Razlog zašto korisnici ne vole Linux

poruka: 658
|
čitano: 212.986
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux

-klasično glavom kroz zid i čudiš se posljedicama? :) ..

-sys se ne natjerava da radi, dok za takve taskove oni koji se time bave imaju konkretno računalo (desktop ili laptop) .. ne nešto što je pri ruci, imaš tisuće foruma, prijedloga-pametnih kao i konfiguracija koje rade i to odlično..

-opet, driver.. ili ima ili nema, to što je zvučna vanjska nema skoro nikakve veze (osim što tad vjerojatno usb.. ili firewire ili thunder.. no to je za takve platforme normalno.. naravno kad imaš hw koji je za to, ne nešto što si našao pri ruci no i tad bi moralo raditi, ako je ispravno pri čemu može problem biti i sam npr usb kabel-port itd..).

 

-cubase, ne koristim, ne trebam.. no da želim-trebam, za cca 26min bi znao radili npr kroz wine i to kad bi baš morao koristiti cubase, dok alternativa za lin sugerira npr Ardour, kojeg imaš u studiu...

.. kako? npr wine, ako nije u samoj distri (kao mint) lakše ti je utipkati googleu i copypasteati potrebne cli naredbe ili klikati po softcentru kako ga već nazovu nego isto to čupati da ja natipkam.. npr apt-get-update.. tj opet, imam feeling (ili lažno sjećanje).. sa si napredniji linux juzer pa mi to zvuči blesavo tipkati-pejstati.. :)

-live nije za rad.. live je za vidjeti, osjetiti i za install.. naravno, ograničen rad je moguć, no previše raznih faktora je u igri, kao prvi samo računalo-hw-mogućnosti, zatim ograničenja stikića-svega u liveu pa do drivera-postavki a naravno, ja koristim nvidia, ne ati.. kao i većina juzera tavkog video softa kao davinci.. pogodi zašto, zato.. (osim trenutka svađe s macom kad je došla radeonka, no nema cuda i sl. filčere kao ni dvostruki enkoder kojeg upravo takav soft zna koristiti dok gejmerima nije važno osim za strimanje gejmanja i sl. no to traži odgovarajuću kategoriju kao 4080.. jasno ti je koji rang cijene, kao i da je realan minimum 64gb rama jer projekt povuče 30-40.. odnosno, ddr5 je i po 24-48 pa može i 48 dok je minimum 32gb.. realno + za zvjeri koje rade.. ne igračke jer to nije gejming.. tj dobiješ efekt fiće na uzbrdici i čudiš se krepavanju.. kreni prema moru fićekom pa stisni gas na stotku :) .. ventil leti no fićo nema krila pa puže-krepa.. to je naprosto tako dok apps traži odgovarajuće resurse i tad sve radi kako je predviđeno, ili .. što misliš da na win-macu probaš raditi s live-stikića što bi bio rezultat.. isto, jer ekšli je to sve isto, isti hw dok se sw razlikuje primarno u izgledu desktop theme ili poziciji close-butona..

 

-npr preporučene konfiguracije za rad s videom, ne samo za davinci.. bilo koji editor, premiere, finalcut.. imaju po recimo 2 nvme-m2, jedan za os, drugi za rad-fileove.. i to je početna konfa dok gaming klasa laptopa kreće od 1000e u kojoj je moguć rad no za brzinu treba zvjer par puta jača pri čemu sama gpu košta 1-2000 ili više ako se ima.. tj više od prosječnog-jačeg računala običnih juzera ili prosječnog gemera.. i nije da ne može slabije računalo raditi, no opet fićo ć estići na more, kad-tad.. a u poslu, videu je vrijeme-novac.. + hdr10, +enc, + sve.. pa do sitnice da tad koristiš npr studio driver, ne gamerski, jer im je filozofija rada suprotna-različita.. npr optimizacija, pa game skriveni višak scene recimo iza zida odbaci i poveća broj fps-a, dok u acadu ne želiš brzinu koliko točnost proračuna nosivosti i tad trebaš sasvim suprotni kriterij, točnost.. pa tek idući brzina, jednako za greške u capturanju-exportu itd.. ne želiš dropove, nižu kvalitetu u tom poslu kad je posao.. dok se na more kad-tad može i pješice stići, fićekom.. pa se jednako lakši projekt bez kriterija-roka-posla može hobistički raditi i na x-puta slabijem hw-u uz minimum 16gb i nvme jer ni sata-ssd nije dovoljan za hd-i-više rezolucije kao 2-4k.. a hdd-mehanički je isključivo za backup, ne za rad..

 

-za davinci.. imaš blackmagicove disk-test aps, raw-test.. svakako probaj-vidi, tad znaš što računalo-hw može, što očekivati a što su priče ili kompromis.. dok ti speedtestovi vrlo dobro prkazuju mogućnost neovisno koji soft koristiš ili os.. kao i to da na kraju svi završe na macu ili win, zbog licenci pa lin nema posebnu šansu za davinci, mada radi, može.. prores-open, av1 itd. zato se koristi npr intel-i9k, nvidia, integruša-av1.. i mac-sony dok je jedino jače threadriper s duplo više jezgara ali i cijene duplo od duplog..

 

-pogledaj kakvi macovi su za takve poslove, pa i novi m1-m2.. oni rade, amd-radeonke prosječno za gejming-juzere jedva.. itd.

-do sad su računala te klase spadala pod workstation-profi.. i svaka bitna komponenta je bila komad po 2k€ naviše.. no kako se sve mijenja, mac-m2.. ajfoni, .. sad je intel srezao cijene, mbo-cpu na pola-četvrtinu nekadašnjih top-server-ws .. tj sad su mbo+i9 cca 1000€, ostatak koliko imaš-možeš.. računalo u klasi 2-3000 može, naravno s više je lakše.. i to tad radi zvjerski, do današnje serije je ili mac-pro ili server osnova da bi natrpao sve potrebno u kutiju.. cijene su bile barem duplo od sadašnjih u rečenici.. recimo 5000 za normalan radni stroj ws klase, a zgodno što ih se sad zbog prepolovljenih cijena može naći za prihvatljiv iznos pa ako moraš u te vode može i tako, može hakintoš ako nije važna prava licenca, može win-lin.. možda tebi win kao optimalniji za ostale potrebe itd.

-na takvim računalima takav soft radi.. na 'fićeku' se ruši jer nema ničeg dovoljno za takve taskove.. to traži ta klasa softa, tad radi, no jednako je u gamingu, ili zadovoljiš kriterij ili ne gejmaš tu igru jer će se rušiti i sl... a kad je to posao tad to nije izbor..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
online
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
ihush kaže...

-klasično glavom kroz zid i čudiš se posljedicama? :) ..

-sys se ne natjerava da radi, dok za takve taskove oni koji se time bave imaju konkretno računalo (desktop ili laptop) .. ne nešto što je pri ruci, imaš tisuće foruma, prijedloga-pametnih kao i konfiguracija koje rade i to odlično.....

 Evo ti razloga broj 7.674 za ne voleti Linux: treba prema da njemu da biram HW. To što neka zvučna kartica uopšte ne radi na Linuxu, te što generalno savremena i podržana grafička kartica ne radi dobro sa poznatim alatom za video, nije krivica ljudi koji razvijaju kernel, ali je odličan razlog da korisnik zaobiđe OS.

 

A upravo si demonstrirao jedan od top 10 razloga za ne voleti Linux: korisnik se javi sa problemom i od iskusnijeg Linuxaša dobije ironičan odgovor po kome je sam kriv, te savet koji zapravo nije od pomoći, u ovom konkretnom slučaju, kako, u biti, treba da kupi drugi HW (i to je normalno, jer "ima toliko konfiguracija koje savršeno rade", a drugi put će se licemerno trubiti kad neki komad HWa izgubi podršku na Windowsu kako na Linuxu radi "sve, pa i HW od pre potopa, jer open source, ovo-ono").

 

A to je otprilike ono što sam napisao na prethodnoj strani: ljudi imaju problem; zajednica kaže ne, ne postoji problem, ti si problem, to što hoćeš je pogrešno, nepotrebno, you're holding it wrong; ljudi većinom ne vole Linux; Linux zajednici nije jasno zašto.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
8 godina
online
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Ma nije to za posao, to mi je hobi, posao mi je programerski na Linux kompu, htio sam Davincija upogoniti na Linuxu jer mi je draži od Windoza, uglavnom jer je open source, a i na terminal sam se navikao.

I za hobi male videe, može raditi na slabom laptopu, ne treba mu Mac il štajaznam.

15 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux

-pogrešno.. u cartmanovom primjeru je problem soft-aps koju želi koristiti kao cubase.. veze s linuxom to nema.

-app uvjetuje hw, ne os.. i ako želi kvalitetno raditi mora zadovoljiti te requirementse, jednako kao za npr gaming pri čemu je os praktički nevažan, npr win... nemaš gpu zaboravi na gaming..

-problem s driverom za zvučnu? gdje ga vidiš kao problem, tj on to navede i to je to? .. najmanji problem osim ako ima neku egzotiku, čip.. za što su manje šanse nego jackpot na lotu do je unazad par godina stanje pod win takvo da će prije tamo failiti driver jer je ms izbacio sav legacy-teret.. pošto win11 kriterij traži računalo novije od 2018 praktički sve starije može baciti.. i tad moraš tražiti driver (koji vjerojatno postoji npr u ms-katalogu-bazi..)

 

-što misliš.. kako se početnike uči? npr voziti auto-bicikl ili peći jaja? .. tako da mu kažeš što nije dobro, pokažeš.. ne pustiš ga glavom kroz zid, tj ta rečenica je u kontekstu 'natjeravanja' da nešto radi, a kao svako silovanje pogrešnog ne da željeni rezultat obično problem-rušenje i sl.. ono što on navodi. Zato se to ne radi tako, ne piša se protiv vjetra..

+  ako možeš primijetiti ne nagovaram ga na linux, više obrnuto, ako treba win, nek koristi win.. no za audio-video i taj biz je često nužan mac, tisuću puta prožvakano isto.. nije stvar izbora nego kriterija-posla-nužde i korporativnih interesa kao vlasništva kodeka i copyrighta koji je u tom a-v bizu temelj pa nitko tko radi ne krši vlastita pravila kao licence, dok zbog kompatibilnosti sve različito otpada jer je to takav biz.. za tv-kino-distribuciju, za razliku od kućnog-hobističkog koji ne mora biti kompatibilan ni sa samim sobom..

 

-ja? voljeti os ili driver? .. to mi je nekako smiješno :) .. i primarno sam win-juzer, zapravo indiferentan za soft-os ako je kriterij posao a moj izbor je za mene-moj.. pa ako me pitaš koji os bi za sebe, win.. upravo kao što je zastupljenost desktopa, zatim mac pa lin, a od postojećih distri kao temeljnu ubuntu, popularan mint, preporučam kubuntu, odnosno sad studio (jer je to kubuntu + apps..) pa čak može i gentoo na kde-plasmi.. odnosno linux je jedan, distre su samo nakupine softa po nečijem ukusu-potrebi-cilju.. ponekad odgovara jednoj osobi, ponekad drugoj ili nikome.. stvar izbora kao za sladoled pa biraj.. no ako imaš neki kriterij-uvjet, kao cubase (acad, photoshop..) tad takav izbor nije moguć jer taj stoft vlasnik ne daje za linux i tad to nije stvar izbora pa ni mojeg savjeta, odnosno opet pišanje protiv vjetra.. besmisleno.

 

-soft-app-os-driver.. se ne voli, koristi se, a kad postoji izbor tad je stvar izbora. Kad soft ima requirementse, tad ih treba zadovoljiti, bez tog će svaki os biti 'loš', no zapravo nije tad loš os nego izbor ili kompormis ili pišanje protiv vjetra...

 

-req. za davinci..

-traže 32gb, sporedno koji os.. traže cuda=nvidia.. itd. u svima je minimum za rad ssd, hdd jednostavno ne može.. itd.

 

edit.. za post iznad, davinci nije hobistički editorić.. on je primarno za profi kriterije, na starijem-slabijem.. koristi druge-lakše 'obične' editore ili starije verzije koje će biti zadovoljne s postojećim resursima npr manje rama i gpu-cpu.. jedino problem tad može biti klasični dllhell-verzije kao i download-izvor.. dok je za kućnu upotrebu tad daleko logičniji izbor win ako treba i cubase i sl. ..

+ 'ispravak pogrešnog mišljenja'.. da na starijem-slabijem laptopu može raditi .. ne može, tj ovisi što je cilj, koji file-format-kodek... ako je to h265-264.. tad treba hw, gpu-cpu.. kao dvbt-prijemnici za digitalni antenski tv signal.. nemaš, ne radi.. a danas mobitel ima i zato može, stariji laptop ako nije prije desetljeća bio top-gaming-ws klasa ne može jer nema hw..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.7.2024 19:57 (ihush).
6 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Ivan(4) kaže...
ihush kaže...

-klasično glavom kroz zid i čudiš se posljedicama? :) ..

-sys se ne natjerava da radi, dok za takve taskove oni koji se time bave imaju konkretno računalo (desktop ili laptop) .. ne nešto što je pri ruci, imaš tisuće foruma, prijedloga-pametnih kao i konfiguracija koje rade i to odlično.....

 Evo ti razloga broj 7.674 za ne voleti Linux: treba prema da njemu da biram HW. To što neka zvučna kartica uopšte ne radi na Linuxu, te što generalno savremena i podržana grafička kartica ne radi dobro sa poznatim alatom za video, nije krivica ljudi koji razvijaju kernel, ali je odličan razlog da korisnik zaobiđe OS.

 

A upravo si demonstrirao jedan od top 10 razloga za ne voleti Linux: korisnik se javi sa problemom i od iskusnijeg Linuxaša dobije ironičan odgovor po kome je sam kriv, te savet koji zapravo nije od pomoći, u ovom konkretnom slučaju, kako, u biti, treba da kupi drugi HW (i to je normalno, jer "ima toliko konfiguracija koje savršeno rade", a drugi put će se licemerno trubiti kad neki komad HWa izgubi podršku na Windowsu kako na Linuxu radi "sve, pa i HW od pre potopa, jer open source, ovo-ono").

 

A to je otprilike ono što sam napisao na prethodnoj strani: ljudi imaju problem; zajednica kaže ne, ne postoji problem, ti si problem, to što hoćeš je pogrešno, nepotrebno, you're holding it wrong; ljudi većinom ne vole Linux; Linux zajednici nije jasno zašto.

 

 

 

Ponekad se preporuča da se nabavi hardver,

Ovdje konkretno čovjek nije ispunio requirements softwera, pa mora nabaviti novi hardver, nema druge. (ili koristiti drugi softver koji ne zahtijeva novi hardver)

Ne bih iz toga izvlačio neke generalne zaključke o Linuxu ili OSS  zajednici.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.7.2024 0:12 (gpd).
11 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Ivan(4) kaže...

 Evo ti razloga broj 7.674 za ne voleti Linux: treba prema da njemu da biram HW. To što neka zvučna kartica uopšte ne radi na Linuxu, te što generalno savremena i podržana grafička kartica ne radi dobro sa poznatim alatom za video, nije krivica ljudi koji razvijaju kernel, ali je odličan razlog da korisnik zaobiđe OS.

 

A upravo si demonstrirao jedan od top 10 razloga za ne voleti Linux: korisnik se javi sa problemom i od iskusnijeg Linuxaša dobije ironičan odgovor po kome je sam kriv, te savet koji zapravo nije od pomoći, u ovom konkretnom slučaju, kako, u biti, treba da kupi drugi HW (i to je normalno, jer "ima toliko konfiguracija koje savršeno rade", a drugi put će se licemerno trubiti kad neki komad HWa izgubi podršku na Windowsu kako na Linuxu radi "sve, pa i HW od pre potopa, jer open source, ovo-ono").

 

A to je otprilike ono što sam napisao na prethodnoj strani: ljudi imaju problem; zajednica kaže ne, ne postoji problem, ti si problem, to što hoćeš je pogrešno, nepotrebno, you're holding it wrong; ljudi većinom ne vole Linux; Linux zajednici nije jasno zašto.

 Pričaš gluposti. Linux zajednica pomaže više nego bilo koja druga početnicima. Očito nikada nisi bio na ni jednom forumu, e-mail listi i slično. Idi na bilo koji discourse, forum i slično od bilo koje distribucije, od arch-a do Ubuntu-a i uvjeri se sam. Generaliziraš bezveze.

 

To što ljudi nalete na pametnjakoviće ne govori ništa o zajednici. Takvih ima u svim "kampovima". Pomoć treba tražiti tamo gdje ćeš je dobiti, a ne na bug.hr-u, forum.hr i slično. Kao što za Windows probleme ideš na njihov microsoft community forum i slično.

Nadglednik dina
8 godina
online
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
ihush kaže...

-pogrešno.. u cartmanovom primjeru je problem soft-aps koju želi koristiti kao cubase.. veze s linuxom to nema.

-app uvjetuje hw, ne os.. i ako želi kvalitetno raditi mora zadovoljiti te requirementse, jednako kao za npr gaming pri čemu je os praktički nevažan, npr win... nemaš gpu zaboravi na gaming..

-problem s driverom za zvučnu? gdje ga vidiš kao problem, tj on to navede i to je to? .. najmanji problem osim ako ima neku egzotiku, čip.. za što su manje šanse nego jackpot na lotu do je unazad par godina stanje pod win takvo da će prije tamo failiti driver jer je ms izbacio sav legacy-teret.. pošto win11 kriterij traži računalo novije od 2018 praktički sve starije može baciti.. i tad moraš tražiti driver (koji vjerojatno postoji npr u ms-katalogu-bazi..)

 

-što misliš.. kako se početnike uči? npr voziti auto-bicikl ili peći jaja? .. tako da mu kažeš što nije dobro, pokažeš.. ne pustiš ga glavom kroz zid, tj ta rečenica je u kontekstu 'natjeravanja' da nešto radi, a kao svako silovanje pogrešnog ne da željeni rezultat obično problem-rušenje i sl.. ono što on navodi. Zato se to ne radi tako, ne piša se protiv vjetra..

+  ako možeš primijetiti ne nagovaram ga na linux, više obrnuto, ako treba win, nek koristi win.. no za audio-video i taj biz je često nužan mac, tisuću puta prožvakano isto.. nije stvar izbora nego kriterija-posla-nužde i korporativnih interesa kao vlasništva kodeka i copyrighta koji je u tom a-v bizu temelj pa nitko tko radi ne krši vlastita pravila kao licence, dok zbog kompatibilnosti sve različito otpada jer je to takav biz.. za tv-kino-distribuciju, za razliku od kućnog-hobističkog koji ne mora biti kompatibilan ni sa samim sobom..

 

-ja? voljeti os ili driver? .. to mi je nekako smiješno :) .. i primarno sam win-juzer, zapravo indiferentan za soft-os ako je kriterij posao a moj izbor je za mene-moj.. pa ako me pitaš koji os bi za sebe, win.. upravo kao što je zastupljenost desktopa, zatim mac pa lin, a od postojećih distri kao temeljnu ubuntu, popularan mint, preporučam kubuntu, odnosno sad studio (jer je to kubuntu + apps..) pa čak može i gentoo na kde-plasmi.. odnosno linux je jedan, distre su samo nakupine softa po nečijem ukusu-potrebi-cilju.. ponekad odgovara jednoj osobi, ponekad drugoj ili nikome.. stvar izbora kao za sladoled pa biraj.. no ako imaš neki kriterij-uvjet, kao cubase (acad, photoshop..) tad takav izbor nije moguć jer taj stoft vlasnik ne daje za linux i tad to nije stvar izbora pa ni mojeg savjeta, odnosno opet pišanje protiv vjetra.. besmisleno.

 

-soft-app-os-driver.. se ne voli, koristi se, a kad postoji izbor tad je stvar izbora. Kad soft ima requirementse, tad ih treba zadovoljiti, bez tog će svaki os biti 'loš', no zapravo nije tad loš os nego izbor ili kompormis ili pišanje protiv vjetra...

 

-req. za davinci..

-traže 32gb, sporedno koji os.. traže cuda=nvidia.. itd. u svima je minimum za rad ssd, hdd jednostavno ne može.. itd.

 

edit.. za post iznad, davinci nije hobistički editorić.. on je primarno za profi kriterije, na starijem-slabijem.. koristi druge-lakše 'obične' editore ili starije verzije koje će biti zadovoljne s postojećim resursima npr manje rama i gpu-cpu.. jedino problem tad može biti klasični dllhell-verzije kao i download-izvor.. dok je za kućnu upotrebu tad daleko logičniji izbor win ako treba i cubase i sl. ..

+ 'ispravak pogrešnog mišljenja'.. da na starijem-slabijem laptopu može raditi .. ne može, tj ovisi što je cilj, koji file-format-kodek... ako je to h265-264.. tad treba hw, gpu-cpu.. kao dvbt-prijemnici za digitalni antenski tv signal.. nemaš, ne radi.. a danas mobitel ima i zato može, stariji laptop ako nije prije desetljeća bio top-gaming-ws klasa ne može jer nema hw..

 Ne kužim i dalje kako Davinci na tom istom HW-u sa Windozama može raditi? Ne kažem da radi dovoljno brzo, nego da li uopće može raditi. Kakva Cuda, kakvih 32GB.

 

Poanta mog posta je bila da sa Linuxom dobar dio SW-a i koji ga nazivno podržava radi probleme. I zbog toga ga (rijetki) koji ga isprobaju, ne moraju voliti.

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.7.2024 9:30 (EricCartman).
9 godina
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Meni Resolve nije radio nit na windowsima kak spada sa AMD sistemom. Preporuca se nvidia, tak da me tvoj slucaj uopce ne cudi.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Meni je fakat uredno radio na bratovom AMD-ovom laptopu, oba su Zen 3 + Vega. Samo što su kod njega bili Windowsi, kod mene je Manjaro.

Ali ok, ako je više ljudi imalo probleme, moguće da nije samo stvar u Linuxu.

6 godina
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Stari, imaš posla s komercijalnim softwerom, dakle pitaš nas tu na bug.hr :

 

Zašto neka kompanija/tvrtka koja ima komercijalni softwer X Y, kaže da podržava nešto a u stvari ne podržava?

 

Niti mi znamo što ta kompanija/tvrtka tvrdi da podržava.

Niti znamo da ono što tvrdi nije točno.

Dakle imaš vjerojatno kontakt , piši im.

Pitaj ih što točno podržavaju, i ako lažu, zašto lažu.

Ako lažu neka ti prezentiraju softver koji nude, koji radi na linuxu.

Ako nisi zadovoljan prezentiranim, ne kupiš taj softver.

 

To su nekakvi običaji struke.

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.7.2024 11:46 (gpd).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
EricCartman kaže...
..

 Ne kužim i dalje kako Davinci na tom istom HW-u sa Windozama može raditi? Ne kažem da radi dovoljno brzo, nego da li uopće može raditi. Kakva Cuda, kakvih 32GB.

 

Poanta mog posta je bila da sa Linuxom dobar dio SW-a i koji ga nazivno podržava radi probleme. I zbog toga ga (rijetki) koji ga isprobaju, ne moraju voliti.

 -jednostavno, kriterij kao za gaming.. tad ti recimo 5fps-a ne znači ništa, tj može raditi ali jedva-slabo i za gaming time jednako kao da kažeš ne radi.. ili neupotrebljivo, pandan vica 'nakapajte mi rezervar' pri čemu je 'kap' goriva besplatna..

-s druge strane, win je odličan os s odličnim supportom komercijale-biza-interesa.. npr za gaming, a u tom dijelu je grafička-gpu jako važna.. ostalo je stvar kauzalne logike.. pri čemu su i macos i linux jednako odlični osevi, pri čemu je os ekšli sporedan, no kao dizel-benzin određuje-uvjetuje što imaš-nemaš kao i vlansištva licenci bez kojih nemaš ništa u tom dijelu biza .. a davinci nije za hobiste-kućne.. nego je 'pravi' editor kao što je to recimo šleper-traktor-bager-bus vs osobnog vozila.. i naravno da je tad recimo guma vozila skuplja kao i sve ostalo.. banalno, stvar biznisa i konkretne grane-niše dok davinci nije za hobiste, za to imaš u osevima npr win dovoljno dobar video editor (nekad pod nazivom paketa live.. sad nisam siguran.. no to je to..).

-za novi soft je minimum-uvjet 16gb rama.. za novi win12 i gpu će to biti uvjet, jer intel-integruša je tu i korisit se a da bi driver omogućio-zadovoljio kriterije mora imati dovoljno rama kako bi dio alociralo za gpu (ukralo).. tj praktički to postaje minimum a realni je tad 32 dok je to aktualna preporuka ili više .. a sami projekti dok rade troše 40-50 ako se ima pa praktički svaki radni video stroj ima recimo 64gb ili od 32 naviše (uz promjenu s ddr5 i pojavu modula 24gb pa može i 48gb kao ok kombinacija.. tj standardne veličine-kapaciteti dimm modula i broja utora za ram što daje max kapacitet na mbo koji se fizički može ugurati a server mbo može imati više utora + xeon cpu veći adresni prostor itd itd.).

-kakav je danas requiremenst za davinci, kakav je bio prije 5-više godina.. kako rastu kapaciteti-dostupnost, jače gpu-cpu.. nvme, tako se podižu i ti kriteriji, pa nije da ne može raditi, samo pitanje u koje vrijeme-verzija i koji kodeci-formati, do hd ili do 4-8k-hd .. dok ti za te više rezolucije treba po specifikaciji gpu s 20gb-vrama a to je jedina quadro ili 4090 .. naravno može i ati ali nema cuda itd..

-problem koji obični juzeri ne primjete.. a ovisi o gpu-vramu, driver, directx.. kao nekad 32bitni os i ograničenja ili fat32.. postoje adresna ograničenja kao i elementarna fizika pa ne možemo imati 'mini-kompresiran' kanistar za vodu-tekućinu.. tj za rad je potreban RAM (zato i ima taj naziv).. i sve ide kroz ram.. gpu ima svoj ram, VRAM, jer to su ogrnomne količine podataka tj kao autocesta-promet-gužva i pista za trke f1 na kojoj nema ostalog javnog prometa..

.. i ako je za takve videoeditore potrebno recimo kao minimum da uopće radi 2gb vrama, realno je to klasa gpu s +4gb, danas već uobičajeno-srednja klasa ili početna gejmerska recimo od 1050ti naviše tj po nv-klasifikaciji broj 50, pa može 3050, dok 4050 nije u ponudi za sad.. i ta 3050 ima 6-8-12gb.. zašto to govorim? ... mora imati više rama od vrama.. ako nema, bit će problem, .. ona stara ograničenja, npr directx90c i max od 32bit sustavom idu do 1,7gb-vrama, nakon tog rušenje..

-ako danas prosječna-obična-početna gpu ima 8gb vrama, tad je za rad koji će ekšli koristiti taj vram, potrebno imati više, a prvi idući mogući kapacitet je 12 odnosno 16gb rama.. i to je navedeno kao minimum za davinci na win-osu, dok je na mac-lin navedno 32 jer nije directx nego opengl.. no to ne znači da je win zato bolji, jednako kao što manja plaća nije bolja od veće.. manje nije u korelaciji boljeg-lošijeg nego količina-kapacitet tj ne traži davinci pod win manje rama za isti projekt, tad traži isto-više.. no radit će, uz često swapanje, čekanje na saveanje-transfer.. tj situacija kao da f1-bolid vozi trku gradom s prometom i čeka na semaforu.. zato gpu ima internu sabirnicu, no kad treba prebaciti-učitati nove podatke tad mora kroz gradsku gužvu i mora sve proći kroz ram jer sve što računalo radi ide kroz ram da bi došlo u cpu ili iz njega izašlo a tad ide u file ili na ekran itd.. ako tad nema dovoljno-više rama, tad je to neusporedivo-sporo-neupotrebljivo, kao što ne možeš parkirati šleper na mjesto normalnog parkinga no swiftića možeš i par komada, no swift nije šleper, davinči je šleper i ne postoji 'mini-šleper' ili mini-kanistar.. ili možda kao oximoronska riječ. :)

-pogledaj bilo koji opis, preporuke.. nećeš naći s manje od 32gb rama i više klase gpu, dok za nove ide i9-k s uključenom intelicom koja je važna za av1-enkodiranje, dok većinu ostalog posla radi gpu-nvidia a ovisno o projektu jednostavno moraš imati dovoljnu količinu rama-vrama, dok kućni-hobisti ne moraju no nije im ni namjenjeno, odnosno, postoji ogroman izbor audio-video editora.. kao izbor osobnih vozila pa i po 'boji'.. i tad biraš osobno vozilo, ne šleper-bus-bager.. ok?

 

-može raditi? .. da, ali pitanje što, koliko, postavke projekta.. davinci jednostavno nije za tu grupu-namjenu, dok disk+raw testom možeš vrlo dobro-brzo-jednostavno vidjeti za do koje granice je neko računalo sposobno-prihvatljivo pa zavrti testiće (istina malo teže ih je pronaći-downloadati, no ima, free..).

-pošto želiš i cubase, nema razloga da ne ostaneš na win .. win je odličan os, što god netko misli-kaže .. kao i mac-lin a biznis je nešto drugo ili što je izbor i kad ga imamo..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
online
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
gpd kaže...

Stari, imaš posla s komercijalnim softwerom, dakle pitaš nas tu na bug.hr :

 

Zašto neka kompanija/tvrtka koja ima komercijalni softwer X Y, kaže da podržava nešto a u stvari ne podržava?

 

Niti mi znamo što ta kompanija/tvrtka tvrdi da podržava.

Niti znamo da ono što tvrdi nije točno.

Dakle imaš vjerojatno kontakt , piši im.

Pitaj ih što točno podržavaju, i ako lažu, zašto lažu.

Ako lažu neka ti prezentiraju softver koji nude, koji radi na linuxu.

Ako nisi zadovoljan prezentiranim, ne kupiš taj softver.

 

To su nekakvi običaji struke.

 

 

 

 

 Nisam vas pitao, u originalnom postu sam time tvrdio da je Linux zafrkan za jako veliki popis softvera, a jako veliki dio softvera jest upravo komercijalan.

 

Ovo su samo repovi neke rasprave koja ne pogađa u srž stvari.

ja ih ne koristim na LInuxu, ali bi ih želio koristiti na Linuxu, jer mi je drag.

Eto.

8 godina
online
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
ihush kaže...
EricCartman kaže...
..

 Ne kužim i dalje kako Davinci na tom istom HW-u sa Windozama može raditi? Ne kažem da radi dovoljno brzo, nego da li uopće može raditi. Kakva Cuda, kakvih 32GB.

 

Poanta mog posta je bila da sa Linuxom dobar dio SW-a i koji ga nazivno podržava radi probleme. I zbog toga ga (rijetki) koji ga isprobaju, ne moraju voliti.

 -jednostavno, kriterij kao za gaming.. tad ti recimo 5fps-a ne znači ništa, tj može raditi ali jedva-slabo i za gaming time jednako kao da kažeš ne radi.. ili neupotrebljivo, pandan vica 'nakapajte mi rezervar' pri čemu je 'kap' goriva besplatna..

-s druge strane, win je odličan os s odličnim supportom komercijale-biza-interesa.. npr za gaming, a u tom dijelu je grafička-gpu jako važna.. ostalo je stvar kauzalne logike.. pri čemu su i macos i linux jednako odlični osevi, pri čemu je os ekšli sporedan, no kao dizel-benzin određuje-uvjetuje što imaš-nemaš kao i vlansištva licenci bez kojih nemaš ništa u tom dijelu biza .. a davinci nije za hobiste-kućne.. nego je 'pravi' editor kao što je to recimo šleper-traktor-bager-bus vs osobnog vozila.. i naravno da je tad recimo guma vozila skuplja kao i sve ostalo.. banalno, stvar biznisa i konkretne grane-niše dok davinci nije za hobiste, za to imaš u osevima npr win dovoljno dobar video editor (nekad pod nazivom paketa live.. sad nisam siguran.. no to je to..).

-za novi soft je minimum-uvjet 16gb rama.. za novi win12 i gpu će to biti uvjet, jer intel-integruša je tu i korisit se a da bi driver omogućio-zadovoljio kriterije mora imati dovoljno rama kako bi dio alociralo za gpu (ukralo).. tj praktički to postaje minimum a realni je tad 32 dok je to aktualna preporuka ili više .. a sami projekti dok rade troše 40-50 ako se ima pa praktički svaki radni video stroj ima recimo 64gb ili od 32 naviše (uz promjenu s ddr5 i pojavu modula 24gb pa može i 48gb kao ok kombinacija.. tj standardne veličine-kapaciteti dimm modula i broja utora za ram što daje max kapacitet na mbo koji se fizički može ugurati a server mbo može imati više utora + xeon cpu veći adresni prostor itd itd.).

-kakav je danas requiremenst za davinci, kakav je bio prije 5-više godina.. kako rastu kapaciteti-dostupnost, jače gpu-cpu.. nvme, tako se podižu i ti kriteriji, pa nije da ne može raditi, samo pitanje u koje vrijeme-verzija i koji kodeci-formati, do hd ili do 4-8k-hd .. dok ti za te više rezolucije treba po specifikaciji gpu s 20gb-vrama a to je jedina quadro ili 4090 .. naravno može i ati ali nema cuda itd..

-problem koji obični juzeri ne primjete.. a ovisi o gpu-vramu, driver, directx.. kao nekad 32bitni os i ograničenja ili fat32.. postoje adresna ograničenja kao i elementarna fizika pa ne možemo imati 'mini-kompresiran' kanistar za vodu-tekućinu.. tj za rad je potreban RAM (zato i ima taj naziv).. i sve ide kroz ram.. gpu ima svoj ram, VRAM, jer to su ogrnomne količine podataka tj kao autocesta-promet-gužva i pista za trke f1 na kojoj nema ostalog javnog prometa..

.. i ako je za takve videoeditore potrebno recimo kao minimum da uopće radi 2gb vrama, realno je to klasa gpu s +4gb, danas već uobičajeno-srednja klasa ili početna gejmerska recimo od 1050ti naviše tj po nv-klasifikaciji broj 50, pa može 3050, dok 4050 nije u ponudi za sad.. i ta 3050 ima 6-8-12gb.. zašto to govorim? ... mora imati više rama od vrama.. ako nema, bit će problem, .. ona stara ograničenja, npr directx90c i max od 32bit sustavom idu do 1,7gb-vrama, nakon tog rušenje..

-ako danas prosječna-obična-početna gpu ima 8gb vrama, tad je za rad koji će ekšli koristiti taj vram, potrebno imati više, a prvi idući mogući kapacitet je 12 odnosno 16gb rama.. i to je navedeno kao minimum za davinci na win-osu, dok je na mac-lin navedno 32 jer nije directx nego opengl.. no to ne znači da je win zato bolji, jednako kao što manja plaća nije bolja od veće.. manje nije u korelaciji boljeg-lošijeg nego količina-kapacitet tj ne traži davinci pod win manje rama za isti projekt, tad traži isto-više.. no radit će, uz često swapanje, čekanje na saveanje-transfer.. tj situacija kao da f1-bolid vozi trku gradom s prometom i čeka na semaforu.. zato gpu ima internu sabirnicu, no kad treba prebaciti-učitati nove podatke tad mora kroz gradsku gužvu i mora sve proći kroz ram jer sve što računalo radi ide kroz ram da bi došlo u cpu ili iz njega izašlo a tad ide u file ili na ekran itd.. ako tad nema dovoljno-više rama, tad je to neusporedivo-sporo-neupotrebljivo, kao što ne možeš parkirati šleper na mjesto normalnog parkinga no swiftića možeš i par komada, no swift nije šleper, davinči je šleper i ne postoji 'mini-šleper' ili mini-kanistar.. ili možda kao oximoronska riječ. :)

-pogledaj bilo koji opis, preporuke.. nećeš naći s manje od 32gb rama i više klase gpu, dok za nove ide i9-k s uključenom intelicom koja je važna za av1-enkodiranje, dok većinu ostalog posla radi gpu-nvidia a ovisno o projektu jednostavno moraš imati dovoljnu količinu rama-vrama, dok kućni-hobisti ne moraju no nije im ni namjenjeno, odnosno, postoji ogroman izbor audio-video editora.. kao izbor osobnih vozila pa i po 'boji'.. i tad biraš osobno vozilo, ne šleper-bus-bager.. ok?

 

-može raditi? .. da, ali pitanje što, koliko, postavke projekta.. davinci jednostavno nije za tu grupu-namjenu, dok disk+raw testom možeš vrlo dobro-brzo-jednostavno vidjeti za do koje granice je neko računalo sposobno-prihvatljivo pa zavrti testiće (istina malo teže ih je pronaći-downloadati, no ima, free..).

-pošto želiš i cubase, nema razloga da ne ostaneš na win .. win je odličan os, što god netko misli-kaže .. kao i mac-lin a biznis je nešto drugo ili što je izbor i kad ga imamo..

 

 Ajmo mi  

 

Davinci nazivno podržava Linux, evo download screenshota sa njihove stranice, čemu tolki tekst s usporedbama s autima?

A kvalitetnu alternativu, na Linuxu, nisam našao.

 

Ako je Davinci profesionalan, a vala imaju i izvrsnu besplatnu inačicu, ZAŠTO ga ja ne bih koristio za hobi, umjesto npr Kdenlivea koji mi je pucao u radu, pa sam se molio da uspijem dovršit video.

Nije to gitara od 5k € pa da nema smisla učit na njoj akorde. To je SW, i to sa većinom featurea, besplatan.

15 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
EricCartman kaže...
..

 Ne kužim i dalje kako Davinci na tom istom HW-u sa Windozama može raditi? Ne kažem da radi dovoljno brzo, nego da li uopće može raditi. Kakva Cuda, kakvih 32GB.

 

Poanta mog posta je bila da sa Linuxom dobar dio SW-a i koji ga nazivno podržava radi probleme. I zbog toga ga (rijetki) koji ga isprobaju, ne moraju voliti.

 

EricCartman kaže...
..

Ako je Davinci profesionalan, a vala imaju i izvrsnu besplatnu inačicu, ZAŠTO ga ja ne bih koristio za hobi, umjesto npr Kdenlivea koji mi je pucao u radu, pa sam se molio da uspijem dovršit video.

Nije to gitara od 5k € pa da nema smisla učit na njoj akorde. To je SW, i to sa većinom featurea, besplatan.

 -nije važna cijena ili besplatno, nije važno za što ćeš ti koristiti, hobi, nego ovo, već rečeno, requirementsi.. namjena, pri čemu ti možeš i pivsku bocu koristiti kao čekić dok se ne razbije ili što god želiš..

.. odnosno, kao za cubase koji je za win, ne za lin.. tad si na pogrešnom osu ili probaš u wineu..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

 

odlično , ali to nije problem OSS zajednice,

jer taj freeware program nije free Open source software.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.7.2024 14:38 (gpd).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
gpd kaže...

 

odlično , ali to nije problem OSS zajednice,

jer taj freeware program nije free Open source software.

 

 Eric Cartmen vidiš da si ti kriv :)

8 godina
online
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Ja mislio da je tema "zašto korisnici ne vole Linux"  

8 godina
online
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
ihush kaže...
 -nije važna cijena ili besplatno, nije važno za što ćeš ti koristiti, hobi, nego ovo, već rečeno, requirementsi.. namjena, pri čemu ti možeš i pivsku bocu koristiti kao čekić dok se ne razbije ili što god želiš..

.. odnosno, kao za cubase koji je za win, ne za lin.. tad si na pogrešnom osu ili probaš u wineu..

 Ali da, ti imaš pravo, za Linux jeste CentOS zahtjev. Nema se tu šta, i prije sam to vidio ali pokušao zaobići. I čak 32 GB RAM-a i CUDA grafa. I I7 ili R7. Za najnoviji Davinci.

Iako ne vidim šta mu treba baš 32 GB RAM-a, kad ja radim videe do max 3 minute i čak rijetko i 4K, te nije bio problem sa resursima nego s kompatibilnosti.

 

Što nas više bude na Linuxu, dakle što veći OS market share,

te što nas se više obrati proizvođaču sa upitom za Linux podršku, to ćemo na kraju bolje svi proći.

 

EDIT: a evo to je potvrdio i netko iz te kompanije Blackmagic:

 

Peteru Blackmagic Design Re: Resolve must move away from CentOS Linux requirement

Fri Jun 30, 2023 1:33 pm

The curve ball that IBM/RedHat have thrown at distros downstream of RHEL last week is a headache, but it is too soon to call it. These things take time to navigate. For now the best course of action is to wait and see how the greater community responds.

When it comes to choosing the distro/runtime there is a lot more to it than ideological motivations. Modern software is complex and has many dependencies as well as limitations on what components work together. Getting everything to play nicely on just one Linux configuration is hard enough. Then you also factor in Windows, Mac and iPad...

We are aware of the changes in the Linux landscape and the need to move forward. Adding or switching Linux distros is not something that can be done in a hurry.

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.7.2024 16:19 (EricCartman).
6 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
EricCartman kaže...

Ja mislio da je tema "zašto korisnici ne vole Linux"  

 Može se ne voljeti linux, nije zabranjeno, čak i ne argumentirano jer to su emocije,

 

ali vi pokušate objasnit zašto ne volite linux, (iako vas nitko to nije pitao)

 

A u objašnjenju navedete razloge tipa : "komercijalni softver mi nije pružio podršku,

nema komercijalnog softvera, komercijalni softver ovo, komercijalni softver ono.

smeta mi što me mulja ova tvrtka , zavlači me ona tvrtka.

ovaj iz kompanije me zavaljo, onaj CEO mi je lagao, ..."

 

OK, ali kakve to ima veze s linuxom?

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.7.2024 21:37 (gpd).
9 godina
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Nije to linuxov problem, al je razlog zasto ne koristi linux.

 

Recimo da koristis profesionalno Resolve onda slozis komp koji ce bit najbolji za taj software i OS na kojem ce radit nabolje. 

 

Studio verzija kolko se sjecam bila je rađena za centos. Ne znam dal su kaj sredili nisam pratio bas, al prije instalacija na bilo cem sto nije bilo centos je bila problem.

 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Santana kaže...

Nije to linuxov problem, al je razlog zasto ne koristi linux.

 

Recimo da koristis profesionalno Resolve onda slozis komp koji ce bit najbolji za taj software i OS na kojem ce radit nabolje. 

 

Studio verzija kolko se sjecam bila je rađena za centos. Ne znam dal su kaj sredili nisam pratio bas, al prije instalacija na bilo cem sto nije bilo centos je bila problem.

 

 a linux je takav , on će ti pustit da si prebrišeš bootloader, da si sj... podatke. da radiš što te volja.

ali ovo ne može napravit : da natjera neku xy kompaniju da podrži linux.

to ovisi o njima samima, mnoge kompanije su probale, ali nije se uklapalo u biznis model, i ćao.

druge su uspjele nači biznis model i danas imaju linux po svuda.

 

zajednica nije neka formalna skupina, to su ljudi svakakvi koji rade open source projekte po volji.

neki veći projekti imaju donacije i tako preživljavaju,

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.7.2024 22:36 (gpd).
16 godina
neaktivan
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Uh instalirao sam neki dan Ubuntu. Iz dosade, nije bio problem, stvarno i nije problem, čak je i jedina prazna particija pronađena od prve, iako imam više ssd i jednog spinera. Super, sav hardware je instalirao od prve, za pohvalu da. A onda kada se OS instalirao zatekao sam se gledajući u wallpaper, i šta sad. A rekoh idem vidjet šta ima od softwarea, dodam i repozitorij koji Ubuntu preporuča, za svaki slučaj. I ? puška sam takva :) Larin izbor, ali sa Ali expressa. :) Na neke pakete koji su industrijski standardi moš slobodno zaboraviti, izbor alternativnih riješenja je za plakat. Naiđem na irfanview, TO, imam ga na windozama godinama, rekoh idem ga instalirat, i gle čuda instalira se klikom miša i čak instalira i Wine automatski, ijuh rekoh vidi kak je jednostavno. Pokušam otvoriti sliku, neće :) otvori se Irfan, ali ne može jpeg sliku otvorit, pišurija. Rekoh di je instaliralo Wine, tko zna nema ga niti na jednom meniju. Rekoh ajd, odoh na stranicu od Wine emulatora i pratim i copy pejstam sve u konzolu, sve super do zadnje stavke kada treba u stvari instalirati wine-stable paket, puška ! neće kaže u konzoli da ne postoji taj paket :) . 

 

E tu sam skroz popiz.o i reko sam sebi, reko sam ti. Mislim u 30 godina sam ne znam koliko puta instalirao Linux, i uvijek je bilo jedno te isto, nakon instalacije OS i hardwarea gledaš u wallpaper, i šta sad ? NIŠTA tuljane kada nema softwarea za Linux, a i ako ima onda je to neka besplatna alternativa, a i šta jest jest, nemoš se žaliti i ljutiti na nešto što je besplatno ako je jadno u odnosu na plaćenu verziju tj. alternativu. 

 

Eh ali kad nekome tko forsira Linux to kažeš onda kreću argumenti, Linux je besplatan, ajmo da se ne lažemo ako hoćeš i Windowsi su besplatni, Linux je OS gdje te ne prati šta radiš neka korporacija, to donekle drži vodu ali 99,99 kućnih korisnika nisu Edward Snowden ili Osama Bin Laden i što oni rade na svojim kućnim kompovima zaboli krasan kiki cijelu svjetsku obaviještajnu zajednicu uključujući i korporacije i sve vlade ovog svijeta. Ako nisi teški kriminalac ili politički disident, nikog nije briga šta radiš na svom kompu u svoja četiri zida. 

 

Eh, to je što se tiće nekomercijalne svrhe, ali ako pričamo o serverima i poslovnoj strani priče, eeeee to je sasvim druga priča, tu je ono besplatno je velika stavka, i ako tu piratiziraš za to je već briga sve, od korporacija koje prodaju software do zakonodavca koji je u njihovoj službi, jer tu se sa licencama vrti velika lova, a što jest jest, ako imaš biznis pa zarađuješ koristeći se tuđim proizvodima, onda plati ljudima njihov biznis. Onda nemreš piratizirat windoze i plakat kak se nema jel, staviš linux i platiš linux admina dosta više jer su skuplji i to je to. 

 

Uglavnom, kad bi pričali o ribarenju Windowsi desktop bi bili mreža, a Linux desktop najbolji ribički štap. Ako hoćeš ribariti baciš mrežu, a ako se hoćeš malo zafrkavati zabaciš udicu na štapu. Na oba načina ćeš uhvatiti ribu, ali koliko ribe, kakve ribe, i uz koliko truda, eh.

Svaki politički sustav je idila.A idila je po svojoj prirodi svijet za sve.Stoga oni koji ne žele živjeti u toj idili, su negatori idile kojima je mjesto u zatvoru.
Moj PC  
4 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Baotica kaže...

Uh instalirao sam neki dan Ubuntu. Iz dosade, nije bio problem, stvarno i nije problem, čak je i jedina prazna particija pronađena od prve, iako imam više ssd i jednog spinera. Super, sav hardware je instalirao od prve, za pohvalu da. A onda kada se OS instalirao zatekao sam se gledajući u wallpaper, i šta sad. A rekoh idem vidjet šta ima od softwarea, dodam i repozitorij koji Ubuntu preporuča, za svaki slučaj. I ? puška sam takva :) Larin izbor, ali sa Ali expressa. :) Na neke pakete koji su industrijski standardi moš slobodno zaboraviti, izbor alternativnih riješenja je za plakat. Naiđem na irfanview, TO, imam ga na windozama godinama, rekoh idem ga instalirat, i gle čuda instalira se klikom miša i čak instalira i Wine automatski, ijuh rekoh vidi kak je jednostavno. Pokušam otvoriti sliku, neće :) otvori se Irfan, ali ne može jpeg sliku otvorit, pišurija. Rekoh di je instaliralo Wine, tko zna nema ga niti na jednom meniju. Rekoh ajd, odoh na stranicu od Wine emulatora i pratim i copy pejstam sve u konzolu, sve super do zadnje stavke kada treba u stvari instalirati wine-stable paket, puška ! neće kaže u konzoli da ne postoji taj paket :) . 

 

E tu sam skroz popiz.o i reko sam sebi, reko sam ti. Mislim u 30 godina sam ne znam koliko puta instalirao Linux, i uvijek je bilo jedno te isto, nakon instalacije OS i hardwarea gledaš u wallpaper, i šta sad ? NIŠTA tuljane kada nema softwarea za Linux, a i ako ima onda je to neka besplatna alternativa, a i šta jest jest, nemoš se žaliti i ljutiti na nešto što je besplatno ako je jadno u odnosu na plaćenu verziju tj. alternativu. 

 

Eh ali kad nekome tko forsira Linux to kažeš onda kreću argumenti, Linux je besplatan, ajmo da se ne lažemo ako hoćeš i Windowsi su besplatni, Linux je OS gdje te ne prati šta radiš neka korporacija, to donekle drži vodu ali 99,99 kućnih korisnika nisu Edward Snowden ili Osama Bin Laden i što oni rade na svojim kućnim kompovima zaboli krasan kiki cijelu svjetsku obaviještajnu zajednicu uključujući i korporacije i sve vlade ovog svijeta. Ako nisi teški kriminalac ili politički disident, nikog nije briga šta radiš na svom kompu u svoja četiri zida. 

 

Eh, to je što se tiće nekomercijalne svrhe, ali ako pričamo o serverima i poslovnoj strani priče, eeeee to je sasvim druga priča, tu je ono besplatno je velika stavka, i ako tu piratiziraš za to je već briga sve, od korporacija koje prodaju software do zakonodavca koji je u njihovoj službi, jer tu se sa licencama vrti velika lova, a što jest jest, ako imaš biznis pa zarađuješ koristeći se tuđim proizvodima, onda plati ljudima njihov biznis. Onda nemreš piratizirat windoze i plakat kak se nema jel, staviš linux i platiš linux admina dosta više jer su skuplji i to je to. 

 

Uglavnom, kad bi pričali o ribarenju Windowsi desktop bi bili mreža, a Linux desktop najbolji ribički štap. Ako hoćeš ribariti baciš mrežu, a ako se hoćeš malo zafrkavati zabaciš udicu na štapu. Na oba načina ćeš uhvatiti ribu, ali koliko ribe, kakve ribe, i uz koliko truda, eh.

 

"instalirao sam linux i neznam što ću si sam si sam sa sobom..."

"installiram nešto bez razloga..."

to se provlači teza tu od početka , da se može instalirat linux ali nema se što radit na njemu.

 

Nije točno da se nema što radit, ako unparijed znaš što hoćeš i što to kompjuter treba napravit., postoji odlična ponuda open source alata, emulatora, programskih jezika, itd... da ti u tome i pomogne.

imaš sve doslovno na mediju, ako skineš cijeli repo.

 

takav setup je otporan na pad clouda, propast kompanije o kojoj ovisiš i kad te kompanija hoće zavaljat promjenom licence.

dakle ako hoćeš gradit nešto na zdravim temeljima, nemaš para za nekakve komercijalne OS-eve, onda je linux jedna od opcija.

linux je besplatan i ostati će tako, dok komercijalni softver je besplatan danas a onda te zavalja sutra.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.7.2024 0:42 (gpd).
8 godina
online
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
gpd kaže...
EricCartman kaže...

Ja mislio da je tema "zašto korisnici ne vole Linux"  

 Može se ne voljeti linux, nije zabranjeno, čak i ne argumentirano jer to su emocije,

 

ali vi pokušate objasnit zašto ne volite linux, (iako vas nitko to nije pitao)

 

A u objašnjenju navedete razloge tipa : "komercijalni softver mi nije pružio podršku,

nema komercijalnog softvera, komercijalni softver ovo, komercijalni softver ono.

smeta mi što me mulja ova tvrtka , zavlači me ona tvrtka.

ovaj iz kompanije me zavaljo, onaj CEO mi je lagao, ..."

 

OK, ali kakve to ima veze s linuxom?

 

 A baš si fulao fudbal sa ovim komentarom.

U svom prvom postu sam naveo argumente, zašto korisnici ne vole Linux LINK

A ovo sve osim moga citata su "neutemeljene i neargumentirane objede na moj račun"  

Da ponovim iz tog posta, nije da ljudi ne vole Linux per se, ja ga prvi volim, ali ga ne mogu lako prihvatiti kao jedini OS, jer ima gro prerazličitih distribucija, te nije toliko relevantan proizvođačima SW-a.

Da, komercijalnog SW-a.

 

Priznajem, malo sam se nepotrebno i brzopleto zapleo u raspravu o Davinciju i Cubase, al evo, pročitaj taj post gore, tamo je fakat moj stav.

 

I napomenuo bih da ti, u postovima gore, ne braniš Linux, nego braniš cijeli ekosustav aplikacija koji bi se trebao koristiti s njime, a mahom su open source.

Što je hvale vrijedno, ali taj OSS često nema kvalitetu komercijalnog, kakav je Davinci. Ja kao korisnik istog, ako ne želim puno kemijati, moram imati u backupu Maca ili Windoze komp.

11 godina
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Možemo rezimirati da neki korisnici ne vole linux jer:

 

1. Nije Windows  - komfortisti

2. Kompanije koje proizvode software na kojem oni rade ne podržavaju linux

 

Na kraju se svodi na ovo: Linux je sasvim u redu za 90% ljudi i svakodnevno korištenje, ali problem je komfort zona. Ostalih 10% koristi nešto što ne radi na njemu i to je tako kako jest.

Windows je sasvim u redu za 90% ljudi. Ostalih 10% koristi nešto na njemu što Windows ne može ili je jednostavno loše na njemu i to je tako kako jest. Doduše pokušavaju kompenzirati sa WLS-om, kao što linux kompezira sa Wine-om.

 

Da otvorimo temu zašto korisnici ne vole Windows, napunila bi se za 5 sekundi. Ništa nije savršeno, na kraju krajeva sve je individualno prema potrebi i volji. Koristite što želite, budite objektivni u "recenzijama".

 

Evo jedan primjer community i kako su mi pomogli. Nedavno sam instalirao world of tanks da malo ubijam vrijeme, jer nekad davno sam to igrao, pa ono, da malo pucam no brainer igra. Sve je bilo okej, FPS visoki, sve na ultra radi ko zmaj. Wargaming izda update, igra postaje katastrofa. FPS od 10-150 ide gore dolje, raspada se sve, zvuk isprekidan, ping od 5-500, koma. Odem na (mislim arch) forum jer mi se nije dalo istraživati zašto je tako (lijen sam), i ekipa odmah skužila da je wargaming nešto napravio s igrom tako da na linux emulatorima zakuca sve jezgre procesora na 100%. E sad, namjerno ili ne to je pitanje za wargaming. Uglavnom, dobio sam rješenje problema u postavljanju jedne ENV varijable (u GUI programu da se ne uzbudite, točnije Lutris) tako da ograniči broj procesora koje igra koristi i voila, sve opet kao prije.

 

Dodajem scrnshot rješenja problema za one koji igraju tu igru na linuxu ako se kojim slučajem nađe jedan ili dva Ovo je za 16 core procesor, dakle prepolovite prema broju jezgara koji imate:

 

Nadglednik dina
Moj PC  
4 0 hvala 2
10 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Entry Point kaže...

ideš na njihov microsoft community forum

 TRIGGERED

Taj windows community forum je smeće. Napišeš konkretan problem koji imaš na win serveru 2019 naprimjer, i onda se javi neki debil koji s tobom razgovara kao da imaš 5 godina i instaliraš minecraft.
Napravi C/P "rješenja" koje pomaže kod 95% upita, ali ti ne spadaš u tih 95%.

Jeste probali restartat komp, a clean boot.. da jebote na prod serveru ću clean boot raditi.

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.7.2024 1:00 (filter160).
10 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Baotica kaže...

Uh instalirao sam neki dan Ubuntu. Iz dosade, nije bio problem, stvarno i nije problem, čak je i jedina prazna particija pronađena od prve, iako imam više ssd i jednog spinera. Super, sav hardware je instalirao od prve, za pohvalu da. A onda kada se OS instalirao zatekao sam se gledajući u wallpaper, i šta sad. A rekoh idem vidjet šta ima od softwarea, dodam i repozitorij koji Ubuntu preporuča, za svaki slučaj. I ? puška sam takva :) Larin izbor, ali sa Ali expressa. :) Na neke pakete koji su industrijski standardi moš slobodno zaboraviti, izbor alternativnih riješenja je za plakat. Naiđem na irfanview, TO, imam ga na windozama godinama, rekoh idem ga instalirat, i gle čuda instalira se klikom miša i čak instalira i Wine automatski, ijuh rekoh vidi kak je jednostavno. Pokušam otvoriti sliku, neće :) otvori se Irfan, ali ne može jpeg sliku otvorit, pišurija. Rekoh di je instaliralo Wine, tko zna nema ga niti na jednom meniju. Rekoh ajd, odoh na stranicu od Wine emulatora i pratim i copy pejstam sve u konzolu, sve super do zadnje stavke kada treba u stvari instalirati wine-stable paket, puška ! neće kaže u konzoli da ne postoji taj paket :) . 

 

E tu sam skroz popiz.o i reko sam sebi, reko sam ti. Mislim u 30 godina sam ne znam koliko puta instalirao Linux, i uvijek je bilo jedno te isto, nakon instalacije OS i hardwarea gledaš u wallpaper, i šta sad ? NIŠTA tuljane kada nema softwarea za Linux, a i ako ima onda je to neka besplatna alternativa, a i šta jest jest, nemoš se žaliti i ljutiti na nešto što je besplatno ako je jadno u odnosu na plaćenu verziju tj. alternativu. 

 

Eh ali kad nekome tko forsira Linux to kažeš onda kreću argumenti, Linux je besplatan, ajmo da se ne lažemo ako hoćeš i Windowsi su besplatni, Linux je OS gdje te ne prati šta radiš neka korporacija, to donekle drži vodu ali 99,99 kućnih korisnika nisu Edward Snowden ili Osama Bin Laden i što oni rade na svojim kućnim kompovima zaboli krasan kiki cijelu svjetsku obaviještajnu zajednicu uključujući i korporacije i sve vlade ovog svijeta. Ako nisi teški kriminalac ili politički disident, nikog nije briga šta radiš na svom kompu u svoja četiri zida. 

 

Eh, to je što se tiće nekomercijalne svrhe, ali ako pričamo o serverima i poslovnoj strani priče, eeeee to je sasvim druga priča, tu je ono besplatno je velika stavka, i ako tu piratiziraš za to je već briga sve, od korporacija koje prodaju software do zakonodavca koji je u njihovoj službi, jer tu se sa licencama vrti velika lova, a što jest jest, ako imaš biznis pa zarađuješ koristeći se tuđim proizvodima, onda plati ljudima njihov biznis. Onda nemreš piratizirat windoze i plakat kak se nema jel, staviš linux i platiš linux admina dosta više jer su skuplji i to je to. 

 

Uglavnom, kad bi pričali o ribarenju Windowsi desktop bi bili mreža, a Linux desktop najbolji ribički štap. Ako hoćeš ribariti baciš mrežu, a ako se hoćeš malo zafrkavati zabaciš udicu na štapu. Na oba načina ćeš uhvatiti ribu, ali koliko ribe, kakve ribe, i uz koliko truda, eh.

 

Da, to uglavnom piše ekipa koja ovak i onak ne zna kaj raditi s kompom.

Ovisi što na kompu radiš, evo ja ću ti odmah nabrojati kaj meni treba
dig, wireguard, strongswan, networkmanager-sstp, networkmanager-l2tp, ovpn, gping, wireshark, wavemon, openssl, vim, zenmap, još jedan random ip scanner, krdc, whois, net-tools, keepassxc, evolution, obsidian, drawio, visual studio code, python, ansible, docker, kubectl, virtualbox i sigurno sam još hrpu toga zaboravio.

 

Sve ovo se može više manje na windows isto staviti. Ili neki ekvivalnt.

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.7.2024 1:02 (filter160).
15 godina
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Nije da ga ne volim, ravnodušan sam jer nemam razloga pored windowsa 11 razmišljati o alternativi.

Kupiš ih pet eura, sve igre rade kako trebaju, sve stabilno i brzo.

Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice