hoce to poremetit rad drugog deco satelita - Na taj switch imam spojen jos jedan switch u prizemlju i na njega je spojen jos jedan deco satelit (ap).

 Sto se tice testiranja brzine uzmi lap i spajaj se na uredjaje po redu pa vidi gdje gubis brzinu. Znaci prvo ISP pa onda ides dalje kako su uredjaji spojeni....

8 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Moze mi li tko rec, da li se ovaj MESH uredaj od T-Coma moze spojiti putem kabela?

 

Imam provuceno kablove kroz kucu pa bi ih volio iskoristit. Navodno ide kod T-Coma kod onog rutera Technicolor sve putem aplikacije.

 

Nema vise webinf, pa se bojim da nece biti te opcije.

 

Premium Wi-Fi Extra - Hrvatski Telekom

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
maki040 kaže...

Moze mi li tko rec, da li se ovaj MESH uredaj od T-Coma moze spojiti putem kabela?

 

Imam provuceno kablove kroz kucu pa bi ih volio iskoristit. Navodno ide kod T-Coma kod onog rutera Technicolor sve putem aplikacije.

 

Nema vise webinf, pa se bojim da nece biti te opcije.

 

Premium Wi-Fi Extra - Hrvatski Telekom

 Nigdje ne pise da je mesh uredjaj. A jedan uredjaj ne pravi mesh svakako...

8 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Kako ne pise? "mesh tehnologija za najveći radijus pokrivenosti" ili "Wi-Fi pojačivači rade na principu da pojačaju slab signal, tako da korisnik dobije na dometu, ali ne i na brzini. Wi-Fi Extra repeater koristi najnoviju Wi-Fi Mesh tehnologiju koja tvori jedinstvenu isprepletenu mrežu s visokim brzinama."

 

Uz ruter bi uzeo dva uredaja. Znaci bio bi mesh u pitanju. Bilo bi super ako netko zna odgovor na moje pitanje.

3 godine
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Pic kaže...

evo skicirao sam cijelu mrežu da bude jasnije.

Trenutno stanje mi je situacija 1. Predlažete da probam spojiti ovako (situacija 2)?

 

 

 

Puno uređaja u mreži :D

 

Main Deco koji radi kao AP (znači nije router) je ustvari zagušen prometom jer posreduje između cijele LAN/WiFi mreže (osim onog dijela di je TP-LINK AP i IPTV 2) i A1 routera i onda ima logike da na kompu mjeriš niže brzine, pogotovo koliko imaš TV-ova nakačenih na mrežu.

 

Da eliminiraš dal Deco ima problem sa propusnošću preko LAN portova, na main Deco odspoji switch 1 i spoji direktno komp LAN kabelom u njegov drugi port pa izmjeri brzinu.

Uz napomenu da na taj main deco ne bi smjeli biti spojeni ni ostali Decoi (bežično) ni WiFi uređaji jer ako oni istovremeno cuclaju puno prometa dok ti radiš speedtest, tebi će opet na kompu mjeriti ispod gigabita na LAN-u.

 

Ja sam osobno da složiš situaciju 2 i onda vidiš :)

 

U biti kako je i Posmatrač spomenuo, odvoji vikend i isprobavaj razne scenarije.

Taj main Deco sigurno daje puni gigabit preko LAN-a, ali ostatak mreže koji ide kroz njega pocucla nekih 500 Mbps i onda ti na svom kompu mjeriš preostalih 500 Mbps brzine na tom mrežnom kabelu između A1 routera i Main Decoa :)

 

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
maki040 kaže...

Kako ne pise? "mesh tehnologija za najveći radijus pokrivenosti" ili "Wi-Fi pojačivači rade na principu da pojačaju slab signal, tako da korisnik dobije na dometu, ali ne i na brzini. Wi-Fi Extra repeater koristi najnoviju Wi-Fi Mesh tehnologiju koja tvori jedinstvenu isprepletenu mrežu s visokim brzinama."

 

Uz ruter bi uzeo dva uredaja. Znaci bio bi mesh u pitanju. Bilo bi super ako netko zna odgovor na moje pitanje.

 Mesh je puno vise od tog nabrojanog ali ok. Mesh tehnologija nije za pokrivenenost nego komunikaciju medju uredjajia a ta komunikacija omogucava da uredjaji pokriju vecu povrsinu bez gubitka brzine. Ali to mozes postici i sa drugim uredjajima koji nisu mesh. Mesh ti znaci da korisnici sve te uredjaje vide kao jednu mrezu i ne znaju niti ih interesuje na koji uredjaj si spojen. I najvec razlika je sto korisnikov uredja prelazi na uredjaj sa jacim signalom cim dodje u domet dok kod klasicne mreze prelazi tek kad izgubi signal sa prethodnog uredjaja..... 

12 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

spojio sam prema "situaciji2".

Komp lanom spojio u deco lan port 2 i ne ide i dalje preko 600 Mbsp download.

Kad spojim komp natrag na switch glatko ide preko 900 Mbsp.

Kad je Deco spojen na switch, na serveru spojenom na switch2 dobijem 900 Mbsp download. Očito deco 1 guši i ne daje 1 Gbit izlaz na portu....

 

Kad Deco spojim samo na isp ruter i komp direktno na drugi port Deca dobijem isto max 600 Mbsp. (ništa drugo nije spojeno na ISP ruter)....

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.1.2024 11:54 (Pic).
3 godine
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Da li možda imaš još neki PC/laptop sa gigabitnom mrežnom (možda i taj home server) da spojiš na taj Deco 1 a njega na A1 router kabelom i isto testiraš koliko ide brzina?

 

Čisto da eliminiramo da nije problem u mrežnoj kompa s kojim si do sada testirao (možda problem sa pregovaranjem mrežne s Decom i switchem) :)

 

Ako i različiti uređaji preko kabela na tom Decou mjere oko 600 Mbps, eventualno mi možda pada na pamet da je ostalih 400 Mbps Deco rezervirao za WiFi uređaje ili komunikaciju s ostalim Decoima iako kod mene to tako nije, dobijem puni gigabit na main Decou na kojeg je preko WiFi-ja već nakačeno uređaja koji rade sitni promet...

 

Al kod mene je skuplji Deco X20 a kod tebe slabiji M4 pa možda postoji razlika u njegovom ugrađenom LAN switchu al ne bih znao

12 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

a ništa, za sad ću  main deco ostaviti spojen na switch1 (prema situaciji 2), tako mi bar ostatak mreže na ethernet portovima ima full brzinu...

Kad ulovim vremena probat cu se još malo poigrati i testirati zasto deco na ethernet portu ne daje 1 Gbit...

Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Pozdrav,

Puno sam čitao ovdje i naučio ali da zavšim priču jer imam nekoliko pitanja.

Radi se o kuci odprilike 900 kvadrata...  treba mi internet za nekih 600cca. Stigla je optika danas pa planiram sve dijelove kuce staviti u normalnu funkciju. router je trenutno na katu u zadnjoj sobi. na tom katu suprotno su 6 sobe za iznamljivanje pa bi u  hodnik u sredini povukao lan kabel i stavio jedan deco m4( ili nesto bolje ako ima),  zatim...
Ispod tih soba se nalazi kafic gdje vec imam lan kabel povucem u PC, pa bi tamo stavio jedan switch  (spojio komp i stavio jos jedan deco m4 da ima tamo Wi-FI), zatim...
ispod routera kad nize je jedno stanovanje gdje bi se povukao lan kabel za maxtv ( pa onda dal mi pametno odma stavit i switch(ako zatreba jos jedan deco poslje) ili da samo prikljucim za maxtv)
stavim ispred routera jos jedan switch za npr 8 utora za lan i od tud krenem dalje(dali je to potrebno ili poslije ako ce mi faliti koji utor?)

Dali bi to funkcioniralo sto planiram ili nesto moram dodati, promjeniti?

Te me zanima dal je to komplicarano poslije spajanja stavit u funkciju ili jednostavno? da zovem nekog majstora ili probam sam?

Nadam se da nisam puno zakomplicirao.. Hvala na pomoci unaprijed!!

Murko
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
murkovic2506 kaže...

Pozdrav,

Puno sam čitao ovdje i naučio ali da zavšim priču jer imam nekoliko pitanja.

Radi se o kuci odprilike 900 kvadrata...  treba mi internet za nekih 600cca. Stigla je optika danas pa planiram sve dijelove kuce staviti u normalnu funkciju. router je trenutno na katu u zadnjoj sobi. na tom katu suprotno su 6 sobe za iznamljivanje pa bi u  hodnik u sredini povukao lan kabel i stavio jedan deco m4( ili nesto bolje ako ima),  zatim...
Ispod tih soba se nalazi kafic gdje vec imam lan kabel povucem u PC, pa bi tamo stavio jedan switch  (spojio komp i stavio jos jedan deco m4 da ima tamo Wi-FI), zatim...
ispod routera kad nize je jedno stanovanje gdje bi se povukao lan kabel za maxtv ( pa onda dal mi pametno odma stavit i switch(ako zatreba jos jedan deco poslje) ili da samo prikljucim za maxtv)
stavim ispred routera jos jedan switch za npr 8 utora za lan i od tud krenem dalje(dali je to potrebno ili poslije ako ce mi faliti koji utor?)

Dali bi to funkcioniralo sto planiram ili nesto moram dodati, promjeniti?

Te me zanima dal je to komplicarano poslije spajanja stavit u funkciju ili jednostavno? da zovem nekog majstora ili probam sam?

Nadam se da nisam puno zakomplicirao.. Hvala na pomoci unaprijed!!

 Probaj sam jer podesiti deco M4 je jednostavniji nego podesiti nov telefon ;)

Sto se tice switcheva njih uvijek mozes dodati poslije jer switch je banalno receno kao produzni kabal za struju...

11 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

imam glavni ruter na koji je zicom spojen mesh i druga dva preko wifi, lan port ima max brzinu 100mbps, planiram uzeti cetvrti mesh sa 1gbit portom i ova tri upariti preko WIFI-a, vidim da ima malo more uredjaja pa ko bi preporucili uzeti? DECO je u pitanju.

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.2.2024 12:47 (dennocro).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dennocro kaže...

imam glavni ruter na koji je zicom spojen mesh i druga dva preko wifi, lan port ima max brzinu 100mbps, planiram uzeti cetvrti mesh sa 1gbit portom i ova tri upariti preko WIFI-a, vidim da ima malo more uredjaja pa ko bi preporucili uzeti? DECO je u pitanju.

 Ja sam imao kombinaciju Deco E4 i M4 i to radi perfektno....

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice