Kupnja brzog USB stick-a izdvojena tema

poruka: 644
|
čitano: 325.071
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
picajzla0707 kaže...

pitao sam te da napraviš test sa fajlom veličine preko 100gb, da vidimo na koliko gb mu počne padati brzina i na koju brzinu padne

 A imam nekih 250GB filmova, mogu to staviti prebacivati. Sad sam u game, budem poslije stavio da mogu pratiti.

 

EDIT: Sve je full brzinom.

LOL: Crobrother
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.7.2022 17:55 (Najbrži).
11 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
Svaka čast, dakle stickovi su stvarno top
9 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
Najbrži kaže...
picajzla0707 kaže...

pitao sam te da napraviš test sa fajlom veličine preko 100gb, da vidimo na koliko gb mu počne padati brzina i na koju brzinu padne

 A imam nekih 250GB filmova, mogu to staviti prebacivati. Sad sam u game, budem poslije stavio da mogu pratiti.

 

EDIT: Sve je full brzinom.

 9 minuta 155GB idem si odma naručiti jedan :D

16 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
BeLLicus kaže...

 9 minuta 155GB idem si odma naručiti jedan :D

 Ja ću zicer još jedan naručiti od 256GB starom da ima za prebacivati slike i videa. Kupio sam i novu rabljenu Asus RoG X570-F matičnu ploču koja ima skoro sve 3.2 USB sučelje, doći će mi idući tjedan.

LOL: Crobrother
15 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

-sve je divno&krasno, rezultati kopiranja, stikić koji radi (skoro) unutar deklaracije...

 

.. ''ali'' osim kad je baš kriterij dimenzije-stikić za u džep i sl. ne vidim zašto bi se kupovao u odnosu na nvme, performanse, cijena, kapacitet.. jedini kriterij je dimenzija stikića i nvme-stikića na žici kao razlika, sve ostalo prednost ima i 'jeftikaner' nvme, tj moguć pad performansi koji će i dalje biti jednak ili iznad stvarne ili deklarirane brzine flash-stikića. .. pogotovo kad gledamo veće kapacitete.

-dimenzije i pkraktičnost? stikić je cca 2x10cm.. nvme cca 3x13+žica.. usb je usb itd. + nvme može i brže ako baš zatrebamo recimo direktno u mbo m2 utor i time i brzine od 2000-naviše ovisno o mbo i kontroleru, što kod velikih kapaciteta i kopiranja čak može biti brže nego recimo kopiranje od recimo +1sat.. npr isti test s recimo 1TB podataka koji bi recimo tražio x4 vrijeme dok direktno može na mbo biti brže itd itd.

 

-cijena? za stikić cca 60€.. nije strašno no za taj iznos se kupi ssd-nvme-m2.. dvostrukog kapaciteta, za iznos prethodna dva stikića 256+128 je 1TB nvme.. u domaćim trgovinama, tako da ne vidm isplativost pogotovo ako su primarni kriterij performanse i stvarne brzine kopiranja, moguće brzine..

+ točno, pad nakon potrošenog keša.. past će svaki jeftikaner nvme, no pad je i dalje dvostruko brži od ovog rezultata ili deklariranog, pa tako nvme obavi kopiranje s padom na recimo 600 umjesto početnih 2-3-6 tisuća..

-tj onaj tko ipak kupi stikić tad primarno kao kriterij ima dimenzije, ne performanse, kapacitet, cijenu.. a meni je dimenzija manje važna + dovoljno malo da stane u džep + ponekad praktičnije s kablom nego bez... itd.

 

-tako da mada je ovo odličan primjerak, u toj klasi bi preporučio nvme po domaćim trgovinama i sl.

-za manje kapacitete, za portabilnost kao privjesak na ključevima, tad je cijena 100-200kn kao granica, u kojem rangu ostali teško mogu biti povoljniji mada su većeg kapaciteta (no često nepotrebno) a tad pada i važnost brzine kao kriterija, jer naprosto manji kapacitet ograničava na manje za kopiranje, kao što je i kraće vrijeme ako je ista brzina ili sve što je u minutama je prihvatljivo ili sporedno, tek kad se računaju sati postane kao kriterij važno ili neki drugi kriterij kao kapacitet.. tj stikići 32-64gb su jeftini-upotrebljivi, slušanje glazbe-film.. auto, posao u džepu, install osa-driveri.. sve stane, dovoljno od 8-16 pa naviše.. tako da radije kupim par komada po recimo 32 nego jedan od 128.. i cijene su ponekad linearne ili dovoljno niske da je sporedno, onako '100kn..'.. dok 100€ ipak nije baš isto, tj mogu za isti iznos kupiti jefitn stikić i nvme-usb.. imati stikić-portabilnost i brzinu-kapacitet za cijenu jednog ovog stikića + nikad sva jaja u jednu košaru.. jer što kad crkne, ne zbog jamstva nego gubitka itd. itd.

 

-pa tko razmišlja.. može i na taj način, što je zgodno a što praktično ili isplativije.. svako ima svoj odgovor za sebe :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
ihush kaže... 

..kad je baš kriterij dimenzije-stikić za u džep

 -kriteriji ovo tvoje podebljano + brzina + robusnost. Cijena na zadnjem mjestu. Prije ove kupnje eno doma ima Corsair Voyager (2.0) i Voyager GT (3.0) po 16GB 

LOL: Crobrother
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.7.2022 15:06 (Najbrži).
11 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
Ovo je kao rasprava fotoaparat vs mobitel, pa će netko uzet jeftikaner mobitel i skupi fotić - jer često fotka, profić ili nešto treće.
Netko će uzet skupi mob, oa ima dosta dobar fotić uvijek pri ruci.
Da, većini je stikić od 100 kuna dovoljan, a ako baš nekad treba prebacivat veću količinu podataka, više im se isplati ssd.
Međutim, nvme ssd je i dalje glomazan, usb stick ide kao privjesak na ključeve, a opet nekad nekome treba veći i brži. Bilo bi super da mu je brzina 600mbps, pa i više bi bilo još bolje, duplo veći kapacitet za istu lovu bi bio super.
But jebiga, ovo je zasad max od usb stickova i onaj kome treba, ovo je super izbor
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
picajzla0707 kaže...
Ovo je kao rasprava fotoaparat vs mobitel, pa će netko uzet jeftikaner mobitel i skupi fotić - jer često fotka, profić ili nešto treće.
Netko će uzet skupi mob, oa ima dosta dobar fotić uvijek pri ruci.
Da, većini je stikić od 100 kuna dovoljan, a ako baš nekad treba prebacivat veću količinu podataka, više im se isplati ssd.
Međutim, nvme ssd je i dalje glomazan, usb stick ide kao privjesak na ključeve, a opet nekad nekome treba veći i brži. Bilo bi super da mu je brzina 600mbps, pa i više bi bilo još bolje, duplo veći kapacitet za istu lovu bi bio super.
But jebiga, ovo je zasad max od usb stickova i onaj kome treba, ovo je super izbor

 Česti sam korisnik USB stickova. Prenosim manji broj fileova koji su zapravo dosta mali veličinom. I ponuda stickova do 100 kuna koji su koliko toliko ugodni za rad je prejadna. Jednom sam se zeznuo, pa sam u Sparu uzeo PNY 32GB (bio je deklariran na 3.1 - piše na njemu). Koji je to užas. Jednostavno je toliko spor na svim računalima da je to iritantno. Nikada u životu otkako imam USB stickove (a imam ih još uvijek doma u ladici, gotovo sve) nisam naletio na ovako jadan USB. Pa sam išao kupiti neki metalni Kingston 64GB, pa ni taj nije bio nešto. Jedino me služi Sony kojeg je dugo prodavao Svijet medija i koji je izvrstan za moje potrebe. Stvarno mi se ne daje 300-400 kuna za 64-128GB stick.

13 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
zelenapaprika kaže...
picajzla0707 kaže...
Ovo je kao rasprava fotoaparat vs mobitel, pa će netko uzet jeftikaner mobitel i skupi fotić - jer često fotka, profić ili nešto treće.
Netko će uzet skupi mob, oa ima dosta dobar fotić uvijek pri ruci.
Da, većini je stikić od 100 kuna dovoljan, a ako baš nekad treba prebacivat veću količinu podataka, više im se isplati ssd.
Međutim, nvme ssd je i dalje glomazan, usb stick ide kao privjesak na ključeve, a opet nekad nekome treba veći i brži. Bilo bi super da mu je brzina 600mbps, pa i više bi bilo još bolje, duplo veći kapacitet za istu lovu bi bio super.
But jebiga, ovo je zasad max od usb stickova i onaj kome treba, ovo je super izbor

 Česti sam korisnik USB stickova. Prenosim manji broj fileova koji su zapravo dosta mali veličinom. I ponuda stickova do 100 kuna koji su koliko toliko ugodni za rad je prejadna. Jednom sam se zeznuo, pa sam u Sparu uzeo PNY 32GB (bio je deklariran na 3.1 - piše na njemu). Koji je to užas. Jednostavno je toliko spor na svim računalima da je to iritantno. Nikada u životu otkako imam USB stickove (a imam ih još uvijek doma u ladici, gotovo sve) nisam naletio na ovako jadan USB. Pa sam išao kupiti neki metalni Kingston 64GB, pa ni taj nije bio nešto. Jedino me služi Sony kojeg je dugo prodavao Svijet medija i koji je izvrstan za moje potrebe. Stvarno mi se ne daje 300-400 kuna za 64-128GB stick.

 Brzina sučelja nema baš puno veze sa brzinom interne memorije. Ima usb.3 stickova koji ne mogu doći ni blizu brzinama usb2 kontrolera. Kad je nekaj smeće, onda je smeće. Nema džabe nigdje. 

Što se tiče manjih fajlova, kao slike, tu ni jedan ne briljira, čak ni ovi najbrži. Jednostavno je problem u filesystemu.

4 godine
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
dax-lax kaže...
zelenapaprika kaže...
picajzla0707 kaže...
Ovo je kao rasprava fotoaparat vs mobitel, pa će netko uzet jeftikaner mobitel i skupi fotić - jer često fotka, profić ili nešto treće.
Netko će uzet skupi mob, oa ima dosta dobar fotić uvijek pri ruci.
Da, većini je stikić od 100 kuna dovoljan, a ako baš nekad treba prebacivat veću količinu podataka, više im se isplati ssd.
Međutim, nvme ssd je i dalje glomazan, usb stick ide kao privjesak na ključeve, a opet nekad nekome treba veći i brži. Bilo bi super da mu je brzina 600mbps, pa i više bi bilo još bolje, duplo veći kapacitet za istu lovu bi bio super.
But jebiga, ovo je zasad max od usb stickova i onaj kome treba, ovo je super izbor

 Česti sam korisnik USB stickova. Prenosim manji broj fileova koji su zapravo dosta mali veličinom. I ponuda stickova do 100 kuna koji su koliko toliko ugodni za rad je prejadna. Jednom sam se zeznuo, pa sam u Sparu uzeo PNY 32GB (bio je deklariran na 3.1 - piše na njemu). Koji je to užas. Jednostavno je toliko spor na svim računalima da je to iritantno. Nikada u životu otkako imam USB stickove (a imam ih još uvijek doma u ladici, gotovo sve) nisam naletio na ovako jadan USB. Pa sam išao kupiti neki metalni Kingston 64GB, pa ni taj nije bio nešto. Jedino me služi Sony kojeg je dugo prodavao Svijet medija i koji je izvrstan za moje potrebe. Stvarno mi se ne daje 300-400 kuna za 64-128GB stick.

 Brzina sučelja nema baš puno veze sa brzinom interne memorije. Ima usb.3 stickova koji ne mogu doći ni blizu brzinama usb2 kontrolera. Kad je nekaj smeće, onda je smeće. Nema džabe nigdje. 

Što se tiče manjih fajlova, kao slike, tu ni jedan ne briljira, čak ni ovi najbrži. Jednostavno je problem u filesystemu.

 Ne mora biti džabe. Do 100 kuna za 32GB nije džabe. Nije ok da nam prodaju smeće. Tu i tamo pogledam što se novoga nudi i recenzije tih jeftinijih USB stickova su doslovno porazne. Stari USB stickovi su bili avion za ove današnje. Pritom mislim na ovu konfekciju koja se prodaje svugdje.

13 godina
offline
Kupnja brzog USB stick-a

Ista stvar se desila na svim područjima. To ti samo potvrđuje da nekad tehnika proizvodnje nije bila dovoljno napredna da se napravi tak loš roba kao danas. Nekad nisi imao tak loše laptope kakve danas znaju i mogu napraviti. Auti također. Ali, danas znaju napraviti hardver puno kvalitetniji nego nekada, no cijena zna biti 5-10 puta viša od najgoreg konzumerizma.

 

U svemu tome je i cijena išla gore. Ok stvari u rangu nekadašnjih su danas dosta skuplje kao što je i sve drugo skuplje. Probaj si nabaviti verbatimov v3 stick. Običan v3, ne v3 max. Pristupačan i dost dobar kolko sam uspio radit s njim. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.7.2022 15:48 (dax-lax).
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
dax-lax kaže...

Ista stvar se desila na svim područjima. To ti samo potvrđuje da nekad tehnika proizvodnje nije bila dovoljno napredna da se napravi tak loš roba kao danas. Nekad nisi imao tak loše laptope kakve danas znaju i mogu napraviti. Auti također. Ali, danas znaju napraviti hardver puno kvalitetniji nego nekada, no cijena zna biti 5-10 puta viša od najgoreg konzumerizma.

 

U svemu tome je i cijena išla gore. Ok stvari u rangu nekadašnjih su danas dosta skuplje kao što je i sve drugo skuplje. Probaj si nabaviti verbatimov v3 stick. Običan v3, ne v3 max. Pristupačan i dost dobar kolko sam uspio radit s njim. 

 Probat ću.

 

128 GB Verbatim Store'n'Go V3 USB 3.0  za malo preko 100 kuna nije puno.

13 godina
offline
Kupnja brzog USB stick-a

I dalje ne očekuj neku brzinu kod prebacivanja sitnih fajlova jer za to nema lijeka.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

u toj cjenovnoj klasi neće biti jači kontroler (+interno vrlo važno..) tj očekivanje performanse u startu skok na recimo 100 (30-50..) i par sekundi kasnije na pad klasičnih 2.0 brzina koje za flash idu oko 20-30 a jeftikaneri 5-10mbps..

u pravilu kopiranje recomo 20-50gb potraje pola sata-sat..

agresivno keširanje s recimo RAMom može prividno-zavaravajuće pomoći do recimo desetak gb ovisno koliko računalo ima slobodnog-viška rama.. obavezno koristiti safe-remove-uklanjanje jer može trajati ili gledati diodicu ako ima dok radi..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
4 godine
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
dax-lax kaže...

I dalje ne očekuj neku brzinu kod prebacivanja sitnih fajlova jer za to nema lijeka.

 Ne mora biti munjevito, ali ako sve stane na pola minute, minutu za file od samo 50K, onda je to patnja. A takvi su novi stickovi, već spomenuti PNY 3.1 32GB. Gledaš i ne vjeruješ.

13 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
zelenapaprika kaže...
dax-lax kaže...

I dalje ne očekuj neku brzinu kod prebacivanja sitnih fajlova jer za to nema lijeka.

 Ne mora biti munjevito, ali ako sve stane na pola minute, minutu za file od samo 50K, onda je to patnja. A takvi su novi stickovi, već spomenuti PNY 3.1 32GB. Gledaš i ne vjeruješ.

 Ali i dalje će ti se to događati kad prebacuješ recimo whatsapp slike od cca 800MB za 3000komada. To nemre biti brzo ni na čemu. Past će i na kB/s.

4 godine
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
dax-lax kaže...
zelenapaprika kaže...
dax-lax kaže...

I dalje ne očekuj neku brzinu kod prebacivanja sitnih fajlova jer za to nema lijeka.

 Ne mora biti munjevito, ali ako sve stane na pola minute, minutu za file od samo 50K, onda je to patnja. A takvi su novi stickovi, već spomenuti PNY 3.1 32GB. Gledaš i ne vjeruješ.

 Ali i dalje će ti se to događati kad prebacuješ recimo whatsapp slike od cca 800MB za 3000komada. To nemre biti brzo ni na čemu. Past će i na kB/s.

 Ne idem u te ekstreme. Moje korištenje USB sticka je skromno baš zbog tih loših iskustava, pa za veće količine koristim mrežu ili eksterni HDD. Svejedno mi je USB stick važan za prebacivanje dokumenata. Degradacija brzine je toliko očita i kod manjih fileova i njihovog prebacivanja, kao i kod prebacivanja većeg broja fileova, pri čemu najveći ne prelazi 150MB, da se jednostavno moraš zapitati - što je ovo?

13 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
Tako je. Kod prebacivanja manje količine velikih fajlova kiksaju samo smećasti stickovi, a kod prebacivanja veće količine malih fajlova kiksaju svi. Ne možeš znati kako će se ponašati dok ne isprobaš. S dokumentima bi mogao proći ok
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
Koji je razlog tome? Kupio USB 3.0 davne 2016.

Usbovi i dalje imaju problem kod velike količine malih fajlova?
11 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
silvio3105 kaže...
Koji je razlog tome? Kupio USB 3.0 davne 2016.

Usbovi i dalje imaju problem kod velike količine malih fajlova?

 i ssd-ovi imaju isti problem, stvar je u kontroleru

čak i jebenica od ssd-a poput intel optane ssd-a nemere postići preko 100mbps sa malim fajlovima

15 godina
offline
Kupnja brzog USB stick-a

to je stvar internog kontrolera i načina zapisivanja (nedostupno osu-juzeru, interno u uređaju..) iopsi itd..

dok na nivou FSa ima razlike npr fat32 koji je 'najgluplji' bez dodatnih metaoznaka dok napredniji ima recimo journaling-verzije tj potrebu za kontrolom zapisa (kao verifikacija) + sve se stalno mora ažurirati u TOCu..

 

lakši primjer rada 'gramofon' (klasični hdd, cd..) s glavom koja mora skočiti na mjesto gdje se podatak čita-piše i zapisati adrese clustera u toc-tablicu.. ono zujanje koje se čuje..

-geometrija hdda, počinje od sredine, ne kao gramofon-cd od početka-ruba ili sredine medija prema van.. tad je prvi dio diska najbrži tj najkraći seek jer je blizu toc-bloka u koji glava skače zapisati podatke-adrese i kako se popunjava sve je duži put tj seek vrijeme.. ssd i čipovi nemaju problem seeka, ...

-no drugi problem koji ubija sve medije je količina podataka stvarnih u clusteru tj veličina i zauzetost clustera-kapaciteta, npr icon file 32x32 bita je vrlo mali, kao i kraći textovi inf-config.. i to je na cd-r bio problem dok nije uveden burnproof tj prekid-nastavak snimanja.. tj količina podataka za konstantno snimanje cd-a na x4 je 600kbsec.. i to ne zvuči putno, ali ako je cluster recimo 4k (ntfs) tad za ikonu od 900b koja kao svaki file zauzme jedan cluster (ne može manje, adresa, ostalo je prazno, tj 900bitea je podataka dok je 3k beskorisno-prazno.. no interno to disk odrađuje jednako kao da je 100%..) i bez bunrproofa je dolazilo do bufferunderuna jer naprosto disk nije mogao dovoljno brzo čitati-snimati potrbenu korisnu količinu podataka.. tj install medij bi već bio problem dok recimo nema problema ako se snima recimo video file tj hrpa malih fileova vs jedan veći kad radi kontinuirano + burst.. tad su počeli pakirati installer fileove umjesto kao prije zasebne fileove icon-sys-dll-font itd.. u nešto kao zip, npr dll kojeg instaler koristi kao zip-file tj raspakira-extrahira za install dok taj dll nije sys file nego zapravo kao zip kntejner a kasnije su dodane i kopmresije, pa imamo današnje wim-esd koje installer raspakira..

 

neovisno o tipu medija, interno logika diska-storagea-medija radi s clusterom-blokom jednako tj to je max read-write brzina a korisnih podataka može biti recimo 1bit ili čitav-pun cluster.. + zbog standarda i ograničenja fat32 na do 32gb kapaciteta, uz ostala ograničenja kao do 4gb file.. za boot-kompatibilnost ne smije biti različiti-veći cluster, tj tad više nije standardni format ako želimo formatirati kao fat32 veći kapacitet.. tj tad je cluster recimo 8-16-32.... kb, zamislite koliko podataka stane u 32kb recimo kao ikone-text i sl.. dok za svaki file mora skočiti na cluster i ažurirati u sadržaju što je odvojen dio (rezerviran kod formatiranja ovisno o FSu, npr stari dos ima ograničenje na 512 broj-fileova u rootu, u foldeeru nema takvo ograničenje a root se korisito za boot... ako u root snimite više fileova kao da ne postoje...

-ako snimamo ikon-file od 1kb i on snima 32kb-clister zapravo je količina podataka tad 32x manja od potrošnje mjesta na mediju (prazno ali zauzet cluster) tj količina-brzina je interno recimo 100mbps dok je za korisnika to x32 puta manje stvarno-efektivno.. i tad će takav medij koji interno snima 100mbps snimiti recimo 3mb podataka.. tj vrlo sporo u odnosu na 100. Zbog načina rada, FSa, clustera, internog kontrolera.. + dodati na to sve interni keš-količinu-brzinu .. kao i recimo nešto kao interni RAID (isto kao s diskovima u raidu, brzina-kapacitet.. par radi paralelno-brže..) ovisno o kapacitetu medija tj ako je osnovni modul memorijski čip recimo 8gbita-1GB... dva u recimo RAIDui mogu dati dvostruki rezultat, brže.. tad stikić iste serije uz iste tehnilke mogućnosti, kontroler, sve ostalo recimo od 16GB može imati 50% perdomansi većeg od 32GB.. i u testovima je uvjek onaj veći-brži iz tog razloga, tj nešto kao interni raid.. vrijedi za sve čip-medije, flash-ssd... duplo veći - duplo brži.. ako je sve ostalo duplo npr i keš..pa može biti i manje od duplo itd..

 

-iopsi su dobara pokazatelj, bolji za takve stvari ili ono 'u radu' za disk-brzine.. dok je kontinuriano čak i cd-dvd dovoljno dobar no ubije ih kad krenu u seek, tj video radi na stream shemu, počne prvi blok-cluser i playa idući.. u kojem idući cluster ima oznaku da je zadnji iii da postoji nastavak.. ako ima nastavak, nastavlja čitati idući po redu, tj cd-dvd medij je tako i snimljen kao recimo traka-kaseta, tim redom.. ne random-razbacano ili fragmentirano što je normalno na hdd-u.. i zato to radi zadovoljavajuće brzo, jer nema pola kontrolne logike, kao i streamanje online, za razliku od mrežnog rada, stream samo emitira podatke, ne komunicira s drugom stranom, dok mreža stalno radi dvosmjerno i za svaki paket mora poslati potvrdu da je ispravno stigao-primljen ili se ponavlja slanje.. tj ta razlika u streamu na mreži ili random je skoro identična traženju adrese u tocu i stalnog ažuriranja na diskovima pa burst može biti višestruko brži od random pristupa i zato u svakom testu (sintetika) imamo razne veličine test-filea i razne rezultate ovisno o toj veličini, kao i korištenje durgog FSa jer ntfs i fat32 nisu isti itd itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Kupnja brzog USB stick-a

Stiglo. Testiram danas na 3.2 utorima kad dodjem sa posla. I javim rezultate.

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
BeLLicus kaže...

Stiglo. Testiram danas na 3.2 utorima kad dodjem sa posla. I javim rezultate.

 Zicer kao i moji rezultati testiranjašto si dao thumbs up  Ja sam napravio u međuvremenu upgrade matične ploče na kućnom PC, odnosno ovaj tjedan će buraz ugraditi.

LOL: Crobrother
9 godina
offline
Kupnja brzog USB stick-a

Evogac, full 4K film 63 gige, za 3 minute odlično ^^

Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Kupnja brzog USB stick-a

Ekipa, nabavio sam kingston datatraveler max usb 3.2 gen 2 512gb zanima me dali bi na njemu bilo moguće podignuti OS i da radi stabilno, ako je moguće na koji naćin? 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

-može.. ali ovisi što 'želiš'.. i licenca, jer ms to baš ne želi olakšati... win2go, dok je s linuxom jednostavno, persistent (ili ručno kreiraš casper particiju..).

-umjesto win2go, bolji način je 'ručni install' (raspakiraš wim, kreiraš boot.. upališ), razlika npr pristup diskovima na računalu, ostalo isto-slično (no teško je znati sve nijanse-razlike-prednosti).. a ms gasi win2go kao opciju inače od win8 je prisutno-lako... za sve ostalo treba više kemijanja, npr vhd koji tad glumi disk, ...

-no mada zvuči zgodno, za radni pc u džepu, zbog licence, promjena hw-drivera kad spojiš na drugo računalo.. ispadne da ipak ne koristi toliko, tj za druga računala se koristi tzv live kao minipe i imaš od vremena xp nadalje na cd-dvd-usb medijima (ograničenje cd-dvd samo čitanje..) i predinstaliranim appsima, recimo strelec-edišn..

-'pravi' način, napraviš svoj normalan pc-os-apps.. sve podesiš-instaliraš i tad od njega napraviš install-image-wim.. dism-mom.

-svaki nepoznat pojam dbl-klik i google ti trenutno da odgovor tj msdn-ostalo s detaljnim koracima kako se što radi no kad sve složiš.. odustaneš, jer ako ništa drugo previše update-upgradea, previše ograničenja, prekratkotrajno da bi se isplatilo raditi + licenca (enterprise i sl.).

-linux radi jednostavnije upravo zato jer nije problem komercijala-licence.. ne da neki os nešto ne može i sl. .. isto je, interesi-onemogućeno, ms... .. ali linux nema acad, photoshop, word.. itd itd.

 

edit: ili možda je lakše reći razloge zašto to nije baš tako 'korisno'.. (za bootanje i rad s raznih računala..) dok nije bilo uefi-gpt-secboot-tpm ... bilo je jednostavnije, tj bootaš sve medije, sva računala u istom (tad jedinom) modu.. sad imaš dva moda, gpt-mbr.. i sve s tim lančano povezano, dok je medij u jednom ili drugom modu, dizel-benzin, nije problem dok biraš auto, ali kad ga izabereš tad je ili-ili... tj ili bi prije boota provjeravao-podešavao bios ovisno što nudi ili bi imao dva 'jednaka' stikića u dva moda.. tek tad bi bootao sva računala jedan ili drugi stikić, kao i install jer je to ekšli isto, minipe..

-još jedna 'sitnica'.. za ugodan rad je ok usb2.0 ali stikić mora biti brz-ok, recimo +20mbps r/w.. tad je rad sličan hdd-u ali boot može potrajati.

-od nativnog 3.0 je i to ok, kao ssd.. ali tad na starom računalu nemaš 3.0.. sporo.

-ako usb live bootaš s usbea to je ok.. ako ga spojiš na sata, radi.. tj ima i nativne sata drivere i nakon prvog boota je sve posloženo, radi, no kad želiš nazad na usb problem.. itd.

-ako napraviš stari-mbr disk, radit će starija računala i novija koja imaju legacy-bios-mbr .. a laptopi-noviji često nemaju, samo gpt.. (najblentavije u bios-meniju je to opcija s jednom stavkom, nema druge.. tj nije opcija.. jer to oem nije omogućio, a oem to radi jer je ms važan partner...)

-obrnuto, nova računala može gpt ali tad starije od 10g ne može + računala u međuvremenu ako i podržavaju ovisi koji je mod izabran-uključen.. itd pa se svede na to da tebaš dva diskića.

... a na kraju, ako imaš install, na prosječnom računalu clean install traje 15min, starije nešto duže.. istina, sve ostalo, nadogradnje-podešavanja + appsi traži vrijeme, no vrijeme traži i boot na drugom računalu zbog promjene hw-a, traži reboot ovisno o chipsetu i sl. + killswitch-zaštita-licenca jer ms to realno ne želi olakšati običnim juzerima..

-na starijem računalu s recimo usb2.0 brže instaliram clean nego što potraje boot-reboot.. a sve što trebaš je prazan diskić i install stikić..

-na novom-bržem mada je tad boot live medija ok, ugodno radi itd.. opet je clean dovoljno brz za takve stvari..

 

tj naučiš koristiti računala s raspoloživim, uvjek imaš svoj laptop, mada je zgodnije nositi stikić-win2go.. i da nema takvih ograničenja to bi bilo super-praktično-korisno, umjesto računala samo medij-stikić.. + danas dostupni nvme-m2-usb na3.1-2 brzinama koji su brži nego sata3-600 kontroler tj hdd-ssd itd itd.. već pola godine postponam izradu livea na takvom diskiću, zvuči zgodno no znam i mane, realno ne trebam.. da nema ms-ograničenja super stvar.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.7.2022 17:31 (ihush).
13 godina
offline
Kupnja brzog USB stick-a

Konačno mi na đob stiglo nekaj s čim sam uspio testirati DT Max. U ovom slučaju, interfejs je thunderbolt 3 a drajv je sata ssd pa nije potpuno iskorištenje ali pokazuje dovoljno.

 

Iz zadnje slike možemo zaključiti da je cache negdje cca 25GB. Nakon toga se brzina vrti između 30 i 180MB/s. Vjerojatno bi to prije isparilo da je u lap-u bio neki nvme. 

 

Not good dt max, not good.... 

 

 

read, sata ssd, 70GB iso. read, sata ssd, 70GB iso.
write, sata ssd, 70GB iso write, sata ssd, 70GB iso
Moj PC  
4 0 hvala 4
6 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
Jel može preporuka za usb stick 128-256 GB...spajanje na mobitel radi back-up slika...nije bitna brzina koliko kvaliteta izrade...brzina može i 20Mbs(write)...neki best buy
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.9.2022 20:54 (HCMAA).
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Kupnja brzog USB stick-a

kupio nedavno usb ADATA UV150 3.2 128gb. gdje got ga se gleda uzeti redovna cijena mu je od 150kn na dalje, ako nije na nekim akcijama.

imam stariji komp sa Z97 matičnom, tako da imam max 3.0 usb utore. sata ssd izvor prebacivanja podataka.

 

brzina write mu nije deklarirana na adata stranici, ali prodavači uredno stavljaju da je do 40mb/s write.

kod prebacivanja recimo 2gb video zapis, brzina nije konstantna već oscilira. zaleti se recimo na skoro 100mb/s i padne na nulu, pa krene opet gore. otprilike to ovako izgleda.

 

imam od prošle godine Kingston DataTraveler 100 G3 3.0 32gb, koji radi na isti način, s time da je kod njega write deklariran 10mb/s kod prodavaća, kod tvornice ne.

 

od prije dosta godina i koji uredno radi je Corsair Voyager GT USB 3.0 32gb. sa njim nikakvih problema. uredno drži konstantno write na skoro 80mb/s kako i tvornica deklarira.

 

testirao i na laptopu koji tkođer ima 3.0 usb i iste situacije su mi se događale sa sva tri usb-a. imam i linuks na sticku preko kojeg je nekih 20% rezultat vremenski bio brži, posebice za ova dva prva sticka.

 

pročitao sam par stranica prije i složio bi se sa kolegom koji govori da su stari usb stickovi, pa i oni 2.0 uredni dan danas i rade deklariranom brzinom, bez oscilacija na bilo kakav file i količinu i veličinu.

ne znam dali su to nekakave patke koje pokušavaju danas proizvođači umaskirati pa ispada da su ljudi zadovoljni donekle cijenom/kapacitetom gb, ali ne i brzinom.

pitam se samo dali bi ovaj adata 3.2 radio bolje na kompu koji ima 3.2 usb utore, jer ja nemam mogučnost nigdje za sada testirati da bi znao rezultat brzine zapisivanja.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.12.2022 17:10 (igofanatic).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
igofanatic kaže...

kupio nedavno usb ADATA UV150 3.2 128gb. gdje got ga se gleda uzeti redovna cijena mu je od 150kn na dalje, ako nije na nekim akcijama.

imam stariji komp sa Z97 matičnom, tako da imam max 3.0 usb utore. sata ssd izvor prebacivanja podataka.

 

brzina write mu nije deklarirana na adata stranici, ali prodavači uredno stavljaju da je do 40mb/s write.

kod prebacivanja recimo 2gb video zapis, brzina nije konstantna već oscilira. zaleti se recimo na skoro 100mb/s i padne na nulu, pa krene opet gore. otprilike to ovako izgleda.

 to je smeće od sticka, evo ti moj usb stick, brzina pisanja konstantnih cca 270mbps

stick je star 5-6 godina, prebacio je terabajte podataka i još uvijek radi besprijekorno 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice